't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1742. Zaterdag 26 October 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 53 m. Onderg. 4 u. 34 m. Zondag 27 Maandag 28 Diasdag 29 Woensdag 30 Donderdag 31 Eerste kwartier. NOVEMBER, Slachtmaand, 30 dagen. Vrijdag 1 Allerheiligen. Zaterdag 2 Allerzielen. HELDER, 25 Oct. 1889. In de zitting van den Raad der ge meente Helder, jl. Dinsdagavond gehouden, is het herbenoemde Raadslid, de heer Franken, beëedigdde begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1890 door B. en W. ter tafel gebracht en naar de afdeelingen verzonden het houden der Bank van Lèening, by handhaving der bestaande percentage, ad 16 ten honderd per jaar, gegund aan den heer A. S. Manheimbepaald, dat de vergade ringen van B. en W. voortaan, in plaats van op Vrijdag, op Donderdag, des namiddagsten 1 ure, zullen plaats hebbenaan de agenten van politie, die, tydens een 5-tal vacaturen, in den dienst hebben voorzien, gratificatiën verleend, tot een gezamenlijk bedrag van de door het gegeven ontslag uitgespaarde som een gratificatie verleend ad f50 aan de we duwe van wijlen den politie-agent L. J. van Viersen op zijn daartoe gedaan verzoek, eer vol onislag verleend aan den heer W. J. Maalsteed als regent van het Algemeen Wees huis, onder dankbetuiging voor veeljarige goede dienstenen een adres om bestrating van bewoners der Gravenstraat in handen gesteld van de Commissie voor de Gemeentewerken. Eenige mededeelingen des Voorzitters werden voor kennisgeving aangenomen, terwijl de be handeling van 't voorstel Korver tot wijziging der aanhangige politieverordening en die van de adressen in zake kermisviering op Zondag werden verdaagd. In een zitting met geslo ten deuren werden eenige bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag onderzocht. Woensdagavond hield de Gymnastiek- en Exercitie-Vereeniging ,Pro Patria" een feestelyke vergadering in de daarvoor expres selij k gedecoreerde zaal van Musis Sacrum. Dien avond werkten de adspirantenklassen, terwijl de hoofdafdeeling a.s. Maandag zal op treden, om het vijfjarig bestaan der Vereeni ging feestelyk te herdenken. Met genoegen hebben we de werkzaamhe den der jeugdige gymnasten gezien en in 't bijzonder de oefeningen aan de brug, onder leiding van den president, de heer F. Sehlah- milch. De brug schijnt in den laatsten tijd niet meer, vooral onder de gezelschappen in kleinere plaatsen, zoo in den smaak te val len, en men wil zich bijna uitsluitend tot rekstok en ringen bepalen. Toch is de brug een krachtig middel tot bevordering van spierkracht en eveneens tot 't geven van een goeden vorm aan 't lichaam. Een deskundige zal begrijpen, dat we in dit geval uitsluitend spreken voor jongelingen en knapen. Ook uit een hygiënisch oogpunt en voor heilgym nastiek levert 't werken aan de brug uitste kende resultaten, wanneer de oefeningen on der toezicht van een bekwaam directeur wor den gedaan, 't Deed ons genoegen, dat «Pro Patria* daarin met ons blijkt in te stemmen. We hebben den directeur, den heer Hooij- donck, nog niet lang genoeg in zyn werk zaamheden kunnen gadeslaan, om een beslis send oordeel te vellen, maar hetgeen we ge zien hebben is voldoende om daarvan de beste verwachtingen te koesteren. De adspiranten werkten met lust en opgewektheid en het scheen ons toe, dat onder hen een goeden geest heerscht, die ons doet hopen hen later als flinke leden der hoofdafdeeling te zien op treden. Tal van belangstellenden, ouders en geuoodigden, namen aan den feestelijken avond deel. We koesteren de stille verwachting, dat zij, wier zonen nog niet bij de oefeningen meewerken, door hetgeen ze gezien hebben zich opgewekt zullen gevoelen dit niet langer te verzuimen. Immers ieder knaap heeft recht, zoowel op de ontwikkeling van zijn li chaam als van zijn geest. De vermakelijkheden, onder leiding van de hh. Polak, waren ook nu weder aau goede handen toevertrouwd. Op Zondag 27 dezer zal in het lokaal »Tivoli" alhier een vergadering plaats hebben van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Helder. De punten van behandeling zijn de volgendeVerslag van den staat en van de werkzaamheden der Ver- eeniging, rekening en verantwoording van den Penningmeester, verkiezing van bestuursleden en behandeling van een voorstel van het Be stuur tot wijziging der Statuten. Volgens 't voorstel van het Bestuur zal art. 3 der Sta tuten aldus luiden »Tot leden dezer Kies vereeniging kunnen worden aangenomena. De kiezers, die zich reeds tot een plaatselijke kiesvereeniging van minstens 10 leden hebben aangesloten, indien zij gezamenlijk als een afdeeling der Centrale Liberale Kiesvereeni ging wenschen te worden aangemerkt. Elke afdeeling draagt jaarlijks voor ieder harer leden een contributie bij, vast te stellen bij Huishoudelyk Reglement en bedragende min stens 15 cents. b. Kiezers, in dit district wonende en niet behoorende tot eene der genoemde afdeelingen, kunnen tot algemeene leden worden aangenomen. De algemeene leden betalen een jaarlijksehe contributie van één gulden." Mr. C. A. Cau, griffier bij het kan tongerecht te Schagen, is als zoodanig benoemd te Gouda. Thans is officieel bekend gemaakt, dat bet Koninklyk gezin ook dezen winter op het Paleis Het Loo zal verblijf houden. Omtrent het ter lezing leggen van couranten in de cantines der kazernes is door den generaal-majoor, commandant der 2e divisie infanterie, bepaald, dat daarbij moet worden vermeden een geheel eenzijdige richting, in welken geest ook. Bij de keuze der couranten moet rekening worden gehouden met den aard der be volking van de landstreek, waaruit het grootste gedeelte der opkomende lichtin gen wordt getrokken. Aan kader en manschappen moet voorts de gelegenheid worden gegeven, over die aangelegenhe den, waarin zij belangstellen, het voor en tegen te kunnen lezen. Met de mailboot Voorwaarts" wor den de volgende week te Amsterdam verwacht ongeveer 70 schepelingen der marine, die, lydende aan oogziekte, uit Oost-Indië herwaarts zjjn gezonden. Aan de bergers der lading melasse uit het gestrande Duitsche stoomschip Johannes is f4500 bergloon toegekend. Binnen eenige dagen wordt de me morie van antwoord op het wetsontwerp betreffende de pensioenregeling van amb tenaren en hunne weduwen en weezen tegemoet gezien. Een militieplicbtige van de lichting 1883 uit de gemeente het Bildt, M. B. genaamd en behoorenden tot het le reg. inf. te Helder, was drie jaren geleden zonder verlof naar Noord-Amerika ver trokken, had daardoor niet voldaan aan de oproeping om voor de najaarsoefenin gen onder de wapenen te komen, en was mitsdien in de registers van zijn korps als deserteur afgevoerd. In den loop der vorige week keerde hij te Amsterdam terug en vertrok van daar naar het Bildt om zjjne moeder te bezoe ken te Sneek echter kreeg hij in een koffiehuis ongenoegen en werd in hechtenis genomen, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat hij nog een oude militieschuld had af te doen. Hy werd naar Leeuwar den en van daar onder militair geleide naar Haarlem overgebracht, om daar we gens desertie voor den krijgsraad terecht te staan. Vóór de woning van den beruchten Jan Smit, in de eerste Goudsbloemdwars straat 10, verzamelde zich Maandagochtend een menschenmassa. Het was bekend ge worden, dat het ongelukkige slachtoffer van Smit's dronkemans-woestheid zou be graven worden. Toen de lijkwagen vóór het huis was aangekomen, was de door gang in de straat door den toeloop van nieuwsgierigen versperd. Gevolgd door een rijtuig, waarin de kinderen gezeten waren, reed de treurige stoet naar de Purmerender boot, waar mede het lyk naar Purmerend werd over gebracht, om daar ter aarde te worden besteld. Uit Haarlem wordt gemeld: De justitie is bezig met een huiszoe king in het bierbuis van den beruchten J. Kleinhout. Zekere Hoebee en eene Wer- nas zijn in arrest genomen. De huiszoe king staat waarschynlyk in verband met de zaak-Verwaaien. Een wisselvallige levensloop van een schipper wordt door de Fr. Ct. medege deeld. De man, die een leven zoo rijk aan ervaringen achter zich heeft, is 80 jaar oud, heeft de wereld doorgevaren en gereden, en bezocht verleden week nog met zyn vaartuig de gemeente Appelscha. Op 20jarigen leeftijd deed hij een reis naar de Zwarte Zee, leed schipbreuk en ontkwam ternauwernood met een Engel- scben matroos aan den dood. Het twee tal toefde geruimen tijd onder de Turken, doch de Turkscbe levenswijze beviel hun niet, waarom ze den terugtocht naar huis aannamenzoo meenden ze althans. Zij trokken echter door Aziatisch Turkije, Arabië en Egypte, totdat ze eindelijk be merkten, geheel op den verkeerden weg te zijn, terugkeerden, onderweg in een klooster werden opgenomen, de reis voort zetten, in banden vielen van Turksche roovers, gelukkig" ontvluchtten en de bende aan 't gerecht overleverden. Na jarenlang gezworven en ontberingen ge leden te hebben, werd hun Vaderland weder bereikt. Ook in den echtelijken staat was de man niet gelukkig. Hij is driemaal gehuwd geweest, doch heeft geen kinderen. Hij heeft trots zyn hoogen ouderdom nog altijd lust in het varen, doch.... alleen op onze binnen wateren. Daarbaiten zon 't hem thans wel wat te kras gaan. Men deelt mede, dat door de hoofd administratie der posterijen aan den heer D., in leven hoofdcommies te Amsterdam, niet werd opgelegd de vergoeding van eenige door hem uitbetaalde valsche post wissels, doch slechts van eenen wissel ten bedrage van f160, die vervalscht was en waarvan zyn Men schrijft uit Reden van Zon- heeft men den visch naar Toulon ver voerd, waar bij als gerechte straf voor zyn gulzigheid bij gedeelten zal verkocht worden. Het nader onderzoek heeft beves tigd, dat de man die den aanslag op prins Wilhelm van Wurtemberg pleegde, in het volkomen bezit van zyn geestvermogens is. De inwoners van Ludwigsburg bielden een feestelijken fakkeltocht, ten einde hun blijdschap over het mislukken van den moordaanslag te doen blyken. Alle bladen betuigen hun afkeuring over den aanslag. Politieke beteekenis wordt niet aan den aanslag gehecht. Men gelooft algemeen, dat de dader een geestdry ver is, die, of schoon niet feitelijk krankzinnig, toch niet als toerekenbaar moet worden beschouwd voor hetgeen hij deed. Australische bladen verbalen van een man, die rijk is geworden door een kus Het was een jong slachter te Sid- ney, die, als de meesten zyner vakgenooten, zeer vriendelijk jegens dienstmeisjes was. Bij een dier lieve klanten ging hij echter in zyn vriendelijkheid te verhij waagde het haar te kussen. Zij klaagde hem aan voor het gerecht en hij werd tot een aan zienlijke geldboete veroordeeld. Dit was het treurig begin der geschie denis van den wonderkus; het vervolg is vroolyker. Het geval van den gestraften van de ver.alsching had dienen te^ tusser werd in alle bladen besproken, opgemerkt. jjen ^er artikelen daarover kwam in han den van een notaris te Sydney, die sinds jaren het beheer had over een vermogen, welks erfgenaam zich tot dusver, ondanks herhaalde oproepingen, niet had aange meld, en het bleek, dat de slachter de langgezochte erfgenaam was. Volgens de wetten der poëtische ge rechtigheid moest de rykgcworden man nu de schoone trouwen, wier gerechtelijke aanklacht hem den schat bezorgde. Maar of hy dat gedaan beeft, wordt niet bericht. De slachters te Sydney kussen nu meer dan ooit de dienstmeisjesmaar tot nog toe heeft geen van allen er een schat door verworven, nog niet eens een proces. In de bosschen van het landgoed de Heuven alhier weerklonken heden mid dag wel 50 schoten ongeregeld na el kaar, nu eens als een snelvuur uit repe teergeweren, dan weder met eenige mi nuten pauze. Het bleek dat jongens, die nog altijd in deze en omliggende bos schen patronen vinden, soms by volle pakjes tegelyk, welke patronen afkom stig zyn van de jongste manoeuvres, een kuil in den grond hadden gemaakt op een open plek achter de boerderij van de Heuven, waarin zij een groot vuur hadden aangelegd, om daarin de patro nen te laten verbranden. Men vermoedt dat enkele minder conscientieuse solda ten zich onder den marsch van pakjes patronen hebben ontdaan, om wat min der te behoeven te dragen. Te Hamburg stond dezer dagen een man terecht wegens ruim honderd ont ploffingen, waardoor hij sedert een viertal jaren af en toe schrik in de stad had verspreid. Hij had dit, zoo verklaarde hij, alleen uit liefhebberij gedaan, om zich te vermaken met de ontsteltenis, door de knallen veroorzaakt. In een paar ge vallen was zyn roekeloos vermaak zeer noodlottig geweest, o. a. voor een zieke in zyn buurt, die er een zenuwtoeval van kreeg, en voor een jonge vrouw, die door den schrik ontijdig beviel en daarna niet weêr gezond werd. De man, die volkomen bij zyn verstand is, werd veroordeeld tot 18 maanden ge vangenisstraf. Drie mannen, die dezer dagen in het Gjeugedal bij het Nordfiord (Noor wegen) op de hertenjacht waren, werden plotseling door een byzonder grooten beer aangevallen, dien zy met moeite dood den. Het dier was 2.76 M lang en zoo zwaar, dat zes mannen moeite hadden het te dragen. Een ontzaglyke visch is dezer da gen naby Toulon aan wal gebracht. Hij was 4 meter lang en in het midden 1 meter in omtrek. Het gewicht wordt op meer dan 1200 KG. geschat. Een hond van middelbare grootte kon met gemak door den bek wandelen. Het dier was dood, maar zyn vleesch was nog versch. Toen het aan wal ge sleept was, werd de maag geopend, en wie schetst de verbazing der visschers, toen men te midden van de overblyfse- len van het laatste ontbijt van het mon stereen KG. of 20 aan bruinvisschen- beenderenden romp van een mensche- lijk lichaam vond, dat voor het overschot van een verdronkene herkend werd. Het moest zich reeds geruimen tyd in het water bevonden hebben, maar eerst kort geleden door het dier zyn verslonden, Nadat het lyk ter aarde besteld was, De ramp te Antwerpen. Bij het vermelden der gaven, welke zijn in gekomen ten behoeve van de slachtoffers der ontploffing te Antwerpen, zegt het Handels blad van Antwerpen"Het is voor ons, Ant werpenaars, een groote voldoening te zien wat genegenheid onze stad in den vreemde geniet. De ramp van 6 September heeft in het bui tenland een weldadigheidsbeweging doen ont staan, die tot hiertoe zonder voorbeeld was, en voor welke wij nooit genoeg onzen dank zullen kunnen uitdrukken. Doch vooral heeft het ons getroffen wat er Nederland is geschied. Zonder veel ophef, in stilte, zooals het der ware liefdadigheid past, zijn er aanzienlijke giften ingezameld. Het was alsof de Nederlanders er van hielden ons, in deze droevige gelegenheid, een blijk te geven van hunne innige deelneming in deze verschrik kelijke ramp. Zagen wij by het Belgische gezantschap niet an alle kanten giften toevloeien Zagen wij Neêrlands geliefde vorstin, koningin Emma, zich niet door een koninklijke gift bij die op welling van liefdadigheid aansluiten En zien wij nog niet, eiken dag, dat door bemiddeling der Hollandsche Club, door tus- schenkorast van den consul-generaal van Ne derland, belangrijke sommen, voortkomende van giften in Nederland, in handen van het komi- teit worden gestort Vandaag nog vernamen wij, dat de geza menlijke beambten der Hollandsche Spoorweg maatschappij 800 golden voor de slachtoffers hebben bijeengebracht. Op het oogenblik dat te Parijs het grootste liefdadigheidsfeest plaats heeft en al de dank betuigingen naar de boorden der Seinc gebracht worden, denken wij het onzen plicht ook een deel daarvan te zenden naar onze Nederland- sche broeders, die getoond hebben dat ze niet onze «broeders" zijn met bet woord, maar wel met de daad. Hulde aan de Nederlanders, hulde aan de „Hollandsche Club" onzer stad! Heldersche Moppen. ONHUISELIJK. Een Amerikaansch groothandelaar verhaalt 's Morgens begeef ik mij naar mijn kantoor, wanneer mijne kinderen nog slapen, en wan neer ik 's avonds thuiskom, zijn zij reeds ter rust gegaan. Ik zie de mynen dus gedurende de geheele week niet; en ook de3 Zond^a is het verkeer met hen slechts zeer beperkt. Geen wonder derhalve, dat wy over en weer eigenlyk nog geen kennis gemaakt hebben. Op een Zondag nam ik de gelegenheid waar om mijnen jongsten zoon, wegens zijn onbe hoorlijk gedrag een duchtige afstraffing toe te dienen, en luid jammerend snelde de knaap naar moeder. Op de vraag, wie hem geslagen had, antwoordde hij snikkend »Dic vent, die altijd 's Zondags bij ons is 1" o INGEWIKKELDE BOOSHEID. «Waarom is uwe vrouw zoo boos?" iiJa, waarom? Eerst heeft zij zich op het dienstmeisje boos gemaakt; daarna op my, omdat ik mij niet op het dienstmeisje boos gemaakt had; en nu maakt zy zich boos op mij, omdat ik mij boos maak op haar, omdat zij zich op het dienstmeisje boos gemaakt heeft". Ingezonden. X merkt op, dat het wegens den weinigen tijd, die beschikbaar was, zeker niet mogelijk is geweest allen te bereiken, die gezind zouden zijn aan het adres tot bestendi ging der kermisviering op Zondag hun ne naamteekening te schenken. Hij geeft daarom in overweging, nog een afschrift van dat adres ergens voor belangstellenden ter teekening te leggen, omdat volgens hem, de bestrijders van kermisviering op Zondag, die reeds zes adressen inzonden, nu ook niet stil zullen zitten. GEflEENTE-BEGROOTING 1890. De begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Helder, voor den dienst van 1890, in de zitting van den Raad, den 22 dezer ge houden, door B. en W. ter tafel gebracht, heeft in de verschillende hoofdstukken de volgende eind - cijfers: Hoofdstuk. 15 komst en". I. Ontvangsten wegens vroegere diensten. f 3757.75 II. Inkomsten van gemeente-ei gendommen en bezittingen - 624.60 III. Opbrengst van belastingen en heffingen-152.446.52 IV. Ontvangsten van verschillen den aard en toevallige baten - 22.665. V. Buitengewone ontvangsten - 20. Totaal Uitgaven. f 179.513.77 Hl. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII. Kosten van huishoudelijk be stuurf 14.410. Kosten van invordering van de plaatselijke belasting en teruggave deswegens - 9.030. Kosten van onderhoud aan gemeente-eigendommen en s deswege verschuldigde lasten - 15.357. Kosten der openbare veilig heid en brandweer .- 26.193-36 Kosten der plaatselijke gezond- heid8-politie- 14.400. Kosten voor het onderwijs. - 56.805. Kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiën en bij dragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen Renten en aflossingen - 4, Pensioenen en wachtgelden - 1. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken be hoorende - Buitengewone uitgaven van allerlei aard Onvoorziene uitgaven - 1. 780— ,920.— .200.— 920.— .498.41 f 179.513.77 Totaal B a lja n s. Ontvangsten, .f 179.513.77 Uitgaven. - 179.513.77 Waarschijnlijk Batig saldo nihil. Onder de raming der inkomsten treffen we de volgende posten aan Uitkeering van het Rijk, overeenkomstig de Wet van 26 Juli 1885 (Staatsblad no. 169), f 33.640; hoofdelijke omslag f 28.000; belasting op het gedistilleerd; f 36.300; idem op de likeu ren-f1350; vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein f 5900. Onder de raming der uitgaven merken we de volgende posten op: Kosten wegens het ophalen van haaraas en vuilnis f 13.900; koster, voor het lager onderwijs f 51.605; idem voor het middelbaar onderwijs f 5200; subsidie aan het burgerlijk armbestuur f 11.030; idem aau het algemeen weeshuis f 10200. Eindelijk teekenen we nog uit de ingediende begrooting aan, dat de gemeente-sohuld, aange gaan bij besluit van den Raad van 26 Januari 1886, aanvankelijk bedragende f 80.000, thans beloopt de som van f 74.000. Marine en Leger. Bij het 4de reg. vest.-art. zijn benoemd tot 2de luit. de sergeant-volontairs T. E. M. Buc- ker, C. D. A. Zimmerrnnn, J. C. Guise, S. Schuurman, H. H. O. Kloppenburg en J. C. van Leeuwen, van het 2de reg. vest. art. Met 1 Nov. a. s. is de machinist 2e kl. bij de Marine, C. N. A. Over de Linden, bevorderd tot le kl.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1