KLEINE COURANT voor ]Êr Helder, Nieuwediep en Texel. Gemeenteraad van Helder. 'T VLIEGEND BLAADJE. Dit bijvoegsel behoort bij het nommer van Zaterdag 26 October 1889. UitgeversBERKHOUT Co. Zitting van Dinsdag 22 October 1889. Voorzitter de heer C. A. BEUKENKAMP. Tegenwoordig zijn alle leden. De tribune is eivol. Na de opening der zitting worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. De heer Franken, by de verkiezing op 16 Juli 11. herbenoemd tot lid van den Raad, legt in han den des Voorzitters de gevorderde eeden af, en wordt met zijne herbenoeming geluk gewenscht. Door den Voorzitter wordt, namens B. en W., ter tafel gebracht de begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1890. Tot onderzoek hiervan splitst zich de Raad bij loting in drie afdeelingen, volgender wyzc lste afdeelingVoorzitter de heer Burgemeester; leden de heeren Klik, Korver, Verfaille, over de Linden en Hordijk. 2de afdeelingVoorzitter de Wethouder, de heer Maalsteed; leden de heeren Govers, Van Wijngaar den, Franken, Vos en Van Neck. 3de afdeeling: Voorzitter de Wethouder, de heer Groen; leden de heeren Oudenhoven, Koogenbosch, van Twisk en Bakker. De vergaderingen der afdeelingen zullen plaats hebben op 28, 29 en 30 dezer. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat zich slecht3 één inschrijver heeft aangemeld voor het houden der Bank van Leening, en wel de heer A. S. Manheim alhier. De percentage, waarvoor ge noemde heer de Bank wil aanvaarden, bedraagt 16 ten honderd per jaar. Namens het Dag, Best., stelt de Voorzitter voor, deze inschrijving te gunnen. De heer Van Neck verklaart, dat hij zich met dit voorstel niet kan vereenigen. Hij herinnert aan 't geen over deze zaak indertijd is gezegd, vooral wat betreft de de hooge percentage. Wij komen zegt spreker terug tot hetgeen wij hebben afgekeurd. De heer Oudenhoven verdedigt het voorstel van B. en W. Hij acht de percentage niet te hoog en meent, dat men met hem zal instemmen als men bedenkt, dat de exploitatie der zaak heel belangrijke eischen stelt. Men moet eene geschikte lokaliteit hebben, een kantoor, en men staat bovendien onder contrdle van het Gemeentebestuur. De heer Franken bekomt een toestemmend antwoord op zijne vraag of het bedrag der beleeningen per jaar 11 k 12,000 gulden bedraagt. De heer Van Neck doet uit komen, dat de bezwaren, tegen de hooge percen tage gerezen, aanleiding hebben gegeven, dat de heer Van Gelder bedankt heeft; nu vindt hij het niet goed de Bank aan een ander te geven met behoud van het oude cijfer, waartegen zoovele stemmen in den Raad opgingen. De heer over de Linden merkt op, dat zich slechts een enkele stem tegen dat hooge cijfer heeft doen hooren, en de Voorzitter doet uitkomen, dat de heer Van Gel der gelegenheid heeft gehad, evenals anderen in te schrijven. Ook wijst de Voorzitter op er, dat het niet zoo gemakkelijk is, zulk eene zaak te onder nemen; dit blykt uit den uitslag der geopende in schrijving. De heer Korver erkent, dat hij het is geweest, die zyn stem tegen het hooge rentecyfer heeft doen hooren. Hij vond het ongepast eene zoo hooge rente te heffen. Z. i. staan er nu twee wegen open: 1. de zaak van gemeente-wege te exploiteeren, of 2. eene her-inschrijving te houden. Hij gelooft, dat meerderen met hem instemden, toen hij op verlaging aandrong, anders zouden deze ge volgen niet gekomen zijn. Spreker doet uitkomen, dat men in eene vreemde positie komt door het hooge rente-cijfer te bestendigen. Hij zou liever zien, dat eene nieuwe oproeping van inschrijvers plaats vond. Daarna zou hij willen beslissen of de Bank van wege de gemeente zou worden geëxploiteerd. Door den Voorzitter wordt het voorstel van B. en W. om tot gunning overte- gaan nader verdedigd, waarna de heer Korver repliceert en o. a. doet opmerken, dat het bedrag der beleeningen weieens f 40,000 per jaar is geweest. De Voorzitter erkent dit, doch doet opmerken dat als dit in de laatstverloopene jaar zoo was ge weest, er nu wel meer inschrijvers zouden gekomen zijn. Door den heer Franken wordt in het licht gesteld, dat, ingeval de gemeente het beheer der Bank op zich zou nemen, de kosten nog al aan zienlijk zouden worden. Men kon dan beginnen met tractementen voor beambten toetestaan.Door den heer over de Linden wordt daaraan toegevoegd, dat do kosten nog al aanzienlijk zouden zijn, benoodigd voor de lokaliteit. Z. i. is de percentage niet te hoog. Nadat eenige discussie is gevoerd over de bepalingen van het Reglement ter zake van den tijd, gedurende welken de Bank geopend moet zijn, wordt het voor stel van B. en W. om het houden der Bank te gunnen aan den heer A. S. Manheim aangenomen met 15 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de hee ren Korver en van Neck. Door den heer Oudenhoven wordt voorgelezen het rapport der Commissie in zake het door den heer R. Tienstra ingezonden adres, houdende het verzoek, gesteund door een groot aantal belanghebbenden, tot stichting van gemeentewege van een lokaal voor den afslag van zeevisch, of tot bevordering der stichting van zulk een gebouw door adressant zeiven. De Com missie was samengesteld, behalve uit den rapporteur, uit den heeren Hordijk en Bakker, 't Rapport be vat de antwoorden op een drietal vragen, die de Commissie zich had gesteld: 1. Is de stichting van bedoeld lokaal noodzake lijk? 't Antwoord luidt bevestigend. Naar 't oor deel der Commissie hebben de vischhandelaren aan spraak op eene geschikte lokaliteit. Het tegen woordige afslaglokaal is veel te afgelegen van het terrein waar de visch wordt aangebracht. Terwijl op vele plaatsen elders goede lokalen voor den af slag gevonden worden, mist men die hier. Een overdekte vischmarkt is daarom noodig, in het be lang der gemeente, vooral met het oog op de con currentie. 2. Welke vereischten moet men aan zulk een lokaal stellen? 't Moet zegt de Commissie een behoorlijk ruim en goed verlicht lokaal zijn. Er moet in dat lokaal ook gelegenheid zijn tot berging van eenige goederen en tot expeditie van visch naar elders. 3. Moet de gemeente zelf zulk een lokaal stich ten? De Commissie spreekt als haar gevoelen uit, dat de gemeente dit niet aan anderen behoort over te laten. Door zelve een lokaal te stichten, kan de gemeente op de regeling der markt den meesten in vloed uitoefenen. En door verhuring van gedeelten der lokaliteit kan de gemeente de te maken kosten vergoed zien, terwijl zij, door den vischhandel op die wijze te bevorderen, een belangrijken tak van nijverheid in groote mate bevordert. Na de voorlezing van dit rapport wordt de con clusie de stichting van een lokaal van gemeente wege in stemming gebracht en met eenparige stemmen aangenomen. "Vervolgens worden B. en W. uitgenoodigd, de noodige voorbereidende maatregelen te nemen en te beginnen uit te zien naar een geschikt terrein nabij de scheepstimmerwerf »de Hoop". Namens het Dag. Bestuur, stelt de Voorzitter voor om de, tengevolge van het overlijden van den heer C. De Boer Sr., vacante betrekking van visch- afslager voorhands niet te vervullen, de tijdelijke waarneming aan een zoon van den overledene op te dragen en later omtrent de sollicitatiën, die reeds ingekomen zijn, te beslissen. Achtereenvol gens wordt door de heeren Hordijk en Franken aangetoond, dat de aanstelling van een vischaf- slager behoort tot de bevoegdheid van het Dag. Bestuur en dientengevolge wordt deze aangelegen heid niet verder behandeld. Een gewijzigd Reglement van Orde voor de ver- jaderingen van het Dag. Bestunr wordt voorge lezen en eenparig goedgekeurd. De in dit Regle ment aangebrachte wijziging betreft den dag, waarop die vergaderingen zullen gehouden worden. Voortaan zullen ze, in plaats van op Vrijdag, op Donderdag, des namiddags ten 1 ure plaats hebben, opdat de agenda's voor de te houden zittingen van den Raad in tijds in handen der leden kunnen komen en deze meer tijd en gelegenheid hebben met de te behan delen stukken kennis te maken. Door den Voorzitter wordt, namens B. en W., voorgesteld, aan de dienaren van politie in deze gemeente, die in den dienst hebben voorzien tij dens een 5-tal vacatures, door verleend ontslag ver oorzaakt, de helft van 't bedrag der uitgespaarde tractementen toetestaan. De heer Oudenhoven doet uitkomen, dat de bedoelde beambten veel meer diensten dan gewoonlijk hebben moeten bcwyzen; dat zij, meer dan in den regel van hun gevorderd wordt, bij nacht hebben moeten surveilleeren en op die wijze voor rust en orde hebben gezorgd, terwijl het personeel plotseling veel verminderd was. Hij stelt voor, het geheele bedrag der uitgewonnen trac tementen toetestaan. De heer Korver ondersteunt en de Voorzitter bestrijdt dit voorstel. De heer Oudenhoven repliceert en zegt, dat het modderen zou zijn, die beambten de helft van 't bespaarde te geven. 't Voorstel-Oudenhoven in stemming gebracht, wordt aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Klik, Van Wijngaarden, Franken, Vos, Groen, Van Neck, Maalsteed en de Voorzitter. Na eenige discussie wordt besloten aan de wed. van wijlen den polïtie-agent L. J. van Viersen een gratificatie toe te staan van f 50. Door B. en W. was voorgesteld een gratificatie van f25 te ver- leenen, doch na eenige bespreking deed de heer over de Linden het voorstel om dat bedrag te ver dubbelen. De aanneming van dit voorstel geschiedde met 11 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Wijngaarden, Franken, Van Neck, Groen, Maal steed en de Voorzitter. Naar aanleiding van een ingekomen brief van den heer W. J. Maalsteed, wordt, op voorstel des ~Voorzitters, besloten, aan genoemden heer een eer vol ontslag te verleenen als regent van het Alge meen Weeshuis, onder betuiging van dank voorde vele diensten, jarenlang in die betrekking aan de gemeente bewezen. Aan de orde zou nu komen de behandeling der voorstellen van den heer Korver tot wijziging der politieverordening, wat betreft het geneeskundig toezicht van gemeentewege op de publieke vrouwen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. den voor steller in overweging geven, die voorstellen te ge lijk te doen behandelen met de wijzigingen, die noodzakelijk zijn ten gevolge van bezwaren, door Gedep. Staten tegen het ontwerp in 't midden ge bracht. De heeren Franken, Van Neck, over de Linden en Vos bevelen op verschillende gronden uitstel van behandeling aan. De heer Korver handhaaft aanvankelijk zijn meening, dat de door hem bedoelde wijziging nu heel goed in behande ling kan komen. Tengevolge van het aangevoerde van den heer Vos, die op soortgelijke zaak te Gro ningen wees, verklaarde de heer Korver, dat hy in 't voorstel des Voorzitters kon berusten. Dit voor stel tot verdaging werd toen dan ook met algemeene stemmen aangenomen. Voorlezing geschiedt van een adres van bewoners der Gravenstraat, houdende verzoek tot verbetering

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 5