't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1745. Woensdag 6 November 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 5 Nov. 1888. Bij koninklijk besluit is Ds. L van 't Sant, predikant bjj de Hervormde Ge meente alhier, benoemd tot predikant bp deProteetantschegemeenteinNederlandsch Indië. Door de hoofd- en verdere ambte naren bij de drie directiën der Marine is aan den Minister van Marine verzocht, om op de begrooting het gemiddelde uit te trekken der tractementen, vastgesteld voor de verschillende rangen. Het antwoord, hierop bekomen luidt, dat in den bedoel den zin het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Door de garnizoens-voedingscom- missie alhier is Vrjjdag openbaar aanbe steed de levering van vleesch en vet gedurende het eerste halfjaar en spek, zout en brandstoffen, gedurende het jaar 1890, ten behoeve van de menages der troepen. Laagste inschrijvers warenvoor vleesch en vet J. A. van Gelder, ad. f63,40, voor spek H. Riesselmann, ad f 46.75, voor zout dezelfde, ad. f 11.60 per 100 K. G. en voor brandstoffen J. Kikkert, eokes f 1.02 per 100 K. G. en lange turf f 0.48V» per 100. Het hulppostkantoor te Anna Pau- lowna (Station), is op Zon- en feestdagen geopend van voormid. 11 tot namid. 1 uur. Een collecte, welke in de gemeente Zjjpe werd gehouden voor Urker visschers, die hun vaartuig hebben verloren, en voor nagelaten betrekkingen van Urker visschers, heeft opgebracht de som van f 105.70. Vrijdagavond werd te Zjjpe door het onweder getroffen en brandde dien tengevolge geheel af de boerenplaats aan den Belkmerweg, eigendom van den heer mr. J. F. Wertheim te Amsterdam, en bewoond door G. Kater. Alleen de voorhanden contanten en 't goud en zilver zyn gered kunnen worden. De bewoners, die reeds te bed lagen, had den den tijd niet zich te kleeden. Naar aanleiding van het adres derhee- ren C. Bosman en mr. A. P. de Lange, te Alkmaar, om ten behoeve van den door hen ontworpen locaalspoorweg AlkmaarHoorn een bruto-opbrengst van f81,000 per jaar te waarborgen, heeft d« heer W. H. Arkes, te Enkhuizen, zich tot de Staten der provinoie Noord-Holland gewend met het verzoek, ook hem in de gelegenheid te stellen tot indiening zyner aanvrage om financieelen stenn, alvo rens op het verzoek der heeren Bosman en De Lange worde beslist. De heer Arkes houdt namelyh, ter voor ziening in de behoefte eener betere gemeen schap tusschen het oostelyk en westelijk ge deelte der provincie Noord-Holland, zich bezig met het ontwerpen eener stoomtrarabaan tus schen Alkmaar en Hoorn, en is voornemens binnenkort een tram-omnibusdienst tusschen beide steden in 't leven te roepen, zoolang de stoomtrambaan niet in de exploitatie is. Naar zijne overtuiging, en die van den ingenieur J. Schotel, te Rotterdam, levert de bouw van een dergelijke baan geen onoverkomelijke be zwaren op, en zullen die in elk geval niet grooter zyn dan by den bouw van een locaal spoorweg. Hij somt verder de voordeelen op, welke een stoomtrambaan boven een locaal spoorweg biedt. Droogmaking der Zuiderzee. Aan den Minister van Waterstaat is door den heer J. Chr. Benit, te Nieuwer-Amstel, een adres toegezonden, waarin hy verklaart gemachtigd te zijn door een voornaam buiten- landsch ingenieur namens een soliden uitvoer der, gesteund door een der grootste bankiers huizen van Europa, concessie aan te vragen tot drooglegging van de Zuiderzee (zuidelijk gedeelte) volgens het plan der Regeering dd. 1877, gewyzigd of niet. De kosten van uitvoering, met dichting van het Eierlandsche Gat tusschen Texel en Vlieland inbegrepen, worden geschat op f 126,500,000. Hieronder zyn niet begrepen de te betalen renten van de tydens de uitvoe ring uit te geven gelden. Het werk zou in dertien jaren gereed zijn. De Regeering zou een subsidie moeten ver- leenen van 3% pCt. van het ieder jaar ver werkte kapitaal, onder dien verstande, dat het totaal der subsidiën na afloop van droogleg ging niet meer zal bedragen dan f 30,000,000. De op te richten maatschappij zou zich verbin den het voltooide werk desgevorderd aan de regeering over te dragen voor 120 pCt. van het bestede kapitaal (f126,500,000). Vooreen staatsspoorweg zou k f 2000 per H A. gronden worden afgestaan. Wil de Minister va* Waterstaat hierover onderhandelen, dan zal adressant de namen zijner lastgevers noemen. Op het Hooge Zand in den Haag werden wegens wanbetaling twee oude menschen een broer en zuster die gewoonlijk het beroep van bedelaars uit oefenen, uit hunne woning verwijderd. Het publiek had medelijden met de bijna naakte, vervuilde schepsels en de politie wilde hen op het bureau huisvesting ver- leenen, hetgeen ook werkelijk geschiedde. Maar wat bleek Dat zg in het bezit waren van een zak geld, die, mede naar het politiebureau vervoerd, nauwelijks door een krachtig man kon gedragen worden en dat in een ladetafel, die uit het huis werd gezet, ook nog een honderd gul den of vier aanwezig was. Het gezamen lijk bedrag kan wel op 5 a 6 duizend gulden (er is veel goudgeld by) worden geschat. Slechts door de bedreiging dat het ver blijf ten politiebureele hun geld zou kos ten, gelukte het den dienstdoenden in specteur, hunne toestemming te krijgen om door een der ambtenaren een woning te doen huren, waarheen zg en hun ha- velooze inboedel zonden kunnen worden vervoerd. Het kostte hun blgkbaar veel moeite die toestemming te geven, waardoor iets zou worden afgenomen van het geld, waarvoor zij, zooals de man zich uit- drmkte, zes-en-twintig jaren hadden ge werkt I" Hoe zg hadden geleefd, kon blijken uit de lompen, waarin zjj gehuld waren, en uit het feit, dat zij op het bureau op een stuk droog brood aanvielen, alsof het een taart of pastei was. Zaterdagnacht heeft een brutale diefstal met braak plaats gehad in het woonhuis in het park Merwestein te Dord recht. Omstreeks 3 uur werden de be woners door eenige verdachte geluiden uit hun slaap gewekt, en stond de heer des huizes, de burgemeester van Dordrecht op, ten einde te zien wat er gaande was. Op hetzelfde oogenblik hoorde hg dat iemand de trap afsnelde en eenige voor werpen liet vallen. Bij nader onderzoek bleek, dat in het sous-terrein een rnit met vet bestreken en ingedrukt en ver volgens een blind geopend was, waarna de dief zich toegang had verschaft tot een der hooger gelegen kamers, daar een kastje heeft opengebroken en eenig tafelzilver, o. a. 12 zilveren vorken en lepels, ont vreemd. Bg zgn vlucht blijkt hg een paar dezer laatste voorwerpen te hebben laten vallen. De politie heeft terstond een onderzoek ingesteld. (D. C.) Van het spoor der twee dieven, welke in het wisselkantoor van den heer P. J. Berger te Venloo zgn ingebroken, is men door bemoeiing van den commissaris van politie te Venloo bgna zeker. Na den nacht te Venloo doorgebracht te hebben, zgn de beide verdachten naar Antwerpen ge reisd en van daar Donderdag per stoom boot naar Brazilië vertrokken. Zg gaven op, uit Silezië afkomstig te zijn. Woensdagvoormiddag 11 nnr is te Ngemirdum (Gaasterland) in een bosch gevonden een kleine luchtballon, waaraan een briefkaart was bevestigd, geadresseerd aan eeD dame te 's-Gravenhage. Volgens den inhoud van de kaart was de ballon daags te voren, 's namiddags 2 nur, op gelaten van den Eiffeltoren te Pargs. Aan de geadresseerde is terstond van de aan komst van den ballon kennis gegeven. Bg het graven van een put zgn Vrijdag door den metselaar J. de Zanger te Bolnes, op een diepte van l1/* meter, een tachtigtal zilveren muntstukken ge vonden, waarvan 40 ter grootte van een gulden, 40 iets grooter dan een kwartje, alle nog in zeer goeden staatdoch en kele zgn deerlijk gesnoeid. Vóór ongeveer tien dagen ontving K. Palmer, gewezen brie ven-en telegram besteller te Warfum, van den Minister het bericht, dat het ontslag, hem in Mei 1885 niet-eervol verleend, wegens zware vermoedens in zake een op het hulpkan toor daar ter plaatse gepleegden diefstal, was veranderd in eervol ontslag. In het volle bewustzyn zgner onschnld, moest de man, die reeds 62 jaren telt, gedurende 4 jaren als een verdachte omloopen en met eenige negotie langs de deuren zich een sober onderhoud trachten te verschaf fen. Met zeer veel genoegen vernamen zijne dorpsgenooten deze rehabilitatie van den eerlijken oude. Van vele zijden ontving Palmer gelukwenschen in den vorm van brieven en kaartjes. Van een vijftal Friesche heeren en dames, alsme de van een vroeger superieur, werden hem bij hunne felicitaties geldelijke ge schenken in postwissels en postzegels toe gezonden. Reeds zgn de noodige stap pen gedaan voor het aanvragen van pen sioen voor den gewezen bode. Aan een der groote postkantoren hier te lande kwam onlangs een Hon- gaarsche dame, om de voor haar bestem de »poste restante" brieven af te halen. Daar hieronder ook een aangeteekende brief was, werd haar verzocht e«n legiti- matie-bewgs over te leggen. Dat heb ik niet", zeide de schoone, maar de brief is toch bepaald .voor mij". Tevergeefs tracht te de beambte haar aan het verstand te brengen, dat hg door een of andere aan wijzing zekerheid moest hebben van haar recht om den brief in ontvangst te ne men. >Hebt u" zoo vraagt hg ten slotte, misschien niet een en ander bij u, waar uit ik zekerheid krijg omtrent uw naam?" Na even nagedacht te hebben, trekt de dame haar handschoen uit maakt snel eenige knoopen van haar japon los en trekt met een vinger een fijn, met kant afgezet, wit kleedingstuk naar voren, waarop in helrood de initialen van den opgegeven naam geborduurd zgn. Vrouwen zgn practisch. De Spaansche oplichter, van wieu eenige weken geleden sprake was, schijnt de hoop om lichtgeloovige en goedgeef- sche zielen te vinden nog niet op te ge ven althans dezer dagen werd een in gezetene van Arkel met een brief van hem vereerd. Het betrof ook hier een schat, verborgen bij Dubbeldamzond men 7000 franken aan het adres van del Rio, zoo heet de schrijver van den brief, dan zou hg overkomen om den schat op te graven en het vijfde deel er van, ten bedrage van ruim 200,000 fran ken, aan den zender van de verlangde som ter hand stellen. Een gezelschap jongelieden bevond zich dezer dagen in een koffiehuis te Pa rgs, toen een van hen, een architect, op de gedachte kwam, de buffetjuffrouw in een hjpnotischen slaap te brengen. Nie mand geloofde dat d« proefneming ge lukken zou, doch tot aller verbazing was de jonge vrouw weldra in een diepen slaap zoodat haar te wekken, vruchteloos bleek. Iedereen in het café trachtte de schoo ne slaapster te doen ontwaken. Sommi gen besproeiden haar het gelaat, anderen trokken haar aan de armen, maar allen te vergeefs. Ten laatste deed de waard politic-agenten halen en dezer brachten de slapende naar een apothekerswinkel in de buurt, waar men haar op allerlei wyzen trachtte bg te brengen. Eindelijk, na twee uren keerde tot ver ademing van den „hypnotiseur" en zgn gezelschap het leren terug. Reeds wilde men zich vol vreugde verwijderen, toen tussehen beide kwam en hen allen tot hun niet geringe ontsteltenis naar den dichtst byzjjnden hulppost bracht. Nadat de zaak daar zoo goed en zoo kwaad als 't ging, was opgehelderd, werd het gezelschap weder op vrijen voeten gesteld. Volgens de »Daily News" komen onrustwekkende berichten betreffende de cholera in Perzië. De gestrenge voorzorgs maatregelen die de schach op de grens van Mesopotamië vóór zgne reis beval in te stellen, werden niet uitgevoerd, en de besmetting breidde zich zoo snel uit, dat zij bij den terugkeer van den schach reeds een punt van de Kaspische Zee niet ver van Baku had bereikt. De Russische re geering doet geen stappen om de verbrei ding der ziekte naar Europa tegen te gaan. Uit Johannesburg in de Transvaal, wordt het volgende geschreven: Johannesburg, de stad die zich op A- merikaansche wijze in een minimum van tijd ontwikkeld heeft, bezit niet slechts een schouwburg, maar ook een operage bouw en een vasten circus. Eerstgenoemd gebouw is in den avond van 1 Oct. een prooi der dammen geworden. Hoewel de stad uitgebreid is, zgn er echter in de drie jaren van haar bestaan zeer weinig gevallen van brand voorgekomen, en het thans gebeurde is wel een van de ver- skhrikkelgkste geweest. Even na zeven uur brak in he£ Globe theatre de brand uit, die in zeer korten tijd het geheele gebouw tot eene puinhoop maakte. Om trent het ontstaan is de lezing als volgt: Een der bedienden zette, terwijl alles in gereedheid werd gebracht voor de ophan den zijnde voorstelling, een lamp op een stoel. De lamp viel om, en het gevolg was, dat de brandende petroleum zich o- ver het tooneel verbreidde. Er waren weinig of geen maatregelen tegen brand gevaar genomen, en de weinige aldaar aanwezige personen liepen verbysterd weg. Het vuur verspreidde zich over het ge heele gebouw en toen was het onmoge lijk, zelfs met de beste hulpmiddelen, het nog te redden. In minder dan twee uur tgd was het geheele prachtige gebouw niets dan eeu zwart geblakerde puinhoop met enkele nog overeindstaande muren. Het was het eigendom eener maatschap pij, die zeer groot verlies lijdt, daar het gebouw niet verzekerd was. Het grootste gedeelte der garderobe van het tooneel- gezelschap werd gered, doch van al het overige is niets terecht gekomen. Een vrouw heeft voor een der Lon- densche politie-magistraten verklaringen afgelegd, volgens welke zg ternauwernood aan de gruweldaden van den waren of een anderen »Jack the Ripper" onsnapt is. Zij was in den laten avond van Vrijdag jl. in Oxfordstreet, toen zij door een man aangesproken en naar een der zij-straten gevoerd werd. Daar begon hij haar te mishandelen en haalde hg een mes voor den dag, waarmede hg haar dreigde te vermoorden. De vrouw schreeuw de. Zg werd op den grond geworpen, maar twee personen kwamen naderby. Zoodra de man deze hoorde, wilde hg vluchten, doch hij werd achtervolgd en gegrepen. Hij slaagde er echter in zich wederom los te maken en verdween door een deur. De vervolgers klopten, doch werden niet binnengelaten. Het huis is bekend bij twee of drie snorders en de twee perso nen, die den moordenaar vervolgden. Deze was zeer netjes gekleed. De politie, waartoe de vrouw zich wend de, gaf haar den raad, zich bg den ma gistraat te vervoegen, doch verzuimde iemand te zenden, die nadere inlichtingen kon verstrekken, zoodat het geval tot nader order moest worden aangehouden. Men zal dus spoedig kunnen weten of men inderdaad aan een nieuw stuk Jack the Ripper" heeft te denken. Het ongeluk te Glasgow. In het noorden van Engeland en\Schotland heeft Vrijdag een hevige storm gewoed. Te Glasgow stortte daardoor de weverij in van de heeren Templeton, welke in aan bouw was, met dit gevolg, da' de puinhoopen neervielen op een aangrenzende werkplaats, waarin 150 vrouwen aan den arbeid waren. De meeste metselaars, die aan het gebouw werkten, waren juist naar huis gegaan, toen de muren bezweken, maar de werksters kon den zich allen niet meer redden. De brand weer was spoedig ter plaatse en ruimde het puin op, terwyl het geheele terrein electrisch werd verlicht. Zoo gelukte het nog eenigen der werksters levend te voorschijn te brengen. Velen echter waren er reeds in geslaagd bij het eerste alarm buiten het gebouw te komen maar toch waren er nog minstens vijftig, die door do iuvallende muren waren bedolven. Ondanks de spoedig verleende hulp zijn deze vijftig vrouwen bijna allen omgekomen. Natuurlijk verspreidde de tijding van het ongeluk groote ontsteltenis in de geheele stad. Een talrijke menigte verzamelde zich terstond in de nabijheid der fabriek, maar de politie zorgde, dat de nieuwsgierigen op behoorlijken afstand werden gehouden. Wat eigenlijk de oorzaak is van het ongeluk, is nog niet uit gemaakt. Er woei een vrij hevige storm, maar men beweert dat het ongeluk niet zou geschied zijn, indien de noodige voorzorgsmaatregelen, welke noodig zijn bij het oprichten van groote gebouwen, behoorlijk in acht waren genomen. Ook wordt het ongeluk toegeschreven aan de zwakke fondamenten, doch, wat de oorzaak ook zyn moge, weer zyn daardoor vijftig men- schenlevens verloren gegaan. Volgens de laai ste berichten zyn reeds 20 lijken gevonden, maar er bestaat niet de minste hoop, dat de overige werksters, die nog vermist worden, levend uit de puinhoopen zullen worden te voorschijn gebracht. Te Dorgos, in Hongarije, overleed dezer dagen Henri de Bourbon, die be weerde te kunnen bewijzen, dat hg een kleinzoon van Lodewijk XVII was. Hij was dertig jaren lang notaris in genoemd plaatsje en algemeen geacht. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 29 October 1889. Voorzitter de Heer v. Kempen, Burgemeester. Een aantal toehoorders. De Voorzitter opent de Vergadering. De no tulen der voorgaande vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. De Voorzitter stelt voor in besloten vergade ring over te gaan, om te beraadslagen over het kwijtschelden van achterstallig schoolgeld over 1887 aan enkele vermoedelijk onvermogende per sonen. Nadat de vergadering geopend weder is, komt in behandeling een verzoekschrift van den hr. J. Blaauboer aan de Hankes, om zijn belooning als lantaarnopsteker, wegens het vermeerderen der lantaarns, van f10te brengen op f25. per jaar. Met algemeene stemmen wordt besloten, om de belooning te brengen op f15.per jaar. Daarna deelt de Voorzitter mede dat de ge meenterekening over 1888, gedurende den tijd bij de wet bepaald, ter secretarie voor de inge zetenen ter inzage heeft gelegen en dus vatbaar is om te worden vastgesteld, waartoe met alge meene stemmen wordt besloten. De Voorzitter zegt, vernomen te hebben, dat de weg langs de Haukes tot het beheer van bet Heemraadschap Wietingen behoort, en stelt voor bet Bestunr van dat Heemraadschap nit te noo- digen om dien weg in brnikbaren staat te bren gen en te onderhouden, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Daarna doet de Voorzitter de vraag of de Raad bet niet dringend noodzakelijk acht, dat er verbetering wordt gebracht in den toestand der aanlegplaatsen en ligplaatsen aan de Hankes en of bet niet raadzaam zou zijn, daarin van wege de gemeente te voorzien, daar onderhan delingen met andere corporatiën tot nog toe geen gunstigen uitslag hebben opgeleverd. De Raad is het geheel met den Voorzitter eens en noodigt het Dagelij ksch Bestuur uit om een onderzoek in te stellen naar de beste wijze om in deze behoefte te voorzien en naar de kosten. De Voorzitter deelt mede, dat hij in het Dag. Best. heeft voorgesteld om het hoogste bedrag dat hier aan hoofdelijken omslag mag worden geheven, van f 4500.op f 6000.— te brengen, niet om den hoofdelijken omslag dadelijk zoo hoog op te voeren, maar om er gebruik van te knunen maken naarmate de verbeteringen, welke de Voorzitter in deze gemeente zon wenschen tot stand te brengen, dit noodzakelijk maken, doch dat beide Wethouders van eene tegenover gestelde meening waren. De Voorzitter onderwerpt zijn voorstel thans aan het oordeel van den Raad. De heer Obreen verdedigt de zienswijze der Wethouders, waarop eene algemeene bespreking van deze gewichtige aangelegenheid ontstaat, met gevolg, dat de heeren Bais en J. Jb. Tijzen zich met het gevoelen van den Voorzitter wel kunnen vereenigen, terwijl de overige leden zich bij de zienswijze van de Wethouders aansluitende heer Heijblok had inmiddels de vergadering verlaten. Het voorstel wordt alzoo verworpen met 4 tegen 2 stemmen. In verband met dit besluit wordt de Begroo ting voor het dienstjaar 1890 voorloopig vast gesteld in ontvang en uitgaaf op fl3726.79j* Wordt deze begrooting goedgekeurd, dan zullen in 1890 geene buitengewone werken kunnen worden ondernomen; mocht het onderzoek om trent den toestand aan de Hankes, waartoe het Dag. Best. gemachtigd is, reeds in 1890 tot een bepaald voorstel van den Raad kannen leiden, dan zal eene aanvallende begrooting met aan wijzing van middelen voor de uitvoering der ge- wenschte verbetering worden vereischt. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer Bais of er inmiddels geen trappen aan het groote wierhoofd zouden kunnen worden gemaakt. De Voorzitter antwoordt dat de middelen over het loopende jaar dit niet toelaten en dus voor loopig die wensch niet kan worden vervuld. Op eene vraag van den heer P. P. Tijsen om aan de wegwerkers aanwijzing te mogen doen van eenige plaatsen in den weg op Westerland die voorziening vereisohen, wordt toestemmend beslist. Eindelijk wordt op voorstel van den heer Obreen aan de tijdelijke onderwijzeres in de hand werken, op Hypolitnshoef, Mejuffrouw M. Poel, een eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor hare goede diensten, welke door de aanstel ling eener onderwijzeres thans niet meer gevor derd worden en deelt de Voorzitter, op eene vraag van den he6r Obreen, mede, dat de be noemde gemeente ontvanger -ekerheid voor zijn beheer heeft gesteld, doch de stukken nog niet -in zijn bezit heeft cn dien ten gevolge nog niet kan worden beëedigd. Waarop de vergadering door den Voorzitten wordt gesloten,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1