't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. w l Kinder-Speelgoed. VERKOOPLOKAAL f0.90. fiooiboterü f090. tooraSe lnstanla Na zwaren strijd. No. 1751. Woensdag 27 November 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Mej. J. E. EIKEMA, Onderwijzeres, Gemiitoilfi KAMERS le Mar. BOUWTERREIN is Koop. Inde SPOOR-, BREEWATER-, CA1IF0R- NIE-, PLANTSOEN- ei VEBLENGOE- VROONSTRAAT. 110 jonge Kippen Doet U Voordeel I Bii S. KOS, Aia Paolowna. STEENKOLEN. ZniverliraBdenfleRiilir-SteenkolBn f0.90 Haardstota -1.101# §0or jlt.-Jpruto. Wed. BRANS-BLOM. Witte Broeken en witte Vesten voor de Marine, Kruisweg 1175. Zeep, Odeirs Reitwarei, ft. swnaR» Bankafhammetjes. zoo ooi tot let aanlegen van Tninen. E. DULFER, Hoofdgracht K 39, Helder. Een mooi afgewerkt Por tret is het beste Cadeaux voor St. Nicolaas. maar Boon's Cacao en Schavesande's Cacao. Bjj L. BIJTER, Vijzelstraat. Photografie-lnstantanée. BOELSUMS, Broei aterstr. Helder. HELDER, 26 Nov. 1J89. Jl. Vrijdagavond werd in het lokaal ftTivöli"' de tweede Volksbijeenkomst in dit seizoen alhier gehouden. De zaal was eivol, toen ten 8 uur de heer dr. Diehl als spreker optrad. Van eigene hand leverde spreker een boeiende schets uit het leven, waarin een liefheb bende vader, een berouw betoonende zoon, een teederhartig meisje en een schijnbaar vrome bedreiger als helden van 't verhaal optraden. Met onverdeelde aandacht werd deze novelle, op uitmuntende wijze voorgedragen, door het talrijk auditorium aangehoord. De ernst van 't verhaal des eersten sprekers werd gevolgd door de luimige voordracht van den heer Munnik, die met het stukje van Justus v. MaurikwHoe Jetje gezoend werd", veel suc- cès had. De heer Diehl gaat weldra deze gemeente verlaten we moeten daardoor het genoegen derven, hem meermalen in een der Volksbijeenkomsten alhier te hooien. Den hr. Munnik hopen we meermalen als medewer ker in de Volksbijeenkomsten te begroeten. Tot slot van den avond werd opgevoerd het blijspel: „Het bedrogen drietal", 't Gezel schap »Ernst en Scherts", dat zieh belast had met de opvoering van dit tooneelstukje, maakte zich ook nu weder hoogst verdienstelijk en betoonde zich voor de hoeveelste maal een warm voorstander van de Volksbijeenkom- sten. 't Publiek gaf herhaaldelijk zijn tevre denheid te kennen over het verdienstelijk too- neelspel der werkende leden. De werkzaamheden van dezen welgeslaag den feestavond werden ingeleid en afgewis seld door flinke muziekuitvoeringen, onder directie van den heer L. A. Sehouten. Namens het Bestuur werd, vóór men uit een ging, door den Vice-Pres. van het Bestuur, den heer A. B. Weber, hulde en dank ge bracht aan allen, die hadden medegewerkt om dezen avond lot een genotrijken avond te maken. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot regeling der pensioe nen van mindere geëmployeerden bij de zee- en landmacht de heeren Mutsaers, Land, Guyot. Kerdijk en Borgesius. Door de agenten Koning Co. zijn sedert 1 Jan. 1889 naar het buitenland geëxpedieerd van Texel, als 1- 5 Feb. naar Argemtina Jan S. Zijm 123 Maart naar Noord-Amerika Hiltje Ple vier en dochter26 April Tys van Heer- waarde, vrouw en 7 kinderen C. D. Mantje, vrouw en 4 kinderen130 Maart Johs. Eelman, Corns. Witvlied, Witte26 April Jan Wiegel, Hendrica Wiegel, Corns. Bruin 227 April Harmen Triessen, vrouw en 8 kinderen Jan van Houten, Riekes van Hou ten, Jan Lanser, Aaltje de Boer; 218 Mei Alexander Karmans, Geertruida Kortehoeve; 46 Juli Anna Kuiper, Geertruida Kuiper 322 Juni Hendrik Sandifort413 Juli Mevrouw Loman en 2 kinderen 414 Sept. Louw Halsema, vrouw en 5 kinderen428 Sept. Bonifacius Wiegel, vrouw en 8 kinde ren te zamen 63 koppen. Van den Helder naar Noord-Amerika 12 JaD.J. Roetman en Johanna Arkero naar Transvaal 22 Aug: Pieter Spruijt en Frans Schwartsedaal. Van den Ryp 6 April naar Noord-Amerika K. W. Legent. Voor den Kon. West-Indischen Mail dienst te Amsterdam, worden twee be kwame 2e-machinisten voor hare stoom schepen gevraagd. De antwoorden'op vraagpunten, die nende tot leiddraad bjj het door de Land- bouw-commissie ingestelde plaatselijk on derzoek in tal van gemeenten naar den toestand van den landbouw in Nederland zijn nagenoeg alle ingekomen. Het eiland Tessel is alsnog als type in het onderzoek opgenomen. Uit al de ingekomen antwoorden zal door de Landbouw-commissie eindverslag worden saamgesteld. Met genoegen verneemt men dat de dienstbode, die zich bjj den brand in de Huidenstraat te Amsterdam zoo flink hield, geen amputatie van het gebroken been heeft ondergaan. Bij hare opneming in het Binnen-Gasthui8 is een verbrijzeling van de onderste uiteinden van kuit- en scheenbean geconstateerd, doch de hoop bestaat, dat bij doelmatige behandeling het verwonde been weder goed zal ge nezen. Vrijdagochtend hebben aan de fa briek op Feyenoord 500 a 600 man (me taalwerkers) den arbeid gestaakt, omdat hun eisch (10 uren werktijd tegen het loon, dat nu voor 12 uren wordt betaald) niet was ingewilligd. Het werk in de scheepssmederij, grof smederij en ketelmakerij staat dientenge volge stil. De machine-bankwerkers, modelmakers scheepstimmerlieden en ververs zijn aan het werk gebleven. Ongeveer 150 man uit de werkstakers zijn heden voormiddag van Feyenoord naar de fabriek „De Maas" aan den West zeedijk getrokken. Politie was daar aan wezig, en weigerde hun toegang. Emants (werkzaam in de fabriek van den heer Wilton, en president der nieuw opge richte Vereeniging van metaalwerkers) verzocht met twee anderen bij den direc teur te worden toegelaten. Dit werd hun vergund. Bij den directeur verklaarden zp, liever geen werkstaking te bevorde ren; maar gaarne te zullen vernemen, dat aan leden der genoemde Vereeniging niet wegens dit lidmaatschap werk zou worden geweigerd. Nadat de directeur hun had verklaard, dat hp niet er naar vroeg of onder zijne werklieden ook leden dier vereeniging waren, maar alleen of zp naar plicht hun arbeid verrichtten, brachten zij o. a, een vermindering van werktijd (10 uren in plaats van 12 uren daags voor hetzelfde loon) ter sprake. Na vervolgens verder de belangen der kame raden te hebben aanbevolen, zijn zp heen gegaan. Een later bericht meldt De werkstaking in de fabriek der Kon. Ned. stoomboot-maatschappij opFeijenoord heeft een snel verloop gehad. Zaterdagoch tend te 6 uur kwamen 800 a 900 man, die geregeld hadden doorgewerkt, als ge woonlijk aan den arbeid. De overigen, die of om deel te nemen aan de werkstaking öf uit vrees zich den vorigen dag van werken onthouden hadden, en bereid wa ren den arbeid tc hervatten, mochten niet vóór 9 uur aan het werk komen. Op dat uur waren allen weder present, op een 30tal na, die den vorigen dag verklaard hadden het werk niet te willen hervatten en die dan ook, als weerspannig, niet weder zouden zijn toegelaten geworden. Naar de N. R. Ct. verneemt, is aan de vroeger vermelde eischen om loons- verhooging van een aantal matrozen en stokers te Rotterdam door de reederpen niet toegegeven. Yan werkstaking is tot op dit oogenblik geen sprake. Bij het verlaten van het ziekenhuis had de vrouw, op wie te 's-Hage den llen Oct. door haren minnaar vijf revol verschoten gelost waren, nog ééu kogel in het neusbeen, welke daaruit onmogelijk verwijderd kan worden. Onder Rpsbergen zijn twee maré chaussees uit Zundert slaags geweest met Belgische wildstroopers, die van hunne wapenen gebruik maakten door op de maréchaussees te vuren. Beiden vond men in deerniswaardigen toestand; de een is zelfs levensgevaarlijk gekwetst en was bijna niet vervoerbaar. Twee personen, een smid en een schoenmaker, de eerste niet onbekend aan de justitie, zijn door de politie te 's-Hage aangehouden, verdacht van het plegen der inbraak en wegvoering van de brandkast uit het kantoor bij het wijn pakhuis aan de Hooigracht aldaar. Een belangrijke aanwijzing is, dat een der aangehoudenen nog natte kleeding droeg, waarop kroos uit het water ontdekt werd, zoodat hij vermoedelijk degeen is, die, door in het water te springen, voor het oogenblik aan de handen der politie was ontkomen. Uit Den Haag wordt gemeld: Vrijdagnacht, tusschen 2 en 3 uur, is op den Raam weg door een politieagent een handwagen aangehouden, waarop zich bevond een brandkast, die weggevoerd was uit het kantoor van de wijnhandelaars B. en O. op de Hooikade. De vermoedelijke daders drie in getal zijn bij de verschijning der politie ge vlucht. Een hunner, die te water sprong, is door de politie achtervolgd, maar ni^t gevat kunnen worden. De brandkast was een zwaar stuk, on geveer */s hoog en breed. De kast was, voor zoover gebleken is, niet geopend. Het gestolen voorwerp is vervoerd op een handwagen, die, met een ketting aan een anderen verbonden, op de Hooigracht weggenomen was, en toebehoorde aan een groentenkoopman aan den Dennenweg. Programma van het 3de Winter-Cencert, op Dinsdag 26 November 1889. Aanvang 8 uur. 1. Grosscr Festmarsch über den Choral »Nun danket alle Gott", Joh. Resch. 2. Concert-Ouverture (d mineur), C. H. Coster. Opus 22. (Eerste uitvoering). 3. »L' Ar- lésienne", Suite en quatre parties, Géorges Bizet. a. Prélude, b. Ménuetto. c. Ada- gito (Le Soir). d. Carillon. Pauze 4. Ouverture zu der Oper: «Hans Sachs oder die Meistersinger" Albert Lortzing. 5. a. Célèbre Ménuetto gracioso, L. Boecherini. b. Loin du Bal, Morceau caractéristique, Ernest Gillet. 6. Melodiën-Congress, A. Conradi. 7. /,Piès-jolie", Valse, Emil Waldteufel. Marine en Leger. De heer dr. Z.T. Diehl is met 1 Januari a. 8., op zijn verzoek, eervol ontslagen nit de betrek king van leeraar in de natuur- en scheikunde bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Wil lemsoord, en is, met ingang van dien datum, als zoodanig benoemd de heer dr. P. C. F. Froweim. De kapt. ter zee J. C. Joekes, commandant van het wachtschip te Soerabaija, keert wegens ziekte naar Nederland terug. Naar men verneemt zal Zr. Ms. schroefstoom- schip Tromp, nadat te Rio de Janeiro de divisie ontbonden zal zijn, niet rechtstreeks naar West- Indië vertrekken, maar eerst nog Montevideo of Bnenos-Ayres aandoen. Het is den 2e-luitenant der infanterie Pander Maat, in garnizoen alhier, na tal van pogingen gelnkt een nieuw systeem schietschijf voor het wapen der infanterie uit te vinden. Zij is geheel van staalplaat vervaardigd en heeft geen enkel dood punt, d. w. z. daar waar de ko gel, die eene levende kracht van p. m. 9500 kg. meter (op 100 M. afgeschoten) heeft, de schijf treft, verdwijnt onmiddellijk een gedeelte om door een ander vervangen te worden. De schijf heeft noch scharnieren, noch ramende kogel verdwijnt in haar en wegens de snelle voortplanting van bet licht wordt dadelijk de plaats van treffen aange- wenscht les te geven in nuttige Handwerken. Te spreken na iederen schooltijd. WESTSTRAAT L 104. Adres: TISMEER, Spoorgracht. Adres: H. WIJKER, Weezenstr. Helder. Te lioop in ééns, of bij kleine partjjen. Adres J. LIPS, Texel. Verscbe BLADREUZEL eerste kwaliteit 35 Ct. de 5 ons, per 5 pond 34 Ct. Huwelijks- IC aartar» en Verlovings- IVCteirlOII worden 'T NETST en GOEDKOOPST geleverd door de Handelsdrukkerij van C. de Boer Jr. AdresSpoorweg-Station. Rnim voorzien van De Coekadorp {Texel. wordeu «poedlj, solide en goedkoop ge maakt en geleverd, door J. TISSING. Ontvangen een belangrijke partij zeer fijne geurige welke voor St. Nioolaas-Cadeaux tot on- geloofelijk lage prijzen worden ver kocht. Een groote keuze Porceleinen KINDER-SERVEEZEN, tot in de fijnste soorten. Echte KEIZER-INKT, per flesohje 3* Ct., zeer zwaar POSTPAPIER en ENVELOPPEN, van af 6 Ct. per ÏOO, KANTOOR-BOEKEN, klein en groot, spotgoedkoop. POTLOODEN,merk Proescheis No. 19. Haast u hiervan te proflteeren. Groote voorraad PREN TENBOEKEN, PORTEMONNAIES en DAMES-TASSCHEN, C0C08ZEEP, GLICERINE ZEEP, FAMILIE-ZEEP, in meer dan 26 soorten. Zuiastraat M 78. Matten, Kleeden en Karpetten, Tafel-, Vloer en Looperzeil, Cocos-, Manilla-, Spart,- en Randmatten, Mahony- en Notenhouten- Raam- Garnituren lste kwaliteit F. 0ETELMANS Zuivere droge Natuurboter, in raatjes van 11 en 23 Kilo's, a f 0.90 per Kilo. Levert franco. A. BRUNSTING Rz., Beilen. Bloemist, aan de Laan, beveelt zich beleefd aan tot het leveren van alle soorten Boomen en Heestergewassen, doorbloeiende Stam- en Struikrozen, Haarlemmer Bloembollen, enz., Belooft een nette en prompte bediening, tegen de minst mogelijke prijzen. Geen DE JONG'S CACAO, Geen VAN HOUTEN'S CACAO, Geen GROOTEN'S CACAO, Deze zjjn de billijkste in prijs en 't beste in gebruik. Verkrijgbaar in 't klein en in 't groot. Het Atelier is dagelijks geopend. Zes nette Album-Portretten 1 Gulden. Eea greep nit het Engelsche leven. 37). u Jonkman, laat u raden en doe geen onbe dachte stappen. Ge staat u zeiven in den weg, als ge stappen doet, welke strydig zyn met de plannen, die men in uw voordeel alleen heeft op touw gezet. Gebruik uw vertand; als ge werkelijk in het kantoor van de patroons komt, zal men u afschepen met eenige woor den, die niets beteekenen. Overleg nu bij u zeiven of bet niet even goed is, als ge zonder die nietsbeteekende woorden uw eigen weg gaat." //Het kan zijn, dat ge gelijk hebt, mijnheer Brunton, en ik zal voorloopig geen stappen doen, maar dit wil ik toch zeggen: een acht baar bankiershuis ontslaat geen bediende, zon der hem de reden daarvoor mede te deelen." //Ge begrijpt, mijnbeer Lund, dat een ban kiershuis van algemeene bekendheid, zooals Guilleray en Mattson, zich weinig bekommert om het afkeurende oordeel van een ontslagen bediende. Denk er over, zooals ge wilt, de zaak wordt «r niet door veranderd. Zooals ge weet, moet de opzegging wederzijds veertien dagen vooruit geschiedeude patroons zyn echter zoo goed geweest, mij te bevelen, u de belooning voor een geheele maand uit te be talen ik zal u het geld onmiddellijk ter hand stellen.» Walther was door dezen onver wachten slag zwaar getroffen. In dit huis was hij een loopbaan begonnen, die hem zijn leven lang een goed bestaan zou verschaffen. Hij had gedroomd van opklimmen in deze zaak, van een nette, eervolle positie, ja zelfs van een plaats in het kantoor, waar nu zijn hoogge- eerde patroons zaten. En nu was in één enkel oogenblik alle hoop vernietigd. Had hij zich maar rekenschap, kunnen geven, waarom dit lot hem trof! Was hy zich slechts bewust geweest van een verzuim of een fout! Dan zou hij zieh zeker met zyn lot verzoend heb ben Maar hoe hij zijn hersens kwelde, hij vond niets, dat zyn ontslag kon rechtvaar digen. Intusschen had de oude kassier vijf en twintig souvereigns uitgeteld, een toegevouwen brief daarbij gelegd en verzocht hem, het een en ander in ontvangst te nemen. Walhter greep eerst naar het papier en ontvouwde het. Het bevatte de verklaring, dat hij van den zooveelsten dag van maand 18tot den zooveelsten dag van maand 18 als bediende in het ban kiershuis van Guilleray en Mattson was werk zaam geweest en dat zijn werkzaamheden en zijn gedrag in het algemeen reden tot tevre denheid gaven. Dat waren geen woorden van afkeuring, maar evenmin van lof en aan beveling. Walther Lund begreep, dat hij met dit ge tuigschrift zeer moeilijk een goede betrekking zou kunnen vinden, maar wat kon hij eraan doen Het getuigenis was zoo gesteld, dat hij er onmogelijk bezwaren tegen kon inbrengen. Met een diepen zucht vouwde hij het papier samen en stak het iu zyn borstzak; toen nam hij ook het geld op en maakte zich gereed om te vertrekken. De oude kassier schrapte zich de keel en zei »Ik heb voldaan aan den last, die mij is opgedragen, mijnheer Lund! Ik beschouw u als niet meer tot ons huis te behooren; wat ik u nog te zeggen heb, beschouw dat als een particulier gesprek. Ik heb altijd belangstel ling voor u gevoeld; ik hield van u, omdat ik u heb leeren kennen als een ijverig en bescheiden jonkman, die zich gunstig van zyne gelijken onderscheidt." »Ik had uw lof liever in dit getuigschrift vermeld gezien. Nu verspilt ge uw woorden aan een jonkman zonder betrekking, wien voor altijd de weg is afgesneden om vooruit te komen," sprak Walther met bitterheid. »Wees zoo goed, er aan te denken, dat dit kapittel is afgehandeld en dat wij nu een particulier gesprek voeren. Ik zou u niet met mijn lofspraak lastig vallen, maar ik ben een oude zonderling, die zegt wat hem op het hart ligt. Waar het noodlot u ook heenvoe ren zal, ge zult u nergens zoo thuis gevoelen als hier; ge zult ook niemand vinden, die u bijtijds waarschuwt. Luister daarom naar mijne waarschuwing, als die van een oud vriend: bemoei u nooit met zaken, daar ge niet mee noodig hebt, en vermijd alle onaangenaam heden met lieden, die u door hun macht of rijkdom nadeel kunnen doen." Uit deze woorden van den kassier bemer ken wij, dat hij den brief van Carringshliff gelezen had en op eigen hand een verklaring gaf, die niet ver van de waarheid bleef. Walther legde echter deze woorden anders uit dan ze bedoeld waren en zeide levendig: «Weet ge van de gebeurtenissen, waarin ik betrokken ben, mynheer Brunton? Wie heeft er u over gesproken?" »Ge dwaalt in uw onderstelling, mynheer Lund; ik weet van niets. Als ik die gebeur tenissen kende, waarop ge zinspeelt, dan zou ik er juist over gezwegen hebben, want ik houd er volstrekt niet van, mij te. mengen in dingen, die mij niet aangaan. Neem mijn waar schuwing ter harte en wees voorzichtig. En nu vaarwel! ga met God! Mijn beste wen- schen volgen u overal." Hij drukte hem de hand en zij scheidden. Walther verliet met een beklemd hart het huis, waar hij zooveel jaren met genoegen was werkzaam geweest. Er werd een tijd perk van zijn leven afgesloten en dat af sluiten was voor hem een belangrijke zaak de toekomst was duister en treurig. De waarschuwing van den ouden kassier kwam hem weer in de gedachten en hij kon die niet anders verklaren dan in verband met de gebeurtenissen der laatstverloopen da gen. Was zijn ontslag een gevolg van zijn bedreigingen tegen Carringshliff? Het scheen onmogelijk, dat de advocaat met het bankiers huis in relatie stond, want hij had er nooit iets van bemerkt. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1