't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1754. Zaterdag 7 December 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DES WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Burnux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, 81 dagen. Opkomat der Zom 8 a. 2 m. Onderg. u 3 a. 44 m. Zoadag 8 2« Advent. Maria Ont vangenis. Maaadag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrjjdag 13 Zaterdag 14 HELDBR, 6 Dec. 188». Dinsdagavond vierde de Burgerkring Harmonie", opgericht in 1869, haar 20-jarig bestaan in «Tivoli", daartoe expresselijk onder de goede leiding van den directeur Maalsteed gedecoreerd. Bij den aanvang werd den pre sident, den heer L. Vermeulen, namens den «Burgerkring", een bril met gouden montuur in een sierlijk etui vereerd, terwijl den heer C. Zijra, penningmeester, een fraaie fauteuil werd geschonken, benevens namens de kinde ren der leden, een sierlijk bewerkt kussen. Door een aantal kinderen werd den president een toepasselijk lied toegezongen. Onder de genoodigden behoorde ook de hr. burgemeester dezer gemeente. 't Variëerend programma werd tot groot «genoegen der aanwezigen afgewerkt. De heer F. de G. droeg uitstekend voor »De Won derdokter", waarbij 't kinderkoor een aardig effect maakte. Ook de voordracht van den heer A. r. T. «Langzaam, langzaam aan", werd met groot genoegen gehoord. Alleraar digst droeg de heer P. D., van wie we wel meer iets goeds hebben gehoord, voor «Kobus, de Belleman", dat door een welgemeend ap plaus werd gevolgd. Ook de voordrachten van de dames de W. en L. H. werden zeer gewaardeerd. De heer F. van Twisk, die ook 't eerste gedeelte van den avond had ge leid, bood namens den «Burgerkring" aan de medewerkende dames de Wolf, Hanekroot, de Gelder, Bels en Mens, alsmede aan de echtgenoote van den president, sierlijke bou- quetten aan. Liederen en tooneelstukjes wis selden 't programma af. Voor uitstekende muziek had de heer L. A. Schouten gezorgd. De avond werd met een bal besloten. De derde der Volks bijeenkomsten, in dit seizoen alhier te honden, zal plaats hebben op Dinsdag 17 dezer. Naar wg vernemen, is het plan geop perd, om in den loop dezer maand in 't lo kaal «Musis Sacrum" alhier een Soirée te geven, ten roordeele van de noodlijdenden door den watersnood in den Mijzer-polder. Tot deze Soirée zullen medewerken een aan tal leden der Vereeniging «Gemeugd Koor" en die der Gymnastiek- en Exercitie-Vereeai- ging /rPro Patria", terwijl de Vereenigingen Sociëteit Mars" en «Cressendo" tot mede werking zijn of zullen worden uitgenoodigd. We maken van dit plan met ingenomen heid melding, omdat het ons uit zeer geloof waardige inlichtingen gebleken is, dat de nood der bewoners van genoemden polder zeer groot is. Die bewoners zijn nagenoeg allen pach ters of huurboeren; wordt hun geen afdoende hulp verleend, dan geraken zij met hunne ge zinnen noodwendig tot den bedelstaf. Hulp is dus zeer noodig en de poging daartoe, van genoemde Vereenigingen uitgaande, verdient daarom in groote mate ondersteuning. Terschelling, 2 Dec. Op het Noorderstrand alhier liggen stukken van een dek en het onderste gedeelte van een schip. Verder in zee ligt de steven met een stuk van de boor den. Op een stuk van het achterschip, dat eveneens aan 't strand ligt, is de gele rand van het naambord zichtbaar, doch overigens ligt het geheel in 't zand. De gewone strandloopers, die het drijven de zagen, zeggen dat er op staatAlbert of Carlisle", in gele letters. Op een der dakbalken van de kajuit staat«Certified, te accommodate 12 seamen." Het afbrengen van het op de Maas vlakte gestrande stoomschip Yoxford" en berging der lading was aangenomen door de Bergingmaatschappjjnadat Zaterdag middag met de lossing was aangevangen en tot Dinsdag 1500 ton waren gelost gelukte het de «Yoxford" Woensdagnacht 25 vaam zeewaarts te brengen en dit ge tijde met behulp van de stoom booten Zuidholland, Rotterdam en Neptunus vlot te slepen. Een voordeelig koopje! Vrijdagmiddag liep te Utrecht een heer tje bij een uitdrager in, om een bod te doen op een duffelschen overjas, die aan de deur hing en er op 't oog nog vrij goed uitzag. Nu, zei de handelaar, een voordee lig koopje, meheer. Wat vraag je voor die versleten jas, zeide de kooper. Nou, bied maar eens wat je meent, dat die je waard is. luidde het antwoord. Nou, ik geef je een daalder op en top. Twee gulden meheertje, minder kan ik het waarachies niet doe*, dan lijd ik er zelf nog schaai bg, de jas is nog zoo goed als nieuw. De sinjeur aarzelde een oogenblik en nam de jas voor de gevraagde som mede. Thuis komende, maakte hjj de voering ee* weinig los om te zien of de jas ge keerd kon worden en vond daarin een toegevouwen papiertje, dat bg opening tot zgne verbazing een couponnetje was van f2,75. Maandag werd ter beschikking van den officier van justitie te Heerenveen gevankelgk opgebracht de 20jarige dienst meid van den landbouwer te Oldelamer, wiens boerderij met 40 stuks levende have onlangs geheel is afgebrand. De op die dienstbode gevalle* verdenking van opzet telijk dien brand te hebben gestieht, is niet ongegrond geblekenzjj heeft bekend zich aan dat misdrijf te hebben schnldig gemaakt en zulks enkel om wraak te ne men over een haar door hare meesteres toegediende berisping. Bg haar vervoer naar Heerenveen deed zij een poging om zich van het leven te berooven, het geen door een harer bewakers nog tijdig werd verjjdeld. I* Juli 11. werd J. de B. ontslagen uit het tuchthuis te Leeuwarden, na daarin een gevangenisstraf van 15 jaren te heb ben ondergaan. Hg ontving een uit- gaanskas van ruim f 280 en zocht een vrouw, die met hem naar Amsterdam ging; en toen was in eenige weken het geld verteerd. Geen werk en geen geld heb bende heeft hg, te Leeuwarden terugge keerd, aan de politie een onderkomen gevraagd, en is nu door de rechtbank aldaar als landlooper naar een rijks werkinrichting opgezonden. Een 43-jarig man, geboortig van Makkum, en de kostwinner, naar men mededeelt, zijner 78-jarige moeder, werd dezer dagen uit het huis van bewaring grafwaarts gedragen, zonder dat een en kele vriend of bloedverwant dat lijk volgde. Om aardappel-lezen was de man gestraft met 14 dagen eenzame opsluiting; Dog nooit was hg eerder met de justitie in aanraking geweest. Yóór zgn vonnis viel, moet de ongelukkige tegen zgne moeder hebben gezegd: mem, als me dat over komt, sjog je mg net libbend wer. En het oude mensch heeft haar kind niet weer levend gezien. Nadat de gevan genisdeuren een paar dagen voor hem ont sloten waren geweest, werd hg ziek en in den morgen van 23 Nov. vond men hem dood. Te Alkmaar is in hechtenis geno men een zekere S., directeur van een uit- keeringsfonds bg overigden, aldaar. Hg wordt verdacht van gelden te hebben verduisterd. De justitie doet onderzoek. Nauwelijks is de winter in aantocht of het gs eischt weder zijn offers. Eenige knapen te 't Waar (Gr.) begaven zich Maandag van huis om ijs te zoeken en meenden een gunstige gelegenheid gevon den te hebben in een kleigat. Twee van hen, ongeveer 10 jaar oud, zijn er door gezakt, met het treurig gevolg, dat zg er levenloos uit werden gehaald. Er is zeeroof gepleegd bg Simpang Anak ter Oostkust van Atjeh. Yier der opvarenden in een van Penang komend vaartuig zgn" vermoord en 5100 dollars werden gestolen. Dat zal weer geld kosten Yan hoeveel nut de bajonetscherm kunst is, hebben, naar men uit Atjeh aan de «Soer. Ct." meldt, de Amboineezen te Edi duidelgk bewezen. De parades en stooten werden door dit dapper volkje meesterlijk uitgevoerd. Volgens oogge tuigen is het geweer, in geoefende handen, een gevaarlijker wapen dan de klewang. Een eigenaardigheid der Amboineezen te velde is, dat zg de lgken der verslagen vijanden nimmer berooven, slechts den eigenhandig afgemaakten vijand ontnemen zg de wapens, maar betalen dan aan het lijk eenige «pengs." Een officier, die in den gordel van een gedooden Atjeher een prachtige rentjong zag en dat voorwerp gaarne had meegenomen, moest zijn voornemen laten varen, omdat de Amboi neezen hem dringend verzochten geen wapens in bezit te nemen van Atjehers, die hij niet zelf verslagen haddat zoude tegenspoed en ongeluk aanbrengen, ver zekerden zg. Zelfs zakken met dollars lieten zg onaangeroerd liggen. Deze adat zal men zeer zeker tevergeefs bg onze Boegineezen zoeken. Uit Montecarlo, vanwaar reeds zoo vele treurige spelersgeschiedenissen bericht worden, wordt nu weder een ergerlijk schandaal gemeld. Een jonge en schoone Amerikaansche weduwe, die aan de speel bank haar vermogen had verloren en wie men, zooals daar in zulke gevallen gebruik is, een som gelds voor de terugreis naar haar land aanbood, is op het kantoor van het «secretariaat", waar zg dat geld ont vangen moest, door twee beambten schan- lijk beleedigd en mishandeld. Toen zij bg' het gerecht een aanklacht tegen de schuldigen kwam indienen, kreeg zg den raad, maar zoo spoedig mogelijk heen te gaan en het gebeurde te vergeten. Zij ging toen naar Nizza en nam daar, met behulp van den consul der Vereenig- de Staten, de noodige maatregelen om te bewerken, dat de beide mannen ge straft worden. Welke roordeelen door groote, ge meenschappelijke keukens kunnen worden behaald, big kt uit hetgeen de keirken ver eeniging te Weenen doet. Een middag maal, bestaande uit soep, vleesch, groen ten en dessert, verschaft ze voor 21 cent. Avondeten, bestaande uit vleesch en groen ten, voor 10 cent. De gemiddelde prijs van een middagmaal met brood er bg" is 18 a 19 cent. Alles is uitstekend klaar gemaakt en eiken dag zitten ongeveer 5000 personen aan tafel. Weenen is Zondagnacht en Maandag door een buitengewoon zwaren sneeuw storm zeer dicht in het witte winterkleed gehuld. Met drieduizend mannen en 24 stoom-snteuwploegen was men den gehee- len dag aan het wegruimen van de sneeuw in de druk bezochte straten en 's avonds zonk men op ee* zoo druk punt als de «Schottenring" nog tot de knieën in de sneeuw. Spoorweg-, tram-, rijtuig- en ander ver keer werd door den toestand van de wegen zeer belemmerd of geheel gestremd. Maar een groot aantal mannen zonder werk o. a. de werkstakends paarlemoer arbeiders kunnen wat verdienen door deze werkverschaffing uit hooger sfeer. Met de jongste mail uit Japan wor den weêr verscheidene rampen bericht. Het Amerikaansche schip «Chesebaro" leed er schipbreuk op de kust en 19 van de bemanning verdronken. Op het eiland Sado werden 50 huizen vernield door een hevigen orkaan, welke op de kust ongeveer vijftig booten deed verongelukken. Te Kauldamanchi werden 183 huizen vernield door een brand en vele mensehen kwamen daar om het leven. Te Senichima is een schouwburg gedurende een voorstelling ingestort. Vijf-en-twi*tig menschen wer den daar gedood en vele andere gewond. Te Foochou (China) had een nog nood- lottiger ongeluk plaats. Daar kwamen door ontploffing van den stoomketel eener pleizierboot 70 menschen om het leven. De vlechtenroover, die in Septem ber 11. te Parijs op het afknippen van den blonden haardos eener Engelsche sehoone betrapt en in hechtenis genomen werd en in wiens bezit men vijt-en-zestig afgeknipte meisjesvlechten vond, is thans, na een gerechtelijk geneeskundig, onder zoek, krankzinnig verklaard en in een gesticht opgesloten. De «influenza" (een hevige soort van griep) in Rusland heeft zich nu ook te Simpheropol, Orenburg, Oufa en Kasan vertoond. Te Peters burg blijft de ziekte heerschen en prof. Zdeckauer heeft zelfs de onrustwekkende voorspelling gedaan, dat ze wellicht de voorlooper is van cholera, die dan in het voorjaar zal optreden. Ook de Czaar is nu door de ziekte aangetast. In het algemeen is de ziekte, die in Perzië en den Kaukasns inheemsch is, de voorgangster van ernstiger ziekten, als: roodvonk en mazelen, en nu en dan ook van cholera. De groote brand te Boston moet waarschijnlijk ook al ingeschreven wor den op de lijst van ongelukken door eles- triciteit. Hij moet nl. ontstaan 2itjn door het in aanraking komen van een gelei dingsdraad voor electrisch licht met een voor het regelen van electrische klokken. De angst voor electrische geleidingsdra den, door verscheidene vroegere ongeluk ken ontstaan, is door deze ontdekking natuurlijk opnieuw ontwaakt. Het is waarlijk te hopen, dat het onvermoeide vernuft van de mannen der wetenschap spoedig een middel vinde om de gevaren van het nieuwe licht te verminderen. Te Washington heeft zich een maatschappij gevormd, die tweemaal op een dag een groot aantal keukenwagens door alle deelen der stad zal zenden en voor ongehoord goedkoope prijzen volledige mlfeltijden zal afleveren. Zoo wet voor gas tronomen als voor de eenvoudigste arbeids- gezinnen zal op deze wijze gezorgd werden. Dezer dagen is te Cherbourg een proef genomen, met het door den Heer Goubet uit gevonden onderzeesche vaartuig. In den «Figaro" beschrijft Emilie Gautier, die met Goubet een -tocht in de diepten der wateren ondernam, zijn wedervaren. »In het eerst," zoo verhaalt hij, «nadat wij hadden plaats genomen op de voor ons, zwaargebouw de mannen, vrij enge rug aan rug geplaatste zetels, ging alles goed. Het was wel een vreemd gevoel, toen het zware ijzeren deksel boven ons dicht ging, waardoor wij als in een graf van de overige wereld werden buitengesloten, maar een oogenblik daarna gevoelde ik mij meer op mijn gemak. De lucht, welke wij in ademden, wa» goed. Wij hoorden het water om ons heen met een muzikaal geruisch en een zonderling geklots, dat klonk als herhaald door verre echo's. Er kwam daarbinnen, van boven af, een bleek kelderachtig licht, vol doende om bg te lezen, te schrijven of des noods een «bakje" te spelen. Daarbuiten zag men, achter de troebele glasruiten, een groene puree, waardoor ik allerlei onbestemde ge daanten waarschijnlijk visschen zag zwemmen. Goubet commandeerde«Rechts!" «Links!" «Yooruit!" «Achteruit!" «Open!" «Dicht!" Ik gehoorzaamde zijn bevelen, trok naar rechts, naar links, opende en- sloot kranen, en wij stegen, daalden, zonder eenigen schok, zacht gewiegd, als op vceren. Het was een droom Maar weldra werd dit anders. We hadden juist een oogenblik stilgehouden en een glas geledigd op de gezondheid van den «Figaro", toen Goubet met een angstige stem sprak «De boot zinkt! Wat is dat? Ongelukkige! Ge hebt de kranen opengelaten." Het was maar al te waar. Ik had bij het laatste be vel «sluiten", de kranen niet behoorlijk dicht gedraaid. Ik haastte mij het verzuim te her stellen maar het was te laat. De ondergeloopen pompen werkten niet meer het was onmogelijk het water te verwijderen, dat hooger en hooger rees. De luchtver- verschingsbuizen liepen vol. Mijn ooren suis den, mijn keel werd dichtgeknepeneen me nigte roode en gele vlekken danste voor mijn oogendat was reeds een begin van den ver stikkingsdood Daar verklaarde Goubet, die nog steeds be proefd had te pompen, dat hij het laatste red middel zou beproevenhet losmaken van het veiligheidsgewicht van 900 kilogram. Hij had dit nog niet in het water beproefd. Als de boot omkantelde waren we verloren. Daar ging het Rrrrrr rrrrr Een hevige schok, die mij tegen den koepel slingerde en mij het vel deed ophalen aan een gebroken manometer een gevoel van dui zeling als bij een val, een val naar bo ven, een tweede schokwe lagen onbe- weeglyk stil en het daglicht omgaf ons aan alle kanten. We waren gered en spoedig weder op den steiger, waar de overigen, zeer ongerust, er reeds over dachten of zij ons niet zouden laten opvisschen. Het was een grauwe, sombere winterdag. Maar de hemel heeft mij, zelfs in een ster renrijken nacht in Spanje of Afrika, nooit zoo schoon toegeschenen als toen. De proef kon niet voortgezet worden. We waren als het ware begonnen met het eind het losmaken van den ballast. Maar het vei ligheids-gewicht had hiermede tevens zijn doel matigheid schitterend bewezen. Ook een Russisch ingenieur, Leonide Apos- toloff, heeft een vaartuig uitgevonden, dat on der water varen kan en wel door toepas sing van het «spiraal-beginsel" met zoo groote snelheid, dat men daarmee in 26 uur den Atlantischen Oceaan kan oversteken, d. i. ongeveer een vijfde van den tijd, welken een snelvarende stoomboot daarvoor noodig heeft. Apostoloff heeft van de Russische Regeering een driejarig verlof verkregen om zgne proef nemingen voort te zetten. Ook in Spanje bg Cadix heeft men weder een proef genomen met eene onderzee sche boot, namelijk de door Per al uitgevonde ne. Zij moet zeer goed geslaagd zijn. Het aantal landverhuizers, die in October uit Duitschland over Antwerpen, Rotterdam, Amsterdam en Duitsche ha vens naar overzeesche landen zgn ver trokken, bedraagt 9409. Het totaalcijfer van 1 Januari tot 31 October was 81,773, tegen 89,711 in dezelfde maanden van 1888. Weder een brand in Amerika. Een verschrikkelijke brand heeft Zaterdagavond te Minneapolis (Ver. 8taten) gewoed. De brand brak uit in een gebouw van acht verdiepingen, wuar o. a. ook het dagblad „The Tribune" zijn kantoren en zetterij had- Op de zevende verdie ping waren 100 zetters aan den arbeid, wien de terugtocht in het huis was' afgesneden, daar de lift en de trap, de eenige wegen naar beneden, in brand stonden. Langs ladders ontsnapten de mees ten en anderen sprongen naar beneden en werden in netten opgevangen, maar toch gingen vele menschenlevens verloren. Een vriend van een der redacteurs, professor Olsen uit Dakota, die jnist in het gebonw was, sprong uit een raam en werd verpletterd evenals de telegrafist, die zijn kantoor in bet gebonw had en bij ongeluk naar het scheen, viel. Professor Olsen behoorde tot de beste kenners van het Grieksch in de Vereenigde Staten. Vermoedelijk werden beide mannen door den rook verblind en wisten zij niet meer wat zij deden. Een koopman, die een advertentie op de zetterij bracht, sprong ook uit het venster en werd eveneens verpletterd. Een verslaggever, geen kans ziende te ontsnappen, nam een revolver en schoot zich voor 't hoofd. De eigenaar van het blad, die op de zesde verdieping was, ontkwam nog bijtijds uit het gebouw, maar hij bekwam toch evenals de anderen, die er het leven afbrachten, ernstige brandwonden. Duizenden menschen, die zich voor het gebouw verdrongen, waren getuigen van dit verschrikkelijk tooneel. De brandweer kon niet veel doen, daar het huis zoo hoog was en de brand zich zoo ver schrikkelijk snel uitbreidde. Het huis stond op een hoek en de belendende perceelen waren niet meer dan een verdieping hoog, zoodat ook daar heen niemand kon ontsnappen. Een nnr na het uitbreken van den brand stortte een gedeelte der maren in en kon tde brand als overwonnen be schouwd worden. Hoevele menschen zijn omgekomen, is nog niet vastgesteld. Tot dusver zijn nog slechts 10 lijken gevonden. De veiligheidsuitgangen, welke in het gebonw waren, konden niet gebruikt worden, om dat de toegang daarheen terstond door de vlam men werd afgesneden. Reeds toen het gebouw in aanbouw was, werd aanmerking gemaakt op de verkeerde inrichting, daar de trap en de lift naast elkaar liepen. Dit was dan ook de oorzaak dat niemand, die zich boven bevond, langs den gewo nen weg kon ontsnappen. Heldersche Moppen. Onnoodige vrees. Mama. Ben je niet wijsOp de nuch tere maag een rauwen appel te eten Zoontje. Maar, mama, ik ben niet meer nuchter 'k heb er al vier op. Maar kellner, dat zijn ongehoorde prijzen! KellnerDat is nog niemendal, maar giste ren heeft de patroon een rekening geschreven, daar ben ik zelf van geschrokken. En heb je je maar zoo kalm laten afrossen Waarom heb je niet weerom geslagen? Wijl ik bedacht, dat dan de beurt weer dadelgk aan mg zon komen! ALTIJD DEZELFDE. Luitenant (die zijne bruid naar het altaar leidt)„Toe, Emmalief, blijf nu toch als je blieft in den pas!" Op welke wijze men een heer in een dame kan veranderen Als pa heeft gewandeld, is hij moe gewor den. o In een spoorwegcoupé biedt een reiziger zgn buurman een glas Port aan, en veegt eerst het gebruikte glas met zijn zakdoek uit. «Dank u, zegt de aDder, «ik drink liever na uw mond dan na uw neus." Marine en Leger. Tot majoor bij het wapen der Infanterie O.-I, leger is benoemd de kapitein J. J. A. in 't Velt,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1