ife 4e Winter-Concert, Advertentie n. Aan de Leden der Herv. Kerk T R Y F 0 S A. Vereenijji „ONTWAAKT BIJ TIJDS". Concertzaal TIVOLI. op Dinsdag 10 Dec. 1889. De luit. t. z. Ie kl. J. C. Jeekel, 1ste off. aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wassenaer", die 16 dezer op non-act. wordt gesteld, is bestemd om als adjudant te worden toegevoegd aan den vice-admiraal, directeur en commandant der marine te Willemsoord, ter ver vanging van den luit. t. z. Ie kl. Kluit. Stoomvaartberichten. Het stoomschip /Prinses Wilhelmina," van Batavia, vertrok 2 Dec. van Port-Said. Het stoomschip .Prins van Oranje," van Amsterdam, passeerde 3 Dec. Perim. Het stoomschip //Burgemeester den Tex," van Amsterdam, arriveerde 4 Dec. te Geuua. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 December des voormiddags 10 uur Dungeness. Marktberichten. Purmerend, 3 Dec. Aangevoerd 36 Paarden, 317 Melk- en vette Koeien prijshoudend, han del vlug, 73 Yette Kalveren f0,70 a 0,90 per pond, 74 Nucht. dito f 10 a 26, beiden handel stug, 3083 vette Schapen en Lammeren, prijs houdend, handel vlug en stug, 139 vette Var kens f'0.40 a 0,54 per pond, handel vlug, 181 Biggen 16 a 11, handel stug, Kipeieren f6a 7 per 100, 1232 pondBoter f 1,10 a 1,15 per pond, 960 Ganzen f 2,75 a 3,50, 247 Zwanen 17 a 9,15. Kleine kaas 132, Middelbare f33, aange voerd 240 stapels. Schagen, 5 Dec. 9 Paarden f40 a 120, 13 Geldekoeien 1140 a 260, 7 nucht. Kalveren f 8 a 20, 590 Schapen f 23 a 37, 2250 Lammeren 117 a 27, 30 magere Varkens f 13 a 16, 6 Biggen 1 6 a 7, 50 Kippen f35 a 130, 280 Eenden f 50 a 80, Boter per kop f 70 a 80, Kaas per K. G. f 20 a 30, Kipeieren per 100 f5,00 a 5,50. Petroleum-Noteering van A. KLIK. Amerik. Petroleum f 9.80 per 100 KG. zonder verbinding Visscherijberichten. Aangebrachte zeevisch van 3 tot 5 Decem ber. 2 sloepen schippers J. Noordzij, J. Riedijk, met 1000 schelv., waarvan 200 lev., een partij kleine schelv. in ijs, 170 lev. kabelj., 800 doode kabelj., 2 heilbotten. Schelvisch gold ter afslag per 100 stuks f 25,50, (1 partij kleine schelv. in ijs, voor f 100), lev. kabelj. per stuk f 1,95 a 2,25, doode kabelj. per stuk f 0,85 a 1,20, heilbot f23,50. Door 286 korders en beugers 30 tot 300 schel visch, "2 tot 20 kabelj., 10 tot 200 roggen, 20 tot 60 tongen, 2 tot 35 mand schol, 2 tot 7 mand schar. Schelvisch gold per 100 f 32 a 44, kabeljauw per stuk fl,20 a 2,20, roggen per stuk f 0,75 a 1,30, tongen per stuk f 0,75 a 0,80, schol per mand f 1,30 a 3,50, schar per mand f 0,75a 1,25. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 2 tot 6 Dec. ONDERTROUWD: J. Remmers, koopman, en M. van Waardenburg. A. van Zwol, matroos, en A. Swart. W. Cammel, sergeant der artille rie, en G. Nobbes. G. J. Schuitemaker, timmer man bij de marine, en P. Kleijn. GETROUWD: M. Marchand en A. H. Kosten. BEVALLEN: J. Rietbergen, geb. Noot, d. E. S. Boogaard, geb. van der Kuijl, d. W. Moojen, geb. Visser, d. N. Kater, geb. Smit, d. A. Rotgans, geb. van Zetten, z. N. van Horik, geb. Rijper, z. M. Rijkers, geb. Rademakers, d. N. Postma, geb. Hoenson, d. OVERLEDEN: A. Kater, 56 j. T. G. C. Kikkert, geb. Otten, 68 j. Burgerlijke stand gemeente Texel, 1 Dec. Geene. van 27 Nov. tot ONDERTROUWD GETROUWD: GEBOREN: Klasina dochter van Jacob Sandifort en Hendrikje Kind. Leonard en Ni- colaa» Aris zoons van Jacob Dijksen en Pie* tertje Mantje. Wilhelmina dochter van Jacob Boon Sz. en Dirkje Koning. OVERLEDENAnnaatje Backer 60 jaren, geh. met Lambertus Veldmuis. Trijntje Mooijen 32 jaren gehuwd met Jan Leen. 332st0 Staats-Loterij. 2e klasse2e lijst. No. 16442 15000. No. 5937 f1500, No. 1121', 12881, 14865 2026311000 No. 8360, 20656 1200. No. 8320 6268 f100. 2e klasse3e lijst. No. 13513 11500. No. 13798 f200. No. 38, 6118, 8467, 10428, 13617 13691 f 100. 2e klasse. 4e lijst. No. 5552 f 2000. No. 5030 f 400. Programma van het 4de Winter-Goncert, op Dinsdag 10 Deeember 1889. Aanvang 8 uur. 1. öManoeuvre-Marche." H. Wettge. 2. »lm Hochland," Scliottische Ouverture. Niels W. Gade. 3. a. »Le Soir," Romance. Ch. Gounod. b. Pölnischer National, Tanz. Ha ver Scharwenka. 4. //Hommage 5 C. M. von Weber." Fantaisie. C. Schulz. Pauze. 5. Ouverture de 1' opéra//Fra Diavolo." D. F. E. Aubert. 6. a. «Grossmütterchen," (Liiudler flir zwei Solo Violiuenj. Gustav Lange, bi //Serenade." Moritz Moszkowski. (Op verzoek) 7. »Wo die Citronen blüh'n," Concert-Walzer. Johann Strauss. 8. »Humo- reBko iiber die Kutschke-Polka." L. Stasnij. No. 2 en 3 Eerste Uitvoering. Afloop der veiling van land in het Brakke veld, te zamen groot 6 hectaren 67 aren 10 centiaren, Woensdag alhier ge houden, in het lokaal »Musis Sacrum", ten overstaan van den notaris P. S. Hor dijk Kooper de heer H. J. Janzen Sz, qq., alhier, voor f13,040. Insessonden. B o o n E N. Uit het plantsoen aan den Stationsweg zag ik dezer dagen door werklieden boomen ver wijderen. 't Hout staat daar er is reeds meermalen op gewezen veel te dicht op een. En waar nu blijkbaar gelegenheid be staat om eenige boomen naar andere deelen der gemeente te verplaatsen, meen ik, dat het niet ongepast is, den wensch te uiten, dat Gemeente- en Polderbestuur weldra tot over eenstemming mogen komen ten aanzien van de beplanting met hout van den Paralelweg. Die beplanting zal, is zij eenmaal tot stand gekomen, ongetwijfeld met genoegen door de ingezetenen worden opgemerkt. Onze ge meente heeft geene wandelwegen naar buiten, doch in de stad zyn onderscheidene mooie lanen, waar men 's zomers, zelfs trots feilen zonneschijn, kan wandelen. Die wandelwegen zouden belangrijk uitgebreid worden, als ge noemde weg met boome i werd beplant. En 't plantsoen nabij bet Spoorweg-station biedt daarvoor de benoodigde boomen kosteloos aan. Zou het niet mogelijk zijn, nog één straat in de gemeente te beplanten Ik bedoel de Oostslooistraat, die naar mijne meening, de noodige breedte daartoe heeft. De straat zou er zeker in fraaiheid door winnen. En ik vrees niet, dat de schooljeugd het geboomte zal beschadigen. De onderwijzers der beide daar aanwezige scholen zouden wel niet in gebreke blijven om, mocht dit nog noodig zijn, de jongelui tot bescherming van het plantsoen op te wekken en aan te sporen. Helder, 4 Dec. 1889. P. Vervolg der Berichten. Door eenige kindervrienden, leden van de Loge W. F. K., werden gisteren avond in haar gebouw in de Koningstraat een 200-tal kinderen van behoeftige ouders feestelijk onhaald. De kleinen werden geruimen tijd bezig gehouden met een groote tooverlantaarn en onderwijl getrakteerd op chocolade en andere ver snaperingen. Bij het verlaten van het gebouw werden ze allen van eenige St. Nicolaas-geschenken voorzien. Dat de kleinen in opgeruimde stemming het ge bouw verlieten, zal wel geen betoog be hoeven. Een onzer oudste ingezetenen, de Wed. Pupijn geb. Trijntje Wijs, viert heden, 6 December, haar 94sten verjaar dag. Zij verkeert echter in armoedige omstandigheden en een kleine »Sint Ni- colaas-verrassing" zou haar ongetwijfeld welkom zijn. Zij woontVijzeldwars straat. Naar aanleiding van de in dit nummer voorkomende annonce, vestigen we de aandacht onzer lezers op de voor drachten, Maandagavond door Willem van Zuijlen in Tivoli te honden, 't Program ma belooft een aangenamen avond. In den vorigen winter heeft de heer van Zuijlen zich hier bij zijn optreden als uitstekend declamator doen kennen, zoo dat we dan ook niet aan een goede op komst van 't publiek twijfelen. Per trein van 9.15 vertrok beden- morgen van hier een transport marine schepelingen naar Amsterdam, om morgen per mailboot Koningin Emma" naar O.-Indië te vertrekken. De staf muziek deed het transport uit geleide tot aan het station. Gisterenmiddag is de locomotief van de goederentrein van hier naar Amsterdam bij Noordacharwoude gederailleerd, waardoor de reizigers in beide richtingen in andere trei nen moesten overstappen. De treinen misten daardoor de aansluiting en kwamen te laat aan. Het bleek dat de landerjjen onder deze gemeente nog hunne waarde bezit ten, in de Woensdagavond gehouden pu blieke veiling6 hectaren, 67 aren, 10 centiaren werden verkocht ad. f13040. waarbij nog komen de veilingskosten ad, 13% van de uitgeloofde koopsom. Dezer dagen brachten we een bezoek aan het Schouwburg-lokaal van den heer van Lier, in de Koningstraat tegenover //Muais Sacrum" opgericht. De fraaie steenen gevel trekt de aandacht der voorbijgangers, 't Lo kaal is .nagenoeg gereed en bevat, naar we vernemen, zitplaatsen voor circa 600 personen. Het tooneel en de kleedkamers zijn goed in gericht. De heer van Lier is van plan in dit gebouw van tijd tot tijd voorstellingen te 0 ven en rekent daarbij op de gunstige bekend- van zijn toeneelgezelschap bij het publiek te dezer plaatse. Bij voorstellingen gedurende de wintermaan den zal het gebouw behoorlijk verwarmd wor den en aan het dak is de noodige dichtheid gegeven, zoodat men, al is 't gebouw grooten- deels van hout, voor 't indringen van het he melwater niet behoeft te vreezen. Met het oog op het bepaalde bij de wet, zijn de deuren van dit Schouwburg-lokaal zoo danig aangebracht, dat ze naar buiten open slaan. 't Moet, naar men ons verzekert, in 't plan van den ondernemer liggen om bij 't slagen der onderneming dit houten gebouw door een geheel van steen te vervangen, 't Bestaande zal, naar we meenen, reeds vrij wel voldoen. Aan hen, die 't spel gaarne van uit de hoogte beschouwen, kunnen we verzekeren, dat in dezen Schouwburg het //schellinkje" oftewel de //engelenbak" niet ontbreekt. De vaart voor zeilschepen over de Zuiderzee uit het Zwolsche diep is thans niet meer mogelijk, daar zich tusschen de kribben van Schokland reeds vrij dik ijs heeft gevormd. Bij het onderzoek in zake de po ging tot moord, gepaard met inbraak en diefstal, op de hofstede der gebroeders Van Loon, nabij Bergen-op-Zoom, is verder gebleken, dat de drie misdadigers ook de bedrpvers zpn van de inbraak met diefstal van ruim f 200, bij zekeren Dijkinans, wonende aan den straatweg naar Tolen, op 22 Oct. jl., terwijl nog een vierde medeplichtige, zekere L, op last der justitie te Breda is gearresteerd. De in- en omwoners der stad zyn zeer verheugd, dat deze gevaarlijke bende, die sedert geruimen tijd de stad en om streken onveilig maakte, is opgespoord en, hoopt men, voorgoed onschadelijk zal worden gemaakt. Algemeen wordt het energiek en be leidvol optreden van den commissaris van politie, den heer Van Proopen, gewaar deerd, en een woord van lof aan hem is voorzeker hier op zijn plaats. De toestand van de ongelukkige Lucia van Loon is nog altijd levensgevaarlijk, hoewel zij vrij wel bij haar bewustzijn is. Zaterdag jl. was zij zelfs zoo helder van geest, dat de gevangenen uit Breda daarheen zijn vervoerd geworden, om aan haar te worden vertoond. Zij heeft toen alle drie herkend en ieders aandeel in 't drama duidelijk opgegeven. Het plan bestaat om bij de herziening der postwet het maximum-gewicht der dag- en weekbladen met 1/3 cent port te verhoogen. Vad. Vrouw Spoorel, te Wijngaarden, is wegens mishandeling van haar stiefkind, tot vpf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Een brutale oplichting werd Woens dagavond te 's Hage gepleegd. Een dienst bode vervoegde zich in een mantel ma gazijn op de Kapelsbrug aldaar, voorge vende een regenmantel te willen koopen. Toen zp het gewenschte kleedingstuk had aangepast, verzocht zp om het haren vrijer even te mogen laten zien, die bni- ten wachtte, en van wien zij den mantel als St. Nicolaasgeschenk zou krijgen. Het verzoek werd toegestaan. De dienstbode echter iu plaats van dadelijk terug te komen zooals zij beloofde, is met den mantel verdweuen, en men heeft haar tot dusver nog niet kunnen wedervinden. Voor de Haarlemsche rechtbank wordt Zaterdag a. s. de zaak behandeld, die het gevolg is van den medaille-dief stal bp den heer Krelage. De tapper A. J. Kleinhout, die in deze zaak als getui ge optrad, heeft toen niet naar waarheid verklaard en wordt nu wegens meineed vervolgd. Verwaapen, de medaille-dief, die reeds te Leeuwarden zijne straf ondergaat, treedt Zaterdag als getuige op. De timmerlieden te Amsterdam. Een voorloopig bericht aan de timmer lieden te Amsterdam is verspreid door de commissie, indertijd op een openbare ver gadering van timmerlieden in de Gra venstraat gehouden, waar de loonsverla ging en andere grieven in het vak be sproken werden en benoemd om die grie ven en loonsverlaging verder op te spo ren en openbaar te maken, om zoodoen de naar middelen uit te zien om het loon hooger op te voeren en den werktijd te verkorten. De commissie is die opdracht in zoo verre nagekomen, wat betreft het open baar maken dier grieven, althans hetgeen haar bekend is geworden, waarop som mige patroons, die het loon tot op 17 cent per uur hadden gebracht, het weder tot 18 cent opvoerden. Doch, nu dagelijks meer en meer de wensch wordt uitgespro ken, om de eischen te stellen van meer loon en korteren arbeidsdag, meent de commissie, wil zij haar plicht vervullen en de haar gegeven opdracht nakomen, dat de tijd gekomen is om den eisch t* stellen (tegen den zomer) hooger loon en korter werktijd. Moeders, houdt uw kat in 't oog, zoo ge een zuigeling in de wieg hebt. Woensdag vond een moeder te Amster dam, bp het openslaan van 't wiegekleed, de poes liggende boven op het lijfje van haar kind. En toen 't kindje werd op genomen, was 't al te laat. 't Was klaar blijkelijk gestikt. Het voorbeeld van den Franschen gevangene, die «en gat zaagde in den bodem van den spoorwagen waarmede hp vervoerd werd en zoo wist te Ontsnappen, vindt navolging. Weder heeft een gevan gene, een zekere Marignan, te Parps, die van de gevangenis naar het paleis van justitie gebracht werd, op die wijze weten te ontkomen. Het was een der leiders van de dievenbende van Catusse, die we gens eenige ernstige misdaden terecht zou staan. Men kan zich de verblufte ge zichten der politie-agenten voorstellen, toen zij bij aankomst den wagen openden en den vogel gevlogen vonden. Te Weenen heeft het 24 uren lang, bijna zonder ophouden, gesneeuwd. Toen de inwoners Dinsdagmorgen ontwaakten, bemerkten zij, dat de stad geheel was ingesneeuwd. Ofschoon legers van mannen en vrouwen den geheelen nacht aan het werk waren geweest, om de massa weg te ruimen, waren nog slechts weinig straten begaanbaar. Een doodelijke stilte heerschte overal en nog steeds warrelde de sneeuw uit de donkergrpze lucht omlaag. Karren met melk, groenten en andere levensmiddelen stonden op rpen voor de stad, tegenge houden door de geweldige sneeuwmassa's, die zich onder de spoorwegbruggen had den opgehoopt. Yoor 8 uur kon geen melkwagen de stad binnen komen; de paarden waadden tot aan de knieën in de sneeuw en de wielen raakten vast. Meer dan 100 sneeuwploegen met 4 paarden werkten aan de Ring en in de voornaamste straten met een leger van 4300 vegers. Al wat maar een bezemsteel kon vast houden was aan den arbeid. Voor de armen was het een goede dag want ze verdienden niet minder dan 1 florijn voor 10 uren werk. De hooge sneeuwbergen ter zijde van de straten gaven der stad een zonderling voorkomen. Een aantal ongelukken werd veroor zaakt doordat paarden vielen of kleine lawinen van de daken op de hoofden der voorbijgangers terecht kwamen. Op 3 spoorwegen kon geen trein aan komen. De sneltrein uit Triest was ver scheidene uren over zpn tpd en moest de reizigers te Mödling, bpna 4 uur van Weenen, afzetten. Coqueliu, die in den Karelsschouwburg zou optreden en uit Rus land kwam, bereikte Weenen eerst te elf uur in plaats van oin 7 uur. Te Greenwich en Deptford werd dezer dagen groote ontsteltenis gewekt door de on- verwachtte verschijning van een man, dien men reeds 30 jaar geleden verdronken waan de. Parker, zoo heette hij, nam in het begin van 1857 als licht matroos dienst op een schip dat naar Quebec bestemd was. Op de terug reis viel hij overboord, en hoewel dadelijk booten werden uitgezet, werd hij niet terug gevonden, zoodat iedereen meende dat hij ver dronken was, wat de kapitein van het vaar tuig dan ook meldde. De onbestorven weduwe rouwde over hem en trouwde een paar jaren later met een koperwerker, met wien zij met een talrijk gezin te Oost-Greenwich woont. Parker zegt, dat hij op den nacht, toen hij overboord viel, van het schip wegdreef en ein delijk door een Portugeesch vaartuig opgeno men en in Zuid-Amerika aan wal gezet werd. Hij had een avontuurlijk leven en was zelfs eenmaal genoodzaakt zich bij een troep zee- roovers aan te sluiten. Later lag hij geruimen tijd ziek en buiten kennis te Palermo, terwijl niemand wist, wie hij was en van waar hij kwam. In den Amerikaanschen burger-oorlog werd hij gevangen genomen; maar later ont slagen, werd hij goudzoeker en verdiende veel geld. Parker zegt niet waarom hij nooit naar Engeland schreef, en hoewel zijn komst ten huize zijner vroegere vrouw met haar gezin begrijpelijke opschudding veroorzaakte, gelooft men, dat de zonderling* zaak weldra in der minne zal zijn geschikt. POLITIH. GEVONDEN VOORWERPEN. Adres Bureau I: 1 Rpks-ambtipenning. Adres Bureau II1 Sleutel, 1 Handmofj'e. Heden den 6 December herdenken 21 wij den 94en verjaardag van onze i geliefde tante, oud-tante en over- j oud-tante, De Wed. PUPIJN, i geb. Trijntje Wijs, wonende iu de Vpzeldwarsstraat.ï Namens de Wed. J. KUIPER, fe Maandag 9 December hopen onze geliefde Ouders JOHANNES HENDRIKS en ANNA CATARINE VAN KEULEN, hunne 30-jarige Echtvereeni- ging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen en Behuwdkinderen. Kampen, 6 December 1889. Den achtsten December a. s. hopen onze geliefde Oom en Tante i J. TIMMERMAN en H. M. WEETNIET, hunne 25-jarlge Eclitvereeniging te herdenken. Helder, 6 Dec. 1889. Hunne dankbare Nichten, J. M. BRUIN. J. VAN WISSEN, geb. Bruin. M. HOES, geb. Bruin. Ondertrouwd A. BAKKER en P. VAN DER WAL. Helder, 30 Nov. 1889. Ondertrouwd Gerardus Johannes Schuitbmaker, 2e Timmerman K. N. M., en pletbrnella Kleijn. Helder, 5 Dec. 1889. Ondertrouwd J. REMMERS en M. VAN WAARDENBURG. gelder, 5 Dec. 1889. GeborenNEELTJE, Dochter van C. POSTMA Jr. en N. POSTMA-HOENSON. Helder, 4 Dec. 1889. Algemeene kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H.H. Sa cramenten der stervenden, tot diepe droefheid van mp, mijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, mijn ge liefde Echtgenoote Theodora Geertrnida Christin* Otten, in den ouderdom van 68 jaar. Helder, 5 December 1889. P. KIKKERT. Ook namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen en verdere Familie. Heden overleed, zacht en kalm, na een smartelijk lijden van negen weken, onze geliefde zoon en broeder CORNELIS, in den jeugdigen leef tpd van 25 jaren en 9 maanden. Hoe zwaar ons deze slag treft, zal een ieder begrp- pen, die hem in zijn leven gekend heeft en ook hetgeen moeder aan hem verliest; doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Helder, 6 December 1889. Namens de Wed. K. RIJPER, Broeders eu Zusters. Voor de vele bewijzen van belangstel ling, zoowel binnen als buiten deze ge meente den lsten ondervonden, brengen ondergeteekenden hunnen hartelfyken dank A. J. BRUIN. C. BRUINBregman. Mijn innigen dank breng ik hij dezen aan allen toe, die tpdens de ziekte en het overlijden van rnpn geliefde Echtge noote blijken van deelneming hebben betoondalsook aan mijn vrienden, be kenden en buren, voor hunne vriendelijke hulp en bijstand, mij geschonken. Helder, 6 December 1889. J. N. MONNÉ. DANKBETUIGING. De onden van dagen uit bet Herv. I Diaconiehuis brengen openlpk hunnen d a n k aan de onbekende gevers, l~ f voor de tractatie, hun toegezonden i j op St. Nicolaasavond. Helder, 6 December '89^. V. H. Doopsgezinde Gemeente. Zondag; 8 Dec. 188», op beroep: Ds. FREERIKS, van Oldenbildzijl. te HELDER (Palmstraat). Zondag 8 Dec» 1889 voormiddags 10 ure, 0s. HERFKENS, van Amsterdam. Degenen, die f 2.50 of meer hebben bijgedragen en daarvoor een behoeftig gezin wenschen bedeeld te zien, worden, beleefd verzocht daarvan naam en woon plaats op te geven vóór den 11 Decem ber 1889. Adres Mevrouw HATTINGA RAVEN. ALGEMEENE VERGADERING op Zondag den 8en December 1889, in het lokaal „Tivoli" Opening der Vergade ring des namiddags om 5 uur, precies. Een getrouwe opkomst wordt verzocht. NAMENS HET BESTUUR. te geven door het SYMPHONIE-ORCHEST VAN HET STAFMUZIEKKORPS DER KON. NED. MARINE, onder directie van den Kapelmeeeter J. KON INC, AANVANG 8 Dar. Voor niet-leden is de Entrée-prps: HEERENf 0.50. DAMES en KINDEREN, ieder -0,25. Namens de Commissie van beheer voor Stafmuziekkorps der K. N. Marine^ de Kapelmeester, J. KONING. @9* Het is verboden in de zaal te rooken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 2