't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER; NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1755. Woensdag 11 December 1889. Zeventiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. gX Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >8 franco per post75 Afxonderljjke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT en ZUIOSTRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk de» DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 10 Dec. 1889. De Eerste Kamer heeft jl. Vrijdag het Schoolwet-ontwerp met 31 tegen 18 stemmen aangenomen. Wanneer Z. M. de Koning het thans door beide Kamers aangenomen wetsvoor stel tot herziening van de wet op het la ger onderwijs met zijn handteekening be krachtigt, zal die wet volgens haar slot bepaling met 1 Januari 1890 in werking treden. De gemeentebesturen, die reeds hun be grootingen voor het jaar 1890 hebben vastgesteld, behoeven daarin echter geen verandering te brengen. Immers, volgens een der overgangsbepalingen (art. 5), wordt de wjjziging, welke de wet in de uitkeering van de rijksbijdragen voor het openbaar onderwijs brengt, voor het eerst toegepast op het dienstjaar 1891. Bjj het opmaken der volgende begrooting zullen de gemeentebesturen das op de nieuwe bepalingen hebben te rekenen. Ter zake van verkrachting van een acht-jarig meisje, werd Donderdag gevan kelijk van Texel naar Alkmaar overge bracht de 23-jarige C. B., schoenmaker aldaar. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat, volgens bericht van den inspecteur van bet loods wezen enz. te Rotterdam, aan bet strand te Noord-Schouwen is aangespoeld een kruikje, waarin een briefje van den vol genden inhoud: »SS. Ruski in nood wij vergaan kust licht in 't gezicht 30 November." Hoe noodig het is, dat het politie toezicht op de Noordzee uog versterkt wordt, kan bljjksn uit hetgeen dezer da gen voorgevallen is met de bomschuit Pe- tronella en Johanna, van de reeders C. en M. v. d. Toorn Jz., te Scheveningen. Terwijl de schipper van genoemd vaar- tuig, A. v. d. Harst, visschende was, kwam een Engelschman met zjjn trawlnefc en vischte dwars door de vleet, waardoor ongeveer 40 netten van de schuit verlo ren gingen. De Engelschman vervolgde zjjn weg, maar werd door de bemanning van de schuit in het oog gehouden met het doel zich over het gebeurde te wreken, daar toch in den regel de vervolgingen, tegen dergeljjken zeeroof tegen Engelscbe vis- schers ingesteld, in het nadeel der Hol- landsche vissehers uitloopen. De be manning van de schuit wist eindeljjk de lijn van het trawlnet machtig te worden en hakte die af. Tusschen de bemanning van de Scheveningsche bomschuit >Jacoba" reeder W. Groen, schipper Minnekers Roos en de bemanning van de vischsloep Ostende 61 heeft dezer dagen op de Noord zee een formeel gevecht plaats gehad, en wel naar aanleiding van een diefstal van nette* en touwwerk, door de sloep ten nadeele van de bomschuit gepleegd. De Scheveningers riepen de hulp in van vier in hun nabijheid liggende schuiten, en wisten met hun allen aan boord van de sloep te komen, vanwaar men hen met stukken hout en steenkool wierp zjj be reikten evenwel hun doel en noodzaakten door hun overmacht den schipper van de sloep zelfs tot het teekenen van een be- wjjs van den nettendiefstal. (Vad.) Het hoofdbestuur der Holl. Maat schappij van Landbouw heeft ingevolge opdracht der algemeene vergadering, ge houden 12 September te Haarlem, waar bij de wensch is uitgesproken, dat de ac cijnsbelasting op het zout zal worden af geschaft, zich te dier zake met een adres tot den minister van financiën gewend. Daarin wordt gewezen op de schade, die de zoutaccijns toebrengt aan de land bouwers in hun bedr jjfop de groote hoeveelheid zout, die voor de zuivelbe reiding gebruikt wordt en zoowel voor het maken van boter als kaas benoodigd is; op het belang om bjj de groote con currentie die den zuivelbereiders door het bnitenland wordt aangedaan, waardoor de prjjzen in de laatste jaren belangrijk zij* gedaald, dien bedrijftak van die onnoo- dige kosten vrjj te stellen; kortom op het verlangen, dat alle lasten die op den landbouw drukken, znllen worden opge heven. De 67-jarige landbouwer R. Takte Hees bij Njjmegen, had Dinsdag jl., bjj het ophalen van een emmer water uit een diepen put, het ongeluk voorover daarin te vallen. Hoewel lijj kort daarna door zjjn zoon uit zijn benarden toestand werd gered, is hjj toch aan de gevolgen over leden. Het zoontje van den veldwachter te Zandvoort, dat Dinsdag 11. door een dol len hond gebeten werd, is naar Parjjs ge zonden, om in de inrichting van Pasteur behandeld te worden. Het bevel tot muilkorven is in de ge meente afgekondigd. Brandstichtimg. Daar er op de dienstmeid M. W. van den heer v. d. Veen te Oldelamer (Fr.), wiens boerenplaats met vee en inboedel voor een paar dagen door de vlammen is verteerd, zware vermoedens rusten, dat zjj dien brand heeft aangestoken, is zjj in arrest genomen en naar de gevangenis te Heerenveen vervoerd. Hier heeft zij bekend, dat zjj, terwjjl v. d. Veen afwezig was, met een lap, doortrokken met petroleum en daarna aangestoken met een lncifer, brand in 't hooi, dat zich in de schuur bevond, heeft gesticht, waardoor de geheele boerenplaats een prooi der vlammen is geworden. De redsn, die zjj voor dit treurig feit opgeeft, bestaat hierin, dat de boerin (de vrouw van v. d. Veen) haar ernstig berispt had, omdat zjj, zonder verlof, andere meiden in de boerderjj had toegelaten, terwjjl de boer en boerin op visite waren, zoodat hier wraakoefening in 't spel is. De daderes is een 24-jarige meid met een knap uiterljjk. De internationale hardrijderijen zjjn weder uitgeschreven om dezen winter te Heerenveen te worden gehouden. De lengte der beide banen zal 18/8 en 3 Engelsche mijlen bedragen. Eerste dag. Meesterschap van Nederland. Beroeps-rjjdersle pr. f600, 2e pr. f300, 3e pr. f 60, 4e pr. f 30, alle met diploma. Afstand 1 Engelsche mjjl. Liefhebbers: gouden en zilvereu prjjzen, 3 a 4 bronzen medailles. Tweede dag. Liefhebbers, 3 Engelsche mjjlen, 5 keerp. Gouden en zilveren prjj zen, 3 a 4 bronzen medailles. Beroeps- rjjders 1/4 Eng. mjjl (402 M.) le pr. f 250, 2e pr. f 100, 3e pr. f 50, alle met diploma. Jongens (liefhebbers), 13 tot 18 jaar, 3/s Eng* mjjl (603 M.), 1 keerp. le en 2e pr. zilveren medailles en 3e en 4e pr. bromen. Nabjj Weespörkarspel heeft een treu rig ongeluk plaats gehad. De werking van een stoomkraan aan de Keulsche vaart liet te wenschen over, waarom de machi nist aan een jongen vroeg even onder den bak naar de oorzaak hiervan te zien. Juist toen de jongen onder den bak was gekro pen, brak de spil, en viel de bak op den jongen, die geheel vermorzeld werd. Voor de Rechtbank te Haarlem stond Donderdag terecht zekere F. O. H. Tromp, vroeger zaakwaarnemer, wonende te Lisse, onder de beschuldiging van in Maart 11. den dood te hebben veroorzaakt van een boerenknecht, Van Dril genaamd, aan wien hjj in een borrel jenever een hoeveelheid van iets meer dan 40 milligram morphine (van degene die hjj zelf gebraikt want bekl. is morphinomaan), te hebben toe gediend, zooals hjj zegt meenende hem terpentijn te schenken om hem daarmede goed te doen (v. O. leed aan rheumatiek). Die borrel heeft echter een paar uur daarna den dood van v. D. ten gevolge gehad. Het O. M. eischte 2 m. hechtenis. Vonnis over 8 dagen. Lissabon, 7 Dec. De ex-keizer dom Pedro en zjjn fami lie, vergezeld van koning Carlos, den in fant Alphonse en de ministers van bui- tenlandsche zaken en marine, stapten aan het arsenaal aan wal en namen plaats in rjjtuigen van het koninkljjk hnis, geës corteerd door een escadron cavalerie. Een regiment infanterie vormde de eerewaoht. De bevolking ontving den Braziliaanschen ex-monarch eerbiedig. Er had overigens niets bjjzondtrs plaats. Uit Londen wordt d.d. 28 Nor. geschre ven Eergisteren liet zekere vrouw Milea die in de St. Peterstraat, Hoeking, woont, haar bei de kinderen in het achtervertrek der boven verdieping achter, terwijl -rij uitging, om eeni- ge iakoopen te doen. Tijdens haar afwezigheid geraakte het huis in brand, en de trappen en de kamer waren weldra met een dikken rook gevuld, door welken men het hulpgeroep der beide kleinen hoorde. Terwijl eanige buren de brandweer waar schuwden, beproefde een vrouw de trappen op te gaan en tot in het vertrek door te dringen maar de verstikkende rook en de vlammen dre ven haar terugna haar poogde een man de kinderen te redden, tevergeefseen derde red de zich van stikken door van boven de trap af te springen. Daar hoorde de moeder, die in d« nahijheid was, van het gevaar, waarin haar kindereu verkeerdenzjj snelde huiswaarts en kwam juist aan, toen de laatste poging tot redding mislukt was. Zij stortte zich blindelings in het branden de huis en liep door rook en vlammen de trap op. Het was een vreeselijk wachten voor de beneden verzamelde menigte. - Eindelijk verscheen de moeder, zwart vaa rook eu met verzengde haren, op eiken arm een hewusteloos kind dragend. Met gejuich werd zjj begroetvelen weenden tranen van vreugde De kinderen kwamen spoedig weder tot bewustzjjn. De kamer, waarin zjj zich be vonden hadden, brandde geheel uit. Door gas vergiftigd. De parapluienma- ker, Jozef Petru, te Weenen, en zijn negenja rig dochtertje Helena werden Zondagmorgen der vorige week in hun woning dood gevon den, terwjjl Petru's vrouw in bewusteloozen toestond verkeerde. Zij werd naar een hospitaal overgebracht en met de meeste zorgen behan deld, maar stierf spoedig daarop. Men constateerde vergiftiging door gas dat, door beschadiging der in de straat liggende buizen, in Petru's woning moet zijn doorge drongen, daar in diens woning zelf geen gas leiding aanwezig is. De vrouw van den spoor weg-arbeider Suehanek en haar zuster, Anna Schmidt, die naast de familie Petru wonen, hoorden het kind van elf uur des avonds tot vier uur in den morgen schreien en klagen en soms ook de stem der vrouw. Ten vier uur hoorde zij Petru nog naar de keuken gaan. Reeds Zaterdagavond werd in een aangren zende woning sterke gaslucht bespeurd en de eigenaar van het huis stuurde een mededee- ling aan de gasfabriek, waarop arbeiders kwa men en een deel van het buizennet blootleg den. Des avonds te acht uur hadden die man nen echter nog geen lek gevonden en gingen met de mededeehng heen, dat zij den volgen den dag zouden terugkomen. Het is dus ver moedelijk aan dit verzuim te wijten, dat drie menschen op treurige wijze het leven hebben verloren. Een scene in Barnums circus. Het zal velen onzer lezers bekend zijn, dat Barnum, de bekende Amerikaan, met zijn circus te Lon den tegenwoordig voorstellingen geeft. Dinsdagmiddag, toen nauwelijks de deuren waren geopend voor de dagvoorstelling en een groot aantal personen reeds had plaats geno men, hoorde men in de stallen der olifanten een hevig lawaai. De deuren, die naar de stal len leidden, werden oogenblikkeiijk dicht ge worpen, en zoo bleef het publiek onkundig aan het drama, hetwelk daar werd afgespeeld. Een der oppassers, Stephens geheeten, maak te het voedsel voor de olifanten gereed, toen een der grootste, bekend onder den naam Man darijn, hem onverwachts aangreep, met zijn snuit van den grond nam en hem tegen den muur drukte. Half verdoofd viel Stephens ein delijk op den grond. Mandarjjn volmaakte zjjn werk, door zijne reusachtige pooten op het lichaam van den oppasser te plaatsen. Redding was onmogelijk, toen ook nog een andere oli fant, Nick, kwam toeschieten en Stephens met zijne slagtanden letterljjk aan den grond stak, Op het gegil van Stephens en het gebrul der olifanten kwamen andere wachters hulp ver- leenen; te laat echter. De slagtanden der twee olifanten dropen van het bloed van het slacht offer. Op de werf van Bergsund is thans een jjsbreker in aanbouw, waarvan de gelijke op dit oogenblik in Europa niet bestaat. Het vaartuig wordt gebouwd voor rekening van bet Finscbe gouvernement en men hoopt daarmede het verkeer in den winter open te houden tusschen Han- go en Helsingfors. Het vaartuig is 160 voet lang, 37 voet breed en beeft een machine van 1300 paardekracht. Het stoomschip zal geheel uitgerast ongeveer 500,000 kronen kosten en moet in Febr. 1890 gereed zijn. Het is gebouwd volgens i model der reeds in werking zijnde ijs- brekers te Kopenhagen en Gotbenburg, en buitendien zijn alle nieuwe vindingen op het gebied van ijsbrekers daarop toe gepast. Twee beeren van Hollandsche af stamming kwamen, naar een Engelscb blad meldt, onlangs met een buitenge woon prettig vooruitzicht te Londen. Zij beweren in rechte lijn af te stammen van een zekeren Hermann von Hake, een Hollander, die zich in het begin dezer eeuw in Engeland vestigde en 50 jaar geleden bij zjju dood een aanzienlijk ver mogen naliet. Dit wordt nu op ruim 1,000,000 p. st. geschat en zou aan de kroon vervallen indien niet de beide Hol landers op grond van schriftelijke getui gen daarop aanspraak maakten. Een neef van Hermann von Hake stierf in Nederland, zonder te weten, dat hij in Engeland zulke rijke bloedverwanten bezat. Twee zijner zoons reisden naar Amerika en overleden eveneens zonder het bestaan van den schat te vermoeden. Zij lieten vier zoonsna, die nu de erfenis opeischen. De muzikale aap. Dezer dagen werd te Munchen een orang-outang vertoond, die de Carnaval de Venise" speelde. El- ken avond was de zaal stampvol en de Beiersehe dagbladen schreven groote arti kels over den vreemdsoortigen muzikant. Doch verleden Dinsdag stak een onbe scheiden toeschouwer in de huid van den orang-ontangbet dier scheen ongevoe lig voor de pijn en ging voort met spelen. Eensklaps greep de man met bet penne- mes den staart van den aap en trok er aan uit al zijne macht, tot eindelijk bet apenvel scheurde en afviel, zoodat de ver baasde toeschouwers bet aangezicht te zien kregen van den vader van den apen- ijaas. Deze moest bet geld teruggeven en ontsnapte slechts met moeite aan de ban den der woedende Munchenaars. De vertooning eindigde met een alge meene kloppartjj. Twee schepen uit Liverpool, de Couu- ty of Carnarvon en Bolan worden vermist. Men vreest, dat beide met man en muis vergaan zijn. Het eerste schip zeilde den len Juni van Newcastle en moest einde Juli aankomen; bet tweede vertrok 27 April van Calcutta naar Liverpool en bad in Augustus thnis moeten zijn. De sche pen hebben tezamen 54 personen aan boord. In de suikerfabriek „Swolenowes" te Praag is een met 30,000 centenaars belaste vloer ingestort, waardoor 5 arbei ders gedood en 8 zwaar gewond werden. Een kassier van de Amerikaansche schatkist, C. Fdw. Silcott, is met 72,000 die hij aan parlementslieden te Washin- ton moest uitbetalen, verdwenen en naar Canada gevlucht. Het Huis van Afge vaardigden heeft een commissie benoemd om de zaak te onderzoeken. Volgens het »Morgenbladet," te Christiania, beeft de koopman Oskar Dick- son, te Gotenburg, aangeboden de kosten te bestrijden voor een Noordpool-expe- ditie onder leiding van dr. Nansen (bekend door zijn tocht dwars over Groenland) en is Nansen wel bereid, de expeditie te on dernemen, maar beeft hij zich nog tot niets verbonden, daar er algemeen wordt gewensebt dat de N oorweegsche regeering in de kosten zal voorzien. De inzameling van vrijwillige gif ten in Noorwegen ten behoeve van ver dedigingsmiddelen des lands gaat in de groote steden naar wensch. Te Christiania bebben elf ingezetenen te zamen voor dat doel een bedrag van 100,000 kronen ge- geschonken. Alweder wordt uit New-York een noodlottig electriciteits-ongeluk bericht. Een winkelbediende, die een ijzeren uit stalkast verplaatste, viel plotseling met een luiden kreet dood op den grond. Het bleek weldra, dat de kast, terwijl de man op een jjzeren rasterwerk stond, tegen de electrische lamp drie meter boven den grond gestooten bad en dat de afge leide electriscbe stroom den ongelukkige door bet lichaam was gegaan. Bij den aanleg van de electrische geleiding in dien winkel waren allerlei maatregelen geno men, om ongelukken te vermijden. Het geval heeft natuurlijk de heerschen- de vrees voor de gevaren van het electri scbe licht niet weinig versterkt. Kustlicht van Kijkduin. In de Kamér van koophandel te Amsterdam is dezer dagen het Kustlicht van Kijkduin ter sprake gebracht en een Commissie be noemd tot onderzoek. De Commissie, bestaande uit de Kb. Zur- Milhlen, Tegelberg, Ter Meulen, heeft een rapport aan het Bestuur der Vereeniging van Assuradeuren opgesteld, waaraan wij bet vol gende ontleenen: »De lichtsterkte, te Kijkduin, kan moeilijk vergroot worden het licht kan, na de daaraan in de laatste jaren aangebrachte verbeteringen, gerangschikt worden onder de kustlichten le klasse, terwijl het de groote vraag is, of elec- trisch licht wel een verbetering zou zijn, daar de plaats ongunstig is. «Bij het raadplegen van de kaart zal men onmiddellijk tot de overtuiging komen, dat aan dien eisch alleen kan worden voldaan door het plaatsen van een vuurtoren op de meest wes telijke punt der haaks-gronden of het leggen van een vuurschip in de nabijheid van die plaats. i/Wij kunnen u tot ons groot genoegen mededeelen, dat tot liet laatste niet alleen is besloten, maar er reeds een begin van uitvoe ring is, daar het zoogenaamde reserve-licht schip gereed wordt gemaakt voor dit doel en, naar ons van zeer vertrouwbare zijde is mede- 11, binnen een paar maanden zal worden vuurschip daar ter plaatse zal niet alleen strandingen voorkomen in de nabijheid der Tesselsche zeegaten, het zal met het lichtschip op de Terschellinger bank een sa menstel van lichten vormen, waaraan de scheep vaart sedert jaren behoefte heeft om, zonder groote omwegen te maken, ook veilig dat ge deelte der Noordzee te kunnen passeeren. wYan belang achten wij, dat het lichtschip, dat nu geplaatst zal worden, ook van een si rene zal worden voorzien. «Met het oog op het bovenstaande achten wij het overbodig een als door u bedoeld ver zoek tot de Regeering te richten." Ingezonden. Helder, Heer Redacteur! Dec. 1889. 't Zij mij vergund, een regel of wat in uw geacht en veelgelezen blad te plaatsen. Beminnaar van goede muziek als ik ben, wandelde ik dezer dagen langs de straat, toen ik op den hoek van 't Westplein tonen ver nam, die mjjn gehoor in groote mate streel den. Ik begaf mij naar de zaal, vanwaar de muziek mij tegenklonk de bovenzaal van den heer Hoffman en ik smaakte het ge noegen, een ordelijk en net bal bij te wonen, onder begeleiding van uitmuntende muziek; 'k Had van de openbare bals aldaar geen gunstig idéé, doch de wijze waarop 't nu in die zaal op Zondagavond geregeld is, valt blijkbaar zeer in den smaak van 't publiek, 'k Zal mij wel niet onder de vaste bezoekers van de Hoffman-bals scharen, want ook in andere zalen vind ik vaak een goed gezel schap en een genoegelyk samen zjjn op Zon dagavond. Doch volgaarne wil ik door deze de aandacht van anderen, die nog niet met de goede gelegenheid, welke ik hierboven be schreef, bekend zijn, in kennis stellen. De kennismaking ook met deze balzaal zal niet tegenvallen. Hoogachtend, Uw dw. dn., Nautilus h. FosterlJ en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand Nov. 1889: M. Westerduin, AmsterdamA. Robjjn, id.J. v. Straaten, id.J. Moring, id.Dietz, id.Mej. G. Bjjl, id.J. Albers, id.G. No- ker, 's Gravenhage De Leeuw, id.J. Voogd, id.L. v. d. Wijlt, RotterdamC. C. v. d. Valk, id.J. Quint, Utrecht. Van Hypolitushoef. R. L. v. d. Valk, Nieuwediep. Briefkaarten. A. A. v. d. Hoeven, 's Gravenhage. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Heldersche Moppen. OOK EEN LIEFDEZUSTER. wWat hoor ik, Marie? Zoek je bezigheid? Ga je in betrekking? «Och, ziet u, oom I het is zoo vervelend thuis. Broêrs en zusters heb ik niet, en Pa weet u, is verlamd en Moe wordt hoe langer hoe blin der, nu wou ik maar bij de ziekenverple ging gaan!" FIDEEL. Jachtopziener: «Maar dat is al de zesde haas, dien u mist, Mijnheer!" Jachtdilettant»Doet er niets toe! Vandaag ben ik jarig; en dan wil ik niet anders dan blijde gezichten om mjj heên zien!" —o—

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1