§'t Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. 1890. -1 Januari. No. 1758. Zaterdag 21 December 1889. Zeventiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. 25 Cent. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. S franeo per post75 Afzonderlijke nummers 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Bureaax: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën yan 1 tot 5 regels ...25 Cent Elke regel meer5 Grootere letter» worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureftux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, 81 dagen. Opkomst der Zon 8 i. 13 m. Onderg. 3 47 m. Zondag 22 Nieuwe Maan. Kortste dag. Onzichtbare zons verduistering. Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 KerBtmis. Donderdag 26 2e Kerstdag. H. Stephan. Vrijdag 27 Zaterdag 28 We verzoeken onzen le zers, die volgens gewoonte aan Familie, Vrienden of Begunstigers in ons blad willen plaatsen, beleefdelijk daarvan tijdig opgave te doen. De advertentiën wor den berekend tegen DE UITGEVERS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde A bOH- neaieutsfeld, Vliegend Blaadje," 4e kwartaal, te willen overmaken per post wissel of in postzegels, vóór 5 Januari 1899, zullende anders daarover met 10 Cent verbooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. CORRESPONDENTIE. Aan onze geabonneerden in Amerika wordt beleetd verzocht 't verschuldigde te willen overmaken. DE UITGEVERS. HELDER, 20 Dee. 1889. Dinsdagavond had de inwijding plaats van den nieuwen Stads-Sehouwburg, onlangs in de Koningstraat gesticht. Het Hollandsch Tooneelgezelschap, onder directie van de HH. gebrs. van Lier, trad op met »De zoon van Coralie" van Albert Delpit, vertaald door D. de Bruin. Vooraf sprak de heer H. van Kuijk, regisseur, in zeer goed gekozen woor den een welkomstgroet uit, waarop 't orchest 't Volkslied aanhief. De zaal was op alle rangen letterlijk eivol. Over 't spel der ar- tisten was men bij uitstek voldaan. Coralie, door mevr. Ellen berger voorgesteld, vervulde de hoofdrol met onmiskenbaar talent. Ze wist bij de toeschouwers 't medelijden op te wek ken met een moeder, die haar zoon moest zien boeten voor 't kwaad, door haar zelf in hare jeugd bedreven. Mevrouw Albreeht, als Ce- aarina, toonde dat hare kunst niet veroudert, al klimmen hare jaren. Ze wist ook nu op haar rol een eigenaardig stempel te drukken en den onverdeelden bijval te verwerven. Waardig werd dit uitstekend tweetal ter zijde gestaan door mej. Róssing, de hh. Tartaud, Veltman, Verhagen en de overige artisten. De schouwburgzaal ziet er van binnen net jes uit en is behoorlijk ingericht. Voor de noodige veiligheid is gezorgd, daar er drie uitgangen zijn, en de met matten belegd® vloer dempt 't hinderlijk loopen en schuifelen. Een weinig meer ventilatie is echter zeer gewenscht. 't Stafmuziekkorps der Marine, onder directie van den heer L. A. Schouten, vormt er 't orchest. Wanneer de directie voortgaat met goedge kozen stukken op zulk een verdienstelijke wijze ten tooneele te voeren, keeft de wensch, door den heer van Kuijk bij de opening van het tooneel uitgesproken, veel kans vervuld te worden. De Minister van Marine heeft Dins dag medegedeeld, dat hij de aanvrage van gelden voor een torpedojager voorloopig introk, daar hij de meening niet wil voor- uitloopen van een eventueel te benoemen commissie voor de kustverdediging. Met 68 tegen 21 stemmen is de begroo ting van marine aangenomen. Als blgk hoe de laatste baringreis voor de Scheveningsche vloot ongunstig is afgeloopen, deelt men mede, dat in bet geheel 700,000 kilogram zout onverbruikt werden teruggebracht. Door de politie te 's Hage is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon, die een conducteur der Haagsche tram een klap-sigaar in plaats van een goede ge geven had. Uit Hellevoetsluis schrijft men aan de N. R. Ct. van 16 Dec. De ziekte-verschijnselen bij schepelin gen der marine alhier, waaromtrent in de N. R. Ct. gemeld is, dat zg kenmer kend overeenkomen met de influenza, houden aan. Keerden de schepelingen van het wachtschip op een paar uitzon deringen na, hersteld terug, gisteren en heden werden weder bootsmansleerlingen van Zr. Ms. instructieschip Nautilus" naar het hospitaal gebracht 6d dezen morgen nog een paar kanonniers. Ook enkele andere soldaten, die aan den wal wonen, zijn aangetast, alsmede eenige burgers. Kan de heerschende ziekte mis schien niet geheel naar waarheid influenza worden genoemd, van epidemisch koorts lijden durven wij veilig gewagen. Een koopman, die te Amsterdam aan het publiek zoogenaamde sigarenbons in den vorm van bankpapier ten geschenke gaf, is gearresteerd. Wanneer eens een mensch naar e- venredigheid van zijne grootte, een stem had, zoo luid als die van een sprinkhaan, zou hg 2000 Engelsche mijlen ver ge hoord kunnen worden. En wanneer een mensch zoover kon springen als een vloo, dan zou iemand van 150 kilogram ge wicht 12,800 Engelsche mijlen ver kun nen springen en dus met twee sprongen rondom de aarde zijn. Hoe goed is het toch, dat een mensch niet zoover kan springen als een vloo. Rotterdam, 18 Dec. Volgens door ons uit Londen ontvangen telegram werd uit Ostende getelegrafeerd dat een visch- smak van Ostende in de Noordzee twee booten heeft opgevischt van het stoomschip »Gawquantia?" en een van het stoomschip Leerdam," vermoedelijk zijn beide stoom schepen met elkander in aanvaring geweest. Het stoomschip Leerdam," der N. A. S. M., verrtok 15 Dec. van IJmuiden naar de Platarivier via Boulogne.) De Znidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreakelingen heeft hare gouden medaille toegekend aan Leendert Nieman, voerende de blazerschuit der Bergingmaatschnppg, en hare zilveren me daille aan de opvarenden van dat vaar tuig, Lauwerens Spuy, Jan van Drimme- len en Jan Brandenburg, beneven» aan ieder hunner een loffelijk getuigschrift, voor de met levensgevaar gepaard gaande redding der equipage, te zamen 23 per sonen, van het den 28 November 1889 op de Maasvlakte gestrande Eng. stoom schip Yoxford. In de gemeente Monnikendam is het in de laatste dagen zeer onrustig geweest, waartoe een der politieagenten aanleiding gaf. De man dreigde jl. Zaterdag met een geladen revolver den burgemeester neer te schieten. Er werden uit den omtrek politieagenten ontboden, om dien rustverstoorder te bewaken. De bewaking is echter weder opgeheven, althans de politieagent was later weer in uniform en liep met zijn collega, alsof er niets gebeurd ware. De toestand van de ongelukkige Lucia Van Loon, het slachtoffer van den moordaanslag op 28 November jl. te Ber- gen-op-Zoom, is in de laatste dagen zóó verergerd, dat thans alle hoop op herstel vervlogen schgnt en de dood alleen ver lossing brengen kan. Te Gorinchem deed zich dezer da gen het volgende geval voor. Een inge zetene zou een doodgeboren kind gaan begraven. De grafgraver kwam en droeg de goed gesloten kist grafwaarts. Twee dagen later evenwel ontdekte men, dat een ledige kist aan de aarde was toever trouwd en men het lijkje vergeten had daarin te leggen. Daarna had de werke- ljjke begrafenis plaats. Z. K. H. de Groothertog van Sak sen-Weimar hoopt aanstaanden Zaterdag zgn 50-jarig militair dienst-jubilé te vie ren. Keizer Wilhelm n is voornemens op de terugreis van een bezoek, dat hg aan den Hertog van Altenburg gaat brengen, te Weitnar af te stappen en den Groot hertog persoonlgk te gaan gelukwem ehen. Onze vroegere landgenoot, mr. Van Vre- denrijk Engelenburg, die het Dagblad verliet om te Pretoria De Volksstem te gaan redi- geeren, vindt daar geen onverdeelde instem ming op zijn streven om den Transvalers goed Hollandsch te l«®ren. Aan «en ander blad, De Pers, schreef nl. iemand «Di nienwe Editor van di Volksstem," ik bedoelt nie die nieuwe van vorige keer, maar die nieuwste van nou, will ons hollandsch® taal gaat verbeter, natuurlyk al die nieuw in trekken will altijd verander, en di gevolg is dat ons te langer hoe meer rervreemt; di taal zoo als hulle nieuw intrekkers schryft kon ons amper nie verstaat nie, al ons bezigheid win kels, goudmyne het hulle engels laat worde, en nou die en gelsman met zyn geit die land het opgewerk kom hulle zonder geit om alles beter te maak of te verbeter. «Di «Volksstem" is nou een Companie en waarom die nieuwste Companie zyn Editor dadelyk alles will gaat beter maak, begryp ons nie, dat is nou di zesde Editor in di tyd dat ons echte patriot Celliers di blat verkoop het. Ons ts neg altyd banje jammer daarover; het lykt voor ons al te snaaks dat di «Volks stem" nou 'n Companie is en net of di nou enkel voor di mense in holland word geskry ve voor die Company zyy rrinde, wat dus ni in di belang van ods Republiek is ni. *Di nieuw intrekkers moet eerst 'n beetje gezoute word, dat is zeker di ding met di nieuwste Editor No. 6, van di //Volksstem" zyn Companie. //Later skryf ik weer hier omtrent. z/Udw. dienaar, Z. AFRICA." De werkstaking der gasstokers te Lon den kan als geëindigd worden beschouwd met dien verstande, dat niet de stakers den arbeid hebben hervat, maar deze vervangen zijn door anderen, die nu reeds ten volle voor hun taak berekend blyken. Deze uitslag is dus een ne derlaag voor de strikers, een overwinning voor de South Metropolitan Gas-Company. Het personeel is nu geheel voltallig. Nadat uit hen, die zich aanboden, de flinkste en krachtigste mannen waren gekozen, werd de monsterrol opgemaakt, en toen bleek het, dat er bijna 1000 man te veel waren. Deze ont vingen allen een week loon en reisgeld, en keerden zeer teleurgesteld naar huis terug. De directie der fabriek kon daaraan eehter niets doen. De heer Livesley, de voorzitter van de di rectie, zegt, dat hij vooreerst kolen genoeg heeft enimaatregelen heeft genomen voor de toekomst. Wat hij zal doen, wilde hg nog niet mededeelen, doch uit Hamburg wordt reeds gemeld, dat daar eenige groote booten voor rekening van de maatschappij tot het vervoer van steenkolen zijn' gehuurd. Zoo van de zijde der kolendragers als van die der schippers-vereeniging zal alles worden beproefd om aanvoer van steenkolen te verhin deren. De overwinning heeft der directie groote opofferingen gekost. De buitengewone maat regelen, welke de directie heeft moeten nemen en nog zal moeten nemen, vereischen ook buitengewone kosten, welke op 40,000 pd. st. worden geraamd. Het dividend voor het vol gende jaar is weg en het aantal werklooze werklieden te Londen is weer met 2000 ver meerderd ziedaar de eenige gevolgen van de werkstaking. Griep. Te Berlijn hebben 70 brandweermannen griep; te Belgrado zyn de heeren Pastritch, Ribarats en verscheidene andere afgevaardig den aangetast door dezelfde ziekte, die zich daar snel uithreidt. Dit laatste is ook het ge val met de griep-besmetting te Madrid, hoe wel de ziekte ook daar goedaardig blijft. Meer volwassenen dan kinderen en meer personen uit de gegoede standen dan van de arme be volking worden aangetast. Te Parys vermindert de ongesteldheid in het algemeen. De gegoede standen hebben het echter ook daar nog erg te kwaad en op de banken der Kamer van Afgevaardigden zijn de rijen nog zeer gedund. Te Roubaix, Ar ras en Rijsel zijn verschei dene afgezonderde griep-gevallen voorgekomen. Omstreeks 60 jaar geleden verscheen te Berlijn een geschriftje over „Geschiedenis, loop en aard der Influenza", waarin gemeld werd, dat tot dien datum algemeene griepepi demieën waren voorgekomen. De eerste ver toonde zich in het jaar 412 v. C. in den tijd van Thucydides, de volgende, die zich over geheel Europa verspreidde en zoowel menschen ala dieren aantastte in 590 n. C. Naar gezegd wordt is de gewoonte om «God zegen je te zeggen, tot iemand die niest, een gevolg van de overlevering, dat tydens deze epidemie omstreeks 80 personen, die aan een kerke lijke processie deelnamen, na hevige nies-aan- vallen dood vielen. De andere epidemieën traden op in 1386, 1580, 1610, 1617, 1729 (toen de ziekte zich met buitengewone snelheid van Rusland naar Mexico overplantte), 1732 en 1782, toen in geheel Azië en Europa griep heerschte. De juiste oorzaken der ziekte waren toen al even weinig bekend als thans, en werden soms aan de zonderlingste invloeden toegeschreven. Bg de wedrennen te Auteuil heeft Zondag de Engelsche, jockey Ware, den nek gebroken twee dagen vroeger won hg den grooten prijs. In den laatsten tijd zgn te Parijs herhaaldelijk brutale diefstallen gepleegd in huizen waar de bewoners afwezig wa ren. Eerst werd gescheld, om zeker te zgn, dat niemand thuis was, dan werd het slot opengestoken en gingen ze aan het plunderen. In 10 minuten werden op deze wgze uit het huis van een commissaris van politie alle kostbaarheden geroofd. Naar gezegd wordt, komen de inbrekers uit Londen, waar zij zich op het open breken van de meest ingewikkelde sloten hebben toegelegd. Sir E. Watkin, te Londen, heeft reeds meer dan honderd ontwerpen ontvangen voor den Watkin-toren, gelijk men weet, een navolging van den Eiffeltoren. Watkin's raadgevers zgn Burker, de ingenieur der pas voltooide Forthbrug en Carbutt, een bekend ingenieur uit Yorks- hire. De tegenwerping, dat de toren door den voortdurenden mist onbruikbaar zou zgn, wordt op de zonderlingste gron den weerlegd. Volgens den heer Watkin zou de toren ver boven den nevel en rook van Londen uitsteken en de bezoekers daardoor juist op mistige dagen in het fraaie weder verplaatsen. Ja, men spreekt zelfs van een genezend oord voor zieken op de 16e of 17e verdieping, waar een fijne berglucht zou heerschen. De Watkintoren zal uit het beste staal worden vervaardigd, een voordeel boven den Eiffeltoren, die van ijzer is. De kamer van koophandel te Ham burg heeft aan de Hambnrger bladen medegedeeld, dat zij het bekende plan tot het bouwen van een reusachtig schip, van 200 voeten lengte, dat als een drgvende tentoonstelling van Duitsche voortbrengse len moest dienen, niet voor verwezenlij king vatbaar acht. De kamer raadt daarom ieder af in schrijven op de leening van 5,000,000, mark, welke gevraagd worden voor een plan, hetwelk volgens haar niet de minste kans van slagen heeft. Trein no; 39, die Zondagavond om kwart over negen uit Pargs naar Ver- viers was vertrokken, liep bg Creil op een goederentrein, die wegens een gebrek aan de machine oponthoud had gehad en reeds op een ander spoor had moeten wezen. De schok was zeer hevig. De waggon, die voor Duitschland bestemd was en zich voor aan den trein bevond, werd erg beschadigd, maar een Fransche slaapwagen, die er op volgde, werd let terlijk verbrgzeld. Ook de andere waggons werden nogal erg beschadigd en daardoor werden vele personen gekwetst. Een artillerist in den tweeden waggon ontving een ernstige wond aan de dij door een spoor van zgn kameraad, die tegenover hem zat. en een stoker werd aan het hoofd gewond en eenige reizigers ontvingen builen en lichte hoofdwonden. Het achterste gedeelte van den trein, hetwelk naar Brussel moest doorgaan, had daardoor twee uren opont houd, terwijl de Belgische trein te Pa rgs drie uren te laat kwam. De Russische Regeering heeft een som van 650,000 frs. beschikbaar gesteld voor het electrisch verlichten van alle oorlogsschepen in de Zwarte Zee en de Oostzee. Het betreft niet alleen de zoo genaamde electrische zoeklichten, die op groote afstanden den horizon verlichten en een bgna onmisbaar wapen tegen nachtelijke torpedo-aanvallen zgn, maar ook de inwendige scheepsverlichting. Zoo danige maatregel verdient ook voor ons land overweging, daar in de dikwgls zeer bekrompen lage scheepsraimten, een be tere, meer zindelijke wgze van verlich ting in plaats der bestaande olielampen geen overvloedige weelde kan genoemd worden. Mej. Guldstone, te Londen overle den, heeft f36,000 vermaakt om mi de renten heuschen wijn aan te schaffen voor de Londensche schouwburgen, wanneer het drinken van wgn in de handeling der stukken voorkomt. Irving is beheerder van het wijnfonds. Welk een ongelooflijke zotheid Terwgl in alle staten van het ou de werelddeel, Europa, de financiën den minister veel hoofdbreken kosten, om de uitgaven met de inkomsten te dekken, is het in de Yereenigde Staten van N. A- merika heel anders gesteld. Hoe vreemd het ook moge klinken, waarheid is het, dat men er met geld schier geen raad weet. Alle aflosbare schulden zgn be taald, en de 51ste Boodschap kondigt den volke aan, dat er een overschot is van 57 millioen dollar.Welk een „do rado" voor een Prnisische minister van oorlog j Deze zou er wel raad op we ten, om die millioenen en nog meer als rookeloos buskruit te doen verdwgnen. Maar het millitarisme is aan gene van den oceaan nog niet ingevoerd, en de Yankees zgn te kloek, om zich door den sirenenzang van Nederlandsche of Prui sische militaristen te laten verlokken. Bewaking. Er worden te Amsterdam pogingen ge daan voor het tot stand brengen van een «Veiligheids-Verzekeringsbond tegen In braak en Brandgevaar", ten doel hebben de, gelgk reeds uit den titel valt af te leiden, een algemeen bewakingsstelsel, zoowel des zomers als des winters. Vol gens het voorloopige plan zou voor elke serie van 20 perceelen een nachtwaker worden aangesteld, terwgl een inspecteur zou worden belast met de inspectie van de verschillende posten. Heeft ondanks de bewaking diefstal plaats, dan zou den be trokkenen abonné de volle waarde worden vergoed, enz., enz. Dc ontwerper van dit plan is de heer Jb. De Vries. Posterij en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Nov. 1889: Mok, Amsterdam T. J. Hubeck, id.wed. Wessels, id.wed. J. H. Muller, id.wed. C. de Vroom, 's Gravenhagewed. K. Swijg- man, GroningenM. J. Tieller, Haarlem J. van Houmen, RotterdamW. v. d. Steen K. Rustekust? Briefkaarten. C. Dekker, AmsterdamMartje Tomp, id. Mej. Waardeloo, 's Gravenhage. Belgie (brieven). E. Oudart, Antwerpen. Frankrijk. Mme Pourquin Missian, Ryssel. ïndië. J. Bakker, Batavia. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Heldersche Moppen. Voor den rechter van instructie. Naam Willem B. Beroep? Metselaar. Gehuwd Neen. Geboren Ja! A. ffRaad me eens, vriend Droog, wat moet ik toch mijn Klaas laten worden De jongen is niet overal geschikt voor. Voor den handel deugt hg niet; hij is zoo medelydend en heeft zoo'n goed hart Vriend Droog. »Wel, laat hem dan huzaar worden." Marine en Leger. De inrichtingen voor het vischtorpedowezen te Hellevoetsluis worden in het begin der volgende maand in gebrnik genomen. Het personeel voor den torpedodienat wordt alsdan uitgebreid. Aan het pantserdektorenschip, dat in aanbouw is bij de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktnigen te Amsterdam, is door Z. M. den Koning den naam gegeven van „Prinses Wilhel- mba der Nederlanden," en aan het ramschip voor het zuiderfrontier, eveneens bij die fabriek in aanbouw, is den naam gegeven van „Reinier Claeaaen,"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1889 | | pagina 1