't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. De familie Nolen. No. 1785. Woensdag 26 Maart 1890. Achttiende Jaargang. AiDonnement Advertentien NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adyertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten pde gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde Abonnementsgeld, >Vlib«end Blaadji", le kwartaal, te willen overmaken per post wissel of in postzegels, vóór 5 APRIL 1890. zullende anders daarover met 10 Cent verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 25 Maart 1890. Zaterdagavond gaf het Zangkoor Oefening baart Vooruitgang" een open bare zang- en tooneeluitvoering in Tivoli, onder directie van den heer P. Dol. Muzieknummers, voordrachten en 't op voeren van een paar tooneelstukjes vie len blikbaar in den smaak van 't aan wezige publiek, want men hoorde meer malen een welgemeend applaus. Naar aanleiding der in dit blad voorkomende annonce, vestigen we de aandacht onzer lezers op de aangekon digde tooneelvoorstelling, te geven door de Koninklijke Vereeniging Het Neder- landsch Tooneel, in den Stadsschouwburg, Koningstraat. Opgevoerd zal worden 't tooneelspel >Frou-Frou". (Zie verder annonce.) 't Is onzen lezers, bij ervaring bekend, hoe aangenaam het is langs den weg te wandelen, terwijl door een muziekkorps van tijd tot tijd militaire marechen worden uit gevoerd. Wanneer des Zondagsmorgens het Stafmnziek de schepelingen der Marine of de adélborsten van het Koninklijk Instituut der Marine naar de kerk, of vandaar komende weder naar boord of naar het Instituut geleidt, beweegt zich dan ook steeds een groote me nigte menschen langs den weg, om mede van de schoone militaire muziek te genieton. Jam mer echter, dat sommige personen daarbij niet beseffen, dat ook bij die marschen de orde stipt gehandhaafd moet blijven. De marchee- rende troep wordt vaak bemoeilijkt door eenigen uit het publiek, die zi«h zelfs tusschen de gelederen trachten te dringen. Op die wyze is het er toe gekomen, dat de Commandant van het Kon. Instituut dezer dagen een klacht bij den Commissaris van Politie alhier ingediend en de noodige adsistentie ingeroepen heeft. De klacht is opgeteekend en de adsistentie der politie zal worden verleend, doch die ad sistentie moest, onzes inziens, geheel onnoodig zijn. Op zoo'n tocht 'moest, zonder eenig toezicht, de orde bewaard blijven en moest het publiek zelve waken, dat er van geene ver storing sprake kon zijn. Wij maken hiervan, naar aanleiding van een mededeeling van den Commissaris van Politie, melding, en vleien ons dat de mede deeling der klacht genoegzaam is om verdere herhaling der wanordelijkheden te voorkomen. Men zou zeker niet gaarne zien, dat de door velen gezochte muziekuitvoeringen by het ter kerke gaan ophielden. Wanneer de versto ringen den orde niet mochten ophouden, zou het er echter heel licht toe kunnen komen. Professor Yerbeck, van wien men groote verwachtingen koesterde, trad Vrijdagavond in den Stads-Schouwbnrg, Koningstraat, op. De groote verwach tingen, die men omtrent hem koesterde, heeft hg weten te vervullen. Allen stonden verstomd over zgne onvergelijkelijke vlug heid en behendigheid; daarbjj wist hij de bezoekers zoo aangenaam bezig te houden dat de tgd omvloog. De werkzaamheden op 't gebied van magnetismus werden met belangstelling gevolgd en brachten velen in opgetogenheid. Te Amsterdam is opgericht de Stoom- vaart-Maatshappij »Phoenix" ten doel hebbende de vracht- en passagiersvaart op havens, zoowel in als buiten Europa, met een kapitaal van f 1.700.000. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Boissevain, W. Ruijs en P. E. Tegelberg. De Kon. West.-Ind. Maildienst keert over 1889 Ql/U pCt. dividend uit, Naar „Het Vad." verneemt, be staat het voornemen, dat de Maatschap pij tot Nut van 'fc Algemeen en de Ver eeniging „Volksonderwijs" naar aanlei ding van het tot stand komen der nieu we schoolwet, zullen samenwerken, om de nadeelige gevolgen dier wet voor het o- penbaar onderwijs zooveel mogelijk te neu traliseeren. De eigenaars van de drie eenden kooien op Texel, welke het vorige jaar, door het schieten met zwaar geschut van het fort De Harssens, schade bekwamen in hunne kooien, wegens het wegvliegen en wegbljjven der vogels, zullen ieder een som van f 200 als schadevergoeding ontvangen. Dan is 't geen wonder In het kleine Drunen zjjn dit jaar reeds 3 tweelingen geboren. Drunen ligt in de Langestraat, het land der schoenmakers, en die luidjes rekenen zooals men weet, altjjd bij 't paar. De griep is te Beerta (Groningen) in een ongewonen vorm waargenomen. De ljjders zgn namelgk aangetast door onuitstaanbare oorpjjn of pijn in de keel, welke hen weken achtereen belet te spreken. De Delftsche kooplieden in aardappe len hebben een vergadering gehouden en besloten om met het stelsel van meten, dat hun nadeelig was, te breken en het met de aanbieding der nieuwe aardappels eens met het wegen te probeeren, Een bewoner van Rotterdam, een van Arnhem en een van Amsterdam za ten onlangs heelgenoegeljjk in een koffie huis te Rotterdam, bg elkander en spra ken over de snelheid der spoortreinen. Ieder stofte er op, dat van zgn stad uit de snelste treinen liepen. »De bliksem- trein Rotterdam Amsterdam", vertelde de Rotterdammer, loopt zoo ving, dat de tusschen-stations, waarlangs je vliegt, één enkele gemeente schijnen uit te ma ken". »Dat beteekent ook wat", sprak de Arnhemmer, tusschen Arnhem en Zutfen loopt een trein, die de telegraaf palen zóó hard voorbg rent, dat je een hek meent te zien," Dat is allemaal nog niks," zei de Amsterdammer laatst moest ik van Amsterdam naar Utrecht, maar kwam juist aan het station Wees- perpoort, toen de trein reeds in bewe ging was. Ik wipte op een treebank een beambte wilde mg er af scheuren met de eene hand hield ik mij stevig vast en de andere had ik opgeheven om den vent een mep van belang te geven; wie denk je dat de mep kreeg de stations-chef te Abcoude, die daar juist op het perron stond Er zgn te Köpenick, nabg Berlgn ernstige ongeregeldheden voorgevallen, we gens de opheffing eener Socialistische ver gadering. De oproerlingen ontvingen Don derdag versterking uit naburige steden en trokken bij duizenden in optocht door de straten. Plotseling viel een schot en in het volgende oogenblik werden er nog andere op de politie gelost, die daarop van geweren gebruik maakte en een salvo in de lucht loste. Daarop ont stond een algemeen gevecht, waarbij de politie met steenen, flesschen en ander gerg geworpen werd en met de blanke sabel een uitval deed op de oproermakers. Zeer groot is het aantal personen, die in hechtenis werden genomen. Vrijdagmorgen kwam een compagnie infanterie uit Frankfort a. O. en deze kreeg bevel, indien de ongeregeldheden herhaald worden, met scherp te schieten. Verscheidene fabriekseigenaars hebben hun personeel, op straffe van ontslag, verbo den aan de beweging deel te nemen. In de stad heerscht groote opgewondenheid. Troepen soldaten trekken voortdurend door de straten om samenscholingen te beletten. Een werkman te Lövenberg, die een wond aan den voet had, welke het afzetten van drie teenen noodzakelijk maakte, vond dat hij die operatie wel zelf kon doen en volvoerde haar met een beitel, geholpen door zgn dochter. Die toepassing van het „help n zei ven" kwam hem echter duur te staan hij heeft zich nu zoodanig bedorven, dat waar schijnlijk zgn geheele heen afgezet moet worden. De „Labour Union", die te Rot terdam na de werkstaking der bootwer kers tot stand kwam, naar het heette met medewerking van de hoofden der Londensche dokwerkers, is volgens de „N. R. Ct." geheel uit elkaar gespat. De voorzitter en secretaris Van der Kolk en Sas, die aanvankelijk uit de contributi- en gesalarieerd werden, zgn thans weder als sjouwerlieden in de erts werkzaam. De fondsen van de Union verkeerden in den laatsten tgd in een hoogst be- droevenden toestand, en de werklieden toonden op het lidmaatschap hoegenaamd geen prgs meer te stellen. Bg een notaris te Nivelles kwam onlangs een man aanzetten, die een an deren man op zgn rug droeg. Het was, zeide hg, een zieke bloedverwant, die zgn testament wilde maken. Het bleek ech ter, dat het daarvoor reeds te laat was daar de zieke gestorven was, terwijl zgn erfgenaam hem naar den notaris droeg. De Engelschen zgn niet alleen ver stokte theedrinkers, maar bovendien hard nekkige pillenslikkers. Volgens de >Che- mist and Druggist" althans, worden in Groot-Brittannië dagelijks meer dan 5,500,000 pillen geslikt, wat per hoofd 1 pil per week beteekent. De geheele voorraad pillen, in een jaar gebruikt, weegt 178 ton, een hoeveelheid waarmede men 36 spoorwagens zou kunnen vullen, zoo dat er twee locomotieven noodig zouden zgn om ze te vervoeren. Aan een draad geregen, zouden deze pillen aan een slin ger kunnen hangen van de hoofdkerk te Liverpool naar die te New-York en terng. Gemeenteraad van Texel. Vergadering 82 Maart 's morgens half elf nnr. Verschillende ingezetenen woonden deze zitting bij. Voorzitter de heer C. M. Kooij burgemeester present alle leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd wordt mededeeling gedaan van ingekomen cirou- laires en provinciale bladen. De Voorzitter deelt mede, dat op gisteren door hem kasrerificatie bij den Gemeenteontvanger is gedaan en aldaar de zaken in orde zijn bevonden saldo f 3625.40 waarvan f 2440 voorschotten en f 1185.40 geld. Bericht van Gedeputeerde Staten, dat in de kosten voor het onderwijs f 5535 wordt te goed gedaan. Verzoekschrift van Adriaan Bakker Jbz. om een schuur op zijn erf te mogen bouwen, wordt goedgevonden. De Voorzitter brengt aan de orde het haven* plan en geeft te kennen dat de comparitie met den Ingenieur geen gunstig gevolg heeft gehad, en deze alleen zijn plan bleef voorstaan dat het plan van den Raad een vierkant met 2 meter on* der volzee door hem niet alleen wordt afgekeurd maar nu reeds verklaarde dit ten sterkste te zullen bestrijden, en wel om dat het plan der Gemeente alleen voor visschersvaartnigen een ligplaats zonde zijn en niet voor tjalken of andere vaartuigen met meerdere diepgang, alzoa een locaal belang, maar geen algemeen belang, op grond daarvan was hij daartegen. De Ingenieur verklaarde verder be reid te zijn met de Gemeente Texel te zullen medewerken tot het daarstellen van een hnlphaven met vereischte diepte enz. maar deed opmerken, dat zooveel te dieper zooveel te moeielijker arbeid, zooveel te dieper zooveel sterker beschoeiing zooveel te dieper zooveel te meer geld zou noodig zijn, en was men daartoe bereid, hij reeds den raad gaf de dubbeltjes klaar te zoeken. De Heer Fokke Keijser bevestigde deze woorden en voegde daarbij, dat over alle kanten met den Ingenieur was geprobeerd,en hij toch onveranderlijk was gebleven. 8preker wenschte goed werk en was tegen het plan van den Heer Ingenienr; hij was bereid het plan, een voldoende hnlphaven te steunen, al was het dat zulk werk groote offerB van de gemeente zonde vorderen. Alvorens echter daartoe difinitief te besluiten, zonde hij voorstellen, de zaken bij den Heer Commissaris des Konings te gaan bespreken en diens raad in te roepen de som van f 23000 door de gemeente bij te passen, acht hij van groot gewigt de zaak was reeds zooveel besproken; hij wenschte daarin nog geen definitief besluit. De heer Cornelis Keijser is het in beginsel met vorigen spreker eens, hij vermoedt echter, dat die bijdrage, 23 mill., te hoog is geraamd en verwacht by aanbesteding, dat zulks aanzienlijk minder zal worden aangenomen. De heer A. Dros informeert dat het eerste plan (Ingenienr) is een gebrekkig plan; dat zulks wordt begroot op f 41.000 dat het 2e plan (Gemeenteraad) is begroot op f 57.000 dat hij een ander plan heeft, dat volgens zijn mee ning veel beter is en veel minder zal kosten, dat hij wil bet beginsel verwezenlijken van een kanaal en nn reeds wil beginnen een schutsluis te maken in den havendijk en een flinke uitgraving naar de bestaande haven, de waterloozing van Texel was daardoor zeer gebaat en zonde door uitstrooming de haven en vóór de haven diep houden; hij verlangde hiervan een voorstel. De heer Mets vreesde, dat voor dat plan de gewenschte subsidie niet zou worden toegestaan. Immers zulks regardeerde meer, de uitlegging der havenhoofden hij verwachtte van die uit strooming, die de haven diep zonde honden, niet het gewenschte doel. Kon men dagelijks spuien, dan zou 't gaan, maar zulks kan slechts enkele da gen geschieden en is alzoo niet voldoende. De heer Westenberg herinnert, dat hij een dergelijk plan reeds voor jaren tijdens Lomans regeering had gedaan, maar sluizen en doorstroo ming, toch als onbereikbaar was afgewezen. De heer Sijbd. Koning meent dat een uitgra ving van het bestaande terrein tnssoh' n de huisjes van Brnin en Krnithoed, 75 meter, een flinke en voldoende rnimte zoude geven, cn men een vierkant terrein zon verkrijgen en veel aan schoei ing konde worden bespaard door het oude te ge bruiken. De heer Fokke Keijser antwoordt den heer Ko ning dat de Ingenieur zulks niet wil - hij wil niet vierkant. De Voorzitter herinnert dat het einde dezer discussie wenschelijk is nieuwe plannen zijn hier niet aan de orde en of hier vogelen in de lucht worden besproken en of men hier met cij fers zit te goochelen even als de hr. Cornelis Keijser, dat zulks de zaak, die van zulk een ernstigen aard is, niet verder brengt. Hij waarschuwt voor het nemen van ondoordachte besluiten, die de ge meente veel geld zonde kosten,dat de gemeente arm is, en hij niet weet straks hooger renten te kunnen dekken. Wil men grootere plannen uitvoe ren, wel aan, men wijze mij de middelen daartoe aan. Hij stelt voor, het voorstel Ingenienr in stemming te brengen voor en aleer men daartoe besloot, repliceert de heer Keijzer den heer Voorzitter over de uitdrukking goochelen; hij ver klaarde dat hij niet goochelde, maar wat hij sprak, zulks had van adviesen van zeer bekwame tech nische deskundigen. Het voorstel in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen afge wezen. Daarna wordt in stemming gebracht het groote plan f23.000 dat ook met meerderheid van stemmen wordt afgewezen. De Voorzitter stelt voor 't plan van den raad ("meerder rnimte met weinig kosten) nog eens bij de heer Commissaris des Konings te bespreken, waartoe wordt besloten. Ingeval van mislukking (ongunstig resultaat) verzocht hij door den Raad te worden geauto riseerd tot het engageren van deskundigen tot het ontwerpen van een nieuw plan en voor de kosten crediet, waartoe wordt besloten. Veruolgens ging men over met gesloten deuren tot afhandeling kohier hoofdelijk omslag en honden belasting na heropening aangenomene op de vraag van den heer Fokke Keijser wie naar den Uit het dagboek van een Chef der geheime politie te New York. 1) Als men de kap der onzichtbaarheid kon opzetten en dan vier en twintig uur kon doorbrengen in de particuliere kamer van Mr. Byrnes op het hoofdbureau van politie, zou men vreemde dingen zien. Vertegenwoordigers van alle standen der maatschappij kan men in dit geheimzinnige vertrek aantreffen. Al lerlei soorten van mannen, van denverloopen zakkenroller tot den aanzienleken millionnair; allerlei variëteiten van de dochters van Eva, zoowel de arme verworpelinge als de gevierde schoonheid. Hier komen jeugd en ouderdom, deugd en ondeugd, yver en luiheid, goed en kwaad bg elkaar. Zonderlinge gebeurtenissen worden daar aan het licht gebrachtfantasti sche, tragische, comische, romantische levens geschiedenissen opzienbarende en dierlyke misdadenmenschelgke hartstochten van al lerlei aard worden daar blootgelegd liefde, haat, wraak, ijverzucht en wanhoop, die de dood van allen hartstocht is, goed of kwaad. En welk een verscheidenheid van gezichten volgen elkaar, in eindelooze reeks, over den drempel schoon, leelijk, angstig, vroolyk, tevreden, ellendig, beschaafd, geestig, dierlik. Allen die daar komen hebben iets te vertellen, een beschuldiging uit te brengen, eene verde diging voor te dragen, een doel te bereiken. Als zij hun woord gedaan hebben gaan zij weer heen sommigen in vrijheid, anderen naar de gevangenisde een naar het schavot, de ander naar een paleis. Al die contrasten van het menschdom, met al die licht- en scha duwzijden, verschynen hier voor den inspec teur, en verdwijnen weer, terwgl gij met uw kap der onzichtbaarheid van dat alles toe schouwer zijt. En daar, aan den lessenaar, zit de inspec teur. onderzoekende, vragende en raad ge vende; vroolijk of ernstig, al naar het geval meebrengt, maar altijd kalm, vastberaden, doordringend en ondoordringbaar; de man die nooit gehaast is, en toch nooit te laat komt. Geen enkele betrekking vereischt meer tact dan deze, meer menschenkennis, meer onder vinding, meer moed. Hg moet al de gebre ken der menschelgke natuur kennen, en toch niet te cynisch zgn om het goede te begrijpen hg moet een advokaat zijn, en tegelijkertijd een rechter; kortom, hij moet zijn chef van den deteetive-diensten, wat deze betrekking overigens moge zgn, een sinecure is het ze ker niet. Van de tallooze drama's, die tot zgne ken nis komen, kunnen vele niet naverteld wor den; en vele zouden, als men ze las, niet ge loofd worden, want niets is zoo romantisch als de werkelijkheid van het leven. Daarentegen kan men vele dezer geschiedenissen, zonder zich aan onbescheidenheid schuldig te maken, niet precies verhalen zooals zij gebeurd zijn. Zulke verhalen hebben het voordeel boven de producten der fantasie, dat zij een relaas van feiten vormen en het gezag en het indruk wekkende van feiten bezitten. Maar daarte genover staat een misschien nog grooter na deel: feiten zijn onwrikbaar en laten zich slechts moeilyk vervormen tot een naar de regelen der kunst geschreven roman. Toch gebeurt het somtyds, dat de feiten elkander opvolgen als in een drama, dat wij op het tooneel zien afspelen; en zulk een roman uit het werkelijke leven vindt men in de volgende hoofdstukken. De namen der hoofdpersonen hebben wij echter veranderd, want het is slechts enkele jaren geleden, dat het hier beschrevene plaats vond en eenige vau de daarbij betrokken per sonen behooren nog tot de eerste standen van New York. I. De familie Nolen. De heer Bartemus Nolen behoorde tot een deftige New-Yorksche familie en bezat een aanzienlijk fortuinvan beroep was hg rechts geleerde. Hij was lid der Episcopaalsche Kerk en had, bij het begin zyner loopbaan, een dame van dezelfde geloofsbelijdenis ge huwd, een vrouw van uitstekende opvoeding en een zachte en welwillende inborst. De eerste twintig jaren van hun huwelijk gingen gelukkig en voorspoedig voorbijer werden in speculaties te wagen. Het huis waarin hy woonde was zgn eigendom en hg bleef er in wonen, maar hij verminderde zgne uitgaven, twee zoons geboren en eenige jaren na dezen nog eene dochter, Pauline. De heer Nolen verwierf eer en aanzien in zgn beroep; de jongens deden op school en later op de aca demie hun best, en de dochter beloofde een schoone en buitengewoon schrandere vrouw te worden eene belofte, die later vervuld werd. Maar daarna kwam er een eind aan dien voorspoed, en de fortuin draaide den eerlyken rechtsgeleerde den rug toe. Aan een zgner oogen kreeg hij de staar, en het duurde niet lang of ook het andere oog werd door dezelfde ziekte aangetast; dit verhinderde hem eerst om zijne practyk op denzelfden voet voort te zetten, en later moest hij haar geheel opge ven. Dit stond natuurlijk gelyk met vermin dering van inkomsten. Er bleef nog wel ge noeg over, om royaal, zoo niet in weelde van te levenmaar ongelukkig begon mr. Nolen, nu hij zgn gewone bezigheden niet meer had, zijn geest op andere dingen te richtenen een van de [onderwerpen zijner overpeinzingen was de mogelijkheid om zija inkomen weer te vergrooten. Onder zijn kennissen had hij ver scheiden geldmannen, en Bartemus begon hen te raadplegen over financiëele zaken. Zonder twijfel gaven zij hem naar hun beste weten raad, maar als iemand gaat speculeeren zijn raadgevingen van weinig nut, en na telkens gewonnen en verloren te hebben, schoot mr. Nolen er eindelijk een derde gedeelte van zijn vermogen bij in. Toen het zoover gekomen was, gaf hij een bowys van zijn gezond ver stand: hij besloot geen enkelen dollar meer en door overleg en zuinigheid slaagde hij er in, ze beneden zijn inkomsten te houden. Ver der deelde hij aan niemand zijn verlies mede, en dat was ook verstandig van hem. Maar met dat al was en voelde hg zich heel wat armer dan vroeger. Zgn zoons zouden spoe dig de academie vaarwel zeggen, en dan, zoo als hij mocht veronderstellen, voor zich zeiven kunnen zorgen. Het was voor zijne dochter dat hij spaarde, en hij hoopte haar bij zgn dood een tamelijk fortuin na te laten. Maar er was nog meer ongeluk voor hem weggelegd. Zijn oudste zoon, Jerrold Nolen, had de academie verlaten en kwam naar New York om zich verder als dokter te bekwamen bg woonde bij zijn vader aan huis. Hij was een bekwaam jongmensch met aangename ma nieren, en zeer getapt onder zgne kennissen zijn vader was dan ook zeer trotsch op hem. Maar het bleek al spoedig, dat Jerrold een sterke neiging had tot verkwisting; dat was de schaduwzijde van zijn gezelligen aard; bo vendien had hij een prikkelbaar karakter. In hoeverre dit invloed had op zgn plotseling uiteinde, zal later blykengenoeg is het te zeggen, dat hij op noodlottige wijze den dood vond in het tweede jaar van zgn practisehe studiën. Behalve dat zgn dood een bitter verdriet was voor zijne familie, leidde hij tot gerechtelijke vervolging tegen een persoon die verondersteld werd, er de aanleidende oor zaak toe geweest te zijndie vervolging kost te wel veel geld, maar leverde geen resul taat op. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1