't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. f No. 1799. Woensdag 14 Mei 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlgke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 13 Mei 1890. Met zekerheid kunnen we mede deelen, dat een nieuw adresboek voor de gemeente Helder bg de firma Berkhout Co. in bewerking is. Sedert de laatste uit gave zijn er heel wat veranderingen in onze gemeente ontstaan. Er zijn perso nen verhuisd of naar elders vertrokken nieuwe gezinnen hebben zich gevestigd een aantal huizen, ja, geheele straten zijn bijgebouwd en wat 't zwaarst weegt, de huisnummers zijn veranderd, 't Oude adresboek is door dat alles vrij waarde loos geworden en mag alzoo 't ver schijnen van een nieuw niet alleen een wenschelijke zaak, maar volgens ODze meening een behoefte genoemd worden. De bewerking is ook nu aan een be voegde hand toevertrouwd. Zr. Ms. stoomschip Van Galen, op reis van Batavia naar Nederland, is op 16 April gepraaid, op 29° Z. Br. en 10° O. L. Het wetsontwerp, regelende de pen sioenen van werklieden bij inrichtingen van rijks-, zee- en landmacht is Zater dag door de Tweede kamer zonder hoof delijke stemming aangenomen. De bevolking van Texel, volgens de tienjarige volkstelling, bedroeg 5875. Door schipper P. Rotgans is Vrij dagnamiddag uit de Zuiderzee, nabij Wieringen, opgehaald en te Hippolytus- hoef aangebracht het lijk van een onbe kend man, gekleed als varensgezel, met wit flanellen hemd, blauw wollen borst rok, rood baaien onderbroek, zwart buks kin broek, in een der zakken een knip mes, blauwe sajetten kousen en lage schoenen. Het lijk heeft een middelmati ge lengte de kleur van het haar is don kerbruin, Leeftijd naar gissing tusscben 30 en 40 jaar. Het verkeerde reeds in staat van ontbinding. Het „Aquarium" van „Natura Artis Ma- gistra" te Amsterdam, ontving Vrijdag een fraaie verzameling snotdolven, door tusschen- komst van de firma Oterendorp Slis, al hier. Het is bekend, dat deze zonderlinge en in den paartyd fraai gekleurde visschen gedu rende het grootste gedeelte van het jaar in dieper water in de zeeën van Noordelijk Euro pa verblijf houden. In de eerste maanden van het jaar trekt de snotdolf naar de kusten om kuit te schieten en wordt dan meermalen gevangen. Gedurende Februari tot en met Mei is hij zeer algemeen aan onze vaderland- sche kusten en in de Zuiderzee. Gedurende dezen tijd, den paartijd, onderscheiden zich de mannetjes van de wijfjes onmiddellijk door de fraaie roode kleuring van den zyde en van de buikstreek. Volgens een mededeeling van 't „Haarl. Dagbl." zijn op 't oogenblik bij 't ministerie van oorlog plannen aanhangig voor. een bij zonder stelsel van kustverdediging. Ten eerste zou er een heirbaan worden aan gelegd van den Hoek van Holland over Sche- veningen, Katwijk aan Zee, Zandvoort en IJ- muiden en van IJmuiden verder door tot den Helder. Om nu dit werk niet voor rekening van het dep. van oorlog te laten doorgaan, zou het worden uitgevoerd door den waterstaat. De weg dient om het troepenvervoer sneller te doen plaats hebben en betere communica tie te verkrijgen met de verschillende posten. Met den'aanleg zou reeds in 1891 een be gin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zijn van een veel omvattender werk, nl. van den aanleg van een kustspoorweg, welke dezelfde punten zou verbinden als de heirbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden wor den door pantsertreinen, welke door zijlijnen onmiddellijk het strand zouden kunnen berei ken. Het groote voordeel van zulk een kust- spoor springt^ in het oog, daar men met be trekkelijk weinig oorlogsmaterieel een uitge strekte kuststreek kan beschermen. Zoo b. v. in den morgen een vijandelijke scheepsmacht een aanval op eenig punt der kust zou doen, dan zal, zoodra men de manoeuvres van den vijand verkend heeft, onmiddellijk een pantser- trein op het bedreigde punt zijn. De gehee le afstand van den Hoek van Holland tot IJ muiden zou in twee uur per spoor kunnen worden afgelegd. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbinding met de verschillende spoor- en tramlijnen van de verschillende plaatsen waarlangs zij loopt, zoodat in zéér-korten tijd de grootste garni zoenen mede in 't vuur kunnen gebracht wor den. Men m,eldt van Terschelling dd. 8 Mei: Gister en heden zijn de schelp zui gers naar het wrak der Eldorado" ge weest. Na veel moeite hebben ze de merken gevonden. Op het wrak lag voet zand. Men wil thans een geul om het wrak zuigen, om daarna het zand van het wrak er in te blazen. Ook de commissarissen der aLutine" zijn gister naar dat wrak geweest, Qm peilingen te doen. Er staat bij laagwater 22 voet op, het ligt in het geheel diep 55 voet en heeft dus 33 voet zand op zich. Men schrijft ons van IJmuiden, 8 Mei: Hedenmorgen ten tien uur werd alhier in gewijd de nieuwe kerk der Oud-Katholieke gemeente, van den Heiligen Engelmundus, door den HoogEerwaarden Heer Casparus Johannes Rinkel, Bisschop van Haarlem, door wie de eerste steen werd gelegd. Het gebouw en pastorie zijn zeer net en fraai gebouwd. De ingang der kerk was eenvoudig doch fraai versierd, terwijl de kerk van binnen er zeer netjes en eenvoudig uitziet, en voorzien is van een fraai orgel. Nadat de inwijding door den Bisschop en den diaken aan het altaar had plaats gehad, werden ook de kerkportalen ingewijd op de gewone gebruikelijke wijze. De ingang was een eerepoort, waarop aan de eene zijde stond Hulde aan de Commissie en Leve de Bisschop Daarna nam de HoogEerwaarde plaats op zijn eere-zetel en sprak zijn dank uit aan God, voor het voltooien van alles. Den secretaris der gemeente Yelzen, vertegenwoordigende de gemeente IJmuiden behoort onder Velzen dankte hij voor de zoo goede medewerking, ter voltooing van alles, alsook de architect, de hr. Harderwijk, werd door hem bedanktvoor zijn zoo goed ontworpen plan. Dank zij de zoo zorgvuldig voltooiing van den aannemer, den heer J. C. Van Vendeloo, verrees in ons mid den hier een eenvoudig en prachtig kerkgè- bouw. Voor dit alles dankte ZijnHoogEerw. in 't bijzonder ieder dier heeren. De gemeen tenaren werden aangespoord nu in 't vervolg trouw ter kerk te komen daar, doordien de dienst tevoren in een hulplokaal geschiedde, dit meermalen geen gelegenheid daarvoor gaf. Na den dank aan het Opperwezen eindigde de dienst met een psalm en keerde men tevrede huiswaarts. Voortaan zal bij het sluiten van con tracten voor belangrijke werken ten be hoeve van 's rgks marine niet meer de gebruikelijke bepaling worden opgenomen, dat een gedeelte der aannemingssom bij de goedkeuring der overeenkomst wordt uit betaald, en zulks ten einde den staat voor eventueele schade te vrijwaren. Het Haagsche dienstmeisje, op wie eenigen tijd geleden door een huzaar pi stoolschoten werden gelost, is dezer dagen geheel hersteld uit het Ziekenhuis terug gekeerd in haren dienst. Een schutter te Euschede, op wien de hand gelegd was, voor de boete aan den schuttersraad te betalen, heeft thans na aftrek van den tijd, dien hij in de cel heeft doorgebracht, een boete van f 90 betaald en en is op vrije voeten ge steld. Bg breed gemotiveerd vonnis deed de Haarlemsche rechtbank Zaterdagmor gen uitspraak in de zaak van Arie Paap te Zandvoort, tegen wien de officier f 50 boete, subs. 5 dagen, had geëischt, om dat hij met zijn schrobnetvisschersvaar- tuig de netten had vernield van een ha- ringvisscher, die zich, evenals hg, op de Noordzee buiten de territoriale wateren met visschen bezig hield. De rechtbank sprak Paap vrij, omdat hg alles had aangewend wat mogelijk was om het ongeluk te voorkomen. Toen Vrijdagmiddag de politie te Rotterdam aan boord van het stoomschip Spaarndam kwam om een jongen Duit- scher in hechtenis te nemen, die op het punt stond naar Amerika te vluchten, sprong deze over boord en zou vermoe delijk verdronken zijn, zoo niet O. Sta pels, expeditie-baas bg de N. A. S. M. te water ware gesprongen en den dren keling, die tusschen kade en schip zin kende was, had gered. Nadat de Duitscher in het politie-bu- reauwas gebracht, bleek het dat hg bij den val belangrijke verwondingen had bekomen, zoodat zijne opneming in het Ziekenhuis noodzakelijk werd bevonden. „Roof met bedreiging", was het misdrijf, dat Donderdag een drietal vrou welijke beklaagden voor de rechtbank te Amsterdam bracht, 't Zijn drie vrouwen uit de Oudezgdskapelsteeg, aan wie ten laste gelegd wordt, dat zij op de kamer van een harer twee Noormannen (een stuurman en een machinist), onder be dreiging met geweld (ieder van de drie met een groot mes in de hand), hebben be roofd, den stuurman van zijn geld en den machinist van zijn horloge. Om de afwezigheid van een der hoofd getuigen is de zaak tot 5 Juni verscho ven. Ook de turfmakers te Beets hebbeü het werk bijna allen hervat, zoodat de strike" aldaar tot het verleden behoort. De verveners hebben voor een gedeelte meer trekkers genomen om in korteren tijd het klijn op den wal te krijgen. Uit de veenderij te Scherpenzeel kwamen on geveer 50 man te Beets werk zoeken, doch zij moesten onverrichter zake huis waarts keeren. Te Scherpenzeel (Fr.) is ook de strike*' geëindigd, daar de werklieden het werk hervat hebben. Een algemeen accoord moet daar niet gemaakt zijn. Het hof te 's-Gravenhage behandelde Vrijdag de zaak van L. Consenheim, ver oordeeld door de reehtbank en het hof van Amsterdam tot 2 jaren gevangenis straf, wegens heling van medailles en diefstal ten nadeele van den heer Krelage. Het hof onderzocht thans met inachtneming van de verwijzing naar den Hoogen Raad ook het feit, de diefstal zelf. De tot 8 jaren veroordeelde dief Ver- waaijen, buiten eede als getuige gehoord, hield vol, dat hij bg de te koopaanbieding der gestolen medailles zeide, dat er een luchtje aan was. Beklaagde schreef deze ongunstige verklaring toe aan een wraak oefening van Verwaaijen over diens ver oordeeling op zijn aanwijzing. Het Openbaar Ministerie, overtuigd dat bekl. wist dat hij gestolen goed kocht, vroeg handhaving van het vonnis en veroordeeling. Advocaat L. W. van Gigh pleitte dat de beklaagde veeleer roekeloos en onbe dachtzaam dan wel clandestien en misdadig handelde. Het onweder van Vrijdagmiddag heeft ook nog gevolgen gehad te Dedems- vaart, waar de bliksem sloeg in het gebouw der openbare school in wijk F. Gelukkig waren de kinderen reeds vertrokken. Te Stokkam (gem. Bergh) verwoestte de bliksem de landbouwerswoning van J. Polman, met bijna geheelen inboedel. In de provincie Groningen zijn onder scheidene scholen wegens het epidemisch heersehen van mazelen gesloten. Ook in de stad is het getal door mazelen aange tasten vrij groot. De veldwachter Visser, die Woens dag in de veenderij te Tjalleberd (Fr.) surveilleerde, zag in een veenwgk in de verte iets spartelen. Hg snelde er heen en vond een vrouw in het water staan, die haar kind boven water hield, doch den wal niet kon bereiken. De veldwach ter bracht beiden spoedig op het droge. Terwijl de moeder veldarbeid verricht te, was namelijk het kleine kind te water geraakt. De moeder was het dadelijk na gesprongen, doch was al verder en ver der in de modder gezakt, totdat de ge- wensehte hulp gelukkig opdaagde. Donderdag is uit den sneltrein van 12.56 uit Ngmegen via Kesteren naar Amersfoort, ongeveer 1200 meter voorbij de halte Lent, een gevangene, die onder geleide van een Rijksveldwachter werd vervoerd, uit don trein gesprongen. Het personeel van den Staatsspoorweg heeft den vluchteling, nadat de trein tot staan was gebracht, aangehouden en weder aan den veldwachter overgeleverd. De gevangene had slechts eenige schram men in het gelaat gekregen. De vroegere molenaar te Grouw W. v. d. L., wiens molen eenige malen is verbrand en die daarop door het ge heele dorp werd >geboycot", zal den 14n Mei terecht staan voor de Rechtbank te Leeuwarden, beschuldigd, dat hij tegen een der meest geachte ingezetenen van Grouw een valsche aanklacht heeft inge diend, dat deze eene partjj hout van hem zou hebben gestolen. In deze zaak zijn 27 getuigen gedagvaard. De geduchte werkiüg der bij het Oostenrgksche leger ingevoerde Mannli- cher-geweren is gebleken bg de ongere geldheden te Biala. In de lichamen van tien dooden werd bij de lijkopening geen kogel gevonden bij allen was de kogel het lichaam door en door gegaan. Een verschrikkelijke brand heeft in een krankzinnigengesticht te Longue Point (Canada,) plaats gehad. Honderden krankzinnigen, die bij den brand ontsnapt zijn, dwalen in den omtrek rond en geven reden tot groote ongerustheid, want velen der ongelukkigen zijn door het schouw spel van den brand bezield met een zucht tot brandstichten, en op verscheidene plaatsen in den omtrek zijn reeds branden ontstaan, welke aan hen geweten worden. Troepen gendarmes doorkruisen den omtrek om die ontoerekenbare brandstichters te vangen. Volgens het verhaal van een ooggetuige, in „Daily News" medegedeeld, ging het schouwspel van den brand alle beschrijving te boven. Velen van de 1500 krankzinnigen sprongen nit de vensters en liepen in verwarring, half of geheel ontkleed dooreen. Op den achtergrond stonden de groote gebouwen bijna geheel omgeven door hoog opslaande vlammen. Van het middenge deelte was bijna niets te zien, behalve als nu en dan een stuk muur instortte en in de vuurzee viel. Boven het geloei der vlammen uit klonken de angstkreten van de ongelukkigen, die ver brandden of het gelach van krankzinnigen, die, verrukt over de vlammen, rondom het brandende gebouw dwaalden en van welke velen zich onder het uiten van vreugdekreten lieten verbranden. Zooals reeds gemeld is, hadden brandwachts, oppassers en pleegzusters, die zich als helden ge droegen, ontzaglijk veel moeite bij hunne pogingen tot redding van de ongelukkigen, die vaak keftigen tegenstand boden. Een brandwacht klom met levensgevaar naar een venster om een man tc redden. De krankzinnige scheen eerst zeer be daard, maar toen zijn redder hem bij den arm greep, bood hij zoo woest tegenstand, dat de brandwacht met hem om het leven zou zijn ge komen, als hij hem niet met groote inspanning van zich afgeslingerd had in de vuurzee. Het aantal dooden wordt op 150, dat der gewonden op 100 geschat. Maar het juiste getal slachtoffers zal waarschijnlijk wel nooit bekend worden, daar juist dezer dagen vele nieuwelin gen in het gesticht waren gekomen, wier namen men nog niet had ingeschreven. Onder de dooden zijn vooral vele gevaarlijke krankzinnigen, die in getraliede cellen, sommigen nog geboeid bovendien, waren opgesloten. Sommigen der krankzinnigen hebben door den schrik hun verstand herkregen. Een vrouw, die vier jaren lang geen woord gesproken had, heeft plotseling den brandweermannen met veel beleid aanwijzingen kunnen geven. Het krankzinnigengesticht te Longue Point op drie uren afstands van Montreal had 1,500,000 dollars gekost. Het werd algemeen als een modelgesticht beschouwd, wat inrichting en voorzorgen tegen ongelukken betreft. Een smidsgezel, in de gevangenis te Pankow opgesloten, waaruit hg al eens ontsnapt was, is den len Mei opnieuw ontvlucht, „omdat hg den len Mei op straat moest zgn," zooals hg vooruit tot den cipier zeide. De man had met een stuk ijzer van zgn krib twee zware deuren opengebro ken en bij een derde deur, welke hg niet kon openbreken, een gat in den muur gemaakt, om daardoor naar buiten te ko- n- Op een oortje na gevild. Een vroe gere keJlner te Amsterdam, maar die nu zelf baas is in een inrichting te Brus sel, zou jl. Donderdag trouwen. Alles was klaar Hollandsche familieleden en kennissen waren overgekomen, de maal tijd, de rijtuigen, de bloemruikers enz. besteld. Men wachtte nu maar op het bruidje om naar het stadhuis te gaan, toen er een laconiek telegrammetje kwam met de woorden „Niet op mij wachten, ben er van door met een ander. Adieu, Adele." Het gezicht der gasten laat zich denken; gelukkig was onze ,,Jan" een filisoofHij koos de wjjste partij en in gezelschap van de invités togen zij naar de bruiloftszaal en deden den maaltgd eer aan. Zijne ingenomenheid met den huwelijk's staat is wel eenigszins ver minderd. De minister van oorlog der Ver- eenigde Staten moet voornemens zijn een Roodhuidenregiment te vormen. De Indianen zullen in uniformen gestoken worden, evenals de andere soldaten. Zoo kan men in het Amerikaansche leger straks in dubbelzin roode" huzaren heb ben. De machinisten op den Pennsyl- vaanschen spoorweg hebben een locomo tief, welke het dubbel noodlottige num mer 1313 voert, in den ban gedaan. Door deze locomotief zgn, toen zij pas in dienst was gesteld, twee kinderen overreden daarop stortte zg met ettelijke wagens van een steilte, waarbij 8 personen om kwamen en verscheidene gekwetst wer den toen liep zg, pas hersteld, tegen een goederentrein één doode, drie ge kwetsten eenige weken later sprong de ketel machinist en stoker bleven op de plaats doodwederom hersteld rende zij weder tegen een trein drie dooden. Toen eindelijk een petroleumlamp op de machine sprong en de machinist en sto ker deerlijk gekwetst werden, weigerde het personeel als één man verder het monster te beklimmen en de Maatschap pij was zoo goed niet of zg moest de locomotief opbergen. ERRATUM Bij de bespreking van den nieuwen muziek koepel voor de Marine Club in ons vorig nommer, is een vergissing ingeslopen. De ontwerper namelijk is de heer J. C. Verhey, mede-directeur van de scheepstimmerwerf "De Lastdrager", de heer 'T Hooft was als be stuurslid technisch adviseur bg het beoordeelen der plannen. Heldersche Moppen. Moeder, riep Hendrik, verbied u Willem toch eens. Hij neemt het halve bed Wel komaan, besliste de moederlijke recht spraak, daar heeft hij immers recht op, niet waar? Ja, maar moe, riep Hendrik nog eens, hij neemt zijn helft in het midden. o Ook een x*eden tot vroolykheidl „Maar Kareltje, hoe kom je zoo opgewonden thuis „O, moeze hebben den meester van nacht zoo'n pak ransel gegeven, dat ie vandaag geen school kan houdenz'n heele gezicht is kapot o GEDRUKTE KOERSEN. „Pas op, Sara, je drukt de koersenschertst bankier Cohnheim, als zijne vrouw in de spoor wegcoupé bij ongeluk op den meegenomen Financier" gaat zitten. o UIT DEN TIJD. „Hoe kun je het toch zoo kalm aanzien dat je vróuw schreit!" „Malligheid. Water-sport is het, anders niet GEVOLG VAN BEELDSPRAAK. Er zijn verdacht weinig fouten in je opstel, WillemseMet wiens kalf heb je nu weer geploegd?" „Uw zoontje Frits heeft me geholpen, Meester I" Marine en Leger. Bij beschikking van den minister van marine zijn geplaatst Met ingang van 2 Juni a. s. op het tordedo- en instructie-schip „Mamix", de luit. ter zee 2e kl-R. F. van Brakel Schimmel. Met ingang van 31 dezer Op het schroefstoom- schip „Koningin Emma der Nederlanden", de adelborsten le kl.L. C. van Buuren, M. J- van Alphen de Veer, J* L. von Leschen, J. W. E. J. de Wal, P. A. Blik, A. C. W. baron van Haersolte van den Doon, jhr. J. A. van Geen, J. A. van Hooff, J. M. v.in Wickevoert Crom- lelin, H. van der Slooten. Met ingang van 31 dezerOp het zeil korvet „Nautilus" de adelborsten le kl*J. H. de Koek van Leeuwen. J. H. A. van Barneveld, P. H. Cool, D. J- A. G. F. van den Steen van Omme ren en H. F. Cox. Bij het vierde regiment vesting-artillerie alhier is geplaatst de kapitein J. A. F. Karnemans. Aan de schietoefeningen met het kustgescb. die dit jaar door bet personeel van het 4e vest.-artillerie te Den Helder zullen worden houden, neemt de le comp., in garnizoen te H>. levoetsluis, onder bevel van den kapt.-comm. W. J. G. vnn den Veur, deel van 2 tot 14 Juni de 3e en 4e comp., respectievelijk in garnizoen te 's Hage en Willemstad, onder bevel van de kapts. J. L. Vogel en L. C- Dyxhoorn, van 16 tot 28 Juni, en de 5e compagnie, in garnizoen te 's-Hage, ven 30 Juni tot 12 Juli, onder be vel van den kapt. G. A. de Jong terwijl van de 12e (pantserfort) comp,, te IJmuiden, de oe feningen alleen zullen worden bijgewoond door het kaderen de vrijwillegers van 14 tot 26 Ju li, onder bevel van den kapt. K. Bomberg. Bij Zr. Ms. besluit is de adelborst le kl. jhr. L- F. Martini, met ingang van 16 Mei a. s., be noemd tot luit. ter zee 2e kl. De machinist 2e kl, bij de Koninkl. Marine G. H. Brakke is geplaatst, met ingang van 16 dezer, bij den Torpedodienst alhier en de machi nist der 3e kl. J. L. Werner bij dien te Hellc- voetsluis. i

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1