't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1801. Woensdag 21 Mei 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 20 Mei 1890. Zondag 18 Mei jl. begonnen weder de zomerconcerten ïn Tivoli van het stafmuziek korps der Kon. Ned. Marine onder directie van den kapelmeester J. Koning. Dit eerste concert werd begunstigd door fraai weder, terwijl de keus der nummers ge tuigde van een goed begin voor dit seizoen van harmonie-uitvoeringen. Een enkele onzuiverheid, b.v. van de hobo in no. 2 en wat te lage klank van het diepe koper in de pianissimo's benevens de niet bij zonder aangename klank van de grande caisse, die in geluid wel wat doet denken aan een ledig houten vat, kan geen invloed hebben op onze gunstige opinie van bet uitvoerende corps. Die enkele vlekjes zijn natuurlijk niet noe menswaardig, als men nagaat, dat nu na den winter plotseling geheel het karakter van uitvoering is veranderd. De nummers 3, 4 en 5 deden ons goed 4 door goede uitvoering, 3 en 5 ook om het karakter. 2 en 6 waren alsmede goed geïn strumenteerd en worden behoorlijk gespeeld. Maarwat klinkt de tent slecht met en door haar zeilen wat draaide de mallemolen lustig en wipte de wip, en wat waren de kinderen luidruchtiger wa ren er zelfs, die met een fluitje fluitend rond liepen en beproefden de hinderlijke huismus- sclien in valsch getjilp te overtreffen Ernstig geven we allen, mits zij niet be- hooren tot luidpratende bijwoners van zooge naamde ,/tuinmuziek", in overweging iets te doen tegen dingen, die den muziekliefhebbers hinderen en aan de ambitie van het orchest in den weg staan. Op verbeterden grondslag zou de Tivoli-Zon- dagmiddag ons nog zoo groenend kunnen toe schijnen op dezen dorren Stelling-uithoek van Noord-Holland. Ingezonden De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in den loop dezer en volgende maanden in het Schul- pengat, ter hoogte van Kijkduin binnen het betonde vaarwater, proeven zullen genomen worden met ongeladen torpedo's. De ligplaats der torpedo's zal kenbaar worden aangeduid. Met 1 Juli e. k. zullen de emolu menten, welke tot dusver op de postkan toren genoten werden wegens de levering van couranten en tijdschriften, de plaat sing van advertentiën en enkele bemoei ingen, afgeschaft worden Aan de ambtenaren wordt deswege eene schadevergoeding, in den vorm van toe lagen, toegekend. Het busrecht zal dan, naar een nieu wen maatstaf, ten voordeele van het rijk komen. Tevens zal blijven bestaan de gelegen heid om zich ,op de postkantoren te abon- neeren op binnen- en buitenlandsche cou ranten en tijdschriften, tegen vooruitbe taling van het abonnementsbedrag. Voor zoover de Minister hiertoe aan leiding mocht vinden, zal de gelegenheid worden gegeven tot het vooraf stempelen der adresstrooken van gedrukte stukken Bevolking. De ffStaatsct." van 14 en 15 Mei geeft een staat van de geboorten en van de sterfte naar den leeftyd en de oorzaken van den dood over het jaar 1889. Geboren werden in ons land 157,972, waar onder 7443 levenloos werden aangegeven. Het getal sterfgevallen, met inbegrip der levenloos aangegevenen, was 98,677 of 21.88 op de 1000 inwoners. In 1888 waren de cijfers 158,865 gebore nen, waaronder 7771 levenloos aangegevenen en 99,012 sterfgevallen of 22.11 op 1000 in woners. De sterfte van kinderen beneden het jaar was 26,583 of 407 meer dan in het vorig jaar. De sterfte aan besmettelijke ziekten was lager dan in 1888bij roodvonk 98 (in 1888 188), mazelen 1620 (1655), croup 948 (1031) en kinkhoest 1273 (1864)hooger bij typhus enz. 622 (566), pokken 10 (1) en diphtheritis 658 (535), Het sterftecijfer was het kleinst in de pro vincie Limburg 16.46 op de 1000 inwoners. Ook de provinciën Groningen (18.72), Fries land (18.90), Zeeland (19.76) en Gelderland (21.07) bleven beneden het gemiddelde. Het ongunstigste cijfer leverde de provincie Zuid- Holland met 23.57. Yerder hadden Utrecht 23.05, Noord-Brabant 22.97, Noord-Holland 22.82, Overysel 22.51 en Drente 22.41. Van de steden was de sterfte het grootst te Gouda, 36.70, het kleinst te Bergen-op-Zoom, 13.37. Beneden het gemiddelde bleven nog Roermond (14.42), Harlingen (16.94), Alk maar (18.06), Sneek (18.89), Zaandam (18.93), Gorkum (20.03), Helder (20.07), Assen (21.02,:, Leeuwarden (21.10), Maastricht en Middelburg (21.37), Nijmegen (21.61) en Dordrecht (21.78). Van de vijf grootste steden toont Rotterdam het hoogste cyfer 25.23, Den Haag het klein ste 21.06. Groningen had 21.61, Utrecht 23.66, Amsterdam 24,47. Ook Den Haag en Gro ningen waren dus beneden het gemiddelde sterftecijfer van het geheele land. Door de bemanning van den loods- kotter No. 2 en die van het recherche vaartuig zijn te Delfzijl twee lijken van manspersonen aangebracht. Zij moeten behoord hebben tot een Duitsch punt- scheepje, dat voor eenigen tijd nabij Sta- tenzijl is gezonken, en waarvan een jon gen werd gered, die in den mast was geklommen. Door een vrijzinnigen uitleg der testamentaire beschikking van den heer I. Hungronje, waarbij aan elke Prote- stantsche jongedochter te Heinkenszand, die zich in het huwelijk begeeft, een gift van f1000 wordt verleend, deelt thans voor 't eerst in dat genot een Protestantsch meisje, dat gehuwd is met iemand eener andere gezindte. Tot dusver was bedoelde gift alleen verzekerd aan Protestantsche echtelieden »Ons Belang," Orgaan van Eigen Hulp," bevat in het laatstverschenen nummer het volgende, zeer lezenswaar dige artikel 1 MEI 1890. Dien heerlijken, schoonen Meidag trachtte men door geheel Europa te bederven voor ieder die een rechtschapen hart bezit. Wie zou niet wenschen, dat het allen dn den lande goed ga, en vooral den werkzamen vierden standmaar wie met gezonde hersenen is begaafd, zal dat wèlvaren ooit zoeken in een achtuurschen werkdag, ten einde dan acht uren te kunnen rusten en God weet wat met de overige acht uren te doen. Goede voeding, goede woning en daaraan gepaarde huiselijkheid, ziedaar wat wij in dien stand toewenschen; maar om dat alles te bereiken door opgewonden phrases, laster lijke aantijgingen jegens de zoogenaamde be zittende klassen der maatschappij is in mijn oog al te dwaas. Deugden alle werklieden werkelijk voor hun arbeid, dan ware de maat schappelijke kwaal allicht te genezen, doch gerust durf ik aan de onbezonnen leiders vra gen, of zij vermeenen, dat al hunne slachtoffers zóó trouw en ijverig zijn als het een goed staatsburger past. Leiders, die het beter kun nen weten, durven nog ministers-baantjes als sinecure aan hunne slachtoffers voorspiegelen. Met voordacht herhaal ik dat onderstreepte woord, omdat het zoo treurig is, dat zulke woordvoerders zorgen zei ven buiten bereik i van politie en justitie te blijven en er de min kundigen, de minder geslepenen in laten loopen. 't Was 1 Mei: wij allen verkeerden in spanning; wat zou die eisch der werklieden opleveren? Overtuigd dat niet voetstoots aan alle wenschen kon worden te gemoet geko men, bovendien overtuigd dat een achtuursche werkdag eenvoudigweg gesproken een dron- kemans-denkbeeld is, waar tal van nuchtere werklieden zelf tegen protesteerden, zeer goed wetende dat de meeste ambtenaren, militairen, spoorweg-employés, zelfs ministers vrij wat meer dan acht uren met hand en dikwerf met hoofd werkzaam zijn, zag men dien dag met eenige bezorgdheid tegemoet. Het bleek intusschen dat de meerderheid begreep, dat de zich opwerpende leiders te vèr gingen, ja laat ik liever zeggen op dwaal spoor voerden. Den Haag vooral gaf een goed voorbeeld, om dat te bewijzen zal ik feiten aanvoeren. In zeker lokaal, aan amusement gewijd,stroomde een talrijk publiek samen om groote woorden, hatelijke aantijgingen en een beetje nonsens aan te hoorenhet publiek bleef koel, en toen er niets meer te zeggen viel trok de groote menigte drukke straten door, waartegen de politie zich met verklaarbaren klem moest Verzetten, terwijl de leiders, althans de hoofd leider, door een achterdeur het lokaal verliet; zietdaar het groote moment van den dag! Toch niet. In een ander lokaal vierde men gelijktijdig een herinneringsfeest, een 75 jarig feest voor hen die in dienst van vaderland en vorst //moed, beleid en trouw" hadden ge toond te bezittende ridders van onze schoone Militaire Willemsorde vierden dat herinne ringsfeest en de held, het centrum, was de oud-sergeant, Ter Woord, gedécoreerd met de derde klasse dier ordeeenig in zijn soort, daar zoovelen zich reeds verheugen het tot de vierde klasse te brengen, en dan bereids kun nen bogen onder de uitnemenden te behooren. Vergelijk nn eens de beide samenkomsten. Daar opruiing tot ontevredenheid, hier een man uit het volk, een eenvoudig, een trouw hartig, maar edel en dapper man, het middel punt van bewondering voor allerlei hooger en lager geplaatsten, die allen wisten wat //moed, beleid en trouw" in het leven is. Vergelijk ook nu eens dezen man met den een achterdeur uitsluipenden leider. Ter Woord, reeds gedécoreerd, nog driemaal later vermeld wegens daden van heldenmoed en heerlijk plichtbesef! Wilt gij een paar épisoden uit zijn leven kennen, wilt gijj weten hoe een Nederlandschen man voor zijn land optreedt, koopt dan de uitgegeven rede van Majoor Bruinsmagij zult genieten van de overtuiging dat er flink wordt gehandeld om onze koloniale eer te handhaven, en vooral dat er ferme, onverschrokken mannen zijn, die het //doe wèl en zie niet om" weten toe te passen in hun schijnbaar bescheiden werkkring. Vergelijk ook eens dien troep half misnoeg- dan, half bedrogen slachtoffers, die vragen wat zij niet begrijpen, die volgen waar zij geen weg weten, met onze Indische keurben de toen men daar voor eene zeer hachelijke expeditie om een paar honderd volontairs vroeg, was het aantal dadelijk bijeen een paar die op het laatste oogenblik werden geweigerd, omdat zij nog een slok te veel op den val reep hadden gebruikt, smeekten zelfs nog om de genade van meê te mogen trekken en toch betrof het een marsch door verwoest land, onder tropische regen, zes- en- dertig uur ver. Eu toen ze zonder iets van belang te hebben genuttigd, eindelijk zoowat onder dak konden gebracht worden, behalve de paar do zijn mannen, die de wacht moesten betrekken, toen kon onze held nog niet scheiden van zijn kanon, en vroeg vergunning om buiten in den stortregen te blijven, want hy moest dat be waken. «Omdat gij toen niet wildet zitten, schenken wij u thans dezen gemakkelijken leunstoel, want nu kunt gij er u toch zonder gewetensbezwaren in neêrvleien", klonk onge veer de hartelijke toespraak van den krijgs man, die met warme woorden aan de vrouw van den held verzekerde, dat al had haar man het niet tot de hoogste rangen gebracht, zij toch den braafsten en dappersten man van Nederland tot echtgenoot mocht hebben. Zulke taal doet goed, niet alleen aan die vrouw en aan dien held, maar een ieder die zulke getuigenissen uit een bevoegden mond verneemt, want het was zijn chef die zoo sprak. Nogmaals vraag ikvergelijk nu eens zulk een man, doordrongen van plichtbesef, zich- zelvén op den achtergrond stellend, maar le vend voor zyn taak, vergelijk dien man met die anderen. Daar heeft men geen weeg schaal voor noodig Ten slotte was dus diezelfde eerste Mei een heerlijke feestdag voor den Haag, voor ge heel Nederland. Wij wisten het reeds, maar werden er ook op kostelijke wijze aan her innerd, dat ons Vaderland nog wakkere kin deren oplevert. Den Haag, Mei 1890. J. Kuijper. Wat de ansjovisvangst betreft schrijft men uit Monnikendam bele ven wij hier een jaar, zooals in lang nog niet geweest is. Met honderdduizenden worden ze aangevoerd. Er komen veel handen te kort, en men begrijpt, dat er heel wat geld onder de arbeidende klasse verdiend wordt. De in de veenderijen te Beets en Terwispel (Fr.) gedetacheerde huzaren en infanteristen zijn weer naar hunne gar- nizoens, Zutphen en Leeuwarden, terug gekeerd. Alles is rustig. Verreweg de meeste trekkers in den grooten veenpolder van West-Stellingwerf hebben het werk hervat en zijn vreed zaam aan den arbeid. Men schrijft uit Enschede »Door de ex-werkstakers zijn de we vers, die gedurende de werkstaking van elders bij de firma ter Kuile en Morsman zgn gekomen, geldelijk uitgekocht, zoodat 'j naar hunne verschillende woonplaat sen zullen terugkeeren. De niet geplaatste zeven wevers, mei. blijvende uitzondering der beide belhamels, zullen dus geplaatst kunnen worden. Het is te hopen, dat de goed geslaag de pogingen van den heer Ariëns, kapellaan alhier, niet vruchteloos mogen geweest zgn, daar het zeer goed merkbaar is, dat er nog eene zekere spanning blijft be staan, welke misschien door het vertrek van bovengenoemde wevers wordt opge heven. Het detachement infanterie, sterk 128 man, onder bevel van den len luit. van Harreveld en 2en luit. de Jongh, zal bin nen eenige dagen naar Arnhem terugkee ren." Op de werf van Gebrs. Bodewes, te Martenshoek (Gron.), is een groot onge luk gebeurd. Terwijl eenige werklieden in de schuur aan hunne bezigheden wa ren, braken een paar balken, waarop een groote hoeveelheid ijzeren platen lagen. Drie werklieden geraakten daaronder be kneld, doch werden spoedig uit die po sitie verlost. Het bleek echter, dat twee van hen zwaar gewond waren. Een had een ernstige schedelbreuk, de ander een gebroken been. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend door de dokters Inden en Siemens. Aan den Heer E. A. Steinmetz, di recteur der zeevaartkundige school te Vlie land, is, op verzoek, eervol ontslag ver leend. Kaartenhuizen Te Oosterhout werd den 4en Mei het fondament gelegd voor een huis, waarin Zondag, dus 11 Mei, reeds getapt werd. Vrijdagochtend vervoegde zich ten huize van den president van het gerechts hof te 's-Hertogenbosch een welgekleed heer, die verzocht den president even te mogen spreken. De dienstbode liet hem in een kamer, waarna zij de boodschap bij haren heer ging overbrengen. In de wachtkamer bevond zich een kastje, waar van een der laden, waarin eenige zilve ren voorwerpen lagen, openstond. De be zoeker aan de verleiding geen weerstand kunnende bieden, nam een dier voorwer pen weg ën vertrok, toen hg vernam dat aan zgn verzoek door den president geen gevolg kon worden gegeven. Na zijn vertrek werd de diefstal ont dekt. De politie deed onmiddellijk on derzoek, doch het is haar niet mogen gelukken den dief in handen te krggen, Het Haagsche gerechtshof hand haafde Zaterdag de veroordeeling van Con- senheim wegens heling van de medailles van den heer Krelage tot twee jaar met aftrek van den tijd, door den veroordeelde in preventieve hechtenis doorgebracht. Naar men ons meldt, loopen te Ba tavia stellige geruchten, dat op de West kust van Sumatra de influenza zou heer- schen ongeveer even erg, als zij in den afgeloopen winter geheel Europa heeft geteisterd. Men spreekt van honderden en honder den zieken in de hospitalen te Padang, Oeloe Limau Manes, Kajoetanam, Padang- Pandjang en Fort de Koek, doch meldt tevens, dat de ziekte over het algemeen een zeer goedaardig verloop heeft. (Java-bode.) Op Hemelvaartsdag keerden een groot aantal kinderen uit de kerk te Slawikau na de communie naar huis terug. In een groote veerpont moesten allen bij Thnrsze de Oder oversteken, doch de boot, vermoe delijk te zwaar beladen, sloeg om. Twee- en-veertig kinderen kwamen om het leven. Door den gezagvoerder van het S.S. sBritannic," van New-York hier aange komen, werd een bericht medegebracht, dat een der matrozen, genaamd Jordan, van het Eng. schip »Sea Queen," op een vreeselijke wijze het leven had verloren. Gemeld schip vertrok den 3den Mei van Beaufort (South Caroline) naar Liverpool, en toen het de Coosaw rivier afzeilde trachtte hij te deserteeren door overboord te springen, ten einde aan land te zwem men, dat niet verder dan ongeveer 100 yards verwijderd was. Men zond onmiddellgk een bemande sloep hem achterna, doch om hem te be reiken was het te laat. Voordat de sloep den zwemmenden matroos kon bereiken wa ren twee kolossale (maneating) baaien op hem toegeschoten, die voor de oogen der bootsbemanning hem aan stukken scheur den en verslonden. Het Leger des Heils heeft in Exe- ter-Hall te Londen verleden week zgn groote, algemeene Meivergadering gehou den, die door afgevaardigden uit alle lan den, waar het leger" werkzaam is, werd bijgewoond. Het s>leger" is thans 32 landen aan het belegeren" en beschikt over 2799 korpsen 8800 officieren hebben den strijd met den booze aangebonden, waarvan, 4375 buiten Engeland aan het strijden zgn. De beide organen Oorlogskreet" en de Kleine soldaat", hebben de bui tenlandsche (niet Engelsche) meegerekend een oplaag van 678, 320 exemplaren per week. Generaal Booth kwam met de bigde tgding, dat hg weer f 60000 noodig had voor het leger. In het afgeloopen jaar bedroegen de inkomsten slechts f 10,296. De vrouw van generaal Booth, den stichter van het leger", is reeds lang lijdende aan kanker, haar dood is spoedig te verwachten. De vergiftige stoffen, waardoor ee nigen tgd geleden bjjna al de visschen in de Maas, tusschen Namen en Luik, en in een gedeelte der Sambre werden gedood, blijken thans uit een fabriek na bij Namen afkomstig te zgn. De regeering zal den eigenaar der fa briek gerechterlijk vervolgen, en thans wordt in de beide rivieren een onder zoek ingesteld naar de schade, die door de giftige stoffen is aangericht. Een historische deur. Het oudheid kundig museum te Goetingen is dezer dagen met een voorwerp verrijkt gewor den, dat vooral voor de Duitschers van groote waarde is en zeker lang blgven zal. nl. de deur van de universiteits-ca- chot, waarop in groote letters de naam van »Bismarck" prijkt. Toen de vorst nog aan die universi teit studeerde, werd hij eens voor een of ander vergrijp tot eenige dagen gevan genisstraf veroordeeld. Uit verveling sneed hij toen in groote letters zgn naam ia de deur der gevangenis. Inge zonden. Helder, 17 Mei 1890. Mijnheer de Redacteur! In Scbagen had men in de vorige maand een luisterrijk Zangersfeest en in Augustus of Sep tember e.k. stelt men zich daar voor, bet gewone jaarlijksche volksfeest (harddraverij en vuurwerk) te geven. In Wieringerwaard wil men den a.s. 75sten verjaardag van de overwinning in de velden van Waterloo vieren. En in onze veel grootere gemeenteDaar is, behalve de gewone jaarlijksche en tamelijk verouderde kermis, hoegenaamd niets. Ofschoon hier nog al wat vertegenwoordigers van god Mars verblijf honden, schijnt er van eene feestelijke viering van den Waterloo dag niet te komen. En of onze school jeugd op den lOden verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina nog een feestje zal hebben, is, met het oog op de moeilijkheden, die zich door bet groote aantal kinderen voordoen, voor 't minst twijfelachtig. Vroeger deden Landbotiw, Floralia en Vrijkorps nog al eens wat om het gewone, bedrijvige leven door eenige feestelijkheid af te wisselen en vreemdelingen naar hier te lokken, in de laatste jaren wordt er bijna niet meer aan gedacht. Nu wil ik als mijn gevoelen zeggen, dat de laatstgehouden harddraverij alhier uit muntend is geslaagd, en dat een vuurwerk op het water, bv. in het Marsdiep, mede alle kans van slagen zou hebben. Wellicht dat mijne op merkingen er iets toe bijdragen om in den a. s. zomer ten minste nog eenige afwisseling te krij gen, inzonderheid voor hen, die geen tijd en geld hebben om zich ter ontspanning naar elders te begeven, en toch behoefte gevoelen om het een tonige van den dagelijksehen arbeid eens te zien afwisselen. Hoogachtend Uw bestendige lezer B. Geachte Heer Redacteur! Vergun mij door middel van nw geacht blad een paar opmerkingen te maken op het verslag der gemeenteraadszitting te Wieringen dd. 6 dezer, daar ik mij als toehoorder bij die zitting niet kan vereenigen met het in nw blad medegedeelde aan gaande het geprokene door den voorzitter, betref fende de ingekomen rekeningen van een metselaar en een timmerman. Immers, toen die rekeningen aan de orde kwamen om daarover met den raad van gedachten te wisselen, heeft de voorzitter zich niet in den zin uitgedrukt zooals in gemeld verslag gegeven, doch slechts hij wijze van aanhaling in dier voi ik heb ten minste gezegd, het lijkt op zulk w wel eenin plaats'van het is h een dievenboel en zakkenrollenrij ten nadeele der gemeentekas. Deze woorden, slechts bij wijze van vergelijking aangehaald, omdat ik het onderhavige geval aan de nettigheid dier rekeningen getwijfeld werd, maakten, naar het mij voorkomt, evenmin deel uit van de handelingen in den Raad, ais dat zij ten doel hadden om daarmede iemand te kwetsen, en ik hond mij dan ook vast overtuigd dat nie mand zich het gesprokene behoeft aan te trek ken, of het zou mij doen denken aan de instel ling van een bekende orde, „honnij soit qui mal 7 pense." Hoe uw verslaggever er dus toe gekomen is om des voorzitters woorden onder zulk een ver- dachtmakenden vorm zamen te vatten, begrijp ik niet, 't komt mij evenwel niet onwaarschijnlijk voor of ze zijn niet juist opgevangen, of er is op verkeerde inlichtingen afgegaan, in welk geval ik niet twijfel of ze znllen alsnog in het verslag overeenkomstig hnn waren zin en beteekenis wor den gewijzigd en zoolang dit niet heeft plaats gehad, meen ik uwen lezers in overweging tc

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1