't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL r No. 1806. Zaterdag 7 Juni 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT u ZUIDSTRAAT. Ad.vertontlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux be^orgd^jgjjn^ JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 43 m. Onderg. ,r n 8 u. 13 m. Zondag 8 Maandag 9 Laatste kwartier. Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrydag 13 Zaterdag 14 HELDER, 6 Juni 1890. Dinsdagavond bad een feestelijke bijeenkomst plaats in de kerk der Ohr. Ger. Gemeente alhier, 't Kerkgebouw was geheel en al bezet. Als feestredenaar trad op ds. J. A. Klercq en deelde der gemeente zijne gedachten medé over baar vijftigjarig bestaan. Spreker noemde als eerste stichters W. C. Wust, J. C. Scheffer, J. Bruin, F. Reijlaarsdam, Jb. Berg en A. Jongkees, eerstgenoemde, welke later als leeraar werd aangesteld. Met dankzegging werd door hem de uitbreiding van 't le dental aangehaald en tevens de opmerking gemaakt, dat 't tegenwoordige bedehuis is gesticht op den grond, waarop 't oor spronkelijk vergaderlokaal stond. De gemeente bief daartusschen aan Ps. 74 vs. 4, 21 en 22, dezelfde verzen, die op de eerste samenkomst in 1840 werden gezongen, toen de kleine schaar aan aller lei vervolging blootstond. Daarna volgde een overzicht van de ge schiedenis der Chr. Ger. Gemeente in dat tijdvak van 50 jaren. De Chr. zangvereeniging Hallelujah" bracht 't hare by tot opluistering van deze feestelijke bijeenkomst. Ook trad als spreker op ds. Op't Holt, zoon van een der vroegere leeraars, die zijn ambt alhier van 18611864 waar nam. Na afloop der godsdienstoefening bleef men nog geruimen tijd in 't kerkgebouw king ingeroepen van alle officieren en vrienden van den overledene, die in de verwezenlijking van dit voornemen belang stellen. De luit. ter zee le kl. J. Bollaan, le officier aan boord van genoemd stoomschip, is correspondeerend lid der commissie. Rijks-Postspaarbank. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt, ingevolge bet bepaalde bij art. 21 der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. No. 88), ter algemeene kennis, dat gedurende de maand April 1890 zijn in- gelegd en terugbetaald de volgende be dragen, als der inlf 959,044.287* terugb. 929,204 57 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaaldf 29,839.717* Aan het eind der maand Maart was ten name der verschillende inleg gers ingeschreven. f 18,583,527.01 Den volgenden avond had, ter gelegen heid van het halve eeuwfeest, opnieuw een godsdienstige samenkomst plaats, waarin achtereenvolgens toespraken werden ge houden door de heeren R Mulder en J. Schotel, beiden predikanten te Haarlem. Door ds. Klercq werd een slotwoord ge sproken en werd de godsdienstoefening met dankgebed besloten. Ook nu weder bleef men na de godsdienstoefening nog eenigen tijd gezellig bijeen. Onze mededeelingen omtrent dit kerke lijk feest besluitende, verheugen we ons met de feestgenooten in de meerdere vrij heid, ons sedert 1840 geschonken, en in de toeneming deT onderlinge verdraag zaamheid. Vijftig jaren geleden viel daar over waarlijk niet te roemen. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat Maandagochtend van 91/s tot 12 uur de „Haarlemsche Bank-Vereeniging" alle loten verkocht der bekende Haarlemsche verloting van paarden enz. Reeds Zondag-avond te 12 uur vatte een bediende van de firma Ver weegen Kok, te Amsterdam, post op de stoep van het gebouw, om Maandag-ochtend No. 1 te kunnen zijn. Na 3 uur wachten kreeg hij gezelschap. De f50,000 uit de 333ste Staatslo terij viel Woensdag, verdeeld in 20 twin tigsten, ten kantore van C. J. Heintz en Zn. te Leiden. Tal van werklieden, die zooals gewoonlijk met hun tienen of twin tigen een lot hadden genomen, hadden daardoor een zeer gelukkigen dag. Ook dit jaar zijn weder een groot aantal Duitschers op de Hollandsche ha ringvloot aangemonsterd. Het voornemen bestaat te Poeloe Pisang een gedenkteeken te plaatsen op het graf van den luitenant ter zee 2e kl. jhr. W. F. van Spengler, die 4 April j 1, op den overtocht naar Padang is overle den aan de gevolgen van een hem door een vijandelijk schot toegebrachte verwon ding. De état-major van Zr. Ms. stoom schip »Merapi," dienstdoende in de wate ren van Atjeh en tot welks rol genoemde officier het laatst behoorde, heeft zich tot een commissie vereenigd, en de medewer zoödat het gezamenlijk tegoed op ultimo April bedroegf 18,613,366.807* Uit Vlissingen wordt van 3 Juni gemeldMet de lossing van het tankstoom schip Minister Maybach" is Maandagmor gen 87* uur aangevangen, en was men Dinsdagmorgen 107*» alzoo in ruim 24 uren, daarmede gereed. Alzoo in ruim 24 uren was de inhoud van ruim 22 duizend vaatjes in het reservoir overgebracht. Een Duitseh tankschip voor de binnenvaart ligt gereed een lading van 8000 vaatjes inhoud in te nemen. Een van de oudste Europeesche in gezetenen van Batavia, misschien wel de oudste van geheel Indië, mevrouw de we duwe Yan den Bogaardt, is den 29 April op den leeftijd van 93 jaren overleden. De man, in wiens woning aan den Fijenoordsehen dijk de vorige week brand uitbrak, waardoor 12 huizen vernield wer den, is naar de cellulaire gevangenis over gebracht. In de woning is op den zolder door de politie gevonden en in beslagge nomen, een pan met petroleum en eenige vodden en stukken hout, welke daarmede bevochtigd waren. Dit schijnt de aanleiding geweest te zijn tot de inhechtenisneming van den bewoner. Woensdag vierde te Groningen de weduwe Betje Cohen haren lOOsten ver jaardag. Het oude vrouwtje voorziet, zoo goed zij dit nog kan, in hare dagelijksche behoeften door handel te drijven bij de straat. In 1615 werd hier te lande de eer ste tabak geteeld in de omstreken van Amersfoorthet is dus dit jaar 275 jaar geleden, dat de tabaksteelt in ons land werd ingevoerd. Dinsdag was te Tilburg een troep jongens bezig, een idioot (bijgenaamd en aan iedereen bekend als zotte Peer") te plagen. Ofschoon hij tot heden nooit ge vaarlijk was, gaf hij een der jongens een misschien welverdiend pak slaagde va der, die dit zag, trok party voor zijn zoon tje en sloeg den gesarden »Peer" meteen stuk hout, die daarop zijn mes trok en den vader een paar steken in den buik toebracht. Naar men verzekert, moet de gekwetste in levensgevaarlijken toestand verkeeren. Zelden hebben de druiven in 't West- land zoo'n rijk gewas beloofd als dit jaar. De vruchtbaarheid der hoornen is werke lijk verbazend waar één druiventros naar de eisehen van de kracht en den aanleg der hoornen een plaats kan vinden, zijn er niet zelden drie of vier zelfs de spruit jes, die uit den legger opschieten, dragen vracht, al zijn ze soms nog geen centi meter langsommige jonge uitloopers ver- toonen ook 3 en 4 trossen. In vruchtbaar heid zal dit jaar bijna den drogen zomer van 1868 evenaren. Dr. F. R. Allinson schreef dezer dagen in het r/Rad. Weekblad" o. a. het volgende over het gebruik van bruin brood: Wanneer men my raadpleegt over ongesteld heden, schrijf ik dikwijls het gebruik van bruin brood voor. Door bruin brood versta ik brood van ongebuild tarwemeel, d. w. z. het graan moet gemalen en tot brood bereid worden, zonder er de zemelen uit te verwyderen. De redenen waarom men bet graan moet gebrui ken met al de stoffen, waaruit het bestaat, zijn vele. De tarwekorrel bestaat uit een meel achtige kern, omhuld door een bruin vliesje. De omhulsels worden zemelen genoemd, en van de kern wordt het witte meel gemaakt. Ze melen bestaan uit niet voedende, houtachtige vezels en bevatten de meest minerale bestand- deelen van bet koren, zooals phospbaten, ijzer, enz. Vlak onder het omhulsel bevindt zich een laag cellen, grootendeels bestaande uit de stik stof houdende stoffen van het graan. Wanneer wij nu de zemelen verwijderen, dan gaan deze stoffen, evenals de minerale bestanddeelen, verloren. Het gevolg hiervan is, dat wanneer men wittebrood gebruikt, men een voedsel tot zich neemt, dat niet genoeg minerale bestanddeelen en vleeschmakende stoffen bevat, en men zich dus onvoldoende voedt. Daardoor verliezen wij spoedig onze tanden. De kinderen zijn onder hevig aan engelsche ziekte, en wij worden niet verzadigd. Moeders, die haar kinderen zoogen, moeten altoos bruin brood eten, aan gezien dit de vorming van tanden en beende ren bij de kinderen bevordert. Engelsche ziekte ontstaat uit gebrek aan kalkzouten in bet bloed en kan alleen genezen worden door bruin brood of havermeel. Door enkele toediening van kalk- pbosphaten wordt de kwaal niet weggenomen. Tengevolge van bet verwijderen van de meeste stikstof houdende stoffen is bet brood onvol doende voedzaam en zijn wij genoodzaakt eieren kaas, vleescb of peulvruchten te gebruiken, willen wij verzadigd raken. Men placht melk te beschouwen als een volmaakt voedsel, en dat is het ook, maar voor jonge kinderen. Het volmaaktste voedsel voor een volwassen mensch is koren. De plantaardige stikstofver bindingen van het koren dienen om de spie ren op te bouwen, door de zouten worden beenderen en tanden gevormd, bet meel geeft warmte en kracht, en de zemelen bevorderen de werkzaamheid van de ingewanden. Bruin brood en water bevatten a'les wat noodig is om het leven te onderhouden, ook bij iemand die hard werkl. Menschen die wit tebrood eten, hebben dikwijls last van een on aangenaam flauw gevoel in de maag; om dat gevoel te verdrijven, nemen zij dan hun toe vlucht tot bier, wijn of spiritualiën, waardoor deze onaangename gewaarwording voor een oogenblik wijkt. Indien zy bruin brood aten, zouden zij geen last hebben van dat gevoel en zouden wy een matig volk zijn. De zemelen, hoewel onverteerbaar, zegt dr. A. verder, spelen toch een zeer belangrijke rol by het voedingsproces. Ten eerste verdee- len zy de voedende stoffen en maken daardoor de inwerking van bet maagsap gemakkelijk, waardoor de voedende stoffen in oplossing moe ten komen. Ten tweede nemen zij ruimte in de maag in, waardoor een overmatig gebruik van spijzen belet wordt. Evenzoo worden de dunne darmen door hen gevuld, en hierdoor wordt de onwillekeurige beweging der darm spieren aangezet, aldus de dagelijksche ont lasting bevorderende. Een der rijkste vrouwen van Austra lië bevindt zich op bet oogenblik te Lon den. Haar vermogen verkreeg zij op een niet alledaagsche wijze. De echtgenoot der dame toch kocht lang geleden aan- deelen in een zilvermijn in Nieuw-Zuid- Wales. Bij zijn ovèrlijden hadden deze acties bijna geen waarde. Eenigen tijd later begonnen zij echter in waarde te stijgen en wel in die mate, dat de wedu we de helft der aandeelen voor 4 milli- oen verkocht. Men kan zich dus voor stellen, hoe groot de rente is, die de da me jaarlijks van de overige aandeelen ontvangt. Te Csaba, bij Pest, is 's avonds een stilstaande personentrein aangereden door een zeven minuten te vroeg komenden goederentrein, welks machinist, ondanks de waarschuwende roode lichtseinen, in volle vaart bleef doorrijden. Vier waggons werden verbrijzeldvan de passagiers werden vier gedood en vele an deren meer of minder zwaar gewond. Het aantal slachtoffers zou veel grooter zijn geweest, als niet eenige passagiers het ge vaar bemerkt en hunne medereizigers ge waarschuwd hadden. Zoo redden zich ruim twintig door uit de bedreigde wagens te springen. De machinist en de stoker van den goe derentrein zijn in hechtenis genomen. Zy moeten beiden beschonken zijn geweest en de seinen verkeerd begrepen hebben, zoo dat zy de vaart van den trein versnelden in plaats van die te verminderen. Men zag op het station het ongeluk aankomen maar door roepen noch seinen was de ge weldige botsing te verhinderen. Eén waggon derde klasse werd by die botsing een eind van den grond opgehe ven, maar hy viel zoo gelukkig weer neer, dat niemand van hen, die er in zaten, eenig letsel bekwam. Men wil nu ook te Londen ten Zui den van de stad een inrichting voor doo- denverbranding vestigen. Vijf Engelsche rechters van het Hoog Gerechtshof behandelden onlangs een merk waardig geval Een man, Solomons ge naamd, werd beschuldigd van zekeren Davy 372 shilling te hebben gestolen. Solo mons verkocht goedkoope portemonnaies. Hij opende een daarvan, nam 3 shillings in de andere hand, deed die in de porte- monnaie en vroeg toen aan Davy of hij hem 1 shilling voor de 3 shillings en de portemonnaie wilde geven. Davy deed het. Solomons nam vervolgens nog een portemonnaie, hield zich alsof hij daarin 2 stukken van 2l/2 shilling deed, en vroeg Davy of deze voor de beurs met het geld er in 21/2 shilling wilde geven, hetgeen eveneens geschiedde. Maar Davy opende de portemonnaies kort daarna en vond daarin respectievelijk 3 halve pennys en 2 pennys. Solomons werd toen in hechte nis genomen. Was dit nu diefstal? De verdediger van Solomons beweerde dat Davy vrijwillig afstand van zijn geld had gedaan, doch dit hielp niet en Solomons werd veroordeeld. Er volgde een appél voor de vijf rechters, die er twee dagen over discuteerden, en toen verklaarden tot hun leedwezen Solomons niet te kunnen straffen. Solomons kan dus nog meer der gelijke onnoozelen oplichten en zal nog wel vele navolgers vinden. - By Stockholm is weder een lucht reiziger, Victor Rolin, om het leven ge komen. Zijn ballon, waaruit hij met een valscherm zou neerdalen, werd door den wind snel naar zee gedreven en den vol genden dag vond men zijn lijk in de gol ven. Vroeger was Rolin reeds bijna gedood door een val en een andermaal werd hij slechts met veel moeite uit bet water ge red. De som, waarvoor hij thans zijn le ven waagde en verloor, was niet meer dan f36. Een stad, die tweemaal is afgebrand. In den herfst van bet vorige jaar werd bet stadje Leyden, in bet graafschap Le- wis, geheel door brand vernield. Door vrij willige bijdragen werd men toen in staat gesteld bet stadje in betrekkelijk korten tijd weder op te bouwen. De vorige week nu brak er opnieuw brand in het zwaar beproefde stadje uit, die bet voor de tweede maal geheel in de aseh. legde, waardoor bijna alle inwoners van al hun have en goed werden beroofd. Vier kerken, ver scheiden groote leerlooieryen en een hout zaagmolen werden 0. a. een prooi der vlammen; Een oogenblik vreesde men, dat negentien meisjes, die op de bovenverdie ping in Fischer's looierij aan het werk waren, in de vlammen zouden omkomen langs de trap konden zy zich niet meer naar beneden begeven en in bet geheele stadje was geen ladder, die lang genoeg was om de meisjes te bereiken. Eenige mannen spanden toen een zeil uit, waarop de meisjes een voor een naar beneden sprongen. Allen kwamen er zonder onge lukken, eenige lichte kwetsuren uitgezon derd, af, behalve de vrouwelijke opzichter, Eliza Mudford, die haar rechterarm op twee plaatsen brak. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. In het Britsch Museum te Londen is thans een Chineesche banknoot te zien, welke door onze gestaarte voorgangers in beschaving werd uitgegeven 300 jaren voor het eerste Europeesche papierengeld in omloop kwam. Die banknoot dagteekent uit het eerste of een der eerste regeerings- jaren van den eersten Keizer der Ming- dynastie. Zij is ouder dan de eerste Euro peesche bank, die van Barcelona, welke in 1401 werd gesticht en, zooals gezegd is, drie eeuwen ouder dan de eerste Euro peesche bankbiljetten welke in 1668 door de bank van Stockholm werden uitgegeven. Voor het eerste slachtoffer van den Fransch-Duitschen oorlogWiiliam Her- bert Winsloe, luitenant bij het 3e Baden- sche dragonderregiment, zal te Niederbron, in den Elzas, waar hij den 25n Juli 1870 op een verkenningstocht door een vijande- lijken kogel werd gedood, een gedenktee ken opgericht worden. Plymouth, 3 Juni. By aankomst van het s. s. »Ruapehu," bestemd naar Nieuw- Zeeland, werd door den gezagvoerder ge rapporteerd, dat bij Hastings des ochtends ten half zeven ure een der lampenisten over boord sprong van de bak. Men wierp hem onmiddellijk eenige reddingboeien ach terna, met de machine werd spoedig ach teruit gewerkt en een bemande sloep on middellijk in zee gelaten, doch intussehen was de lampenist verdwenen. Een matroos, die mede bezig was om de sloep te helpen overboord, zetten kreeg een toevaldoor den schrik viel hij overboord en is mede verdronken. Onlangs werd in de kerk te Ober- Weyfurt (Hessen) in een collecteerzakje eenvogelnestje met twee eieren gevonden. Een roodstaartje, dat in de kerk verdwaald was geraakt, bad bet aan den muur hangende zakje als de beste plaats voor het afwachten van zijn huwelijksze gen beschonwd. Ingezonden. Helder, 4 Juni 1890. Geachte Redacteur Vooral ia den laatsten tijd, nemen onder scheidene personen uw veelgelezen blad te baat, om over publieke zaken in 't openbaar te spreken. Ik acht dit een gunstig verschijn sel. Niet zelden toch worden op deze wyze nuttige opmerkingen en wenken besproken en wordt de weg gebaand tot verbetering van bestaande toestanden. Nu ik ditmaal ook eens een opmerking heb te maken, verzoek ik u beleefdelijk, om een plaatsje voor de na volgende regelen. By aanhoudend droog weder passeert men, als er rijtuigen naar en van het Spoorweg station komen, lang niet voor zijn pleizier den Stationsweg. Wolken van stof ziet men langs zich heen stuiven en men loopt, veiligheids halve, met gesloten oogen, langs den weg, ieder oogenblik eens opkijkende, om niet met een der witte paaltjes in gevoelige aanraking te komen. Zou er niet eens iets aan te doen zijn, om het lastige stuiven te doen ophouden Is het niet mogelijk, met weinig kosten, een 8,proeiwagen ia te richten, om daarmede een paar malen daags den weg te bevochtigen? Dat sproei-rijtuig zou mede dienst kunnen doen bij den oprit van den zeedijk, nabij het West plein, als daar weldra weder zware vrachten steen worden aangebracht. Wellicht dat deze opmerking er toe leidt, om maatregelen tot 't tegengaan van 't zeer lastige stuiven te nemen, 't Gemeentebestuur behoeft voor eene zoo nuttige zaak o. i. niet te wachten op bet optreden der Verfraaiings- Vereeniging. Hoogachtend, Uw. dw. dn. B. Burgerlijke stand gemeente Texel. van 28 Mei tot 3 Juni. ONDERTROUWD: GETROUWD: Geene. OVERLEDEN GEBOREN: Maamke dochter van Gerrit Bakker en Jetske Alderliefste. Marine en Leger. In de maand Mei jl. werden bij het koloniaal werfdepot aangenomen 81 personen, als: 39 Ne derlanders, 25 Belgen, 8 Duitschers, 5 Luxem burgers en 4 Zwitsers en werden van de ver schillende korpsen van het leger hier te lande overgenomen 55 onderoffl- eh minderen, en wel van de infanterie 40, van de cavalerie 8, van de artillerie 6 en van de genie 1. Aan dezen werd aan handgelden uitbetaald eene som van f 33246. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van het examen tot toelating van jongelieden als adspirant administrateur bij de zeemacht is samengesteld als volgt: voorzitter, G. H. C. Van Nuys, inspecteur van administratie bij de zeemacht; leden: M. C. Hazenberg, officier van administratie le klasse, C. A. Hofman en J. Schmal, hoofden van openbare lagere scho len te 's Gravenhage. Ingevolge machtiging des Konings bij besluit van den 3n. dezer no. 20 wordt: lo. Zr. Ms. rammoDitor le kl. „Matador" met den ln Juli a. s. uit dienst gesteld en de kapt.- luit. ter zee J. A. Vening eervol van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven 2o. met gelijken datum in dienst gesteld Zr. Ms. rammonitor 2e kl. „Panter" en het hevel over dien bodem opgedragen aan den kapt.-luit. t. z. H. R. J. J. Thorbecke. Aan boord van dien bodem worden geplaatst de luit.-ter zee le kl. D. A. Mensert, als le of ficier, luits.-ter-zee 2e kl. L. E. A. T. Terhaar, J. S. E. Gallay en H- De Booy, offi. van gez. le ki. bij de zeemacht D. W. C. Van Dort Kroon, offi. van adm. 2e kl. A. M. Post Uiterweer;

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1