't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1809. Woensdag 18 Juni 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Marine en Leger. At>onn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlen van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS' en VKIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Ook voor ons van belang. In een adres, door de heeren C. Bosman en A. P. de Lange, te Alkmaar, gericht aan de Provinciale Staten van Noordholland, waarin zij den noodigen steun vragen voor het tot stand brengen van een lokaal-spoorweg tus- schen Alkmaar en Hoorn, welk adres eerstdaags in de vergadering der Staten in behandeling zal worden gebracht, wordt door adressanten o. a. het volgende aangevoerd: //Sterk doet zich het nadeel gevoelen, dat de nijverheid en de handel ondervinden, door dien zij afgesneden zyn van een groot deel der provincie, door gebrekkige communicatie, 't Is waar, dat er eene communicatie over Zaandam bestaat, maar voor ieder die weet, hoe scherp in den tijd, dien wij beleven, de concurrentie werkt, is het duidelijk, dat die tijd en geld kostende omweg voldoende is om een aantal transactiën onmogelijk te maken. De afstand tusschen Hoorn en Alkmaar be draagt 22 kilometer, die van Hoorn naar Zaandam en van Zaandam naar Alkmaar te zamen ruim 61 kilometer. Kunstmatig is dus de afstand tusschen de beide steden bijna driemaal grooter gemaakt dan zij in werkelijk heid isMen heeft aan den weg van Alkmaar naar Hoorn de dubbele lengte gegeven van den afstand van ieder der beide steden naar Amsterdam. Dat zich onder dergelijke om standigheden het verkeer tussschen beide steden niet ontwikkelen kan, ligt voor de hand. Het zelfde geldt, met eenig verschil in de verhou dingen, voor alle plaatsen, noordelijk van Alkmaar en van Hoorn gelegen. Voor een deel van het publiek kan men zeggen, dat de verbinding over Zaandam als niet bestaat. De visscherlieden uit de Zuiderzee, die met hunne vaartuigen in het Nieuwediep binnenvallen, gebruiken den spoorweg slechts tot Noord- scharwoude en gaan vandaar te voet naar Hoorn en Enkhuizen. De reis over Zaandam is voor hen te duur. Vestigt men de aan dacht op de verbinding van Noordholland met Friesland en Groningen over Enkhuizen Stavoren, eene verbinding die voor de ont wikkeling van het verkeer in deze g e h e e 1 e provincie van het hoogste nut zou kunnen zijn, dan blijkt, dat het noorden dezer provincie aan den bestaanden weg over Zaandam bijna niets heeft, en alleen eene kortere verbinding met Hoorn het noorden veroorloven zou de voordeelen te trekken van dezen weg over de Zuiderzee. De noodzakelijkheid eener verbinding tus schen Hoorn en Alkmaar is dan ook sedert geruimen tijd begrepen en ingezien. Reeds jn 1864 had zich een Comité gevormd tot het maken van een spoorweg van Amsterdam naar Leeuwarden, met een zijtak van Hoorn naar Alkmaar, en ook meermalen is door on derscheidene leden onzer Volksvertegenwoor diging het groote belang dezer verbinding breedvoerig aangetoond". Adressanten toonen verder aan, dat de aan leg van een stoomtrambaan langs of op een der bestaande wegen, bij den aard en de ge ringe breedte dier wegen, op onoverkomelijke bezwaren zou stuiten, en dat zy daarom de noodige plannen met begrooting hebben doen ontwerpen voor een lokaal-spoorweg Hoorn Alkmaar, in beide steden aansluitende aan het bestaande spoorwegnet. Plan en begroo ting zyn aanvankelijk toegezonden aan H.H. Gedep. Staten, met verzoek, aan de Staten der provincie het voorstel te doen tot het toestaan van een subsidie, ten bedrage van .de kosten der noodige onteigening, geraamd op f317.000. De subsidiën, eventueel van Hoorn en Alkmaar te verkrijgen, zouden in mindering van die som worden gebracht. Op dit verzoekschrift werd echter door H.H. Ge- dep. Staten afwijzend beschikt. Dat Col lege verklaarde geen vrijheid te vinden, om aan de Provinciale Staten een voorstel te doen, om aan adressanten eene provinciale subsidie te verleenen, tot zoodanig bedrag, sis door hen werd noodig geacht. Thans wenden zich de beide genoemde heeren rechtstreeks tot de Provinciale Staten, terwyl zy hun verzoek, ter opheffing van geopperde be zwaren, gewijzigd hebben. Zij besluiten hun adres met het verzoek, /,dat het den Provinci alen Staten van Noordholland moge bi te besluiten aan en ten behoeve van den door adressanten ontworpen lokaal-spoorweg Alk maarHoorn te guarandeeren een bruto-op- brengst van f 81.000 per jaar, zulks met dien verstande, dat de provincie, ter zake van deze guarantie, nooit en onder geene omstandigheid meer zal hebben te betalen dan f36.000 per jaar, en verder onder zoodanige voorwaarden en bepalingen, als de Staten in overleg met de ondergeteekenden zullen vast stellen, en zy aan hunne guarantie zullen meenen te moeten verbinden". In de in Juli a.s. te houden vergadering der Provinciale Staten zal dit adres in be handeling komen. We voegen aan het bovenstaande nog toe, dat de ontworpen spoorweglijn, naar raming, «al kosten f890.000. Daarbij is aangenomen, dat de weg zal worden ingericht om met ge woon raateriëel te worden bereden en zulks met het oog op exploitatie van den weg door de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij en de mogelijkheid om, zonder overlading te Hoorn of te Alkmaar, geladene goederenwagens van en naar de aansluitende lijnen fe kunnen vervoeren. Daartoe zullen in den weg geene bochten mogen voorkomen met minder straal dan 500 M. en zullen de kunstwerken moeten worden verzwaard. Boven dit artikel plaatsen wij//Ook voor ons van belang." Wegelooven, dat onze lezers met ons overtuigd zullen zijn, dat, voor het verkeer in deze provincie en voor hot vervoer van goederen, het ook voor de plaats onzer inwoning niet van belang ontbloot is, dat men van Alkmaar recht streeks naar Hoorn en Enkhuizen reizen en koopmansgoederen verzenden kan. De welvaart van 't noordelijk gedeelte van dit gewest moet door uitbreiding van geschikte verkeerswegen noodwendig toenemen, 't Is dan ook te hopen, dat de Provinciale Staten eerst daags op dit adres gunstig beschikken. HELDER, 17 Juni 1890. Het 2e natuurkundig examen is te Arasterdam met goed gevolg afgelegd door den heer H. J. A. van Yoornveld. Benoemd tot kantonrechter te Go- rinchem de heer Mr. J. D. van Kuijk, alhier. Met genoegen vernemen wij, dat er door eenige heeren pogingen worden aan gewend om dezen zomer alhier in het Marsdiep een Zeil- en Roeiwedstrijd te houden. Bels^jrrstellenden verwijzen we naar de in d^ jmmer voorkomende ad vertentie. Op morgen,. «Voensdug 18 Juni, zal het badseizoen te Huisduinen geopend worden, 't Bezoek aan het Bad-Paviljoen was sedert de opening van 't gebouw op 7 Mei 11. reeds niet onbelangrijk en van de binnenbaden werd door verscheidene personen, dames en heeren, al heel wat gebruik gemaakt, 't Is te voorzien, dat het bezoek nu weldra zeer zal toenemen en dat het gebruik van zeebaden by gunstige gelegenheid niet onbelangrijk zal wezen. We zijn in staat gesteld te berichten, dat de directie een badmeester heeft aangesteld, 't Is iemand, voor zijne taak goed berekend en met het strand uitmuntend bekend. De aanstelling van een badvrouw zal waarschijnlijk spoedig volgen. Men is althans in onderhandeling. 't Uitzicht bestaat, dat gedurende het badseizoen te Huisduinen een tweede bestelling van brie ven en eene tweede buslichting zal plaats hebben. De directeur van het Postkantoor alhier, de heer Polvliet, heeft dit door de directie deswege gedaan verzoek op krachtige wijze gesteund. Komt deze verbetering in het verkeer tot stand, dan is het mogelijk van uit de kom der gemeente een of ander aan het Bad-Paviljoen tegen des namiddags te be stellen. Ter bevordering van het gebruik van Zeebaden komt het ons zeer wenschelijk voor, dat de directie ten tijde van den vloed de vlaggen van het gebouw zal doen wapperen. We twyfelen niet, of zij zal aan dezen wenk wèl gehoor verleenen, in 't belang van hen, die zeebaden wenschen te gebruiken. Aan het Jaarsverslag over 1889 omtrent het //Kurhaus" te Scheveningen ontleenen we verder nog de volgende regelen, die we op merkten in het kort overzicht, dat in 't Nieuws van den Dag van 11 dezer voorkomt: «Te betreuren is het, dat de mode wil, dat men zich bij voorkeur in de maand Juli naar de zeebadplaatsen begeeft, terwyl toch de tem peratuur, de lucht, het water en de golfslag, zooals de graphische tabellen van nagenoeg alle seizoenen aanwijzen, juist in de maanden Juni en September voor een kuur aan de Noordzee het gunstigst zyn." Als we nu ten slotte nog de aandacht van het publiek vestigen op het billijke tarief, door de directie vastgesteld, dan besluiten we onze mededeelingen met den wensch, dat van de gelegenheid tot baden door zeer velen in 't belang van zindelijkheid en gezondheid een druk gebruik moge gemaakt worden. Het strekt ons tot groot genoegen van tijd tot tijd te kunnen vermelden, dat het alhier gestichte Fonds tot het verlee nen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen steeds blijken ondervindt, dat het deelt in de sym pathie van 't publiek, zoowel elders hier ter plaatse. Dezer dagen werd door het Bestuur van dat Fonds in dank ont vangenf77 als contributie van nieuwe leden voor 1890 en f120 als schenking, totaal f197. Deze belangrijke bijdragen, die op welsprekende wijze getuigen van instemming met het schoone, menschlie- vende doel van het Heldersche Fonds, werden ontvangen uit Amsterdam, tenge volge van de bemoeiingen van de firma Duinker en Goedkoop aldaar. Genoemde heeren trekken zich de belangen van het Fonds ten zeerste aan, en hebben ook voor het vervolg hunne medewerking en hunnen steun toegezegd, 't Voorbeeld, door hen gegeven, moge tot aansporing strekken voor andere voormalige plaatsgenooten, om in de plaats hunner inwoning propa ganda te maken voor een instelling, die ieders sympathie ten volle waardig is en inzonderheid de ondersteuning verdient van allen, die, öf zei ven ter zee varen, of be trekkingen hebben, die zich aan de geva ren van zeereizen moeten blootstellen. In ieder geval hopen wy, dat de vermelding van 't bovenstaande de aandacht des te meer zal vestigen op het Fonds en dat het goede voorbeeld, van elders gegeven, velen tot navolging opwekke. A Dezer dagen werden ons door een on zer plaatsgenooten ter bezichtiging aangeboden een tweetal schilderijen, die betrekking heb ben op deze gemeente, zooals zij zich vroeger vertoonde. De grootste is een schilderstuk op doek, en verschaft een blik op de gemeente, gezien van af het dorp Huisduinen. Op den voorgrond ziet men den vroegeren korenmolen van den heer Hartsinck aan den Huisduiner weg, verder het fort «Erfprins", schepen op het Marsdiep, de kerken aan den Helder, de beide molens ter weêrszijden van het Helder sche kaDaal (die van den heer Den Berger sedert naar elders) en de verdere gebouwen langs de haven en op 's Rijks werf, den mast- bok en meer andere uitkomende inrichtingen. De bebouwing aan de westzijde van 't Helder sche kanaal had, toen de schilder tot dit doel het teekenstift hanteerde, nog niet plaats ge had. De boorden van 't kanaal zijn daardoor nog van uit de verte zichtbaar. Deze schilderij heeft een keurige, eigenaardige omlijsting. De tweede dier schilderijen stélt voor de plek waar men het bier- en koffiehuis «De Valk" van den heer Holmer vindt. Men ziet een ge deelte der Postbrng en van de Loodsgracht. Op een afstand ziet men de toppen der sche pen in 't Marsdiep. De vroegere bebouwing van den Kanaalweg is zeer duidelijk te onder scheiden en doet opmerken, dat er in de laatst verloopcne jaren heel wat is gedaan om de huizen aldaar te verbeteren en te verfraaien. De Valk" is te herkennen aan de ramen en de deur aan de westzyde, die men nog aan treft. Waar nu de Koningstraat en de Stations weg te vinden zijn, ziet men op de schilderij het vroegere weiland, door een hek van den polderweg afgescheiden. Tivoli heeft op deze teekening geen tuin voor aan de straat en het gebouw zelve, zonder tuin zaal, doet zich voor zooals het zich vóór 40 of 50 jaren aan 't oog des beschouwers vertoonde. In de verte ziet men de beide molens, die van de heeren Jan zen en Den Berger. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat den lOden Juni a. s., een aanvang zal worden ge maakt met het verplaatsen der ijzeren strandkaap op Vlieland, ongeveer 600 me ters om de West, waar deze met de duin kaap inéén, leiding zal geven voor de uiter ton van het zeegat Stortemelk. De 75jarige gedenkdag van den slag bij Waterloo zal Woensdag, den 18 Juni a. 8., op feestelijke wijze te Alkmaar worden gevierd. Des morgens te 10 uur zal in een buitengewone godsdienstoefe ning in de Groote Kerk het feit door den heer ds. A. J. P. Oort worden herdacht. Te 1 uur vangt de gecostumeerde histo- risch-allegorische optocht aan, waaraan als gedachte ten grondslag ligtBij Waterloo gezegepraald, ons volksbestaan bevestigd Het plan is ontworpen en uitgewerkt door den heer Jb. Masdorp en verdeeld in drie hoofdafdeelingenlo. Vervalen overheer- sching2o. Het geweld ter neer geworpen 3o. De geschiedenis komt tot haar recht. In de derde afdeeling wordt de geheele vaderlandsche geschiedenis in beeld ge bracht, van den tijd der Bataven tot het einde der' 18e eeuw, terwyl de optocht wordt gesloten door het schip van staat," waarop o. a. de beeltenis van ons prinsesje prijkt. Het geheel bestaat uit ongeveer 150 personen, waaronder 55 te paard, benevens uit 5 allegorische, fraai samengestelde, wagens. Des avonds zal op het Doelenveld of bij ongunstig weder in het lokaal Harmonie eene »kermesse d'été" en een concert plaats vinden. Het bedoelde veld zal daartoe a giorno, mede met behulp van Wells' licht, worden verlicht. Een bal zal den avond besluiten. Wij vernemen, dat door den Hoo- gen Raad surseance van betaling aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is toegestaan. Door het bestuur van den Bond van Liberale Kiesvereenigingen voor het kiezen van leden der Provinciale Staten, bestaan de uit de afdeelingen Schagen, Petten, St. Pancras, Winkel, Barsingerhorn, Zijpe, Anna-Paulowna en Wieringerwaard, was Donderdag jl. een vergadering te Schagen belegd ter bespreking van het kanaalplan EnkhuizenN.-Hollandsch kanaal en de tramlijn HoornSchagen. De heer W. Kloeke van Schagen be sprak het kanaal, de heer Arkes van Hoorn de tramlijn. Na «en levendige discussie nam de ver gadering op voorstel van den voorzitter, den heer J. Breebaart, de volgende motie aan »De vergadering juicht de pogingen toe van de te Schagen gevormde commissie, om een technisch onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid eener kanaalverbin ding Enkhuizen met het Noord-Holl. ka naal." Ten opzichte van de tramlijn besloot men een circulaire aan de leden der Prov. Staten te richten, waarin hun medewer king en steun voor de verbinding Hoorn Schagen wordt verzocht. Onder de talrijk aanwezigen merkte men op, de heeren K. Breebaart, H. Kezelman, Th. Waller en A. Kaan, leden der Prov. Staten. Blijkens een heden bij het departe ment van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië is op 11 dezer tegen de vij- aué-^-jke stellingen op de heuvels aan den linkeroever der Edi-rivier opgerukt en de vijand verdreven. Deze liet ongeveer 80 dooden achter, Onzerzijds zyn gewond twee officieren en twee-en-twintig mindere militairen. (St -Ct.) Verschillende torpedobooten onzer marine doorkruisen dezer dagen onze bin nenwateren, voornamelijk tusschen Willems oord en Hellevoetsluis, welke tochten strek ken tot oefening der officieren en beman ning. Te Amsterdam is een geheime so ciaal-democratische vereeniging van koffiehuis- en hotelbedienden tot stand ge komen. Uit Meppel meldt men: Luidens het verhaal heeft Donderdag avond laat even buiten de stad een treurig tooneel plaats gehad. De dienstmeid van T., aan de Hoofdstraat te dier plaatse wo nende, moet hare moeder, die tijdelijk al daar verblijf hield, van het leven hebben willen berooven. Zy had haar daartoe on der een valsch voorwendsel naar het Pa- radijsschut in de Drentsche Hoofdvaart ge lokt en op een onverwacht oogenblik te water gestooten, kennelijk met de bedoe ling om haar zoo te doen verdrinken. Toen de vrouw zich op het droge had gewerkt, is zij andermaal er in gestooten, en dit ichiedde, naar het verhaal wil, tot drie maal toe. Toch is de toeleg niet gelukt, dank zy de hulp van den schutmeester, die op het lawaai nabij zijne woning naar buiten was gekomen. De politie heeft de dochter reeds in verhoor genomen. Naar men meldt, deed zich te Ave- zaat (bij Tiel) deze week ook een geval voor van slaapziekte bij een jongmensch, die vóór eenige maanden geleden had aan de bekende influenza. Na 5 dagen slapens be zweek de jonge man, zonder één oogenblik wakker te zyn geworden. Jan ten Poerik, die 11. Dinsdag te Rotterdam zijne vrouw vermoordde, zal spoedig geheel hersteld zyn. De k< waarmede hy zichzelf wilde dooden, is on der de opperhuid langs den schedel van het achterhoofd gegleden en aan den an deren kant van het hoofd weder naar bui ten getreden. Deze huidwonde is natuur lijk van geringe beteekenis. Ten Poerik moet als reden van zijne misdaad hebben opgegeven, dat hy zijne vrouw verdacht van ongeoorloofden omgang met een an deren man, en dat zij drie maanden zwan ger was. De gerechtelijke sectie heeft dit beweren, naar wij vernemen, gel straft. Veeleer moet de reden waarom Ten Poerik in woede ontstak, toen zijne vrouw weigerde weder met hem te wonen, gelegen zyn, behalve in zijn dronken toe stand, in de wetenschap dat de hoogbe jaarde moeder zijner vrouw korten tijd geleden een aanzienlijk legaat had ont vangen van den vorigen gérant der „Grands Magasins du Louvre." Het burgerlijk armbestuur heeft zich het lot aangetrokken van het kind van ten Poerik het wordt voor rekening van dat armbestuur in een gezin verpleegd. Door de politie te Haarlem is aan gehouden en naar het huis van bewaring overgebracht W. H. S. B., oud 33 jaar, meesterknecht bij den winkelier in tapij ten enz. Fleur, in de Barteljorisstraat, die zich ten nadeele van zijn patroon had schuldig gemaakt aan diefstal van een aantal goederen ter waarde van eenige honderden guldens. Een kist, gevuld met tafelkleeden, linnen en gordijnenstof, is in zyn woning in beslag genomen. Men leest in de N. Rott. Courant Opnieuw wordt het ons bevestigd, dat kokosnoot werkelijk een geschikt middel is om den lintworm uit het menschelyk lichaam te verdrijven. Het middel werd namelijk aangewend bij een tienjarig zoontje van iemand van ons personeel, en wel met het beste ge volg. Vrijdag namiddag te 6 uren begon het kind met eerst de melk, en daarna het vleesch van een kokosnoot te gebrui ken, en Zaterdag namiddag kwam de lint worm in zijn geheel te voorschijn, zonder dat er ziekelijke verschijnselen by het kind waren waar te nemen. Zaterdagnamiddag was de Scheve- ningsche reddingsboot ter beproeving in zee gestoken, bemand met 11 kop. Toen zij ongeveer 40 M. in zee was, werd de man, die den stuurriem voerde, overboord geslagen en kwam de stuurlooze boot dien tengevolge dwars op de golven te leggen, waardoor ze omsloeg. Drie man geraak ten onder de boot, de overigen vielen in zee. Een man die bovenop de omgekeer de boot was gekomen, greep een lijn en wierp die naar de vele mannen, die van het strand het onheil ziende, in zee wa ren geloopen. Men slaagde er alzoo in de boot aan wal te trekken en den in het water spartelenden hulp te bieden. Zij werden deels naar het politiebureel en deels naar hunne woningen vervoerd, terwyl een in de sociëteit „Neptunus" wer dopgenomen. De man die het laatst onder de boot werd uitgehaald, Jan Verburg, was het ergst er aan toemen vreesde voor zyn leven, doch hij verkreeg onder de zorgvuldige behandeling van dr. De Niet weldra zijn bewustzijn, zoodat ten slotte geen onge luk is te betreuren. Postery en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand Mei 1890: Van Dundel, G. Smie, Schnt, N. Visser en Van der Wel te AmsterdamC. Oudheusden te Capelle; P. Lig te IJmuiden; N. J. C. Feyken te 's GravenhageJ. Znidelyk te Nieuwediep; Mevr. M. Bode te Rotterdam; Mevr. Morren te Utrecht; P. Krijnen te Wa- geningen; Epkema Van Anna Paulowna. J. de Groot te Winkel. Briefkaarten. Blankert, G. J., Gernaat, J. Esser en G. Groe- neveld te Amsterdam; P. Rozendaal J. P. Schoor? en P. Bochler België, Brieven. A. Prenzler te Antwerpen. Griekenland. A. A. Fokker te Athene. De Directeur van het Postkantoor, P O LV LI E T. De in activiteit herstelde kapt. der infanterie J. H. P. van Goens is ingedeeld bij het 5de bat. van het 1ste reg. alhier in garnizoen. Ingevolge machtiging des Konings, bij besluit van 13 dezer, wordt de kapt.-ter-zee C. A. L. Le Bron de Vexela met den 5den Jnli a. s. eer vol ontheven van het door hem gevoerde bevel over Zr. Ms. stoomschip „Van Galen", en met gelijken datnm dat bevel opgedragen aan den kapt.-ter-zee F. J. Stokhoyzen. De 1ste luit. der artillerie H. F. van Gennep, alhier in garnizoen, is bevorderd tot kapitein en geplaatst bij de 9de comp. van het 4de reg. vest. art. alhier. De generaal-majoor J. C. C. Den Beer Poor-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1