't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1811. Woensdag 25 Juni 1890. Achttiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN UitgeversBESEHOUT VRIJDAGMIDDAG. Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN, Atoonnemeiit per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 BursauxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde Abonnementsgeld, Vliegend Blaadje" 2e kwartaal, te willen overmaken per post wissel of in postzegels, vóór 5 JULI 1890, zullende anders daarover met 10 Cent verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 24 Juni 1890. Jl. Vrijdagavond kwamen een aantal burgers en militairen in de zaal van Hötel Bellevue bijeen, ten gevolge eener uit- noodiging in de plaatselijke Couranten, om van gedachten te wisselen over het plan tot het houden in dezen zomer van een zeil- en roeiwedstrijd hier ter plaatse. Deze uitnoo- diging was uitgegaan van de heeren C. W. de Visser, luit. ter zee 2de klasse en H. J. van Dale, vice-consul van Zweden en Noor wegen. Eerstgenoemde opende de bijeenkomst en deelde mede, dat het hem en den heer v. Dale aanvankelijk niet bekend was geweest, dat hier nog altijd bestaat een Bestuur der Noorder Zeil- en Roeivereeniging, die o. a. in het jaar 1884 een wèlgeslaagden wedstrijd organiseerde. Op verzoek van den heer de V., belastte zich daarop de heer L. W. F. Oudenhoven, secretaris van dat Bestuur, met de verdere leiding der samenkomst. Nadat de wenschelijkheid was uitgesproken, om dit jaar, en wel op Zaterdag 30 Augustus, den dag aan den verjaardag van H. K. H. Prinses Wil- helmina voorafgaande, een zeil- en roeiwedstrijd te houden, werd overgegaan tot de kenze van een Bestuur. Gekozen werden de heeren W. D. H. baron van Asbeck, W. Bakker Hz., J. Bethlehem, A. L. Boelen, D. G. Brand, H. H. M. Engelhard, T. Mooy, G. T. von Ote- rendorp, L. W. F. Oudenhoven, S. W. Stooker en C. W. De Visser. Tot beschermheer werd benoemd de hr. C. H. Bogaert, schout-bij-nacht, directeur en com mandant der Marine, en tot Eerelid van het Bestuur de heer C. A. Beukenkamp, Burge meester dezer gemeente. Een inteekenlijst, den aanwezigen aange boden, vermelde een bedrag van p. m. f180 als bydragen in de te maken kosten, 't Is te verwachten, dat de ingezetenen in 't algemeen niet achter zullen blijven, om het geopperde plan door ruime inschrijvingen te steunen. Wy bevelen deze zaak onzen lezers ten zeerste aan. De gelegenheid is hier zeer schoon om een zeil- en roeiwedstrijd te doen plaats hebben. De ligging van onze haven aan 't Marsdiep; de aanwezigheid van het plankier aan de.n mond der haven om als tribune dienst te doende geschiktheid van den zeedijk, om vandaar de bewegingen der schepen en sloepen gade te slaandit alles maakt dat men hier een bij uitstek geschikte plek heeft, om zulk een Concours te organi- seeren. Eigenaardig past zulk een wedstrijd in eene gemeente al3 de onze, die aan drie zijden door de zee is omgeven en waar zich een belangrijk 6tation der marine bevindt. De vroegere wedstrijden slaagden dan ook uit muntend en verschaften telkens een feestdag voor schier alle ingezetenen, 't Is bovendien wel te verwachten, dat zich op den bepaalden dag tal van vreemdelingen naar hier zullen begeven, om dit zeldzame schouwspel gade- teslaan. Naar wij vernemen, zal de benoemde Com missie in den loop dezer week eène vergade ring houden, waarin zij o. a. ook gevolg zal geven aan de haar verleende opdracht, om zich nog eenige andere personen toe te voegen. De kennisneming van het bovenstaande zal er zeker toe leiden, dat onderscheidene per sonen zich in tijds voorbereiden voorde deel neming aan den voorgenomen Zeil- en Roei- wedstryd. Allen, die belang stellen in de we 1- vaart en den bloei der gemeente Helder, zullen wèl doen, door op morgen (Woens dag) avond, 8 uur, een bezoek te brengen aan het lokaal Tivoli, waar een samen komst zal worden gehouden, in 't belang van de stichting eener Vereeniging tot verfraaiing, enz. van deze gemeente. (Zie advertentie hierachter. De Voorloopige Commissie vat hare taak in breeden zin op, en wenscht een Vereeniging tot stand te brengen, die er naar zal streven, niet alleen om hier en daar eenige verfraaiing aan te brengen, doch vooral om op elke wijze 't verblijf in de plaats onzer inwoning voor den bewoner te veraangenamen en voor den vreemdeling aantrekkelijk te ma ken. In deze richting is hier ter plaatse nog heel wat te doen. Toen de scheep vaart hier vroeger met milde hand voor deden afwierp, kwam het er voor zeer velen weinig op aan, of deze gemeente voor bewoner of bezoeker er gunstig uitzag, of er 't een of ander op touw werd gezet, om anderen naar hier te lokken De bordjes zijn echter verhangen en 't is thans voor neringdoenden in 't geheel niet van belang ontbloot, of 's jaarlijks velen naar hier komen om öf de bijzonderheden in deze stelling optenemen, öf 't een of ander feestje bij te wonen. Laten we daarom als één éénig man in Tivoli bijeen komen, als op morgenavond de Voor loopige Commissie Statuten en Reglement voor de te stichten Vereeniging ter tafel brengt en tot aanvaarding van het lid maatschap uitnoodigt. Ieder, die het wèl meent met de toekomst dezer gemeente, zal o. i. begrijpen, dat hij niet mag ach terblijven om van zijne sympathie voor het geopperde plan te doen blijken. Zal de zaak slagen en dat hopen we van harte dan moeten de leden niet bij 10- maar bij 100-tallen toetreden. Bestaat er, helaas, op velerlei gebied scheiding tus- schen de menschen om de eene of andere reden, 't zij zooin dit geval echter kunnen zonder eenig bezwaaar allen eendrachtig samenwerken voor een goed, voor een nuttig doel. Een hier ter plaatse welbekend man is 15 Juni 1.1. te Enkhuizen over leden. Wie herinnert zich niet den heer Alber met zijn fraai Cagliostro theatre! Meermalen bezocht hij onze oude kermis en ter plaatse waar zijn tent was opge slagen, was het brandpunt der beweging. De onnavolgbare" verrichtingen, daar uit gevoerd, trokken de bewondering van jong en oud. De familienaam van den ontslapene was A. Alber-Mullens. Hij genoot veler achting en was een zorgvol huisvadereen weduwe en vele kinderen betreuren hun verlies. Hij bereikte den ouderdom van 42 jaren. Jl. Donderdag had de uitvoering plaats van leerlingen van het Amsterdam- sche Conservatorium. De groote zaal van 't gebouw van den Werkenden Stand, waar in 't Concert gegeven werd, was overvol met belangstellenden. Onder de optredende leerlingen behoorde mej. H. M. Denijs, van Schagen, tenonzent als violiste zeer gunstig bekend. Zij gaf bij gelegenheid van deze uitvoeringConcert (lste ge deelte, met cadans van David) van Beet hoven en trad later te zamen met nog twee leerlingen van 't Conservatorium op. Deze eind-uitvoering wordt algemeen zeer De verslaggever van het „Handelsblad" zegt omtrent het spel van mejuffr. Denijs het volgende Mejuffr. Denijs had zich door de keuze van het stuk een zeer zware taak gesteld. Zij had echter hare krachten niet over schat en wekte algemeene bewondering door hare krachtige, kernachtige en even breede als stijlvolle voordracht. Ook het Concert voor drie violen, dat zij met twee andere leerlingen ten gehoore bracht, ge noot een zeer verdienstelijke wedergave." De heer M. M. Kakebeeke, vroeger onderwijzer alhier, thans Hoofd eener school te Nieuw-Lekkerkerk, is benoemd tot Hoofd eener openbare school te Amsterdam. De kermis te Schagen mag dit jaar worden gezien. Niet alleen dat er vele tentjes en kramen staan, ook grootere spellen zijn er aanwezig: Schuitevoerder's paardenspel, eene stoomcaroussel, Wéry's honden- en apentheater, »Magneta" en het tooneelgezelschap van W. Hart. Bo vendien zal het gezelschap »Nederlandsch tooneel" eenige uitvoeringen geven in het Noordhollandsch Koffiehuis aldaar. Woensdag 2 Juli zal op Leijduin, dat nabij Vogelenzang ligt, het 27ste christelijk nationaal zendingsfeest gehou den worden. Van verschillende plaatsen loopen feesttreinen. Een 19-tal sprekers zal zich daar over verschillende onderwerpen laten hooren. Bij de afdeeling aanvullingstroepen, welke Zaterdag per stoomschip Prins Frederik" naar Batavia vertrok, bevond zich ook de bekende luchtreiziger P. J. H. Wolff, die als soldaat-schrijver dienst bij het Indische leger heeft genomen. Na het omslaan der reddingsboot op 1.1. Zaterdag voor het dorp Scheveningen, hebben de opvarenden, onder wie ook de schipper, hunne afkeuring over dat vaar tuig uitgesproken, en de meesten verklaard, bij stranding met die boot liever niet in zee te gaan. Daarop is een onderzoek naar de zeewaardigheid van het vaartuig inge steld, met het resultaat, dat de reddings boot die geheel gelijk is aan alle boo ten der N. en Z.-H. reddingsmaatschappij, aan onze kust gestationneerd, en door den zelfden timmerman is vervaardigd ge schikt voor het doel is bevonden. Op 's-Rijks werf te Amsterdam is men begonnen met den bouw van een lichtschip, dat nog dit jaar voltooid moet zijn. Het Leger des Heils" houdt te Harlingen alle avonden samenkomsten, die druk worden bezocht. Over 't algemeen mag gezegd worden, dat de bevolking aldaar de zaak genegen is, althans algemeen de personen, welke ze drijven met welwillend heid behandelt en de vergaderingen respec teert. Niet alzoo de kroeghouders, die rond uit bekennen, dat ze door deze nieuwigheid heel veel schade lijden. Een verklaarde, dat hij den vorigen Zaterdagavond wel f 40 minder ontvangsten had te noteeren dan anders. Geen lintwormen meer Te Amsterdam worden reeds kokosno ten langs de straat gevent, onder het roe pen Daar kan je lintwormen mee van gen Voor den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië wordt te Haarlem een rijtuig vervaardigd, dat maar eventjes f 20.000 zeggetwintig duizend gul den kosten zal. Woensdagavond bij het vertrek van den extratrein uit Apeldoorn, in de rich ting Rotterdam, omstreeks zes uur, zag men op het perron een veldwachter loo pen met een kindje van omstreeks twee jaar op den arm. Het stumpertje was in het gewoel zoek geraakt. De veldwachter liep de verschillende waggons van den trein langs, om de ou ders te vinden, en op eens hoort hij een gil. Daar zat de lieve moeder in den trein, die haar kind heel leuk vergeten had Men meldt uit Lobit van 19 dezer Heden passeerde hier, uit Duitsehland komende, een houtvlot, naar men zegt het. grootste dat nog ooit gezien werd. Het was samengesteld uit 1300 stuks eike- en denneboomen en 2500 planken. Een ne gental hutten was er op gebouwd voor de 95 manschappen, die het begeleidden. Het geheel gaf den indruk van een klein dorp. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarendenlo. dat, volgens mededeeling van den commandant van Zr. Ms. instructiekorvet Nautilus", den 13den Juni jl. in de Noordzee bij Dog- gersbank, op 55° gegiste NB. en 3° 7' OL., een wrak is gezien, klaarblijkelijk af komstig van een ijzeren schip, alleen het achterschip boven water en een gedeelte vleet langszijde drijvende. Het wrak was geheel verlaten 2o. dat de verwisseling van den ankerketting van het lichtschip Terschellingerbank" heeft plaats gehad en het vaartuig weder in station ligt. Onder"de gemeente Zandvoort is Don derdag den 19den Juni jl. het lijk van een man aangespoeld, die als visscher ge kleed was. Zijne kleeding bestond uiteen blauwe trui, rood baaien hemd en dito onderbroek, een gekleurd katoenen hemd en 3 paar bruine kousen. Op den rech terarm heeft hij de letters B D M R en op den linkerarm deletter B getatoueerd. Het lijk moest wegens den verren staat van ontbinding dadelijk ter aarde worden besteid. Inlichtingen worden verzocht door den burgemeester. Het comité tot onderstand der slacht offers van de ramp te Antwerpen (de ont ploffing van 6 September 1889) heeft de zer dagen zijn verslag rondgezonden, waar in het rekening en verantwoording geeft van de ontvangen geiden803,942,27 fr. Aan gezinnen, die een hunner leden verlo ren hadden of gewonden telden, werd het ge mis van loon al dadelijk door een voor- loopigen onderstand vergoed, welke later in een vaste toelage veranderd werd. In 38 gezinnen, waarvan de man of de vrouw gedood was, is aan het hoofd een lijf rente verzekerd in verhouding tot de middelen van bestaan, en aan 113 halve weezen werd een jaarlijksche toelaag van 120 fr. verzekerd tot hun 18e jaar. Daar enboven is gezorgd, dat aan elk der 142 kinderen van verongelukten, ook die bo ven de 18 jaar, op den dag hunner meer derjarigheid een som van 300 fr. wordt uitgekeerd. In buitengewone gevallen werden bui tengewone maatregelen genomen. Een ze venjarig meisje, dat door de ontploffing volslagen blind is geworden, is door het comité in het Kon. gesticht voor doof stommen en blinden te Brussel geplaatst, waar het verpleegd zal worden tot het 21 jaar oud is, en daarna zal de arme blin de levenslang een jaarlijksche lijfrente van 540 fr. genieten. Aan voorloopigen onderstand is 88,011,59 fr. eu ter vergoeding van stoffelijke scha de (683 gevallen) werd 115,395,90 fr. uit gegeven. In het verslag wordt dank gebracht voor de ontvangen giften, en wel in de eerste plaats aan de „Noorderbroeders" die zeer krachtig hunne deelneming be toonden. Berichten uit Cherbourg aan de „Ar- my and Navy Gazette" bevestigen dat de Franscbe onderzeesche boot „Goubet" on langs nieuwe proeven gedaan heeft, naar het schijnt met succes. Na verschillende evolutiën was zij op een hoogte van 2 M. ondergedompeld, en passeerde onder vijf torpedo's Zij bleef daarna gedurende twee uur onder water, maakte achtereenvolgens vijf boeien los, bracht een staaf ijzer in de schroef van de „Korigan", waardoor deze onklaar werd, en plaatste onder een vlot een ongevulde torpedo van 102 KG. Een aantal toeschouwers, zoowel officieele als burgerlijke, benevens de officieren en bemanning van een Russisch pantserschip dat in de haven geankerd lag, waren van de proeven getuigen. Parijs, 20 Juni. De minister van marine heeft, zonder voorafgaande verwit tiging, naar Cherbourg, Brest, Lorient en Rochefort hevel gezonden tot het wapenen van 4 pantserschepen en 7 torpedo's, bin nen het tijdsverloop van tien dagen. Deze flotille moet zich op 1 Juli vereenigen met het eskader der Middellandsche Zee en met de divisie pantserschepen van het Noorden ter reede van Brest. Deze vereenigde di visie aldus op voet van oorlog gebracht, zal 5 Juli zeilklaar moeten liggen om in volle zee een oefeningstocht te maken. Bij een hevige ontploffing in een steenkolenmijn te Durban (Pennsylvanië) zijn 31 mijnwerkers om het leven geko men. Er waren 57 mannen in de mijn. Zes-en-twintig, die niet onmiddellijk bij de plaats, waar de ontploffing geschiedde werkten, wisten zich te redden, maar de overigen vonden den dood. Door een in de mijn uitgebroken brand waren pogin gen om hen te redden of hunne lichamen naar boven te brengen onmogelijk. Aan den ingang van de mijn werd door een priester een lijkdienst voor de slachtoffers daar beneden gehouden, te midden van een treurende menigte vrouwen, kinderen en verwanten. Een Amerikaansche luchtreiziger, Hutchinson genaamd, is te Knoxville, in Tennessee, het slachtoffer van zijn gevaar lijk beroep geworden. Hij viel uit het schuitje van zijn te vroeg losgelaten bal lon en brak de ruggegraat. De ongeluk kige was onmiddellijk dood. De houtfabrikant Leary, te St. John's fNewfoundland) heeft weder een reusach tig houtvlot (vier millioen voet) van New- York afgezonden, gesleept door drie stoom - booten. De balken van zijn verleden jaar verongelukt reuzenvlot drijven nog rond op den Atlantischen Oceaan, waar zij een gevaar voor de schepen opleveren. Men maakt zich daarom zeer bezorgd over het lot van deze nieuwe bezending hout. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Met de meeste ingenomenheid nam ik kennis van het opstel„Ook voor ons van belang", voorkomende in uw nommer van 18 dezer en ben ik het volmaakt eens met den schrijver, waar hij aan het slot zegt„het ook voor de plaats onzer „inwoning niet van belang ontbloot is dat men „van Alkmaar rechtstreeks naar Hoorn en Enk» „huizen reizen en koopmansgoederen verzenden „kan." Om bevorderlijk te zijn aan het bereiken van dit doel, stel ik mij voor dat een allereerst mid del zal zijn aan de Provinciale Btaten een adres van instemming te richten, voorzien van het grootst mogelijke aantal handteekeningen, in de eerste plaats van hen, die bij handel en nijverheid be trokken zijn. Het is echter wel zonderling, dat tot zulk eene werkzaamheid door courant-artikelen moet opge wekt en het particulier initiatief te hulp geroe pen worden, daar waar eene „Liberale kiesver- eeniging" bestaat, wier statuten o. a. voorschrij ven „behartiging zoowel van algemeene als van plaatselijke belangen." Wel is waar werden de pogingen, door die cor poratie onlangs in het werk gesteld, om één da- gelijkschen sneltrein te verkrijgen, niet met den gewenschten uitslag bekroond, maar dit mag haar onzes inziens er niet van terughouden, bij elke voorkomende gelegenheid krachtdadig handelend op te treden, en als het blijkt dat het bestuur dier corporatie daarin te kort schiet, dan is het onze dure plicht door algemeen eendrachtig sa menwerken te trachten datgene gedaan te krijgen wat het algemeen belang dringend noodig oor deelt, en wij twijfelen er geenszins aan of er zul len nog wel mannen in onze gemeente te vinden zijn, die in dezen de handen uit de mouwen weten te steken. U dankzeggende voor de opname dezer regelen, heb ik de eer te zijn Helder. 1» Juni 1890. Uw "'j'" Helder, 21 Jnni '90. Geachte Redactie Met belangstelling is door mij, en zeker door velen in deze gemeente, kennis genomen van uwe mededeelingen omtrent het plan tot aanleg van een lokaal-spoorweg tusschen de gemeenten Hoorn en Alkmaar, voorkomende in no. 1809 van uwe conrant. Met ingeno menheid werd mede door mij gelezen het be langrijk adres, dat dezer dagen door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken alhier aan de Provinciale Staten van Noord-Holland te dezer zake is toegezonden. Het komt mij voor, dat het tot stand komen van dien verkeerweg ook voor deze gemeente van belang is. En daarom wilde ik aanvankelijk het voorstel doen, om het adres der Kamer van K. en F. door een adhaesie-adres te steunen. Bij na der inzien begreep ik echter, dat de bedoelde Kamer, vertegenwoordigende allen, die zich in deze gemeente op handel en nijverheid toe leggen, gesproken heeft uit naam van belang hebbenden, en dat het voor dezen dus niet noodig is, zich nog afzonderlijk te wenden tot het College van Provinciale Staten. Mochten er echter onder onze plaatsgenooten zijn, die er anders overdenken en die 't zenden van een adres in deze wenschelyk achten, 't is te voor zien, dat zij steun zullen vinden bij tal van personen, die er belang bij hebben, dat er eene behoorlyke communicatie ontsta tnsschen Kennemerland en West-Friesland, en dat de lange en kostbare omweg over Zaandam voor een korter en min kostbaar vervoer van per sonen en goederen plaats make. In tusschen verdient het opmerking, dat onze Kamer van K. en F., op zoo flinke wyze, met een zoo zaakrijk adres is opgetreden, 't Blijkt uit het verslag der laatstgehouden vergadering, in no. 1810 dezer courant opgenomen, dat dit college de belangen der gemeentenaren terdege zoekt te behartigen. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. dn. Z. ZINDELIJKHEID. De Nederlanders hebben buitenaf wel eens het voorrecht, als zeer zindelijke menschen genoemd te worden. Daarvoor is ook wel eenige reden. De indruk, dien men by 't bezoek van een aantal steden en dorpen ont vangt, is vaak zeer gunstig. En ook van de plaats onzer inwoning mag men over 't alge meen zeggen, dat er netheid en zindelijkheid heerscht. Toch valt daarop het een en ander af te dingen. Herhaaldelijk komen in den Gemeenteraad klachten over den vuilen toe stand hier en daar op of nabij den openbaren weg, en telkens als die klachten worden ge- hoord, verneemt men ook de beschuldiging, dat de bewoners dier straten en wegen zeiven grootendeels oorzaak zijn van die opeenhoo- ping van vuil en modder. En bestaat hier een vry goed geregelde gemeente-reinigings dienst, doch een aantal menschen toonen zich ongezind, om met de beambten by dien dienst mede te werken ter wegneming van het ge opperde bezwaar. Men werpt hier 't vuil maar neêr in brandstegen, op ongeplaveide wegen en voetpaden en in slooten, die door de eigen schuld der omwonenden van liever lede in modderpoelen veranderen, zeker niet ter bevordering der volksgezondheid. In plaats van het afval en vuil af te geven aan de menschen, die op vastgestelde tyden met de wagens van den reinigingsdienst de verschil lende wyken der gemeente bezoeken, vindt men het veel eenvoudiger om den aanwezigen voorraad op allerlei tijden buiten de erven neêr te werpen, waar dan maar weêr een werkman der gemeente moet komen om den vuilen boel aan te vegen en op te scheppen. By een onderzoek naar den toestand der af-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1