't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1813. Woensdag 2 Juli 1890. Achttiende Jaarga NIEUWSTIJDINGEN. ATponnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Burejux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 fcofc 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde Abonnementsgeld, Vliegend Blaadje" 2e kwartaal, te willen overmaken per post wissel of in postzegels, vóór 5 JULI 1890, zullende anders daarover met 10 Cent verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 1 Juli 1890. De minister Lohman heeft zijne me morie van antwoord ingezonden op het Kamerverslag betreffende de voorgestelde wijzigingen in de kieswet, waarvan zooals men weet de voornaamste is de verdeeling der vijf groote steden in enkel voudige kiesdistricten. De Minister hand haaft zijn voorstellen met enkele veran deringen, o. a. een kleine wijziging der grenzen van de districten Vïï, Vin en IX van Amsterdam. Door de directie der Koninklijke Nederl. Westindische Mail zijn op Cura- £ao, voor een zeer belangrijk bedrag, vier groote werven aangekocht, die ongeveer al de aanlegplaatsen van Cura9ao beslaan en zullen ingericht worden tot aanlegplaat sen voor stoombooten, zeilschepen e. d. Woonhuizen, pakhuizen, opslagplaatsen enz. zijn in den aankoop begrepen. De genoemde Maatschappij heeft dit alles in haar bezit gebracht, ook met het oog op de nog altijd mogelijke afwerking en open stelling van het Panama-kanaal of van een andere doorgraving van Midden-Ame- rika. Cura9ao met zijne voortreffelijke ha ven gaat dan een groote toekomst tegemoet. Men schrijft uit Maassluis: De vooruitzichten voor de haringvis- scherij zijn dit jaar oneindig gunstiger dan in 1889. Toen toch kwamen reeds gelijk met den len jager ook vangers aan, waar door de aangevoerde hoeveelheid dadelijk te groot werd en de prijzen zeer werden gedrukt. Prijzen, als thans, tot honderd zes en veertig gulden voor volle en drie en vijftig gulden voor maatjesharing zijn in geen jaren bereikt. Het op de kusten van Schotland heerschende gure weder heeft aan de mindere vangsten een voor naam aandeel, want, naar de particuliere berichten luiden, is de hoeveelheid haring, die op zee door de schepen wordt aan getroffen, vrij aanzienlijk en is de kwaliteit uitmuntend. Het vergaan van het stoomschip „Prins Frederik." Konden wij in een gedeelte van ons vorig nummer van Vrijdag jl., nog mel ding maken van het ongeval van het stoom schip „Prins Frederik" thans zijn nadere bijzonderheden bekend geworden, die we hier laten volgen. Volgens berichten van kapitein Visman uit Falmouth, zijn alle ontscheepten van de „Prins Frederik", welvarend, de mili tairen opgenomen in de kazerne, het scheepsvolk in het Zeemanshuis. Het plan bestond, om de militairen en de passagiers hunne reis te doen voortzetten met het stoomschip „Sumatra", kapitein Drooglever Fortuin, dat den 5en Juli van Amsterdam naar Batavia vertrekt. Ten gevolge van het spoedige zinken van de „Prins Frederik" is er geene gelegenheid geweest voor de opvarenden om iets te red den. Behalve een kostbare lading stukgoederen, had de Prins Frederik ook een millioen gemunt geld aan boord voor de Ned. Han delmaatschappij, dat aan de beurs te Am sterdam is verzekerd. Het stoomschip „Marpessa" dat met het stoomschip „Prins Frederik" in aan varing was, is een geheel nieuwe stalen boot, ongeveer 2500 ton groot, en in 1882 gebouwd te New-Castle bij de firma Pal- mer &NCo. Aan boord van de „Prins Frederik" be vonden zich de volgende passagiersde beeren E. W. Gelderman, A. Voorsluis van Elk, majoor der infanterie van verlof terug, detach.-kommandant, H. van Wijk, 2e luit. inf., medegeleider v. b. detach., II. A. Kooi id. id., en echtg., mevrouw L. M. Steevert, geb. Klaarwater en doch ter, mej. C. W. Langenberg, Mej. M. Voor- sluijs van Elk, A. J. Dozy, H. W. A. D. v, d. Paardt, mej. E. Niemeijer, bene vens Zr. Ms. troepen, 4 onderofficieren en 75 kol. soldaten. De »N. R. Ct." ontving van haren cor respondent de volgende berichten. Beide schepen stoomden onder mistig weder met halve kracht in de golf van Biscaye. Des avonds van 25en Juni te 10 u. 25 m„ op 47° NB. en 6° 30' WL. had de botsing plaats. De Marpessa" liep de Prins Frederik" midscheeps aan bak boordszijde in, makende een groot gat, waar een overstelpende watermassa door binnendrong, tengevolge waarvan de Prins Frederik" binnen acht minuten zonk. Gelukkig was het weder kalm en werd de orde op het aangevaren schip nauwe lijks een oogenblik gestoord. Vooral de voorbeeldige tucht der militairen gaf een uitstekend voorbeeld aan de passagiers en schepelingen. Op kommando snelden alle soldaten hunne hangmatten uit en schaar den zich op het dek in gelid als op een parade. Ook de bemanning gedroeg zich voortreffelijk. Zij liet snel en ordelijk de booten te water, waarmede de opvarenden achtereenvolgens naar de zwaar bescha digde, half zinkende Marpessa" werden overgebracht. Het eenige oponthoud dat ondervonden werd, kwam door de zeer na tuurlijke begeerte van eenige passagiers om een deel hunner bezitting te redden. Een dame wilde niet weg zonder haar geldtrommeltje; een andere werd met moeite teruggehouden van naar hare hut te gaan, die vol water stond en waar zij 1200 pond sterling had liggen. De namen der verdronken militairen zijn, behalve de 2e luitenant van Wijk, óud 23 jaren en den 18en November 1889 tot officier benoemd de korporaal Kurtz en de soldaten Rumund, Fleury (of Flury), Marty (of Martin), Roelvink en Schijnen. Het voorste gedeelte van de Marpessa" werd verbrijzeld en stroomde vol water; alleen de waterdichte schotten hebben be let dat zij zonk. Naar wij vernemen liep de stoomvaart maatschappij Nederland" op het casco van de Prins Frederik" f300,000 eigen risico. Nog wordt bericht dat, toen de mili tairen zich in de sloepen bevonden en er appél werd gehouden, men zeven personen miste, waaaronder de 2e luit. H. van Wijk. Klaarblijkelijk werd hun door de binnen- stroomende zee belet, het bovendek te be reiken, en toen was het te laat om hun eenige hulp te kunnen verleenen. Hun ne kameraden waren bereid een poging te doen om hen nog te redden, doch zij zouden noodeloos hun leven opgeofferd hebben, want onmiddellijk nadat de laat ste boot het stoomschip verliet, begon het te zinken. In het geheel werden 170 per sonen gered, waaronder 86 man der equi page, die op de „Marpessa" werden aan boord genomen. Deze liep zelf groot ge vaar, dewijl de voorste afdeeling vol wa ter stond en de beide boegen s-ing^drukt waren. Gelukkig bleken de waterdichte beschotten tegen het indringende water bestand te zijn, en door het overboord werpen van eenige lading en andere hulp middelen, bleef het boven en slaagde men er in de haven van Falmouth te bereiken. De luitenant Van Wijk zou aanvankelijk eerst in November van dit jaar naaar In- dië vertrekken. Hij ruilde echter met den luit. Velde, die wilde huwen en gaarne een huwelijksreisje deed. Deze was voor dien vriendendienst zóó erkentelijk, dat hij 11. Zaterdag nog te IJmuiden was met zijne vrouw, om van luitenant Van Wijk afscheid te nemen. Van Wijk was onge huwd en maakte reeds hij zijne komst aan boord door zijne opgeruimdheid een recht prettigen indruk. Naar aanleiding van de krijgsver richtingen in Atjeh gedurende het tijdvak van 12 December 1889 tot 1 April 1890' is bij koninklijk besluit van 26 dezer de sergeant der infanterie N. J. Oldendorp benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsordeaan den kapitein van den generalen staf J. B. van Houtsz toege kend de eeresabel met het gebruikelijke opschrift, en bepaald dat de fuselier P. A. Janssens bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland eervol zal wor den vermeld. Volgens een bericht der >Ass. Ct." is door de marechaussees te Winschoten Zondag 11. tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt wegens het ver richten van veldarbeid en alzoo overtre ding der Zondagswet. De meesten van hen, zoo voegt men er aan toe, waren der vas te meening toegedaan, dat ze althans in het vroege morgenuur nog wel hun vrijen tijd mochten besteden aan het bearbeiden van hun grond, zonder iemand te kwetsen, aangezien hun dagelijksche bezigheden het hun niet toelieten den grond op werkda gen te bearbeiden. Een erfenis Een oude dame te Soest maakte voor eenigen tijd haar testament en haar vier neven tot erfgenamen. Omtrent één neef echter, die al vier-en-zestig jaar oud was, maar nog steeds den schijn van jonkman aannam, stelde zij in het testament vast, dat deze, zoo hij op zijn ouden dag nog in het huwelijk trad, geen deel zou heb ben in de nalatenschap. Waarschijnlijk heeft zij, noch de notaris, die het testa ment opmaakte, genoeg nagedacht bij het vaststellen dier bepaling. Zoodra de da me gestorven was, wilde de bewuste neef evenals de anderen, zijn deel bekomen van de nalatenschap maar de anderen weiger den hem iets uit te keeren. Men onder wierp toen de zaak aan het oordeel van een paar bekwame rechtsgeleerden, en de ze verklaarden, zooals van zelf spreekt, dat de oude neef zijn geheele leven op niets aanspraak had, want dat eerst bij zijn dood kon bewezen worden, dat hij op zijn ouden dag niet in het huwelijk was getreden. Het terrein van een brand aan den Vleutenschen weg te Utrecht'geleek, na dat de brandweer en de politie waren ver trokken, een luilekkerland. Eenige vrouwen en een groot aantal kinderen hadden van de beide varkens, die in de vlammen waren omgekomen, doch als gebraden werden teruggevonden, stuk ken spek afgesneden en zaten daarvan op het land smakelijk te eten. Op de grootte van een kluifje werd blijkbaar niet gezien, want er waren er die een stukje van eeni ge ponden gewicht in de hand hadden. Te Amsterdam is op bijna 70-jarigen leeftijd overleden de bekende organist van de Amstelkerk, de heer J. A. Kwast. De moord in ile Nadorststeeg. Op de derde verdieping van een huis in de Nadorststeeg bij de Nes te Amsterdam woonde een kellner F. genaamd, met zekere vrouw, Magdalena S. Een zoodanige bui- tenhuwelijksche verhouding kon niet anders dan nu en dan aanleiding geven tot heftige tooneelen, waarbij de drank natuurlijk een hoofdrol speelt. In den laatsten tijd hadden dergelijke tooneelen herhaaldelijk plaats gehad, waarbij het niet zelden tot hand tastelijkheden en vechtpartijen kwam. lede ren avond, of liever diep in den nacht, kwam F. thuis, gewoonlijk smoordronken, terwijl hij meestal zijn wederhelft ook in een dergelijken toestand aantrof. Eindelijk kwam het tot een ernstige uitbarsting, nadat hij de bescheiden meu beltjes van de vrouw, met wie hij samen woonde, te gelde had gemaakt om van de opbrengst te kunnen uitgaan. Maandagmiddag tusschen 5 uur en half zes kwam hij beschonken thuis en vond er Magdalena S., mede in alles behalve nuchteren toestand. Zij overlaadde hem met verwijten, wegens het verkoopen harer meubelen, waardoor hij zóó kwaad werd, dat hij haar te lijf ging om haar af te ranselen. Een vecht partij begon, waarbij van weerszijden klap pen, slagen en stompen vielen. Plotseling geeft zij een gil en valt op den grond; hij had haar een schop tegen den buik gegeven, die haar meer dood dan levend deed neerstorten. Op haar gekerm kwamen buren toegeschoten, die haar op bed legden en haar de eerste behandeling toedienden, vermoedende, dat het geval niet van zoo ernstigen aard was. Den volgenden dag bleek het echter, dat de inwendige ver wonding zeer ernstig was en geneeskun dige behandeling vereischte. Dr. De Haas werd ontboden, die onmid dellijk gelastte haar naar het Binnen- Gasthnis te vervoeren. De ongelukkige is Donderdag onder de hevigste pijnen bezweken, terwijl haar minnaar onder beschuldiging van doodslag werd gearres teerd. Een oude houthandelaar uit het graaf schap Sullivan (Yereenigde Staten) huw de eenige maanden geleden zijn jeugdige knappe dienstbode. Toen de moeder van het jonge vrouwtje eenigen tijd later haar kinderen een bezoek kwam brengen, maak te zij op den grijsaard zulk een indruk, dat deze, der verleiding geen weerstand kon bieden, en er met zijn schoonmoeder van doorging. Maar het mooiste van alles is, dat de verliefde houthandelaar met teekens tot zijn aangebedene moet spreken, daar deze slechts Duitsch spreekt, en hij alleen En- gelsch kan spreken. Het Oostenrijksche smaldeel, dat de zen zomer tot opluistering der Duitsche zee-manoeuvres naar Kienl zal stoomen, bij welke gelegenheid ook eenige Neder- landsche havens zullen bezocht worden, is met bijzondere zorg samengesteld. De vier schepen, die aan dien tocht zullen deelnemen, zijn alle nieuw; drie zijn nog geen jaar oud. Het eskader zal bestaan uit de beide ramtorenschepen »Kronprinz Rudolf' en Kronprinzessin Stefanie", den torpedobootjager »Kaiser Franz Jozef' en den snelvarenden kruiser »Tiger". Die 4 schepen hebben een gezamenlijken inhoud van 18.600 tonnen en zijn gewapend met zeven zware Krupp-kanonnen, 22 snelvuur kanonnen en 43 mitrailles. Het eskader zal onder bevel staan van den minister van Marine, Yon Sterneek, en de beman ning zal 1285 koppen tellen. Te Metrovitza is een proces begon nen tegen 9 gehuwde vrouwen, die 13 personen, meest echtgenooten en bloedver wanten, vergiftigd hadden. Een der ge daagden erkende, dat zij haar echtgenoot, een nicht en haren schoonvader met ar senicum om het leven had gebracht. De beklagenswaardige Keizer aller Russen, die voortdurend op zijn hoede moet zijn voor aanslagen en pogingen tot vergiftiging, durft nu bijna geen eieren meer te eten, welk voedsel hij tot dusver met volle gerustheid gebruikte. Het is echter gebleken dat een ei gemakkelijk vergiftigd kan worden met een dunnen metaaldraad, welken men er door laat gaan en die geen zichtbaar spoor achter- De eieren, welke de Czaar gebruikt, worden hem op allerlei geheimzinnige ma nieren gezonden, b. v. soms in hoedendoo- zen, en dan onder persoonlijk toezicht van de Keizerin uitgepakt en gekookt of tot ommeletten gebakken in eèn kleine keu ken, naast 's Keizers werkvertrek. De Kei zerin maakt dikwijls eigenhandig een ge recht klaar. De Keizer eet nooit dikke soepen of sausen. Met de suiker, welke hij gebruikt, worden ook bijzondere voorzorgen geno men de groenten worden heel op tafel gebracht en voor zijn oogen met een zil veren mes gesneden, en hij gebruikt steeds grof zout met groote korrels, waaronder niet gemakkelijk arsenicum gemengd kan worden. Welk een leven voor iemand, die met éen woord milHoenen menschen kon ge lukkig maken Liever een eervolle dood, zij het dan door moordenaarshanden, dan zóó Keizer verzoek niet worden voldaan. Er wordt besloten aan Jacob Phil. Bakker vergunning te verleenen tot het bouwen van een loods achter diens woning. Ingekomen een verzoekschrift van mejuffrouw K. Boele Hesse, te de Cocksdorp, om eene gratificatie te mogen ontvangen, op grond dat door emigratie haar praktijk sedert den aan vang harer betrekking is verminderd en nog vele diensten door haar worden verricht, die wegens armoede der patiënten niet worden betaald. Namens B. en W. stelt de voorzitter voor om afwijzend te beschikken. De heer C. P. Keizer is tegen dat voorstel, en kan begrepen dat die vrouw waarheid spreektde Cocksdorp en Eijerland zgn ont volkt, waardoor haar praktijk verminderd is. Hij acht die vrouw in 't belang der bewoners zeer noodig en stelt voor haar te gemoet te komen en haar een gratificatie te verleenen voor een jaar ad f25. De heer Fokke Keijser is tegen het verlee nen dier gratificatie. Zij geniet f 300. waarop zg beroepen is en is het waar dat haar praktijk minder is dan big de aanvaarding harer betrekking, welaan het was een gezonde sterke vrouw, en zij kon met werken er bij ver dienen De heer Voorzitter vreest bg 't geven van die gratificatie meerderen last van anderen te zullen krggen. Het voorstel Keijser in omvraag gebracht, wordt met meerderheid van stemmen aange nomen. De voorzitter brengt ter tafel een schrgven van den heer J. P. Thgssen, h. d. s„ met uitgebreid leerplan te kennen gevende, dat bij gemis van een onderwijzer het onderwgs niet kon geschieden zooals noodig was en waarin hij voorstelde een onderwijzer, met acte Fran- sche taal, te benoemen. De voorzitter stelt namens B. en W. voor, dat de raad machtiging mogo verleenen tot het benoemen van een onderwijzer met acte Fransche taalhij gaf te kennen dat betref fende de jaarwedde verschil bestaatde meer derheid wenscht f 700, de minderheid f 650. De voorzitter meent, dat het billgk zoude zijn de jaarwedde op f700 te stellen. De heer Mets is voor dit voorstel en meent daardoor uitstekend onderwgs te zullen verkrijgen. De heer Boon achtte het beter een onderwijzer tijdelijk te benoemen. De heer C. P.Koijser is voor degelijk onderwijswil men dat ver krijgen, dan dient men den onderwijzer niet te beknibbelen. Hg is voor f700; tevens keurt hij het aangevoerde door den heer Boon af, nl. om een onderwijzer tgdelijk te benoe men. Hij bracht den heer Boon onder het oog, dat het geen hooibouw was. De heer Fokke Keijser verklaarde bij de minderheid te zijnhg was voor f 650, omdat de som van het onderwijs reeds zoo hoog was en er geen verhouding was tusschen het tractement van andere onderwijzers. De voorzitter herinnerde aan de Rijkssubsidie voor het onderwijshij meende dat daardoor de verplichting werd ge boren, billgk traktement te stellen. In omvraag gebracht, werd het voorstel om £700 te verleenen, bg meerderheid van stemmen aangenomen. Eenige reclames hoofdelijken omslag werden in geheime zitting afgedaan. Bij de gewone rondvraag na heropening, vroeg de heer Dros wanneer het adres van «Algemeen Belang", omtrent het water van den Burg, zoude behandeld worden. Hij meende dat zulks nu kon geschieden. De voorzitter zegt dat dit nog in onderzoek was, maar beloofde behandeling in de volgende ver gadering. De heer A. P. Koorn vestigde er de aan dacht op, om den opritweg van Waal en Oosterend naar de haven te verbeteren. Algemeen vond dit voorstel goedkeuring, maar men zou wachten tot na de voltooiing der havenwerken. Hierna werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Texel. Vergadering op Zaterdag 28 Juni, 's morgen 8 half elf. Voorzitter de heer C. M. Kooij, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Er wordt mededeeling gedaan, dat op giste ren door B. en W., kas-verificatie bg den ge meente-ontvanger is gedaan en deze in orde bevonden ishet saldo in kas was f 3815.95". Verder werden goedgekeurd eenige af- en overschrijvingen van posten 1889. De Voorzitter brengt in behandeling het verzoekschrift van dr. Stam, met verzoek om den burgwal, langs zijn eigendom loopende, te mogen rioleercn benevens een stukje grond der gemeente in eigendom te bekomen. Tot het eerste wordt vergunning verleenddoch aangezien de bedoelde grond sinds 1862 in erfpacht behoort aan de Diaconie der Her vormde gemeente, kan alzoo aan het tweede Postery en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand Juni 1890 Mej. Baker, Alkmaar; Disremunt, Amster dam Frugt, id.P. Visser, id. A. Goeger, id.T. J. Sterk, id.C. J. de Haes, Arnhem H. Pomp, Enkhuizen2 brieven M. Lees, 's Gravenhage. (Duitschland.) D. Schuhmacher, Bremen en Meto Zwick, Hambnrg. De Directeur van het Postkantoor, P O LV LI E T. Marine en Leger. De luita. ter zee 2e kl. L. E- van Diggelen, J. F. B. van Dijk, A. Gelderman en J. T. van Slooten, die 14 Juli op non-activiteit worden ge steld van Zr. Ms. torpedo-instrnctieschip „Mar- nix", zijn bestemd om met de pantserdekkorvet „Sumatra" in dienst komende onder bevel van den kapt.-lnit. ter zee P. G. Bruch naar Oost- Indië te vertrekken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1