't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL Eerste Blad. No. 1815. Woensdag 9 Juli 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Iets over de Kermis AL)onnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 8 Jnli 1890. J.l. Vrijdagavond had in de Marine- Cantine alhier een algemeene vergadering plaats van de vereeniging »Het Marine fonds". Uit het daarbij uitgebrachte jaar verslag teekenen wij bet volgende aan: Op 30 November 1888 waren er 242 personen, waaronder een zeer groot aantal officieren, die de vereeniging met hunne gaven steunden; bet aantal leden bestond alstoen uit 1342 onderofficieren, minderen gepensionneerden der Kon Ned. Marine en van bet korps Mariniers. Deze getallen waren op 30 November 1889 respectievelijk 307 en 1502. De ontvangsten, met inbegrip van het saldo in de kas op 30 November 1888 bedroegen f 4568,726; de uitgaven beliepen f 1881,41, zoodat op 30 November 1889 in kas was een som van f2687.315. Van dit saldo zijn f2000 gevoegd bij de reservekas, zoodat deze nu f 5000 bedraagt. Aan hulpbehoevende leden of hunne l weduwen en weezen werd uitgekeerd een jsom van f847.50. Aan 't eind der vergadering werd door liet lid E. Slok, die de jaarlijksche alge- j meene vergadering te Amsterdam als afge vaardigde had bijgewoond, een woord van dank gebracht, zoowel aan het Hoofd- als aan het Afdeelingsbestuur, voor al hetgeen door hen verricht was om den bloei der 'vereeniging te bevorderen, en voor de veelomvattende werkzaamheden, door hen verricht. Een woord van dank aan allen, die de jvereeniging zoowel geldelijk als zedelijk steunden, door den Voorzitter van het Hoofdbestuur op de algemeene vergadering (uitgesproken, vond ook hier zijne plaats. De Nederlandsche Dierkundige Ver- ieeniging zag Zaterdag hare onvermoeide {pogingen met een schitterenden uitslag •bekroond. In tegenwoordigheid toch van Verschillende autoriteiten, als: de burge meester C. A. Beukenkamp, de schout bij nacht C. H. Bogaert, de Marine-haven meester, de directeur van 't Zoologisch Genootschap »Natura Artis Magistra'' te 'Amsterdam, het bestuur en de leden der (Nederl. Dierkundige Vereeniging en an- fderen, mocht zij 't inwijdingsfeest vieren van 't doelmatig gebouwde Zoölogisch Sta- jtion, aan de Buitenhaven alhier. In een sierlijke toespraak heette prof. Hubrecht, voorzitter der Vereeniging, de aanwezigen welkom in 't eigen Tehuis en schetste 't doel en streven der Nederl. Dierk. V. Ook aan de nagedachtenis van dr. Van der Sande-Lacoste, die voor 't stichten van 't gebouw f 5000 schonk, werd een waardeerend woord gewijd. Met een opwekkend woord aan de leden der V. werd door spreker 't Zoölogisch Station geopend verklaard. Nadat de eerewijn was aangeboden, nam de hr. Burgemeester 't woord en betuigde, namens 't gemeentebestuur en de burgerij, zijne erkentelijkheid voor de vestiging van 't Station alhier. Nu trad de directeur van »Natura Ar tis Magistra voor, sprak een waardeerend woord en bood den heer Dr. Hoek 't eere lidmaatschap dier vereeniging aan. Voor deze onderscheiding werd door Dr. Hoek, directeur van 't Station, dank betuigd, waarna hij een dronk aan den spreker wijdde. Vervolgens werd 't gebouw bezichtigd en de gewone jaarlijksche vergadering ge houden. Een matrozengrap Een bedaagde gouvernante maakte met een aan haar zorg toevertrouwd knaapje, dat een matrozenpakje aan had, een wan deling door het Vondelpark te Amsterdam. Zij hield het jongske aan de hand en las tegelijkertijd ijverig in een boeienden lief desroman, waarin ze geheel verdiept was. Plotseling verloor de jongeheer zijn kas- tiebaL Hg ontwrong zich zacht aan de hand der juffrouw en snelde weg. Dit too- neeltje trok de aandacht van twee matro zen, die op een bank in het park zaten. Jandorie, daar zullen we eens 'n grap meê hebben," lachte de oudste, fluks op springende; meteen snelde hij weg. Hij ging op zijn hurken zitten en schoof zacht zyn ruwe knuist in het handje der dafcm, die den deugniet nog niet gemist had. Plofr seling schrikte zjj op. Wat dacht die ben gel wel, om haar van die zachte drukji te geven, en meteen keert zij zich om. Maar, o wee Daar zit op zijn hurken de oude matroos, met de pijp tusschen de dikke lippen, en hij lachte, dat de tranen hem langs de bruine wangen liepen. Diep verontwaardigd, met een blos van schaam te, snelde de juffrouw weg, onder den scha terlach der Jantjes en het geginnegap van van een aantal dienstmeisjes, die waar schijnlijk minder afkeerig waren van den zeebonk dan de deftige gouvernante. De sergeant J. S., van het le regi ment vesting-artillerie, te Utrecht in gar nizoen, heeft zich op de onderofficrskamer in de kazerne van het korps, door een geweerschot van het leven beroofd. Naar men zegt zou onbeantwoorde liefde den nauwelijks 23-jarigen jongeling tot dit wanhopig besluit hebben gebracht. De vrouw van een werkman te Am sterdam. wonende in de Houtmanstraat aldaar, zou Vrijdag eenige boodschappen gaan doen. Toen zij daartoe bij een win kelier kwam en het gekochte betalen wilde, miste zij haar knipje, waarin naar zij zei- de zich ff5 bevond. Dej schrik over dit ver lies greep haar zóó hevig aan, dat zij eenige oogenblikken later op straat den geest gaf. Later vond men het vermiste knipje met het geld in hare woning terug. Onder het opschrift zenuwkwalen jst men in het „U. D.": Het herhaaldelijk plaatsen der adver tentie tot aanprijzing van de geneeswijze van E. Weissman geeft mij aanleiding nog eens te herinneren aan een artikel, dat ik daarover eenige weken geleden schreef. Wel is waar is de brochure kosteloos, doch het daarin aanbevolen middel is slechts voor buitensporig hoogen prijs verkrijg baar, en dit beroertewater" is niets an ders dan gekleurde arnica-tinctuur. Het zal evenmin iemand anders tegen beroerte kunnen waarborgen als het dit den aan een beroerte gestorven uitvinder heeft kunnen doen. Aangezien het toepassen van middelen, die werkelijk hulp kunnen brengen, door middelen als het boven aangeprezene wordt tegengehouden, acht ik het mijn plicht, nogmaals mijne stem daartegen te verhef-' fen, ten einde zenuwlijders te behoeden voor schade. Prof. H. Wefers Bettink. Een aardig reisje De aan den zuidelijken hemel schitte rende hoofdster der eerste grootte >Cen- tauri" is, blijkens de jongste onderzoekin gen, het dichtst bij de aarde. Nemen we nu eens aan dat een spoorweg naar die ster kon worden gelegd en de vrachtprijs op één cent per kilometer werd gesteld. Met het oog op dien goedkoopen prijs wenscht een heer het reisje te onderne men. Hij gaat naar het station en hoort tot zijn verbazing, dat het biljet dertien duizend millioen gulden kost. Als voorzichtig man informeert hij naar eenige zaken, die hem nuttig kunnen zijn Hoe hard rijden de treinen? 96 Kilometer in het uur, is het antwoord, alle oponthoud inbegrepen. Wanneer komt de trein aan Over 48.663.000 (acht-en-veertig mil lioen zeshonderd-drie-en-zestig duizend) jaren, mijnheer. 't Kan schikken! Een brief van een der geredden van het stoomschip Prins Frederik" doet zegt het »N. v. d. D." eenige bijzonder heden kennen, welke nog niet waren medegedeeld. Wij ontleenen daaraan het volgende: »Het begon in het begin van het Kanaal te misten, en het mistte door tot den tijd van het ongeluk. Het was een Engelsch stoomschip, dat ons in de golf van Biseaye in den grond boorde, dwars door de machinekamer heen. Allen lagen te bed. De tijd om de sloepen uit te zetten, was maar 5 minuten, want na die 5 minuteD was er niets meer van het schip te bespeuren dan houten balken, enz. De ramp had Woensdagnacht om 107a uur plaats, en wij hebben tot 21/z uur rondgezwalkt op zee, in de sloepen, door den kolossaal zwaren mist, tot wij eindelijk een licht bespeurden, en daarop afgaande, was het een schip. Dat schip had namelijk ons in den grond geboord, en de geheele bovenrand van den boeg is totaal ervan weggenomen. Op dit wrak hebben wij, zonder de nachten slapend door te brengen, twee dagen gezwalkt, en kwamen op goed geluk te Falmouth binnen. Ons eten be stond uit harde scheepsbeschuit met water. Alle passagiers geven hun verwondering te kennen over de goede aankomst van ons alhier. Alles is weg, maar toch had ik den moed om de sloep weer te verlaten en op het zinkende schip mijn hut op te zoeken, terwijl de lichten reeds uit waren, om het horloge van pa te redden, dat mij ook gelukte. Het was een beroerd gezicht, zoo'n zeekasteel te zien zinken. De boot ging in eens met het achterdek naar den kelder, en weg Was het. Het vuur spatte van alle kanten er uit. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd op straat te Rotterdam een agent van politie aangesproken door een heer en dame, met verzoek hun een nacht verblijf aan te wijzen. De agent, die niet uit zijn wijk kon, verwees hen naar de Pauwensteeg, waar men hen op het bureau wel zou helpen. Toen zij daar hunne namen opgaven', meen de de dienstdoende inspecteur die wel meer gehoord te hebben, en bij onderzoek bleek dat zij door de politie te Amsterdam ge signaleerd waren. Dadelijk werd hun nu nachtverblijf in het bureau verstrekt, en daarbij nog een vrije reis naar Amsterdam. Te Kortrijk zijn 17 menschen, man nen, vrouwen en kinderen, berooid uit Ar gentinië teruggekomen. Zij hadden alles verkocht wat zij hadden, om naar Zuid- Amerika te kunnen gaan maar gedurende tien maanden hebben zij in Argentinië rondgezworven en zijn van de eene plaats naar de andere gezonden, ten prooi aan de grootste ontberingen, 't Was hartverscheu rend om die menschen te zien, voorname lijk een jongetje van omstreeks 12 en een meisje van 16 jaar; zij waren uitgemer geld en moesten ondersteund worden om te kunnen gaan, zoodanig waren zij uit geput van krachten; zij hadden letterlijk den dood reeds op hun aangezicht. De kermis is oudmaar dat ze nog niet verouderd is, bewezen ons in de afgeloopen week de stijgende vroolijkheid en opgewonden heid der schoolgaande jeugd en ook van de jeugd, die reeds de paedagogische leiding ont wassen is. Scheepjes van allerlei constructie en enorm groote wagens brachten af en toe de heerlijkheden aan, wier aanschouwing we deze week kunnen genieten. Veelkleurige aanplakbiljetten versieren de hoeken der straten en de plaatselijke couranten staan vol advertentiën, waarin de kermisreizigers hunne wondervolle dingen aan de goede bevolking van Helder, Nieuwediep, enz., bekend maken. Meent echter niet, waarde lezers en leze ressen, dat alleen vreemdelingen de kermis voor u aantrekkelijk willen makenO, neen, een aantal ingezetenen spant zich er ins gelijks voor in. Dit nummer onzer courant is niet voldoende om alles te bevatten van daar dat een* bijvoegsel noodig werd geoor deeld. Als ge er tijd voor kunt vinden, leest dan t Vliegend Blaadje" met uw gewone belangstelling, en ge zult de waarheid onzer bewering bevestigd vinden. Jarenlang zjjt ge gewoon, dat we op 't veld der kermisvermakelijkheden u tot gids verstrek ken, en daar zulks steeds door u is gewaar deerd, willen we ons ook nu volgaarne daar voor inspannen. Tot veler spijt moeten we ditmaal de voor stellingen der Holl. Opera missen, waaraan we sinds een paar jaren gewoon waren geraakt. Gelukkig weten echter Melpomene en Thalia den weg naar Hollands Noordpunt nog te vin den en laten zich zelfs niet afschrikken door 'tgure herfstweer en de verkwikkende stort buien, die we de laatste dagen mochten ge nieten. Tot haren dienst verrezen bij de bestaanden nog twee tempels, waar de priesters en pries teressen der kunst, voor ons genoegen zullen optreden en zich beijveren, 'tons zoo aange naam mogelijk te maken. Eerstens vestigen we de aandacht op onzen Stads-Schouwbnrg in de Koningstraat, alwaar de directie Van Lier de campagne heeft ge opend met 't geestige blijspel «Zenuwachtige vrouwen". We hopen dat de bezoekers niet al te zenuwachtig mogen worden van 't lachen. Als slot volgt «De oude doos." De dames Albregt, André en van Beem, gesteund door de heeren Van Lier, André, Lageman en Van Beem waarborgen ons een degelijke opvoering. Voor Tivoli verrijst de nette schouwburgtent van de directie Kreukniet, Bigot, Poolman en Blaaser, welk gezelschap alhier zijne sporen heeft trachten te verdienen met do opvoering van 't drama «Kleine Jacques", terwijl voor de volgende voorstellingen zijn gekozen «De wandelende Jood" en «Het gebed der schip breukelingen", beide drama's. Daar de dra matische talenten van 't meerendeel der ac teurs en actrices ons niet onbekend zijn, ver wachten we genotvolle avonden. De rollen zullen vervuld worden door de damesBeu kers, HuijzersRozen velt, PoonsVan Bienen en de heeren Bigot, Blaaser, Verhagen, Pil- ger, Fedi, Kuhn enz. Óp 't Nieuwe-Kerkplein staat de ruime en fraaie schouwburgloge van 't Nederlandsch Tooneelgezelschap, dir. W. Hart, nog van vroegere gelegenheden in gunstige herinnering. Bekend met den smaak van 't publiek, opende dit gezelschap de reeks zijner voorstellingen met 't drama «Het Roofschip of de schrik der zeeën," een echt volksstuk. We kunnen verzekeren, dat de heer Hart niet over den toeloop van 't publiek zal te klagen hebben. Wanneer men zich eens op zijn gemak wil ontspannen en een aangenamen avond door brengen, kunnen we een bezoek in de zaal van Tivoli aanraden. De \jverige directeur Maalsteed heeft gezorgd dat de heer G. Stroo ber daar gedurende de kermis eiken avond zal optreden met een gezelschajï^s^cialiteiten. Dat de heer Stroober ook nu in staat is ons op dat gebied wat nieuws en verrassends aan te bieden, bewezen opnieuw de avonden van Zondag en Maandag. Onder de specialiteiten noemen we eerstens Frl. Hertha, die 't in de dressuur van honden tot een buitengewone hoogte heeft gebracht. Hare 10 viervoetige kunstenaars zijn schoone dieren, die hunne toeren even gemakkelijk alssierlijk ten uitvoer brengen. Ze doen hun leermeeste res alle eer aan en hunne werkzaamheden zullen stellig een van de aantrekkelijkste nom- mèrs van 't programma blijven. De Nederlandsche karakterkomiek, Abr. de Winter, handhaaft zijn welverdiende re- nommée en toont ook nu weder, dat hij in zijn genre niet licht overtroffen zal worden. Óok den heer N. de Haas, Hollandsche karak ter-komiek zagen we met genoegen optreden. Hij heeft de kunst nog niet verleerd zijn au ditorium aan 't lachen te brengen. Master John Tom verbaasde ons door de ma nier, waarop hij zijn viool bespeelt. Er be hoort heel wat oefening toe 't spel zonder stoor nis voort te zetten, wanneer de viool ieder oogen- blik in een andere richting wordt gehouden; ook zijn onbegrijpelijke goocheltoeren met een brandende sigaar werden met groot genoegen gezien. Met pleizier hoorden we de liederen, voor gedragen door de Hollandsche soubrette, Madlle Annette (Anna Slouderof). De acrobatische clowns The brothers Bassi weten wat leven in de zaak te brengen en doen vaak door hunne werkzaamheden een uitbundig gelach opgaan. Bewonderenswaardig zijn de werkzaamheden van Mr. Marienis, de krokodilleman. We besluiten met te noemen Frl. en Ilernn Derleth, Weener Daettisten, van Miss Crom- wels and Mr. Dick, Novelty Duettists Exen- trics en van Mr. Cherierse, die zijne even wichtstoeren met groote vastheid op stoelen die boven elkander geplaatst zijn uitvoert. We vestigen hierbij de aandacht op de beide matinées, Donderdag en Zondag, daar alsdan Paytons originale cosmopolitan mari- onnettes znllen worden vertoond. In Musis Sacrum heeft de directie alles ingericht om 't den bezoekers aangenaam te maken en wel op velerlei gebied. Die van Toon-, Dans-, Eet-, Drink- en Rookgenot houden, kunnen hier in de net gedecoreerde zaal de vervulling hunner wensch vinden. Ook de heer M. P. Polak, tegenover de Molenbrug, heeft een gezelschap geëngageerd, dat wel in staat is de belangstelling te boeien. In de eerste plaats trekt 't «slangenmensch" door zijne onbegrijpelijke lichaamswendingen de aandacht. De gelegenheid, in 't centrum der bewegiug, is zoo gunstig mogelijk en alles is er sierlijk en net ingericht om de bezoekers te ontvangen. Een paardenspel behoort op een kermis, hoewel we 't er niet ieder jaar zien. Thane staat 't circus van den heer Schuitenvoerder op 't Havenplein. Liefhebbers van goedge dresseerde paarden vinden hier iets naar hun smaak, daar de directeur 't hierin tot een aanzienlijke hoogte heeft gebracht. Stoute rijders en rijderessen verrichten hier hunne toeren op een wijze, die met recht de verba zing opwekt. Twee gedresseerde ossen, vroe ger werkzaam in 't circus Carré, verrichten hunne kunsten onder leiding van jongejuffrouw Schuitenvoerder, 't Zijn prachtige dieren, voor een landman 't bezien ten volle waard. Een grappige pantomime wordt aan 't slot van iedere voorstelling gegeven. We willen hier laten volgen de welkomstgroet van den goedbekenden komiek Hannes Kiekiek Hans Kiekiek die is weer hier, En zal weer maken veel pleizier. Het publiek die weet nog niet, Ik ben niet meer bij Spriet Maar bij Schuitenvoerder op 't Havenplein, Doe ik lachen groot en klein. Ja zelfs die schoone ossen van Carré, Doen in elke voorstelling mee. Ik als schoolrijder op een zwijn, Doe verwonderen groot en klein. Ten 2 uur kindervoorstelling, ik te paard, Lachen, dat is de moeite waard. Ik heb veel tot lachen meegebracht, Zoodat ik een volle tont verwacht. Oud en jong heeft hier veel pleizier, Want Hannes is wel bekend alhier. Motto is lachen, wat ik u bied, Gij weetik was den komiek van den (ouden Spriet. Op 't Westplein treffen we ook nu weder 't Gagliostro-Théater aan, directie Alber en Ahrens Basch. Steeds mocht dat Théatre zich verheugen in een druk bezoek van 't publiek. Afwisselend en vol verscheidenheid is ook nu weder 't programma, dat door de "reetie wordt\aangeboden. Al komt hiplaat. Spriet vergeet de Hel- dersche kermis niet. Op 't Westpleïn kimt ge hem vinden met een nieuw gezelschap kunstenaars op verschillend gebied. Spriet kwam gewoonlijk plaats te kort en twijfelt niet of bij zal ook deze kermis 't publiek aan genaam weten bezig te houden. Die iets wil zien, dat met de meeste gratie wordt uitgevoerd en tevens voor de bezoekers onbegrijpelijk is, bogeve zich naar «Electra," 't Grieltehe wereldwonder, dat insgelijks op 't Westpfein wordt vertoond. Daar alles in 't volle licht geschiedt, is 't succes buitenge woon. Liefhebbers van natuurkundige historie kun nen bevrediging vinden in 't wereldberoemd Slangentliéatre, van den lieer Zernitz, op 't Molenplein, waar behalve slangen, ook apen en vogels worden vertoond. Volgens opgave treft men er meer dan 200 soorten van levende dieren aan. Al wat tot de weerbaarheid behoort, brengt voorzeker een bezoek aan de Tir de Salon, Havenplein, van A. E. Bonefang. Laud- en zeemacht en ook burgerlijke vereenigingen kunnen daar blijken geven van hunne bedre venheid in 't sehieteD. Ook de heer Lemeur Consael, de Paris, vindt men dit jaar weder op 't Molenplein met zijn Taverne Parisienne, waar wafelen, beignets en andere lekkernijen tot een be zoek in de sierlijke tent uitnoodigen. Daartegenover, ia «De Oesterput", heeft onze plaatsgenoot Reis er alles op ingericht om zijn bezoekers netjes te ontvangen en geeft gelegenheid tot een degelijke versterking van den inwendigen mensch, waardoor men in staat gesteld wordt "t feestvieren vol te houden. Onze oude kennis, Dirk Visser, van Pur- raerend, heeft ons nog niet vergeten. Een halve eeuw staat hij reeds iedere kermis op den Kanaalweg, met zijne overheerlijke worst, paling, zalm etc., alsmede met zjjn koekkraam, thans echter een weinig van zijne vroegere standplaats verwijderd. Ook onze vroegere plaatsgenoot J. Selder beek vinden we terug, voorzien van keurige Purmerender metworst en gerookte paling, terwijl zijne koekkraam ons weder lekker nijen van anderen aard aanbiedt. Voor de zes-en-dertigste maal biedt de wed. H. van Rijken ons hare keurige pof fertjes op de kermis aan, voorzeker niet min der smakelijk dan vroeger. Hare nette kraam heeft ze op 't Molenplein opgeslagen. Op 't Westplein treffen we nog een anderen kennis aan en wel H. van der Kam, wiens poffertjes ook nu wel evengoed aftrek zullen vinden als vroeger. De bekende wafelhakker P. Bonkamp vinden we op zijne oude standplaats bij de Molen- brug, waar hij de liefhebbers van wafelen verwacht. Ook hem rekenen we tot onze oude bekenden te behooren. Een nieuwigheid op de kermis is voorzeker Vinckens Groat American Riding school etc. dat in goed Hollandsch wil zoggen een meer tot volkomenheid gebrachte draaimolen. Nu, zoo iets behoort bij een kermis. Die nu op 't Havenplein wandelt, en van draaien houdt, kan er gebruik van maken; zoo ook de wan delaars op 't Westplein van de fraaie caroussel van Van Vleuten. Onder dc kramen trekt vooral de sierlijk geëtaleerde uitstalling van Gebr. Bonnier de aandacht. Galanterieën en Byouterieën zijn hier fraai opgesteld en van goedkoope tot dure prijzen verkrijgbaar. Wanneer gij, lezers en lezeressen, over 't terrein der kermis wandelt, zult ge nog veel j meer opmerken, dat hier niet is genoemd, zooals waarzegsters, schoone dames etc., maar we achten 't van genoegzame bekendheid, dat die elke kermis worden aangetroffen. Aan muziek

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1