't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1822. Zaterdag 2 Augustus 1890. Achttiende Jaargang. KALEKJEB DEK WEEK. NIEUVSTIJDINGEN. ATDonnement per 3 Panden binnen de gemeente50 Cent. 3 x, franco per post 75 Afzonde>jke nnmmftrs2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTs, Oogstmaand, 31 dagen. Opkom der Zon 4 u. 29 m. Onderj' 7 u. 41 m. Zondag Maandag 4 Dinsdag 5 Woensdag G^aatste kwartier. Donderdag 7 Vrijdag 8" Zaterdag 9 HELDIt, l Augustus 1890. De milieus der lichting 1886, be- lioorende bij eerste divisie infanterie, zullen in Oct oor dertien dagen onder de wapens komt, voor de oefening met de nieuwe gewi n en de beproeving van het ledergoed. De commi bij de marine C. Meyers alhier, die 1 d^r zijn 50-jarige n dienst herdacht, zal, iar wij vernemen, op 1 October den diet niet pensioen verlaten. Men deelt :g mede, dat de justitie te Amsterdam ook i kennis gesteld was met een tweede vermeen tegen mej. Aafke Kuy- pers. Daaromtrent d<t het „Nieuws" de vol gende bijzonderhe'n mede Ongeveer ander,lf jaar geleden einde Februari 1889 verleed tamelijk plotseling de Wed. K., wonde aan de Baarsjes, te Amsterdam, welke,9-jarige vrouw, als gewe zen min van de fplie Smissaert, bij de twee gezusters Wilhelm» (de overledene) en Lu- cie die, gelijk j reeds mededeelden, af zonderlijk, doch beft in de Tesselschadestraat woonden dikwyloverhuis kwam. Eenige keeren in de maanTzy genoot tot haar dood ook een maandgeld IU f 10 van de dames) kwam zij beurtelingoij de zusters koffiedrin ken. In Februari van it vorige jaar was de dochter van vrouw 1 te wier huize zij woon de, bevallen, waarome bezoeken by de freu les gedurende eenigetyd gestaakt werden. Nog was de kraan ouw niet hersteld, of vrouw K. ontving, n>ens freule Wilbelmina (wonende bij mej. K"ers), de uitnoodiging om op een aangegevgdag, in plaats van bij haar zuster Lucie, b*aar, Wilbelmina, kof fie te komen drinken- Aan die uitnoodigig durfde de oude vrouw, die, evenals zoovelen„elke met mej. Kuypers in aanraking kwameyich tegen den krach- tigen wil van deze dfe niet gaarne verzet ten, geen weerstand tien, hoewel zij om het gure weer en omdat jnog niet goed in het huis van haar dochter-mist kon worden, lie ver geweigerd had. - Zij ging er dus heé« Toen de oude vrouw iets vroeger dan gewclyk in haar woning terugkeerde, voelde ziich zeer onwel. He vige buikpijn, gepaardoet looze brakingen, volgden, de vrouw ble bedlegerig en stierf 9 dagen later. Als oorzaak van dedood werd door den dokter „bronchitis" opJjeven. Het tamelijk onvervhte afsterven van de vrij krasse en in den-egel niet ongezonde vrouw en de verschijnen van haar ziekte hadden zulk een diepeindruk op de dochter gemaakt, dat deze, toezy het verhaal van het overlyden van luie Wilhelmina las in de nieuwsbladen, tc nadenken werd ge bracht, door enkele ovuenkomende bijzonder heden. De vrouw hield hr vermoedens eenige dagen onder zich, dochoe meer zij over de zaak nadacht, hoe er zij zich herinner de, dat haar overled moeder met zoovele familie-omstandighedevan de dames Smis saert en dezer verhoing tot mej. Kuypers zeer volledig bekend is, en dat daarom laatst genoemde, als zij weffijk schuldig was, de oude zou kunnen besouwd hebben als een eventueele getuigenissen haar; dit alles liet de vrouw geen rast. Zy deelde haar veneden mede aan iemand, die bij het onderzoekan deze treurige zaak nauw betrokken is, ewel aan den scheikun dige dr. Van Ledde Hulsebosch, waarvan het gevolg is geweesllat de officier v. justitie haar heeft doen dagvrden om Maandag ge hoord te worden. I verhoor heeft onge veer 3 uren geduurd Het VI. BI. kan 5 mededeelen, dat de bewuste juffrouw, volos haar verklaring, Za terdagavond laat bezc heeft ontvangen van twee vriendinnen vaimej. Aafke Kuypers. Deze dames begónnenaar te waarschuwen geen noodelooze meceelingen te doen, en deden uitkomen, datij in het tegenoverge stelde geval haar alssn krankzinnige zouden beschouwen. Deze bedreiging vkte zeer op haar stel, maar door doelitige toespraak en me dicijnen tot kalmte gracht, zal zy Maandag, naar wij vermoeden, el in staat zijn geweest den rechter te zeggen wat haar op het hart lag. Dinsdagavond, te ongeveer half ne gen uur, heeft in de benedenwoning van het huis Kloveniersburgwal 65 een ge weldige gasontploffing plaats gehad. De bewoner, de heer Vos, en andere perso nen, hadden reeds den geheelen avond in de zijkamer en daaromheen een sterke gaslucht waargenomen, maar om de oor zaak er van na te gaan, had men de on voorzichtigheid met een licht in de nabij heid van het lek te komen, waar zich tusschen het plafond en den bodem der eerste verdieping klaarblijkelijk een groo- te hoeveelheid gas had opeengehoopt. Het gevolg was, dat het gas met een hevigen knal ontbrandde en door de ontploffing de twee boven elkander liggende voorka mers vernield werden. De bewoner, die met het licht was gaan kijken en op een trap stond, die een bezoeker vasthield, werd van die trap geworpen, doch bekwam geen ernstig letsel. De bezoeker evenwel be kwam vrij ernstige kwetsuren aan het hoofd en moest zich in het gasthuis laten verbinden. De schade is zeer ernstig. De ramen en de luiken in de zijkamer zijn, gelijk men van buiten zien kan, geheel stuk ge slagen. Binnen is de verwoesting even groot. Het plafond in de zijkamer en in de gang is bijna geheel weggeslagen, de vloer van de, eerste verdieping is eveneens ernstig vernield. Ook aan meubelen e d. is de schade zeer groot. In een der roofnesten aan het begin der Warmoesstraat te Amsterdam heeft men weder een buitenman uit Bussum let terlijk uitgeplunderd. De man beweert ruim duizend gulden aan bankpapier bij zich gehad te hebben en zich 's avonds door een der nimfen, die dat gedeelte der stad vooral bij avond onveilig maken, te hebben laten verlokken om mede te gaan. Na een borrel gedronken te hebben, waar in hoogstwaarschijnlijk een slaapmiddel- tje was gemengd, is hij zijn bewustzijn kwijt geraakt. De politie vond hem den volgenden morgen nog slapende op een stoep op den O.Z. Voorburgwal. De man was letterlijk van alles beroofd en kan niet opgeven in huis hij geweest is, noch wie de vrouw is, die hem meegelokt heeft. Hij herinnert zich niets meer, alleen wel dat hij veel geld bij zich had, dat nu ver dwenen is. De volgende maand wordt te 's Gra- venhage verwacht om een bezoek aan ons land te brengen de 26-jarige hoogleeraar te New-York, de heer Gijsbert Hodenpijl. Deze jeugdige geleerde is Amerikaan, doch van Hollandsche afstamming. Met groo- ten lof beantwoordde hij twee prijsvragen, door de geneeskundige faculteit van een der hoogescholen in de Vereenigde Staten uitgeschreven. Tengevolge daarvan werd hem op 26-jarigen leeftijd de hoogleeraars- stoel aangeboden. Met het stoomschip Prinses Ama- lia" waren in het laatst van Juli jl. uit Indië teruggekeerd twee gegageerde mili tairen van Afrikaanschen oorsprong, die naar Nederland waren gekomen om van hieruit naar hun geboorteland terug te gaan, doch na kort verblijf te Harderwijk weldra hun verlangen te kennen gaven in het koninkl. koloniaal militair invaliden huis Bronbeek" te mogen worden opge nomen. Die beide negers behooren tot het na genoeg geheel uitgestorven Ashantijnsche element in het koloniale leger, dat ten allen tijde en vooral op Atjeh de beste diensten aan het gouvernement bewees. Door hunne eenvoudige, kinderlijke na tuur, hun gehechtheid, hun onvervaarden moed en hun doodsverachting in den krijg werden die Afrikanen steeds hoog in het leger gewaardeerd. Ook gedurende hun verblijf bij het ko loniaal werfdepot hebben beide bovenge- noemden zich uitstekend gedragen en tot geen enkele klacht aanleiding gegeven het grootste gedeelte van den dag brach ten zij in de kantine door, en het was eigenaardig te zien hoe zij zich daar met dammenwisten bezig te houden. Donderdag zijn zij^. na ongeveer een maand te Harderwijk* vertoefd te hebben, naar Bronbeek" vertrokken om daar hun verdere levensdagen te slijten. In den loop van het tweede kwar taal zijn voor den militairen dienst in In dië te Harderwijk aangenomen427 per sonen, waaronder 97 vreemdelingen, en 191 onderofficieren, korporaals en minde ren uit de korpsen van het leger hier te lande. Aan handgelden werd hun uitbetaald f 109,000. Zij werden over de onderschei dene wapens verdeeld, als volgt: infante rie 343, cavalerie 26, artillerie 48, genie 7, administratie 3. Van het 7 e reg. inf. gingen dit kwar taal de meesten, d. w. z. in vergelijking met andere regimenten naar Indië, nl. 32. Naar Oost-Indië vertrokk.431 kader en soldaten in 't detachementen verdee^ en door 18 officieren derwaarts geleid. Onder hen werden 85 vreemdelingen ge teld. Naar Suriname gingen 2 officieren en 32 soldaten, waaronder 7 vreemdelingen. Uit Oost-Indië repatrieerden te Harder wijk: 23 miliciens die 2 jaren waren ge detacheerd geweest, en uit West-Indië 7 onderofficieren en minderen wegens vol brachten diensttijd. Te Oorschot is een bejaarde vrouw door den bliksem getroffen. Eenige 00- genblikken later gaf zij den geest. Vóór een paar maanden getrouwd. Maandag vrouwlief weggeloopen. Dinsdag de varkens door manlief verkocht. Woensdag ook de koe en het kalf. 's Avonds mekaar voor altijd afgezworen. Vrijdag huis, land en de rest te gelde gemaakt. Ging dat niet vlot 't Is te Meeden gebeurd Buitenkansjes Bij het gedeeltelijk afbreken en her nieuwen van eenige gebouwen eener hof stede te Ossenisse, toebehoorende aan den heer Seidlitz te Hultz, vond men in een der muren gemetseld drie aarden potjes, die bij de opening bleken te bevatten pl. m. 1600 gulden in rijksdaalders en andere geldstukken, dragende verschillende jaar tallen van 1831-1848 de schat is tusschen den vinder en den eigenaar verdeeld. Een nieuwe Reddingsboot. Te Harwich is een stoom-reddingsboot ge- staxionneerd, waarmede dezer dagen op den Theems goed geslaagde proeven zijn genomen. De boot, een uitvinding van de keeren R. H. Green, belooft groote diensten te ver richten bij het redden van schipbreukelingen. Zij is het resultaat vau twee jaren van proef nemingen. Stoom is de beweegkracht, maar de boot wordt door water voortgestuwd d. w. z. de turbine wordt door stoom bewogen, maar de boot wordt voortgestuwd door liet water, dat langs een kanaal ingebracht en langs een ander kanaal uitgeworpen wordt. Zij kan, bij een snelheid van ongeveer 9 knoo- pen, in 4 of 5 seconden tot stilstand gebracht worden. Ook kan zij omgedraaid worden bin nen eene oppervlakte, welke nauwelijks groo- ter is dan de cirkel, die beschreven wordt met den boeg als middelpunt en de lengte van het vaartuig als straal, en zoo snel ge schiedde dit tijdens de proefneming, dat de geheele cirkel door het schuim werd aange duid. Zij kan zoowel met als zonder roer be stuurd worden en is zoozeer en zoo snel af hankelijk van den menschelijken wil gemaakt, dat zij het figuur van een 8 zoo vlug kan be schrijven, dat het schuim, dit figuur aandui dende, duidelijk zichtbaar blijft. De boot is 50 voet lang, 141/.i voet breed en de diepgang, wanneer zij diep beladen is met 3 ton steen kolen, 30 passagiers, 9 schepelingen en alle noodige tuigage enz., 31/* voet. De paarde- kracht is 170. De voordeelen van deze reddingsboot wor den als volgt opgesomd lo. De voortstuwings kracht werkt oogenblikkelijk; 2o. geen krachts- verlies of nadeelige gevolgen voor de machine, hoezeer het vaartuig ook rolt; 3o. de trillin gen, die gewoonlijk bij schroef- of raderboo ten worden waargenomen, verdwijnen bijna geheel4o. daar de machine slechts in éene richting werkt, wordt de slijtage veel minder en is er geen tijdverlies om te stoppen of te rug te gaan; 5o. het bestuur van het vaartuig is geheel in handen van den officier op dek, die door het bewegen van twee staven, zon der eenige gemeenschap met den machinist, kan vooruit- of achteruitgaan of stilstaan; 60. geen ernstige beletselen onder water zijn van invloed op de snelheid of kunnen den invloed ondervinden van aanvaringen met drijvende wrakstukken, tonnen, enz.7o. wanneer het roer onklaar wordt, kan de boot toch nog be stuurd worden. Het vaartuig is door schotten verdeeld in 15 waterdichte afdeelingen, die spoedig en ge makkelijk kunnen leeggepompt worden. Op een proeftocht bedroeg de snelheid 8.424 knoo- pen en de boot beschreef in 35 seconden een halven cirkel en in 50 seconden een geheelen cirkel. De boot werd van volle snelheid in 32 seconden tot sttlstand gebracht en van stil stand tot volle snelheid in 4 seconden. Het steenkolenverbruik is matig, namelijk 2 cente naars per uur, zoodat zij 30 uren achtereen dienst kan doen. Omstreeks 4,000,000 Israëlieten in Rusland worden volgens de ^Standard" met verbanning bedreigd. Men verwacht eerlang een regeeringsbesluit, waarbij hun het verblijf in het Russische rijk onmo gelijk wordt gemaakt. Een invloedrijk En- gelsch Israëliet heeft zich naar Parijs be geven om te trachten van de Fransche regeering te verkrijgen, dat zij haren in vloed ten gunste van zijne geloofsgenoo- ten in Rusland aanwende. Saint-Etienne, 30 Juli. I11 de mijn Pélissier heeft een ont ploffing van gas plaats gehad. 165 per sonen waren er werkzaam 35 die gewond zijn, zijn naar boven opgehaald. Men gelooft dat de anderen zijn omgekomen. Buenos-Ayres, 29 Juli. De opstand is geheel geëindigd, door dien de opstandelingen gebrek aan am munitie hadden. Een algemeene amnestie is uitgevaardigd. Ingezonden. Met hare roeping in strijd. In den loop van dit jaar is door de uitge vers Roeloffszen en Hübner, te Amsterdam, in 't licht gegeven een werkje, getiteld„De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, haar werken en streven naar de behoeften des tijds, door J. Bruinwold Riedel." De schrijver is de algemeene secretaris der Maatschappij, een man geheel en al op de hoogte van het be langwekkende onderwerp, dat hij in dit vlug schrift op uitnemende wijze behandelt. Hij schetst het ontstaan en de werkzaamheid der Vereeuiging, die zoo ontzaglijk veel goeds heeft gesticht voor het volk van Nederland, en die nog steeds voortgaat om de stoffelijke en geeste lijke belangen des volks te behartigen. Op pag. 21 van dit werkje trokken de vol gende regelen mijne aandacht„Naast de volks bibliotheken mogen genoemd wordende volksvoordrachten. Deze voordrachten trekken in steden en dorpen honderden bezoekers van allerlei stand en leeftijd, die, na het zorgen en zwoegen des daags, riek vereenigen in een goed verwarmde en verlichte zaal, waarin zij, meestal met genoegen, luisteren naar den spre ker, die, wanneer hij deze kunst verstaat, in de taal en den toon des volks, doch in elk geval op eene voor ieder begrijpelijke wijze, spreekt over 't geen hun inzicht verruimen, hun hart verwarmen, hun levensrichting be teren kan. Och, of deze volksvoordrachten, geheel voor en met het oog op de lagere klas sen ingericht, meer algemeen werden gehou den 't Boekje, waarin deze mededeeling en deze wensch voorkomen, wordt thans onder de leden van dit Departement en onder andere belang stellenden verspreid, 't Bovenstaande lezende en toetsende aan 't geen hier geschied is met de van wege het plaatselyk departement ge organiseerde Volksvoordrachten, dan moet de lezer wel tot het besluit komen, dat het woord, aan 't hoofd van dit stukje geschreven, vrij wel van toepassing is op onze afdeeling der Maatschappij, die door hare verspreiding van dit geschrift toont met het daarin voorkomende in te stemmen, doch wier handeling jegens Volksvoordrachten daarmee in lyn rechten strijd is. Steller dezes zou, zonder eenige aanleiding, het bovenstaande niet geschreven, niet inge zonden hebben, doch de inhoud van de ge noemde brochure en de betoonde instemming geven daartoe thans gegronde aanleiding. Helder, 29 Juli '90. E. Een Keizer en een Koning. Mijn scheurkalender is de algemeen bekende, die mijne huisgenooten en mij, en zeker dui zenden met ons, iederen dag een nieuwe aan beveling doet lezen van Van Houtens cacao en van De Haan's beschuit. Heden vernamen wij van eerstgenoemd artikel, dat het in de provisiekamer nooit mag ontbreken, en van de nooitvolprezen beschuit, dat zij de duurzaamste is. Terwijl wij het voornemen opvatten om de heeren Van Houten en de Haan zooveel mogelijk te begunstigen, lezen we deinscripte van 't blaadje voor heden, welke aldus luidt „Door een kanonkogel werden eenmaal een Keizer en een Koning gedood, zonder dat dit feit in de wereldgeschiedenis staat geboekstaafd. Het geschiedde den 11 Juli 1863 aan boord van het Nederlandsche oorlogsschip Medusa" Twee matrozen, Keizer en Koning geheeten, sneuvelden door één en hetzelfde schot." Hier ter plaatse leven wellicht onderschei dene personen, die dit feit bijwoonden ook daarom is de vermelding niet onbelangrijk. Helder, 29 Juli 1820. K. KONINGINNEDAG. De driekleur wappert van de transen, Een spelt ons blijdschap op dcez' dag, Nu Neêrlands edle Koninginne Weer Haar verjaarfeest vieren mag. Haar naam is zeker schoon te noemen; De naam van Neerland's Koningin Te meer omdat men haar mag roemen Als liefderijke volksvriendin. Voor haar ontplooien wij de banen Der driekleur, naast de Oranjevaan Voor Haar, die deelt iu vreugde en lijden, Van eiken trouwen onderdaan. Niet slechts door rijkbobloerade dreven Van ons zoo dierbaar Vaderland, Heerscht dankbre vreugde in deez' stonde, Maar ook langs Neêrland's duin en strand. Eén wensch, één bede, klinkt er teeder, En al het volk stemt daarmee in Geef, Heer, ons vaak dit feest nog weder Spaar lang nog Neêrland's Koningin Heldersche Moppen. Hij Kellner, een broodje met ham. ZijMaar, manlief, denk er toch aan, dat we by de familie M. op het souper zijn gc- noodigd. Hij Dat is waar, ik had het bijna verge ten. Kellner, breng me twee broodjes KnechtGoeden morgen, baas BaasZoo, ben je daar eindelijk waar heb je verleden week gezeten KnechtDe koorts gehad, baas BaasZoo de koorts gehad 't is wat moois, en dat 's zomers, midden in de drukte en dan wel een heele week. Als het nou winter was, dan kon je voor royn part een heele maand de koorts krijgen Mevrouw begreep het Een man in Den Haag schelde aan en vroeg of mevrouw ook tapyten had uit te kloppen; hij had dit werk over de twintig jaar by de hand gehad. „Wat kost het uitkloppen van dat tapijt in de huiskamer?" vroeg mevrouw. irTwee gulden." xDat is ontzaglijk duurGisteren kwam hier een man, die aanbood het voor een gul den te doen." //Juist, mevrouw. Maar op hoe 'n manier zou hij het doen „Hij had een stok in zijne hand." „Jawel. Hij zou het tapyt naar een leeg erf meenemen, niet waar Ja. Onze binnenplaats is te klein, weetje." „Juist. Dat is een Brusselsch tapijt, 't Is erg versleten. Er zijn veel gaten in. Hy zou er een groote vertooning van maken, als hij het hier uit en in droeg. Eenmaal op het erf zou hij uw naam zeggen aan iedereen, die vroeg van wien dat tapyt was. Is dat de ma nier om zulk een werk te doen?" „Hoe doet gij het dan?" „Ik draag het tapyt de achterdeur uit. Ik krui het naar mijn huis. Ik klop het uit op een erf, door een hooge heg omringden als ik het terug breng, netjes opgerold en met een linnenkleed er overheen, antwoord ik, als iemand mij er naar vraagt, dat hel een flu- weelen tapijt voor No. 224, in deze straat is. Vraagt niemand mij iets, dan schel ik aan by uwe buren aan weerszijden, en vraag of ze oen nieuw Smyrna's tapijt besteld hebben. Dan zien zij mij hier ingaan. Begrijpt u mij, mevrouw Mevrouw begreep het en hij mocht het ta pijt uitkloppen. Marine en Leger. Bij Zr. Ms. besluit van den 28ste dezer no. 18 zijn, met ingang vau den 2den Augustus 1890, benoemd a. tot adelborst der lste klasse bij de zeemacht de adelborsten der 2de klasse lste afdeeling bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Wil lemsoord C. T. Steffelaar, W. van Braam, W. Moens, P. Landweer, H. E. baron Van Asbeck, M. Wijt, G. Hoogenraad, C. J. J. de Neve, J. J. Com- mijs, J. P. E. Pool, W. H. M. de Fremery, K. E. Sluys, R. W. Boissevain, L. J. Moojen, B. Sohreuders, J. F. Obbes, C. E. H. van Heynin- gen, J. D. Alberda, S. de Ranitz, D. G. Bouri- cius, F. K. Weber, C. C. A. van Burg, H. J. Albarda, C. J. Canters, A. G. Boissevain, C. C. A. Last, C. Lofvers, J. van der Valk, J. AS. Ramondt, R. W. Hartman, W. Bnnge, R. L. Dijkhuis, F. Dingemans, H. W. A. Brans, T. J. Creyghton, jhr. J. O. E. von Schmidt auf Alten- stad t, C. N. de Kruyff, jhr. J. C. F. van Muh-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1