't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEÏÏWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1826. Zaterdag 16 Augustus 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEE. NIEUWST IJ DINGEN. REKENING ATjonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Burtaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 52 m. Onderg. 7 u. 13 m. Zondag 17 Maandag 18 Hartjesdag. Dinsdag 19 Einde der Hondsdagen. Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 Eerste kwartier. HELDER, 15 Augustus 1890. In de zitting van den Raad der gemeente Helder, gehouden op Dinsdag 12 dezer, is door B. en W. aan den Gemeenteraad over gelegd de Rekening wegens Inkomsten en Uit gaven, over het dienstjaar 1889. In de afdee- ingen van den Raad zal deze Rekening eerst daags worden onderzocht. Eervol ontslag, op daartoe gedaan verzoek, werd verleend aan den heer mr. J. D. van Kuyk, als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs aan den heer H. A. Stadermann, als lid van het Burgelijk Armbestuur; en aan den heer D. Corporaal als onderwijzer aan de ge meenteschool no. 7a. Op de voordracht voor de benoeming van Zetters der Rijksbelastin gen, tengevolge van periodieke aftreding, wer den geplaatst de heeren W. J. Maalsteed, C. Abbenes en S. P. Marinkelle, aftredende leden, en de heeren G. J. v. Hoolwerff, P. Van Twisk en W. J. Van Neck. Een adres van onder wijzers en onderwijzeressen bij de gemeente scholen, houdende het verzoek om verbetering honner positie, inzonderheid met het oog op de toekomst, werd niet behandeld, doch op voorstel van B. en W. werd bepaald, dat hier omtrent bij de begrooting voor 1891 eene be slissing zal worden genomen. Besloten werd om over te gaan tot huur van perceelen weiland ter uitbreiding van de opslagplaats voor den gemeente-reinigingsdienst en ter beweiding van de voor dien dienst benoodigde paarden. Op voorstel van het Dag. Best., werd een adres van het Bestuur van het plaatselijk Nuts- departement, houdende verzoek om tijdelijk een gemeente-lokaal te mogeu bezigen voor gymnastiek-school, met 8 tegen 7 stemmen voor kennisgeving aangenomen. Mede werden voor kennisgeving aangenomen eenige ingeko men stukken, waarna in eene zitting met ge- slotene deuren, bezwaarschriften tegen aan slagen in den Hoofdelijken Omslag ingekomen, werden onderzocht. Na de heropening der openbare zitting werd, naar aanleiding van een adres van den heer Tienstra, besloten om strooken grondsgelegen tusschen de Loodsgracht en de Oostslootstraat en toebehoorende aan de gemeente, aan de eigenaars der belendende perceelen af te staan, tegen betaling van 12, per c.A. Omtrent de inzameling van faeccaliën in eenige straten in deze gemeente werden klachten geuit door den heer Korver, 't geen den Voorzitter aan leiding gaf te verklaren, dat het Dag. Best. geen bezwaar zou hebben tegen eene toepas sing van het tonnenstelsel aldaar, mits de be woners zeiven de kosten voor aanschaffing van het benoodigde materiëel wilden dragen. Ten aanzien van de modderalooten in de na bijheid van 't Plantsoen bij het Spoorweg- Station werd, met het oog op de door eigena ren der belendende perceelen aan te wenden poging, om over die slooten de vrije beschik king te verkrygen, tot eene afwachtende hou ding besloten. Door den heer Van Twisk werd geklaagd over de gebrekkige inrichting der urinoirs nabij het N. Kerkplein, en op zijn voorstel werd met 10 tegen 5 stemmen tot het toestaan van Zondagsrust, 's namiddags na 2 uren, aan de brugwachters der gemeente besloten. (Het uitgebreid verslag is reeds Woensdag aan onze geabonneerden verzonden.) Een paar dagen nadat de heer Hoenkarap, van Utrecht, in de Bouwzaal alhier voor de onderwijzers en onderwijzeressen in dit arron dissement eene voordracht hield over het ele mentair teeken-onderwys in de lagere school, werd door hem dergelijke voordracht te Alk maar gehouden. Van deze voordracht is een zeer uitvoerig verslag opgenomen in no. 6292 van het Nieuws van den Dag. Opvallend voor ons is in dat verslag het aanloopje, dat de spre ker schijnt gebruikt te hebben, om tot zyn eigenlijk onderwerp te komen. We lezen nl. het volgende «De spreker, de heer Hoenkamp, begon met te zeggen, dat hij jl. Zaterdag voor een der gelijke vergadering te Helder was opgetreden, en nu, bij het bezoeken van Alkmaar, onwil lekeurig getroffen was door het verschil, dat ie dereen, die een eenigszins open oog voor het schoone heeft, moet treffen bij een bezoek aan het klassieke Alkmaar en het 19de eeuwsche Helder. Hier trapgeveltjes, oude huizen, histo rische versieringen en onde stratenginds boomlooze, rechte grachten, met styve huizen en nieuwmodische versieringen. Een algemeen oordeel over die twee plaatsen kan misschien samengevat worden in de woorden teeken- achtig en smakeloos." Wij willen niets afdingen op het gunstig oordeel des sprekers over het eeuwenoude Alkmaar, doch we komen op tegen zyne be wering, dat hier, aan den Helder, boomlooze grachten bestaan. 'tRechte woord, dat men op die bewering zou kunnen zeggen, zou wel wat hard klinken daarom meenen we hier te kunnen volstaan met te verklaren, dat de heer Hoenkamp onjuist is in 't geen hij zijnen hoor ders omtrent onze grachten heeft zoeken wijs te maken. Er zijn immers niet zoo heel veel plaatsen in ons land, waar men binnen de kom der gemeente, langs straten en grachten zoo veel hoornen aantreft als in de plaats onzer inwoning. Bij den heer M. E. de Grauw, uitgever, is verschenen „Herinnering aan Ouderkerk a/d Amstel." Dit dorp, een paar uur van Amsterdam, ligt schilderachtig aan de rivier den Amstel, welke op die plek een tamelijke breedte heeft. Menig bewoner der hoofdstad maakt daarheen een uitstapje, hetzij met de stoomboot op een warmen zomerdag of des winters als er gelegenheid is, op schaatsen. Een zevental platen in phototypie, keurig be werkt, geeft de meest pittoreske partijen van Ouderkerk a/d Amstel te zien. In netten om- Blag wordt dit werk afgeleverd tegen den prys van twee gulden. We twijfelen niet aan 't goede debiet van deze nitgave, daar menig bezoeker dier schoon gelegen plek zich gaarne een „herinnering" daaraan zal aanschaffen. De gepensionneerde sergeant-majoor van het korps mariniers J. B. Uytdebroek is Zaterdag jl. te Amsterdam, in den ou derdom van 79 jaar, overleden. Uytdebroek was zeer gezien bij de ma rine, was langen tijd instructeur en scherm meester aan het Koninklijk Instituut, had onder onze drie Koningen gediend en mocht, ofschoon gepensionneerd, zijn tenue blijven dragen. Dinsdagochtend werd zyn lijk met militaire honneurs op 1t kerkhof»De Liefde" begraven. Texel, 11 Augustus. Gedurende de laatste week werd voor een groote waar aan ijzer en staal uit de Benbrack aan gebracht. Het slopen wordt nog krach tig voortgezet. Uit Zype wordt gemeld Tengevolge van hooibroei is Dinsdag avond albier met den gebeelen inboedel totaal verbrand het boerenplaatsje, bewoond door M. Grootes, staande nabij St. Maar tensbrug. Ook het daarnaast gelegen bur gerhuisje van J. Schotvanger brandde dien tengevolge geheel af. Grootes en zyne vrouw waren toevallig ter kermis naar Barsingerhorn. De meid, M. Spreeuw, is ongelukkigerwijze, in ha ren ijver om nog wat te redden, door den rook gestikt en zoo verbrand. Deerlijk ver minkt is haar lijk van onder den puin hoop weggehaald. Zaterdag kwam te Terschelling de treurige tijding, dat de zeetjalk, schipper J. Roos, in beurtvaart op Amsterdam, op de terugreis naby Harlingen, door een on bekende stoomboot is aangevaren, waardoor de boeg zwaar beschadigd werd. Het vaar tuig is in zinkenden toestand te Harlingen binnengebracht. De stukgoederen en bestel- goederen zyn te Terschelling, gedeeltelijk beschadigd, met een schuit aangebracht. De opening van de jacht op klein wild in de provincie Noord-Holland is be paald op 6 September e. k met uitzon dering van die op fazanten, welke met 1 October e. k. wordt geopend. Yan een nieuwe methode van pro paganda maakt de »Haagsche Ct." mel ding. Op een muntbiljet van f 10 zag het blad met een caoutchouc-stempel gedrukt Wat rechtvaardig is Iedereen onderwezen. Iedereen kiezer. Iedereen soldaat. Uit Gorinchem wordt gemeld Maandagavond bewogen zich duizenden menschen, natuurlijk meest nieuwsgierigen, door de straten dezer stad en voorname lijk waar de kerk van het Leger des Heils staat. Die straten werden door militai ren afgezetnu kon het heilsleger onge stoord zyn godsdienstoefening verrichten, hetgeen Zaterdag en Zondagavond onmo gelijk was. Een patrouille doorliep tot elf uur de hoofdstratentoen rukten alle militairen in, doch bleven in de kazernen de wacht houden. Naar men zegt, was er onder de bevolking verbittering ont staan, omdat het Heilsleger zich, by het installeeren van heilssoldaten, van een roo- de vlag bediende. Te Wouw (N.-B.) is Zondagavond de houtkooper W. G., uit de herberg tehuis komende, bij zijne woning door twee kerels aangerand, erg mishandeld en van een portefeuille met 6 bankbiljetten van f25 en 4 muntbiljetten van f10 beroofd. Een metselaar uit Harlingen, die op een boerenhofstede in de nabijheid der stad werkzaam was, is bedolven geraakt onder een nieuw gemetselden muur, welke voor een hevigen wind en stortbui bezweek. De man, die reeds diep in de zestig was, werd dood tehuis gebracht. Den vorigen dag had hij met zyne tweede vrouw zijn 30-jarig huwelijk gevierd. Amsterdam is weer een fraai perceel rijker geworden, dank zij de ondersteunings geest der Assurantie-Maatschappij tegen Brand schade »de Nederlanden" te Zufphen. Door deze Maatschappij werden in den loop van het vorige jaar aangekocht twee onoogelyke perceelen, hoek Sophiaplein en Kalverstraat, met het doel daar een harer bijkantoren te vestigen. Daar dit terrein wel een gunstige ligging, maar zeer weinig oppervlakte had, en het dus een moeielijk vraagstuk was daarvoor eene goede indeeling te vinden, werden door haar eenige architecten uitgenoodigd, hiervoor plannen in te leveren. De uitslag dezer be sloten prijsvraag was, dat aan architect E vert Breman, den bouwmeester van den sigaren winkel aan de overzijde van het Sophiaplein, de uitvoering zijner goedgekeurde plannen werd opgedragen. Het gebouw draagt het karakter der Duit- sche renaissance. Tot de eerste verdieping uitgevoerd in hardstden, is het verder boven den cordonband geheel opgetrokken in rooden baksteen, met ruime toepassing van Udelfan- zandsteen voor de raamomlijstingen enz. ruime winkel met magazijnen is, naar wij vernamen, verhuurd voor een zaak in Ame- rikaansche artikelen, de overige verdiepingen, met afzonderlijken toegang, zyn deels door de Assurantie-Maatschappij in gebruik genomen, deels als kantoren verhuurdterwyl de zol derverdieping, als photohraphische werkplaats ingericht, door een onbekend Amsterdamsch photograaf zal worden betrokken. Nog zij vermeld, dat midden October des vorigen jaars de bouw werd begonnen door den aannemer J. N. Hendrix, die door zijn voortvarenden arbeid tot de spoedige en deug delijke voltooiing krachtig heeft bijgedragen. (Hdlsblad.) liet ongeluk te Crefeld. Volgens de „Niederrbeinische Volkszeitung" en andere plaatselijke bladen, geschiedde het ongeluk te Crefeld, dat zooveel menschenle- vens kostte, aldus Zondagmiddag brak een hevig onweer over de stad uit. Om drie uur begon het te on weren en eerst om vijf uur trok de bui af. Een half uur later kwam echter weer een nieu we bui opzetten. Om half zeven barstte dit nieuwe onweer los, dat gepaard ging met zoo hevige regens, dat men aan een wolkbreuk dacht. Bijzonder in het zuiden der stad veroor zaakte dit water grooten last. De riolen kon den deze groote watermassa zoo snel niet af voeren en bovendien ontstonden op vele plaat sen opstoppingen. Kortom, de straten ston den spoedig wel een voet hoog onder water, zoodat alle kelders gevuld werden. Tijdens deze bui stortte in de „Gerberstrasse" plotseling een huis in, dat werd bewoond door tien gezin nen, bestaande uit 22 volwassen personen en 26 kinderen. De voorgevel stortte voorover op de straat en sleurde alle verdiepingen mede. De ach tergevel bleef met een stuk der verdieping staan. Een geweldige stofwolk rees op en verspreidde zich over de geheele wijk. Uit verschillende kanten van den puinhoop hoor de men om hulp roepen. Terstond werd van de voorzyde en van een der zijkanten het red dingswerk begonnen. In een aangrenzend huis werd de brandmuur doorgebroken en door deze opening trachtte men onder den puin hoop te komen. Dit gelukte, zoodat langs de zen weg vele personen nog levend te voor schijn konden worden gebracht. Intusschen werden ook vele lijken gevon den. Om half tien bereikte men een vrouw, die om hulp riep. Men kon haar de hand geven, maar zij kon niet gered worden om dat zy, juist toen men haar had bereikt, door een nieuwen neervallenden puinhoop werd be dolven. Het reddingswerk was zeer moeielijk, vooreerst wegens de duisternis, en verder we gens het overhangenden houtwerk en de bal ken, terwyl ook de achtergevel dreigde in te storten en er geen mogelijkheid bestond de zen naar de andere zijde om te halen. Daar- by kwam nog dat de kelders der aangrenzen de huizen alle onder water stonden. Tegelyk met het opruimen der puinhoo- pen moesten ook de kelders worden leegge pompt, en dit ging niet gemakkelijk, omdat er steeds meer water kwam. Vermoedelijk is het riool door den grooten drang van het water bezweken, en zijn de fondamenten door het water ondermijnd. Om halfacht begon de puinhoop aan den noordkant te branden, vermoedelyk door het omvallen van een kachel. Yan een gezin zijn allen omgekomen. Een jongen, de eenig overgeblevene, werd nog le vend opgedolven, maar stierf den volgenden dag in het ziekenhuis. Een echtpaar verloor alle vier kinderen. De man stond juist op den hoek der straat, toen het huis instortte. De vrouw was thuis en bracht juist de kin deren naar bed. Toen zij een gekraak hoor de, vloog zij naar het venster. Terstond werd de vrouw bedolven onder planken en puin, maar nadat zy een half uur in dezen toestand had doorgebracht, werd zij gered. De kinde ren waren echter allen overleden. In de vorige week heersekte er in het postkantoor op Helgoland een vree- selijke drukte. Daar het eiland den 9den dezer aan Duitschland moest overgaan, zouden natuurlijk de bestaande Helgoland- sche postzegels vervallen en nu bestond er een levendige wedstrijd tusschen lief hebbers en verzamelaars om het grootst mogelijk aantal gebruikte postzegels van die soort te verkrijgen. Hiertoe werden er brieven op de post gedaan, waarbij ve len maatregelen hadden genomen om ze van de plaats der bestemming weder in handen te krijgen, terwyl anderen ze op bestemming naar andere landen afzonden. Dit ging op deze manierdat badgasten en ook verscheidene personen die hiertoe naar Helgoland waren gekomen, aange- teekende brieven afzonden, waarvan het couvert aan beide zyden vol beplakt was, met postzegels van allerlei soort, die nu door de postbeambten een voor een ge stempeld moesten worden. Het waren ei genlijk geen brieven, maar slechts cou verts, sommige gevuld met papieren om ze een voldoende zwaarte te geven, ten einde ze als aangeteekende dikke brieven konden worden verzonden. Yan 's mor gens tot 's avonds was er aan Je loket ten een gedrang, dat het dikwijls gevaar lijk werd. Yelen, die tengevolge daarvan niet waren geslaagd, hebben zaterdag on gestempelde postzegels met hoog opgeld betaald. Volgens het bericht uit Queenstown omtrent de aanvaring van het Ned. ss. „Obdam", met de Fransche bark „Chris- tophe Colombe," waardoor laatstgenoemde gezonken is, verneemt men nog dat het stoomschip zeer zacht aanstoomde in een dikken mist. De misthoorn blies geregeld om de anderhalve minuut, er was een uit kijk boven en een op den bak. De kapi tein met den tweeden- derden- en vierden stuurman, benevens de roerganger, waren op de brug. Te 1 uur 10 min. namid dag, by de zuidelijke banken, rapporteer de de uitkijk een schip aan stunrboord voor uit. Dadelijk werd het roer bakboord ge legd en stoomde men volle kracht achter uit. Het schip draaide snel naar stuur boord, doch niet snel genoeg om de aan varing te vermijden en werd de bark tus schen den grooten en den bezaansmast aan gevaren en door midden gesneden. De meesten der bemanning van de bark klom men over op de „Obdam", slecht vier man werden vermist. De „Obdam" kruis ten nog twee uren lang op de plaats des onheils rond, totdat de kapitein van de „Obdam" overtuigd was, dat er niemand was te vinden. De equipage van de „Chris- tophe Colombe", uit 26 man bestaande, behoorde te Cette thuis en is aan de zorg van den Franscben consul opgedragen. Men heeft dezer dagen te Brussel een nest muizen gevonden in een piano, welke dagelijks bespeeld wordt. Het schijnt dus, dat niet alle muizen van rust en stilte houden. Op merkwaardige wijze is een gids uit Lauterbrunnen, Christian Linda, van een wissen dood gered. Linda, een 53jarige gids, had een toerist over den Tschingel gletscher tot Ried begeleid. Yan daar ging hij op 27 Juli naar Lauterbrunnen terug. Om eerder thuis te zyn, koos hij niet den weg van den Tsliingelpas maar dien over den gletscher tusschen den Mutthorn en den Tshingelhorn, waar hy Zondag om streeks 7 uur in den ochtend in een spleet viel. Woensdagmorgen, dus 72 uren later kwamen een toerist en een andere gids, Fritz Graf uit Lauterbrunnen, over de plaats waar de ongelukkige Linda in de diepte verdwenen was. Een ysbyl, die op den randder spleet lag, trok hun aan dacht en, "over denrand heen kijkende, za gen zij Linda op den bodem. Ze lieten een touw zakken, dat Linda vervolgens om zijn middel vastmaakte en met groote moeite werd hij een eind omhoog getrok ken. Daar hij zeer zwaar is, kon men hem echter niet tot aan den rand der spleet breDgen. Er werd nu besloten, dat de toerist op den gletscher zou blijven, terwijl Graf naar Steinberg ging om hulp te halen. Met ta kels en touwen slaagde men eindelijk in Linda meer dood dan levend aan de opper vlakte te brengen. Hij werd naar het zie kenhuis vervoerd en is door koude en ge brek aan voedsel zoo uitgeput, dat men twijfelt of hij nog zal herstellen. Voeten en handen waren geheel bevroren en het mag inderdaad een wonder heeten, dat Linda het in zulk een toestand hij was letterlijk tusschen het ijs beklemd geraakt 72 uren lang heeft kunnen uithouden. Met ingang van 1 Januari 1891 zul len, bij wijze van proef, eenige wijzigingen worden ingevoerd in de voeding aan boord van Zr. Ms. schepen en vaartuigen in zee voor buitenlandschen dienst. De wijzigingen betreffen voornamelijk het middagmaal dei- schepelingen, dat alsdan Zondags zal be staan uitgedroogde stokvisch met rijst, terwyl tweemaal per week hutspot met vleesch zal worden verstrekt. wegens Inkomsten en Uitgaven der gemeente Helderover het dienstjaar 1889, door B. en W. in de Zitting van den Gemeenteraad op 12 Augustus 1890 overgelegdingevolge art. 2L8 en 219 der wet van 28 Juni 1851. (Staatsblad N° Sb.) Hoofdstukken. Inkomsten. Bedrag. I. Ontvangsten wegens vroegere dienstenf 3.463.10 II. Inkomsten van gemeente-ei- gendominen en bezittingen - 659.50 III. Opbrengst van belastingen en heffingen-156417.61j IV. Ontvangsten van verschillen den aard en toevallige baten - 21.647.94J V. Buitengewone ontvangsten 58.40 Totaal f 182.246.56, Uitgaven. I. Kosten van huishoudelijk be stuurf 13.685.48^ Kosten van invordering van de plaatselijke belasting en teruggave deswegens - 8.691.20 Kosten van onderhoud aan gemeente-eigendommen en deswege verschuldigde lasten - 15.016.92$ Kosten der openbare veilig heid en brandweer .- 25.275.45J Kosten der plaatselijke gezond- heids-politie14.457.75j Kosten voor het onderwijs. 56.906.34 Kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiën en bij dragen uun onderscheidene daarmede in verband staande instellingen31.701.80j Renten en aflossingen 5.000. Pensioenen en wachtgelden - 1.160. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken be hoorende- 639.06J Buitengewone uitgaven van allerlei aard- 496.83 Onvoorziene uitgaven - 883.39J Totaal fl73.904.25j Balans. Ontvangsten. f J182.246.56 Uitgaven. - 173.904 26j Batig saldo f 8.342.30J II. III. VI. VII. VIII. IX. X. XI. Ingozoiidon. In de zitting van den Raad dezer gemeente, die jl. Dinsdag plaats vond, is een tarneiyk vreemd lot te beurt gevallen aan 't verzoek van 't Bestuur van 't plaatsel. Nutsdepartement tot het tijdelijk bekomen van een lokaal voor het Gymnastiekonderwijs. Zulk een verzoek wordt nooit voor kennisgeving aangenomen het wordt slechts toegestaan of afgewezen, 't Heeft geen vorm om, zoo iets aan te nemen voor kennisgeving. De Raad zou zich, door die handelwijze te blijven volgen, eenvoudig bespottelijk maken. En dat zou toch jammer wezen! 'i Was overigens een flink gezegde van den heer v. N., toen hij zijn leedwezen er over uitdrukte, dat zoo'n discussie moest plaats vinden over zeo'n nnttige zaak, in eene gemeente van niet minder dan 23000 zielen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1