't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1830. Zaterdag 30 Augustus 1890. Achttiende Jaargang. ATDonnement KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buratux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 15 m. Onderg. 6 u. 42 m. Zondag 31 Verjaardag van Prinses Wil- helmina, geb. 1880. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen, Maandag 1 Dinsdag 2 Donderdag 4 Vrijdag 5 Zaterdag 6 Laatste Kwartier. HELDER, 29 Augustus 1890. Er bestaan inrichtingen, waarvan in den regel weinig of geen roep uitgaat, maar die niettemin in groote mate nut stichten, meer, veel meer soms dan dezulke, die herhaaldelijk met veel ophef worden vermeld. Tot de in alle stilte voortwer- kende en nut stichtende inrichtingen, mee- nen we dat behoort deHerhalingschool, die gehouden wordt in de lokalen der Ge meenteschool n°. 7a in de Vlamingstraat, alhier. Ter voldoening aan art. 17 der vigeerende wet tot regeling van het Lager Onderwijs, wordt hier ter plaatse, door de zorg van het Gemeentebestuur, gedurende acht maanden des jaars, van po. Augustus tot uit. April, onderwijs gegeven aan kna pen en meisjes, die het gewoon schoolon derwijs in meerdere of mindere mate ge noten hebben. Het onderwijs omvat de gewone vakken van het Lager Onderwijs, waaronder dat in de nuttige handwerken voor de meisjes is begrepen. Onder de lei ding van den Directeur dezer inrichting, zijn de onderwijzers en de onderwijzeressen werkzaam, om bij jongelieden, die de school bezoeken, voort te bouwen op het geleerde in de openbare en bijzondere school. On derscheidene, zoo niet alle leerlingen, zijn op den dag reeds in de eene of andere betrekking werkzaamin de avonduren bevlijtigen zij zich, om het vroeger geleerde te onderhouden en uit te breiden. Een vrij groot aantal jongens en meisjes maakt gebruik van deze uitnemende gelegenheid om de reeds verkregen kennis uit te brei den. In het voorjaar moeten velen, ten gevolge van bezigheden, dikwijls de school verlaten, doch over het geheel levert deze inrichting het overtuigend bewijs, dat het onderwijs door ouders en leerlingen op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Zoo mogelijk, dan vermeerdere die belangstelling nog, en stijge het aantal leerlingen nog aanmerkelijk. 't Is, dunkt ons, niet ongepast, voor een enkele maal te wijzen op een instelling hier ter plaatse, die in ruime mate nut en voordeel aanbrengt. De kosten, aan 't Herhalingsonderwijs besteed, komen, het moet erkend worden, ten goede aan de in gezetenen dezer gemeente. Steeds meer worde, dit hopen wij van harte, van dat j onderwijs door de jongelieden hier ter plaatse I met ijver en belangstelling gebruik ge maakt We zijn dezer dagen in de plaats onzer inwoning in 't bezit van een nieuwe mime vergaderzaal gekomen. De bekende Tuinzaal van Tivoli, die vroeger een ver hoogd gedeelte had, is nu gelijkvloers ge- j maakt, en is bovendien geheel nieuw in gericht, zoodat daarin eene vergadering van ongeveer 100 personen kan gehouden wor- den. De zaal, die 13 bij 7 M. groot is, ziet er thans keurig net uit, en beveelt I zich ook door hare goede verlichting voor I het houden van talrijke bijeenkomsten ten zeerste aan. Nevens de bestaande, zeer geschikte lokaliteiten hier ter plaatse, is deze zaal voor sommige samenkomsten in groote mate bruikbaar. Het bsstaan van een nog al groot aantal Vereenigingen veroorzaakt, dat er niet zelden behoefte bestaat aan gelegenheden tot het houden van vergaderingen. Deze lokaliteit is dus een aanwinst, met het oog op het nogal ontwikkeld Vereenigingsleven in deze ge meente. Dezer dagen zijn vanwege het Bestuur van //Helder's Belang", Vereeniging tot ver fraaiing en tot bevordering van den bloei der gemeente Helder, op verschillende plekken in de gemeente een 25 tal rustbanken geplaatst nl. 10 groot model (ter lengte van 2.50 M.) en 15 klein model (lang 1.70 M.) Met ge noegen merkten we op, dat het Bestuur met bekwamen spoed te werk gaat en niet op tee kenen van leven en werkzaamheid laat wach ten. Dat er bij goed weder veel gebruik zal worden gemaakt van de gelegenheid om hier en daar een zitje te nemen, hieraan valt wel niet te twijfelen. Reeds den eersten dag za gen we ouden en jongen van dagen op de pas geplaatste banken uitrusten. Vooral de lanen om 's Rijks werf krijgen op die wijze een nog vroolijker aanzien. De banken zien er, zonder voor dit doel ook onnoodige versiering, zeer net uit, en daarvoor komt hulde toe aan den aannemer den heer C. A. Van Neek alhier, die voor eene goede en tegelijk ook tijdige uitvoering flink heeft zorg gedragen. 't Publiek zal nu wel mede zorg dragen, dat die banken niet worden beschadigd. Meer nog. 't Ligt, dunkt ons, op den weg van nabijwo- nenden, om de banken ten minste éénmaal daags even schoon te maken. De moeite, daar toe te nemen, is zeer gering en men draagt daardoor zoowel by om de banken niet te doen bederven, als om de wandelaars door de net heid dier rustplaatsen te gerieven. Naar wij vernemen, hebben Bestuur- deren van »Helder's Belang", vereeniging tot verfraaiing en tot bevordering van den bloei dezer gemeente, zich bij missive gewend tot Z. Exc. den Commissaris des Konings van Noord-Holland, met verzoek dat, door tusschenkomst van Z. Exc., de noodige vergunning worde verleend, om een rustbank te mogen plaatsen op den aan 's Rijks Waterstaat toebehoorenden grond nabij de aanlegplaats der schroef- stoombooten, varende, onder directie van de heeren Gebrs. Zur Mühlen, van hier op Amsterdam. Texel, 26 Aug. Heden dreef hier aan een flinke boot, geteerd, en gemerkt K. H. Waarschijnlijk behoort zij te Kol- horn tehuisze is door de strandvonderij Van den oud-konstabel-majoor M. J. E. Kriens zal een werkje verschijnen van de in den loop van tien jaren door hem geschreven critische artikelen in zake Zr. Ms. zeemacht hier en in Indië. Die stukken, vroeger in verschillende bladen opgenomen, zullen bij genoegzame deel neming in een bundel het licht zien. De schrijver noodigt per circulaire bewijzen van instemming uit aan zijn adresDa- Costastraat 45, Amsterdam. Den 24 des namiddags zat de heer van Vliet van IJmuiden een sigaar te roo- ken op het balkon van het huis, bewoond door den heer K. Nieborg aldaar, toen het balkon naar beneden viel. Het huis was voor 4 jaar gebouwd. De heer van Vliet kwam er met een paar gekneusde beenen af. Door de Hollandsche LJzeren Spoor weg-Maatschappij zullen gedurende den aanstaanden winterdienst proeven worden genomen met de verwarming der baga gewagens, waarin de conducteurs geduren de den rit moeten aanwezig zijn. Terwijl zich tegenwoordig in den regel voor aUe vacant zijnde betrekkingen, van hoe geringe bezoldiging ook, talrijke liefhebbers aanmelden, is er op de oproe ping voor directeur-leeraar aan de Zee vaartschool te Vlieland, tractement f 1300, geen enkele sollicitant opgekomen. Naar men verneemt bestaat het voor nemen om de miliciens van 1886, 1887 1888, behoorende tot de eerste divisie in fanterie, van 13 October a. s. af bij op volging elk 12 dagen onder de wapenen te roepen, teneinde in de behandeling van de gewijzigde uitrusting in het nieuwe ge weer te worden geoefend. Wanneer de visch het best is? Zeevisch steur van November tot April, tar- en heilbot van Februari den geheelen zomer door, schol van April tot Juni, tong van April tot Juni, kabeljauw van Februari tot Mei, schelvisch van Septem ber tot Januari, bot van Mei tot Septem ber, rog in Juli en Augustus. Riviervischkarper en brasem van Sep tember tot April, baars van Mei tot Sep tember, Snoek van Februari tot April, zalm van Juni tot Augustus. Een pakket diamanten ter waarde van f 10,000, te Amsterdam eerst als „ge stolen", en later als ^verloren" opgege ven, is in de woning van den rechtma tigen eigenaar teruggevonden. Uit Amsterdam wordt gemeld Een bewijs, dat het handels- en scheep vaart-verkeer tusschen Amsterdam en Ne- derlandsch Oost-Indië toeneemt, is, dat binnen 41 dagen van hier zeven stoom schepen der maatschappij „Nederland" naar Indië vertrekken. De gezagvoerder van 't Ned. schip „Nijssiena, kapitein Veltman, meldt nog het volgende aangaande de schipbreuk op Znid-Carolina (Noord-Amerika) In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 1 uur, werd ontdekt, dat het schip een lek had gekregen. Nadat eeni- gen tijd gepompt was, begon de ballast te loopen en geraakten de pompen in het ongereede Er werd tegen 4 uur beslo ten het schip te verlaten. Niets kon ge red wordenkorten tijd later zonk het schip in de diepte weg- Tegen 3 a 4 uur 's namiddags werd land bereikt. In dien tijd was wegens holle zee de weinige proviand, die zij had den geborgen, uit de sloep geslagen en had bun aller leven meer dan eens aan een zijden draad gehangen. Zullen de steenkolen goedkooper of duurder worden Tegenover de bewering dat een daling van de steenkolenprijzen was te wachten, geeft een deskundige in de „Haagsche Ct." een betoog, waarin hg duidelijk aantoont, dat rijzing, aanzienlijke rijzing zelfs, onvermijdelijk is, Hij wijst op den verminderden invoer uit de Rhurstreken, in verband met den af loop der termijnen van vroeger gesloten contracten. De Rhurhandel brengt nu nog zeer groote geldelijke offers om bet verloren debiet terug te bekomen, maar langzamerhand zullen ook de prijzen der Rhurkolen in verhouding komen tot die van de andere mijnen, te meer daar thans ook de mijnen samenspannen en den ver koop harer kolen in een hand geven. Volgens de Rheinsch „Westfalische Ztg." zullen de kolenmijnen met 1 Oc tober één bestelbureau oprichten en zijn daartoe 15 groote mijnen toegetreden om zoomin mogelijk concurrentie onderling te hebben. „De belangrijk mindere productie door de werkstakingen (verleden jaar) in de mijnen, gaf den stoot tot de enorme ver hooging van prijzen maar meteen de on der vinding aan de exploitanten, dat deze vermindering van opbrengst hun groote vermeerdering van winsten gaf. Vandaar dat zij onderling besloten, niet meer te produceeren dan de vraag noodig maak te en de totale opbrengst van 11500 per dag tot slechts 8250 waggons per dag gereduceerd is. Dat de vraag niet groot was, eindigt de schrijver, lag mogelijk ook wel aan de hooge prijzen maar zullen die prijzen lager of hooger worden, als de vraag moet komen Mij dunkthooger, zelfs, indien een strenge winter komt, enorm hoog." Generaal" Booth heeft aan zijn „soldaten" verboden, in geval van over igden en begraven gebruik te maken van aansprekers, die in de plechtigheid toch geen ander belang stellen dan dat zij er voor betaald worden, of rouw te dragen, wat maar ongezond is en veel geld kost. Een zwarte band met roode S, om den arm is ruimschoots voldoende. Het >Tgdschr. voor Geneesk." be richt, dat de Vereenigde Staten van N. Amerika besloten hebben in de voornaam ste havens van Europa, waaruit emigran ten vertrekken, een bureau van geneeskun dig onderzoek te vormen, ten einde land verhuizers naar Amerika geneeskundig te onderzoeken, en hun alleen bij afwezig heid van gebreken en chronische of be smettelijke ziekten, een exeat naar de Ver. Staten te verschaffen. Met de vorming dezer bureaux is belast dr. Hamilton, het hoofd van de maritieme gasthuizen. Te Groningen zgn thans reeds 92 kinderen aan de mazelen overleden. Uit den Briel is naar Rotterdam ge bracht het lijk van een vierjarig kind, wijl men vermoedde dat het kind vergif tigd was. Volgens den militairen genees kundige, die het kind behandelde, stierf het, na door „cholera nostras" te zijn aan getast. Na den dood is openbaar gewor den, dat aan het kind niet het door den geneesheer voorgeschreven middel toege diend werd, maar door een vergissing een ander, waarvan een kleine hoeveelheid, naar men zegt, voldoende moet zgn om een volwassen mensch te dooden. De apothekersbediende, die de onacht zaamheid zou hebben gepleegd, is reeds door een ander vervangen, terwijl de jus titie zich in de zaak gemengd heeft. Te Parijs zijn weer de »worgers« opgetreden. Deze werpen den voorbijgangers een strik om den hals, die hen op den grond doet storten, waarna zij hen plun deren. Die methode werd ook een twintigtal jaren geleden toegepast. Men beweerde dat de boosdoeners op het denkbeeld er van gebracht waren door een roman van Eu- gène Sue, waarin ze ten aanzien van In dische volken werd medegedeeld. Ook naar Londen werd zij overgeplant. Nadat daar de bepaling in werking trad om deze »tugs" in de gevangenis te gee- selen, hielden dergelijke moordaanslagen op. Hoe men in beginsel de lijfstraffen ook moge afkeuren, hieruit blijkt weder dat zij in sommige gevallen toch ook haar goede zijde hebben. Onze Amsterdamsche collega's zgn van dezelfde meening. (Arh. Ct.) Men herinnert zich de beschuldigin gen, welke in de Fransche bladen zgn in gebracht tegen de houding van kapitein Bakker, den gezagvoerder van de »Ob- dam", bij de aanvaring met de Fransche bark Christophe Colomb". Ofschoon vol gens de verklaring der passagiers van de »Obdam" en volgens de mededeelingen van Amerikaanscbe ooggetuigen van het onge val, kapitein Bakker gedaan heeft, wat hg moest en kon doen om de Fransche matrozen te redden, blijft de commandant van de Fransche bark zgn beschuldiging volhouden. Teneinde aan deze beschuldigingen een einde te maken, heeft de Ned. Am. St. Maatsch. der Nederl. regeering verzocht, over deze zaak een officieel onderzoek te doen instellen. De Regeering heeft aan dit verzoek voldaan en heeft den Raad van tucht opgedragen de zaak te onderzoeken. Een der grootste processen wegens smokkelarij zal den 22n October e. k. door de rechtbank te Yerviers behandeld wor den. Het betreft de vervolging van 18 personen, te Luik, Antwerpen, Hasselt, Leuven en enkelen te Keulen en in Duit- sche grensplaatsenn, wegens 106-maal frauduleus invoeren van 364,626 liters al cohol, waarvoor 680,635 fr. rechten moest zijn betaald. De eisch van het openbaar Min., bg dagvaarding reeds gesteld, strekt tot veroordeeling tot betaling van 7.219,942 fr., zijnde de tienvoudige som der ontdo ken rechten en de waarde van het ge smokkelde. Het admiraalschip van het Oosten- rgksche eskader Kronprinz Rudolph", is na zgn bezoek te Kopenhagen in de Groote Belt op een klip gestooten en heeft ern stige averij bekomen. Evenwel kon het vaartuig de haven van Kiel nog bereiken. Zoodra de averij daar hersteld is, zal de reis van het eskader worden voortgezet. De Britsche reeders hebben het plan gevormd om een vereeniging op te rich ten met een kapitaal van 70 tot 80 mil- lioen p. st. om de arbeidersvereenigingen te bestrijden. Sommige voorschriften der arbeidersver eenigingen zgn zeer lastig b. v. dat een schip niet mag laden, lossen, steenkolen innemen, reparatiën verrichten, een be manning aanmonsteren, enz., tenzij dege- heele bemanning, van den kapitein af, tot die vereeniging behoort en zich aan hare voorschriften onderwerpt. Deze reglemen ten geven geen waarborg tegen tijdverlies en het gevolg is, dat de onkosten voor de reparatie van een schip zoo hoog zijn, dat zij ernstige ontevredenheid geven en alle winsten wegnemen. Bovendien wordt het werk zeer slecht gedaan, en de reeders gelooven, dat een aantal werklieden zich gaarne aan de arbeidersvereenigingen zou den onttrekken en bunne onafhankelijk heid herwinnen. Gaat dit plan door, dan kan men een strijd op leven en dood verwachten. Juist op den dag van Keizer Wil- helm's bezoek aan Helgoland, den dag na de overdracht aan Duitschland, beviel daar een schoenmakersvrouw van een knaapje. Daar nu de onder Engelsche heerschappij geboren eilandbewoners vrg van den dienst plicht zgn, was dit de eerste Duitsche dienstplichtige. Voor dien „eersten Duit- schen recruut" werd onder de badgasten goedgeefsch op den feestdag een inzameling gehouden, zoodat den ouders 's avonds een aardig sommetje kon wor den ter hand gesteld. Een paar heeren te Hamburg zullen zorgen, dat de aanstaande recruut zgn dienstplicht zal kunnen volbrengen als „éénjarig vrijwilHger". Naar men uit Melbourne bericht, is de bemanning eener boot van een Duitsch schip door inboorlingen van het eiland Umba, Nieuwe Hebriden, gedood en heeft een Fransch oorlogsschip de omgebrachte Duit- schers gewroken, door de dorpen van den schuldigen stam te bombardeeren. Drie jongens, behoorende tot een schip van de Britsche marine, dat tePortsmouthge- stationneerd was,hebben zich jl. meesterge maakt van het particulier jacht „Excel sior" en zijn daarmede naar zee gegaan, na onderweg, in ruil voor tabak en eenig geld, water te hebben ingenomen. Een sleepboot werd ter vervolging uitgezon den, maar de jongens dreigden ieder, die een poging waagde aan boord te komen, te verwonden, en dit vaartuig keerde der halve terug. Sedert is niets meer van de „Excelsior" vernomen, en men vermoedt, dat de jongens het Kanaal wilden overste ken. Niet lang geleden werd een ander jacht gestolen en eenige dagen later door een kustwacht verlaten gevonden. Ter verjaring.onzer Kroonprinses. Jubelt, Nederlanders, Thans met hart en mond Klinken vreugdezangen, Dankbaar in het rond! Zingt ons lief Prinsesje Op deez' dag ter eer, Met den wensch, dat 't feesttij Dikwerf wederkeer Jeugdig nog van jaren, Opgewekt en big, Mag zij dankbaar staren Op haar feestgetij. Alles lach en leven, Blydschap om haar heen, Moog' dit steeds zoo wezen Op haar verdre schreên. Hoop der Nederlanden Stemme uw feestgetij Telkens bij vernieuwing Ieder even blij! Van de Scheldeboorden, Tot aan 's Dollards strand, Klinke 't: «Leev' Prinsesje, Hoop van Nederland!" Correspondentie. S., die vaak in de richting van den Sta tionsweg en de Koningstraat het urinoir pas seert, dat geplaatst is nabij de schutting van de pastorie der R. K. parochie-kerk alhier, klaagt over den stank, die daar wordt ver spreid. Op dat druk bezochte punt in de ge meente is een urinoir zeker zeer noodig, doch vanwege het Gemeentebestuur diende er, naar de besliste meening van S., voor gezorgd te worden, dat de stank door het dagelijks aan brengen van carbol word weggenomen. Voor de overige urinoirs is deze desinfectie zeker even gewenscht. Burgerlijke stand gemeente Texel van 2026 Aug. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDJacob List, weduwnaar van Aafje Hoederaaker, en Engeltje Saris. GEBORENGerdina, dochter van Willem Duinker en Trijntje Daalder. Klaasje, doch ter van Engel Griek en Adriana de Jong. Adriana, dochter van Gerrit Dob en Maria Blom. OVERLEDEN: Antje Buykema 71 jaar, geh. met Jacob Bruin. Marine en Leger. De adelborsten der le kL F. H. baron Van Dedum, W. van Braam, H. E. baron Van As- beek, J. P. F. Pool, K. F. Slnys, L. J. Moojen, J. F. Obbes, 8. de Ranitz, C. J. Canters, C. C. A. Last, J. JE. Ramondt, R. L. Dijkhuis, H. W. A. Brans, jhr. J. O. E. von 8chmidt auf Altensfcadt, jhr. J. C. F. von Muhlen en P. J. Lucardie worden met den 6en Sept. a.s. geplaatst aan boord van Zr. Mb. schroefstoomBohip „Ko ningin Emma der Nederlanden". Dc offic. v. adm. le kl.J. Langereis aanvaardde Woensdag den administratieven dienst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Van Ga len", na overname daarvan van den off. v. adm. 9e kl. W. F. van Grasstek, die op non-activiteit is gesteld.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1