't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1832. Zaterdag 6 September 1890. Achttiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. Gemeenteraad van HELDER, NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers. 2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Advertentlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 27 m. Onderg. h 6 u. 26 m. Zondag 7 Maandag 8 Maria geboorte. Dinsdag 9 Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 12 Zater d ag 13 Zitting van Dinsdag 2 Sept. 1890. Voorzitter de Heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig aanvankelijk 14 later 15 leden. Afwezig de heeren Van Neck en Van Twisk. De notulen der vorige zitting worden, na de opening der vergadering, voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld de verkiezing van een Wethouder, tengevolge van de perio dieke aftreding als zoodanig van den heer Maalsteed. Herkozen wordt de heer Maalsteed met 8 stemmen. De heeren Hoogenbosch en Bakker verkregen ieder 1 stem en 4 briefjes waren in blanco. Op de vraag van den Voor zitter of de heer Maalsteed zich de keuze laat welgevallen, geeft deze ten antwoord, dat hij gebruik wenscht te maken van den bedenktijd, hem bij de wet toegestaan. Vervolgens komt aan de orde de vaststelling van de rekening en verantwoording der ge meente over het dienstjaar 1889, waarbij ge voegd zijn de rekeningen over het genoemde dienstjaar van het Burgerlijk Armbestuur, het Algemeen Weeshuis en de dd. Artillerie- Schutterij. De Voorzitter geeft het woord aan den heer over de Linden, die als algemeen rapporteur het verslag voorleest, dat, naar aanleiding van het onderzoek in de afdeelin- gen, door de Commissie van rapporteurs is opgemaakt. Het verslag vangt aan met de mededeeling, dat de Commissie van rapporteurs is samen gesteld geweest, behalve uit den heer over de Linden, uit de heeren Hordyk en Van Neck, welke laatstgenoemde, tengevolge van familie-omstandigheden, is vervangen gewor den door den heer Klik. Verder wordt in het rapport vermeld, dat de onderscheidene stukken, die aan het oordèel der leden wer den onderworpen, nagezien, en in volkomen orde zijn bevonden. Dat de verschillende posten van ontvang en uitgaaf door behoor lijke bewijsstukken zijn gestaafd, geene onnauw keurigheden zijn opgemerkt en dat, behalve het meermalen vermelde bezwaar tegen den post van bureau-uitgaven voor de Schutterij, ad f 225, die niet genoegzaam of in 't geheel niet is gespecificeerd, verder geene aanmerkin gen tegen de onderscheidene rekeningen zijn in 't midden gebracht. De Voorzitter betuigt den dank der verga dering aan de Commissie van rapporteurs, inzonderheid aan den algemeencn rapporteur en opent de gelegenheid om over den inhoud van dit rapport van gedachten te wisselen. Door geen der leden wordt het woord ge vraagd, waarna, overeenkomstig het rapport der Commissie, achtereenvolgens de rekenin gen bij acclamatie worden goedgekeurd, de rekening der gemeente in hare verschillende hoofdstukken sluitende met de navolgende eindcijfers: Hoofdstukken. Inkomsten. Bedrag. I. Ontvangsten wegens vroegere dienstenf 3.463.10 II. Inkomsten van gemeente-ei gendommen en bezittingen 659.60 Hl. Opbrengst van belastingen en heffingen-166417.614 IV. Ontvangsten van verschillen den aard en toevallige baten - 21.647.944 V. Buitengewone ontvangsten - 58.40 Totaal f 182.246.58 Uitgaven. L Kosten van huishoudelijk be stuur. f 13.685.484 II. Kosten van invordering van de plaatselijke belasting en teruggave deswegens - 8.691.20 III. Kosten van onderhoud aan gemeente-eigendommen en deswege verschuldigde lasten - 16.016.924 IV. Kosten der openbare veilig heid en brandweer - 26.275.464 V. Kosten der plaatselijke gezond- heids-politie- 14.457.754 VI. Kosten voor het onderwijs. - 56.906.34 VII. Kosten van het armwezen, mitsgaders subsidiën en bij dragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen31.701.804 VIII. Renten en aflossingen - 5.000. IX. Pensioenen en wachtgelden - 1.160. X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken be- hoorende639.064 XI. Buitengewone uitgaven van allerlei aard496.83 XII. Onvoorziene uitgaven - 883.394 Totaal f173 904.26 Balans. Ontvangsten. f 182.246.56 Uitgaven. - 173.904.254 Batig saldo f 8.342.304 Bij de behandeling der gemeente-rekening wordt medegedeeld, dat het bedrag der on invorderbare posten, wat betreft de heffing van den hoofd, omslag in 1889 is geweest 1794.69' en van de belasting op de honden ƒ106.75. De rekeningen der overige colleges sluiten met deze cijfers: Rekening Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten ƒ10666,77 Uitgaven - 10766,45 Nadeeligslot 99,68 Algemeen Weeshuis Ontvangsten ƒ11631,935 Uitgaven - 12033,97 Nadeelig slot 402,035 dd. Artillerie-Schutterij. Ontvangsten 1234,47 Uitgaven - 1309,91 Nadeeligslot 75,44 Na voorlezing, worden de door B. en W. ter tafel gebrachte concept-besluiten tot goed keuring der rekeningen van de gemeente, van het Burgerlijk Armbestuur en van het Al gemeen Weeshuis goedgekeurd en vastgesteld. De vaststelling van de rekening der dd. Ar tillerie-Schutterij geschiedt behoudens nadere goedkeuring van HH. Gedeputeerde Staten. Zonder beraadslaging en met algemeene stemmen, hecht de vergadering hare goedkeu ring aan de suppletoire begrooting voor den dienst van 1890, door B. en W. aangebo den. De ontvangsten worden daarbij geraamd op f 5000 (een deel van het batig slot der re kening over 1889) en de uitgaven, mede f 5000, zijn bestemd voor het bouwen van een lokaal voor den afilag van zeevisch aan de Buiten haven. Vervolgens wordt vastgesteld het lste sup pletoir kohier voor den hoofdelijken omslag, dienst 1890, tot een bedrag van f 1263.81. Voorlezing geschiedt van een schrijven van HH. Gedep. Staten, houdende mededeeling dat, na onderzoek, door dat College zijn ge handhaafd de aanslagen in den hoofdelijken omslag over 1890, van J. Burger, J. Pruis en R. De Haan, respectievelijk geplaatst in de lste, 3de en 4de klasse. Bij de gewone omvraag vestigt de heer Korver de aandacht des Voorzitters op de onvoldoende verbetering der urinoirs op het Nieuwe Kerkplein. Spreker meent dat, naar aanleiding der in de vorige zitting door den heer Van Twisk geuite klacht over de bedoelde urinoirs, eene meer afdoende verbetering door den Voorzitter was toegezegd. De Voor zitter verzekert, dat hij eene voldoende ver betering gewenscht en aan den Gemeente- Bouwmeester opgedragen heeft. Hij ver trouwt, dat die ambtenaar hem niet begrepen, of dat hij zich niet juist uitgedrukt heeft. In ieder geval zal er verbetering komen, zoo verzekert de Voorzitter. De heer Hoogenbosch klaagt over den stank van het urinoir tegenover het bierhuis van den heer Holmer. De Voorzitter verze kert, dat het van tijd tot tijd behoorlijk gerei nigd wordt, doch naar aanleiding van de her haaldelijk ingebrachte klachten, geeft hij de verzekering, dat het urinoir zoo mogelijk meer naar den kant van de nabij zijnde sloot zal worden verplaatst. De zitting wordt hierop voor gesloten ver klaard. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 9 8ept, 1890. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Jb. Mostert. De vergadering wordt geopend, de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en zonder aanmerking vastgesteld. Aan de orde is de benoeming van een Wethouder in plaats van den heer Obreen, die aan de beurt van aftreding is en door de overige leden met alge meene stemmen wordt herkozen. De heer Obreen stelt voor om aan den Minister van Marine te verzoeken om, ingeval de betrekking van bewaarder der kruitmagazijnen op Wieringen openvalt, daarvoor geen persoon van ondergeschik ten rang, maar een officier of gepensioneerd officier aan te wijzen, met het oog op de groote verant woordelijkheid, aan dit ambt verbonden. De Voorzitter stelt voor om van een perceel land, aan de Gemeente toebeboorende, in de Leg alhier, de slooten te doen opmaken. Beide voorstellen worden met algemeene stem men aangenomen. Na mededeeling van eenige besluiten, ten ge volge yun het verhandelde in de vorige vergade ring, in schrift gebracht, wordt de Vergadering gesloten. HELDER, 5 September 1890. Naar wij vernemen, heeft de heer Maalsteed zijne herbenoeming tot Wethou der aangenomen. De vergadering, door «Helders Belang' voor Woensdagavond in «Tivoli" uitgeschre ven, was niet druk bezocht. Bij afwezigheid van den voorzitter, nam de heer C. D. Zur Mühlen de leiding op zich. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van een opmerking van den Minister van Justitie, in zake de aanvrage tot 't verkregen van rechtspersoonlijkheid, werd besloten art. 2 der statuten te wijzigen. Mededeeling werd gedaan dat er in 't ge heel 25 banken, zoo groote als kleine, op verschillende punten der gemeente zijn ge plaatst en besloten de overige gelden tot nadere bestemming in kas te houden. De wenschelijkheid werd geuit 't ledental te vergrootcn en, daar 't verspreiden van cir culaires minder doel heeft getroffen, persoon lijk bij enkele ingezetenen een lijst aan te biedeD, waartoe werd besloten. Van gedachten werd gewisseld over de beste manier om de eigendommen der Ver een iging onder bescherming te plaatsen, ten einde vernielzucht tegen te gaan. 't Voorloopig bestuur, bestaande uit 12 le den, waarvan vijf de uitvoerende macht heb ben, werd met algemeene stemmen als defi nitief gekozen. Daarna koos men bij stem ming de 12 andere leden, omdat 't bestuur uit 24 personen moet bestaau. De namen der bestuurderen zijn als volgt J. de Waal, T. Mooy, J. Bethlehem, H. Bit ter, G. Bubse, C. D. Znr Mühlen, B. F. van Eek, C. S. Jaring, G. E. Kloosterhuis, P. Polvliet, F. P. Schilling, A. P. Timmer, C. Boon, W. Mouton, D. J. van Wijngaarden, Faure, J. C. Abraham, C. de Boer Jr., W. Bakker Hz., P. J. Jans, A. Senderman, J. Krynen, H. J. Helderman en Th. Terra. Daar de gekozenen niet allen tegenwoordig waren, werd 't beetuur volmacht gegeven, wanueer enkele heeren mochten bedanken, de plaatsen aan te vullen door hen, die, met 't oog op 't aantal stemmen, in rangorde volgden. Na nog eenige discussiën, door de rond vraag uitgelokt, werd de vergadering gesloten. Hippolytushoef op Wieringen, 31 Aug. 1890 Ook hier is de 10e verjaardag der Kroonprinses met buitengewone opgwektbeid gevierd. Reeds vroeg in den morgen wapperde de vaderlandsche drieklenr van bijna alle buizen. Eene groote enigte bewoog zich voortdurend langs de stra ten. Zeer velen waren versierd met de geliefde oranjekleur. Het muziekgezelschap „Harmonie" deed als gewoonlijk weder zijn best om de alge meene feestvreugde te verboogen, zoowel op deu openbaren weg als in de lokalen. Hadden de kinderen der verschillende lsgere scholen kort geleden feest gevierd en een uitstapje naar Alk maar gemaakt, nu waren de kleinen der Bewaar school aan de benrt. Het schoollokaal was voor 5 gelegenheid met groen en bloemen keurig versierd. Wat hadden de kleinen een pret Met allerlei spelletjes vermaakten zij zichterwijl zij menig liedje aanhieven ter e.-re van het prinsesje. Het was ons een genot, daar te vertoeven j de ongekunstelde vrengde van bet kleine volkje gade te slaan. De gebeeledamescom missie, waaronder de notabelsten dezer gemeente, gaf door hare tegenwoordigheid, blijk van belangstelling. Een dame, die vroeger hier woonachtig was, had er voor gezorgd, dat aan de kinderen aardige geschenken uitgereikt, en dat zij op allerlei versnaperingen konden onthaald worden. Daarenboven ontving ieder een portret van het prinsesje ter berinnering Aan de barddraverij des namiddags namen een dozijn flinke paarden deel. De prijs werd behaald door het paard van den heer C. Kroon, terwijl de le en 2e premie respect, ten deel vielen aan de heeren C. Baijs en 8. Bakker. De avond werd verder vroolijk doorgebracht in bet koffiehuis onder muziek, zang en dans. Ons trof bijzonder de zaal van den heerC. C. Koorn. Deze was bepaald met smaak gedeco reerd. Hoewel er tot na middernacht feest werd gevierd, hebben er niet in bot minst ongeregeld heden plaats gehad. De 31 Angnstns 1890 zal hier ongetwijfeld lang in aangename herinnering blijven Naar de A. Cfc. verneemt, zullen B- en W. van Amsterdam den Raad voor stellen, de verdere proeven met school- baden te staken en deze niet in te voeren. De nationale tentoonstelling van luxe honden, te houden op de Wielerbaan te Scheveningen op Donderdag 4, Vrijdag 5, Zaterdag 6 en Zondag 7 September, be looft zéér belangrijk te worden. Niet min der dan 325 honden zijn ingeschreven, van alle rassen, in 't oorspronkelijk programma vermeld. Ook de collectie ter opluistering ingezonden jachthonden overtreft buiten gewoon alle verwachting. Het vroolijk ter rein der wielerbaan is herschapen in een tentoonstellingsterrein, hetwelk echter ge zellig er uit zal zien, daar alles dicht bij elkaar is. De entreé-prijzen zijn zéér ver schillend gesteld, zoodat een ieder er ge makkelijk een kijkje kan nemen, nl. Don derdag (keuringsdag) f 1.99, Vrijdag f0.99, Zaterdag f0.49, Zondag f0.25. De »Ass. Ct." verneemt uit Cura^ao, dat tot chef of directeur van de onlangs gekochte werf aldaar benoemd is de heer Willem Prins, kapitein van het verleden jaar in December gezonken stoomschip Prins Willem I". Voor de rechtbank te Amsterdam verschijnt een oud man als landlooper. Hij is al vier of vijf malen veroordeeld, en heeft laatst te Hoorn vertoefd. Verbazing van rechtbank en O. M. Te Hoorn Dan ben je zeker wegens dron kenschap veroordeeld geweest? »Verexkuus", zegt de man, »inaardaar is heelemaal geen spraak van geweest. Ik ben gewoon wegens landlooperij opgezon den geweest. Het O. M. maakt nog een mompeling van verbazing. »Ja, dat zal ik u zeggen, EdelAchtb.," merkt ons oudje op, »daar zijn in Hoorn drie afdeelingen, een voor de dronkelui, een voor de landloopers en een Maar de voorzitter, die het blijkbaar wat al te zonderling vindt, dat een bekl. der rechtbank en het O. M. inlichtingen verstrekt omtrent de toestanden bij onze rijkswerkinrichtingen, stuit den onderwij zenden beklaagde door het voortzetten van het verhoor. Tengevolge van het springen van een kanon op de passagiersboot »Mercu- rius", bij het doen van saluutschoten ter eere van het Prinsessefeest te Bommel, werd zekere v. d. Pijl van Zuilichem ge dood en twee personen gekwetst. Eenige vrouwen te Katwijk aan Zee waarschuwden de politie, dat jongens in de nabijheid hunner woningen kruit in den grond geborgen hadden, dat in bussen uit zee aangespoeld moest zijn. Zij ver keerden in grooten angst daarover. Spoe dig werd dat zoogenaamde kruit in beslag genomen en en bleek dat het geen kruit was, want de politie, die de donkerbrui ne stukjes onschadelijk wilde maken door ze bij gedeelten in het water te werpen, bemerkte tot hare verbazing dat elk stuk je onder water begon te vlammen en te flikkeren, en dat zich uit het water een stank verspreidde, die de gansche omge ving verpestte. De rest van de vondst werd daarop be waard om nader te worden onderzocht, om te weten te komen met welke stof men te doen heeft. Een tot tien jaren gevangenisstraf veroordeelde kolonel te Madrid heeft dit maal eens iemand te Sneek geschreven, dat in de nabijheid dier stad een partij edelgesteenten en een som van ruim 4,000,000 francs verborgen ligt. Een vierde deel van den schat wordt als belooning toegezegd, bijaldien de Sneeker gelukkige aan den kolonel gewensckte hulp en bij stand wil verleenen en genegen is met hem in onderhandeling te treden. De kolonel deelt verder in zijn geheiin- zmnigen brief nog mee, dat de gevangenis deuren zich voor hem zullen ontsluiten, zoodra hij in 't bezit van bedoelde som is# Te Meliskerke is bij het lossen van jdeschoten op Priusessedag een meis je van 20 jaar bij ongeluk doodgeschoten. De boereknecht L. M. had de brood dronkenheid gekscherend een pistool te richten boven het hoofd van de dochter A., met het doel in de lucht te schieten het doel miste evenwel en trof het schot haar in den slaap, waardoor de prop (van papier) haar in de hersenen doordrong en zij na een hevig lijden bezweek. De dader, die onmiddellijk in arrest werd genomen, is voorloopig weer op vrije voeten gesteld. De justitie uit Middelburg, vergezeld van twee artsen, isnnaar Meliskerke ver trokken, teneinde een onderzoek in te stellen. Toen de Engelsche kruiser »Truth" met Prins George van Wales aan boord te Halifax was aangekomen, kwam een deputatie van burgers dier stad den zoon van den Kroonprins uitnoodigen tot een feestmaal. De Prins kon echter die onver wachte uitnoodiging niet aannemen en de vjjf adelborsten Pixley, Woodlock, Drassen, Cargill en Ponsonby werden afgezonden om de burgers van Halifax dat mede te deelen. De jongelieden vonden het jammer dat het feest niet door zou gaan, en zp bedachten er wat op. Een van hen moest voor Prins spe len. Pixley, die het meest op Prins George geleek, werd daartoe gekozen. De jonkman speelde zijn rol uitmuntend, hij nam alle eerbewijzen zeer genadig aan en was allerminzaamst jegens de schoone dames van Halifax, aan wie hij zich liet voorstellen. Hij beantwoordde ook na liet feestmaal de dronken op de Koningin, den Kroonprins en de vloot. Maar ongelukkig noodigde de on echte Prins, in een ietwat overmatig vrien delijke stemming, eenige zijner gastheeren uit om den volgenden dag op de >Truth" te komen en daardoor kwam het bedrog aan het licht. De vijf adelborsten zullen nu voor een krijgsraad terecht staan wegens hun kwa jongensstreek. Door een toeval heeft de Russische politie een der hoofden der nihilisten ge vangen genomen, die zich geruimen tijd in het station Nicolai heeft verscholen ge houden. Gedurende drie jaren werd hij ijverig gezocht. Hij is naar St. Petersburg gebracht. Ingezonden. PLANTSOEN-MOLENPLEIN. Veranderingen en verbeteringen moeten eerst in het openbaar worden besproken, zul len ze door hen, die daarover de macht hebben, tot stand gebracht en uitgevoerd worden, 't Ia daarom, dat steller dezes wijst op een zeer wenschelijke verbetering van het park op 't Molenplein. Onderscheidene personen hebben reeds hun ne kleederen beschadigd door eene aanraking met het van scherpe punten voorziene hek, dat dit park van den publieken weg scheidt. Mocht dit hek blijven bestaan, dan is de verwijdering dier kleêrenbeschadigers wel zeer aan te be velen. Doch, zou dit hek niet kunnen weg gebroken worden? Is het waarlijk te vreezen, dat groote en kleinere kinderen zóó baldadig zullen zijn, dat zij het plantsoen beschadigen In ieder geval is het, nu „Helder's Belang" er eenige rustbanken in geplaatst heeft, wen- schelijk, dat er nog een ingang worde gemaakt en dat er aan 't publiek gelegenheid worde gegeven om door het park te loopen, zonder verplicht te zijn, aan de zijde waar men is binnengekomen, het park ook te verlaten. Wellicht is er niet meer noodig om de be doelde verbetering tot stand gebracht te zien. Door de vervulling van dezen wensch zou zeker aan menigeen genoegen worden verschaft en zou het thans meestal verlaten park een plek worden, waardoor men met genoegen wan delt, of waar men oenigen tijd uitrust om de wandeling naar eene andere zijde voort te zetten. Q. Marine en Leger. De le luit. bij het korps mariniers C. N. Ca- zaux van Staphorst, geplaatst bij 's Rijks werf te Amsterdam en belast met den dienst der draag bare wapenen, wordt met October ter beschik king gesteld van den comrn. van het korps eu vervangen door den lste lnit, I. A. Gauw, ter wijl met dienzelfden datum aan den lsten lnit. L. A. C. Furnée de betr. wordt opgedragen van lnit.-adj. bij het 2e bat. mariniers te Willemsoord. De kapt. lnit. ter zee Blauw, inspecteur over de Artillerie der Marine, hield Woensdag en Don derdag de jaarlijksche inspectie over het materieel en de Buskruit, en Projectielen Magazijnen alhier. Zr. Ms. stoomschip „Koningin Emma der Neder landen", is in het droge dok op 's rijks werf opgenomen tot schoonmaken beneden de waterlijn en noodig blijkende voorzieningen te ondergaan. Zr. Ms. stoomschip „Dolfijn", die gisteren de Marinewerf verliet en weder naar de Visscherij vertrok, zal eerst in bet begin van October we der te Nieuwediep terugkeeren. Zr. Ms. monitor „Cerberus'' en stoomknnon- neerboot „Freijr", worden den I2n Sept. alhier verwacht ten einde de daar aan boord dienende Zeemiliciens te verwisselen. Zr. Ms. monitor „Bloedhond", den 3n Sept. van Amsterdam vertrokken, is weder in deze di rectie teruggekeerd. Bij kon, besluit zijn benoemd bij den plaatselijken staf, tot lc luit. de 2e luit. J. J. A. Epke, plaats, adj. te Haarlem bij het le mg. inf.tot luit.-kol. de maj. H. Vermeulen, van het korps; tot maj. de kapts. L J- Krugws, van het 5e reg., en P. R. Goud schaal, adj. van het korps tot kapt. de lelnit. P. J- Wijmants, van het 5e reg., J. H. G. van Spreeken, bat. adj. bij het korps, en A. C. H. Alma, comm. van de 2e comp. hospitaal-soldaten tot le lnit. de 2e luits. A. Overstrijd, F. A. C. Ruysch, K. A. le Fèvre en W. F. de Reede

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1