't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT YOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1837. Woensdag 24 September 1890. Achttiende Jaargang. Advertontlëri NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHO UT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT, van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde Abonnementsgeld, »Vliegbnd Blaadje" 3e kwartaal, te willen overmaken per post wissel of in postzegels, vóór 6 OCTO- BER 1890, zullende anders daarvoor met 10 Cent verhooging per post worden be schikt. DE UITGEVERS. HELDER, 23 September 1890. Van af 1 October a.s. zal bet kan toor van den Rijks-Ontvanger, Havenplein, geopend zijn Voor de Directe-belastingdes Maan- dags, Dinsdags, Woensdag en Donderdags van 92 uur, met uitzondering van den laatsten werkdag der maand en feestdagen. Voor de Invoerrechten en Accijnzen -1~~ts van 93 en 57, van des voor- i 9 tot des namiddags 4 uur. Zaterdag was het in een perceel op de Egelantiersgracht te Amsterdam erg rumoerig. Moeder had, toen vader met de centen" thuis kwam. beslag gelegd op den gehee- len buidel. Vader beloofde, niettegenstaan de deze omstandigheid, toch kanon" thuis te komen, maar daar wist moeder ook raad op. »Jan", riep ze, »as je gaat poffen, ik ga overal mee in boor, denk er om, slam pamper Dit hielp, maar of nu onze maat vroeger vischliefhebber was of dat hij 't uit wraak verzon, hij ging ten minste iets vreemds uithalen. Gewapend met een sterk vischsnoer, waaraan een stuk spek, ging hij door een raampje van den gootsteen, genoemd aas uitwerpen inde snijding van 't perceel. 't Duurde ongeveer een half uur, daar had Jan beet, hij palmde het snoer in en spoedig verscheen een flinke viervoetige bewoner der snijding, een rat met langen staart, die wanhopige pogingen deed om bij zijn piepende vriendjes terug te komen. Eindelijk, juist toen moeder de vrouw eens in het portaal kwam kijken, wist de vlugge gast door de deur te wippen, vloog in de kamer heen en weer en nu had men de poppen aan 't dansen. Moeder vloog op 't bed, de kinderen elk op een stoel en vader had, niettegenstaan de de gewapende hulp van een bovenwo- nend korporaal der schutterij, een vol uur noodig eer langstaart ontzield aan de E- gelantiersgracht kon worden toevertrouwd. Ten slotte beloofde moeder nooit weer de centen in beslag te nemen en Jan zwoer zijn jachtlust af. V. B. v. A. Nu de geruchtmakende vergiftigings zaak van freule Smissaert aan de orde is, komen de gesprekken onwillekeurig wel eens op de verschrikkelijke geschiedenis, die in 1883 de gemoederen zoo zeer schokte. Wij bedoelen de misdaden van Mie van der Linden, de Leidsche giftmengster. Sedert dien tijd leeft zij in de gevan genis te Gorinchem. Iemand die bij de ontdekking van deze misdaden een groote rol heeft gespeeld, deelde mede, dat die vrouw van der Linden vermoedelijk 104 menschen vermoord heeft, maar slechts omtrent vier gevallen heeft zij een volle dige bekentenis afgelegd. In de gevange nis, waar zij, zooals het reglement voor schrijft, driemalen per dag aangesproken moet worden door de bewaaksters, tracht men nog steeds haar een volledige beken tenis te ontlokken, maar zij weigert iets te zeggen, wat licht zou kunnen verschaf fen. Men herinnert zich ongetwijfeld, dat de reden van al die moorden geldzucht was. Haar slachtoffers waren allen ingeschre ven bij de begrafenismaatschappijen. Nogal eigenaardig is het feit, dat zij voor al die moorden in het geheel slechts 140 gulden ontvangen heeft. De reden hiervan was, dat zij zich altijd slechts eenmaal bij de begrafenisonderneming aan meldde. Keerde men haar het bedrag niet dadelijk uit, dan kwam zij later niet terug om het te eischen. Waarschijnlijk was zij bevreesd, dat men haar op de vin gers zou kijken. Niet al haar slachtoffers zijn met opzet gedood. Zoo heeft zich het volgende ge val voorgedaan. Een soldaat, bij wiens dood zij belang had, lag in het hospitaal. Zij ging hem opzoeken en bracht een paar flinke boterhammen met vleesch mede daartusschen een poedertje, in het dage- lijksch leven „rattenkruit" genaamd. De zieke jongeling at er niet van, maar gaf de versnapering aan een oppasser, die er dan ook behoorlijk ziek van werd en er aan stierf. Dit was dus een slachtof fer geheel buiten den wil van tante Mie, zooals zij in de wandeling genoemd werd. V. B v. A. Door den gunstige u toestand der ge- meente-finaneiën te Leersum daartoe ge noopt, besloot de raad dier gemeente den hoofdelijken omslag van 1891 met 20 per cent te verminderen. Maandagavond jl. werd nabij Suste- ren stervende gevonden de verlaten huis vrouw van zekeren kramer Jacquemont, uit Sittart. Naar laatstgenoemde plaats vervoerd, overleed de vrouw een dag later zonder een woord meer te hebben kunnen uiten Bg de veiling 11. Donderdag gehou den te Haaften, is het zoogenaamde recht om den naam van „Heer van Haaften" te dragen en het daaraan verbonden wa pen te voeren, ingezet voor den niet ge ringen prijs van f1880. Men ziet dat de ijdelheid de wereld nog niet uit is Eenige duizendjes. Jaren geleden woonde er te Purmerend ze kere Ide Ploeger, wiens vrouw zeer gefortu neerd was. Toen zy stierf, werd voor de suc cessie opgegeven, dat zij 150 doizend gulden had nagelaten. Dat was in 1872, en 12 jaar later overleed Ploeger; al dien tijd had hij zeer eenvoudig, bijna als een arbeider geleefd. Hij was wat wantrouwend en belegde daar om zijn geld niet, maar hield het bij zich als bankpapier en contanten. Men zegt, dat Ploe ger bij de aangifte voor de successie een halve ton had achtergehouden. De nalatenschap van zijn vrouw zou dus 2 ton bedragen hebben. Na Ploegers dood lieten de erfgenamen al les verzegelen en later weer ontzegelen in te genwoordigheid van 37 personen. Geen hun ner protesteerde tegen de wyze, waarop die ontzegeling geschiedde. Evenmin werd later bij de boedelbeschrijving, die bijgewoond werd door 28 personen een enkel bezwaar gemaakt. Onder de nalatenschap trof men o. a. aan 45,200 gulden aan bankpapier in een sigaren kistje, een pakje losse schuldbekentenissen tot een bedrag van 60,000 gulden, en in de brand kast massa's bankpapier, 8300 gulden in een portefeuille, in een beursje 1300 gulden aan goudgeld, en in een zwarte portefeuille 56,000 gulden aan bankpapier. Men vond totaal f 400,000. Natuurlijk wa ren er teleurgesteldensommigen die meer dachten te erven en anderen, die in het tes tament gansch niet bedacht waren. Onder de zen bevond zich juffrouw Labohm, die niets heeft gekregen, hoewel hare kinderen f16,000 ontvingen en zekere Caspers, die ook onte vreden was. Een jaar na Ploegers dood werd door J. Honig en J. J. Caspers een klacht ingediend, waarby sprake was van een trommel met geld en een testament, die weg zouden wezen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de geheele aanklacht berustte op praatjes. Nu volgden de aanklachten elkaar op: 6 Juni 1885, klacht van de bovengenoemden aan den minister. Na rijp onderzoek afgewezen. Toen aan den Koning. Zelfde antwoord natuurlijk. En in Februari 1887 werd door Labohm een aanklacht ingediend, waarby gesproken werd van diefstal met voorbedachten rade door ambtenaren in de uitoefening van hnnne be diening. Bij de afwijzende beschikking van den minister voegde Zijne Excellentie een waar schuwing, om geene valsche beschuldigingen uit te brengen tegen ambtenaren. In Dec. '88 verschenen de klagers op het parket te Haarlem en zeiden, dat ze nu een spoor van den vermisten trommel hadden. Maar na onderzoek door den rechter-commis- saris bleek ook dat weder niets te zijn dan een praatje. Nadat nog een adres aan den nieuwen mi nister mr. Rnys, wederom was afgewezen, na dat voor den zooveelsten keer de zaak was onderzocht, zijn Gustaaf Labohm, stukadoor te Purmerend en J. J. Caspers, oud 71 jaar, eveneens aldaar, er toe gekomen om twee stuk ken te zenden aan Recht voor Allen, waarin zy zich beklagen over hun aangedaan ourecht en den kantonrechter en mr. J. v. Bom mel te Purmerend en den notaris D. Van Os aldaar beschuldigen van diefstal van een trom mel met papier uit den boedel van Ide Ploe ger en verduistering van een testament, waar bij de vrouwen van L. en C. zouden zyn be dacht. Wegens deze beide beleedigende stukken stonden zij Zaterdag voor de rechtbank te Haar lem terecht. De getuigon, die op hun verzoek zyn gedagvaard, leggen geen van allen een verklai ing af, die hunne beweringen schraagt. De officier van justitie, vestigt de aandacht er op, hoe herhaaldelijk deze zaak is onder zocht, hoe men nooit één enkel bewijs voor de waarheid hunner beweringen heeft kunnen vinden en hoe schandelyk het is, dat zy door hunne praatjes, jaren lang uitgestrooid, notaris Van Os belangryk in zijne praktyk benadeeld hebben en gepoogd, den kantonrechter ver dacht te maken. Na een zeer uitvoerig, helder en welspre kend requisitoir, verzocht de officier van jus titie de veroordeeling van Labohm en Cas pers tot 6 maanden gevangenisstraf ieder, waarlijk geen zware eisch, wanneer men na gaat, dat het maximum 4 jaar is. Labohm antwoordt nog zeer uitvoerig op •het requisitoir en tracht tal van punten daar uit te weerleggen. Zijn geheele persoon maakt den indrnk, dat hij lijdt aan mono manie, dat de gansche historie niets anders is dari een idéé fixe van een teleurgestelde by een erfenis en het is tragi-komisch hem te hooren zeggen, dat hij zich wel zal wenden tot eene andere rechtbank. Ook Caspers is heftig in zijne uitdrukkingen en verklaart met de vuist op de bank slaande, dat hij niet zal rusten vóór de misdaad ont maskerd is en zijn vrouw de 40,000 (of 14,000) gulden heeft, die haar ontstolen zijn. Over 14 dagen zal de uitspraak in deze treurige zaak plaats hebben. (H. D.) Sedert 1882 is het getal „Vergun- niugen" in het land met 5 pet. vermin derd. De opbrengst van den accijns en dus het verbruik van gedistilleerd is met 1 pCt. vermeerderd, doch aangezien de bevolking in denzelfden tijd met 4 per cent is toegenomen, mag daaruit wellicht worden opgemaakt, dat het verbruik van sterken drank over het geheel verminder de. Te Pressburg is een geheel gezin vergiftigd. Man, vrouw en 6 kinderen stier ven allen ten gevolge van het eten van de bessen der Nachtschade, die zij ver moedelijk voor een andere soort van vrucht hadden aangezien. In Noord-Amenka houdt men zich thans bezig met het grootsche plan, den Pacific-spoorweg (New-YorkSan Fran- cisco) door middel van tunnels door de rot sen der Siërra Nevada heen te leiden, om zoo de groote bezwaren, gevaren en on kosten te vermijden of althans te vermin deren, welke het spoorwegverkeer eiken winter ondervindt door de sneeuwstormen. De sneeuwstormen waren verleden win ter bijzonder sterk en van ongewoon lan gen duur, zoodat het verkeer voor ver scheidene weken was gestremd. Zonder spijs of drankblootgesteld aan de vorst en het verschrikkelijke weer, moesten hon derden personen, passagiers zoowel als trein- beambten, verscheidene dagen in de trei nen doorbrengen, die in de sneeuw waren big ven steken. Door het boren van tun nels, 1000 voet onder de hoogten van het gebergte en tevens onder de sneeuwlijn, hoopt men nu, zoo niet in den geheelen omvang, dan toch in sterke mate, in de bezwaren te voorzien. De tunnelbouw zou tien millioen dollar kosten en verscheidene jaren duren, daar de boringen meest door zeer harde rotsen moesten geschieden. Daarentegen zal na voltooiing van het werk de stijging met duizend voet aan elke zijde van het gebergte vervallen, en daardoor een aanmerkelijke besparing van tijd en kosten verkregen worden; de zware kostbare berglocomotieven zonden dan b.v. kunnen vervallen. Ook zou de belangrijke schade, door de sneeuwstormen aan de baan veroorzaaktvoor een groot gedeelte worden vermeden. Zooals van zelf spreekt, zijn de verkor ting van de reis ook voor de passagiers en de mail een groot voordeel. Het vasteland van Europa werd de zen zomer door een ware overstrooming van Engelschen en Amerikanen bezocht. Alle badplaatsen waren vol. Karlsbad werd door 35000 gasten bezocht, voor het mee- rendeel Engelschen en Amerikanen; Ma- rienbad, dat eenige jaren geleden geheel onbekend was, trok dit jaar meer dan 10000 bezoekers; te Kreuznach waren in Augustus in de hotels haast geen kamers meer te krijgen; het grootste hotel, het „Oraniënhof" was zoo vol, dat nieuw aan komenden dikwijls in villa's in de buurt moesten worden „uitbesteed". De grootste helft der gasten bestond uit Engelschen en Amerikanen de laatsten kenbaar aan de menigte koffers, die ze meebrach ten, die zelfs in de gangen moesten wor den neergezet, omdat in de kelders geen plaats meer was. Men kon in geen spoor- wegrijtuig plaats nemen zonder Engelsch te hooren spreken en de banken en net ten met handkoffers, regenjassen, tennis rackets en zonneschermen bedekt en op gevuld te vinden. Te Beuthen, aan de Older, heeft de zer dagen een man, Ranko genaamd, met het meeste succes, door middel van zooge naamde waterschoenen, over het water der haven gewandeld. De schoenen, waar van hij zich bediende, waren van zink ver vaardigd, 1.70 M. lang, spits toeloopend en waterdicht. Zij hadden een diepgang van 1 dM. In het midden was een ruim- aangebracht, waarin de voet paste. Aan de benedenzijde waren 13 bewegelijke plank jes aangebracht, welke zich openden als de man voortschreed om het water bin nen te latentrok hij den voet terug, dan sloten zich de plankjes als een jaloezie. Naar Ranko beweerde, bestond de groot ste kunst in het bewaren van het even wicht, welke vaardigheid men eerst ver kreeg na langdurige oefening. Vele men schen waren getuige van het ongewoon schouwspel. Onder de half millioen stukken, die dagelijks door de post te Berlijn worden ontvangen, zijn in doorslag 10.000 brie ven met onvolledige adressen. Allen het nazoeken van die 10.000 adressen in het adresboek, vordert dagelijks tien uur ar beid voor 33 beambten. Betreffende den tocht van den Ita- liaanschen ingenieur Sinigaglia en zijne gidsen op den Matterhorn, worden door een Italiaansch blad de volgende bijzon derheden medegedeeld. De drie reizigers hadden zich 36 uur zon der voedsel en drinkwater onder een rots schuil gehouden voor een storm, die hen in het gebergte had overvallen. In pla van te verminderen, werd echter de wind steeds heviger en de koude allengs ondra gelijk. Blijven zou een zekere dood zijn geweest en zoo bonden de bergbeklimmers zich aan elkaar met een touw, dat wel dra, met ijs bedekt, zoo hard werd als ijzer. Carrel stierf van koude en daar het onmogelijk bleek, het touw door te snijden, waren Sinigaglia en Corret ge noodzaakt het lijk van hun makker ach ter zich te slepen. Ten laatste kwamen zij aan een rotsblok, dat boven het ijs uitstak, waardoor Corret in staat was, met zijn bijl het stijf bevroren touw op dat blok door te hakken, waarop beiden hun weg vervolgden, na een laatste afscheid van het stoffelijk overschot van hun vriend. Dat de beide overlevenden terechtkwa men, mag een wonder heeten en was al leen te danken aan het gzersterke gestel en den onverschrokken moed van den krachtigen gids Corret. Beiden zullen dien tocht van ontbering en ongemak niet licht vergeten. Naar gemeld wordt, is door het in slaan van den bliksem, het telephoonbureau te Yersey City in de asch gelegd. Het was een hoog gebouw, maar niettemin slaagden alle beambten, met uitzondering van 14 meisjes, te ontvluchten. Deze had den alle bezinning verloren en riepen ra deloos uit de vensters om hulp. Enkelen wilden zelfs naar beneden springen, wat een zekere dood zou geweest zijn de me nigte riep haar toe, dat zg zouden wach ten, want de hulp kwam. Inderdaad slaag de een brandweerman er in haar allen on gedeerd uit het huis te halen. De schade is zeer grootmen schat ze op ongeveer f300,000. Niet minder dan 2000 telephoondraden werden vernield en het verkeer langs de verresprekers staat dientengevolge geheel stil. Blijkens een telegram uit Berlijn is aldaar Vrijdagnacht in een huis in de „Friedrichstrasse" brand uitgebroken, waar by twee dochters van den bewoner (zijnde de rentenier Fuchs), de eene 16 en de an dere 14 jaar oud, benevens hare gouver nante en een dienstmeisje in de vlammen zijn omgekomen. Uit Hiogo op het Japansche eiland Nippen seinde, gelijk gemeld is een agent van Lloyd, onder dagteekening van 19 September, dat het Turksche oorlogsschip „Ertogroul" verongelukt is. Van de be manning zijn 500 verdronken. Tot de opvarenden, die om het leven kwamen, be hoorde ook Osman Pacha, de held van Plevna, die in den oorlog van 1877 door zijne verschijning in die stad, de oorlogs kans ten gnnste van de Turken deed lcee- ren. De sultan vereerde hem toen met den titel van Ghazi (den Overwinnaar) en met de Osmani-orde in brillanten. Het volgende jaar werd hij minister van oor log. Thans had hij zich, met een zen ding aan den Mikado belast, naar Japan De „Ertrogoul" was een houten fregat, dat te Konstantinopel gebouwd is. De Deensche regeering heeft 180,000 kronen krediet verleend voor de verken ning van de nog onbekende oostkust van Groenland. Daartoe zal in Mei van het volgende jaar een wetenschappelijke expe ditie uit Kopenhagen vertrekken en in den zomer van 1893 terugkeeren. De expeditie, die uit 9 leden bestaat, heeft tot taak de verkenning van het Frans Jo zef Fjord en van de aangrenzende kust tot kaap Brewster (70 gr. N. B.) en het onderooek van het deel der Oostkust, zui delijk van de Scoresby Sund van 66 tot 70 graden N. B., waar vermoedelijk groote en diepe fjorden zgn. De expeditie neemt 2 booten medeverder sleden, tenten, sneeuwschoenen, instrumenten, schietge- reedschap enz. Wat kost een schot uit een zwaar stuk seheepsgeschut „Een matig jaar- lijksch inkomen", antwoordt de „United Service Gazette, en zg bewijst hare be wering met de volgende berekeningPro jectiel, buskruit en kardoes van het ka non van 110 ton kosten f1836, namelijk 900 pond buskruit voor f 840, een kogel van 1800 pond voor f960 en zijde voor die kardoes voor f36. Maar men moet hierbij nog de slijtage van het stuk re kenen, dat na 95 schoten geheel onbruik baar is. Daar het kanon f 198,000 kost, bedraagt de slijtage door het eene schot ongeveer f 2085, waardoor de gezamelij- ke waarde van een enkel schot op f3921 zoude komen te staan. Bij het kanon van 67 ton, dat 120,000 kost en dat na 127 schoten onbruikbaar wordt, vertegen woordigt ieder schot volgens die bereke ning, een uitgave van f 2208. Aanmer kelijk goedkooper, namelijk f1176, is een schot uit een kanon van 45 ton, dat f75,000 kost en waaruit men in het ge heel 150 schoten kan doen. Marine en Leger. Bij Z. Ms. besluit van 18 dezer wordt de ka" pitein ter zee J. Mercier met 1 October a. 8- eervol ontheven van het door hem gevoerde be* vel over Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. „De Rnijter", en daarin vervangen door den kapitein ter zee W. baron Van Hoogendorp, adjudant des Konings. De luitenants te zee le en 2e kl. J. M. 8teers en W. D. baron van Asbeck, respectievelijk le officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Am sterdam en geplaatst in de rol van Zr- Ms. tor- pedo instructieschip „Marnix", worden met den len October a. s. op non activiteit gesteld. Eerst genoemde wordt met dien datum vervangen door den luit. ter zee le kl. J. H. J. L. baron Sweerts de Landas Wijborgb, terwijl als le officier op Zr. Ms. ramschip „Stier" geplaatst wordt de luite nant ter zee le kl. J. P. van Rossnm. De overplaatsing van den off. van gez. der 2e kl. bij de zeemacht J. T. Alta 'met den Sisten dezer aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden" wordt inge trokken, en wordt alsnu met dien datum aan boord vun dat stoomschip geplaatst de offic. van gez. der 2e kl bij de zeemacht Q. A. J. van der Sande,, die bij het hospitaal der marine te Willemsoord vervangen wordt door den off. van gez. der Se kl. bij de zeemacht H. C. Tham- son. Bij Z. M. besluit van 18 dezer is, met in voering van 1 October a. s.lo. de officier van administratie 1ste kl. Q. H. Verboon, ter ZHke van langdnrigen dienst gepaard met meer dan 60 jarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f1400 en een verbooging van f1875 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tus- schen de keerkringen8o- bevorderd tot offic. van adm. der le ste kl., de offic. van adm. der Se kl. 8. Hummeliack.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1