't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. DE DESERTEUR. No. 1840. Zaterdag 4 October 1890. Achttiende Jaargang. Advertontlën KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Arrondissements-Rechtbank. ZKTO'VIEIjXjIEi Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN Uitgevers: BERKHOUT VRIJDAGMIDDAG. Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 14 m. Onderg. n 5 u. 20 m. Zondag 5 Laatste Kwartier. Maandag 6 Isr. Loofhuttenfeest. Dinsdag 7 Vreugdedag der Wet. Woensdag 8 Alkmaar ontzet. Donderdag 9 Vrijdag 10 Zaterdag 11 HELDER, 3 October 1890. De commandeur bij het vak van scheepsbouw aan 's rijks werf te Willems oord, P. G. Wouters, is gedetacheerd te Delfsliaven, teneinde tegenwoordig te zijn bij den aanbouw van het stoomschip voor de Indische marine, op de werf aldaar in timmering. Met genoegen kunnen wij mededee- len, dat de toestand van Z. M. tamelijk bevredigend kan geacht worden. Op het eind der vorige week deden zich sympto men voor van terugkeer der nierziekte, waaraan Z. M. lijdende was; dientengevolge werd het zenuwgestel aangetast en ont stond er een malaise, die Z. M. sedert Zaterdag belette zijne gewone werkzaam heden te vervullen Bij de gehouden ge neeskundige consultatie werden de genees- heeren echter getroffen door het flink uiter lijk van Z. M. Zij koesteren dan ook voor het oogenblik geen ernstige ongerustheid, zoodat dr. Vinkhuysen, die Dinsdag zich nog op het Loo bevond, van zijn aanvan kelijk plan om daar nog te blijven heeft kunnen afzien en zich thans weder in de residentie bevindt, zonder het voornemen te hebben op een bepaalden dag naar het Loo terug te keeren. Men verwacht, dat Z. M. spoedig zijne gewone werkzaamheden zal kunnen her vatten. De Vice-Admiraal, Directeur en Com mandant der Marine te Amsterdam maakt bekend dat een premie van twee hon derd en vijftig gulden, f 250, wordt uitge loofd voor het terugbrengen van de Visch- torpedo, die den 25en Augustus j.L in zij kanaal F. (zijkanaal Noordzeekanaal naar Halfweg) gezonken is en aldaar niet terug gevonden werd. Hij, die deze vischtorpedo mocht terug vinden, wordt uitgenoodigd daarvan kennis te geven aan den Commandant der In- schietplaats in genoemd zijkanaal F., of aan den Commandant van Zr. Ms. Tor pedo-Instructie- en Logementschip „Vul kaan", liggende in het Oosterdok te Am sterdam. De beurtschipper van Kampen op Amsterdam, L. H. Kroeze, die Maandag avond te ongeveer 7 uur van Kampen vertrokken was, kreeg in de Ketel, waar hij bezig was met laveeren, een forschen slag van het tuig, waardoor hij overboord vielonder het schip geraakte en verdronk. In een vorig jaar vestigde een aan doenlijke plaat van Braakensiek, met het onderschrift„Och m'n oude maats zou den er ook zoo gaarne in willen," de al- gemeene aandacht op de Prins Hendriks stichting te Egmond aan Zee, de uitne mende inrichting voor behoeftige oude zeelieden. Dank zij den veelzijdigen steun, dien het bestuur vond, heeft 't de middelen kunnen bijeenbrengen voor een sedert lang reeds beraamde vergrooting van liet ge bouw der stichting. Er is een flinke bo venverdieping op geplaatst, waardoor 117 personen in het gebouw gehuisvest kun nen worden, tegen 82 tot hiertoe. De stichting zal dus op ruimeren voet dan tot dusver kunnen voorzien in de be hoefte, die nu 15 jaren geleden tot hare oprichting den stoot gaf; 35 oude zeelie den meer dan tot heden zullen er, na een leven vol gevaren, een onbezorgden ouden dag kunnen genieten. Intusschen zullen er voorshands nog 23 plaatsen onbezet blijven. Niet omdat het aan candidaten ontbreekt. Integendeel wach ten 37 personen, die sedert lang reeds zijn ingeschreven, op plaatsing. Het bestuur zou ze gaarne willen opnemen maar de geldmiddelen laten niet toe voor het oo genblik meer dan 12 van de 35 beschik bare plaatsen te vervullen. Daarom doet het nu weder een beroep op den zoo te recht geroemden liefdadigheidszin van het Nederlandsche volk. Door vrijwillige giften is de mogelijkheid tot uitbreiding der stichting verkregen. Maar daarmede is het werk nog slechts ten halve verricht. Zal de uitbreiding aan haar doel beantwoorden, dan moet er par tij van getrokken worden, om aan zoove- len als er nu meer geplaatst kunnen wor den, een onderkomen te verschaffen in de stichting. Men raag vertrouwen, dat het verzoek om steun, hetwelk het bestuur der stich ting met dat doel thans richt tot allen wier hart tot helpen neigt, niet onverhoord blijven zal. Zondag zijn aan den Academiesingel te Breda door een visscher gevonden 6 rollen dynamiet, verpakt in perkamentpa pier, waarop een stempel met het woord dynamiet en een ronde stempel, waarop een Duitsch fabrieksmerk. Daarbij waren gevoegd 1 meter lont, 8 koperen buisjes en 3 dito met zwarte koppen. Of hier aan een misdadig oogmerk gedacht moet wor den, is tot hiertoe een raadsel. Op een te Leeuwarden gehouden ver gadering van het comité uit de Friesehe Handelsvereeniging, in zake bestrijding der overdreven toepassing van Zondagsrust op het gebied van post en telegrapliie, werd verslag uitgebracht omtrent de ingekomen betuigingen van instemming. Uit bijna alle provinciën van ons land zijn ze bij 't comité in grooten getale ingekomen. Het getal vermeerdert nog bij den dag. Be sloten is, de zaak met kracht door te zet ten, waartoe in den loop van het aan staand winter-seizoen een vergadering in het midden van ons land zal belegd wor den, tot het oprichten eener Nederland sche Vereeniging ter bestrijding van in krimping van post- en telegraafdienst op Zondagen. Karei David Yan Hien, brievenbe steller te Nijmegen, is Dinsdag-ochtend door de rijks-politie gevankelijk vervoerd naar Arnhem, onder beschuldiging van dief stal ten nadeele van het postkantoor te Nijmegen. Nu zich hier te lande sporadisch een zucht tot landverhuizing openbaart naar het verre westen van Amerika en vele jongelieden, ja ook mensehen op jaren, besluiten daarheen te trekken, om met de spade in de hand in het zweet huns aan- schijns hun brood te gaan verdienen, ach ten wij het niet ongepast er eens op te wijzen, dat onze eigen kolonie Nederlandsch- Indië zoozeer behoefte heeft aan jongelui om op de plantages werkzaam te zijn, dat de vereeniging „Het Buitenland", te Am sterdam gevestigd, nog een aantal goede plaatsen beschikbaar heeft voor krachtige jongelieden, die aan de gestelde eischen kunnen voldoen. Eenige weken geleden nam een Duit- sche familie haar intrek bij een ingezetene van Buiksloot, genoot daar kost en inwo ning, en zou afrekenen, zoodra er geld van hunne zuster uit Amerika was gezonden. De zer dagen vertrok de familie, volgens voor geven naar Amsterdam, vergat echter terug te komen, een schuld ad f80 als herinne ring achterlatende, behalve een paar kof fers, die hij opening bleken steenen te be vatten. Naar men wil, zouden zij verleden week van Rotterdam als tusschendekspas- sagiers naar Amerika zijn vertrokken. In het Goudsche-pijpenstadje beraad slaagden Dinsdag de vroede mannen over het al dan niet toestaan van f300, ten behoeve der schutterp-muziek. Met het oog op den financieelen toestand der gemeente, gaf de heer Hoogenboom in overweging, voor het geval die som werd toegestaan, steeds „treurmarschen" te doen uit voeren Yoor liefhebbers van Oesters! Yoor liefhebbers van tweeschalige die ren, inzonderheid voor hen, die ze bij voor keur in hun eigen vocht levend eten, is het misschien niet onbelangrijk te weten wat dat vocht bevat. Met den microscoop zijn eenige onaangename ontdekkingen ge daan, waaromtrent wij met het bloote oog in gelukkige onwetendheid gebleven zou den zijn. Volgens een wetenschappelijk tijdschrift blijft, bij het openen van een oester, het vocht in de benedenschaal, en door den microscoop gezien, worden daarin een menigte kleine oesters, met schalen bedekt, gevonden, die daar vlug in rond zwemmen 120 binnen liet bestek van slechts één duim. Behalve die jonge oester- tjes bevat het vocht een verscheidenheid van diertjes, voor het bloote oog onzicht baar, en duizenden van drie bepaalde soor ten van wormen. Soms geven zij een schijn sel van zich als een blauwachtige ster, die in een donkere kamer glinstert. Zaterdag moest zich voor de Arn- herasche rechtbank verantwoorden vrouw K. beschuldigd van opzettelijke brandstich ting. De man dezer vrouw was met haar zoon reeds veertien dagen elders aan het werk. De vrouw maakte zich angstig, kon het in huis niet uithouden, sliep niet, enz. Toen schreef zij aan haar man, dat hij terug moest keeren, maar dit had geen gevolg. 3 Haar angst werd zoo groot, dat zp zich in 't hoofd zette, dat er iets gebeuren moest, om haar man tot terugkeeren te dwingen. Toen stak zij, na eerst de kin deren die zij nog thuis had, in veiligheid te hebben gebracht, een hoop met petro leum gedrenkte krullen op zolder in brand. De brand werd spoedig gebluscht, waarbij de vrouw zelf nog hielp. Beklaagde bekende alles. Het O. M. eisclite een jaar gevangenisstraf. Mr. H. H. van Capelle, haar als ver dediger toegevoegd, zette in een breedvoe rig pleidooi de bijzondere oorzaken uiteen, die beklaagde tot een daad hadden ge voerd, welke zp in normalen toestand ze ker nooit zou gepleegd hebben. Hij be val haar in de clementie der rechters aan. De uitspraak deelen wij later mede. Onder socialisten »Ik blijf er bij", sprak een meubelma ker, die liever met den mond werkt dan met de handen »ik blijf er bij al de grond moet gelijkelijk verdeeld worden." »En wat zou je dan met jou deel doen?" vroeg een ander spottend. »Verkoopen natuurlijk!" was het onbe dacht antwoord(Z. Nws.) Schoenmaker, houd u bp uw leest Een handelsreiziger uit Tilburg liep over de veemarkt te Winschoten, en vroeg aan een veehandelaar naar den prijs van een door hem aangewezen koe. De vee handelaar, wel ziende dat het den vrager geen ernst was, zeide„200 gulden." De Tilburger bood uit de grap 160 galden, en de koopman gaf hem geluk Nu was goede raad duur. De handelsreiziger had zooveel geld niet bp zich en wilde het beest niet ontvan gen, maar de veehandelaar had het onder getuigen verkocht en eischte betaling. De veehandelaar wilde ten slotte den koop als niet gedaan beschouwen, wanneer de kooper f 10 aan de armen van Winscho ten gaf, maar ook hiertoe was de man niet genegen. Eindelijk wist de onthut ste nieuw-bakken veekoopman uit het ge drang te komen en zich te verwijderen. Men vermoedt, dat de veehandelaar den vreemden man verder met rust zal laten, omdat de koe voor f 160 niet te duur Waarschijnlijk zal de handelsreiziger nooit weer een bod op een koe doen In een kolenmijn bp Grenoble is een gezelschap van 6 personen 2 mijnwer kers, 2 jongelieden en 2 meisjes, aan wie zij eens een mijngang lieten zien door de verstikkende gassen, welke zich ont wikkelden, om het leven gekomen. Het aantal liefdadige stichtingen te New-York zal binnenkort vermeerderd wor den met een, waartoe de heer Cornelius van der Bilt en zijne moeder een kapitaal van f675,000 beschikbaar hebben gesteld. Het gebouw zal verrijzen in de 42e straat bij de 3e Avenue. Het zal beneden een groot zwembad voor mannen en vrouwen, een keuken en een eetzaal bevatten, waar behoeftigen gespijzigd zullen worden. Een werkplaats, waar ongeoefende arbeiders te gen een laag loon arbeid kunnen vinden, wordt aan het gebouw verbonden. Op de bovenverdieping komt een lokaal voor gods dienstoefening en Zondagscholen, een boe kerij en leeskamer, waar voordrachten en muziekuitvoeringen gegeven worden. Ook bestaat er gelegenheid voor behoeftige vrou wen om van kleederen voor hare kinderen voorzien te worden. Een geneeskundige, die van statis tiek houdt, heeft uitgerekend dat de bur gers der Vereenigde State'n voor f 1,200,000 goud tusschen hun tanden hebben. Dit komt omdat ze te veel ijs en pswater ge bruiken, hetgeen de tanden zoo bederft, dat de tandkundigen ware gondimporteurs geworden zijn. Geen wonder, dat specu lanten een „boom" in zilver maken On ze statisticus berekent, dat in drie eeuwen de kerkhoven van The States voor 35 milli- oen pond sterling goud zullen bevatten enkel aan tandaanvulsels. Evenmin geruststellend is het bericht, dat uit Kanton 80,000 Engelsche ponden menschenhaar zijn verscheept, voorname lijk afkomstig van bedelaars, misdadigers en doode menschen. Dit alles wordt ge bruikt om nieuwe kapsels te vervaardigen. Burgerlijke stand gemeente Texel, van 2430 dezer. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: GEBOREN: Teunis, zoon van Nan Hais- man en Ariaantje Eelman. Mietje, dochter van Albert Sauerborn en Cornelia Alida v. d. Vliet. OVERLEDEN: Willem Verbaarschot 54 jaren, gehuwd met Grietje Ras. Zitting van 30 September 1890. D. J. H., te Helder, diefstal, 6 maanden gev. G. W. H. en H. R., te Helder, wederspan- nigheid, de eerste 1 maand, de tweede 14 da gen gev. P. N. R., te Helder, diefstal, vrij gesproken. J. v. W., te Helder, verwonding, 2 maanden gev. D. N. en J. d. L., te Helder, diefstal, de eerste tot 1 Maart 1895, de tweede tot 1 April 1895 opzending naar een ryks op voedingsgesticht. VAK STANISLAUS GRAAF GRABOWSKI. 15) Naar 't Hoogduitse h. Hij merkte op dat beide vensters zeer laag jvaren, zoodat men daaruit zeer gemakkelijk op de binnenplaats kon komen,maar hoe zou 't moge lijk kunnen zyn, langs die zijde te vluchten, daar twee kozakken met pieken op de schouder sen geladen geweren in hunne nabijheid daar onop houdelijk heen en weer wandelden, terwijl er nog verscheiden anderen zich in de stallen bevon den, in elk geval was er aan geen ontvluch ten te denken, voordat de kozakken, die met het voederen der paarden bezig waren, zich ter rust hadden begeven en ook een der schild wachts zulks had gedaan. De kamer was zeer slecht verlicht, een dunne vetkaars, wel ke in een lantaarn geplaatst was, zoodat de graaf bijna moeite had iets te onderscheiden. De beide kozakken die in de kamer den ge vangene moesten bewaken, hadden plaats ge nomen, zoodat ze voortdurend hem in 't oog konden houden, en hunne sabels en geladen pistolen voor zich op de tafel neergelegd, ten einde ze, zoo noodig, terstond by de hand te hebben. Hun met dik haar begroeid gelaat verraad de geen scherpzinnigheid, doch teekende wel sluwheid, aan dit volk eigen. Zarnacki smeedde verschillende plannen tot ontvluchting, maar verwierp ze weder even spoedig, omdat geen er van bijna te volvoe ren was. Een groot struikelblok bestond hier in, dat hij niet wist waar men zijn paard ge laten hadhoe zou hij daarachter komen, en te vluchten zonder zijn trouwe „bruin" was 'n bepaalde onmogelijkheid. Nadat er ruim een uur verloopen was, trad een der Russische officiers binnen, ten einde zich te overtuigen of alles in orde was. De graaf hield zich alsof hij in een diepen slaap lag, en de kozakken waren op hnn post, dus alles was in orde, zoodat de officier weer spoe dig de kamer verliet. Alvorens echter heen te gaan, beval hij den kozakken, den arres tant, indien hij zulks mocht wenschen, van eten en drinken te voorzien. Zarnacki verkeerde in de stille hoop, dat zulk een inspectie zich gednrend dien nacht niet herhalen zou, omdat de officieren ook wel vermoeid zouden zijn en naar rust ver langen. Op de binnenplaats werd het hoe langer hoe stiller, daar de kozakken zich bij hunne paarden hadden neergelegd, zoodat men niets vernam, dan 't eentoonige heen en we der wandelen van den schildwacht. Zijne beide bewakers bleven voortdurend druk pra ten, teneinde te zorgen dat ze niet door vermoeidheid en slaap overmand zouden wor den, terwijl de graaf, zeer goed bekend met de gewoonten dezer lieden, niet te vergeefs hoopte, dat ze nog een ander mid del te baat zouden nemen. Eindelyk zag de graaf tot zijn groote blijdschap, dat een der kozakken een fiesch brandewijn te voorschijn haalde, daaruit drouk, en met een hoofdknik je aan zijn kameraad toereikte. Joist op het oogenblik begon de graaf te geeuwen, zich nit te rekken, de oogen te wrijven, alsof by goed geslapen had, en nu wakker werd en terwijl hij zich overeind richtte, riep hy op zwakken toon Geef me ook een slok te drinken, 'k gevoel me zeer afgemat en ziek. Over het algemeen zijn de kozakken goed hartige mededeelzame lieden, en daar zij brandewijn als 'n onontbeerlijke levensbehoef te beschouwen, zullen ze die ook nimmer, ten zij in bizondere gevallen, aan iemand weige ren. Daar 't hun bekend was, dat hun ar restant officier was, of ten minste dien rang be kleed had, wilden ze 't thans evenmin weige ren, vandaar, dat de aangesprokene onmiddel lijk opstond, en den graaf de fiesch overhan digde. Na daaruit een flinke teug genomen te hebben, gaf deze de fiesch terug en liet te gelijkertijd een louis-d'or in de hand van den kozak glijden, die groote oogen opzette toen hij 't goud zag schitteren, op militaire wyze salueerde en 'n diepe buiging maakte. Ge kunt u daarvoor andere wudki koo- pen, zeide de graaf lachend. Daar de Russische militairen veelal hunne officieren //vadertje" noemen, antwoordde de kozakDank u vadertje, mogen alle heili gen u beschermen. Zarnacki legde zich op de andere zijde, en deed, alsof hg op nieuw poogde in te slapen. In stede hiervan, lag hg met alle inspanning te luisteren naar hetgeen er gesproken werd, opdat hem geen syllabe ontgaan zou. De kozak toonde zijn kameraad 't goudstuk, en stak 't weder in den zak. Zij overlegden te zamen hoeveel brandewijn ze voor zoo'n groot stuk geld wel zouden kunnen koopen, en hoe heerlijk ze zich in de eerste dagen daaraan te goed zouden doen. Nu gingen ze weer naar hartelust aan't drin ken, omdat ze vooreerst geld genoeg hadden, om weer nieuwen voorraad op te doen. De groote zwarigheid was nu nog maar, hoe aan anderen brandewijn te komen, want geen van beide durfde 't wagen zich van zyn post te verwijderen, daar, indien zulks ontdekt werd, de schuldige 'n vijftigtal knoetslagen ontving. Wel stelden ze elkander gerust, dat allen die in huis waren, ja, tot zelfs de arrestant, in diepe rast lagen. Het hart van den graaf begon op 't hooren dezer woorden hevig te kloppen, zoodat hij 't bijna niet waagde adem te halen, 't Toeval was hem echter gunstig. De schildwacht, die den ganschen nacht in de felle kou daar buiten heen en weder geslen terd had, tikte zachtjes aan 't raam, zóó zacht, dat men 't bijna niet hooren kon. Een der kozakken liep onhoorbaar daarheen en opende het. De schildwacht beklaagde zich tegen zijn kameraad, dat hij bijna bevroren was van konde, en dus ook gaarne 'n flinken slok wudki had, want dat hg 't anders onmogelijk kon volhouden. Deze begreep zeer goed dat hg waarheid sprak daar dus èn hij èn de andere kozak in de kamer beiden nog grooten trek in een flinken teug hadden, besloten ze 't maar te wagen. Met de grootste omzichtigheid werd de deur geopend en weer gesloten de graaf haalde ruimer adem, en hoopte nu maar dat er juist geen Russisch officier om te inspecteeren zou komen. Na verloop van ruim tien minuten sloop de kozak behoedzaam de kamer weder binnen, een vrij groote gevulde tinnen kruik onder de jas dragende, die hg met 'n zekere triomf op tafel vlak voor zyn kameraad nederzette. Op 't zien van die groote kruik, zette deze groote oogen op, en wreef zich vergenoegd in de handen, terwijl hg den anderen met 'n vra- genden blik aanzag. Deze deelde hem daarop mede, dat hij ge meend had, omdat ze toch genoeg hadden, 't beste was maar in eéns 'n goeden voorraad op te doen, ten einde zich niet ten tweede- male aan 't gevaar van ontdekt te worden bloot te stellen. Zijn kameraad was 't volkomen met hem eens, dat hg verstandig gehandeld had dezen voorzorgsmaatregel te nemen, terwijl de schild wacht evenzoo dat idéé toejuichte, en met glinsterende oogen de groote kruik aanstaarde. De graaf juichte insgelijks in stilte dien voor zorgsmaatregel toe, omdat hg hoopte daardoor zijn doel te kunnen bereiken. Oogenschgnlijk sliep hg zeer gerust, want zyne regelmatige ademhaling, kalm uiterlijk en gemakkelijke houding strekten hiervoor tot bewijs, zoodat de kozakken daaromtrent gerust waren cn de graaf hen meesterlyk verschalkte. Elk hunner kreeg zijn deel, terwyl 't scheen, dat het heerigke vocht hun hoe langer hoe beter begon te smaken, want de eene teug

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1