't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1841. Woensdag 8 October 1890. Achttiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. A"bon ri em ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT tn ZUIDSTRAAT. AUvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 7 October 1890. De beer A. Metzelaar, van hier, heeft in de vorige week met goed gevolg te Amsterdam 't tweede natuurkundig exa men afgelegd. Zondagmorgen werd de nieuwbe noemde predikant, Ds. Th. Granpré Mo lière in de Westerkerk bevestigd door Ds. J. L. Bommezijn. De redenaar sprak bij die gelegenheid naar aanleiding van II Cor. 5 20. Des avonds hield de nieuwbe- vestigde leeraar zijne intreepreek in de Nienwe kerk, waarbij hij tot tekst geko zen had Joh. 3: 30. Hij moet wassen en ik minder worden." Beide keeren waren de kerkgebouwen uitstekend bezet. Vrijdagavond hield in de Tuin zaal van »Tivoli" 't District Helder, onder- afdeeling van de brandwaarborg-maat schappij »Algemeen Belang", te Texel, een algemeene vergadering. De hoofdpunten op de agenda waren 't vaststellen van een reglement en de verkiezing van een bestuur. De directeur-generaal der Mij. de heer J. Eelman, van Texel, opende de verga dering en deed de voordeelen van Alge meen Belang" uitkomen door een over zicht te geven van de winsten en reserve kapitalen der meest bekende brandwaar borg-maatschappijen. 't Doel der Mij. is zelf die voordeelen te genieten, door 't betalen van mindere contributie. Door grootere deelneming zou de her verzekering aan de Amsterdamsche beurs, die nu nog in 't belang der deelhebbers noodzakelijk is, allengs kunnen worden afgeschaft en de verschillende districten de bedragen boven de f 1000 onderling kunnen verzekeren. Ook is 't een voordeel van Algemeen Belang" dat de administratiekosten, door eenvoudig beheer, tot een minimum zijn gebracht. Spreker deed duidelijk uitkomen, dat elk district op zich zelf staat eigen be heer heeft en niet in de brandschade van andere districten deelt, dan in geval van herverzekering. Tot 1 Juli jl. waren alle verzekeringen, in 't district Helder gesloten, door her verzekering gedekt tot een bedrag van 90 pCt. De verzekerde som bedraagt thans p.m. f 300.000, terwijl reeds toezegging is ge daan van verdere deelneming tot een be drag van f250.000. Met genoegen werd de spreker in zijn voordracht gevolgd, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Vervolgens werd 't reglement artikel na artikel voorgelezen en voorloopig gear resteerd. Op een volgende algemeene ver gadering zou men gelegenheid hebben tot debat, wanneer een of ander wijziging mocht noodig hebben. Tot directeur van 't district Helder werd definitief benoemd de heer C. S. Jaring en bg keuze der leden tot commissarissen, de heeren J. Bethlehem, I. Korver en P. Schagen. Ten slotte werd de acte van oprichting voorgelezen en na een kleine wijziging goedgekeurd. Met een kort woord van dank voor de ondervonden medewerking, sloot de heer Eelman deze eerste alg. vergadering, j Texel, 2 Oct. Op het strand alhier is een vlot aangedreven, waarop 4 ringen bevestigd, zonder merk; voorts eenig scheeps- hout en eenige kisten etber, gemerkt Ham burg". Het korren van oesters op Texel- stroom en in de vaarwaters beoosten Texel is weder begonnen. De kor-oesters worden tgdeljjk op de oesterbedden bewaard, om OTE later te worden afgeleverd. Stormachtig ip weer verhindert nog de schuitjes om uit te zeilen. De minister van marine brengt ter algemeene kennis, dat blijkens een bericht van ^en comman(lant van Zr. Ms. stoom- li schoener „Dolfyn", den 30sten September 'J jl. op ongeveer 53° 13' NB. en 2° 53' OL., een wit geverfde ringvormige redding boei, gemerkt„Zr. Ms. stoomschoener !rlJ Dolfy'n", is verloren geraakt, zoodat het ontmoeten van dit voorwerp geene aan leiding tot bezorgdheid behoeft te geven. Vrijdagochtend omstreeks half elf is de Enschedesche katoenspinnerij, die se dert het jaar 1834 bestond en de oudste was in Twente, afgebrand. Er waren in de 18000 spindels werkzaam 130 arbeiders. De fabriek was vóór enkele weken pas voorzien van eene nieuwe stoommachine en machine-kamer, welke behouden zijn. De brand is ontstaan op de derde verdie ping, vermoedelijk door 't heetloopen eener spinmachine. De fabriek was geheel voor zien van Grindel's blandblusch-systeem en verzekerd op beurspolissen. De arbeiders hebben tijdig gelegenheid gehad de fabriek te verlaten. Het naast de fabriek staande' woonhuis is behouden. De wind was ge lukkig voor de stad gunstig. De werklie den zullen vermoedelijk wel werk kunnen krijgen te Gronau, waar nieuwe spinne ryen in aanbouw zijn. De spinnerij is geheel uitgebrand, maar de achtergelegen loodsen zijn gespaard ge bleven daarentegen zijn drie blokken ar beiderswoningen in de nabijheid mede ver brand. De spinnerij is verzekerd op beurspolis voor f210,000, in gemeenschap met f 45,000 eigen risico. Reeds meermalen is er van zeer be voegde zijde op gewezen, dat het gebruik van sterk gekleurd suikergoed uiterst na- deelig kan werken. Een bewijs daarvoor vindt men weder in het volgende geval. Op een der scholen te Rotterdam werd dezer dagen een jongen, eenige oogenblik- ken nadat hij in de klasse had plaats ge nomen, onpasselijk. Hij klaagde over hoofd pijn, terwijl kort daarop brakingen volg den. Bij onderzoek bleek bet, dat de knaap zich vergast bad aan zoogenaamde drui- vensuiker, een lekkernij, die in elke snoep- nering te verkrijgen is. Een tamelijk groot stuk, met een hooggele verfstof bestreken, werd nog aan hem ontnomen. De onpas selijkheid nam zoo toe, dat de jongen naar huis moest geleid worden, aangezien hij zoo duizelig was, dat hij slechts zich met moeite kon staande houden. Eerst na een paar dagen was de ongesteldheid geheel gewekenwel een bewijs, dat men met het verstrekken van goedkoope lekkernijen aan kinderen hoogst voorzichtig moet zijn. Door den stormwind van den nacht op Dinsdag en Woensdag is de 16 meter hooge schoorsteen van de stoorameelfa- briek van de firma Kuipers Swildens aan den Harlinger Trekweg te Leeuwar den byna geheel omvergewaaid. De daar door veroorzaakte slag was zoo hevig, dat vele bewoners van de omliggende buurten er door uit hun slaap werden opgeschrikt. Sedert 1 October is de gemeente secretaris, tevens ontvanger, van Beverwijk, afwezig, zonder dat men weet waarheen hij zich begeven heeft en zonder orde op zijn zaken gesteld te hebben. (Utr. Dbl.) De rechtbank te Haarlem heeft de twee Purmerenders Caspers en Cabohm, die 14 dagen geleden terechtstonden we gens beleediging van den kantonrechter te Purmerend en van den notaris Van Os mede aldaar, in „Recht voor Allen", ver oordeeld ieder tot 6 maanden gevangenis. Bij het bereiden van tabak had een sigarenmakersknecht te Utrecht het onge luk iets van een door hem gebruikt ingre diënt aan een wondje te krijgen, dat hij aan de kin had. Aanvankelijk sloeg hij daar geen acht op, ofschoon het hem pijn deed. Eenige uren later evenwel begon zijn hoofd, van onderen af, verschrikkelijk op te zetten, en was hij weldra een afzichte lijk monster gelijk. De ontboden genees heer constateerde bloedvergiftiging. Het jonge mensch is niet buiten gevaar. Door het provinciaal kerkbestuur van Noordholland is uit zijn ambt ontzet de heer Ds. M. Th. Laurman, van St Maar- tensbrng. Een buitenman, wien op de Marte laarsgracht, te Amsterdam, „een beetje vuur" werd gevraagd, werd een gouden hor loge met ketting ontrukt. Men kan toch maar nooit genoeg op zijn hoede wezen Sedert 1 Januari j.1. zijn reeds 2362 vreemdelingen, als zjjnde zonder middel van bestaan, uit ons land gezet. Moedermoord te Rooborst. Het kas teel van Rooborst is een uitgestrekte be zitting, toebehoorende aan zekere dame Vandenbossche, bewoond door baron van Crombeen de Steenbeke, zijn vrouw en hun zoon Gaston, oud 25 jaar. Zij hadden twee dienstboden, een knecht en een dienstmeid. Baron de Steenbeke heeft een tweeden zoon, die te Brussel woont, Maurice Van Crombeen, twee jaar jonger dan zijn broe der Gaston. Deze laatste lijdt soms aan verstandsverbijstering, en meer dan eens moest men hem zorgvuldig bewaken. Verleden Donderdag, om 3 ure, hadden M. en Mevr. Van Crombeen in de eetzaal gedineerd, waarna de baron zich naar het leeskabinet begeven had. Gaston had zich naar een ander deel van het kasteel begeven, waar hij de gewoonte had alleen te eten, want hij wil niemand aan zijn tafel, doch eischt dat hij bediend worde door zijne moeder en door de meid. Dien dag, riep Mevr. Van Crombeen van boven de trap die van het kabinet, waar Gaston zijn maaltijden houdt, naar de keu ken leidt, aan de meid dat zij brood op de tafel moest zetten, toen men eensklaps een luiden schreeuw van Mevr. van Crom been hoorde, daarna niets meer. Toen de heer van Crombeen en de twee dienstbo den toegesneld kwamen, lag de ongeluk kige vrouw roerloos op den grond lag uitgestrekt. De meid, denkende dat zij in zwijm ge vallen was, liep weg om azijn te halen, doch toen zij daarmede kwam, gaf hare meesteres geen teeken van leven meer, zij was dood Gaston had inmiddels de kleine eetzaal verlaten en zich naar zijn appartement be geven toen hij het gewoel en het gekerm hoorde, was hij beneden gekomen bij zijn vader en, bij het zien van de droefheid van dezen laatsten en 't schrikkelijk schonw- spel begon hij ook te weenen. Toen een geneesheer ter plaatse kwam, constateerde hij dat de barones, die slechts 50 jaar oud is, een schrikkelijke wonde had, aan het bovendeel der rechterzijde, welke den slagader doorgesneden had. Het bloed stroomde geweldig. De wonde was driekant en 25 centime ters diep. Het gerucht van het gebeurde was dadelijk door het dorp verspreid, en van alle kanten kwamen boeren toegesneld. Gaston van Crombeen, vreezende in hechtenis genomen te worden, had het kasteel verlaten, met het plan zich naar den vreemde te begeven. Doch hij is niet ver gegaan, want hij is te Doornik aangehouden. De beschuldigde is naar 't station ge bracht, onder geleide van 8 gendarmen. Die aanhouding heeft veel opschudding verwekt. Meer dan duizend personen wacht ten op de aankomst van den aangehoudene en hebben hem tot de gevangenis vergezeld. (Het Land) Yolgens bericht uit Cuxhaven is bij Borkum een schoener, beladen met teerolie, totaal verongelukt. De equipage is ver dronken. Door den storm was redding on mogelijk. Naam en nationaliteit onbekend. De lading is drijvende. Voor een vuistslag ter dood veroor deeld. Een soldaat, Cosquer genaamd, 31 jaar oud, te Nantes in garnizoen, die tot de reserve behoorde, weigerde den 31en Augustus de chambrée aan te vegen en gaf zijn korporaal een stomp op de borst Voor dit vergrijp voor den krijgsraad van het 11e legerkorps f'gebracht, is hij ter dood veroordeeld. En dat alles om één huwelijk. Te Lacon, in Hlinois, was een meisje in het huwelijk getreden, zonder de toestemming van haar vader te hebben gevraagd. Toen de dochter eenige uren nadat zij door den echt verbonden was, haar vader om vergiffenis kwam vragen, maakte deze zich zoo boos, dat hij zijn dochter dood schoot en daarna de hand aan zich zelf sloeg. Kort daarop kwam de jeugdige echtgenoot thuis, die op het gezicht der beide lijken zoozeer ontstelde, dat hij het verstand verloor en thans krankzinnig is. De cholera. In Spanje zijn 38 ge vallen van cholera en 26 sterfgevallen aan die ziekte voorgekomen. Ook te A- den is thans de cholera uitgebroken. Op Cyprus is de ziekte aan het toenemen. De hulp van een oorlogsschip is inge roepen om te beletten, dat personen uit besmette landen op het eiland landen. De kapitein van het te Philadelphia aangekomen Engelsche schip „Bush Mills" heeft den 2ln Sept., 300 mijlen oost-noord oostelijk van Kaap Race, een ijsberg zien drijven, welke 600 voet hoog en drie mij len in omtrek was. Te Braila, bij Bukarest, is, bij het afladen eener 100 centenaars wegende kerk klok, de brug, welke het schip met den vasten wal verbond, onder de zwaarte van het gewicht bezweken, tengevolge waar van allen, die er bij behulpzaam waren, in den Donau stortten. Elf personen zijn verdronken. Vele anderen zijn gewond. De nieuwe legerwet in Duitschland, waarbij de legersterkte met ruim 18000 man vermeerderd wordt, trad dezer dagen in werking, in 1875 was de sterkte in vredestijd 401,659 man. Ze werd in 1881 en 1887 vermeerderd en bedraagt nu 486,983 man, waarbij 30,000 officieren, dokters, betaalmeesters, enz. Het aantal officieren is met 513 ver meerderd en dit jaar zullen er omstreeks 185,000 zijn, of 21,000 meer dan verle den jaar. Jack the Ripper laat weer van zich hooren. Er is althans bij de politie van Londen een met dien naam onderteekén den brief ingekomen, waarin de gewone waarschuwingen zijn vervat. Keizer Norton I is overleden. Hier heeft men waarschijnlijk nooit van dien keizer gehoord, maar in Amerika was hij algemeen bekend. Norton bracht het van eenvoudig goudgraver tot honderdvoudig millioenair. ging toen aan het speculeeren en verloor zijn geheele fortuin. Daar op begon hg te malen, verbeeldde zich dat hij keizer van Noord-Amerika was, maar leefde van bedelen. Zeventien jaar lang paradeerde de arme in een blauwe uni form en een hoogen hoed met veeren, gou den epauletten en met grooten staf door Francisco. Norton zond bij elke presi dentsverkiezing een protest naar Washing ton en ridderde al zijn collegaas-bedelaars met papieren ridderorden. Eindelijk is de arme keizer op zijn zolderkamertje, dat geheel behangen was met de portretten van alle regeerende Vorsten, zijn broeders, ter ruste gegaan. Meer dan een kwarteeuw geleden, dus vertelt een Hongaarsch blad, kwam een eerste luitenant van een te Budapest in garnizoen liggend regiment huzaren in kennis met de schatrijke weduwe G., die hem allervriendelijkst behandelde, maar tegenover wie hij zich op een afstand hield, daar de dame nagenoeg zestig was. Groot was zijn verbazing, toen mevrouw G. hem op zekeren dag bij zich liet roepen. Hij kwam en vond haar zwaar ziek, het gelaat der doctoren, die om haar bed ston den, deed het ergste vreezen. Met zwakke stem voegde de zieke den officier toe, dat zij hem had lief gekregen. Zij wilde hem, daar hij onvermogend was, tot erfgenaam van haar reusachtig vermogen maken. Op dat haar familie geen moeilijkheden zou kunnen maken, zou het 't best zijn, als hij met haar trouwde, daar zij toch geen twee dagen meer te leven had. De officier nam een dag bedenktijd en vroeg zijn commandant of het hem in zijn bevordering zou kunnen hinderen, als hij met een oude, rijke weduvtè, die op ster ven lag, trouwde. Het antwoord luidde, dat dit niet het geval zou zijn, daar van vooruitkomen reeds geen sprake meer was op het oogenbjik, dat hij geneigdheid be toonde, het huwelijk te sluiten. Onze luitenant nam daarop ontslag en hg, de zeven en twintigjarige man, huwde met de acht en vijftigjarige weèuwe. Wat niet verwacht was gebeurdede oude dame herstelde en leefde nog 23 jaar, onophou delijk het leven van haar echtgenoot door verregaande jaloerschheid vergallend. Eerst eenige dagen geleden is zij in den ouder dom van 81 jaar overleden. Ingezonden. De llarmonie-muziek vau de Marine-kapel, gedurende den zomer van 1890. Een goed werkman is zijn loon waard! Bestaat dat loon voor onze musici in hun bezoldiging alleen Neen En waarom niet Omdat het uitvoeren van muziek niet alleen berust op het spelen van een zeker aantal no ten gedurende een vastgesteld getal uren tegen een bepaalde vergoeding om de veertien dagen. Natuurlijk moet men kannen leven en in zoover wordt zulk een productie, die ontspan - ning verschaft aan hen, die de muziek niet voor hun vak beoefenen, omgezet in een klinkende vergoeding. Maar het „zich gevenvoor de kunst kan onmogelijk betaald worden met spe cie slechts het waardeerend gevoel kan zoo iets beloonen en wat meer zegt den kunste naar verheffen. Vóór dezen zomer werd in geschrifte ge woonlijk weinig notitie genomen van de uit voeringen der Marine-kapel te dezer plaatse. Misschien dacht menbij een maritieme stel ling behoort muziek en daarmede uit, net als een Zuiderzeevisscher zou zeggen in de zee behoort ansjovis. Deze dingen komen evenwel niet altijd even goed uit. Bij de besprekingen in dit blad is niet altijd de loftrompet gestoken over alles wat ten ge- hoore werd gebracht en dat is natuurlijk ook geschied om het goede des te meer op den voor grond te plaatsen en tevens de opinie van het kunstminnend publiek ter kennis van de excecutanten te brengen. In zoover staat een criticus op een gevaar- lyk standpunt. Zijn afkeuringen worden door het betreffende instroment natuurlijk aange merkt als de uitspraak van een leek, dus volgens het ouderwetsche musicns-gevoelen, van een onwetende. Ik zeg ouderwetsch, want tegenwoordig be staat er bij kunstbeoefening geen ander ver schil tusschen artist en leek als de boven genoemde betaling, hetgeen nu juist heelemaal de quintessence niet is van toe te kennen kunstwaarde of kunstkennis. In een woord, de kunstbeoefenaar, die de kunst tot vak heeft gekozen en zich daarom boven den liefhebber verheven acht, is een werkman, een betaalde. Een musicus echter, die zich getrokken voelt tot een ander vor eerder der H. Caecilia, om haar kunst zelve, onverschillig of het diens métier is of niet, bezit artistiek gevoel. Vooral waarschuw ik den artist tegen het nog aleens voorkomende geval van zich ge raakt te gevoelen door een op- of aanmerking op zijn spel. Niemand is volmaakt, zelfs een musicus niet en by instrumenten ligt een ongeluk in een klein [hoekje. Hoe menig maal heb ik de eerste sterren der toonkunste naarswereld niet ontevreden gezien over hun eigen uitvoeringen. Ik mag ze noemen, die mannen: een Rnbenstein, een Joachim, een de Sarasate, een Holman, een Smit en anderen. Die mannen hadden geen critiek noodig en toch grepen ze er naar. De critiek dient toch tot verheffing van den kunstenaar en tot voorlichting van dat gedeelte van het publiek, hetgeen zulks behoeft. Nog is de kunst te weinig publiek eigendom, zij de bij uitstek veredelende wereldtaal! Tot ons groot genoegen dan constateeren wij een uitmuntend crescendo in de uitvoeringen onzer marine-kapel, die 18 Mei van dit jaar (telkens des Zondags) een aanvang namen, tydelijk ophielden met het elfde concert op *27 Juli en vervolgens weder plaats hadden van 31 Augustus tot 28 September jl. In Au gustus werden eenige concerten gegeven in aodere plaatsen, zooals Amsterdam, Haarlem, Hellevoetsluis enz., waarvan de beoordeelingen zeer gunstig waren. De reis van het corps werd tevens dienstig gemaakt om ook eens an deren te hooren en daarover te oordeelen met betrekking tot het eigen werk. Het bestek laat niet toe óm een volledig overzicht te geven over alles wat de kapel ten gehoore bracht. Zooveel is zeker, dat er flink werd gewerkt en gestudeerd. Als men nagaat, dat het tableau der werkzaamheden bestond in het spelen: op Maandag in het boschje of de cantine, Dinsdags voor de club, Woensdags aan de officierstafels, Donderdags in de cantine of op de militaire promenade Zaterdags op het instituut en' Zondags in Tivoli, waarbij nog gevoegd moeten worden de kleine uitvoeringen des morgens op het wachtschip en des Zondags by de kerkparade, benevens de gewone morgenrepetities, dan kan men niet zeggen, dat onze musici hebben stil gezeten. Eerst gedurende den winter grootendeels te spelen op strijkinstrumenten (symphonie- orchest) en dan in eens op te treden als liar- monie-muziek, zoo iets kost veel inspanning en toewijding en niet in het minst van den kapelmeester, den heer J. Koning, wien wij hiervoor onze hulde brengen. De meeste nummers waren bovendien voor de beschik bare krachten door hem geïnstrumenteerd op een alleszins muzikale wijze, die toont dat hij de klank-kleur zeer goed machtig is. Ik zal het opstel eindigen met de opgave van de voornaamste nummers die voor de eerste maal ten gehoore werden gebracht

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1