't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. DE DESERTEUR. No. 1845. Woensdag 22 October 1890. Achttiende Jaargang/ NIEUWSTIJDINGEN. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT ZUIDSTRAAT. Ad.vortentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 21 October 1890. De Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg maatschappij dir. Alex. Faassen en Co., zal Vrijdagavond in Tivoli de rij harer abonne mentsvoorstellingen openen met 't volkstooneel- spel in 4 bedrijven «Haar Familie", door Ju- liu8 Stinde. Wanneer we't programma nagaan, vinden we daarop namen die een goede op voering waarborgen. Onderscheidene nieuws- i bladen spreken over de opvoering van «Haar Familie" met grooten lof. (Zie verder de in dit blad voorkomende annonce. De reeks der Volksbijeenkomsten werd Vrijdagavond in Tivoli geopend. De voorzit ter der regelingscommissie, de beer T. Mooy, heette de talrijke aanwezigen welkom en bracht in berinnering dat deze bijeenkomsten, aan vankelijk uitgaande van de afd. Helder der Mij. T. N. v. 't A nu reeds twintig jaren hadden stand gehouden, en ook, dat do sym pathie der burgerij 't mogelijk had gemaakt die te doen voortduren, al had genoemde af- deeling haren steun onttrokken. Daarna trad de heer A. Klerk op en hield een lezing ge titeld ;/Uit 't leven eener dienstbode" door M. W. Scheltema Ez.hij werd gevolgd door den heer F. do Gelder, die ten gehoore bracht //David de Loterijman", door Justus van Mau- rik. Beide sprekers werden met aandacht ge hoord en hadden 't genoegen te zien, dat hunne woorden den gewenschten indruk maakten. Een grappig blijspel //Een Aprilbeweging', door eenige heeren en dames dillettauten op gevoerd, gaf aan deze eerste bijeenkomst een aardig slot. Ook nu bracht de kleine kapel der stafinu- ziek onder leiding van den heer L. A. Schou ten 't hare bij tot veraangenaming van den avond. j 8 Vrijdagmiddag werd alhier de Noor- sche brik „Rata", kapitein T. Bram er, door de „Stad Amsterdam", in ontredder den staat binnengesleept, 't Schip, met bout beladen, kwam van Frederiksstad en was bestemd naar Dordrecht. Reeds den vori- gen avond verkeerde de brik, die zich toen nabjj 't vuurschip „Haaks" bevond, in vrij groot gevaar, waardoor de kapitein zich genoodzaakt zag in de Zuiderbaaksgron- den 't anker te laten vallen, ten einde niet naar den wal gedreven te worden. Door een kokende branding omringd, bracht de bemanning een verschrikkelijken nacht door, ieder oogenblik vreezende dat de gol ven 't schip zouden vernietigen. De dek last stortte bij gedeelten in den vloed en de zeilen hingen weldra aan flarden. Toen de dag aanbrak en men van den vasten wal den nood der schipbreukelingen be merkte, stoomde weldra de sleepboot „Stad Amsterdam", kapitein Roosendaal, naar buiten om hulp te verleenenmaar de on stuimige zee maakte zulks ondoenlijk, 't Vooruitzicht der afgetobde bemanning van de „Rata" werd daardoor nog donkerder. Later waagde kapitein Roosendaal 't nog eens en nu met beter gevolg. Met onge looflijk veel moeite werd een sleeptros van boord der „Stad Amsterdam" naar de brik overgebracht. Men liet daar de ankers slip pen, en 't mocht gelukken 't ontredderde schip in de haven te sleepen. Gaarne heb ben we een woord van lof over voor ka pitein Roosendaal en zijne flinke beman ning. Hun grootste zelfvoldoening zal ech ter wel zijn de gedachte, dat zij, door hunne volharding, met gevaar voor eigen leven, de geheele equipage der „Rata" be houden hebben aan land mogen brengen. De „St.-Ct." van Zaterdag meldt Sedert den 13en October is er in den ziek tetoestand van Z. M. den Koning weinig verandering te bespeuren. Z. M. geniet van tijd tot tijd eenige uren van rustigen slaap en is nu eu dan eenigszins minder lusteloos. Met zekerheid kan worden bericht, in tegenspraak met loopende geruchten, dat de rechtbank nog geene beschikking beeft genomen omtrent de zaak Aaf ke Kuypers. De voorloopige hechtenis, die dezer dagen ten einde liep, is weder voor een maand gehandhaafd. Een beslissing omtrent de verwijzing is spoedig te wachten. Vrijdag is gevankelijk naar het huis van bewaring overgebracht een 14-jarig meisje, dat bekend heeft te Marle, ge meente Hellendoorn, twee boerenhuizen met schuren, die Donderdag aldaar inde asch zijn gelegd, in brand gestoken te hebben. Ook moet een huis, dat voor ongeveer een maand in diezelfde buurt verbrand is, door baar zijn aangestoken. Vrijdagavond is te Meppel een vuur bal, die loodrecht naar beneden kwam val len, op ongeveer drie meter boven den grond uiteengespat. Het blauwe licht, dat daarbij ontstond, was zeldzaam sterk en verlichtte gedurende eenigen tijd den gebeelen omtrek. Als een bijzonderheid deelt hetNbl. v. Ned. mede dat bij den marinier Zegerius, welke 13 October 1874 bij een gevecht in Atjeh (achter den kraton) een kogel in het been kreeg, deze er thans, dus na zestien jaar, in bet Israëlitisch Gasthuis uit is ver wijderd. De eerste huwelijksdag Woensdag morgen had in Prinsenhage een trouwplechtigheid plaatswaarbij bruid, bruidegom en de ouders van bet paar min of meer onder den invloed verkeerden van spiritualiën. Pas waren de ceremoniën ten raadhuize afgeloopen of op de Markt, een ruime kampplaats, werd men zelfs band- gemeen, zoodat de politie moest komen om de vechtenden te scheiden, en die vervolgens de oude luidjes inrekende. De dienaren van Hermandad, die zeker medelijden had met bet oude paar, welks huwelijksbootje reeds zoo spoedig door een storm werd bewogen, liet bruid en bruidegom stilletjes huiswaarts keeren. Tot op zekere hoogte gekomen, ging alles weldoch nabij hunne nieuwe woning, werden zij zoo overmand door den slaap, zeker tengevolge van de gedronken vreug de-bitter, dat beiden niet verder konden en zich op den grond ter ruste begaven, omwel- licht te droomen over de genoegens van den eersten huwelijksdag. Prov. Nbr. en 's H. Ct. Een 25-jarig koopman, die in be- sebonkeu toestand in een tapperij in de Roeterstraat te Amsterdam zat te slapen, is eensklaps onwel geworden en overleden. De ontboden geneesheer verklaarde, dat de man vermoedelijk aan een jeneverbe roerte was bezweken. Het ljjk is naar de woning gebracht. Later verklaarden de tapper en eenige bezoekers, dat de man kort voor zijn dood een vuistslag tegen bet voorhoofd bekomen heeft van een on bekend gebleven persoon. In de jaarvergadering van de Zui- derzee-vereeniging deelde Vrijdag de voor zitter de heer A. Buma, mede. dat de ter- reinwerkzaamheden nu ziju geëindigd. In 1889 en 1890 zijn 2129 grondboringen en dieppeilingen gedaan en de grondsoorten naar het proefttation te Wageningen op gezonden. Er blijft thans nog over naar den grondaard, de visschery en naar de voor- of nadeelen eener afsluiting, in ver band met de drooglegging, dat in 1891 kan afloopen. Het ledental bleef stationair. In drie vacaturen in 't bestuur door overigden werd voorzien door de verkie zing van jhr. Backer te Amsterdam, van der Breggen te Waddinxveen en Hulst te Gedemuiden. De ontvangsten in 1889 be droegen f45,648; de uitgaven f22,368. De begrooting voor 1891 zal vermoedelijk sluiten met f15.150 batig saldo. Omtrent den persoon, die te 's Her togenbosch zich in banden heeft gesteld van de politie onder mededeeling, dat hij zijn vrouw vergiftigd zou hebben, deelt de N. R. C. mede De heer Senderman, provisor in de apotheek van de firma VanGils,te Waalwijk, wiens echtgenoote van dit jaar na een korte ongesteldheid is overleden, heeft zich Woensdag bij den officier van justitie te 's-Bosch vervoegd, met de ver klaring, dat hij door vergiftiging een einde gemaakt heeft aan het leven zijner echtge noote. Dientengevolge is hij voorloopig in arrest gesteld en gisteren het lijk opgegra ven, om aan een geneeskundig onderzoek onderworpen te worden. Een afschuwelijke moord heeft ver moedelijk plaats gehad in het Dreutsche dorp Roden. Een gezond meisje van 21 jaren, is, naar men meent, door vergif ge storven en naar aanleiding daarvan de moe der, een weduwe, in verzekerde bewaring genomen en Woensdagavond naar Assen vervoerd. Een .geneeskundig onderzoek, door de rechtbank gelast, bevond, zegt de „Haarl. Ct.," het lijk als dat van een krachtig meisje zonder organisch gebrek en zonder eenig blijk van ziekte, behalve een vernielde maag. Een scheikundig on derzoek der ingewanden zal moeten aan den dag brengen welk vergif is toegediend. Als oorzaak van de baast ongelooflijke misdaad wordt hebzucht opgegeven. Het meisje bezat door erfenis eenig eigen geld, men zegt f15,000 a f18,000. Zij was verloofd met een jong mensch uit Gro ningen, doch de moeder wilde geen toe stemming geven tot het huwelijk voor de meerderjarigheid. Vandaar sedert eenigen tijd hooggaanden twist tusschen het meisje aan de eene zijde en de moeder en een ouderen broeder aan de andere. Toch zou het huwelijk nu eerlang plaats hebben, toen het meisje verleden Dinsdag, na een ziek bed van enkele dagen, waarbij de op het dorp wonende geneesheer niet geroepen werd, overleed. De broeder is tot hiertoe niet in hechtenis genomen, de moeder ech ter wel. The Christian Intelligencer, die te New-York verschijnt, bevatte onlangs eeni ge bijzonderheden betreffende den heer E. W. Bok, een 27jarig Nederlander, van goe de familie, die op jeugdigen leeftijd naar Amerika ging en zich daar door talent, volharding en wilskracht in korten tijd een naam verwierf. Op 15jarigen leeftijd maakte de heer Bok zich bekend door zijne verzameling brieven en documenten van beroemde per sonen, een verzameling, die thans 20,000 stuks telt eu eenig genoemd wordt. Met een kapitaaltje dat voor zulk een onder neming geheel onvoldoende was, richtte de heer Bok eenige jaren later The Brooklijn Magazine op. Tegen aller verwachting ging het 't blad goed en door zijn friscb en oor spronkelijk talent werd het weldra zóó ge waardeerd, dat de eigenaar' het na een jaar voor een goeden prijs aan een millionair kon verkoopen. Bij den dood van den heer Henry Ward Beeeher, den bekenden prediker die Bok's talent aanmoedigde, stelde hij een Beeeher gedenkschrift" samen, waaraan de heeren Gladstone, de hertog van Argyll, de gewe zen presidenten Hayes en Cleveland, dr. Olwen Wendell, Holmes, John G. Whittier, generaal Sherman, dr. De Witt Talmago en vele andere mannen van naam mede werkten, en dat in hooge mate de aan dacht trok. Het uitgeven van Beecher's redevoerin gen van week tot week, bracht den heer Bok op het denkbeeld, de Bok Sijndicate Press op te richten, waaraan ruim 80 van de meest bekende Amerikaanscbe en Euro- peesche schrijvers verbonden zijn. Hij werd hoofd van de advertentie-afdeeling van de firma Chr. Scribner's Sons en werd verle den jaar als hoofd-redacteur aan The La- dies Home Journal verbonden. Tevens geeft hij wekelijks een letterkundigen brief uit, die te gelijker tijd in 35 bladen verschijnt, De Revue Scientifique van 27 Sept. jl. vermeldt bet volgende eenvoudig middel tegen winterhanden of voeten: Een afdoend en snel middel is warm water. Meestal verdwijnt de vorst na een enkel bad van het zieke deel in water, zoo beet als men maar verdragen kan (45° C. of 113° Fahr.), gedurende een twintigtal minuten. Het best gelukt dit als men de temperatuur van het bad, terwijl band of voet is ondergedompeld, geleidelijk ver hoogt door het bijgieten van heet water. In ieder geval houdt de jeuking onmiddel lijk op, en men behoeft deze lichte broeiing nooit meer dan twee- of drie maal te her balen. 'tKan eerstdaags te pas komen. Gemeenteraad van Texel. Yan 17 October, 's morgens 11 uur. Present alle leden met uitzondering van den heer A. Dros met kennisgeving en Gt. K. Brouwer. De voorzitter doet mededeeling van ingekomen stuk ken, circulaires, enz., waaronder eeu besluit, bevattende een benoeming tot zetters der rijksbelasting van de heeren W. Koning en W Hillenius; dat de gemeentekas bij den gemeenteontvanger Rab bevatte het vereisehte cijfer van f 3602.68 dat de reclame van D. Keyser, betredende zijn aan slag hoofdelijken omslag, aan Gedep. Staten ingediend, door deze als te laat ontvangen was afgewezen. Op bet adres van den gemeente-veldwachter Hoek alhier, verzoekende verhooging tractement, wordt op voorstel van B. en W. besloten aan de betrekking van gemeente-veldwachter aan den Bnrg een salaris van f400.toe te kennen, benevens daarenboven f50. voor bnisbnnr en f50.voor kleeding. Hierna wordt de begrooting der gemeente, alsmede die van het Weeshuis en Burgerlijk Armbestuur be handeld, welke met nlgemeene stemmen worden goed gekeurd en besloten tot de nanvrage van een subsidie ad f5200— voor bijdrage aan bot onderwyB. Het ingekomen adres van C. Mossel, inhoudende ver zoek om snbsidie voor de te maken haven te Ooster end, is namens adressant ingetrokken. Tot onderwijzer aan de school van den heer Tijsen wordt met 11 stemmen benoemd de beer S. de Boer, te Bolsward. Op een adres van eenige ingezetenen van de Waal, et verzoek om meer licht, wordt besloten bij de 4 nog 1 lantaarn te plaatsen. Een verzoek van Antje Bakker, wed. K. Brouwer, kwijtschelding reRteercnde hoofdelijken omslag, wordt toegestaan. Op de rondvraag van den heer Voorzitter, vraagt e beer Mets het woord, te kennen gevende, dat hy vernomen had, dat een sluisje in Eyerland niet was verlicht en daar reeds een ongeluk was geschied hij vroeg of zulks bij den Raad bekend was. De Voor zitter antwoordde, dat daarin bereids door het daar- stellen van een lantaarn was voorzien. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Ingezonden. Weg met de Coffperatie I 'k Heb mij boos gemaakt, mynheer de Re dacteur Dat monster de coöperatie dat wij, als trouwe leden van „Maatschappelijk ang", zoo vurig bestryden, kunnen wij er ik moet het eerlijk bekennen maar niet onder krijgen. Het schijnt den nek maar niet te willen buigen. En 't ergste is, het veel hoofdig monster steekt telkens den vnigen kop omhoog, 't Is nog niet genoeg, dat de vee houders en landbouwers zich in den laatsten tyd gaan bezighouden met gezamelijken aan koop van fokdieren en zaaigranen en daardoor den gepatenteerden kooplieden groote schade be rokkenen 't is niet genoeg, dat allerWege in ons land brood- en meelfabrieken in den vorm van paleizen ontstaan 't is niet genoeg, dat door Werklieden-Vereenigingen en door dis tricten van „Eigen Hulp" coöperatieve win kels en bakkerijen worden opgerichtnu gaat men, volgens eene mededeeling in het „Handelsblad", waarachtig heel in Oost-Indië een vereeniging „Eigen Hulp" tot stand bren gen. Waar moet dat heen Dadr, in dat schoone Insulinde, zullen nu onze handelsvrien den, de wel niet geheel belangeloos handelen de, doch steeds ijverige, toko-houders door de leden van „E H." in de wielen gereden wor den, net als wij hier in NederlandHier ter plaatse komt gelnkkig in den loop van dit sei- IsTOVIEIXjIJE TAX STANISLAUS GRAAF GRABOWSKI. 20) Naar 't Hoogduits» h. Dit zal wel overbodig zyn, heer graaf, daar ze 't leed vergeten zal, wanneer ze uwe gelukkige redding verneemt, en voor die be langstelling geen dankbetuiging zal willen aan nemen. Intusschen ben ik verlangend de oor zaak te vernemen, waardoor ik 't genoegen heb u weder zoo spoedig en onder zulke gun stige omstandigheden terng te zien. Mag ik 't genoegen smaken, zulks in tegenwoordigheid van uwe dochter te verha len, daar ook zy wellicht hierin eenig belang zal stellen. Hieraan behoeft ge niet te twyfelen, en wanneer ge mij eenige oogenblikken wilt ver ontschuldigen, zal ik haar uw onverwachte komst mededeelen en haar hier geleiden. Hiermede, meneer, zult u mij een zeer groot genoegen doen, antwoordde de graaf. De heer George spoedde zich in alleryl naar de kamer zijner dochter, en trad binnen. Kaatje zat op de sofa in diep gepeins met den zak doek voor haar oogen, zoodat ze 't binnentre den van haar vader niet eens had opgemerkt. Hoe is 't myn kind, weent of treurt ge nog al over dien deserteur Waarlyk lief kind, ge moet u niet altyd te veel door uw gevoel laten medesleepen, medegevoel voor onze naas ten is 'n ware christendeugd, maar alles heeft zijn grenzen en moet niet overdreven worden. O, neen, vader, volstrekt niet, maar ik wil 't u niet verheelen, dat ik me buiten die geschiedenis in de laatste dagen toch zeer on wel gevoel, en niet weet waaraan dit te moe ten toeschryven," antwoordde Kaatje, haar vader de hand reikende. Wat onzen deserteur betreft, daarover behoeft ge u niet meer te verontrusten, lief kind, want deze zit tout-h-fait en ordre, op de sofa in 't salon, en wenscht ook gaarne met u kennis te makenhebt ge dus lust en voelt ge u opgewekt mij te vergezellen Wie, wat? riep Kaatje in de grootste agitatie, wat zegt ge vader, de deserteur, hoe is 't mogelijkEn over haar geheele lichaam bevende, richtte ze zich van de sofa op. Maar myn kind, houd u toch kalm, 'k begryp niet Zie, als 'k had kannen vooronderstellen, dat uwe zenuwen zóó zwak waren, dat 't minste wat er gebeurt ze in de war brengen, dan had ik u meer voorbereid, maar tegeuover een vreemden ons geheel on bekenden deserteur, achtte 'k zulks niet noo- dig. Ik vergat nog u te vertellen, dat hy thans officier is bij 't Pruisische leger. Op nieuw veranderde Kaatje van kleur, hetgeen haar vader niet outging, zoodat deze ernstig over den zwakken toestand zijner dochter begon na te denken, en besloot er tydig 'nknap medicus over te spreken. 't Schijnt me 'n zeer beschaafd, welopge - voed jonkman toe, die zich zonder twijfel veel in aristocratische kringen bewogen heeft; in dien ge gereed zijt, zal ik u aan hem voor stellen. Kaatje bemerkte zeer goed aan haars vaders gelaat, dat hij volstrekt niet vermoedde dat zij den graaf reeds zoo goed kende, en 't kostte haar werkelyk moeite zich niet te ver raden. Ik ben gereed, lieve vader, zeide ze, hare tranen afwisschende en haar gelaat meteenig reukwater besproeiende. De heer George geleidde zijne dochter naar de receptiekamer en drukte haar nog eens op 't hart zich vooral tegenover dien vreem den heer kalm te houden. De oude heer had natuurlyk geen de minste gedachte, dat zijne dochter en de deserteur, elkander reeds meer malen gezien hadden. Toen beiden binnentraden, stond de cornet eensklaps in positie, en maakte eene eerbie dige buiging. Hoe gaarne had hy zich aan Kaatjes voeten geworpen en haar vergiffenis afgesmeekt voor 't leed dat hy haar, hoewel onwillens, had veroorzaakt. Op dit oogenblik zou dit groote dwaasheid zyn geweest, ofschoon de cornet 'n groote mate zelf beheersching noodig had, zulks na te laten. In den blik, dien hij haar echter toewierp, kon ze duidelyk lezen Ons geheim is nog niet ontdekt, bewaar 't daarom zoo goed mogelijk. De graaf Zarnacki, cornet by 't regi ment prins EugeniuB van Wartenberg, myne dochter Catharina. Na beiden op deze eenvoudige wijze aan elkander te hebben voorgesteld, namen allen plaats, Kaatje zag zeer bleek, terwijl hare zenuwen 't weer hard te verantwoorden hadden, ofschoon dit gelukkig door haar vader niet werd op gemerkt. Toen allen rustig gezeten waren, voldeed de graaf aan beider dringend verzoek en ver haalde breedvoerig, vooral wat betrof zijn vlucht, waarby nu en dan 't teergevoelige Kaatje 'n rilling over de leden ging. Beiden, maar vooral de oude heer bewonderden den moed en 't beleid van den graaf, uit wiens wyze van spreken de zuivere waarheid door straalde. Nadat hij geëindigd had, wendde hy zich tot den ouden heer en zeide Mag ik thans zoo vrij zijn, edele heer, 'n beleefd verzoek tot u te richten, hetwelk ik hoop, dat u mij niet ten kwade zult duiden, doch de omstandigheden die hiertoe aanleiding geven, zullen, durf ik veronderstellen, mij vol doende verontschuldigen. Het doel van mijn bezoek is, meneer von Brandt, u beleefd te verzoeken, my, gednrende myn verloftyd, onder uw gastvry dak op te nemen. Ik hoop, heer graaf, dat onze korte ken nismaking voldoende is, om aan de toestem ming zoowel van myne dochter als van my niet te twyfelen, beschouw das gedurende dien tijd mijn huis als 't uwe en maak 't u zoo gemakkelyk en tevens zoo aangenaam als mo gelijk is. Yan stonde af aan werd 't gesprek leven diger en vertrouwelijker, zoodat de tijd als 't ware omvloog, terwijl 't Kaatje was aan te zien, dat deze afleiding weldadig op haar zwak gestel werkte. Tusschenbeide dacht de heer George nog wel eens over de desertie van den jonkman na, doch zijn aanstelling als officier by 't Prui sische leger was hem voldoende waarborg voor zijne soliditeit, terwyl in zyne gesprek ken zooveel menschenkennis en ontwikkeling doorstraalde, dat hij zich zeer goed kon voor stellen, dat zyne dochter, wier ontwikkeling en besehaving in alle opzichten aan de eischen beantwoorden, insgelijks behagen in hem schiep en zich gaarne met hem onderhield. Den cornet werd een der comfortabelste kamers op 't slot aangewezen, waaraan op Kaatjes last 'n bizondere zorg besteed werd, zoodat ze niet vreesde ot de nieuwe Pruisische officier zou zich hier recht son aise gevoe len. De cornet had op deze wyze dikwerf gelegenheid Kaatje te zien en te spreken, zoo- dat ze te zamen menig genoegelyk aartje sle ten, waardoor de band hoe langer hoe nanwer werd toegehaald. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1