't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1855. Woensdag 26 November 1890. 1817 WILLEM in 1890. NIEUWSTIJDINGEN. Achttien: e Jaargang. ■fes De slag, die zoolang ons dierbaar vaderland dreigde, is eindelijk gevallen koning Willem III is niet meer. Reeds Zondagmorgen verspreidde zich 't gerucht van '8 Konings dood, dat later door telegrammen en bulletins werd bevestigd. Hoewel men niet onvoorbereid was, toch verraste de tijding van 's Konings over lijden nog menigeen. Met Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk is de man nelijke linie der Oranjevorsten uitgestorven. Een gelukkig vorst mogen we hem noemen, want meer dan 40 jaren heeft hij over een volk geregeerd, dat hem lief had; over een land, dat onder zyn bestuur bloei en welvaart heeft beleefd. Als raensch en hoofd der familie echter heeft ook 't lot hem geen zware slagen gespaard, want allen ontvielen hem in de laatste jaren, zoodat hij alleen van de zijnen overbleef. Een tweede huwelijk, met onze tegenwoordige koningin, vorstin Emma van Waldeck Pyrmont, uit welken echt prinses Wilhelmina geboren werd, verhelderde zyn levensavond. Onze overleden koning werd op 19 Februari 1817 geboren, als oudste zoon van koning Willem II en koningin Anna Paulowna. In 1839 trad hij als kroonprins in 't huwelijk met prinses Sofia Frederika Mathilda, dochter van den koning van Wurtemberg, uit welken echt de prinsen Willem, Alexander en Maurits geboren werden. De laatste overleed reeds 4 Juni 1850. Na den plotselingen dood van Willem II werd de kroonprins op 12 Mei 1849 plechtig te Amsterdam als Koning Willem III ingehuldigd. Welke gewich tige veranderingen zijn er al Diet tijdens zyne regeering in ons vaderland tot ■tand gekomen. Vergelyk 't Nederlaud van 1849 met dat van 1890 en men zal verbaasd staan. Waar vroeger water was, ziet men nu land en zelfs de uitgestrekte Haarlemmer meer is verdwenen om plaats te maken voor welige akkers en malsche weiden. Door 't geheele land seint men thans langs den telegraafdraad of deelt zijne meening mede door middel van de telefoon. Een spoorwegnet strekt zich uit over alle onze provinciën. Nieuwe waterwegen zijn gegraven ter bevordering van handel en scheepvaart. De dienst der posterijen is enorm uitgebreid, tot gemak en voordeel van iederen landgenoot, 't Dagbladzegel werd afgeschaft, waardoor verlichting en uitbreiding van kennis machtig in de hand werden gewerkt. De oorlogs- zoowel als de koop vaardijvloot, hebben een kolossale hervorming ondergaan. Pantserschepen ver vangen de houten driedekkers en stoombooten de houten koopvaarders. Torpedo's en monsterachtig kustgeschut werden aangeschaft tot verdediging van ons erf, waartoe ook koepelforten werden opgericht. In 1883 hield ons kleine land een wereldtentoonstelling in 't belang van handel en nijverheid. Een nieuwe akade- mie werd te Amsterdam gesticht. Op glorierijke heldenfeiten heeft de regeering van Willem Hl niet te wijzen, want 't was vrede, maar die is voor een volk van grooter waarde dan de schitte rendste overwinning. Toch herdacht 't dankbaar nageslacht by verschillende ge legenheden de bedrijven der vaderen. Noemen we slechts de feeitelijke onthul ling van 't monument aan den Volksgeest van 183031 gewijd, in 1856 te Am sterdam de herdenking van do omwenteling in 1813, die ons van 't Fransche juk verloste, in 1863 de herinnering aan den slag bij Waterloo, in 1865 en de grondvesting onzer vrijheid door 't innemen van den Briel (1572), in 1872. Al die nationale feesten vernieuwden den band tusschen Nederland en Oranje, tusschen koning en vaderland. Slaat men in latere jaren do gedenkboeken van Nederland op, dan zal 't nageslacht ons gelukkig noemen, onder de regeering van koning Willem ni geleefd te hebben. Wie onzer herinnert zich niet de geestdrift, nu, ruim drie jaren geleden bij de viering van s koning's 70on verjaardag betoond Heel Nederland was in feest gewaad gestoken en ook wij bleven bier, aan Hollands noordelijken uithoek, niet achter, 't Was of 't Nederlandsche volk behoefte gevoelde zijn gehechtheid aan 't Stamhuis van Oranje ten aanschouwe van de geheele wereld te doen blijken. Welk een gelukkige tegenstelling vertoonde Nederland tegenover zoovele andere staten, waar in dat tijdperk van veertig jaren, tronen werden omvergeworpen, vorsten als ballingen uitgedreven en revoluties de orde verstoorden. Terecht mag men zeggen, dat 't koningschap van Willem III een tijdperk van groote gebeurtenissen, een veelbewogen tijdvak mag genoemd worden. De stormen vlogen ons echter onder rijn bestuur voorbij en alleen op 't terrein van vreed- zamen vooruitgang traden we als mededingers en kampioenen te voorschijn. En nu, al is ieder onzer overtuigd, dat ook vorsten den tol der natuur moeten betalen, al had onze Willem IH een hoogen leeftyd bereikt, zoodat by onder de oudste vorsten van Europa werd geteld, we zien met een weemoedig gevoel hem heengaan. Was hij niet de laatste mannelijke telg van 'tzoo fiere Oranjehuis, dat ons zooveel voortreffelijke vorsten heeft opgeleverd Mocht hij niet wijzen op roemruchtige voorvaderen, wier bedrijven ten innigste waren saamgeweven met 't heldentijdperk van glorie, waarop we terecht trotsch zijnmet 't tijdperk van bloei en welvaart, waarvan de nazaten nu nog de vruchten plukken Als na luttel dagen 't stoffelyk overschot van onzen gestorven koning wordt fen grave ge bracht, als de klokken overal bij zijn uitvaart luiden, zal uit menig oog een traan gewischt gorden. Menigeen aal bij zich zelf erkennen, dat Nederland een ver lies geleden heeft en zich daardoor tot weemoedigheid gestemd gevoelen, en een stemmig zal de bede uit ons midden opgaan Dat hij ruste in vrede! Z. M. was Ridder der navolgende Orden Grootkruis Militaire WillemsordeGrootkruis Nederl. LeeuwGroot kruis der Orde van de Eikenkroon van LuxemburgRidder lu kl., der orde van St. Anna van RuslandGrootkruis der Orde van St. Alexander Newsky van Rusland Grootkruis der Orde van Getrouwheid van Baden Grootkruis der Orde van St. Alexander van Bulgarije Grootkruis der Orde van den Chrysanthemum van JapanGrootkruis der Danebrogs-Orde van Denemarken Ridder der Orde van den Oliphant van Denemarken; Groot kruis van het Legioen van Eer van Frankrijk; Grootkruis der Orde van Fre derik van Wurtemberg; Grootkruis der Guelfen-Orde van HanoverGroot kruis der Luxemburgsche Orde van den Gouden Leeuw van NassauRidder der Orde van het Gulden Vlies van Spanje; Keten van de Hooge Orde der Zeer Heilige Annonciade van ItaliëGrootkruis der Orde van Hendrik de Leeuw van BronswijkGrootkruis der Orde van den Heiligen Karei van MonacoGrootkruis der Orde van Lodewijk van HessenOrde van Imtiaz van Turkyë; Orde van den Kousenband van Engeland; Grootkruis der Orde van Kamehameha I, van Hawaï; Grootkruis derLeopolds-Orde van België Grootkruis der Ludwigs-Orde van BeiorenGrootkruis der Orde van den Leeuw en de Zon van Iran van PerziëRidder 1° kl. der Orde van Mi litaire Verdiensten van WaldeckPyrmont; Grootkruis der Adolfs-Orde van Nassau; Grootkruis der Orde van St. Olaf van Noorwegen; Ridder le kl. der Orde van den Rooden Adelaar van Pruisen Grootkruis der Orde van de Ster van RumeniëGrootkruis der Serafynen-Orde van ZwedenGroot kruis der Orde van St. Andreas van RuslandCommandeur der Orde van St. Hubert van Beieren Grootkruis, alleen voor Vorsten bestemd, (MahaWara Bhorn,) der Orde van den Oliphant van SiamGrootkruis der Orde van Sint Stephanus van Oostenrijk Grootkruis der Orde van St. Wladimir van Rus land met de zwaarden; Grootkruis der Orde van Takovo van ServiëGroot kruis der Orde van den Toren en het Zwaard van PortugalRidder der Orde van den Witten Adelaar van Rusland Grootkruis der Orde van de Kroon van Wurtemberg; Grootkruis der Orde van den Witten Valk van Saksen WeimarEisenachRidder der Orde van den Zwarten Adelaar van Pruisen; Grootkruis der Orde van den Zahringer Leeuw van Baden. Officierskruis voor 40jarigen dienst. HELDER, 25 November 1890. In de vergadering van het departe ment Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, jl. Vrijdag-avond ge houden, werden jaarverslagen ter tafel ge bracht en voorgelezen van de Spaarbank en van de Volksbibliotheek. Beide instel lingen, waarvan door tal van personen wordt gebruik gemaakt, verkeeren in bloei- enden staat. Aan laatstgenoemde instel ling werd uit de kas van het departement een subsidie van f 80 toegelegd. Aan het door 't Nut in Volksonderwijs onlangs ge stichte schoolfonds, ter bevordering van 't bezoeken der openbare lagere school, werd een jaarlykschc bijdrage van f10 toege- zegd. Door HH. Commissarissen van de Gym- nastiekschool werd, langs schriftelijken weg •fen met opgaaf van redenen, eenparig be dankt voor die functie, terwijl het depar tementaal Bestuur werd uitgenoodigd voor- loopig het toezicht op die school uit te oefenen en de keuze van een nieuw Col- e van toezicht en bestuur tegen de vol gende vergadering voor te bereiden. Ter voldoening aan art. 63 van het Reglement, werd voor het volgende jaar de Commissie samengesteld, belast met het onderzoek naar en het uitbrengen van een verslag over aangewezen personen, die zich door zelfverloochening, edelmoedigheid en wèlbeproefden trouwhebben verdienstelijk gemaakt, en daardoor aanspraak hebben op een blijk van hulde. Als leden dier Commissie werden herbenoemd de heeren J. Schuyt en H. M. Manikus en ter ver vanging van den heer B L. Vries, die voor herbenoeming bedankte, werd geko zen de heer S. Jaring. Tot adjunct-commissaris der Nuts-spaar- bank werd gekozen de heer J. P. van Va- rik, en tot commissarissen der Volkslees bibliotheek de heeren J. Baert én J. Bu- chele. Op de vergadering van 't kiescolle ge Burgerplicht" Zondagmiddag inTivo- li gehouden, werd met algemeene stemmen als candidaat voor lid van den gemeente raad gekozen de heer C. D. Zuri-Mühlen. De sloep »Johannes Cornelis", schip per J. Noordzij, te IJmuiden binnen, heeft o. a. aangebracht een levende vleet, op den buik waarvan de letters E. R. D. zeer dui delijk te lezen stonden. Het schijnt dat toen de visch jong gevangen werd, men deze letters heeft ingesneden en hem daarop weder in vrijheid heeft gesteld. Door den heer E. Brandsma te Am* sterdam is een prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp van een reclamekaart, die moet dienen om in de winkels opgehangen te wor den. De ontwerpen moeten oorspronkelijke teekeningen zijn en op het handelsartikel enz. der heeren Brandsma moet de aandacht ge vestigd worden. De inzending moet vóór 15 Febr. a. s. geschieden, en de heer Brandsma looft twee prijzen uit: een van f500 en'een van f 300. Na de uitspraak der jury doet de heer Brandsma voor zich een keuze uit alle ingekomen werken en aan den vervaardiger van het, naar zijne meening, best geslaagde werk wordt een prijs toegekend van f 500, zoodat aan een zelfde ontwerp twee pryzen van f 500 ieder, of een van f 300 en een van f500 kunnen ten deel vallen. In Duitschland, waar de heer Brandsma (Keulen) een filiaal zyner zaak heeft, wordt een gelijke prijsvraag uitgeschreven. Voor de Nederlandsche prijsvraag hebben de volgende heeren zich als jury samengesteld: Aug. Al- lebé, hoogleeraar-directeur der Ryks-academie van Beeldende Kunsten te Amsterdamdr. P. J. H. Cuypers, architect der Rijksmuseum- gebouwen te Amsterdam; Jozef Israëls, kunst schilder te 's-GravenhageA. J. der Kinde ren, id. te 's-HertogenboschJ. R. de Kruyff, directeur der Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam; Ferd. Leenhoff, hoogleeraar aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam; W. B. G. Molkenboer, direc teur der Ryksnormaalschool voor Teekenon derwijzers te AmsterdamJan Veth, kunst schilder te Bussum. De programma's der prijsvraag zijn te be komen bij den Heer Brandsma, Kalverstraat 115. Door mevr. de wed. H. M. van Boom geb. Bertault, te Utrecht overleden, zijn onder meer vermaakt de volgende legaten De stad Utrecht tot onderhoud van haar graf f2000 de maatschappij Caecilia te Amsterdam f 3000 de armen der Nederl. Herv. gemeente en de armen der R. C. gemeente te Utrecht, ieder f1000; de maatschappij „Liefdadigheid naar Vermo gen" te Amsterdam f 2000 den blooten eigendom van een kapitaal van f 15,000 voor de 1/i aan het kinderziekenhuis te Amsterdam, voor 1/4 aan het Ned. herv. oude mannen- en vrouwenhuis te Utrecht en voor 1/i aan het R. Kath. oude man nen- en Vrouwenhuis te Utrechtden blooten eigendom van een kapitaal van f 10,000 aan de blindeninrichting te Utrecht en den blooten eigendom van een kapitaal van f 10,000 aan de inrichting voor zeelieden „Prins Hendrik" te Egmond aan Zee, alles vry van successierecht. Op de jongste te Gorinchem gehou den paardenmarkt werden aan 4 kooplie den portefeuilles, een met f 825, een met f700, een met f600 en een met f160 ontstolen. Tot heden is de politie er nog niet in geslaagd de daders, die waarschijn lijk reeds spoedig na hunnen diefstal de stad verlaten hebben, te ontdekken. Wij kunnen met zekerheid mededee- len, dat in Den Haag reeds sedert gerui- men tijd pogingen worden gedaan om daar een grootsche inrichting tot stand te bren gen, waarin lijders aan tering, aan bloed armoede, ziekten der ademhalingsorganen, enz. zullen kunnen worden behandeld. Binnenkort zullen die plannen, die alle kans van slagen hebben, publiek worden gemaakt. Het comité heeft in de onmid dellijke nabijheid van Scheveningen een voor het Sanatorium uiterst geschikte plaats gevonden. (Vad.) Pogingen tot vergiftiging De arrondissements-rechtbank, te 's Gra- venhage, veroordeelde Donderdag C. A. S. huisvrouw van J. v. B, te Delft, die haar man trachtte te vergiftigen, door hem bo terhammen, besmeerd met phosphorbrei, op zyn werk te brengen, tot vier jaren gevangenisstraf, verminderd met vier maan den, wegens ondergane voorloopige hech tenis. Het vonnis overwoog, dat de ten laste gelegde voorbedachte rade niet bewezen is en veroordeelde beklaagde wegens het misdrijf van poging tot doodslag, welke poging zich door een begin van uitvoering heeft geopenbaard en waarvan de gehee le uitvoering alleen is verhinderd door om standigheden, onafhankelijk van den wil van beklaagde. Bij het vernemen van haar vonnis viel de veroordeelde in onmacht en werd uit de Het gerechtshof heeft de beschikking van de Arr. Rechtbank, waarbij Aafke Kuipers, wegens gebrek aan bewijs, bui ten vervolging werd gesteld, bekrachtigd, zoodat deze zaak niet verder zal behan deld worden. Donderdagnacht zijn twee of meer per sonen op een achterkamer der derde verdie ping van perceel 29, Oetgenspad, te Amster dam ingebroken. In dat vertrek lag de vronw van S. Bakker, opzichter van een baggermolen, op het ziekbed, terwijl hare moeder met twee kinderen op den zolder sliep. Onder bedrei gingen met een mes wisten zy de zieke stil te houden, mishandelden haar en duwden haar ten overvloede een stuk van het beddelaken in den mond. Blijkbaar goed met de gele genheid bekend, braken de onwelkome gasten een kast open en bemachtigden uit een siga renkistje f 400 aan bankpapier en nog eenige ryksdaalders uit een beurs. Andere voorwer pen van waarde, zooals enkele gouden en zil veren sieraden en een paar effecten, lieten zij echter liggen. De vrouw, die meer dan half dood was van angst, kwam eerst tot bezin ning, toen de inbrekers waren vertrokken, en slaagde er eindelijk in hulp te verkrijgen, toen de kinderen, door haar steunen gewekt, bij haar kwamen. De vrouw heeft de mannen niet kunnen herkennen, ook al heeft zij hun stemmen ge hoord toen zij haar met het mes dreigden, zeggende: „Als je één kik geeft, is dit je God". Men meent, dat de dieven reeds vroeger een dergelijke poging in het werk stelden, maar teruggingen toen zij bemerkten, dat de man, die dikwijls voor geruimen tijd uit de stad is, bij zijn vrouw in de kamer was. In elk geval is het zeker, dat de inbrekers met de omstandigheden van het gezin goed ver trouwd waren. Hoewel eenige verdachte personen door de politie, wier hulp Vrijdagmorgen door een buurman werd ingeroepen, werden verhoord, zijn de daders nog niet bekend. De ramp van het Britsche oorlogs schip „Serpent", dat indertijd 121,000 pd. sterling heeft gekost, is nog lang niet gansch en al toegelicht, de verzekeringen van den secretaris der admiraliteit Fer- wood en den vice-admiraal Hopkins, dat het schip volkomen zeewaardig was, vin den maar zeer weinig ingang. Eeu on dersteuningsfonds voor de nagelaten betrek kingen is gevormd onder presidium van den hertog van Edinburg, zoon der Ko ningin. De commandant der „Serpent" Mr. H L. Ross, was de derde zoon van John Leith Ross en was geboren te Arnage in Aberdeenshire. Hij was ruim 36 jaar oud. Zonderlinge wraak. De eigenaar van een groot magazijn van uurwerken werd dezer dagen, of liever nachten, plot seling uit zyn nachtrust gewekt door een hevig rumoer. Na een weinig van den eersten schrik bekomen te zijn, bemerkte hij, dat het helsche lawaai, dat steeds ver meerderde, in of nabij zijn winkel veroor zaakt werd. Met een pook gewapend en ge volgd door zijn huisgenooten, begaf hij zich naar de plaats des onheils, vast besloten den vernieler, welke natuurlijk een con current of een handlanger van dien moest zyn, den kop in te slaan. Toch ging by zyn komst de indringer niet weg. Inte gendeel het leven werd nog verschrikke lijker en de ontstelde man werd woeden der en banger, want wie weet hoe veel er warenToen echter de bevende echtgenoote licht bracht, kwam er ook licht in deze zonderlinge geschiedenis. Wat toch was er gebeurd Een knecht, wien de klokkemaker den dienst had opgezegd, had den vorigen dag voor het laatst bij hem gewerkt. Wraak willende nemen op zyn meester, had hij alle wekkerklokken en Amerikaansche wekkers, waarvan juist een groote voorraad aangekomen was, ge regeld en de reveilleurs opgewonden, en wel zoodanig, dat allen, ongeveer 80 stuks, klokslag 2 uur moesten afloopen. Geen wonder dat bij de ontdekking van dit klokkenoproer de pook weggeworpen werd en de meester een glimlach niet kon onderdrukken. ,,'t Is toch een bewijs dat mijn wekkers goed zijn, vrouwliefzeide hij, toen de laatste klok uitgetingeld had. Ingezonden. Helder, 24 November 1890. Mijnheer de Redacteur Met belangstelling heb ik gevolgd de door U opgenomen ingezonden artikelen over de zaak van de brug, die men over het Helder- sche kanaal wenscht gesticht te zien op de hoogte van Keizerstraat en Windsteeg. Ik neem de vrijheid, U te verzoeken, ook van mijne hand nog een regel of wat te plaatsen. Mij dunkt, om die zaak te doen slagen, moest men de bevordering daarvan niet enkel laten afhangen van enkele leden van den Raad, die moed genoeg hebben om openlyk voor Iiul gevoelen uit te komen. Men moest, naar mijne meening, die mannen meer waardeeren en steunen, en men zou dit kunnen doen door de stichting van een Comité ter behartiging der zaak, die men voorstaat en waarbij zoovelen rechtstreeks belang hebben. Hier denk ik in 't bijzonder aan winkeliers, bakkers, slachters, en meer bepaald nog aan hen, die ter weers zijden van de voor den brugbouw aangewezen plek hunne zaken hebben, 'k Beveel belang hebbenden aan, met spoed zulk een Comité, bv. van 5 of 7 personen, samen te stellen, en eenige fondsen bijeen te brengen 't behoeft niet zoo veel te zijn om de te maken kos ten voor het inzenden van verzoekschriften, het plaatsen van annonces, het houden van vergaderingen, enz. gemeenschappelijk te be strijden. 't Is gemakkelijk, heel gemakkelijk, de stichting der brug te toenschendoch dat is niet genoeg. Er moet gehandeld worden. Het tot stand komen van hetgeen men wenscht en verlangt is voor belanghebbenden waarlyk wel eenige opoffering waard. Ontvang, mijnheer, de betuiging der hoogachting van Uwen dw. dien. V. Marktberichten. Alkmaar, 21 Nov. Aangevoerd 5 koeien en ossen f200 a 240, 22 nucht. kalv. f 10 a 24, 75 schapen f16 a 24, 79 mag. vark. f 12 a 17, 363 biggen f5 a 7, 10 bokk. en geit. f4 a 8, Boter p. k. ('s middags 12 uur) f0,80 a 0,90, eieren f7 a 7,50 per 100. Hoorn, 21 Nov. Aangevoerd tarwe f 7,50 a 9, gerst f 5 a 6,50, haver f 3 a 4, witte Erw ten f9,50 a 11, groene dito f 11,50 a 13, grauwe dito f 12,50 a 16, vale dito f 11,50 a 16, bruine boonen f 10,50 a 13, karweizaad f9, mosterdzaad f 14 a 16,35, 23 paarden f50 a 150, 27 schapen f 20 a 25, 170 lammeren f 15 a 20, 8 kalveren f12 a 20, 68 varkens f8 a 16, 2 zeugen f20 a 30, 130 biggen f4 a 7, 10 kippen f 0,70 a 1,55, 1002 kippen eieren f 6 a 6,25 per 100, 1200 koppen boter f0,73 a 0,75 per kop. Stoomvaartberichten. Het stoomschip //Prins van Oranje", van Batavia, arriv. 22 Nov. te Genua. Het stoomschip «Prins Hendrik", van Am sterdam, pass. 22 Nov. Del' Armi. Het stoomschip «Sumatra" vertrok 22 Nov. van Rotterdam naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie" arriv. 21 Nov. van Amsterdam te Batavia.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1