't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. DE DESERTEUR. Zaterdag 6 Decembar 1890. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. 3o. 1858 cbttieiide Jaargang. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 Q. 2 ca. Onderg. 3 n. 44 m. Zondag 7 2e Advent. Maandag 8 Maria Ontvangenis. Dinsdag 9 Woensdag 10 Douderdag 11 Vrijdag 12 Nieuwe Maan. Onzichtbare Zonsverduistering. Zaterdag 13 HELDER, 5 December 1890. Het bekende Café Du Passage" aan den Kanaalweg alhier, is naar men ons mededeelt overgegaan in handen van den hr. Z. Panbakker, den tegenwoordigen gé rant van het Café »Die Porte von Cleve", die 't plan heeft zijne nieuwe onderneming op grootsche wijze te doen inrichten. Het ge bouw zal geheel gerestaureerd worden en wat verwacht mag worden van den bekenden goeden smaak van den eigenaar, belooft het een sieraad voor den Kanaalweg te zullen zijn De dd. Artillerie-Schutterij stond jl. Woensdag onder het commando van den kapt. Zur Muhlen, geschaard op het West plein, waar aan de officieren, onderofficie ren en minderen door den luit.-kol. Aber- son de proclamatien werden voorgelezen, betreffende de troonsbestijging van H. M. Koningin Wilhelmina en de aanvaarding der regeering door H M Koningin Emma als regentes. De luit.-kol. commandant was vergezeld van den heer Burgemeester, die het insigne droeg zijner waardigheid. Luide werd door het korps ingestemd met het slot der proclamatie: »Leve Koningin WilhelminaDoor een talrijk publiek werd deze eigenaardige plechtigheid bijge woond. Jl. Dinsdag heeft alhier de verkie zing plaats gehad van een lid voor den Gemeenteraad, ter vervanging van den heer D. J. van Wijngaarden, die naar elders is vertrokken. Er werden, ofschoon het aantal kiezers 1588 bedraagt, slechts 512 stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer C. D. Zurmuhlen, met 284 stemmen. De heeren Th. Terra, G. den Duik, T. Bolwerk en Jb. Graaff verkregen respec tievelijk 130, 57, IS en 14 stemmen. Er waren 4 biljetten ongeldig. (De uitslag der stemming werd jl. Woens dag bij afzonderlijke biljetten door ons aan de kiezers binnen de gemeente bekend gemaakt.) Niet onbelangrijk: achten we 't, de militieplichtigen attent te maken op een gelegenheid, waarmede zij hun voordeel kunnen doen. Er bestaat hier ter plaatse een vereeniging onder den titel: »Ver- eeniging tot ontwikkeling van Militieplich tigen". Deze stelt zich ten doel den toe- komstigen milicien kosteloos in den wapenhandel te oefenen. Men behoeft zich daartoe slechts aan te geven bij den se cretaris, den heer C. S. Jaring. Welk voordeel zulk een voorberei ding kan geven ondervonden dezer dagen de alhier bij de infanterie dienende mili ciens P. Biersteker en A. J. Leijer, die, na slechts korten diensttijd, den graad van korporaal verkregen. Beiden hadden een getrouw gebruik gemaakt van de les sen, door de vereeniging opengesteld. We twijfelen niet of 't bovenstaande zal ook anderen aansporen deel te nemen aan de wapenoefeningen, die voor genoemde per sonen zulke nuttige gevolgen hebben gehad. Ook door de officieren en ambtena ren van de zeemacht is door een deputatie jl. Dinsdag een rouwkrans gebracht naai de rouwkamer in het paleis op het Noord einde, na hiertoe vergunning te hebben bekomen van H. M de Koningin-weduwe regentes. Door de adelborsten van het koninklijk instituut voor de marine werd een rouw krans, door een deputatie adelborsten, naar de residentie overgebracht, bij 't ko ninklijk lijk gelegd. H. M. de Koningin-weduwe zal Maan dag in een vereenigde vergadering der Sta- ten-Generaal den eed afleggen als regentes en voogdes. Van de opening van 's Konings tes tament heeft men tot heden niets verno men (zegt de correspondent der N. Gron. CtBedrieg ik mij niet, dan berust het onder het beheer vau den notaris Eiken dal. In wel onderrichte kringen meent men te weten, dat Z. M., die met huwelijks voorwaarden zijn tweede gemalin huwde, ua aftrek van eenige legaten en onder toewijzing van twee paleizen aan H. M. de Koningin-weduwe, die een uitkeering van een der groote Fransche levensverze kering-maatschappijen ontvangt ten bedrage van drie millioen gulden, H. M. Koningin Wilhelmina tot universeel erfgenaam van zijn, op circa 20 millioen geschat vermo gen heeft benoemd Aan het personeel is, naar verhouding van hun dienstjaren, pen sioen verzekerd. Overigens moet het tes tament belangrijke voorschriften bevatten omtrent de opvoeding der jonge Koningin en wensclien nopens hetgeen bij haar meer derjarigheid en een eventueel huwelijk zal Het is ondoenlijk, van al het hulde betoon, dat aan den overleden Koning werd gebracht, melding te maken. Bij al de adres sen van rouwbeklag, die reeds vermeld werden, zouden nog te voegen zijn die van gemeenteraden, van kerkeraden en andere kerkelijke besturen, van tal van vereenigin- gen en ook van vele particulieren. Ongehoord groot is ook de hulde, die in den vorm van kransen en bloemen aan 's Konings nagedachtenis wordt gebracht. Zelfs het ontluikend geslacht neemt daar aan deel, In sommige plaatsen des lands hadden leerlingen van middelbare en ook van lagere scholen zich vereenigd om kran sen aan te bieden. Aan de tijdelijke werklieden van 's Rijks werf te Amsterdam (ongeveer 60 man), is aangezegd dat zij met ultimo dezer zul len worden ontslagen. Woensdagmorgen hadden in het Binnengasthuis te Amsterdam de eerste in entingen plaats met het door dr. Koch gevon den geneesmiddel tegen tuberculose.T wee lu- puslijders werden in de afdeelingen van prof. Tilanus en prof. Van Haren Noman ingeënt. Een van hen was een jonge man van ongeveer 17 jaren, die leed aan lupus in het aangezicht, dat geheel met littee- kens bedekt was. De patiënt, die in de afdeeHng van prof. Van Haren Noman werd ingespoten was een vrouw. De arroridissements-recktbank te Utrecht deed Maandag uitepraak in de straf zaak tegen de achttienjarige dienstbode C O., zich ook noemende C. v. P., wo nende te Hoevelaken, en thans te Utrecht in verzekerde bewaring, beklaagd van op Dinsdag 19 Angustus jl. door het toedie nen van een hoeveelheid muizentarwe, welke strychnine bevatte, gepoogd te heb ben haren meester, Gerrit van den Berg, zijne vrouw en hunne beide kinderen te vergiftigen tevens was haar diefstal van vier guldens ten laste gelegd. De rechtbank achtte het aan beklaagde ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde haar tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Nadat op het eiland Marken de pre- dikants-vacature 6 jaren bestaan heeft, is er eindelijk door het aannemen van beroep door den candidaat Toorenbeek te Koliura, een einde aan die herderloosheid gekomen. Uit Aksel wordt gemeld Een tweetal jongelieden van 18 en 19 jaar, woonachtig te Antwerpen, kwamen Zondag hunne familie, die aan de lloode Sluis, gemeente Overslag, woont, bezoeken. Onderweg eenige plassen, met ijs bedekt, passeerende, waagden zij zich daarop, en het gevolg was dat zij er door zakten en levenloos werden opgehaald. De gebroeders v. d. E. uit Delft kwa men Maandagavond, blijkbaar min of meer onder den invloed van sterken drank, aan het station van den Holl. spoorweg in den Haag om met den laatsten trein naar Delft te vertrekken. Zij gingen in de wachtka mer 3e klasse zitten slapen en hoorden dientengevolge de" waarschuwing van den portier niet dat de trein voorstond. Toen de trein reeds in beweging was, ontwaakten zij, stormden naar buiten, en wilden nog in een der wagens springen. Een van de mannen werd door het personeel van de spoorwegmaatschappij en een agent van politie tegengehouden de andere W. v. d E., oud 25 jaren, gehuwd en vader van één kind, viel voorover en geraakte tus- schen twee wagens 3e klasse. De ongeluk kige, dien het hoofd van den romp geschei den werd, was dadelijk dood. Het lijk werd naar het ziekenhuis over gebracht. In het Zondagsblad van „Het Cen trum" komt Navigator op voor de goede oude, brave zeerobben, die hunne laatste levensjaren voor anker liggen in de „Prins Hendrikstichting" te Egmond-aan-Zee. „Voedsel en kleeren hebben ze. Maar zoo ereis een pijpje, en sigaartje, zoo'n enkel slaatje voor tijd passeeringkijk, zoo ereis bezaanschoot andat zit er niet an." Wie een goed werk wil doen, gedenke de „Prins Hendrikstichting" met St. Nico- laas en sture, of een kleinigheid in geld. (de „kleinigheid" is niet verplichtend) öf een half pond tabak of wat sigaren naar Egmond. Te St. Jacobi-Parochie wilden Vrij dag de vier met het klokluiden belaste werklieden niet meer de touwen trekken. De oorzaak dezer werkstaking was, zooals gewoonlijk, de loonsquaestie. Thans wordt het werk verricht door eenige personen, in dienst van de gemeente, een wegwerker, een doodgraver, enz. Ti; Spaarndam is de groote toren klok bij het luiden naar beneden gevallen. Het ongeval bepaalde zich tot materieele schade. De groote Londensche Tramwegmaat schappij zal met 1891 hare 5000 paarden afschaffen en electriciteit als drijfkracht voor hare wagens nemen. Hierdoor zal een besparing worden verkregen van f300,000. Te San Francisco is bericht ontvan gen uit de Poolstreken, dat de drie Ameri- kaansche walvischvaarders „Hune" „Gram pus" cn „Nicoline" naar den mond van de Maekenzie-rivier zijn gegaan om aldaar te overwinteren. Zij hebben voor twee ja ren genoeg proviand, aan boord en hopen in den zomer verderen voorraad van wal vischvaarders te bekomen. Zij liggen, bin nen 1000 mijlen van de Noordpool, op het noordelijkste punt dat een walvisch- vaarder ooit bereikt, heeft. Zoodra het ijs breekt, hopen ze een groot aantal walvisschen te vangen, om dat deze dan om voedsel naar den mond der rivier komen. De proefneming wordt met belangstel ling gevolgd, en als zij slaagt, zal zij een ge- heele omwenteling in de walvischvangst. teweeg brengen, daar de schepen thans vele maanden verliezen voor de reis naai de vangplaats en dan slechts weinig tijd voor de jacht overhouden. In de fabriek van de heeren Taun- ton, üelmard, Lane Co. te Birmingham is een luchtdrukkanon vervaardigd van bui tengewone kracht. Het is een 15-duim torpedokanon, dat een last van 600 pond dynamiet drie Eng. mijlen ver zal kunnen werpen. De spanning, die voor elk schot in het kanon moet worden opgewekt, bedraagt 5000 pond per vierkanten duim. Zoodra het kanon gereed is, zal er te Portsmouth een proef mee worden gehou den. Men verwacht, dat dan blijken zal, dat men met een welgericht schot een pantserschip geheel zal kunnen verwoes ten. Daar de knal niet hevig zal zijn, zal men den vijand op een afstand van drie Eng. mijlen, dat is meer dan een half uur gaans, kunnen beschieten, zonder dat hij zal weten vanwaar die massa's dynamiet komen. De beweging der Roodhuiden in de vereenigde Staten schijnt eigenlijk te draaien om den persoon van een zoogenaamden „messias", ter wiens eere de Indianen hunne krijgsdansen uitvoeren. Deze messias is een schrander en innemend man, van om streeks 36 jaar, met name Jack Wilson, die te Mason Valley, in Esmeralda (Nevada) woont, en die nu en dan in geestverruk king raakt en dan 12 of 14 uren achter een vizioenen meent te zien. Als hij we der bij zijn verstand komt, antwoordt de „profeet" op de vraag, wat hij gezien heeft, dat hij in den hemel is geweest en dat de messias terug zal komen om den Indianen de heerschappij over de wereld te geven. Hij beweert een groot aantal Indianen in den hemel ontmoet te hebben, waarbij ve len in de kleeding der blanken. Den Rood huiden geeft hij den raad de blanken niet te hinderen, „want", zegt hij, „het laken of de huid, die dezen lang geleden over de maan gehangen hebben, zal er weldra afvallen en dan zal de maan, die uit vuur bestaat, de blanken verdelgen.". De messias zal naar zijn zeggen op den berg Grant in Nevada verschijnen, dien de In dianen voor heilig houden. Ingezonden. Helder, 3 December 1890. Mijnbeer de Redacteur! We zijn gisteren naar de stembus geweest en heden vernamen we den uitslag. 7an devijfcan- didaten heeft de heer Zurmuhlen bij de eersie stemming terstond den zege behaald. Nu de uit- slag bekend is, erkennen we, dat de meerderheid een goede keuze heeft gedaan, door een man af- tevaardigeu, die steeds getoond heeft de belangen zijner geboorteplaats met ernst te willen behurti- gen. 'tls echter voor velen onzer een heele tocht naar de stembus. Menigeen van de Binnenhaven en van de Bassingracht heeft heel wat tijdverlies als hij zich naar 't westelijk deel der gemeente moet begeven, om zijn kiezersplioht te vervullen. Stellig zouden er ook meer kiezers opkomen, als de afstand niet zoo ver was. Is daar nu niets aan ta doen Mij dunkt, het Gemeentebestuur moest trachten een lokaal te vinden voor de zit' tiug van een tweede stembureau, en moest niet tegen de moeite opzien, om de kiezerslijst te hal- veeren. In het volgend jaar moeten men kan het op de vingers natellen herhaaldelijk ver kiezingen plaats hebben. Zon het nu niet moge lijk zijn, intijds de noodige maatregelen te nemen ten einde een tweede steinbareau te doen zitting nemen. Twee derden van de kiezers bleven er nu thuis. Bestaat er betere gelegenheid om te gaan stemmen, ongetwijfeld zouden er dan meer kie zers opkomen. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. dienaar, Q- Men wordt beleefd verzocht de adverientiën op den dag der uit gave uiterlijk vóór 's mor gens 10 uur in te zenden. Burgerlijke stand gemeente Texel, van 26 Nov. 2 Dec. ONDERTROUWDMaarten Boon en Jan netje Stark. GETROUWD Klaas Kikkert en Clasina List. GEBOREN Geeno. OVERLEDEN Aagje Daalder 4 weken doch ter van Jacob Daalder on Jannetjo Vonk. Cornelis Bakker Cz. Sr. 76 jaren, weduwnaar van Beertje Zunderdorp. Pieter Plaatsman Pz. 31 jaar gehuwd met Aaltje Vissen 335ste Staats-Loterij. 2e klassele lijst. No. 11768 f 5000. No. 17440 f2000. No. 167 1011 14458 f'1000. No. 156 891 13089 en 18829 f400. No. 1565 11460 16934 1200. No. 728 3207 3876 5986 9191 10461 19119 f100. 2e klasse2e lijst. No. 3694 f20.000. No. 9075 17452 f 1500. No. 1797 8907 f1000. No. 5065 f400. No. 1217 8212 f200. No. 2101 4241 11682 11727 15158 19105 f100. VAN STANISLAUS GRAAF GRABOWSKI. 32) Naar 't Hoogduitsch. Kaatje was hoe langer hoe bleeker gewor den en lag bijna bewusteloos in zijne armen, doch zij vermande zich en hoorde hem aan zonder in tranen uit te barsten. Wat zoudt ge denken, lieve, hoe zal uw vader in dit geval handelen vroeg de cornet langzaam. Genadige hemel! riep Kaatje uit, hoe verschrikkelijken na 'n oogenblik met beide handen voor de oogen in diepe gedachten ge zeten te hebben, zeide ze Lieve Stephan, ik weet niet hoe mijn goede vader in dit geval zal* handelen, maar zoodra 't hem bekend zal zijn, zal ik mij aan zijne voeten werpen en hem smeeken, dat hij middelen berame, om ons te helpen. Maar wanneer hem dit niet gelukt Welnu Stephan, lnat ons dan met ge duld den tyd afwachten, die ons weer rozen in plaats van doornen zal brengen. Den tyd afwachtenhoe lang kan dat nog duren riep de cornet hevig opgewonden uit. Moet uw jeug-'l op deze treurige wijze voorbij gaan, in voortdurende onzekerheid en zorg wat de toekomst baren zal en, ging bij voortMoet mijn moed en manlijke kracht steeds gebukt gaan onder dat zelfde juk, om eindelijk, na jaren van bitter lijden, misschien onze wensclien vervuld te zien Neen, verlang dat niet van mij, gij die mijn karakter kent niet alleen, maar tevens mijne opofferende liefde, 'n liefde die niets te zwaar viel, 'n liefde die haar leven veil had voor u! Neen, verlam dat niet van mij, nog heden moet ons lot beslist worden, en liever maak ik 'n einde aan mijn ellendig bestaan, dan.... De heer George wilde juist de kamer bin nen treden, doch keek niet slechts zeer ver baasd den cornet te zien, maar kon zich ook diens opgewondenheid niet begrijpen. Daar hij niet wistof er iets bijzonders tusschen de jongelie had plaats gehad, verwijderde hij zich weder voor eenige oogenblikken. Uw vader was daar, lieve, zeide de cor net, 'k bid u verlaat nu de kamer en laat ons beiden eenige oogenblikken alleen. Mocht hei zijn, dat ik van hier moet vertrekken zonder u nog eenmaal te hebben omhelsd, dan bezweer bij onze liefde mij heden avond tegen tien ik u uur in 't prieel te wachten, opdat we nog eenige oogenblikken te zaraeh kunnen spre ken, Laat, bid ik u, den moed niet zinken, wat er ook gebeure moge Met 'n gesmoorde stem antwoordda ze Ik beloof u dit bij onze liefde en na 'n korte omhelzing snelde ze de kamer uit. Weinige oogenblikken nadat Clara de kamer had verlaten trad haar vader binnen en ver wonderde zich zeer zijne dochter niet te zien. Vriendelijk groette hy den graaf, hem de hand reikende, terwijl hij zeide Ik heb reeds vernomen, dat ge hier waart, en ray over uw onverwachts bezoek verheugd, maar wat scheelt er aan, vroeg hij, toen hij des jongelings gelaat aanschouwde en opmerkte, dat hij in buitengewoon opgewonden toestand was. Wat beteekent dat, waar is Kaatje, wat is hier gebeurd Ik heb haar juist verzocht zich voor eenige oogenblikken te verwijderen, omdat ik u gaarne over 'u zeer gewichtige zaak wensclite te spreken, antwoordde de cornet. Go hebt toch geen twist gehad vroeg de heer George lachend. Dat is onmogelijk, wie zou met zoo'n zacht, toegevend schepsel ooit twist kunnen krygen, maar 'k gevoelde me verplicht u op s taanden voet kennis te geven van een zeer ongunstige tijding uit Wartenberg. Wat, wat zegt ge, mijn neef is toch niet overleden vroeg de heer George ontsteld, want in zijn hart haatte hij den overste niet. Neen, antwoordde de cornet smnber, neen, 't betreft 't geluk van Kaatje en van mij. De koning heeft 't verzoek om zijne toestem ming tot ons huwelijk geweigerd Geweigerd? hoe is dat mogelijk, zoo iets kan niet geweigerd worden tenzij cr bij zondere geldige redenen voor bestaan, en bui tendien is 't niet in stryd met de wetzei de heer George, die in vuur geraakt was. Gij vergeet, meneer, dat ik militair en gehee' van den wil des konings afhankelijk ben, en dat er geen artikel in de wet gevon den wordt, hetwelk mij het recht geeft tegen over mijne superieuren in appèl te komen, en ging hij op scherpen toon voortde koning zal zonder twijfel verkeerd ingelicht zijn. Do heer George stond geheel onthutst voor hem, zonder iets te zeggen. Toen deze bleef zwijgen ging de graaf voort, met hem zyn boos vermoeden op de overste mede te deelen, en vertelde hem zoo beknopt mogelijk de waar schijnlijke aanleiding tot deze handelwijze, zoodat de weigering natuurlijk grnoteudeels aan den overste kon worden toegeschreven en hieraan dus niets veranderd kon worden. Mijn God! mijn arm kind! riep de heer George in wanhoop uit, dit zal haar 't le ven kosten, wie weet hoe spoedig ik mijn dier baar kind ten grave zal moeten brengen Ze heeft u zoo lief, 't is geen aardsche, neen 't is 'n hemelsehe liefde, die zij u toedraagt Zou er dan niets aan te doen zijn Uwe ondervinding, uwe meerdere ervaring deed mij hopen, dnt De heer George viel hem in de rede Maar mijn beste graaf, wat moet, wat kan ik er aan doen, wat vermag ik tegon den wil dos konings Ja, liet de cornet er aarzelend op vol gen, ja, indien ge besluiten kondt ter liefde van uw kind, en ook van mij, persoon lijk onze belangea en billyke wensclien den koning voor te dragen, wellicht zou dat nog eenigen invloed ten goede uitoefenen. Dat in der eeuwigheid niet! riep de oude heer ietwat toornig uit. Hoe durft ge zoo iets van mij vergen De hoogste ongenade van den koning zou mij treffen 't Was don cornet onmogelijk den heer George vau besluit te doen veranderen, deze was echter ten einde raad, zoodat hij den graaf zelfs voorstelde ontslag aan te vragen, met Kaatje te huwen, en zich op den landbouw toe te leggen. Dit stuitte den cornet evenwel tegen de borst, vooreerst omdat hij met hart en ziel militair was en ten tweede omdat hij zelf geen tractement ontvangende, ten last zou zijn van zijn schoonvader, terwijl er bovendiou alle kans bestond, dat de koning zijn ontslag zou weigeren. Ofschoon de lieer George nimmer inet den graaf' over geldelijke aangelegenheden gespro ken had, zoo bleek dit, nu hij bemerkte dat deze volstrekt geen fortuin bezat, wel eeu - zaak van overweging bij hem te zijn, want hem de hand reikende, zeide hy met diep ge roerde stemHet doet me innig leed u opmerkzaam te moeten maken, dat Kaatje's toekomst nu geheel afhangt van een edel door u te nemen besluit. De graaf' zag hem vragend aan, ofschoon hy zeer goed gevoelde wat de heer Georgo bedoelde. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1