't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. 1 Januari. Let wel! DE DESERTEUR. No. 1862. Zaterdag 20 December 1890. Achttiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. DE UITGEVERS. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureiux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT, Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. We verzoeken onzen lezers, die, vol gens gewoonte, een Welkomstgroet aan Familie, Vrienden of Begunsti gers in ons blad willen plaatsen, be leefdelijk daarvan tijdig opgave te doen. De advertentiën worden be rekend tegen 25 Cent. Met het oog op de Feestdagen, zijnde Kerstdag en Nieuwjaar, zal onze Cou rant van Vrijdag 26 December, ver schijnen op ZATERDAG 27 DEC. en die van Dinsdao 30, op WOENSDAG 31 december!" Da Uitgevers. Aan onze abonné's bui- *ten de gemeente wordt beleefd verzocht 't ver schuldigde abonnements geld, Vliegend Blaadje", 4e kwartaal 1890, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 Januari 1891 zullende anders daarover met 10 Ct. ver- hooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. Aan onze geabonneerden in Amerika wordt beleefd verzocht 't verschuldigde te willen overmaken. DE UITGEVERS. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 12 m. Onderg. 3 u. 47 m. Zondag 21 4e Advent. Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Kerstmis. Vrijdag 26 2e Kerstdag. Volle Maan. Zaterdag 27 HELDER, 19 December 1890. Dinsdagavond werd in Tivoli door 't tooneelgezelschap onder directie Alex. Faas- sen, opgevoerd 't drama «Margaretha Gauthier, de fe'e der Camelia's," van Alex. Dumas fils. De titelrol was in handen van mevr. Marie Verstraeten en werd uitstekend gespeeld. De heer Moor, ofschoon uiterlijk geen jong min naar meer, spande al zijne krachten in om die rol te vervullen en mocht niet ongelukkig slagen. Om deze beide hoofdpersonen bewogen zich de overige artisten en brachten elk 't hunne bij tot een goede opvoering, waarbij we gaarne afzonderlijk de verdienste erkennen van mevr. Van Beem-Kapper, die de rol van iiPrudence" met ingenomenheid speelde. We achten den inhoud ven >La dame aux Came lia's" onder onze lezers genoeg bekend om over 't stuk zelf niet in bijzonderheden te tre den. De opkomst van 't publiek was niet groot. Woensdagavond had in Tivoli een volksbijeenkomst plaats. Als spekers tra den op de bh. A. van Twisk en T. J. Bargerbos, de eerste met de voordracht „Mijn vijfde dochter" en de tweede met „Teunis Meeuwse", een reis van Amster dam naaf Haarlem. Beide sprekers wer den met ingenomenheid gevolgd. Ten slotte werd door leden van den burgerkring „Har monie" opgevoerd het blijspel „De werk staking", van Rosier Faassen, dat de lach lust steeds gaande wist te houden. De opkomst was minder groot dan gewoonlijk. Het ramschip „Guinea" is van hier naar IJmuiden gestoomd om het ijs in het Noordzeekanaal te breken, De heer Gruyot heeft voorgesteld van de marinebegrooting af te voeren de posten voor den bouw van een stoomschip tot bescherming der visscherij en van een ar tillerie - instructieschip De minister van marine heeft namens H. M. de Koningin-Regentes aan de com mandanten en de directiën der marine en aan de commandanten der verschillende oorlogsbodems een schrijven gericht, om hun op te dragen, den dank van H. M. over te brengen aan het personeel, dat heeft medegewerkt bij de plechtige begra fenis van Z M. den Koning. Wieringen. Bij 't vele dat Wieringen als eiland moet missen, hebben de bewoners des win ters in de meeste gevallen een voorrecht n.1. dat een gedeelte van het lage land onder wa ter staat en bij vorst prachtige ruime ijsbanen geeft, vooral bij dezen winter is 't byzonder groot en mooide onlangs opgerichte ijsclub hield den 10 December jl. haar eersten wed strijd. 14 personen hadden zich daartoe aan gegeven, en allen toonden dat het hun om de eer te doen was, daar de pryzen niet hoog waren. Na een bardnekkigen strijd, werd de le prijs behaald door A. Duinker, 2e prijs Jn. Kok, le premie F. Keulen, 2e premie Jn. van Savoijen. Des avonds werden de prijzen uitgereikt in 't logement van den heer C. Koorn, waar men heel gezellig bijeen was, en ons bestaand Harmonie-gezelschap niet achter bleef het zijne bij te dragen om de feestelijke stemming te verhoogen. In deze bijeenkomst werd het voorstel gedaan om de armen van het eiland een feestje te bereiden, n.1. om gelden in te zamelen, die te beste den voor levensbehoeften en daarvoor te laten rijdenmet algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Jl. Zondag had een ryderij voor de armen plaats. 54 rijders namen daaraan deel en elk ontving een bon voor spek, rijst en brood. Men schrijft van Wieringen Als men heden aan de Houkes (dat is het westelijk gedeelte of de plaats van aankomst) op den dijk staat, dan vertoont zich aan het oog een grootsch schouwspel. Nagenoeg is de geheele watervlakte bedekt met ijs, dit is waar lijk grootsch maar men ziet nog meer. Voor de Houkes ziet men een menigte vaartuigen, die door de plotseling ingevallen vorst niet allen een even goede ligplaats konden verkrij gen. Wel heeft elke schipper, na zijn beste weten, zijn schip of aak zoo goed mogelijk geborgen, doch eiken avond gaat hij bezorgd naar huis, want hij vreest bij verandering van wind voor ijsverschuiviug, en eiken morgen ziet men de meeste schippers naar de Houkes gaan, om te zien of hun scheepje, aak of tjalk nog veilig zit. Uren staan ze met vereende krach ten in de felle kou om het ijs roudom hun vaar tuig weg te hakken, want zij weten hot bij ondervinding dat hun geheele wei vaart aan het ys, door verandering van weer, is prijs gegeven. Vele van die schippers hebben zorg en moeite gehad om een eigen-vaartuig te be komen, eu alle zijn ook overtuigd, dat, als die groote ijsmassa even opschuift, zij voor een groot gedeelte broodeloos zijn. Maandag jl., avonds 10 uur, hoorden de bewoners aan de Houkes een oorverdoovend gekraakallen snelden naar den dijk en kwamen tot de treu rige overtuiging dat er beweging in het ijs was. Vele schippers, tot zelfs aan Hypolitus- hoef, werden gewaarschuwd, en spoedig waren zij bijeen, maar met al die handen en al die krachten daar vereenigd, kon men niets uitrichten tegen het woedende element. Over het geheele eiland klonk heden morgen de treurmare, welk een verwoesting het ijs heeft aangericht. De schuit van een armen visscher met een talrijk gezin is midden door geknepen, drie schuiten zitten op elkander geschoven, onderscheidene liggen op hun zij, anderen heb ben hun zwaard en roer verloren, van een tjalk is de ketting gesprongen en zit bekneld tegen den stijger, zoodat de palen van den stijger ver broken zijn en het bovengedeelte daarvan een eind is opgetild. Van een anderen stij ger is een gedeelte weggeslagen"in een woord liet lijkt een ware verwoesting, en daar staat die wakk're kloeke zeeman machtelooshij zou zoo gaarne de felste kou trotseeren, als hij zijn eigendom, waar hij het brood voor zijn gezin mee winnen moet, kon redden. Veel durfde hij wagen, veel kon men met vereende krach ten doen, doch bij dit tooneel van verwoesting staat hij machteloos. Wat is het toch treurig dat de vele schippers, die ons eiland telt geen betere plaats hebben om in dergelijke geval len hun geheele kapitaal te bergen. Mocht de blijde mare, die wij in den loop van den zomer hoorden, nl. dat Wieringea voor zien zou worden van een flinke haven, toch spoedig bewaarheid worden. Wij hopen het van ganscher harte, en voor het gemak van vele reizigers, maar vooral toch voor het be houd van de vele vaartuigen van onze vis- schers vloot. Twee kinderen, onder Havelte woon achtig, zijn Dinsdagnacht doodgevroren wegens onvoldoende dekking. De prijs winner te Sloten heeft den prijs duur gekocht. Hij is sedert reeds overleden. (Tijd.) Raad aan schaatsenrijders. Niemand zal loochenen, dat wie goed schaatsenrijden wil, moet zorg dragen, ste vig op zijn schaatsen te staan. Velen rij den daarom bij voorkeur met rijglaarzen die de dames zeer zijn aan te bevelen voor het ijsvermaak, daar het enkelge wricht daardoor een belangrijken steun en meer stijfte verkrijgt. Het kan bij het voorkomen van een zwakken enkel zeer raadzaam zijn, dien te zwachtelenwie last mocht hebben van te zwikken op schaatsen, late het zich door zijn geneesheer eens wijzen hoe die zwachtel aangelegd moet worden. In de van 1 tot en met 16 Decem ber te Rotterdam gehouden zitting van de Rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen is met gun- tigen uitslag het examen afgelegd als le stuurman voor de groote zeilvaart A door A. van Leeuwen, J. Wiebes en L. Dob- bingaals 2e stuurman voor de groote zeilvaart A door J. Kruishoop, H. Potje- wijd, G. Jonker en K. Rijkeboerals 3e stuurman voor de groote stoomvaart A door J. Biebericher, G. P. Baum en K. de Jongeals 3e stuurman voor de groote zeilvaart A door B. Groenemeier, S. de Bruijn, D. J. M. Smit en A. Hoek, terwijl door H. Potjewijd, J. S. de Bruijn, en D. J. M. Smit met gunstigen uitslag een aan vullingsexamen als 3e stuurman voor de groote stoomvaart A is afgelegd. De Vereeniging van gepensionneer- de officieren en minderen van het Neder- landsche leger, wier liefdadig doel bekend is, ontving dezer dagen een aanzienlijke sehenking van H. K. H. de Groot-herto gin van Saksen-Weimar, geboren Prinses Sophia der Nederlanden. Maandagmiddag reden op den Berg- schen Plas twee personen in volle vaart tegen elkander aan. De een, een zekere J. M., bleef op de plaats dood, en de an der bezeerde zich ernstig, De beide groote verzamelingen post zegels, dcfor de firma G. Th. Bom en Zoon te Amsterdam in de vorige week in vei ling gebracht, werden vóór de veiling uit de hand verkocht voor f 3850 aan een voornaam verzamelaar aldaar. Tegen twee bierverkoopers te Maas tricht is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van Pilsener bier, dat ver moed wordt vervalscht te zijn. Eenige menschenvrienden te Zant- voort en elders hebben een som van 1600 gulden bijeengebracht voor de kinderen van Dirk Koper te Zantvoort, die bij de poging tot redding van de bemanning van de „F. H. von Lindern" uit de reddings boot sloeg en verdronk. De kinderen zijn voor die som opgenomen inde weesinrichting te Neerbosch. Maandagmiddag had in Den Haag een treffend ongeval plaats, toen de grena diers en jagers van de gehouden oefenin gen op schaatsen naar het garnizoen te rugkeerden en een overweg van de spoor baan passeeren moesten. Een jager, die zich op zijn schaatsen waarschijnlijk min der vlug bewoog dan zijn kameraden of misschien gestruikeld was, werd door een aankomenden trein overredende beide voeten werden hem afgesneden, en de on gelukkige, het slachtoffer van een bevolen dienstverrichting, gaf bijna onmiddellijk den geest. Het misvormde lijk werd naar het militair hospitaal overgebracht. Door den commissaris des Konings in Noord-Holland is de sluiting der jacht op klein wild bepaald op Woensdag 31 December 1890 met zonsondergang ente vens ter kennis gebracht, dat alzoo op grond van het bepaalde bij het eerste lid van artikel 27 der wet van 13 Juni 1857 CStbld. No. 87), het verkoopen, te koop uitstallen en het vervoeren van wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1891 zal mogen plaats hebben. Muzikale Causerie. VII. Als men nauwkeurig het geluid onderzoekt dat ontstaat door het aanstrijken van een snaar, dan komt men tot de overtuiging dat de klank daarvan niet uit één toon, maar uit meerdere tonen bestaat. Dit is een verschijn sel dat al lang bekend is, maar dat men vroe ger altijd voor een wonder hoeft aangezien. Het oor namelijk, hoort niet alleen den toon die overeenkomt met het aantal trillingen dat hem te weeg moet brengen, maar een aantal daarneven, die hooger klinken en harmoni sche boventonen genoemd worden. Hierbij is de grondtoon, overeenkomende met de lengte van de aangestreken snaar of aangeblazen or gelpijp, natuurlijk de sterkste. De hooger klin kende boventonen worden allengs zwakker, maar de eerste boventoon is daarom minder duidelijk dan de tweede, omdat het de octaaf ran den grondtoon en daarom in wezen niet verschillend van klank is. Ik sprak hier van eerste en tweede boventoonin werkelijkheid zegt men tweede en derde harmonische toony waarbij dus de grondtoon als eerste wordt aan gemerkt. De volgorde der boventonen is voor alle muzikale klanken dezelfde. De harmonische tonen bestaan uit de vol gende reeks le. De grondtoon (tonica) bv. c (klein c) 2e. de octaaf hiervan c' (eengestreept c), die tweemaal zooveel trillingen maakt als de grondtoon 3e. de quint van den tweeden harmonischen toon, die driemaal zooveel trillingen maakt als do grondtoon (eengestreept g) 4e.de tweede octaaf van den grondtoon, dus c" (tweegestreept c), die viermaal zooveel trillingen heeft als c. 5e. de groote terts van dezen laatsten, die vijfmaal zooveel trillingen heeft, namelyk e"; 6e. de quint van de tweede octaaf c"t die zesmaal zoo snel trilt als de grondtoon, te weten 7e. de groote septime van c" of bes" die het zevenvoud van het aantal trillingen van den grondtoon maakt 8e. het derde octaaf dat achtmaal zooveel trillingen heeft: d"; 9e. de groote seconde hiervan met negen maal het aantal trillingen van den grondtoon, dat is das 6!" 10e. de groote terts van c'" dat is: d" met het tienvoud, enz. K Gelukkig neemt de kracht van de harmo nische boventonen af, naarmate zij hooger wor den, anders zou de negende ons zeer onaan genaam aandoen. De bewcgiDg van een geheel vrij-trillonde snaar heeft nu gewoonlijk op een zoodanige wijze plaats, dat de snaar niet enkel één hal ve golf vormt, maar zich bovendien nog in twee, drie of meer halve golven verdeelt, overeenkomende met de hoogte van de hier boven gemelde tonen. De beweging van elk deeltje der snaar is dus niet een enkelvoudige slingerbeweging (zie Causerie No. IV), maar samengesteld uit verschillende slingerbewegingen van onder scheiden trillingsduur, dat is met andere woor den de toon, die de snaar (of pijp) geeft is samengesteld uit een reeks van harmonische tonen. Men kan zich hiervan op een piano zeer JSTOVZEIIjIJFE van STANISLAUS GRAAF GRABOWSKI. 36) Naar 't Hoogduitseh. De geestelijkeliet de jongelieden vragen in de voor de plechtigheid bestemde zaal te komen, en oogenblikkelijk traden beiden deze binnen. In 'n eenvoudig gewaad, zonder do minste uiterlijke pracht of tooi, zat 'tjeugdige paar daar, ten einde voor 't oog van den Alziende 't heiligste verbond des levens te sluiten. Wa ren beiden in de laatste uren reeds ernstig gestemd, deze stemming werd door 't indruk wekkende van 'toogenblik nog verhoogd. De geestelijke sprak een kort doch hartelijk woord vooraf, daarna las hij 't huwelijksfor mulier voor en zegende 't huwelyk in. Met 'n kernachtige rede en na 't lot van't jeugdige echtpaar Gode te hebben opgedragen, besloot de predikant de koogsteenvoudige doch des niettemin indrukwekkende plechtigheid. De graaf sloot in zalige verrukking zijn jonge gade in zijn armen, en beiden dankten diep geroerd den predikant en diens gade voor de kan betoonde bereidwilligheid. Na 'n een voudig maal met den braven leeraar en diens ecktgenoote gebruikt te hebben, verliet't jeug dig paar de gastvrije pastorie, waar de door hen gesletene uren steeds onvergetelijk voor hen zouden blijven. Zonder wederwaardigheden kwam 't jonge paar tegen den avond te Neuenrode aanhoe dichter men 't dorp genaderd was, hoe heviger Kaatjes hart klopte en hoe stiller ze werd. De graaf troostte haar zoo goed mogelijk en sprak haar moed in, zoodat ze zich een wei nig geruster gevoelde. In de verte ontwaarde men reeds de toren van 't slot, hetwelk dooi de laatste stralen der ondergaande zon be schenen werd. Hier en daar in 't dorp zag men groepjes raenschen, die zich met elkander druk onder hielden, terwijl hunne bewegingen en 't hoofd schudden te kennen gaven, dat 't bepaald iets bijzonders en gewichtigs was, wat 't onder werp van hun gesprek uitmaakte. De cornet zoowel als Kaatje begrepen da delijk dat laatstgenoemde wel 't onderwerp zou zijn. Ofschoon beide zich in't rytnig zoo goed mogelijk trachtten schuil te houden, wer den ze toch door nieuwsgierigen opgemerkt, in 't begin met verbaasde oogen aangestaard, doch eindelijk toen men zekerheid had, eerbiedig en herhaalde malen gegroet, want men was algemeen verheugd de jonge dame, die door allen om haar lieven vriendelijken omgang zoo bemind was, weder te zien. Toen eindelijk 't postrijtuig 't slotplein op reed, ontstond er eensklaps 'n vreeselijke druk te, want van alle zyden snelden knechten en bedienden toe, terwijl op de eerste étage weer zelfde venster werd geopend, als in dien nacht toen de graaf door do Russen gearresteerd werd en, de heer George geheel ontsteld zich daar vertoonde. De heer George, 't paar uit 't rijtuig ziende stappen, werd zoo zenuwachtig en was zoo verschrikt, dat hij genoodzaakt was te gaan zitten. Kaatje alleen had haar vader opge merkt, en zonder zich om de dienstboden te bekommeren, die haar verbaasd nastaarden, verliet ze haar gemaal, en snelde de trap op naar baars vaders kamer. De doodclijke angst zoowel als hare licha melijke zwakheid waren thans voor hare kin derliefde geweken ze had 't bleeke gelaat van den ouden man gezien, en meer dood dan le vend, trad ze de kamer binnende cornet volgde haar onmiddellijk. De oude man zat met gevouwen banden in zijn fauteuil, zijn oogen waren half geslo ten terwijl hy op 't punt was in onmacht te vallen hij had het niet opgemerkt, dat beide binnen waren getreden, want hij bleef in de zelfde houding zitten. Met 'n luiden angstkreet snelde Kaatje op hem toe, bedekte zijne handen met kussen en tranen, terwyl ze hcrhaaldelyk den vadernaam uitriep. Ook de graaf knielde naast haar neder, terwyl hij zijn arm om haar tengere leest sloeg. Vader, dierbare vader, smeekte de jonge vrouw, zie liier nwe dochter voor u geknield liggen, met de bede om vergeving op de lip pen ofschoon thans gelukkiger dan gisteren, kan ze niet gelukkig zijn zonder uwe ver giffenis Zie mij aan lieve vader, wend uw oog niet van mij af als van 'n zware zondares, want 't was geen lichtzinnigheid die mij zoo heeft doen handelen, 't was enkel liefde, liefde voor hem, dien ik met hart en ziel bemin, en... voegde ze er op zackten toon bij, die thans mijn echtgenoot i«. De heer George sloeg de oogen op, die zacht verwijtend op beiden rusten. Eenige oogenblikken later zag hij den graaf met 'n blik aan, die, ofschoon niet gestreng, toch op heldering vroeg. De graaf voldeed gaarne aan dit stilzwij gend verzoek, want ook hij had behoefte zijne handelwijze en vooral 't schynbaar laakbare gedrag van Kaatje, te rechtvaardigen. Met korte woorden en zoo duidelyk moge lijk deelde bij den ouden heer alles mede, maar vergat niot hem gerust te stellen, dat de ongenade des konings hem in geen geval zou treffen. De heer George liet hem bedaard uitspre ken, terwijl zijn gelaat dezelfde uitdrukking behield. Hij was nog niet bekomen van den schrik, ver oorzaakt door de onverwachte vlucht van zijn cenig kind, zoodat zijn zenuwgestel eenigen tyd behoefde, ten einde alles goed te kunnen begrijpen, want de onverwachte, spoedige te rugkomst, had opnieuw 'n schok, hoewel van anderen aard, aan zijne zennwen toegebracht. Zonder 'n enkel woord te uiten, boog hij zich tot Kaatje, en kuste haar, terwijl hij don graaf de hand reikte, die deze hartolyk drukte. De heer George legde zwijgend de handen op beider hoofden, terwyl 'n paar groote tranen zijn wangen bevochtigden. Uit dat zwijgen sprak ten duidelijkste zijne innige vaderliefde, want 't terugkeeren van zijn kind had hem alle angst en zorg doen vergeten, die hij om harentwille had uitgestaan't was hem dus onmogelijk haar 't minste verwijt te maken of haar over hcur gedrag te berispen. Diep gevoelden beiden de edele handelwijze van den ouden man, zoodat Kaatje, door hare aandoeningen overmand, hem om den hals viel, en de tranen die langs hare wangen vloeiden, de sprakelooze tolken waren van wat er in haar gemoed omging. Hoe gelukkig het drietal zich nn ook ge- voolde, was er toch nog 'n schaduwzyde, waardoor dio vreugde eenigszins gematigd werd, want ook de oude heer maakte de op merking, of de graaf voor dit vergryp niot ge straft zou worden. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1890 | | pagina 1