't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1865. Donderdag 1 Januari 1891. "»an, „Viel heil en zenen io t nieuwe jaar!" NIEUWSTIJDINGEN. Advertentiën. een klamp Hooi, ongeveer 10,000 pond. verschillende woon- en winkelhuizen. Plaatsveraaprs ai Nnminerverwisselaars Magazijn THEEBOOM. Goedkoope BOTER, in den Timmerwinkel WESTGRACHT. -:<»nde Jaargang, Ons volgend nommer zal nu in plaats van Vrij dag, op Zaterdagmiddag verschijnen. Advertentiën worden aangenomen tot Zaterdagmorgen 9 uur. Aan onze abonné's bui tten d* geiaeente wordt beleefd verjocht 't ver schuldigde abonnements geld, Vliegend Blaadje", ie kwartaal 1890, te willen overmaken pe; postwissel of in postzegels, vóór 5 Jaruari 1891, zullende anders daarover met 0 Ct. ver hooging per post worden bescKkt. DE UITGEVERS. Aan onze geabonneerden in Amerika wordt beleefd verzocht 't versckddigde te willen overmaken. DE UITGEVERS. Een gemoedelijk woord bij einde des jaars. December is bijna ten einde. Sint-Jicolaas is gevierd, de Kerstdagen hebben weachtor den rug en thans hebben we den ouajaars- dag, den 3lsten December bereikt. No^ wei nige uren, en met dezen dag verdwijn ook 't jaar 1890, een jaar, dat ook zijn hf en leed in mime mate heeft gehad. Well een eigenaardige drukte levert de oudejaaidag niet op! Hoeveel is er nog te doen, da we ten einde willen brengen eer 't nieuweiaar zijn intocht houdt. Niet alleen de manen, ook de huismoeders hebben hare eigeoaaiige bezigheden op den laatsten December. Zij toch zullen zorgen, dat men 'toudeiar feestelijk uitgeleide doet en dat daarbij ets bijzonders op tafel komt. En dat zoo ets niet zonder moeite gaat, kunt ge afleiden lit de drukte op straat. Boodschappen moeterBr gedaan worden, want de huisgenooten n misschien ook de verwachte vrienden n bloedverwanten moeten niets aan te merku hebben op ,'t onthaal, dat zij zal voorzette. We zonderen ons af; want die bedrijvi- heid hindert ons wel «en weinig bij hetgea we onder de aandaclt onzer lezer3 willa brengen. *Wat we met u willen bepraten, wee ge evengoed als wij, maar toch gelooven w« dat ons gemoedelijk voord, bij u ingang zi vinden, wanneer we zoi 't een en ander doe: opmerken, dat in den bijna afgeloopen jaar kring is voorgevallen. Telen, die 1890 blijdt Huisduinen verrijkt met een badhuis, onder den nederigen naam «Badpaviljoen" bekend, waar velen reeds een bad namen of een aangename rustplaats vonden. Was 't getal vaste bad gasten nog niet groot, dat kan zich uitbrei den. In verband daarmede is ons uitzicht ge geven op een tramlijn, die van 't midden on zer woonplaats naar Huisduinen zal leiden. Ook wordt ons kans gegeven op een tele foonverbinding, waarmede de heer Pot uit Alkmaar, ijverig zich bezig houdt. Een Zoölo gisch Station werd dezen zomer mede hier ter plaatse opgericht. Brengen we nog even in herinnering, dat we in den afgeloopen zomer een zeil- en roeiwedstrijd alhier gehad heb ben, die gunstig is geslaagd, dan vermeenen we u een kort overzicht gegeven te hebben, van hetgeen er bij ons opmerkelijks heeft plaats gehad. Neen, we zouden bijna iets over 't hoofd zien, dat toch zoovele gemoederen in beweging heeft gebracht. We bedoelen 't stichten van een lokaal voor den vischafslag, dat eindelijk verrezen is. Ook heeft men, na veel moeite en bezwaren, de zoolanggewenschte brug over 't Heldersche Kanaal verkregen, of liever de zekerheid, dat die tot stand zal komen. Velen onzer plaatsgenooten zullen daarom 1890 nog dankbaar herdenken. Dat de lust tot bouwen hier ter plaatse nog niet verdwenen is, daarvan kunnen eenige nieuwe woningen, waaronder zeer fraaie, ge- fuigen. Maar er zal voor ons wel altijd wat te wenschen overig blijven, lieve lezers, en dat brengt ons tot 't besef, dat we 't hier bene den niet volmaakt hebben. Intusschen, de tijd snelt voort, zoowel voor u als voor ons. Hij is ons thans echter nog niet snel genoeg en daarom loopen we hem een weinig vooruit. We verplaatsen ons in den geest eenige uren later en zien u ge schaard aan den gezelligen disch, waarbij ge den kring der uwen rondziet, God in stilte dankende, wanneer hij allen, die u lief en dierbaar zijn, ook dit jaar voor u heeft wil len sparen en zij vroolijk met u den uitgang des jaars moge medevieren. De huismoeder beeft bereids gezorgd dat er wat op tafel staat, dat u wel zal smaken. Misschien geeft dit, ons eenvoudig maar welgemeend woord, u aanleiding tot een gesprek over de voor vallen, gewichtig voor on3 vaderland, voor de plaats onzer inwoning of voor u en uw gezin in 't bijzonder. Bij den een zal vroolykheid den boventoon voeren, bij den ander zullen meer ernstige woorden worden gehoordmaar allen zullen, hoe meer de minuutwijzer, na dat de huisklok elf heeft geslagen, 't midder nachtuur nadert, stilzwijgend andere denk beelden langzamerhand laten varen, om hunne aandacht te vestigen op 't scheidende jaar, op 't jaar, dat zijne taak heeft volbracht, begroetten, missen we ra uit onzen kring, en jjjer bevredigende, maar elders onvoldaan daarbu denkt ieder Nedirlander voorzeker aan latende h-0r v de en elder8 droefheid den onlangs gestorven Koning, aan Willem „ebracht hebbende. III, de laatste mannely e telg van 't roem-Daar ga]mt de t( ruchtig stamhuis Orani Nassau, dat ruim Daar galmt de torenklok en plechtig klin ken de twaalf slagen door de stilte van den •s uk lpy» aaii oiacuii uuui uk ouuk ukii drie eeuwen zoo innig met de geschiedenis Qacht> 0ok uw hui3kIok iaat zich hooreD. van ons land en volk urbonden was. Doet 't wegstervende jaar on niet denken aan den ouden vorst, die van ns is heengegaan en thans bij zijne vaderenrust? Even als 1890 zijn opvolger krijgt, dieals een lachend, jeug dig wicht den moeden grijsaard vervangt, evenzoo heeft Willem fl een opvolgster in de persoon van zijne jugdige dochter, onze tegenwoordige Koningii Wilhelmina, onze hope in de toekomst. Mge 't nieuwe jaar ons zegen aanbrengen en mge de regeering der jeugdige Koningin een ijdperk van bloei en welvaart voor Nederlan zijn: deze wensch, deze bede ligt zonder tvjfel op veler lippen, nu 't oude jaar zijn einc met rassche schre den nadert. 't Jaar 1890 werd b zijn intrede bege leid door een gevreesde ïzellin, die heel wat rouw en droefheid heel veroorzaakt. Wie denkt hierbij niet aan e Influenza"die ziekte met haar vreemde naam, welke zoo vele slachtoffers maakte! Gelukkig heeft ook zij reeds lang onze lantalen verlaten. Eu daar we nu toch onze aaiacht op ziekte ge- yestigd hebben, komt onsevens de heerlijke ontdekking voor den gee, door den Duit- schen professor Koch in dlaatate weken aan 't licht gebracht. Aan zijn<wetenschappelijke onderzoekingen toch daan we een ge neesmiddel tegen de zoozet gevreesde tering een ziekte waartegenor de wetenschap voorheen machteloos stond Wordt de helft der gekoesterde verwachtinjlechts bevredigd, dan zal men 1890 een geinig jaar noemen, dat zegen aan de lijdendeienschheid heeft gebracht, zooals geen zijneroorgangers ver mocht. 1890 zegende ons ook me;en volkstelling, die heel wat menschen bezicid verschafte, maar waarbij men zich hien daar welecns verteld heeft, zoodat we nogiet met zeker heid kunnen opgeven, hoevt Nederlanders en Nederlandertjes zich in deiorigen Nieuw jaarsnacht binnen onze landpn bevonden. De zomer van dit jaar wa^een ouderwet- echemaar zooals we gewofijk de laatste jaren gehad hebben; hij was ij koel en nat. Toch heeft de oogst meer opgverd dan me nig pessimist ons voorspelde. Iherfst maakte 't wat beter en December bjn met feilen winter. Dat we nu eens een oudenvet&n winter be leven, zal wel niemand ontkeua. De plaats onzer inwoning 5eft ook ver plichting aan 't scheidende j\ Door de goede zorgen van de heeren Ira Co. is !en ryzen op en uit millioenen monden klinkt Dp hetzelfde oogenblik denzelfden heilwenseh: ,Veel geluk en voorspoed in 't Nieuwe aar". Daar worden ontelbare handdrukken ge- visseld en veel, dat ons in den loop des jaars •naangenaam getroffen heeft, wordt op dit ogenblik vergetenwant een verzoenende pest schijnt ic vrede op 't menschdom neder t; dalen, wanneer 't oogenblik is aangebro ken, waarop 't oude jaar in 't niet ziokt, om paats te maken voor een ander, dat binnen- tijedt. Mocht die verzoenende stemming bij ieder oizer niet na de eerste oogenblikken vervlie gen, maar integendeel stand houden; moge de stonming van hartelijkheid en vredelievend- hed niet verdwijnen na de eerste indruk- weskende oogenblikken, dan zullen we zelf krgihtig medewerken tot den zegen, dien we by den aanvang van 't nieuwe jaar elkander toevenschen. Cok wij mengen onze stem in 't koor, dat met klokslag van twaalven zich zal doen hooien; ook ,,'T VLIEGEND BLAADJE" roep* u welgemeend toe: Uve billijke wen?chen mogen bevredigd wordra en alle vrienden, die u thans de hand drukken, mogen gespaard blijven om datzelfde over ?en jaar te herhalen. HELDER, 31 December 1890. Wij verwijzen onze lezers uaar liet in (lit no. voorkomende artikel van de commissie tot werkverschaffing. Wij richten tot alle inwoners dezer gemeecte het verzoek zand of koolasch te strooien op de voetpaden voor hunne wo ningen. ter voorkoming van ongelukken, Beroepen bij de Herv. Gemeente te Huisduinen, de heer H. J. Hegnes, ean- didaat te Amsterdam. De Eng. sleepboot Hercules," Zon dag alhier om steenkolen binnengekomen, is van Southampton vertrokken, op sleep touw hebbende het Eng. schip »Ülidia,' van Pisugua naar Hamburg bestemd, doch Zondag wegens kolengebrek verplicht ge worden dit schip benoorden Terschelling te laten slippen. Tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken is op 27 dezer gekozen de heer J. Bethlehem. Bij de directie der marine alhier is gister aanbesteed, de levering van lo. 1,000,000 KG. Eng. Cardiffkolen minste inschrijvers Ruijscb Co. te Am sterdam, voor f 13.435 per 1000 KG." 2o. 1,200,000 KG. Oostkustkolen; min ste inschrijvers J. R. Yeder en Zoon, te Rotterdam voor f 10.645 per 1000 KG. Op bijna 58-jarigen leeftijd is Zon dag jl. te 's'Hage overleden Ds H Hegen, gedurende bijna 25 jaren predikant bij de Evang. Luth. Gemeente aldaar. Ds. Hegen had alhier als predikant bij de vroegere Evang. Luth. gemeente zijn eerste standplaats en werd van hier naar 's Hage beroepen. (Vlie, 29 Dec.) In de buitengronden is een stoomschip met gele pijpen gestrand bijzonderheden ontbreken. Blijkens de zevende algemeene tien- jaarlijksehe volkstelling van de werkelijke bevolking van het rijk op 3L December 1889 2.228,417 mannen, 2^282,928 vrouwen, 4,511,415 totaal. (Terschelling 29 Dec.) Zondag strand de alhier het Noorsche barkschip Ragna", kapt. Olsen, van Danzig in ballast naar Cardiffvolk gered. In het //Algemeen Handelsblad" kwam dezer dagen een oproeping voor tot het ver- leenen van bijdragen in het belang der //Kin dervoeding" te Amsterdam. Deze advertentie, die tot opschrift had «Kerstgave", was onder teekend o. a. door mevr. Gompertz-Jitta en door den heer A. C. Werthoim, beiden den Israëlitischen godsdienst belijdende. Vereenigen dozen zich om, met anderen, een kerstgave voor behoeftige kinderen tc vragen, laten dan wij, bewoners der gemeen.e Helder, hun ver heven voorbeeld volgen, en op a.s. Dinsdag, zonder te letten op geloofsverschil, ons vcr- eenigen in de zaal .Concordia", w.:ar aan de orde zal komen de stichting eener Vereeni- giug, die, bij eenigszius goede werking, tot nut en ten zegen zal strekken van de plaats onzer inwoning. Ten slotte zij nog ter aanbe veling opgemerkt, dat te Zaandam de bekend heid met den waren toestand van arme ge zinnen, eene bekendheid, waarnaar door deze Vereeniging zal worden gestreefd, tot groote besparing op het budget voor het armwezen heeft geleid. De algemeene Synode is ter buiten gewone vergadering opgeroepen tegen 5 Jan. a. s. te 2 uur, in de Willemskerk te 's-Gravenhage, ten einde kennis te nemen van het hooger beroep, ingesteld naar een uitspraak van het Prov Kerkbestuur van Noord-Holland, waarbij de predikant L. uit de evangeliebediening ontzet is. Na een langdurige instructie, die een aantal hoogst bezwarende omstandig heid voor de beklaagde aan het licht had den gebracht, heeft Grietje Wobhers Gaai- kema, weduwe van den burgemeester van Grijpskerk Klaas Hellinga, oud 59 jaren, in den laatsten tijd woonachtig te Roden en sedert 16 October gedetineerd in het huis van bewaring te Assen, aan den rech ter van instructie bij de rechtbank te As sen bekend, in de eerste helft van Octo ber hare 20-jarige dochter Grietje Hellin ga om het leven te hebben gebracht door haar op 3 verschillende tijdstippen ratte- kruit, in melk, in thee en in water ge mengd, toe te dienen. Het vermoorde meisje, dat als vaderlijk erfdeel een in schrijving op het Groothoek der 2y3 pets. Nationale Schuld ten bedrage van 22,000 gulden bezat, terwijl de moeder haar geld had opgemaakt, zou in November met ie mand uit Groningen in het huwelijk zijn getreden. De moordenares had in het be gin van dit jaar gezorgd, dat hare dochter haar bij testament universeele erfgenaam had gemaakt. De Volendammers hebben den heer Reekers, lid der Tweede Kamer, aan wien zij het te danken hebben dat zij wederom met den wonderkuil mogen visschen, een geschenk aangeboden, dat een monumen taal karakter heeft en vervaardigd is in de fabriek van de heeren J. M. van Kem pen Zonen, te Voorschoten. Het bestaat uit een zilveren zee, waar in twee kotters met volle zeilen bezig zijn met den wonderkuil te visschen. Deze kotters, geheel opgetuigd, bevatten twee Volendammers, die naar het leven geno men zijn, en het juiste type dezer visschers uitmuntend teruggeven. De kotters zijn nauwkeurig naar de na tuur nagebootst. Op het kolossale voet stuk, waarop de beide schepen prijken, is een schild aangebracht, waarop tussehen kunstig gedreven dolfijnen en attributen van zeevaart het volgende geëmail leerde inschrift prijkt „Huldeblijk van de Volendammers aan mr. F. J. M, A. Reekers, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal 1890." WINTERMAAND. /:_Dc vogelen klagen in veld en in woud, \r' En lijden in gaarden en dreven. Zij hebben zoo'n honger en zijn ook zoo koud; Op u is hun hoop en vertrouwen gebouwd; fc.Och menschen, och wilt hun iets geven. De vorst is zoo snerpend en de ijswind zoo kil, De sneeuw doet zoo bitter hen lijden. Verlamd is hun'moed, hun volharding en wil; Ze turen zoo somber, zoo droevig, zoo stil. De mensch kan alleen hen bevrijden. Doch waren het nog maar de vooglen alleen, Die klaagden en streden en leden. Och, wendt eens aandachtig den blik omu heen, En ziet hoe door menschen alom wordt ge- [streên In dorpen, gehuchten en steden. Welaan, lieve menschen, ter hulp dan gesneld, Waar menschen en dieren zoo lijden. Helpt mild met uw deksel en voedsel en geld; Dankt God, die u daartoe in staat heeft ge- [steld, Wilt blijde aan 't weldoen u wijden. W. M. Tz. ïngezoncLen. EEN WOORD VAN HULDE. Toen voor eenige jaren, op voorstel van onzen Commissaris van Politie, besloten werd tot opheffing der nachtpolitie, d. w. z. der nachtwachts, huiverde ik bij de gedachte, dat wij nu bij nacht, ja door agenten, maar niet door de deskundige klepperlieden zouden be waakt worden, 't Volkomen vertrouwen in die waakzame mannen was er bij ons als kinderen ingestampt, toen wij aan moeders schoot het versje van vader Van Alphen leerden op zeggen «Lieve klepper, houd de wacht," «Ik ga slapen, goeden nacht 1" Bij den laatstvoorgekomen brand aan de Loodsgracht is het echter weêr opnieuw ge bleken, dat de agenten, die nu bij nacht over ons waken, den ouden klepper al aardig op zij strevén, hem misschien zelfs overtreffen. Wellicht, als vader Van Alphen thans leefde, maakte hij een nieuw gedicht op den politie agent, die nachtdienst vorricht en zich op kra nige wijze kwijt van zijn plicht. Verslag IJsbaan Hsldersch Kanaal. De commissie van uitvoering tot het ver- breeden en verbeteren der ijsbanen op het Heldersche Kanaal, bij wijze van werkver schaffing, maakt bekend. De ontvangsten: Staande de eerste bijeenkomst door aannemers en timmerlieden ingeschre ven voor f 115.25 Volgens inteekenlijsten, waarvan een exemplaar aan een ieder bij de eerste bijeenkomst tegenwoordig, is verstrekt, 181.30 Uit de bussen op- en nabij de ijsbanen 4.36 Zamen f 300.915 De uitgaven: Zaterd. 27 Dec. 21 dagl. f 1.f 21. Zond. 28 9h.dagl. 0.50- 4.50 Maand.29 31 dagl. 1.—-31.— Dinsd.30 42 1.—-42.— 8.50 beiderstoestanden dezer gemeente. Nog wenschen wij mede te deelen dat wy ons tot het Burgerlijk Armbestuur hebben ge wend, om raad, voorlichting en medewerking. Genoemd Bestuur heeft afschriften onzer speci fieke betaallijston. Het is ons een aangename taak op verlan gen en namens do werklieden van de ijsbanen, dank te betuigen aan allen, die de commissio door hunne milde gaven zoo flink hebben ge steund. De Commissie acht zich verplicht, met vriendelijken drang, den aanhef van dit ver slag in herinnering te brengen, en herhaalt waarmede zij begonnen is: Mogen vele plaatsgenooten zich nog geroepen gevoelen bijdragen te schen ken, opdat wy, namens velen, by den stijgenden nood, tengevolge der aanhou dende strenge vorst, nog lang de hulp behoevende huisgezinnen tot steun mo gen zyn. Nieuwediep, 30 December 1890. D. DE VRIES. B. BOON. A. KORFF. P. VISSER. P. SPRUIT. H. WIJKER. wordt gevraagd een zindelijke Dienstbode, loon fl.50 per week, fwasch buitens huis. Adres KONINGSTRAAT 78. Gevraagd Tegen half FEBRUARI een nette DIENSTBODE, loon 90 gulden. Adres Mejuffr. A. VISSER Zuidstraat 67 1-^en BURGERMEISJE uit Delft, J'zag zich gaarne, wegens familieom- ,standigheden, met Februari te Helder --■geplaatst als meid-alleen in een klein gezin of 2e meid. Adres met brieven onder letter A, aan het Bureau van dit blad. Mevrouw DE MEESTER, Ankerpark, te Nieuwediep, verlangt met I Februari a. s., een bekwame DIENSTBODE P. G., al: meid- alleen, goed kunnende koken en niet bene den 20 jaar. Adres: „HOTEL BEAU SEJOUR", Den Haag. Saldo f 202.416 Mogen vele plaatsgenooten zich nog geroe pen gevoelen bijdragen te schenken, opdat wy namens velen, bij den sty geilden nood, ten gevolge der aanhoudende strenge vorst,nog lang de hulpbehoevende huisgezinnen tot steun mogen zijn. Er zijn ons nog hulpbehoevende huisgezin nen bekend, die waardig zijn in aanmerking te komen voor het begonnen liefdadig werk, doch zij kunnen redelijker wijze nog niet ge plaatst worden, aangezien anderen minstens even hulpbehoevend als zij, voor een paar dagen Dog hun plaats innemen. Tengevolge dierzelfde redenen hebben wij velen, die zich hebben aangemeld, tijdelijk moeten afwyzen. Niettegenstaande een en ander bevelen wij ons ten zeerste aan voor opgaaf van adressen van hulpbehoevende arbeidershuisgozinuen, ten einde met elks inzichten zooveel mogelijk re kening tc houden. Zoo als de meeste goede zaken, ondervindt ook de onze eene scheeve beoordeeling. Van ter zijde vernamen wij dat eenige lieden be weren «dat wij zeiven onze werklieden moeten onderhouden" en daarom niet willen bijdragen, Dergelijke opvatting om zich van de zaak af te maken is ons to zuinig om ons hier te rechtvaardigen. Wy geven dien lieden echter in overweging de zaak te onderzoeken, of tot ons te komen om inlichting. Jaar in jaar uit bewegen wij oos tussehen en loven met de werklieden, echter verklaren wij gaarne plaats te willen maken, voor lieden die ons komen helpen, en zich even goed op de hoogte achten als wy, betreffende de ar- WAARSCHUWING. Ondergeteekende verzoekt beleefd en drin gend geen crediet te verleen en aan JAN NETJE RAAP geb. Brüül. Er zal door hem niets voldaan worden. Zij dezede eenige waarschuwiug opdat niemand nadeelige gevolgen moge hebben. J. RAAP, Matroos le klasse. OEWBER. Te koop een klein formaat Achterlaad- Jachtgeweer met 30 patronen, 1 Loop, kaliber 16. Adres bureau dezer courant. Een gestoffeerde KAMER met SLAAP KAMER. aangeboden. Adres: B REE WATERSTRAAT 36. Tö KOOp Te bevr. hg K. PRANGER Anna-Paulowna. Uit de hand te koop: Te bevragen bij J. BETHLEHEM, Kanaalw. kunnen zich voor een hooge som aanmel den bg M. VAN PRAAG, t/h. van M, Waas, Spoorstraat, Nieuwediep. Is ook eiken dag te Schagen te spreken in Café Spoorzicht." Aanbrengers genieten 10 Gulden. Geschikte personen voor den dienst krij gen 3 Gulden kostgeld per week. 20 Ct. per 5 ons. Coed soort,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1