't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER NIBUWKDIKP EN TEXEL No. 1671. Woensdag 21 Januari 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. AT3oniiement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontiên van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën^noeten^jjiterJjjI^jIe^JDINSDAGS^j|n^^RIJDAGSM^E^ HELDER, 20 Januari 1891. In den loop van dit jaar moeten, tengevolge van periodieke aftreding, de navolgende verkiezingen plaats hebben 1. voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en 2. voor zes le den van den Gemeenteraad. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren P. Groen, L. W. F. Oudenhoven, C. D. Zur Muhlen, J. Verfaille, T. C. Go vers en A. Klik. De eerstvolgënde verkiezing voor leden der Provinciale Staten moet eerst in 1892 plaats hebben. Alsdan zijn aan de beurt om af te treden de heeren Mr. M. Büchner en D. C. Loman. Wat betreft de verkiezing voor 't lid maatschap der Tweede Kamer, herinneren wij, dat, tengevolge de daaromtrent in de nieuwe Grondwet opgenomen bepaling, in dit jaar al de leden dier Kamer tegelijk moeten aftreden. Bij al deze verkiezingen is de bepaling van kracht, dat de aftredenden herkies baar zijn. 'tZal wellicht menigeen vrij zonderling toeschijnen, dat de heer Zur Muhlen, die eerst onlangs tot lid van den Gemeente raad werd gekozen, kort daarop weder moet aftreden. Men bedenke echter, dat de heer Zur Muhlen de plaats heeft ingeno men van den heer van Wijngaarden, die indertijd gekozen werd ter vervanging van wijlen den heer Stakman Bosse. Het jaar van aftreding van dezen laatsten was 1891 een gevolg hiervan is, dat de heer Zur Muhlen, hoezeer pas onlangs tot deze be trekking gekozen, ook weer onmiddellpk aan de beurt is om af te treden. De thans bestaande kieswet schrijft voor, dat 's jaarlijks, na 15 Februari, in elke gemeente de kiezerslijsten moeten worden opgemaakt en gepubliceerd, naar aanleiding van de door de ontvangers der directe belastingen in te zenden opgaven van de namen der mannelijke ingezetenen die over het laatstverloopen dienstjaar ter zake van hunne woning, of wegens ei gendommen in de grondbelasting zijn aan geslagen tot een bedrag van minstens tien gulden, mits hunne aanslagen ten volle zijn voldaan. Ook worden, ingeval door de betrokken personen daarvan vóór 15 Februari aangifte wordt gedaan, op de kiezerslijsten geplaatst de hoofden van gezinnen of alleen wonende personen, die van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, ge durende 9 maanden, aan den 15 Febru ari voorafgaande, een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele be lasting geschiedt, maar waarvan de jaar- lijksche huurwaarde, ongestoffeerd, in ver houding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afgezonderd gedeelte van het woonhuis geschat, het bedrag van den vollen aanslag bereikt. Aan de herinnering aan bovenstaande wetsbepalingen knoopen we vast de aan sporing om, wanneer eerlang de lijsten der kiezers worden geplubliceerd, die lijsten te gaan inzien, 't Blijkt telkens bij verkie zingen, dat velen zich. beklagen over het niet ontvangen van een stembiljet. Die klachten baten dan echter niet. Wel kun nen bezwaren tegen de kiezerslijsten wor den ingebracht vóór dat ze door het Hoofd van het Gemeentebestuur zijn vastgesteld. Ieder, die op zijn kiesrecht prijs stelt, be velen we dus aan om de lijst der kiezers te gaan inzien, wanneer die ter Secretarie der gemeente voor het publiek ter inzi is nedergelegd of aangeplakt. En kamerbewoners (lodgers) zij aanbe volen, om vóór 15 Februari van hun ver langen om op de kiezerslijst geplaatst te worden, ter Secretarie aangifte te doen. De vaststelling der kiezerslijsten moet plaats hebben binnen een maand na 15 Februari en van die vaststelling geschiedt alsdan openbare mededeeling met kennis geving, dat de lijsten ter inzage liggen. Jl. Vrijdag-avond werd, onder pre sidium van den heer G. E. Bron, in de Tuinzaal van Tivoli een vergadering ge houden door het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Na de voorlezing en vaststelling der no tulen van de vorige bijeenkomst, werd door den Voorzitter medegedeeld, dat deze ver gadering was bijeengeroepen tengevolge van een ingekomen verzoek van Directeu ren der Spaarbank. Door den President- Directeur, den heer C. Giltjes, werd daar op medegedeeld, dat bij 't Bestuur dier instelling 't verzoek is ingekomen van de hier bestaande Commissie voor Werkver schaffing, om een geldelijke bijdrage uit het reserve-fonds der spaarbank, ten be hoeve van behoeftige plaatsgenooten, die door de commissie aan werk worden ge holpen. Dit verzoek had bij, directeuren in hunne laatstgehoudene vergadering een zeer gunstig onthaal gevonden en daarom vroegen zij de noodige machtiging, om de som van f300 uit genoemd fonds voor dat liefdadig doel af te staan. Door den Voorzitter werd daarop het toestaan van 't verzoek aanbevolen met de opmerking, dat, hoezeer het Nut niet is een Vereeni- ging tot uitoefening van weldadigheid, het hier wel terdege op den weg ligt van ons departement om het gevraagde toe te staan, omdat de te verstrekken som zal moeten dienen voor werkverschaffing aan werk- loozen en de Maatschappij tot Nut van't "gemeen zich o. a. ook ten doel stelt verheffing van den levensstandaard der werklieden. Niemand der talrijke aanwezige leden wenschte gebruik te maken van de aangeboden gelegenheid om over dit onder werp het woord te voeren. Bij acclamatie werden directeuren der spaarbank gemach tigd, de genoemde som van f 300 aan de commissie voor werkverschaffing af te staan. Vervolgens werd aan de orde gesteld de benoeming van een lid der commissie, belast met het onderzoek naar en met het uitbrengen van een verslag over aange wezen personen, die aanspraak mochten hebben op een blijk van hulde voor be toonde zelfverloochening, edelmoedigheid en wèlbeproefde trouw, in de plaats van den heer H. M. Manikus, die voor een herbenoeming had bedankt. Gekozen werd de heer W. Bakker Wz., die zich bereid verklaarde, de benoeming te aanvaarden. Daarna kwam aan de orde de benoe ming van een geheel nieuw Bestuur over de Gyranastiekschool. Gekozen werden de heeren K. Hennes, J. L. Bommezijn, B. L. Vries, J. P. van Varik en H. S. Wen- tinck. Op een verzoek van het Bestuur der hier bestaande Vereeniging tot ont wikkeling van railitie-plichtigen om een jaarlijksehe subsidie uit de kas van het departement in 't belang van het nuttige doel, dat door die instelling wordt beoogd, werd, ook met het oog op financiëele be zwaren, met bijna algemecne stemmen af wijzend beschikt. Hierop werd deze bijeenkomst, met een woord van dank, tot de aanwezigen ge richt, door den voorzitter voor gesloten verklaard. IJmuiden, 17 Jan, De buitenhaven is geheel vrij van jjs, zoodat de vischsloepen zonder moeite konden uitzeilen. Het lek van de »Abril" is nu boven water en de verdere lossing gestaakt. De »Seahorse" is een eind het kanaal opgestoomd en heeft zakken zand op het achterschip geladen, ten einde het stoom schip in een geschiktere positie te bren gen om ijs te breken en zal morgen ver der opstoomen. Het is heden 14 dagen geleden dat met het openhakken van het kanaal een aan vang werd gemaakt en heden avond is men juist tot op de helft der lengte ge komen. De Koningin Emma* ligt nu 12000 M. van hier. Wind NO. Heldere lucht, 18 graden vorst. Van de. personentrein Maastricht- Venloo werd Vrijdag bij aankomst aan dit laatste station een zak, inhoudende f 640, vermist. Het geld is nog niet te recht. Uit Nijmegen schrijft menOp de Bovenwaal zit het ijs nog onveranderd vast. De gemeente gaat voort met aan de Waalkade omvangrijke maatregelen te nemen tot beveiliging der benedenstad tegen overstrooming bij het losgaan der Waal en eventueele jjsopschuiving. Ook de bewoners der Betuwe zien het losgaan van Rijn en Waal, tusschen welke groote rivieren zij ingesloten zijn, met angst te gemoet. Velen der Betuwbewoners hebben bereide booten of schuiten op hunne er ven in gereedheid liggen voor het geval een doorbraak van Rijn of. Waal door ijs gang hen overvallen mocht om zich daarin te redden. Uit Utrecht meldt 11 Door het korps genietroepen worden dagelijks proeven genomen met buskruit tot het doen springen yan ijs. Naar men verneemt geschieden deze proeven met het oog op het te verwachten bevel van het Ministerie van Waterstaat, tot ijsop- ruimingen op de groote rivieren. Reeds zijn de noodige maatregelen getroffen, dat verschillende detachementen gereed staan om bij het eerste, bevel £e kunnen ver trekken. Het dagelijksch bestuur der Zuiderzee- vereéniging heeft een vijfde nota van den chef van het technisch onderzoek, den heer C. Lely, in 't licht gegeven. Deze nota bevat een on derdeel van het onderzoek over de afsluiting Noord-HollandWieringenFriesland en de droogmaking van het gedeelte der Zuiderzee binnen die afsluiting zij handelt over de con structie en de kosten van den afsluitdijk, de sluizen en de bijkomende werken en over de voor- en nadeelen der afsluiting buiten ver band met de droogmaking. De lengte van den afsluitdijk is van Noord- Holland tot Wieringen 2400 meter en van Wieringen tot Friesland 27,600 meter, te za- 30,000. Den tijd voor de uitvoering noodig, meent men op niet minder dan 8 jaar te kun nen stellen, dus even lang als waarop de staats commissie van 1870 dien voor het maken van den 40 K.M. langen afslujidijk Enkhuizen Ketel stelde. De tijd, waarin de afsluitdijk, de sluizen en de bijkomende werken kunnen worden gemaakt, is voornamelijk afhankelijk van de boeveelheid steen en rijs, die men jaar lijks zal kunnen aanvoeren en verwerken. De bodem der zee volgens de richting van den afsluitdijk bestaat grootendeels uit zand en is jeschikt tot het dragen van het dykslichaam. Omtrent de vrij algemeen bestaande meening, alsof de uitvoering van een dijk van Noord- Holland over Wieringen naar Friesland be langrijk moeielijker zou zijn dan een vhn Enk huizen naar den Ketel, omdat de zee in de lijn over Wieringen bij ruw weder holler of onstuimiger is dan in de lijn over Urk, wordt het volgende opgemerktBij gelijke wind sterkte heeft men holler water naarmate de stroomsnelheid en de diepte grooter is. Behou dens enkele geulen verschilt de diepte in beide lijnen slechts weinig. Daarentegen is de stroom snelheid in de lijn over Wieringen grooter dan in die over Urk. Bij een afsluiting over Urk zal men echter, wanneer deze gedeelte lijk 18 uitgevoerd, gelijke snelheden en daardoor dezelfde zee verkrijgen als thans in de lyn over Wieringen. De grootste snelheid en de onstuimigste zee zal bij een afsluiting kunnen voorkomen, wanneer die zoover is gevorderd, dat het verdere gedeelte als sluitgat met ho rizontale lagen moet worden voltooid. Die grootste snelheid behoeft echter by een afslui ting over Wieringen niet grooter te zijn dan bij een over Urk, indien slechts de lengte van het sluitgat zooveel grooter wordt genomen, als rationeel is, in verband mot het verschil tusschen de omstandigheden der beide afslui tingen. De kosten voor de afsluiting met de slui zen en de bijkomende werken zijn op-42 mil- lioen gulden geraamd voor den afsluitdijk op f 27,700,000, voor werken op Wieringen (ont eigening, kanaal met afwaterings- en scheep vaartsluizen) f8,000,000, voor bijkomende wer ken (kanaal van Iiarlingen langs den Frieschen dyk, verbetering van enkele havens langs de Zuiderzee en verhooging van den Balgdijk) f 1,800,000, toezicht, onderhoud gedurende de uitvoering en onvoorzien, te zamen ongeveer 10 pet., f3,800,000. De voordeelen van de afsluiting, buiten ver band met de droogmaking beschouwd, heb ben betrekking op a. de afdoende beveiliging tegen overstrooming van de Zuiderzee-provin ciën, b. de vermindering van de onderhouds kosten der dijken binnen de ontworpen afslui ting, c. de waterloozing van de boezems en polders, die op de Zuiderzee afwateren, d. de waterverversching van Friesland en Noord- Holland, e. de spoorwegverbinding over den afsluitdijk tusschen Noord-Holland en Friesland. Tegenover de voordeelen der afsluiting staan de nadeelen, welke de visscherij daarvan zal ondervinden. Een verslag is daaromtrent op gemaakt door dr. P. P. C. Hoek, wetenschap pelijk adviseur van het rijk in visscherij zaken dat als bijlage bij deze nota is gevoegd. De afsluiting over Wieringen zal de bloeiende visscherij, die nu in de Zuiderzee bestaat en zelfs in slechte jaren een opbrengst van min stens eeu millioen gulden voor de visschers- bevolking afwerpt (in gewone jaren aanzien lijk meer), volkomen doen verdwijnen. Bij af sluiting alleen van het zuidelijk deel via Enk huizenUrkde Ketel, zal mogelijk een deel dier visscherij, hoogstens een vijfde gedeelte, blijven bestaan waarschijnlijk zal men er dan echter toe komen ook dit laatste vijfde der Zuiderzee, welks bodem voor landbouw ge schikt is, in te polderen en zal dus ook dat gedeelte voor de visschery verloren gaan. De scheepvaart zal van de afsluiting geen nadeel ondervinden. Volgens het oordeel van den steller der nota zijn de voordeelen niet van dien aard, dat bet wenschelijk zou zijn om alleen met het oog daarop, geheel afgescheiden van een latere droogmaking, de afsluiting ten uitvoer te bren gen. De voordeelen zijn echter wel zoodanig, dat wanneer de afsluiting in verband meteen droogmaking wordt uitgevoerd, een belangrijk gedeelte van de kosten der afsluiting alleen met het oog op die voordeelen nuttig besteed kan worden geacht, geheel afgsecheiden van het belang, dat aan de afsluiting voor een latere droogmaking is verbonden. Van eenige schuiten, die beoosten het Nieuweschild op Texel, tegen den dijk lagen gemeerd, zijn er twee door het ijs boven op de kruin van den zeedijk ge kruid. Het zal groote moeite kosten de vaartuigen later weer in vlot water te brengen. Tengevolge van gebrek aan conduc teurs, worden door de Staatsspoorweg-mp. sollicitanten, en in hoofdzaak gepaspor- teerde onderofficieren, voor die betrekking opgeroepen. (Avondpost) Uit Petten wordt ons gemeld, dat bij den hevigen noordwesten wind van Don derdagnacht de Pettener en Hondsbosscbe zeewering duchtig zijn gehavend geworden. De ijsdain op het strand werd verbrijzeld en tegen de golfbrekers geworpen. Deze, welke daartegen niet bestand waren, zyn bij bonderden als pijpestelen afgebroken en met de brokken ijs op de glooiing ge worpen. Donderdag bad bet ijs der Zuiderzee zich in beweging gesteld. Door den krachtigen noordenwind voort gestuwd, kruide bet ijs bij den Noorder- oinringdijk van Drechterland op. De schot sen, waarvan sommige een dikte van on geveer drie voet hadden, stapelden zich op vele plaatsen tot een aanzienlijke hoogte zelfs tot ruim vier meter op. Dientenge volge is het verkeer langs dèn dijk, zoo wel voor voetgangers als rijtuigen, geheel gestremd. Ook de telegrapbiscbe gemeen schap tusschen Enkbuizen en Medemblik is verbrokendraden en palen zijn door het ijs medegesleurd. De school aan den Oosterdijk is erg gehavend. De noorde lijke helft van den voormuur is naar bin nen geschoven,terwijl het lokaal opge vuld is met ijsblokkende onderwijzers woning, welke naast de school staat, is gelukkig gespaard gebleven. Van de smederij van C. Smit is niets overgebleven de 'bewoners zaten gezellig bijeen te kaarten, toen men een verschrik kelijk geraas vernam de smid snelde naar buiten nauwelijks zag bij wat er gaande was, of groote ijsblokken kwamen naar beneden met donderend geweld. Zyn ge zin had juist den tijd zich door de vlucht te reddende woning werd tendeele ver pletterd en geraakte door bet omvallen der gloeiende kachel en de brandende pe troleumlamp in lichte laaie. Alles was verzekerd. Het verlies van den winkelier D. de Vries is zeer aanzienlijk, doch nog niet te schatten, daar zijn buis ten deele onder de ijsmassa's bedolven is. De schade door anderen geleden, is gelukkig van minder beteekenis. Vanwege den stadsreinigingsdienst te Amsterdam werden Vrijdag tot oprui ming der sneeuw 1600 losse arbeiders in dienst genomen. De heer R. te Haarlem, die een kistje kaas bij de Hollandsche Spoor re clameerde, dat reeds vóór weken uit Pur- raerend aan hem was verzonden (van welk geval wij mededeeling deden), kreeg een gedrukte briefkaart van de Maatschappij, waarin hem werd te kennen gegeven dat er een onderzoek naar de vermiste kist thee was ingesteld. En men wachtte op kaas(H. D.) Een reeks van -aardbevingen is ge durende eenige dagen in bet westen en midden van Java waargenomen. Alleen te Joana hebben de aardschuddingen ern stig onheil veroorzaakt. Een in het „Bat. Hbl." opgenomen te legram uit die plaats gedagteekend, meldt, dat. er op 13 Dec. de pakhuizen van de fabrieken Trangkil en Pakier zijn inge stort en alle andere min of meer bescha digd zyn. Zeventien Chineezen zijn bo vendien omgekomen. Een telegram uit Samarang meldt nader 't Cbineescbe kamp te* Joana ligt bijna in puin. De woning van den hoofdonderwijzer is ingestort; de inwoners zijn onder het puin bedolven, doch zijn ongedeerd daaruit we der te voorschijn gebracht. Het logement, de woning van den ha venmeester, die van den agent der firma Mac Neill, alsmede, van den opzichter en van een klerk zijn gedeeltelijk ingestort. Ook zijn ingestort twee groote suiker- pakhuizen. Europeanen zijn niet bij bet ongeval omgekomen. De opiumpachter is gedoodzijn lijk werd onder de puinhoopen weggehaald. Hij bevond zich tijdens de aardbeving in bet speelhuis. De verliezers zijn dadelijk naar buiten gevluchtde winners wilden eerst hun geld meenemen en zijn daardoor allen onder de neerstortende puinhoopen omgekomen. Den 15en Dec. te 9.15 voor middags werd een nieuwe schok van aardbeving ge voel u, die niet hevig was, doch een groote pa niek veroorzaakte. Hongkong 11 Dec. Het stoomschip „Na- moa" vertrok 10 Dee. van Hongkong naar Swatow met vijf salon- en 220 Chineesche dekpassagiers, de laatste meerendeels koelies die van de ,/Straits" terugkwamen met hunne spaarpenningen bij zich. Op de hoogte van het eiland Pinghoi gekomen, kwam plotseling van tusschen de Chineesche dekpassagier i bende zeeroovers te voorschijn, tusschen de 40 en 50 man sterk. Zij hadden de kled deren afgeworpen waarmede zij aan boord kwamen en vertoonden zich nu in een soort uniform, niet ongelyk aan die der Chineesch e soldaten. Zy waren allen met revolvers ou sabels gewapend, en naar een zooals lat v bleek zorgvuldig overlegd plan, verdeeldi j zij zich in vier afdeelingen. Een afdeelicg begaf zich naar de salon, waar do gezagvoer der zich met de passagiers aan tafel bevond, een naar de brug, een andere naar het ve - blijf der stuurlieden en machinisten en de 4o naar de machinekamer. Vooraf hadden zij de ammunitie en de scheepswapens weten 10 bemachtigen. De tweede machinist werd dooi den arm geschoten, toen hij met de stuurle den in de tweede salon aan tafel zat. Ver scheiden schoten werden daar op de aanwe zigen gelost en Chineesche stinkpotten na* binnen geworpen. De tweede stuurman werd gevangen genomen en onder bedreiging van den dood werd hy genoodzaakt, de plaats a< te wijzeu waar het geld en andere kostbaar heden werden geborgen. De andere bende, die naar de brug was gegaan, trachtte den 3on stuurman die zich daar bevond, gevangen t nemen, doch deze sprong naar beneden en be reikte de machinekamer, waar bij door do roovers achtervolgd werd; ook hij kreeg een schot in den arm. De in de machinekamc - aanwezigen verborgen zich onder de ketel De bende die de salon aanviel, mikte m revolvers door de kap en vorderde dat de gezagvoerder op dok zou komen, betgeen hij deed. Onmiddellijk ontving hij van een d r zeeroovers een schot door de rechterborst wankelde toen terug naar zijn hut. waar hij zwaar bloedende een half uur lat. r overleed. De passagiers die iu de hutten du wijk genomen hadden, werden gedwongen zich in de hnt van den gezagvoerder te begevi n en daar te blijven, waarna deze werd gesl ten, terwijl vier der roovers de wacht hielde Later werd ook de eerste machinist daar om gesloten. Ook de tweede en derde machinist en de derde stuurman, die zich onder de 1 - tels verborgen hadden, moesten te voorschijn komen, waarna ook deze in de kapiteinshui gevangen werden gehouden. Alle Euro peanen waren thans daar bijeen, bewaakt door 4 roovers die nu en dan hunne revolvers >:n sabels door de houten jalouziën van <lo deur staken. Zij plunderden nu op hun - mak het stoomschip. Van de Chineesche eqi i- page en passagiers hadden zij niet het min gevaar te duchten en voor zy zich van bo< begaven, wierpen zij een zak met ongevt r 200 dollars in de machinekamer, als een schenk aan de Chineesche stokers. Zy name 1 ongeveer 20.000 dollars aan waarde mede u Dadat zij ongeveer 8 uren in het bezit v n het stoomschip geweest waren, verlieten j het. Er waren 40 kisten opium aan boord, waarvan niets werd gestolen. Nadat de zee- L

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1