't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1879 Woensdag 18 Februari 1891. Negentiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ïïitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bum»ux SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertontlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEU W8TUBINGEN. HELDER, 17 Februari 1891. Zaterdagavond hield de onderofficiers- vereeniging O. V. een feestvierende ver gadering in Tivoli. Opgevoerd werden de blijspelen »De dochter van den Barbier" en »Oom slaapt". Daar de vertooners zich blijkbaar veel moeite hadden gegeven tot 't bestudeeren hunner rollen, mocht 't spel de algemeene goedkeuring wegdragen, zoo dat er nu en dan een luid applaus weerklonk. Door ongesteldheid ten huize van den heer O. kon de voordracht Sport, Kunst en Wetenschap niet doorgaan. Nog lang bleef men gezellig op 't bal. De Gymnastiek- en Exercitie-Ver- eeniging Pro-Patria gaf Zaterdagavond in Musis-Sacrum een soiree. De avond was gewijd aan gymnastische toeren en wapenoefeningen, die afgewisseld werden door opwekkende voordrachten. Door de aanwezigen werden de werkzaamheden met groote belangstelling gevolgd, daar de leden der rereeniging opnieuw toonden dat ze 't in vlugheid, vaardigheid en kracht tot een goede hoogte hebben gebracht. Met genoegen zagen we de werkzaamhe den aan drie stel ringen tegelijk. Bij veel voudige oefeningen der excucanten, waar door het gelijkmatig werken wordt bevor derd, zullen die werkzaamheden een aardig effect maken. Een prettig bal besloot den avond. Morgen, Woensdag, zal door't Hol- landsch Tooneelgezelschap, dir. A. van Lier, in den Stadsschouwburg, Koning straat, worden opgevoerd ,,De jonge Garde" blijspel met zang etc., van M. L. Trijtel. In dit stuk zullen door 24 dames een mi litaire marsch en evolutiën worden uitge voerd. We houden ons overtuigd dat x> De jonge Garde" ook hier. evenals op andereplaatsen, in ons vaderland, opgang zal maken en veel bezoekers trekken. In 't hotel De Toelast werd Vrijdag verkocht, 15 vaten en een losse partij Vir- ginietabak, gelost uit 't stoomschip »EI- stow" en min of meer beschadigd door 't zeewater, voor de som van f950.50. Aan de plaatselijke commissie alhier, is door 't bestuur der N. en Z. Hollandsche Reddingsmaatschappij de som van f 395 overgemaakt, om dat geld te verdeelen onder de bemanningen der reddingsboot en reddingsvlet, welke op 14 Januari de equi page van 't ss. Elstow hebben afgebracht. Elk der roeiers bekwam f 15 en de beide schippers Tb. Rijkers en Bot f25. De hernieuwde uitgave van het zooge naamde Promotie-boekje der landmacht van dit jaar heeft dezer dagen aanleiding gegeven tot de vermelding in onderscheiden Couranten van bijzonderheden omtrent nog in leven zynde gedecoreerden uit vroeger dagen. Met even veel recht als de opgenoemden, mag zeker wel vermeld worden, dat in deze gemeente nog in leven is een der dappere verdedigers van de Citadel van Antwerpen, die, wegens zijn buitengewoon heldhaftig gedrag tijdens dat beleg, door Z. M. Koning Willem I be noemd werd tot ridder der Militaire Willems orde. Wy bedoelen den heer E. Graat, wiens borst, behalve met de Citadel-Medaille en met het Kruis voor Moed, Beleid eu Trouw, met die orde is versierd. Bij het beschieten der Citadel door de Franschen, werd don heer Graat een zijner handen weggeschoten, zoodat een amputatie van den benedenarm noodza kelijk was. Ofschoon de heer Graat thans reeds den leeftijd van 80 jaren heeft overschreden, ge niet hij nog een goede gezondheid en heeft hij de herinnering bewaard aan de gewichtige wapenfeiten, waaraan hjj een zeer werkzaam aandeel had. Op onderhoudende wijze weet hij dio gebeurtenissen nog aan 't jongere ge slacht mede te deelen. We willen hopen, dat, als aan 't einde van 1892 de 60ste verjaring van 't roemryke wa penfeit van 1832 wordt gevierd, de heer Graat dan met de weinige overgeblevene oudverde digers, de dagen van voorheen moge herden ken De Volkstelling heeft al wat be weging en werk aaH den winkel ge bracht maar het muisje heeft ook nog een staartje, dat naar de gemeentelijke stembus heenwijst. In tal van gemeenten moet namelijk bet aantal gemeenteraadsleden worden ver meerderd, in sommige verminderd, om in overeenstemming te komen met de bevol kingscijfers, door deze volkstelling aange geven. Zoo zal o. a. de gemeenteraad van Hel der moeten worden vermeerderd, terwijl het omgekeerde te Texel zal moeten plaats hebben; daar zullen twee leden moeten uitvallen. Dezer dagen is, in een zeer netten band, in 't licht verschenen de eerste jaargang van het „Jaarboek van den Nederlandsehen Coö peratieven Bond." 't Bevat o. a. een sierlijk, wèlgelijkend portret van den heer J. Kuijper, den stichter der Verecniging „Eigen Hulp", den grondlegger van de belangrijkste toepas singen der Coöperatie in ons Vaderland. Aan hem wordt dit geschrift opgedragen, 't Boek geeft een groot aantal mededeelingen, die be trekking hebben op en in verband staau met de Coöperatie; verder de Statuten van den Coöp. Bond en eenige advertentiën. Voor vóór- en tegenstanders der Coöperatie achten wij dit Jaarboek van veel gewicht, en voor de be oordeeling van het betwiste vraagstuk zal on getwijfeld dit geschrift een onontbeerlijke gids kunnen zijn. Belangrijk is de inhoud der beide pagina's, dienonde als Voorwoord voor het Overzicht van Coöperatieve Vereenigingen in Nederland en zijne koloniën en waarin behan deld wordt de vraag: „Welke Vereenigingen kan men rekenen Coöperatief te zijn?" 't Aantal Coöperatieve Vereenigingen op verschillend gebied is, volgens genoemd over zicht, 94. De 19-jarige hardrijder op de lange baan, Marten Kingma te Grouw (Fr.) heeft dezen winter f 1000 gewonnen, terwijl bij slechts aan drie wedstrijden (Heerenveen, Amsterdam en Paterswolde) deelnam. Hij reed daarvoor nog geen kwartier schaatsen, zoodat hij elke seconde tijdens zijn rijden ongeveer een gulden verdiende. Deze kampioen laat zich thans een werk tuig vervaardigen, waarop hij zich, als Kiderlen vroeger, in huis kan oefenen nl. een soort van trapinrichting waarop een tijd- en afstandsmeter is aangebracht, zoodat te zien is, hoeveel afstand in een bepaalden tijd zou zijn afgelegd. Kingma doet dit om zijn beenspieren te sterken. In tegenwoordigheid van een talrijk publiek deed de rechtbank te Assen Vrijdag uitspraak in zake Grietje Wobbes Gaai- kema, weduwe van Klaas Hellings, oud 59 jaar, tegen wie 14 dagen geleden de substituut-officier van justitie mr. W. C. A. Scholten levenslange gevangenisstraf had gerequireerd, omdat zij in October van het vorige jaar te Roden haar 20- jarige eenige dochter met rattenkruit door baar op verschillende tijdstippen in thee, in karnemelk en water gemengd, had ver giftigd, teneinde meester te worden van het vermogen van hare dochter, die in No vember in het huwelijk zou zijn geinreden, en eenige maanden te voren op verzoek van hare moeder deze bij testament tot universeele erfgename had benoemd. Bij een uitvoerig vonnis verklaarde de rechtbank de beklaagde schuldig aan moord en veroordeelde haar overeenkomstig 't re quisitoir tot levenslange gevangenisstraf. De beklaagde hield gedurende de uitspraak haren zakdoek voor de oogeu en maakte na de uitspraak een buiging voor de recht bank, zonder dat zij van veel ontroering over de haar opgelegde straf blijken gaf. Zooals door het Openbaar Ministerie bij zijn requisitoir op 30 Januari werd op gemerkt, is de weduwe Hellinga door de veroordeeling ter zake dat zij hare doch ter om het leven heeft gebracht, door wie zij bij testament tot erfgename was be noemd, onwaardig geworden uit dat tes tament eenig voordeel te genieten, en zal de nalatenschap van het vermoorde meisje (bestaande in een inschrijving van 220,400 gulden op het Grootboek der 21/3 pet. werkelijke schuld) thans vervallen voor &/4 gedeelte aan haren broeder te Roden, en voor gedeelte aan bare halve zus ter te Grijpskerk. Het huis, Nieuwendijk hoek Dam, te Amsterdam, is verkocht en bracht f 76.000 op. Het werd indertijd door den eigenaar voor f32.000 gekocht. Op die wijze zijn huisjes nog eens een aardige geldbelegging. Wanneer dit jaar gecombineerde oefeningen van zee- en landmacht in het zuiderfrontier gehouden worden, zal dit niet geschieden op het eiland Voorne, zoo als elders werd vermeld, maar in de stel ling van het Hollandsch Diep en het Vol kerak (Willemstad én omstreken). Als leider zal dan optreden: de generaal-majoor Van Marle, commaudant in genoemde stelling. Een nieuwe schaats. In het jongste nummer van de „Ned. Sport" deelt de heer mr. G. Vissering mede, dat hij, na lang zoeken, een schaats heeft gevonden, waarin al de voordeden der bestaande mo dellen verbonden zijD. De heer G. S. Ruiter, schaatsenfabrikant te Akkrum (Friesland) heeft die schaats voor hem vervaardigd. „Deze schaatsen, zegt de heer Vissering, combineeren de grootste voordeelen van de Friesche, Amerikaansche, Noorsche en Göahead schaats, zonder de nadeden overgenomen te hebben, en zijn vooral uitnemend wat de bin ding en de wijze van het slijpen betreft. Het ijzer is aan den achterkant hoog, sterk naar voren afloopend; het steekt achteraan 4 b. 5 cM. uit. Het hout heeft den Fricschen vorm, met dien verstande echter, dat het gedeelte, door de toonen en de hiel bedekt, eenigszins gewijzigd is; op deze punten namelijk zijn koperen platen gelegd, die met schroeven aan het hout zijn bevestigd het breken van het soldeersel, bij de Noorsche schaats meermalen ondervonden, wordt hierdoor vermeden. „Deze platen worden, evenals bij de Noor sche schaats, geheel naar den schoen gesne den en gebogen. In plaats van met schroeven worden deze platen onwrikbaar aan den voet verbonden met zeer breede riemen, ODgcveer V2 dM. breed; een speciale inrichting van de verbinding der riemen maakt verschuiving van deze onmogelijk. De hak rust ook in een vorm, waarin deze onwrikbaar wordt gehouden door breede riemen, die buiging in de wreef echter geenszins beletten. De stand van de schaats is geheel schuin onder den voet, als bij de oude Friesche. „Hoewel de schaa s dus veel ijzer, koper leer cn hout aau ziel", draagt, is zij door een zeer vernuftige vindufg van den heer Ruiter zoo buitengewoon licht, dat zij in geringheid van gewicht alleen voor do oude Friesche moet ijken. „De heer Ruiter is bereid aan iedereen dadelijk na aanvrage een afbeelding met nadere beschrijving en prijsopgave van de schaatsen franco toe sturen." Matrozen. De Engelscho admiraal Hornby heeft, in antwoord op een tot hem gerichte vraag ver klaard, dat zijns inzien, niet alleen de tegen woordige sterkte van de Engelsche marine belangrijk moet vermeerderd worden, maar dat ook maatregelen moeten genomen worden om jaarlijks 4500 jongens te oefenen, eerst voor anderhalf jaar op een opleidingsschip, dan drie jaren op een zeevarend schip, vervolgens drie jaren op een oorlogsschip. Na dezen diensttijd kunnen zij bij de koopvaardij gaan, waar zij wachtgeld kunnen ontvangen en aldus een belangrijke reserve kunnen uitmaken. Zulke mannen schrijft de admiraal heeft de koopvaardij broodnoodig, misschien nog noodiger dan de marine. Op dit oogenblik heeft onze koopvaardijvloot geb<ek aan, om zoo te zeggen betrouwenswaardige matrozen. De beste, die zij heeft, zijn vreemdelingen Denen, Zweden, Duitschers, Hollanders, allen goed geoefende vertrouwbare lieden, terwijl de Engelschen onwetend en ongedisciplineerd zijn. Twijfelt men aan de juistheid van mijne meening der Engelsche koopvaardij-matrozen, vraag dan eens aan groote reeders in Li ver- pool of Londen en hoor wat zij zeggen. Te Szandau (Hongarije) zijn twin tig boeren aangevallen en verscheurd door een bende wolven, die van de ongelukkige mannen niets overlieten dan hunne voe ten en laarzen. Men maakt jacht op de gevaarlijke wilde dieren, om ze zoo moge lijk uit te roeien. Een meisje, dat aan den eenen kant jong en aan den anderen kant oud is, werd onlangs, volgens Weener bladen, door pro fessor Nothnagel, aan zijne studenten voor- Het meisje, dat 22 jaren telt, ziet er alleen wat de rechterhelft van haar aan gezicht betreft naar haar leeftijd uit, met een frissche, gevulde wang, gladde huid, enzmaar aan den linkerkant is 't vel ver schrompeld en slap, de wang hol en het oog ingezonken. Bedekt men de linker helft met een doek, dan ziet men een frisch jong gezichtje met schitterend oogmaar dekt men de rechterhelft toe, dan ziet men een oude vrouw, tanig en rimpelig, met een dofstarend oog. Volgens Prof. Nothnagel is dit zonder ling verschijnsel veroorzaakt door een ze nuwlijden. De arme lijderes is nu, ten gevolge van electrische behandeling, van pijnen bevrijdmaar er is geen kans, dat I de linkerhelft van haar gelaat de vroe gere frischheid en schoonheid herkrijgen zal, en de ongelukkige kan op geen har monisch uiterlijk hopen, voor ook de rech terhelft oud en leelijk is geworden. Een vuurwerkjubilé werd den 15en dezer te Moskou gevierd. Men heeft daar namelijk den dag herdacht, waarop vóór 200 jaren Czaar Peter de Groote het eerste vuurwerk liet afsteken. Men heeft op het feest eerst een getrouwe reproductie gege ven van dit primitieve vuurwerk en daarna verscheidene voorbeelden van de jongste vorderingen der pyrotechniek. Te Londen werd dezer dagen de hou der van een eethuis voor den rechter ge daagd, beschuldigd van als boter een meng sel geleverd te hebben, bevattende 95 per cent vreemde vetstoffen. Een inspecteur, handelende volgens de wet op levens- en geneesmiddelen, verklaarde, dat hij naar de inrichting van den beschuldigde gegaan was en zich daar eenige sneden brood met boter had laten geven. Hij bracht deze naar een scheikundige en die bevond, dat de zoogenaamde boter op het brood bijna geheel uit margarine bestond. De be schuldigde beriep zich op zijn leverancier en deze zeide dat het een vergissing "moest zijn. De rechter veroordeelde den eet huishouder tot 40 shillings boete en 2 shillings kosten, met de verklaring, dat hij alles zou doen om te voorkomen, dat menschen, die brood en boter begeer den, met „brood en vuiligheid" zouden be diend worden. Londen 13 Februari. In Whitechapel is weer een moord gepleegd, van denzelf den aard als de bekende moorden van Jack the Ripper. Ook nu is het slachtoffer een vrouw van 25 jaren. Het lijk dat nog warm was, werd hedenochtend gevonden met een gat in de keel, op dezelfde wijze als bij de vorige moorden het geval was. Het lijk was echter overigens niet verminkt. Vermoedelijk werd de moordenaar bij zijn arbeid gestoord. In de kleeren van het slachtoffer gewikkeld, werd een vrouwen- hoed gevonden, hetgeen men beschouwt, als het bewijs, dat de moordenaar in vrou- wenkleeren gekleed was. De moord werd in een erg duister straatje gepleegd en is blijkbaar met overleg beraamd. In White chapel heerschte hedenochtend groote op gewondenheid. Kort voordat de misdaad gepleegd werd, heeft men de vrouw zien spreken met ee nige mannen, die, wat hun uiterlijk betreft, beschreven worden als stokers van een of ander vreemd schip. Daarom is een onder zoek ingesteld op de schepen, die in de Thames liggen. In de buurt heeft niemand tijdens den moord rumoer of hulpgeroep gehoord. Londen, 14 Febr. Te Whitechapel lieerscht nog steeds groote opgewondenheid onder de bevolking wegens den geheimzinnigen moord, die daar gisteren weer is gepleegd en waardoor de gedachte aan „Jack the Ripper", die in zoo vele maan den niets van zich deed hooren, weer in het geheugen is geroepen. De moord werd gepleegd in Lemonstreet, op een steenworp afstand van een bureau van politie, onder een viaduct. De helft van den engen doorgang is afgezet door een houten schutting, waarachter vuil wordt geworpen, terwijl de andere helft als doorgang dient. Aan heide zijden van de gang staat een brandende lantaren, maar niettemin is. het in het midden van de gang zoo donker, dat het kruis, het welk de politie heeft gemaakt op de planken ten einde de plaats, waar het lijk is gevon den, aau te duiden, alleen met behulp van kunstlicht kan gezien worden. Het terrein be staat uit een doolhof van doorgangen en steeg jes, en daarin zijn tal van volks herbergen, zoo dat het niet moeilijk is te ontkomen. Om twee uur in den ochtend vond een po- litie-agent in dezen doorgang tegen dc schut ting het lijk van een jonge vrouw. Het lijk was nog warm, zoodat blijkbaar de moord pas was gepleegd. Zelfs beweert de agent, die het eerst ter plaatse was, dat hij de voetstappen nog heeft gehoord van den moordenaar, toen deze zich uit de voeten maakte. Nog een kwar tier geleden was de agent by zijn ronde deze plaats voorbijgekomen, maar toen had hij niets bespeurd. De agent zag terstond bij het licht van zijn lantaarn, dat er een moord was ge pleegd en floot om hulp. Een paar minuten later was een tweedo agent tor plaatse. De pols der vrouw klopte, naar de agenten meen den, nog zeer flauw cn daarom werd terstond iemand gezondeu naar den geneesheer der wijk. Toen de geneesheer, die in do buurt woonde, eenige oogenblikken later kwam, was de vrouw reeds bijna geheel dood, en stierf bijna on middellijk daarna. De vermoorde vrouw werd spoedig herkend. Zij was een vrouw van omstreeks 25 jaren, die in deze buurt langs de straten placht te zwerven en onder den naam „Carrotty Nell" (Roode Lena) bekend stond. Op dien dag was zij in gezelschap gezien van een ma 1 door een pakjesdrager. Deze zegt, dat haar metge zel er uitzag als een stoker en blyk! aar een vreemdeling was. Daar er toevallig vc'e Spaan- sche schepen in de haven lagen, h eft de po litie een onderzoek ingesteld, maa; zonder ge- »oig. De politie en de geneesheeren zijn het er over eens, dat ook deze moord in de meeste opzichten strookt met de vorige negen moor den, welke in dezelfde buurt en op dezelfde ijzc zijn gepleegd. Tijd, plaats en omstan digheden, zelfs de wond aan den hals, stroo- ken geheel met de wijze, waarop de andere misdaden gepleegd zijn. Daar de politie een vrouwenhoed in den doorgang heeft gevonden, gelooft zij dat de moordenaar óf een vrouw is óf zich in vrouwengewaad heeft gekleed cn zich onder deze vermomming op de loer heeft gelegd. Men neemt aan dat de moordenaar ook het lijk wel op dezelfde wijze zou ver minkt hebben, indien hem daarvoor de tijd ware gegund. Blijkbaar is de man bij zijn werk door de komst van den agent gestoord. Overeenkomstig de instructien, die hen voor dergelijke gevallen zijn gegeven, lioton de agen ten het lijk liggen op de plaats waar zy het vonden. Haar hoed lag naast het lijk. Een kam was het eenige voorwerp, dat zij by zich had, maar van berooving kon toch geen sprake zijn. Toen het lijk naar het politiebureel was vervoerd, vonden de agenten twee shillings, welke achter een pijp van de waterleiding waren verborgen. Behalve de hoed en de geld stukken heeft men geen voorwerpen gevonden, welke slechts eenigszins met de moord in ver band kunnen staan. Van den moordenaar is verder nog niets bekend. In Lemonstreet werd een man, die der politie verdacht voorkwam, gevat, maar er bestaat niet de minste zekerheid, dat hy schuldig is. De moorden werden gepleegd 25 December 1887, 7 Augustus 1888, 31 Augus tus 1888, 7 September 1888, 30 September 1888, 31 September 1888, 9 November 1888, 17 Juli 1889 en 10 September 1889. OUD EN NIEUW. Weet wat ge zegt, maar toch vermeet U niet te zeggen wat ge al weet. Geld werkt veel uit, doch door geduld Wordt dikwerf nog veel meer vervuld. Hoe het ook ga, wees nimmer moede Om te volharden in het goede. Vóór men van andren kwaad gaat spreken, En over hen den staf durft breken, Is 't goed, om eerst eens te overleggen: Wat valt er van mij zelf te zeggen Te duur gekocht is alle vreugd, Die strijdig is met eer en deugd. Zich zelf voor andren steeds te geven, Moest meer het doel zyn ïd het leven. 't Is kwaad te vallen bij het gaan, Maar kwader niet weer op te staan Ingezonden. Mijnheer do Redacteur Sta mij toe, dut ik met een enkel woora' iets in 't midden breng ter zake van de nieuw- gestichte Vereeniging „Liefdadigheid naar ver mogen", alhier. Mijn schrijven kan onmoge lijk aanleiding geven tot eenigen twist, en is slechts bestemd om een verkeerde meening weg te nemen, in zooverre die bij sommigen omtrent de genoemde philantropic der instel ling bestaat. Ik heb namelijk bemerkt, dat sommige per sonen de Circulaire, die door het bestuur vau boveugenoemdc vcreening is rondgezonden, niet goed hebben gelezen en daardoor een verkeer^" den indrnk van dc zaak hebben verkregen. Men meent, dat „L. n. V." is gesticht met het doel o. a. om de kerkelijke armenzorg op zij te zetten, om de aloude en door de kerk ingestelde diaconiën onnoodig te maken. Niets is echter minder waar. In de bedoelde Cir culaire wordt het doel der' instelling in bij zonderheden vermeld, en 0. a. sub. 4 opge geven het bevorderen van samentverking met en tmschen burgerlijkekerkelijke en bijzondere in stellingen van liefdadigheid. Wanneer men dit nu gelezen heelt, hoe kan men dan in waar heid meenen, dat de bedoelde Vereeniging de kerkelijke armenzorg verloochenen wil U bemerkt, mijnheer de Redacteurdat ik hoegenaamd geen aanleiding tot eenig twist geschrijf geef. Ik wil alleen mijne plaatsgc- nooten, voor zooveel dit nog noodig is, tot op merkzaam lezen der bewuste Criculare aan sporen. Hoogachtend, Uw dw. dien. Helder, 14 Febr. 1891. Y

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1