't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL TWEï ERFGENAMEN. No. 1884. Zaterdag 7 Maart 1891. Negentiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. A"borm©m©iit per 3 maanden binnen de gemeente50 Oent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT eis ZUIDSTRAAT. Ad.vertentlên van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMORGEN8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 20 m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vqjd«g Zaterdag Onderg. 5 u. 40 m. Nieuwe Maan. HELDER, 6 Maart 1891. 4- Aan het van ouds bekende hotel «den Burg" alhier, is thans een gelegenheid geopend tot het gebruik van baden. Wij maakten dezer dagen kennis met die inrichting. Op een af zonderlijk emplacement, onmiddellijk aan het hotel aansluitende, zijn eenige Badkamers aan gebracht, welke alle comfort aanbieden die de hygiënische eischen van den tegenwoordigen tijd vorderen. Er is daar zoowel voor koude al8 warme baden gelegenheid, terwijl ook gere geld stortbaden kunnen worden toegepast. De bewoners onzer uitgestrekte gemeente konden tot voor korten geen bezoek aan een badin richting brengen, hoe zeer die ook zoo vele jaren gewenscht was. Het Badpaviljoen te Huisduinen voorziet in die noodzakelyk ge worden behoefte maar ook de daarvoor thans aangebodene plaats, op dat punt, heeft recht op dezelfde aansprakelijkheid. Indien toch min-gunstig weder of andere omstandigheden, die er dikwijls velen zyn, een tocht naar verre moeten ontraden, dan kan in 't hotel //den Burg het doel op gemakkelijke en ook min- kostbare wijze bereikt worden. Het optreden van den heer Robertson, in deze zaak, kan en moet dan ook alle sympa thie verwerven van het publiek. Uit het verledene willen we het thans levende geslacht mededeelen, hoe druk voor maals, (wy schrijven uit het jaar 1847), het Nieuwediep door schepen uit alle oorden der wereld werd aangedaan, die alhier binnenvielen. In een week vaD 6 dagen (26 Maart tot 1 April) werden door de groote sluis geschut, om naar Amsterdam op te varen, de volgende Anna Paulowna, kapt. W. Bek, v. Batavia; Eliza, kapt. J. Sinkes, en Nikerie Packet, kapt. D. Hofker, beide v. Suriname Minister Verstolk, kapt. J. Nobbes, v. CetteOrnen, kapt. C. Korsvig, v. Ancona; Suply, kapt. S. Dawson, Zillah, kapt. J. Mills en Broghton, kapt. J. Shyly, alle 3 v. NewcastleAlbion, kapt. R. Sincloir en Catharina Hannah, kapt. 'J. Walson, beide v. Sunderland Hero, kapt. W. Richordson, v. Hartlepool Amphitrite, kapt. C. Christophelsen, v. OsterrisoerApol- lo, kapt. O. Niekelsen, Resolution, kapt. A. H. Gunderen, Undine, kapt. A. Dessen, Con- stantia, kapt. H. J. Bong, Unity, kapt. O. S. Winther, Twedestrand, kapt. E. Andersen, Martha, kapt. J. Schwartz, Bedalia, kapt. A. H. Kjober, Fereningen, kapt. B. P. Baaraen en Medborgeren, kapt. A. M. Sörensen, alle 10 van DrammenMos, kapt. C. M. Ulstrup, v. Arendahl, alle naar Amsterd.Mary Ann, kapt. J. Cunham, v. Londen n. Alkm.Spe- cnlation, kapt. H. Thijs, Eenigheten, kapt. C. Thijs en Vennerne, kapt. G. Honge, alle 3 v. OdessaAnna Wilhelmina, kapt. S. Niel- sen, Eijr, kapt. P. 8. Berg, Elida, kapt. N. Frost, Josephiue, kapt. C. Them, Eenigheten, kapt. J. D. Helden, Trithiof, kapt. S. Berg, Pénelopé, kapt. J. N. Pauss, en Thetia, kapt. M. Moldenhouer, alle 9 v. Drammen; Freija, kapt. J. R. Walloe, v. Frederikstad, Venus, kapt. C. J. Busch, v. Arendahl en de laatste 19 n. Purmerende. Ambarawa, kapt. P. E. Carst, v. Arnst. n BataviaSuriname, kapt. R. van der Meij, West-Indiën, kapt. F. D. Lieuwen, Antonia, kapt. W. A. Hendriks en Raphaël, kapt. T. Visser, alle 4 v. dito n. Suriname de Zeemeeuw, kapt. H. L. Keijzer, v. dito n. New-York Margo Jane, kapt. J. J. Biëet, v. dito n. KonstantiuopelCatharina, kapt. D. A. Zeilstra, v. dito n. Venetiën Ja- cob Cats, kapt. J. A. Keeman, van dito naar Triest, Margrette Ann, kapt. H. S. Möller, v. dito n. Hamburg, en Amphitrite, kapt. L. Gjersoe v. Purmerende naar Tonsberg. Er zullen nog genoeg ouden van dagen zijn, die zich deze drukke vaart herinneren en daarom een spijtige vergelijking maken tus- schen het toen en nu. Helders Dilettanten-club, die alhier reeds bij vroegere gelegenheden met suc ces werkzaam was, zal Zaterdagavond in den Stads-schouwburg Tivoli opvoeren „Een bittere pil", van Justus van Maurik. We hebben van die tooneelvoorstelling goede verwachting en durven den liefheb bers der kunst een bezoek aanraden, wan neer we afgaan op de vroegere werkzaam heden van dit gezelschap. Bij de opvoering van blijspelen, door Justus van Maurik geschreven, weet men reeds te voren, dat men hartelijk moet lachen. Voor een zeer goed bezette zaal voerde 't Hollandsch Tooneelgezelschap, dir. A. van Lier, Woensdagavond in den Stads-Schouwburg, Koningstraat, ten too- neele „Lieve Bloedverwanten" een blyspel in 4 bedrijven van Roderich Benedix, ver taald door J. Speijer Klerk. Met genoegen werd de voorstelling bijgewoond. Hebben de spelers in 't algemeen uitstekend vol daan, toch komt een woord van bijzondere waardeering toe aan mevr. Albregt in de rol van Irmgarde, aan den heer D. Lage- man, in de rol van Schummrich en aan mevr. Potharst, als Ulrike. Ook mej. J. H. Albregt speelde als Ottilia zeer lief. Een hartelijk lachen klonk meermalen door de zaal en een daverend applaus ge tuigde nu en dan van de ingenomenheid der bezoekers. 't Tooneel was voor deze gelegenheid bijzonder netjes gedecoreerd. Het Nederlandsch onderwijzers-Ge nootschap telt, blijkens de dezer dagen in druk verschenen ledenlijst, in de provincie Noordholland 888 leden, verdeeld over 32 afdeelingen, die te zamen een gewestelijke vereeniging vormen. De afdeeling Texel telt 14 leden, Schagen 25, Helder 18, Ee- nigenburg 11, Oudesiuis 14 en Terschel ling 12 leden. Van de afdeeling Helder is de arrondissements-schoolopziener, de heer Mr. M. Büchner, te Alkmaar, Eere-Voor- zitter, en de heer H. Daarnhouwer, al daar, Eerelid. De Bond van Nederlandsche onder wijzers, die thans in ons Vaderland 1180 leden telt, mocht zich in 't afgeloopen jaar over een vermeerdering van 't ledental verheugen. De afdeeling Helder, opge richt den 7 September 1889, heeft reeds 20 leden. Voor de mindere geëmploieerden en werklieden, die na 1 Januari 1891 iu dienst treden bij 's rijks werven, is buiten wer king gesteld het kon. besl. dd. 14 Febr. 1877, no. 18, houdende instelling van me dailles ter belooning van ijverigen en trou wen dienst. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben een of meer dieven een bijna ongelooflijk brutaal stuk uitgehaald, door in te breken in het houten woonhuis van den heer Dixon, aan het Kattelaantje en dicht bij het Vondelpark onder Nieuwer - Amstel gelegen. Het huis ligt geheel na genoeg iu een tuin en vrij wel afgezonderd. De bewoners kondeu nauwelijks een half uur naar bed zijn geweest, toen de inbrekers hun bezoek brachten en bijna het geheele huis doorgingen, niet alleen in de keuken, waarvan zij de deur opentrokken, maar zelfs in de slaapkamer waar het echtpaar te bed lag. Zij doorzochten de kleeding- stukken van man en vrouw en haalden daaruit twee beurzen, waarvan de een met f 30. De papieren uit den zak van een overjas lieten zij op den grond liggen. Ver der namen zij uit de slaapkamer nog mede een flacon met gouden dop, het gouden horloge van den man en een ring met sleu tels. In de volgende kamer, die in den tuin uitziet, doorzochten zij de linnenkast en een hangkast en smeten «en inhoud in wanorde over den vloer. Om licht te hebben bij het werk, staken zij in d<- keuken de lamp aan niiig zijn geweest, dat hij op deze wijze door zijn collega's vrienden zoowel als politieke tegenstanders werd begroet. Men had vrij algemeen een interpellatie over dit netelige onderwerp verwacht, doch deze bleef, althans heden, nog nit. Voor den heer Land intusschen was de stemming der Kamer tegenover hem een genoegdoening, groot-er dan een interpel latie hem ooit brengen kon. Uit Enkhuizen word ons van 3 de zer gemeld De Zuiderzee is, zoover het oog reikt, vrij van ijs. Heden zijn alhier van Am sterdam aangekomen de stoombooten „Ba ron van Heemstra", „Stad Sneek" en „Vee handel III"de eerste is naar Harlingen opgestoomd, de beide auderen zijn hier blij ven liggen. Eenige tjalksehepen, van Am sterdam gekomen, ankerden in het Krab- bengat, terwijl een honderdtal Huizer en Marker visschersvaartuigen de haven bin nenliepen. De „Minister Havelaar", va rende tusscben Enkhaizen en Kampen, deed weer gewoon dienst. Van Stavoren is na een tocht van 4 uren aangekomen de schroefboot „Enkhuizen". De haven aldaar is nog met ijs bezet. Zondag deed zich in de strafgevan genis te Groningen een zelden voorko mend geval voor. Eén zekere Kiers, af komstig uit Vledder, was veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en tot beta ling van f1500 schadevergoeding, wegens het stukslaan van iemands arm, die vol gens geneeskundige verklaring onherstel baar is. Zondag was de 'tijd zijner ge vangenschap verstreken en werd dit den delinquent medegedeeld en hem tevens aan gezegd voor den directeur te verschijnen, welke 'a morgens ne^tandaade werd-ge- tén eit.de zijn papieren te ontvangen en vonden. Zelfs het kippenhok lieten zij niet met vrede, verbraken de sluiting eu lieten de kippen vrij. Zonderling genoeg werden de bewoners, het gezin van den heer Dixon, die bediende is op een effectenkantoor, niet wakker. Alleen de juffrouw, die als com mensaal de zijkamer in huur heeft, heeft gerucht gehoord en zelfs gemerkt dat men aan haar kamerdeur morrelde. Zij schijnt echter zoo ontdaan te zijn geweest, dat zij zelfs later niet heeft durven roepen. Daar door werd het misdrijf eerst des morgens ontdekt en aan de politie bekend gemaakt, die nog zoekt, maar in den blinde. De correspondent van het N. v. d. Dag, meldt in zijne correspondentie «V an 't Haag se h e Binnenhof, onder dagteekening 3 Maart het volgende Er heerschte hedenmiddag, bij de hervat ting der werkzaamheden, een ongewone leven digheid onder de leden der Tweede Kamer in groepjes stond men, rechts en links, in drnk gesprek, en nu eens hier, dan daar werd de heer Land als in een kleinen kring geroepen om hem als 't ware telkens een soort van ova tie te brengen. Het was althans voor ieder toeschouwer duidelijk, dat de gesprekken over hem en ove»* de door hem ondervonden beje gening van de zijde des Ministers van Marine liepon. Het moet den géachten afgevaardigde en als hoogst begaafd zee-officier bij onze zee macht gewaardeerden man een groote voldoe- nader af te rekenen. Tot groote verba zing der aanwezigen gaf Kiers te kennen, dat hij de gevangsnis niet wilde verlaten, voordat hem schadevergoeding was ver leend voor zijn langdurige onschuldige ge vangenschap. Hij weigerde pertinent zijne stukken en het hem toekomend bedrag in ontvangst te nemen en een voet buiten de gevangenis te zetten. Nadat de lioo- gere autoriteit hiervan in kennis gesteld was, werden eenige agenten gerequireerd om den nu ongewenschten kostganger met den sterken arm buiten de poort der ge vangenis te zetten, hetgeen slechts met zeer veel moeite gelukte, daar hij zich daartegen met al zijn macht verzette. Het geld en de papieren moesten hem met ge weld in zijn zakken worden geduwd. (Pr. Gr. Crt). Voor de arrond. rechtbauk te Maas tricht stond Maandag terecht J. H. Leu- nissen, oud 34 jaren, geboren te Westen- radeKlimmen, beschuldigd van poging tot moord of althans poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Be klaagde, die in het Politieblad was gesig naleerd, als verdacht van diefstal met ge weldpleging, was op 25 December 1.1. in het huis zijner moeder te Westenrade Klimmen teruggekeerd. De brigadier der maréchaussee te Valken burg, daarvan kennis gekregen hebbende, wilde tot de arrestatie van Leunissen over gaan, bij welke gelegenheid door beklaagde uit een venster een revolverschot op den brigadier en den hem vergezellenden her bergier Moonen werd gelost. Zelden zag men voor een rechtbank een onbesckofter beklaagde verschijnen. Op de gebruikelijke vragen van den voorzit ter antwoordde hij te heeten Rinaldo Ri- naldini, 49 jaren oud, in de golf van Bis- kaye geboren en natuurvorseher van be roep te zijn. Hij ontkende den wil gehad te hebben iemand te dooden, maar zou geen spijt gehad hebben, indien dit wel het geval ware geweest. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. P. Bauduin, werd door hem afgewezen. Er werden in deze zaak 5 getuigen gehoord, uit wier verklaring het O.M. de schuld van den beklaagde aan poging tot moord wettig en overtuigend bewezen achtte. De eisch is een gevangenisstraf van 10 jaren. Uitspraak over 8 dagen. Dinsdagnacht zijn de prachtige kan- dijfabriek „Java" aan den Steenweg te Ro zen daal en het entrepot door brand geheel vernield. Niets heeft men kunnen redden. Het vuur was verschrikkelijk. Duizen den nieuwsgierigen, zelfs uit den omtrek, waren samengekomen om den vuurpoel te zien. De stoomketels waarschuwden door het voortdurend gefluit dat er gevaar was voor springen, hetgeen gelukkig niet geschiedde. Te twee uren viel de voorgevel met don derend geraas ineen en brak in zijn val tal van telegraafdraden, waarbij een gp- deelte van den muur op den spoorweg te recht kwam. Yan de fabriek is nog slechts een smeu lende puinhoop over. De opstal der fabriek is verzekerd voor f 40.000de machinerieën en gereedschap pen voor f60.000; de suiker en grond stoffen tot een gezamenlijk bedrag van f150.000, alles op Rotterdamsche beurs- polis in hoofdzaak bij Engelsche maat- (Klaring sn Leger. Bij Min. beschikking is nader bepaald, dat het schriftelijk examen ter toelating als adelborst aan het Kon. Instituut voor de Marine zal ge houden worden op 22 en 23 Mei aanstaande, in plaats van op den 14en en 15en dier maand. Den lOen Maart a.s. worden gedetacheerd bij den torpedodienst aan boord van Hr. Ms. instrno- tieschip „Marnix" te Willemsoordde luit. ter zee 2e kl. J. Hartog (le officier van Hr. Ms. „Dolfijn") en de luits. ter zee H. J. F. Michel- hoff en J. W. Doijer, thans resp. dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en aan boord van Hr. Ms. artillerie-instructie - sohip „Aruba". Voorts woiden den lOen Maart geplaatst als oudste officier aan boord van Hr. Ms. stoomschoener „Dolfijn" de luit. ter zee 2e kl. M. van Nassau en aan boord van Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Arnba" te Willemsoord de luit. ter zee 2e kl. jhr. G. C. Quarles van Ufford. Naar het Italiaansch. 15. Ooc Ik sneed uit papier een sleutel en legde dien op uw brief. Voor uw eigen oogen wil ik die proef herhalen." Maurice legde de proef op de tafel en las Waarde Yriend De prachtige en dringende zaak en de brief wisseling over den bouw van de grafkapel voor de familie Kurawieff laat my weinig rryen tijd, vijf weken en drie zal ik behoe ven, voor ik Amalia kan afhalen. Ge moet vermyden Amalia te bezoeken want ik geloof, dat 't haar goeden naam zou benadeelen als gy haar opzocht. Mijn afgezant zal u een brief nit de stad Londen brengen. Karei zal spoe dig op zyn bezittingen aankomen. Na hartelyke groete, Uw vriend, R U D O L F. Maurice legde nu den sleutel op den brief, zoodat men slechts eenige woorden van eiken regel zien kon, en deze woorden waren den inhoud van den geheimen brief. Nu las hy Waaide Vriend! Prachtige zaak. Briefwisseling grafkapel van Kurawieff. Vijf-drie zal het afhalen. Ge moet vermyden bezoeken zou be nadeelen. Afgezant uit Londen zal spoedig aankomen. Met een helschen laoh vroeg hij nu «Wel, mijnheer, heb ik goed gelezen «Voortreffelijkantwoordde Verdier met bewondering. «Werkelyk ge zijt zeer scherp zinnig." z/Dank u voor dit compliment," sprak Mau rice met een buiging. Ge begrypt dat deze brief mijn nieuwsgierigheid in groote mate prikkelde, dat ik het graf der familie Kura wieff opzocht om het slot in was af te druk ken en dadelijk daarnaar een sleutel te laten maken. Het overige was gemakkelyk. Ik rond zonder moeite de plaats waar de ge heime brieven werden neergelegd en ging alle dagen uw brieven lezen om op de hoogte van uw zaken te blijven. Drie dagen geleden zag ik een blonden jonkman uit de kapel ko men. Ik dacht dadelijk, dat hy tot het bond genootschap in betrekking stond en schafte mij daarom een blonde pruik, een hoed met bree- den rand en een donkeren bril aan, om precies op hem te gelijken." «Hebt ge een blonden jonkman uit de graf kapel zien komen vroeg Verdier verrast. .Daar gingen dus nog andere personen uiten in. Dat is raadselachtig 1" «Toevallig kan ik u den naam van dien jonkman zeggen," zeide Mauriee. Gisteravond zag ik hem ik hem schouwburg en vandaag kreeg ik nadere berichten omtrent hem. Het is een Russische graaf Smoiloff..." «Een Rus," sprak Verdier tot Lartige. «Als hy eens tot de familie Kurawieff behoorde..." «Dat kan bijna niet anders," antwoordde Lartige, «wie zou anders dat vergeten graf bezoeken. Ik reken mij gelukkig, dat de jonk man mij niet in de grafkapel aantrof." «Nu nog één vraag," sprak Verdier tot Maurice. «Waarom hebt ge de vrouw ver moord, die onze brieven overbracht Och, dat was volstrekt mijn plan niet," antwoordde Maurice schouderophalend. «Zy verraste mij gisteren middag, toen ik juist het tabernakel opendeed. Ik kon mij nergens ver gen, zy zag mij en begon in haar schrik om hulp te roepen. Ik moest haar wel voor eeuwig stom maken, als ik niet wilde, dat uw geheim mij nutteloos ontslipte. Toen zij dood was, nam ik haar den brief en het geld af. Uit den brief vernam ik het uur, waarop de afgezant uit Londen zou aankomen, en dat hij gewichtige papieren meebracht. De gelegen heid lokte, ik besloot ook dezen afgezant op te offeren. Vermomd giog ik naar Saiut-Mandé, huurde een rijtuig, dat voor een koffiehuis wachtte en reed er mee naar het Noorder station. Ik zag den man met zyn linker arm in een doek uitstappen, sprak het her kenningswoord en hy volgde mij toen dade lijk. Gedurende den rit naar de rue Moutor- gueil maakte ik hem koud met een dolk, liet stilhouden, zond den koetsier met een biljet van honderd francs weg om te wisselen eu toon hy terugkwam, zei ik dat mijn mede-pas sagier reeds het hotel was binnengegaan, De koetsier geloofde dat en reed met het lijk weg. Ik snelde naar huis, verbrandde de pruik eu myn kleeren en wischte elk spoor van myn bedrijven geheel uit. Toen bracht ik myn gewoon morgenbezoek aan mijn beminde om geen verandering in mijn gewoonte te maken. «Nog zoo jong en roeds zooveel koel over leg," riep Lartige bewonderend uit. »Zoo was ik zelf ook in mijn jeugd." Wilt ge mij nu opnemen in uw bondgenoot schap vroeg Maurice begeerig. Niet zoo haastig, jonkman," zeide Verdier bedaard. Wij samen kunnen niet beslissen, of ge in den bond der vijven zult opgenomen worden. Miehael Bermont is het hoofd der vyven. Vandaag zal ik hem schrijven en hem bekend maken met uw daden, eigenschappen en wenschen. Zoolang ge nog niet als lid van onzen bond zijt aangenomen, kan ik u echter op eigen gezag een rijke beloosing toezeggen, ge ons ten dienste wilt staan. Zijt ge daarmee tevreden •Voorloopig ja in afwachting van het antwoord uit Londen," antwoordde Maurice. ,De papieren, die ge meegebracht hebt, zijn slechts afschriften," merkte Verdier op. Waar om is dat Waar zijn de oorspronkelijke stuk ken Wantrouwt ge ons «Ik wantrouw ieder dien ik niet goed ken," antwoordde Maurice openhartig. «De oor spronkelijke papieren blyven onder mijn be rusting als een wapen, voor het geval de liéeren mij lastig beginnen te vinden en mij aan de galg willen brengen." «Nu, goed 1 ik kan u geen ongelijk geven," zeide Verdier. «Alleen beveel ik u aan de documenten zoo goed te verbergen, dat ze niet ontdekt kunnen worden, wat er ook gebeuren moge. -Daarover behoeft ge niet bezorgd te zijn," antwoordde Maurice. «En nu heb ik iets te vragen vreest ge niet, dat de beide lijken in de Morgue herkend worden «Neen," antwoordde Verdier. «-Jenny Stall was hier slechts veertien dagen, nooit te voren had zij te Parijs vertoefd. Zy woonde bij mij en ging nooit ongesluierd uit. En wat Jordan Wild betreft, die is hier in de laatste twintig jaar niet goweest, bij is stellig door ieder vergeten." «Zou de politie niet op het rechte spoor kunnen komen, door de letters, waarmee hun ondergoed gemerkt is?" «O neen 1 Wij dragen allen ongemerkt on dergoed. Dat moest ge ook doen, jonkman." «Ge hebt ons uw naam nog niet gezegd," merkte Lartige op. «Ik heet Maurice." «Dat is een vóórnaam." «Ik ken mijn familienaam niet.," antwoordde Maurice. «Mijn geboorte wordt door een ge heim omsluierd, heb ik u reeds gezegd. Zon der naam dat gaat niet, en daarom laat ik mij Vasseur noemen." «Waar woont ge?" «In de rue Marie no. 14." «Goed," zeide Lartige. «Nog heden zal ik u per brief mijn nieuwe adres opgeven-" «Hebt ge geld noodig?" vroeg Verdier. «Ja, mijn kas is niet ruim voorzien, zooals ge weet." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1