't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TWEE ERFGENAMEN. No. 1888. Zaterdag 21 Maart 1891. Negentiende Jaargang. Al) on Ti ement Ad-vertentlên KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Geut. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buremix: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels. 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteptiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSiMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 5 a. 56 m. Onderg. 6 u. 18 m. Zondag 22 Palm-Zondag. Maandag 23 Dinsdag 24 "Woensdag 25 Maria Boodschap. Volle Maan. Donderdag 26 Witte Donderdag. Vrijdag 27 Goede Vrijdag. Zaterdag 28 HELDER, 20 Maart 1891. Jl. Zondagnamiddag werd in het lo kaal s>Musis Sacrum" alhier de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de plaatselijke Weerbaarheids-Vereeniging, genaamd Artillerie-Vrijkorps". De ver gadering werd geopend en geleid door den Voorzitter der Vereeniging, den heer E, Janzen, die den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Na de voorlezing en goed keuring der notulen van de vorige bijeen komst, werd de rekening en verantwoor ding van den penningmeester aan een on derzoek onderworpen. Zy werd goedge keurd en vastgesteld, sluitende met een batig saldo van f4.11. Vervolgens werd overgegaan tot de keuze van bestuurderen, ten gevolge van periodieke aftreding en ter vervulling eener vacature. Herkozen werden de heeren E. Janzen en P. Raada- veld en gekozen werd de heer L. W. J. van Knaape, die zich allen de op hen uit gebrachte keuze lieten welgevallen. Na bespreking werd bepaald, dat de schiet oefeningen in den aanstaanden zomer we der, even als vroeger, des Zondagsmorgens ten 7 ure zullen aanvangen, en dat het Bestuur heeft besloten, om aan 't einde der winter-oefeningen een schietwedstrijd met Flaubert-geweer te houden. Dinsdagavond gaf 't Stafmuziekkorps, onder directie van den kapelmeester J. Koning, 't achtste winterconcert in Tivoli. Van 't acht tal nummers, waaruit 't pogramma bestond, waren er niet minder dan vijf, die voor het eerst alhier ten gehoore werden gebracht. 't Begon met de vrij moeielyke Marche Marocaine", van Berlioz. Reeds dit nummer maakte door de correcte-uitvoering een zeer gunstigen indruk. Met gespannen verwach ting zag men No. 2 tegemoet //Vorspiel zu der Oper Lohengrin", van Wagner. Verrukkend klonken by den aanvang de tonen der violen 't was als geestengefluister en deed nu en dan denken aan een verwij derde .ZEolusharp. Er behoort ijverige studie en een zeer ontwikkeld talent toe om deze moeielyke vioolpartij dermate tot haar recht te laten komen. In rAus Holberg's Zeit", suite im alten Stijle, van Edvard Grieg, hadden de bezoekers gelegenheid kennis te maken met de muziek van een paar eeuwen geleden. Met dé moeielyke ouverture »Guillaume Teil", van G. Rossini, viDg 't tweede gedeelte aan. Volhardende studie en fijn genuanceerde uitvoering brachten deze niet gemakkelijke compositie tot haar recht. Kan 't orchest bui tengewone kracht ontwikkelen, nog hooger stellen we de fijnheid, waarmede sommige passages werden afgespeeld. Artistiek klonk de violoncel-solo in de Introduction en ook voor 't duet tusschen fluit en hobo in de Pasto rale hebben we gaarne een woord van waar deering over. De bezoekers volgden voordurend 't spel met de grootste aandacht en bij treffende passages heerschte de diepste stilte. Onderscheidene malen gaf een welgemeend applaus getuigenis van den indruk, die de muziek op de toe hoorders had gemaakt. Gaarne zouden we uitvoeriger zijn in onze beschouwingen, wanneer de plaatsruimte 't opè vergunde. Sedert den jare 1843 bestaat in deze gemeente een inrichting, die, wellicht ook door 't eenvoudig uiterlijk, weinig algemeen bekend is. We bedoelen het Observatorium, geplaatst op den Zeedyk, in de zoogenaamde «Lands- keet". Van af genoemd jaar worden aldaar dagelyks met de aanwezige toestellen en in strumenten weerkundige waarnemingen gedaan, waarvan men de resultaten iederen dag, ne vens die van andere plaatsen in het buiten en binnenland, in de couranten vindt vermeld. De heer C. Van der Sterr, indertyd opzichter van den Waterstaat alhier, heeft daar, met goedvinden van HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie en voor rekening van deze, onder scheidene toestellen tot het doen van waar nemingen, 't zij van eigene vinding of ontleend aan beschryvingen en afbeeldingen van reeds bestaande zaken, daargesteld. Onder de voor naamste kan men rangschikken een getij meter, toestel om binnenshuis de hoogte van het wa ter in 't Marsdiep waartenemen, een regen en uitdampingsmeter, een zelf-registreerende windrichting- en winddrukmeter, een uitdam- pingsweger van zand-, klei- en tuingrond, toestellen tot het nemen van electrometrische en magnetische waarnemingen, verschillende barometers, waaronder een zelf-registreerende, verschillende thermometers, enz. 't Peilwerk- tuig, met welks aanleg 1846 werd begonnen, kon eerst in 1850 in werking gesteld worden. De put, die in onmiddellijke verbinding staat met het Marsdiep, trok meermalen in groote mate de aandacht van bezoekers uit den vreemde. Vroeger en later werd deze merkwaardige inrichting herhaaldelijk door vreemdelingen bezocht, en ook de Prins van Oranje en Prins Hendrik der Nederlanden toonden, hier ter plaatse vertoevende, hunne belangstelling in dit Observatorium, door het met een bezoek te vereeren. De verdiensten van den stichter van deze instelling, den heer Van der Sterr, werden er kend door Z. M. den Koning, die hem met de Orde van den Nederlandschen Leeuw begif tigde. We vestigen de aandacht onzer le zers op de aangekondigde buitengewone Vocale en Instrumentale matinee, Zondag middag te geven in de concertzaal Tivoli, waarbij zullen optreden de dames Van Op- bemertSchwencbe en Charlotte Jaspers, benevens de beer Joban Schmier. Reeds bij vroegere gelegenheden mochten we de ze begaafde artisten booren en de goede indruk van vroeger zal ongetwijfeld me nigeen naar een vernieuwde kennismaking doen verlangen. De br. W. Froschhard zal daarbij als pianist zich doen booren. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit blad voorkomende an nonce. Als 't op betaling aankomt, is men in den regel nieuwsgierig. Zoo ook te Kam pen. De raad dier gemeente heeft bij de behandeling der begrooting besloten belas ting te heffen en wel tot een bedrag van ruim f50,000, dat voor een eerste heffing in deze gemeente met bare rijke bezittin gen zeker niet onaanzienlijk mag heeten. In weerwil van het krachtig verzet van enkele raadsleden en een groot deel der burgerij, die beweerden, dat belastinghef fing onnoodig zou zijn, zullen toch de in gezetenen over de brug moeten komen. Inbraak In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twee waggelden, schijnbaar van dronkenrchap, drie personen over het Haarlemmerplein, te Amsterdam, en bleven stand houden vooraan op don Haarlemmer dijk. Al spoedig bleek, dat hun dronken schap slechts voorgewend was, want ter wijl een op den uitkijk bleef staan op het plein, begonnen de anderen een ruit te verbrijzelen van perceel 161, bewoond door de wed. Van Leek, waarin sedert onheu gelijke jaren een grutterij wordt uitgeoefend. De vrouw des huizes werd door het on gewoon geluid wakker en wekte baar oudste dochter, die, hoewel flink bij de band zijnde, toch niet zoo dadelijk naar buiten durfde loopen. In gezelschap van haar inmiddels ontwaakten broeder en gewapend met bet geen voor de hand lag, begonnen de beide jongelieden hun onderzoekingstocht en za gen zij, dat de buitenstaanden de binnen- luiken poogden weg te duwen. Inmiddels waren de inbrekers onidfekt door een over- wonend barbier en een anderen buurman, zoodat zij zonder buit bun heil in de vlucht moesten xoekén. Bij die vlucht verloor een van de dieven een tabaksdoos, die door een toeschouwer werd opgeraapthoewel nage zet, konden zij ontkomen. Waren de inbrekers wat meer voortva rend geweest, dan hadden zij een mooien slag kunnen maken, want ze zullen zeker tot bun spijt vernemen, dat in een lade, vlak onder bun bereik, een aardig som metje geborgen was. Ongeveer twee uur later hebben blijk baar dezelfde heeren pogingen gedaan aan de deur van een hoedenwinkel op de Haar lemmerstraat, maar de bewoners waren juist van een feestje teruggekeerd en dus ook bier vingen zij bot. In een levensschets, die de heer A. J. Servaas van Rooijen in het Haagsche „Dagblad" geeft van den admiraal J. H. van Kinsbergen, wordt in herinnering ge bracht dat men aan dezen verdienstelijken man bet volkslied te danken beeft. Hij schreef een prijsvraag uit voor een volkslied met de daartoe behoorende mu ziek, in den smaak van de bekende liede ren „Wilhelmus van Nassauen" en „God save the King". Tollens behaalde de over winning met 't „Wien Neêrlandsch bloed" en mr. J. Brand kwam in de tweede plaats in aanmerking met „Wij leven vrij". De zangwijzen, die bij de twee gedichten ge voegd waren, voldeden echter niet. Wil- lems zorgde later voor de algemeen aan genomen melodiën. Tot pastoor bij de R. C. gemeente te Wormerveer is door Z. H. den Bisschop van Haarlem benoemd de Zeer Eerw. Heer J. van der Horst, kapelaan alhier. De Gemeenteraad van Harlingen heeft benoemd tot gëmeente-controleur, tevens binnenbavenmeester, den beer J. E. Kriens, oud-konstabel-majoor der Marine, te Am sterdam, met wien op de voordracht stond: de beer J. E. Carstairs Seiler, West-In disch ambtenaar te Utrecht. De Rechtbank te Assen beeft bij vonnis verklaard, dat de Wed. G. W. Gaai- kemaHellinga die wegens vergiftiging van bare 20-jarige dochter Grietje tot le venslange gevangenisstraf is veroordeeld geen voordeel kan genieten uit bet door bare dochter Grietje ten baren behoeve gemaakt testament, zoomede dat zij on waardig is om als erfgenaam bij versterf uit de nalatenschap harer dochter voor meld iets te genieten. Door deze beschikking komt nu de na latenschap van Grietje Hellinga aan haren broeder Popke en hare halfzuster Tietske Hellinga. Gerbardus Jacobus Teuben, die door bet gerechtshof te Leeuwarden tot 3 jaren gevangenistraf was veroordeeld, werd Maan dagmiddag met den trein van Leeuwar den naar Groningen getransporteerd, om in laatstgenoemde plaats zijn straf te on dergaan. Toen de trein te ongeveer 3 uur 40 min. nabij Groningen balt had gehouden voor het contrölestation en zich langzaam weder in beweging zette, wist Teuben zich van den hem geleidenden rijksveldwach ter los te rukken, sprong door bet por tierraam en nam de vlucht in de richting van Peizermade. De rijksveldwachter wist door middel van de noodrem den trein weder tot stil stand te brengen en zette den vluchteling na. Nu begon een wilde jacht, doch zeer zeker ware Teuben, die veel voor was, den dans ontsprongen, zoo niet twee agen ten van politie der gemeente Groningen, die van verre alles hadden gezien, zich van bun bovenkleeding ontdaan hadden en met geleende polsstokken den vluchte ling, die door de weilanden liep, achter volgd waren. Het mocht aan beide wak kere politiemannen dan ook gelukken, met behulp van een boerenarbeider, die in 't veld bezig was, den gevangene na verloop van omstreeks een half uur opnieuw te arresteeren, waarna hij naar de gevange nis overgebracht werd. Londen, 18 Maart. (Part.) Een tele gram uit Gibraltar meldt bet zinken van de stoomboot j> Utopia" der Anchor Line ten gevolge van aanvaring met bet Brit- sche pantserschip »Anson". 't Behelst het volgendeDe aanvaring vond gisterenavond omstreeks 7 uren plaats. De ram der An- son" maakte een gat van 30 voet lengte in de „Utopia", nabij den achtersteven. De Utopia" zonk achterwaarts in 10 minuten. Er bevonden zich 880 passagiers op. De golfslagen, opgejaagd door den bevigen zuidwestelyken wind, sloegen alles over boord wat zich op het dek bevond. Men vreest dat van de passagiers twee derden omgekomen zijn, ofschoon eenige andere booten, gezamenlijk met de Britsche pant- servloot, terstond te hulp kwamen. De bij het pantserschip »Immortality" behoorende 8toombarkas verging daarbij verscheiden raatrozen verdronken. Dank zij den electri- scben speurlichten der Engelscbe vloot, werden nog verscheiden menschenlevens gered. Tallooze lijken van vrouwen en kin deren zijn reeds aangespoeld. De kapitein der «Utopia", is gered evenals de scheeps dokter. De masten en de schoorsteen der „Utopia" steken even boven bet water uit, Uit Madrid wordt bericht, dat de politie te Porcuna den moordenaar heeft gevat van Mme Henrion, de Parijsche mo demaakster,die vermoord werd in den sjraor- trein tusschen Se villa en Cordova. De moordenaar werd gevat, terwijl hij bezig was in de rivier zijn Ideederen te wasscben. Hij is een bediende uit het hotel, waar de vermoorde te Sevilla beeft gelo- De zeepfabrikant Adolph Philipsen, die te Kopenhagen een moord pleegde en bet lijk van zijn slachtoffer in een kist naar New-York verzond, is thans ter dood veroordeeld. Het Gerechtshof was van oor deel, dat Philipsen de misdaad pleegde met voorbedachten rade en volkomen bij zijn verstand. In de Vereenigde Staten wordt nu en dan de strijd tegen bet drankmisbruik met geweldige middelen gevoerd door bet zwakke geslacht. Te Mount Etna (Indi- ana) beeft onlangs weder een menigte vrouwen, met bijlen en knuppels gewa pend, een tapperij aangevallen en vernield. De verontwaardigde schoonen maakten be kend, dat alle drankwinkels een dergelijk lot zouden ondergaan, als zij niet spoedig gesloten werden. Burgerlijke stand, gemeente Texel, van 11 17 Maart. ONDERTROUWD Johannes Koning Sijbz. en Adriana Bouraa. Lambortus Halsema en Pietertje Brouwer. GETROUWD: Jacob Heording enMarretje Zegel. Gerrit Dirk Kikkert (weduwnaar van Antje Bakker) en Annette Langeveld. Hertje Mantje en Harretje Kooiman. Cornelis Plaats man en Adriana Oornelia Bremer. GEBOREN Hendrikus, zoon van Jan Daal der Jacobz. en Grietje Hartog. Gerrit, zoon van Willem Jonker en Hartje Abbenes. Stijntje, dochter van Jan Pieter Kuiper en Antje Plaatsman. OVERLEDENFrans Zegel 67 jaar, we duwnaar van Maartje Vlas. Joban Willem 19. Naar bet Italiaangch. Ooo >Dan wachten wij nog eenige dagen," antwoordde zy onverschillig. (Adieu, Mauriee." Men begon nu te spelen. Mauriee speelde zeer gelukkig, binnen weinig tijds bad hy een groote som geld voor zich liggen. Smoiloff speelde niet. Hij zat met Octavia op een sofa in een druk gesprek. Toen de Arfeuilles laat na middernacht zijne gasten zag vertrekken, bleef Smoiloff nog wat by hem om nog eens vertrouwelijk te praten. (Ge zijt tot over de ooren op de schoone Octavia verliefd," schertste d' Arfeuilles. »Hm al naar men het neemt," antwoord de Smoiloff schouderophalend. (Zelf bemerk ik er niet veel van." uWaarom stelt ge u dan den geheelen avond aan als haar hartstochtelijke vereerder?" wZe is mooi," antwoordde Smoiloff. (Zij bevalt even als een mooie bloem, die men plukt en in zyn knoopsgat steekt." z/Dan waarschuw ik u," sprak d' Arfeuilles ernstig. «Octavia is gevaarlijk, zij zou uw beurs geheel uitputteu." //Bah, als zij dat eens kon," antwoordde Smoiloff onbezorgd. //Mijn voorouders hebben zooveel geld bijeengebracht, dat de last daar van my byna te zwaar wordt." «Des te beter," zei d'Arfeuilles. (Octavia zal uw geldzakken wel lichter maken, daar sta ik borg voor." De Rus nam nu ook afscheid en keerde naar het groote hotel terug, waar hy eenige prachtige kamers bewoonde. Zijn gedachten waren nu volstrekt niet bij de schoone Octa via, maar by de misdaad in het graf der fa milie Kurawieff. Hij besloot dat den volgenden dag te bezoeken. XI. De beroemde schilder Gabriel zat ijverig aan een onvoltooid schilderstuk te werken in zijn ruim atelier, dat een geheele bovenver dieping innam, van oen huis in de rue Varin. Men kon den goedaardigen ouden heer aan zien, dat hij met lust aan dit stuk werkte. Ofschoon het onderwerp weemoedigheid wekte, was de uitvoering echter zoo schoon, dat Ser vet te recht mocht hopen door dit paneel zijn roem nog te vergrooten. Een jonge maagd, blijkbaar ernstig ziek, lag in een armelijk ka mertje op een armoedig bed en strekte haar vermagerde k:tnd uit naar den verkoelenden drank, dien een zuster van barmhartigheid haar toereikte. Er lag een onbeschrijfelijke uitdrukking van gerustheid in de schoone, bleeke trekken van het meisje. Servet legde juist de laatste hand aan de rijke bruine lokken der zieke, toen een knap jonkman binnentrad, met een hoofdknik groette en zich stil aan een ander schilderstuk zette. Blykbaar wilde hy den kunstenaar niet in zyn arbeid storen. Maar Servet legde zijn penseel neer en stond op. «Goeden morgen, Albert," zeide hij vrien delijk. //Waarom komt ge van morgen zoo laat? Ik heb reeds vier uren gewerkt. Het is al over elf." «Och, meestervandaag is het buitenge wone dag," antwoordde de jonkman, die op stond en den grijzen kunstenaar de hand drukte. «Reeds vroeg ging ik met papa naar het politiekantoor. Er zyn twee raadselach tige misdaden gepleegd en nu wilde ik zoo gaarne alles weten, wat er van bekend is. Vandaag voelde ik, dat ik evenals papa aan leg en roeping heb voor het vak van rechts geleerde. En dat is gelukkig. In de schil derkunst zou ik toch geen meestér worden." Servet glimlachte, maar sprak hem niet tegen. Hij wenschte de bijzonderheden van de ontdekte misdaden te vernemen en Albert voldeed gaarne aan dit verlangen. «Geheimzinnig en verschrikkelijk I" riep Servet uit, toen Albert zijn verhaal geëindigd had. Ik vrees, dat de politie veel moeite zal hebben om zoo'n slimmen misdadiger op het spoor te komen. O, daar vrees ik niet voor," zei Albert. (Het onderzoek is aan mijn papa opgedragen, dus het is aan goede handen toevertrouwd. Als papa den schurk niet vindt, is die zeker het land uitgevlucht." «Ja, de naam van Paul de Gibray heeft een goeden klank in de kringen der justitie. Ge kunt tevreden zijn, dat ge zoo'n papa hebt, die uw leermeester en uw voorbeeld kan zyn in uw toekomstig beroep." »Er wordt aangescheld!" riep Albert de Gibray plotseling. «Wy krijgen bezoek Weinige oogenblikken daarna trad een oude heer met een lieve dochter het atelier binnen. Servet ging zijn bezoekers vriendelijk te ge- moet en vroeg, wat zij verlangden. Albert ging aan zijn schilderstuk, maar wendde het oog niet af van het bevallige meisje in haar blauw fluweeleu costuum met bont afgezet. Voor alles verzocht de oude heer zich te mogen ontdoen van zijn zware winterjas, waarna hij zonder complimenten op den naasten stoel ging zitten. Nu eerst scheen hy te kunnen spreken over de reden van zyn bezoek. «Die kleine daar is mijn dochter Marie, ik zou gaarne haar portret geschilderd hebben," begon hij met een vriendelijken glimlach. «Het moet een verrassing voor mijn zuster zyn en nu wil ik niet tegen de kosten opzien om een goed gelykend portret te krijgen. Dit is de reden waarom ik my tot u wend." Servet dankte met een buiging, hij had de jonge dame reeds een stoel aangeboden en richtte nu zijn oog opmerkzaam op haar. «Een regelmatig gelaat, mooie oogen en een mond om te kussen", zei hij droog weg. «Het portret moet goed uitvallen, daar sta ik borg voor." Marie kleurde tot achter de ooren- en in verwarring stond zy op en trad voor het schilderstuk van den meester. «In welk costuum moet zij geschilderd wor den?" vroeg Servet weder. (Myn dochter heeft weinige dagen geleden de kostschool verlaten. Daar droeg zij 's zo mers altijd een witte japon met blauwe sjerp, en omdat zij de zomervacantie bij haar tante doorbracht in die kleeding, zal het haar zeker veel genoegen doen haar zoo te zien afgebeeld." »Heel goed," zeide Servet. (Als het u schikt, kan overmorgen op dit uur de eerste zitting plaats hebben. Doch de jonge dame zal hier moeten komen, want buitenshuis schil der ik niet. En dan blijft de prys nog over om te bespreken. «Daar spreken wij wel over, als het por tret gereed is. Go noemt zelf den prijs en ik zal niet afdingen op uw kunstwerk. Hier is mijn adres." Bij deze woorden haalde de oude lieer zyn portefeuille te voorschijn en reikte Servet zyn naamkaartje over. «Lodewijk Bressol, rue Yerneuil no. 25," las de schilder. (Goed, zooals gezegd is, ben ik over morgen tot uw beschikking," zeide hij vrien delijk. «Dan zijn wij gereed," sprak Bressol vroo- lijk. «Kom, Marie, laten wij mijnheer Servet niet langer storen." De jonge dame stond nog altijd voor liet half voltooide schilderstuk van Servet. Haar oog was vochtig. Als uit een droom gewekt, schrikte zij bij de woorden van haar papa. (O, papa, kijk eerst eens naar deze schil derij," zeide zij schuchter. Gewillig kwam Lodewijk Bressol by haar. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1