't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1892. Zaterdag 4 April 1891. Negentiende Jaargang. KALENDER DEB WEEE. Gemeenteraad van Helder. NIEUWSTIJDINGEN. <fr. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG Uitgevers: BEBEHOUT Go., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteniiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 24 m. Onderg. 6 a. 40 m. Nieuwe Maan. Verjaardag van Wilhelmina Maria Sophia Louisa, zuster van wijlen Z. M. Willem III, (goh. met den Groot hertog v. Saxen-Weimar Eise- nach). Zitting van Woensdag 1 April 1891. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig 15 leden afwezig, met ken nisgeving van verhindering, de heeren Ouden hoven en Bakker. De tribune is vrij talrijk bezet. Na de opening der zitting worden de aan- teekeningen van 't verhandelde in de vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Deze voorlezing duurde nagenoeg een half uur. 't Eerst komt daarop aan de orde 't plan eener gemeentelijke geldleening, ten bedrage van f30.000, verdeeld in aandeelen van f500, tegen een rente van 4 ten honderd, met een aflossing, te beginnen op 1 Juli 1892, van f 1000 's jaars. Met algemeene stemmen op 2 die van de heeren Van Neck en Van Twisk wordt dit leoningaplan goedgekeurd. Er wordt besloten tot overplaatsing van den onderwijzer'J. H. Corporaal van school no. 3 naar school no. 6 en van den onderwijzer G. D. Hagenaar van pchool no. 6 naar school no. 3, de laatste, die de hoofdonderwijzers- acte bezit, met een verhooging zijner jaarwedde van f 100. De correspondentie over deze laatste overplaatsing wordt vooraf ter kennisse van den Raad gebracht, en daar 't blijkt, dat ook de onderwijzer Louws hiervoor in aanmerking was gekomen, wordt een stemming noodig, daar de leden over de keuze niet eens zyn. Met 8 tegen 7 stemmen wordt beslist, dat de heer Hagenaar de verplaatste onderwijzer zal zijn. In overleg met de betrokken autoriteiten, worden daarop voor de benoeming van een 3tal onderwijzers de navolgende voordrachten ter tafel gebrachtvoor de school no. I (in het Koegras)de onderwijzers C. Schuil, te Texel, N. Hulst, te Helder, en T. Kramer, te Terschellingvoor school no. 6 (op de Vischmarkt): de onderwijzers W. Bakker, te Terschelling, A. F. W. Weijens, te Laag- Keppel en C. Thomasse, te Texelvoor school no. 7a (in de Vlamingstraat)de on derwijzers N. Hulst, te Helder, C. Schuil, te Texel en A. F. W. Weyens, te Laag-Keppel. Gekozen worden de onderwijzers C. Schuil, W. Bakker en N. Hulst, de beide laatstge noemden met algemeene, de eerste met 12 stemmen. Op den heer Hulst waren ook voor school no. 1 3 stemmen uitgebracht. Ter vervulling eener vacature in de Com missie van Toezicht op het Middelbaar On derwijl, ter vervanging van den heer D. J. van Wijngaarden, was van genoemd college eene aanbevelingslijst ingekomen, waarop de namen voorkwamen van de heeren D. H. Dietz, Commissaris bij het Loodswezen en J. G. van den Bosch, Officier-machinist der 1ste klasse bij de Kon. Ned. Marine. Benoemd wordt de heer Dietz met 9 stemmen. Op den heer v. d. Bosch waren 5 stemmen uitgebracht. 1 briefje was in blanco. Door den heer over de Linden wordt voor gelezen een door hem ingezonden missive, be vattende het voorstel om terug te komen op het in de vorige zitting genomen besluit tot verhuring van het afslaglokaal aan de Buiten haven alhier. Hij wil het oog gevestigd heb ben op de belangen der aanbrengers van visch en «p de kooplieden in 't klein, terwijl z. i. in de vorige zitting, die hij door ongesteld heid niet kon bijwonen, meer bepaald gelet is op de wenschen en verlangens der groote kooplieden en op 't belang van den Commis saris voor den vischafslag, den heer Tienstra. De heer over de Linden becijfert de voordee- len, diè door dezen functionaris worden genoten en wil, ook ter bevordering eener richtigè waarneming dier betrekking, scheiding bewer ken tusschen den geldschieter en den Com missaris. 't Voorstel, om de bewuste zaak op nieuw in behandeling te nemen, lokt eene langdurige discussie uit en geeft den heer Zur Mublen aanleiding tot het voorstellen eener motie, waarin de vergadering zou ver klaren, dat zij, na konnis te hebben genomen van hetgeen door den ueer over de Linden wordt voorgesteld en met het oog op het i: de vorige zitting genomen besluit, overgaat tot de orde van den dag. Ongeveer 't zelfde wordt door den heer Franken voorgesteld, om te beslissen namelijk cf het voorstel-oyer de Linden in behandeling zal komen jè, of neen. Met 9 tegen 6 stemmen wordt besloten het voorstel buiten behandeling te laten. Vóór stemden de heeren Maalsteed, over de Linden, Van Neck, Vos, Groen en de Voorzitter. Door den Voorzitter wordt daarop ter tafel gebracht een door B. en W. met de heeren Zur Muhlen, Hordijk en Hoogenbosch saam- gesteld ontwerp-contract voor de verhuring van het nieuwgebouwde afslaglokaal aan de Bui tenhaven alhier. De huur zal, volgens dit ontwerp, bij wijze van proef, worden aange gaan voor den tijd van 1 jaar, tegen den huurprys van f700 's jaars, plus de kosten van gas- en waterleiding en die van de twee in het gebouw aanwezige lampen, ad f 170. Ook over dit contract ontspint zich eene breedvoerige discussie, nadat de heer Korver op zijne vraag: wie zal de huurder zijn? van den Voorzitter ten antwoord heeft gekregen de tegenwoordige •Commissaris voor den visch- af.-lag, de heer R. Tienstra. Op de bezwaren, tegen dit ontwerp-contract 't midden gebracht, antwoordt de Voorzit ter herhaaldelijk, o. a. ook met de opmerking, dat B. en W. aanvankelijk een andere rege ling hebben gewenscht en voorgesteld, doch dat de meerderheid van den Raad haar ver langen naar dusdanige regeling, als nu wordt voorgesteld, heeft te kennen gegeven. Bij deze discussie wordt alweder gewezen op de positie van den Commissaris, die tegelijk geld schieter voor de vischhandelaren en de bescher mer van aller belangen behoort te zijn. Een en ander verhindert echter niet, dat het ont werp-contract met II tegen 4 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren over de Linden, Van Neck, Hordijk en de Voorzitter. Een voorstel, door den heer Vos tydens de beraadslaging schriftelijk ingediend, strekkende om te bepalen, dat gedurende den tijd, dat het gebouw verhuurd is, niet mag worden af geweken van de bestaande handels-usantiën, wordt met 10 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden de hoeren Korver, Franken en Vos. De heeren Verfaille en over de Linden hielden zich buiten stemming. Na eenige discussie, waarbij door onder scheidene leden het belang ook voor deze ge meente van den aanleg van een kanaal door Noordholland van Stolpen naar Enkhuizen be toogd en door enkelen bestreden wordt, wordt, op voorstel van het Dag. Best., met 13 tegen 2 stemmen besloten, aan de Westfriesche ka- naal-vereeniging een bijdrage in ééns te ver- leeDen ad f 50 en een jaarlijksche bydrage van f 5.Tegen stemden de heeren Zur- Muhlen en Korver. Door den Voorzitter wordt, namens het Dag. Best., voorgesteld, om de onderwijzers- woning, behoorende by de gemeente-school no. (te Huisduinen) te vergrooten door aanbouw van nog een kamer, 't Huis is veel te klein voor het gezin van het Hoofd der school al daar. Na eene korte discussie, wordt het voorstel, 't welk, naar raming, een uitgaaf van f 560.veroorzaken zal, met algemeene stemmen aangenomen. De heer Hordyk verlaat de vergadering. De behandeling van het primitief-kohier van den hoofdelijken omslag voor den dienst van 1891, wordt, op voorstel des Voorzitters, bepaald te houden aan 't einde der vergade ring, in eene zitting met geslotene deuren. Tegen de behandeling van het voljaars-kohier der belasting op de honden in eene openbare zitting bestaat echter geen bezvraar. Dat ko hier wordt goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van f 1315. Met eenparige stemmen wordt daarop be sloten, dat de Raad zich zal wenden tot H. M. de Koningin-Regentes, met het verzoek om vrijstelling van de verplichting tot het oprich ten eener burger-dagschool, eene verplichting by de wet op het Middelbaar Onderwys aan gemeenten met meer dan 10000 inwoners op gelegd. Door B. en W. wordt ter tafel gebracht een ontwerp-verordening op de heffing van schoolgelden in deze gemeente. Daarin wordt voorgesteld, onvermogenden van de betaling van schoolgeld vrij te stellen. Aan de scho len (uitgezonderd school no. 7b), zal 't school geld bedragen voor kinderen van ouders, wier inkomen volgens hun aanslag in den hoofdei, omslag f 900 en hooger bedraagt, voor ieder kind 60 cents per maandvan hen, wier in komen van f 600 tot f 900 bedraagt, 40 cents per maand van f 500 tot f 600 20 cents per maand. Meer dan één kind uit één gezin de school bezoekende, wordt vermindering van 't bedrag van het schoolgeld toegestaan. 't Schoolgeldjvoor school no. 7b wordt bepaald op f5, f4 en f3 per kwartaal, al naar gelang 1 kind, 2 kinderen of meerderen uit één ge zin die school bezoeken. Voor 't bezoeken f 5.tot f 6.per kwartaal te verhoogen; en geeft de heer over de Linden zijn wensch te kennen, om eenige leerlingen kosteloos op die inrichting to plaatsen. Na eenige discussie, wordt 't voorstel van den hr. Van Twisk tot ver hooging van 't schoolgeld aan school no. 7b verworpen met 11 togen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Vos, Franken en de voor steller. 't Voorstel van den heer Korver om de avondschool aan genoemde inrichting toe gankelijk te stellen voor alle leerlingen tegen een schoolgeld van fl.25 per kwartaal, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Er ontspint zich vervolgens eene discussie over de voorgestelde bepaling omtrent de vrijstel ling, in 't ontwerp voorgesteld, van de beta ling van schoolgeld voor de kinderen van ouders, wier inkomen wordt geschat op een bedrag van beneden f500 's jaars. Ten slotte wordt bepaald, dat de vrijstel ling door B. en W. zal worden beoordeeld en wordt het ontwerp met algemeene stemmen op 1 na die van den lieer Verfaille aan genomen. Bij acclamatie wordt daarop aan genomen de ontwerp-verordening tot invorde ring der schoolgelden, nadat de Voorzitter ver zekerd had, dat het Dag. Best. overwegen zal op welke wijze het best kan worden te gemoet gekomen aan een door den heer Van Neck geop perd bezwaar, dat 'tvoor vele ouders moeilijk en lastig zal zijn, maandelijks het schoolgeld ten kantore van den gemeente-ontvanger te beta len, daar voor velen dat kantoor zeer afgele gen is. Voor kennisgeving worden aangenomen de navolgende mededeelingen a. dat de Rijks bijdrage in de kosten vau het Lager Onder wijs over 1891 is bepaald op f14.500; b. dat de vereischte toestemming is verkregen, om tot 1 Mei 1892 op de gemeente school no. 7a (Hoofd de heer Kloosterhuis) meer dan 600 leerlingen toe te laten; c. dat de heer J. Bakker, te Watergraafsmeer geen bezwaar maakt om, op de in de vorige zitting vastge stelde voorwaarden,, «feu aanleg van een paar dentram van uit de kom der gemeente naar het bad-paviljoen Huisduinen te ondernemen; d. dat, bij de op 25 Maart 11. gehoudene veri ficatie vau de boeken en de kas des gemeen te- ontvangers, een en ander in volkoraene orde is bevonden, in kas zijnde de som van f5360,714; e. dat door de echcgenoote van het Hoofd der gemeente-school no. 1 (op het Koegras) op 12 Maart 11. het van haar gevor derde examen voor de nuttige handwerken is igelegden dat HH. Gedep. Staten hunne goedkeuring hebben gehecht aan 't Raadsbe sluit tot verkoop van een stukje gemeente grond in de Langestraat, aan den heer P. Zaatman alhier. Op zijn daartoe gedaan verzoek, wordt de hr, B. B. Borgart alhier, met algemeene stem men, benoemd tot Makelaar in alle vakken. Op voorstel des Voorzitters, worden B. en W. gemachtigd om, op haar verzoek, het pen sioen, aan de weduwe Van Viersen toegekend per maand uit te betalen. Verder wordt, wegens *t vergevorderde uur,besloten de behandeling van t voljaarskohier voor den hoofd, omslag, dienst 1891 niet in deze zitting te behandelen, doch daarvoor afzonderlijk samen te komen. Nadat de heer Govers een klacht heeft doen hooren over de z. i. hooge som voor 't gebruik van gemeente-grond, by den opslag van bouw materialen te voldoen, de heer Vos had ver zekerd, dat hy de behandeling van een door hem ingediend voorstel wenscht bespoedigd te zien, en de heer Korver op den bouw der brug nabij de Windsteeg had aangedrongen, wordt door den Voorzitter te ruim 11 uur de zitting voor gesloten verklaard. HELDER, 3 April 1891. Het contingent, door de gemeente Hel der te leveren in de lichting der natio nale militie van 1891, is door HH. Ge deputeerde Staten bepaald op 48 man. Het dividend, door de coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp alhier over 1890 aan hare leden uit te keeren, bedraagt 8 ten 100. Bij kon. besluit is aan den eervol ontslagen commies bij de directie der ma rine te Willemsoord C. Meyers ter zake van 65-jarigen ouderdom, met ingang van 1 October 1891, een pensioen verleend, ten bedrage van f 1520 's jaars. Onze vroegere plaatsgenoot, de beer J. C. Maandag, te Amsterdam, viert op Zaterdag de gedachtenis van zijne 20-jarige werkzaamheid als decoratieschil der avondschool wordt van leerlingen der dag' 'der. 't Is bekend, dat de heer Maandag school fl.25, voor de overige f2.50 per kwar taal gevorderd. By de discussie over deze ontwerp-veror dening, wordt door den heer Korver in over weging gegeven, om 't schoolgeld op de avond school aan school no. 7b voor alle leerlingen te bepalen op fl.25 per kwartaal; wordt dooi den heer Van Twisk voorgesteld, het school geld op de dagschool aan die inrichting van zich als zoodanig een gevestigden naam verworven heeft. Wij vertrouwen dan ook dat het hem op zijn feestdag niet aan blijken van sympathie zal ontbreken. Bij kon. besl. van 1 dezer is met ingang van dien datum, de waarneming der betrekkingen van directeur-administra teur van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zeemacht en van voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelbors ten tijdelijk opgedragen aan den gepensi- onneerden schout-bij-nacht titulair W. L. A. Gericke. Respectabele cijfers De Rijkspostspaarbank zal 1 April a. s. 10 jaren hebben bestaan. Met de in Maart hij benadering vastgestelde inlagen werd gedurende deze 10 jaren ruim 66y4 millioen gulden bij de Rijkspostspaarbank ingebracht waarvan ruim 46*/4 millioen gulden is te rugbetaald. Op elke 1000 Nederlanders zijn er 64, die gelden op deze veilige wijze hebben belegd, gemiddeld ieder ruim f 75. Bet meeste gebruik van deze bij uit stek nuttige instelling wordt door de Noord- Hollanders gemaakt 97 van de 1000 de Groningers deelen er het minst in 21 van de 1000. Ongeveer één vierendeel van den hand werkmansstand behoort tot de inleggers voorzeker een verblijdend verschijnsel! Nu de gure Maart, zonder één en kelen zomerschen dag gebracht te hebben, teneinde is, moge het velen een troost zbn, dat de volkstaal aan deze maand nog zooveel kwaads niet toedenkt. Het spreek woord zegt: Witte Paasch geeft vette kaas, een groene Maart brengt zelden iets goeds, Maart in bloera, zomer zon der dauw, de oogst verdroogd, de akker dor, Maartgroen is niet goed, April- groen half goed, Meigroen heel goed, een gure Maart geeft des zomers een vrucht bare gaard, koude in Maart wordteen lente te paard en zaait vrucht in de aard, Maart met een langen staart brengt later spek en worst aan den haard." Zij het zoo Terwijl de pastoor te Harlingen Za terdag voor Paschen zyn ambts-functiën verrichtte, is uit de kerk een van de sier lijk geborduurde overgewaden gestolen volgens opgave moet het stuk wel f 100 waarde vertegenwoordigen. Te Assen is in hechtenis genomen zekere Polling, beëedigd klerk ter griffie van het gerechtshof aldaar, beschuldigd f2700 te hebben verduisterd uit de kas der diaconie. Op het te Zutfen verspreide program ma voor een openbare vergadering van de afdeeling Zutfen van den Nederland sehen Bond voor algemeen kies- en stem recht, staat aan de keerzyde het „kies- en stemrechtslied" afgedrukt Doe open de stembushet- volk staat er voor Doe 't gauw of de boel gaat kapot. Muzikale Causerie. XIII. In de vorige Causerie heb ik gesproken over het meêtrillen, meêspreken en meêklinken en als verklaring der mechanische oorzaak het voor beeld aangehaald van den opgehangen zwaren bol, die men zelfs door een licht stokje in slin gering kan brengen. Toen is die mechanische werking getoetst aan het opspringen van het rui tertje op een snaar gespannen over een viool, die men op een piano legt en wy hebben ge zien, dat het afspringen van genoemd ruitertje plaats heeft als beide instrumenten, voor zoo ver de betrokken snaar althans aangaat, ge- lyk gestemd zijn. Als de toonhoogte nu van het oorspronkelijk trillende lichaam (hier de overeenkomstige pianosnaar, die men aanslaat) niet juist de zelfde toonhoogte heeft als het meêtrillende voorwerp (hier de gelijknamige vioolsnaar), zoo trilt dit wel een weinig mede, maar des te minder naarmate het verschil in toonhoogte grooter is. Hierin gedragen zich evenwel on derscheidene lichamen dikwijls geheel ver schillend, al naarmate zij korteren of langeren tyd behoeven om de lucht in voldoende slingering te brengen alvorens een toon ontstaat. Lichamen met weinig massa, die hun bewe- ging gemakkelijk aan de lucht mededeelen, zooals gespannen vliezen (membranen), snaren van de kleinere strijk-instrumenten, zijn ook gemakkelijk tot meêspreken te krijgen, terwijl intense luchtbewegingen, al hebben ze niet precies de overeenkomstige slingeringsduur, ze ook wel in beweging brengen. Hoe kleiner de luchtbeweging is, des te minder verschil er bestaan raag voor de conditie van merkbaar meêtrillen. Bij krachtige luchtbewegingen gebeurt het zelfs dat de slingeringsduur der snaar zich een weinig wijzigt naar die der lucht. Zware en weinig elastische lichamen daar entegen, die hun trillingen maar zeer lang zaam aan de lucht mededeelen, zooals klokken en platen, die dan ook een geruimen tijd na klinken, zijn moeielijk tot meêspreken te bren gen. Hiertoe behoort vooreerst een lange inwerking van het agens en daarom is het noodig diens eigen toonhoogte lang en zuiver aan te houden als men tot een resultaat van meêklinken wil komen. Als men in klokvor- mige glazen langdurig en nauwkeurig hun eigen toon zingt, kan men zc in heftige beweging brengen, ja het is zelfs zangers met een sterk geluid gelukt ze te doen springen. De moeilyk- heid hiervan ligt in het lang en zuiver aan houden van den gegeven toon. Het moei'ijkste van alles is het doen meê trillen van stemvorken. Hiertoe moeten ze op resonanskasten staan, die met den toon der vork overeenkomen. Heeft men nu twee van die instrumenten van gelyke toonhoogte en zet men ze naast elkander, dan zal hij het aan strijken met een strijkstok van de eene vork ook de andere in trilling komen en hun afstand kan (in hetzelfde vertrek) nog vrij groot zijn; houdt men met strijken op en dempt vervol gens den toon, door bijvoorbeeld de strijkstok tegen het aangestreken been aan te houden, dan zet de tweede vork nog een oogenblik den toon voort. Wel verwonderlijk is het, dat zulk een starre stnalmassa in trilling wordt gebracht door mid del van een zoo lichte stof als lucht, die niet in staat zou zyn het kleinste veertje in slin gering te brengen als dit niet nauwkeurig met de toongevenden vork in trillingsduur overeen zou komen. Het kleinste verschil in toonhoogte tusschen de vorken maakt het verschijnsel on mogelijk, hetgeen gemakkelijk te bewijzen is, door eerst de proef te doen, waardoor men van den gelyken slingeringsduur overtuigd is en dan op een been der passieve vork een klein stukje kleefwas te plakken dit stukje kan zóó klein zyn, dat het meest geoefende oor geen verschil hoort in toon maar het meê trillen heeft al dadelijk opgehouden. Hiermede is het verschijnsel van meêtrillen voldoende besproken. Nu nog iets over den invloed van verschillende golfvormen van den klank bij het meêtrillen. We zullen hierover kort zijn en alleen ver melden, dat men een gespannen vlies met zand bestrooiende in zoodanige trillingen kan bren gen, dat er bepaalde figuren ontstaan. Waar het zand in rust blyft liggen, heeft men de knooplijncn. De meest voorkomende figuren zijn 1. Zonder knooplijn (gewone cirkel) groot ste hoogte van het zand aan den omtrek. 2. Een concentrische cirkel, waarbij het zand in den buitengelegen rand het hoogst ligt. 3. Twee concentrische cirkels, verhooging van het vlies in het midden en tusschen tweeden cirkel en rand, zoodat het tus schen eersten en tweeden naar beneden buigt. 4. Een knooplijn (middellyn) verhooging links, verzakking in den rechter halven cirkel. 5. Een middellijn en een concentrische cirkel, van den rand af beginnende beur telings verhooging en inbuiging van het vlies. 6. Twee middellijnen, de quadranten bij tegenoverstand op- en ingebogen. Aan Chladni komt de eer dezer onderzoe- kiugen toe. Noemt men den grondtoon van (1) c en geeft men die 100 trillingen dan vindt men voor de andere figuren No. Trillingsgetal. Toonhoogte. 100 229.6 359.9 159 292 214 J f 6't as cis' NB. f beteekent, dat de tonen op het vlies wat hooger zijn. Gemeenteraad van Wieringen. Vergadering van 28 Maart 1891. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren J. Kooijman en P. Tijsen. 2 toehoorders. De Voorzitter opent de vergadering. De no tulen worden vastgesteld. Ingekomen stukken Eene kennisgeving van het antwoord dat de heer J. Pot, te Alkmaar, van de Hooge Regse- ring heeft ontvangen op zijn verzoek tot uitbrei- ding van de Oesterperceelen in het Amsteldicp dit antwoord luidt dat reeds een paar jaar ge leden aan den heer Pot op een verbek van ge lijke strekking een afwijzende beschikking is ge geven. Een verzoek van Gedeputeerde Staten om in lichting omtrent een klacht door P. C. Tijsen, te Westerland, bij ben ingediend, over de hard vochtigheid van het gemeentebestuur van Wie- ringen, dat hem geene vrijstelling van schoolgeld en gemeentelasten heeft willen verleenen. Daar gebleken is dat de adressant vóór het indienen dezer klacht vrijwillig het verschuldigde

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1