't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TWEE ERF6ENAMEN. No. 1896. Zaterdag 18 April 1891. Negentiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: 8POORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertontlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiëo moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Israël. Paschen. id. - Volle Maan. APRIL, Grasmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 49 m. Onderg. 7 u. 6 m. Zondag 19 Maandag 20 Dinsdag 21 Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 HELDER, 17 April 1891. In een bijeenkomst, uitgeschreven door 't Bestuur der Nationale Kiesveree- niging „Burgerplicht", te houden op a.s. Woensdag-avond, zal de heer dr. Frowein als spreker optreden. (Zie advertentie hier achter.) Met ingang van 1 Mei a. s.a. aan den baas der werktuigmakers bij 's Rijks werf te Willemsoord W. Burger, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijksdienst verleend, behoudens toekenning van het pensioen, waarop hij volgens de wettelijke bepalingen aanspraak heeften b. bevor derd tot baas der werktuigmakers bij 's Rijks werf te Willemsoord, de comman deur der werktuigmakers bij die werf C. van Gijn. Men schrijft uit IJmuidenOp 11 dezer kwam alhier het oorlogsschip »Su- matra" binnen, dat, door de Koninklijke Fabriek gebouwd ten behoeve van het de partement van koloniën, voor eenige weken deze haven verliet om ter reede van Texel een reeks beproevingen te ondergaan. Nim mer beeft zeker eene meer volledige be proeving plaats gehad dan de »Sumatra" met goed gevolg doorstond. Zij betrof toch niet alleen de gewone vaartbepaling onder verschillende omstandigheden en het kolen- verbruik, doch tevens werd volle kracht stoomende, met stukken gevuurd in alle richtingen, werden de talrijke inrichtingen beproefd, welke op deze instelling van het pantserdektype geheel nieuw zijn, en werden de electrisehe verlichting en de krachtige zoeklamp, door de firma Willem Smit Co. te Slikkerveer geleverd, aan een streng on derzoek onderworpen. Naar wij vernemen was de grootst be haalde vaart 17.1 mijlmet kunstmatigen trek kan 16 en met gewonen trek 15 mijl behouden worden en werd o a. met de laatste snelheid van het stoomschip gedu rende een zestal uren gedreven, toen in de Noordzee de schietoefeningen werden ge houden. De als eisch gestelde afstand, met den kolenvoorraad en 10 mijls vaart af te leg gen, werd verre overschreden, en ook als zeeschip moet de »Sumatra" tijdens den eersten overtocht, met onstuimig weder hare goede eigenschappen hebben getoond. De indienststelling zal spoedig volgen, onder den onlangs tot kapt. ter zee bevor derden kapt.-luit. ter zee P. G. Bruch, die als lid der commissie van overname de tochten medemaakte. In de Texelsche zeegaten zijn reeds nu in de netten der haringvisschers eenige ansjovisjes gevangen. Nu deze vischsoort zoo vroegtijdig binnenkomt, hebben velen weer goede hoop op ruime vangst. Als bijzonderheid wordt ons gemeld, dat de Scheveningsehe reeder G. den Duik, met een logger in IJmuiden binnengeloo- pen, aldaar zijne vangst met die van twee zijner kameraden heeft verkocht voor de kapitale som van ruim zestienhonderd gul den. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in over leg met den Minister van Koloniën, het aantal plaatsen, dit jaar bij de Kon. Mil. Akademie ten behoeve van den dienst in Nederlandsch-Indië opengesteld, nader is bepaald als volgtInfanterie 20, cavalerie 8, artillerie 10, genie 2, te zamen 85 plaatsen. Op verzoek van de afd. Schagen van den bond van liberale kiesvereénigingen zal mr. W. van der Kaay, afgevaardigde voor bet district Alkmaar, den 26 April te Scha gen als spreker optreden. De vereenigde badhotels te Wijk aan Zee, met al de daarbij behoorende ge bouwen en gronden, die 7 dezer in vei ling werden gebracht, werden Woensdag bij afslag toegewezen, voor f72,836, aan de buffet-maatschappij „E Pluribus Unum" te Amsterdam. De inventaris der hotels, enz., werd door dezelfde maatschappij aanvaard voor f15,000. Te Harlingen was een vrouw op be zoek bij haren hoogbejaarden zieken vader, toen zij plotseling een hevig geschreeuw hoorde en zij uit een naburig huis een meisje zag komen met een klein kind, waar van de kleeren in brand stonden. De vrouw nam terstond het kind, wikkelde het in de matten en kleedjes, die ze kon grijpen, en viel toen zelve in onmacht, doch het kind was gered. Want hoewel de kleêrtjes tot op het lichaam waren verbrand, heeft de kleine geen noemenswaarde brandwonden bekomen. Dinsdag had te Heumen in de Pro- testantscbe Kerk de plechtige onthulling plaats van het gedenkteeken, gewijd aan de graven Lodewijk en Hendrik van Nas sau, die 14 April 1574 op de Mookerheide zijn gesneuveld. Dinsdagochtend heeft C. N. te Hoorn, in een vlaag van waanzin, na eerst zijne beide dochtertjes opgesloten te hebben, zijne vrouw met een bijlslag gedood, en daarna door ophanging zichzelf van het leven beroofd. Door bet gerucht dat de kinderen maakten, werden de buren aandachtig gemaakt, en daarna de politie er mee in kennis gesteld. LI. Zondag en Maandag zijn te Haar lem door de politie aldaar, vergezeld van de rechercheurs Panhorst en Verbeek uit Amsterdam, een groot aantal goederen, al len van diefstal afkomstig, bij verschillende winkeliers en particulieren in beslag ge nomen, aan dezen verkocht door de echte lieden Boller, woonachtig te Amsterdam, die reeds zijn aangehouden ter zake van het opkoopen van goederen, wetende dat die van diefstal afkomstig waren. De aldaar in beslag genomen goederen zijnkarpetten, jassen, stukken flanel, lin nen en keper, japonstoffen, paren pantof fels, zijden dassen enz., te zamen ter waarde van eenige honderden guldens. Hij had een p r ij s maar kreeg een n i et I Een caféhouder op de Veenkade, te 's Gravenhage, trof dezer dagen het buiten kansje, dat hij op een 20ste lot in de Staats loterij, een prijs trok van ongeveer f 800. In zijn begrijpelijke vreugde over dit on verwachte douceurtje, vergat de man ech ter zijn briefje goed weg te stoppen. Toen hij bet papiertje bij den collecteur ten gelde zou gaan maken, was 't zoek en toen de man na een wanhopig zoeken, den col lecteur met zijn verlies bekend kwam ma ken, bleek het, dat de f 800 kort te vo ren door twee als werklieden gekleede personen ontvangen waren, 't Is der ju stitie nog niet gelukt, de dieven te snappen. Vraagt men zich af welke questiën er tusschen Nederland en Duitscbland be staan, dan komt men eerst op bet vraag stuk der zalmvangst. De Nederlandsche visseherijeii zouden niet ongaarne de zalm vangst op den Midden- en Bovenryn ge heel verboden zien, e-Iat de volwassen zalmen in de benedenrivier talrijker zou den worden, en de oeverstaten van den Rijn zouden den gesloten visclitijd voor de benedenrivier liefst nog met eenige maanden verlengen. Uit den strijd is een overeenkomst geboren, die der zalm rust geeft om zich te vermenigvuldigen en een voorschrift omtrent de netten, dat het doo- den van jonge visch belet. Is de zalm- vissclierij door deze bepalingen niet beter geworden dan vroeger Zijn de winsten in goede jaren niet aanmerkelijk hooger Een enquête zou spreken voor een gezonde beperking in bet visclibedrijfis dit op andere visscherijen ook niet van toepas sing Te Moscou en in de omstreken heeft bet in de laatste dagen buitengewoon veel gesneeuwd, waardoor verscheidene ongeluk ken plaats hadden. Zoo is onder meer op 4 kilometer van de stad, niet ver van den Nischinspoor- weg, een boer met zijn paard en slede, waarmee hij aardappelen en melk naar de stad braeht, ingesneeuwd. Toen men hem ontdekte, stak nog alleen de kop van het paard boven de sneeuw uitde ongeluk kige man lag dood op zijn aardappelzak ken. Fransche en Engelsche detectives hebben, naar de dagbladen melden, Vrij dagnacht een viertal beruchte internationale dieven in hechtenis genomen, die o. a. voor drie jaar twee millioen uit den postwagen OstendeBrussel en in Oostenrijk 700,000 francs stalen. De aanvoerder is er ook bijzekere Pau wels, die bij Bristol op een kasteel woont. In Parijs wordt een Nederlander ge zocht, Jean Jacques de Moor, die beschul digd wordt zijne vrouw den hals afgesneden te hebben. Hij is 36 jaar oud en klein van gestalte, heeft bruin haar en een knevel. De vermoordde ongelukkige heet Catbarine Monnern. „Htlder's Belang." Vereeniging tot verfraaiing en tot bevordering van den bloei der gemeente Helder. Verslas; over 1890. De jaarlijksche algemeene vergadering dezer Vereeniging werd jl. Dinsdagavond in't lokaal Tivoli alhier gehouden. Na de opening der bijeenkomst door den waarn. Voorzitter, den heer Mooy, werden de notulen der vorige al gemeene vergadering voorgelezen en goedge keurd. Vervolgens hechtte de vergadering hare goedkeuring aan 't navolgende verslag over 1890. „Ter voldoening aan het bepaalde in art. 7 der Statuten, heeeft het Bestuur de eer, van den staat en van de werkzaamheid der Vereenigtng het volgende verslag uittebrengen. In den loop der maand Juni werden, op ini tiatief van den Heer G. Buhse, de eerste stap pen gedaan om te geraken tot de stichting der Vereeniging, die zich de verfraaiing en de be vordering van den bloei der gemeente ten doel stelt. Een twaalftal personen, de heeren Beth- lehem, Biiter, Buhse, van Eek, Jaririg, Klooster- huis,' Mooij, Polviiet, Schilling, Timmers, de Waal en Zurmuhlen, vereenigden zich tot een voorloo- pig Comité en namen dc noodige maatregelen om de stichting der nieuwe Vereeniging te verzeke ren. Ontwerpen voor Statuten en Huishoudelijk Reglement werden samengesteld, aan het oor deel der inmiddels toegetreden leden onderwor pen, en wat betreft het ontwerp Statuten, daarop werd de vereischte Koninklijke goedkeuring ver kregen, zoodat de Vereeniging als reohtspersoon is erkend. Het twaalftal bestuursleden werd la ter tot een 24-tal uitgebreid en 5 hunner de heeren de Waal, Kloosterhuis, Buhse, Zurmuhlen en Mooy werden aangewezen om het uitvoe rend Comité uittemaken. De heer de Waal aan vaardde het voorzitterschap, terwijl de heer Mooy zich belastte met de betrekking van secretaris penningmeester. Een aantal donateurs en leden traden toe, wier contributie over het afgeloopen jaar heeft bedragen te zamen de som van f 313,25. Terstond nadat het Bestuur over eenige fond sen kon beschikken, toog het aan het werk om, ofschoon de zomer reeds ten deele verstreken was, der burgerij iets van haar werken en stre ven te doen blijken. Na gezette overweging werd besloten, om een 25-tal rustbanken te doen ver vaardigen en ze te doen plaatsen op verschillende plekken der gemeente. Met veel spoed werd dit besluit door een speciale Commissie, bestaande uit de heeren Bethlebem, Schilling en Zurmuh len, uitgevoerd. De som van f165 werd daar voor gevorderd. Over het algemeen bleek het, dat het publiek met de plaatsing der banken in genomen was. Veelvuldig werd vau de gelegen heid, om op een welgekozen plekje eens uit te rusten, door ouderen en jongeren gebruik maakt. Wel kostte het veel moeite om voor het 12-tal banken, geplaatst op gronden, aan's Rijks Waterstaat behoorende, vergunning tot plaatsing te verkrijgen, 's Jaarlijks moet daarvoor zelfs een recht betaald worden, 't Bedrag daarvan is 50 cents voor de bank aan de Binnenhaven en 10 cents voor iedere bank in de laan om 's rijks werf en op den Zeedijk. Doch de rustban ken waron eenmaal geplaatst en strekten ten be wijze, dat het bestuur met zijn werkzaamheid was aangevangen. 't Seizoen was te ver verstreken om in den loop des jaars nog iets meer in 't belang der Veree niging te verrichten, en in ce hoop en in de verwachting, dat in het jaar 1891, nieuwe plan nen ontstaan, overwogen en uitgevoerd zullen worden, besloot het bestuur zijn werkzaamheid ia het stichtingsjaar der Vereeniging". Helder 26 Maart 1891. Het Bestuur der Vereeniging C. D. ZURMUHLEN, Voorzitter. T. MOOY, 8ecretaris. De rekening en verantwoording, door 't Be stuur der vergadering aangeboden, werd door een Commissie, bestaande uit de hoeren P. J. Jans en J. Bakker onderzocht, en op haar advies goedgekeurd en vastgesteld. De ont vangsten hadden bedragen f313.25, de uitga ven f239.40, 't batig saldo was alzoo f73.85. In de plaats van de heeren J. De Waal en D. J. van Wijngaarden, beiden naar elders vertrokken, werden benoemd tot loden des Be- stuurs de heeren G. A. Sonstral eu S. Krij nen. Door den Voorzitter werden mede- deelingen gedaan omtrent de pogingen door 't Bestuur in 't werk gesteld om te komen tot beplanting van de Paralel- en Polderwe gen en van de ééne zijde van 'f Ankerpark; tot wegruiming van de «Peperbus" op 't Ha venplein en de stichting van een belasting kantoor meer in 't centrum der gemeente. Ten slotte werden door onderscheidene leden wenken en opmerkingen ten beste gegeven, die ten doel hadden het opruimen van eenige vuile plekken en slooten hier en daar en het verfraaien van het terrein nabij de nieuwe bebouwing in de Plantsoenstraat. Burgerlijke stand, gemeente Texel, van 8 14 April. ONDERTROUWD Jacob Huisman Cz. en Jannetje Gieles. Jan Hopman en Maria Witte. GETROUWD Jacob Paludanus en Naatje Stark. Gerrit Barhorst en Hendrikje Spigt. Arie Boon en Wilhelmina List. GEBORENHaartje, dochter van Maarten v. d. Vliet en Trijntje Brik. Willemina, dochter van Coinelis Dijker en Maria Francois Dekker. OVERLEDENAaltje Langeveld 4 j., doch ter van Arie Langeveld Az. en Neeltje Boon- acker. Heintje Kuyper, 15 j., dochter van Jan Knijper Gz. en Antje Dry ver. Marine en Leger. De 2de luit. C. E. Nardten, van het 5de ba- taillon 1ste reg. inf., wordt, met 17 onderofficie ren en minderen, van 17 dezer tot uit. Juni a.s., gedetacheerd bij het 5de reg. inf. te Utrecht, tot het houden van oefeningen met het korps genie troepen. Met ingang van 1 April 1891, is de kapt.- t. z. P. Lecomte, op zijn verzoek op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pen sioen van f2100 en een verhooging f1125 's jaars, voor werkelijk verblijf iu militairen dienst in 's Rijks overzeescbe bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Naar het Italiaansch. 27 ooo— //Aangenomen vroeg zy. z/Ja, op uwe aanbeveling," antwoordde Felicitas beschèiden. »Wel, dat doet me genoegen," sprak Marie verheugd. Zij geleidde Felicitas nu naar me vrouw Bressol. «Dat is mijn mama," zeide zij, haar voor stellende. /,Mamadit is het meisje, dat mij is aanbevolen en waarover ik reeds meer malen heb gesproken." Mevrouw Bressol sloeg bet oog op, keek het meisje onverschillig aan en vroeg koel ,/Zijt ge wees?" z/Ja," antwoordde Felicitas met neergeslagen oogen. //Ik geloof het ten minste." z/Ah dus een natuurlijk kind, dat door haar ouders verlaten is, niet waar Hoe oud zijt ge en wat deedt ge totnogtoe voor den kost Felicitas kleurde bij die ruwe vragen. Ma rie nam haar vriendelyk by de hand, terwijl Bressol met een afkeurend gebaar tot zijn vrouw zeide//Bahlaten wij onze lieve gast niet in verhoor nemen, Valentine Ga zitten, Felicitas, en eet wat vau deze biscuits, iutusschen kunt ge ons wat verhalen van uw bezoek aan mevrouw Dubielï." Marie kwam naast haar zitten en keuvelde vriendelyk met haar, terwijl mevrouw Bressol de ontvangen terechtwijzing zich weer in haar mode-journalen verdiept had. Marie be merkte, dat Felicitas niet op haar gemak was in tegenwoordigheid van haar trotsche mama. Op kiesche wijze wilde zij dit verhelpen. z/Kom," zei ze, »nu zal ik u myn vogels, myn bloemen en mijn kamer laten zien," en in een oogenblik waren beide meisjes weg. «Je noodigt fraaie gasten," zei Valentine, zoodra zij met haar man alleen was. «Een meisje, dat met de handen haar brood ver dient en den naam van haar ouders niet kent. Dat is wel passend gezelschap voor onze doch ter waarlijk z/Des te erger voor de ouders, die het kind wreedaardig verlieten," antwoordde Bressol. z/Ik begrijp niet dat het arme lieve kind daar schuld aan heeft." »Het is toch niet noodig zulk volk in ons huis te brengen," zeide Valentine boos. »Ik houd er niet van." //Valentine, je weet, dat ik in mijn eigen huis mij de wet niet laat voorschrijven," ant woordde Bressol koel.//Wanneer je als andere vrouwen je te thuis voelde by je man en je kind, en wanneer je de plichten der huis vrouw niet lichtzinnig verwaarloosd hadt, zou ik niet zoo spreken. Maar je gevoelt jo alleen °P j® gemak buiten je eigen huis, in de sa lons, op de bals en in den schouwburg. Ik laat dat begaan, omdat je nu eenmaal smaak hebt in luidruchige vermaken, ik betaal je toiletten en bovendien de juffrouw van gezel schap, die welstaanshalve je overal heen ver gezelt. Daartegenover behoud ik mijn recht om in miju huis het leven in te richten, zoo als het mij en mijn kind bevalt." wJa, je begraaft je met Marie tusschen vier muren en kiest goed gezelschap voor haar, jc bejaarde vrienden en nu ook een dienstbode. Je bent wezenlyk een teerhartig vader voor je eenig kind. Je bezorgt haar de schitte rendste vermaken, namelyk kanarievogels eu bloemen. Je geeft haar gelegenheid om een geschikt echtgenoot te kiezen by je schaak partijen met bejaarde vrienden. Ja, Marie zal later veel weten te vertellen van haar jeugd en van de bals en feesten, die zij heeft bijgewoond." Getroffen keek Bressol zijn vrouw in het spottend gelaat. Het was de eerste maal dat zij ernstig met hem over haar doch ter sprak, tot dusver was zij hem altijd behendig ontweken, als hij daarover begon. Laten wij het kind by haar poppen laten," had zij meermalen minachtend gezegd, en nu begon zy zelf en roerde daarbij een snaar aan, die onaangenaam in zijn binnenste weer klonk. »Dat is vandaag voor het eerst, dat je zelf over Marie begint te spreken, en die eerste woorden gaan gepaard met een aanklacht te gen myn liefde als vader. Geloof je werke lijk, dat Marie oud genoeg is om aan open bare feesten deel te neraon o Enkele maanden, ja soms weken zijn vol doende om aankomende meisjes tot volle ont wikkeling te brengen. Ik was gewoon haar als een kind te beschouwen, maar plotseling heb ik ingezien, dat zy tot jonkvrouw gerijpt is en recht heeft om in de gezelschappen te schitteren. Wij zouden weinig liefde toonen, als wij haar dit onthielden." wDat is zooIk denk er ook niet aan haar dit te onthouden, maar ik zal van mijn terug getrokken leven moeten afzien, want ik wil zelf zien, in welke kringen je Marie brengt. Ik zou niet graag mijn dochter op plaatsen zien, waar dames uit het Variété théater en dergelijke komen." «Zou het dan niet goed zijn, als wij in huis op haar zeventienden verjaardag een bal ga ven Marie is niet gewoon zich in groote gezelschappen te bewegen. In de ouderlijke woning zal het haar gemakkelijker vallen zich te gewennen aan haar nieuwe rol." wDat zal groote wanorde in ons huis bren gen.... maar als je denktvoor Marie doe ik alles.... Maar je zal toch wol zoo goed zyn voor de toebereidselen van het feest te zor gen Daarvoor ben ik niet berekend." »Natuurlyk," antwoordde zy met een vrien delijk lachje. //Je zult eens zien wat een goede huisvrouw ik kan zijn als ik maar wil." Op dat oogenblik kwam Marie weer in de kamer. Zij had Felicitas uitgeleide gedaan en haar laten beloven, dat zij spoedig nog eens terug zou komen. //Wij hebben besloten met je verjaardag hier in Huis een bal te geven," zei Bressol tot zijn dochter. «Vindt ge dat goed, Marie Als eenig antwoord op die vraag omhelsde het meisje vol vreugde haar papa. Het eerste bal! Wat schoon vooruitzicht voor een meisje." XVI. Er lag een brief open voor mevrouw Ro- sier. Hy luidde «Op bevel van den procureur der Republiek verzoek ik u morgen te elf uur aan het Pa leis van Justitie te verschijnen. PAUL DE GIBRAY, Rechter van instructie. «Ik begryp niet, wat ze van mij begeeren," mompelde zij «ik dacht, dat ze my eindelyk vergeten hadden." Hoewel tegen haar zin, ging zy op het be paalde uur heen en werd door Paul de Gi bray en den directeur van politie als een oude vriendin ontvangen. «Hebt ge gelezen van den dubbelen moord, die dezer dagen gepleegd is vroeg mijnheer de Gibray onmiddellijk na de gewone plicht plegingen. «Ja," antwoordde zij weifelend, daar zij be gon te vermoeden, dat men haar hulp in deze zaak verlangde, ondanks haar vroeger weigeren. «Wij staan in volslagen duisternis," ver volgde de Gibray. «Ik vrees, dat wij onze onmacht zullen moeten bekennen, als geen buitengewoon toeval of een buitengewoon ta lent zootils het uwe ons te hulp komt, mevrouw Rosier." »Ge bewijst my te veel eer," antwoordde Amata. Vroeger werd ik door wraakzucht aangespoord, maar nu ben ik oud, ik heb rust noodig." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1