't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL TWEE ERFGENAMEN. No. 1904 Zaterdag 16 Mei 1891. Negentiende Jaargang. Gemeenteraad van Helder. KALENDER DER WEEK. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 58 m. Onderg. 7 u. 56 m. Zondag 17 Pinksteren. Maandag 18 2e Pinksterdag. Dinsdag 19 Woensdag 20 Quatertemper. Donderdag 21 Vrydag 22 Quatertemper. Zaterdag 23 V. M. Totale Maansverduistering, ge deeltelijk hier zichtbaar. Zitting van Dinsdag 12 Mei 1891. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig 12 leden afwezig de heeren Go- verB, Franken, Hordijk, Bakker en Korver. Bij den aanvang der zitting bevond zich slechts één bezoeker op de tribune. Later kwamen er nog een paar. De notulen der vorige zitting werden, na de opening der vergadering, voorgelezen en goedge keurd. Met 9 tegen 3 stemmen werd goedgekeurd en vastgesteld het primitief kohier voor den hoofde- lijken omslag dienst 1891. Tegen stemden de heeren over de LindeD, Van Twisk en Verfaille. Na eenige toelichting door den Voorzitter, werd op voorstel van B, en W., met eeDparige stem men besloten, de gemeente-brandspuit no. 3, ge- stationneerd te Huisduinen, voortaan te plaatsen aan de Kooi in het Koegras. Aan den heer C. F. T. Soetens, gemeente-apo theker en directeur van het Ziekenhuis alhier, werd op zijn daartoe gedaan vsrzoek, wegens hoogen leeftijd, tegen 1 Juni e. k., een eervol ontSrleend, op voorstel van Commissarissen dA-veilingen, met dankbetuiging voor de ge- duMAv 14 jaren der gemeente bewezen belang rijke diensten. Op esn adres van den heer 8. Krijnen, aan nemer alhier, die de gemeente afstand van grond vraagt in de Dijkstraat, voor een 4tal door hem aldaar te stichten woningen, die hij aan de voor zijde van tninen wil voorzien, werd in zooverre gunstig beschikt, dat hij den daarvoor benoodig- den grond in huur erlangde, tegen betaling van f 10 per jaar. 't Besluit hiertoe werd met een parige stemmen genomen. Namens het Dag. Best. werd door den Voor zitter voorgesteld, met het oog op de uitgebreid heid der gemeente, de vele bureau werkzaamheden en het gevorderde toezicht op de gemeente werken, over te gaan tot de aanstelling van een tijdelijken opziohter, tegen een jaarwedde van f700. Het doel zou zijn, om dien opzichter voor den tijd van 1 jaar aan te stellen en, bij gebleken ijver en bekwaamheid, voor vast aan den dienBt der ge meente te verbinden. Ter aanbeveling van dit voorstel werd door den Voorzitter er op gewe zen, dat, bij ongesteldheid van den gemeente bouwmeester, er niemand is, die hem kan ver vangen. Berst door den heer over de Linden en later door den heer Zur Mühlen, werd het voorstel bestreden. Laatstgenoemde drong er op aan, te weten of dit voorstel in overleg en op verzoek van den heer Leijer werd gedaan. Het verwonderde spreker, dat, als door den gemeente bouwmeester hulp werd gewenscht, dit niet door hem schriftelijk werd aangevraagd. Ook door den heer Verfaille werd het voorstel niet onder steund, doch den raad gegeven, om bij buiten gewone werken een tijdelijken opzichter aan te stellen, 't Voorstel van B. en W. werd ver worpen met 7 tegen 5 stemmen. Védr stem den de heeren Van Neck, Vob, Groen, Maalsteed en de Voorzitter. Met eenparige stemmen werd daarop aan B. en W. machtiging verleend om voor buitengewone werken een tijdelijken opzich ter aan te stellen. Voorlezing geschiedt van 1. een missiere van den Commissaris voor den afslag van zeevisch alhier, den heer R. Tienstra2. een voorstel van B. en W. omtrent de exploitatie door de ge meente zelveen 3. een voorstel van den heer Korver betreffende dit onderwerp. De heer Tienstra kan in de conditiën, door den Raad ge steld, niet treden en biedt aan om, in plaats van f700, 's jaarlijks f150 huur te betalen. Hij stelt bovendien nog onderscheidene eisohen. Het Dag. Best. stelt voor het afslaglokaal niet te verhuren, en het voor ieder open te stellen een marktmeester en een afslager te benoemen en te beloonen en pCt. van de in het gebouw te ver- koopen, visch bij den afslag te heffen. Het voorstel van den heer Korver komt in onder scheidene opzichten met dat van B. en W. overeen het bevat echter een aantal bepalingen, waarvan gebruik kan gemaakt worden bij de samenstel ling van een reglement voor den afslag en van een instructie voor de beide beambten. Door den heer Van Neck werden eenige amendementen op het voorstel van het Dag. Best. voorgedragen, de strekking hebbende om te bepalen, dat de zit plaatsen in het lokaal voor den afslag publiek zullen worden verhuurd, dat de te benoemen beambten niet mogen zijn belanghebbenden bij den viscbhandel, en dat in plaats van pCt. te heffen, het bestaande tarief van rechten zal blijven gehandhaafd. Door den heer Van Neck werden zijne voorstellen tot wijziging verdedigd en toe gelicht door den heer Zur Mühlen werd ge wezen op de belachelijkheid van de aanbieding, door den Commissaris Tienstra gedaan en den wensch uitgesproken, dat bij gemeentelijke ex ploitatie van den afslag, het afslaan van risch aan de kade mocht verboden worden; door den Voorzitter werd verzekerd, dat het de wensch is van den hoofdingenieur v/d. waterstaat om den afslag aan de kade te doen verbieden. Verder werd door den Voorzitter een overzicht gegeven van hetgeen in deze is geschied en van het aller eerste adres van den Commissaris Tienstra en 23 belanghebbenden, om öf een lokaal te mogen plaatsen of zulks te vragen aan de gemeente. Hij verzekerde ten slotte, dat bij aanneming der voorstelling van B. en. W., zij 't ook gewijzigd, de visebkoopers zeiven een geldschieter kunnen benoemen. Op voorstel van den heer over de Linden werd met eenparige stemmen besloten, het door den heer Korver ingeleverde stuk in handen te stellen van het Dag. Best., ten ge- bruike bij de samenstelling der verdere voor schriften mede met eenparige stemmen werd tot exploitatie door de gemeente besloten en werden de wijzigingen, door den heer Van Neck voor gesteld, aangenomen. Met het oog op te houden verkiezingen werd met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen, om de gemeente te verdeelen in twee wijken en dus twee stembureaux te doen zitting nemen 't eene in de Bouwzaal, 't andere in het Gymnastieklokaal in de Weezenstraat. De Verordening tot regeling dezer aangelegenheid werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Er werd gelezen een missive van den heer D. van Peursen, president der Heldersche Harmonie kapel, houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas, in 't belang dier Vereeniging, welke van tijd tot tijd voor de ingezetenen wenscht op te treden. Door B. en W. werd voorgesteld, met bet oog op de ambitie der leden van deze Vereeniging, dit jaar uit den post „Publieke Ver makelijkheden", waarvoor f150 is uitgetrokken, f 50 af te staan. De heer Zur Mühlen steunt dit voorstel, met het oog op de ervaring, die hij heeft opgedaan omtrent een vroeger hier bestaan hebbend muziekkorps, doch de beer over de Linden bestrijdt het toestaan van een subsidie, juist tengevolge zijner herinnering aan de voormalige hoempa's, die hij wel een rijksdaalder had willen geven, als ze maar ophielden. De heer Zur Mühlen verzekerde daarop, dat hij de beoefenaars der muziek wil aanmoedigen de heer Van Neck daarentegen meende, dat het niet op den weg ligt van den Raad. Na dat de heer Oudenhoven had opgemerkt, dat, als de kapel het reeds ver had gebracht op muzikaal gebied, er geen aanvraag om subsidie zou zijn ingekomen, werd het voorstel om een subsidie toe te staan, met 7 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Oudenhoven, Zur Mühlen, Maalsteed, Groen en de Voorzitter. Voor kennisgeving werden achtereenvolgens aangenomen de navolgende mededeelingen 1. dat aan het Raadsbesluit tot het aangaan eener geld leening, ad f 30.000, de vereischte hoogere goed keuring is verleend2. dot door het Bestuur der Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging „Oefening kweekt Kunst," voor 't gebruik van het lokaal in de Weezenstraat voor iedere zitting van 't Stem bureau f 3.wordt berekend3. dat de Minister van Binnenlandsche Zaken een jaarlijksch subsi die van f 3000 en eene bijdrage in ééns van f 400 ten behoeve eener Zeevaartkundige School in deze gemeente heeft toegezegd, onder de noodige voor waarden. (Aan eene Commissie van 6 leden, be staande uit de heeren Vos, over de Linden, Zur Mühlen, Van Neck en Franken, is opgedragen te onderzoeken de mogelijkheid om, met de gestelde voorwaarden, het aanbod der Regeering te aan vaarden)4- dat voor de inning der gemeentelijke opcenten op de Rijks direote-belastingen aan den Ontvanger dier middelen toekomt de som van f882.54; 6. dat door de gemeente over 1890 als vergoeding van 't Rijk in de kosten voor het La ger Onderwijs te veel is ontvangen de som van f 132.126 6. dat HH. Gedjep. Staten hunne goed keuring hebben gehecht aan 't Raadsbesluit, om f 50 af te staan aan de kas der Westfriescbe Kanaal-Vereeniging. (Bij deze kennisgeving wordt de Voorzitter bij acclamatie tot vertegenwoordi ger dezer gemeente bij bedoelde Vereeniging be noemd); 7. dat de heer D. H. Dietz voor zijne benoeming tot lid der Commissie voor Middelbaar Onderwijs heeft bedankt8. dat HH. Gedep. Staten hebben goedgekeurd het voljaars-kohier voor de belasting op de honden9. dat voorgenoemd College onderscheidene 'oedenkingsn heeft gemaakt op de door den Raad ter goedkeuring opgezonden verordeningen tot heffing en invordering van school gelden op de gemeente scholen, en 10. dat de heer dr. P. Bakker met ingang van 1 Augustus e.k. wenscht ontslagen te worden uit zijn betrekking van gemeente-geneesheer. Op de navolgende ingekomen stukken werden beslissingen genomena. gunstig beschikt op 't adres van den adjndant-onderofficier K. J. de Jong, om ontheffing van een deel van zijnen aanslag in de hoofd, omslag dienst 1890, wegens vertrek uit de gemeenteb. afwijzend op het ver zoek van den heer J. H. Mens om het Kanaal- pand van het pontveer tot den mond van het Held. Kanaal als vischwater te mogen pachten voor f 100 per jaar en c. mede afwijzend op een adres van de heeren J. Staving» en D. van Peur sen, om een muziektent te mogen opslaan en muziekuitvoeringen te mogen geven aan den K^- naalweg aan den berm van het Heldersche kanaal. Ter voldoening aan het voorschrift der kieswet, werd, bij acclamatie, benoc.md tot Voorzitter van het Stembureau no. 2, d$ Wethouder, de heer Maalsteed. Naar aanleiding eener vraag van den heer over de Linden, werd door den Voorzitter geantwoord, dat hem van het tot stand komen der telefoon niets bekend isdoch dat hij omtrent de paar dentram heeft vernomen, dat deze zal worden uitgevoerd. De Zitting werd hierop gesloten. NIEU WSTIJDINGEN. HELDER, 15 Mei 1891. Jl. Woensdagnamiddag werd onder pre sidium van den heer Th. J. Waller, in het Cafd //Vlas en Korenbeurs," te Anna Pau- lowna, een algemeene vergadering gehouden door de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofddiatrict Helder. Er waren in 't ge heel 9 leden tegenwoordig. Bij de opening der vergadering werd door den Voorzitter me degedeeld, dat onderscheidene omstandigheden hebben aanleiding gegeven, dat het Bestuur niet heeft voldaan aan 't voorschrift, dat er voor de verkiezing van een candidaat twee algemeene vergaderingen moeten gehouden worden. Mededeeling werd gedaan, dat in de vergaderingen der plaatselijke kies vereen igin- gen te Anna Paulowna, te Wieringen en te Petten, die respectievelijk door 13, 19 en 13 leden werden bijgewoond, met eenparige stem men tot candidaat is gekozen het aftredend lid der Tweede Kamer, de heer S. T. Land, terwijl door de kiesvereeniging te Burg op Texel nog de keuze moet geschieden, waar schijnlijk in de den volgenden dag te houden bijeenkomst, Door 3 der aanwezige leden, die tot geene plaatselijke Kiesvereeniging be- hooren, werd nu nog gesterad over een can didaat ook deze stemmen vereenigden zich met de andere op den heer Land. In 't ge heel zijn dus nu reeds door deze vereeniging 48 stemmen op den heer Land uitgebracht. Er zou nu nog een lid van 't bestuur, ter vervanging van den heer Van Voorn veld, die bedankt heeft, moeten gekozen worden. Ook moest de rekening en verantwoording van den penningmeester ter tafel gebracht en onder zocht worden. De agenda vermeldde echter die onderwerpen niet, en uitstel tot een vol gende bijeenkomst werd daardoor noodzake lijk. Met de mededeeling, dat de caudida- tuur van den heer Land in de in dit district verschijnende couranten zal worden vermeld en aanbevolen, werd de vergadering gesloten^ »Helder's Harmonie-Kapel kon het niet zoover brengen, dat zij de meerderheid der in de zitting van jl. Dinsdag aanwe zige Raadsleden wist te bewegen, haar een jaarlijksch subsidie toe te kennen. De Kapel geeft a s. Zaterdag een uitvoering in Tivoli, onder directie van den heer W. Wernecke. Een bezoek aan de uitvoering dezer jeugdige, ijverige Vereeniging kunnen wij wel aanbevelen. Van verschillende zijden is in den laatsten tijd de vraag tot ons gericht, of in den loop dezes jaars werkelijk de ver kiezing moet plaats vinden van twee leden voor den Raad dezer gemeente, die noodig zijn, tengevolge van de bij de jongste 10- jarige volkstelling gebleken uitbreiding der bevolking. Thans zijn we in staat gesteld, medetsdeelen, dat de uitbreiding van het aantal leden van den Raad met p°. Sep tember e. k. werkelijk zal plaats hebben, en dat de verkiezing voor die twee nieuwe leden, tegelijk met de verkiezing wegens periodieke aftreding, op den derden Dins dag in de maad Juli zal geschieden. De kiezers, en inzonderheid de besturen en leden van kiesvereenigingen, kunnen dus eerlang hun aandacht wijden aan de voor bereiding van 'tverkiezingswerk. Deleden van den Gemeenteraad, die dit jaar, vol gens den bestaanden rooster, aan de beurt zijn om af te treden, zijn de heeren P. Groen, T. C. Govers, L. W. F. Oudenho ven, J. Vervaille, J. G. R. Vos en C. D. Zurmublen. De datum, waarop de verkiezing voor leden van den Raad moet plaats hebben, is 21 Juli. Woensdagmorgen omstreeks half ne gen ontstond een geweldige brand in de stoommeelfabriek »De Sleutels", van de firma De Koster Co., te Leiden. De brand nam dadelijk over het gebeele gebouw zulk een omvang, dat aan blus- schen niet te denken viel. De vlammen sloegen aan alle kanten uit en verhieven zich hemelboog. De hitte was onverdragelijk, zelfs op geruimen afstand, zoodat de spuitgasten met de slangen op grooten afstand moesten blijven. De brand is vermoedelijk ontstaan door het warmloopen van een wals. Toen men het ontdekte was bet te laat. Door de trekking of zuiging van de ventilators werd het vuur aangewakkerd. Om half eff was het gedeelte van bet gebouw, waar de maal werktuigen stonden, geheel uitgebrand, en waren de muren in gevallen doch toen begonnen de silo's in J het andere gedeelte te branden, waar een groote hoeveelheid graan aanwezig was. Alles ging in vlammen op Het verbrande gebouw was pas 8 jaren oud. Dinsdag wa ren er voor het eerst 3 nieuwe machines in werking gesteld. De schade is zeer groothet verbrande gebouw met machines en voorraad meel bedraagt minstens f150.000. De op te richten Cadettenschool zal, naar men meldt, te Alkmaar worden ge vestigd en eerst in 1893 worden geopend, zoodat in 1892 nog op de gewone wijze een toelatings-examen voor de Kon. Mili taire Academie zal plaats hebben. Vad.«) De navolgende advertentie kwam de zer dagen in het »N. v. d. D.c voor: Dames en heeren Een jongeling en een meisje, uit zeer netten stand, doch zonder fortuin, die elkander liefhebben, zien hnn geluk bedreigd, doordat de vader van het meisje haar wil uithuwelijken met een gefortuneerd persoon. Tot wanhoop gedreven, trachten zij nu door deze adver tentie een kapitaaltje bijeen te krijgen, om spoedig te kunnen huwen. Zjj doen een beroep op uwe mildheid (vooral van hen die weten wat liefde is en wachten gaarne geldzendingen, groot en klein, per brief in, onder mottoVan iedere zending zal dankbaar melding wor- den gemaakt, c Fin du siècle, of niet Correspondentie. C. merkt op, dat, nu de tijd zeer nabij is, dat e weer, evenals verleden jaar, herhaaldelijk eeu bezoek gaan brengen aan de badplaats Huisduinen, de weg naar het Bad Paviljoen nog wel eenige verbetering zou vereisclien. Hij zegt, dat we ten vorigen jare nog in 't geheel niet verwend zijn geraakt door een gemakkelijk te bewandelen pad derwaarts, doch hoopt dat men nu eenige ver betering moge aanbrengen, teneinde den tocht derwaarts, inzonderheid voor dames en kiuderen, te vergemakkelijken. Met een bekend rollend werktuig zou z. i. de weg behoorlijk gelijk ge maakt en van zeer lastige oneffenheden bevrijd kunnen worden. Programma van hot 2de Zomer Concert, op MAANDAG 18 MEI 1881, (2de Pinksterdag) 's namiddags 21/4 uur. 1, Marche Indienne, sur/,Le Tour du Monde", Desbillemont. 2. Vorspiel zu der Oper: Loreley", Max Brnch. 3. Ein Albumblatt", Richard Wagner. 4. Grande Fantasie de l'o- péra «Lakmé", Leo Deslibes. Pauze. 5. Ouverture i/De Prè aux Clercs", F. Herold (le uitvoering). 6. Fantasie über beliebte Lieder, Eduard Strauss. 7. /,Aogelo Walzor", aus der operette »Ein Pfingsten in Florenz", Alphons Czibulka. Burgerlijke stand, gemeente Texel, van 7 12 Mei. ONDERTROUWD Dirk Buijs en Fijtje Eel- man. GETROUWDCornelis Smit Hz. en Maria Witte, Simon Dijt Hz. en Antje Schraag, Jan Koning en Neeltje Hillenius, Cornelis Stroomer en Maria Zijm. GEBOREN Antje, dochter van Willem Vis ser en Trijntje Kalis. OVERLEDENBertus Cornelis Kikkert 2 jaren, zoon van Pieter Kikkert Jz. en Geertrui- da Stoepker. Dirkje Visser, 93 jaar, weduwe van Sijbrand Dijker. Trijntje de Wijn, 71 jaren we duwe van Douwe Mets. Marine en Leger. Hr- Ms. schroefstoomschip „Bonaire" is iu het droge dok te Willemsoord opgenomen tot her stel der schade, welke het op de terugreis uit Naar het It'aliaansch. 34 ooo— XXII. Ten huize van den heer Bressol was een talrijk gezelschap bijeengekomen om den zeven tienden verjaardag van Marie feestelijk te vieren. De jonge dame zat in een eenvou dig wit kleed naast haar mama, die zelf geen moeite gespaard had om een lief voorkomen te hebben. Rond de beide dames had zich een kring gevormd uit Valentine's vriendio nen en bekenden uit de Parysehe wereld. Bressol had zelf weinig vrienden genoodigd, dus had zijn vrouw gezorgd voor een goede vulling der groote zalen. Daar meldde een bediende: «Maurice Vasseur." Valentine ging hem dadelijk te gemoet, ge leidde hem naar haar man en zei//Ik stel je Maurico Vasseur voor, redacteur van een courant, een geestig man, die de gesprekken van ons gezelschap zeker boeiend zal maken. Op een bid heeft hy mij eens beschermd te- tegen een onbeschaamd heer en sedert dien tyd beschouw ik hem als vriend." «De vrienden mijner vrouw zijn natuurlijk ook de myne," sprak Bressol meer beleefd dan gewoonlyk. Daarop wandelde Valentine aan Maurice's arm door de zaal. Na een paar onbeduidende woorden zei zeAls ge hier dik wij fs wilt komen, dring dan van avond in de gunst van mijn man, want als ge hem niet bevalt, zal het mij nooit kunnen gelukken u onder de intieme huisvrienden te laten mee tellen. Mijn man staat op zijn stnk, behalve tegenover zijn dochter. Ik zal u nu aan Ma rie voorstellen en en daarna moet ge u van avond geheel met mijn man bezighouden. Kunt ge schaakspelen Dat doe ik zeer gaarne." Vraag Bressol dan om een partij met u te spelen, dat is de beste weg om met hem op een goeden voet te komen," zeide Valen tine, terwyl zij hem naar haar dochter ge leidde om hem met een paar woorden voor te stellen. Onmiddellijk daarna vervolgde zij «Laten wij nu naar de speelzaal gaan en denk er aan, dat ge mijn man u tot vriend maakt." Zij wilde juist weer naast haar dochter gaan zitten, doch zij verstijfde bijna van schrik. Daar riep de knecht z/Mynheer Paul de Gibray mijnheer Al- bert de Gibray." Ja, de grijze ernstige man, die daar op den drempel stond was Paul de Gibray, haar eer ste liefde, de vader van haar eerste kind. Zij kon hem niet ontvluchten, neen, als vrouw des huizes moeit zij hem begroeten. Voor af wilde zij echter weten of de Gibray hier kwam als genoodigd door haar man, of dat hy ongenoodigd verscheen om haar rekenschap te vragen over haar trouweloosheid. z/Wie zijn die twee heeren?" vroeg zy aan Marie. «Heeeft je papa hen misschien genoo digd z/De jonge heer is een leerling van mijnheer Servet," antwoordde Marie kleurend. //Wij leerden hem kennen in het atelier van den schilder en Papa heeft hem met zyn papa op ons feest genoodigd." Paul de Gibray was intussehen met zijn zoon langzaam in de zaal voortgetreden. //Daar is ze", fluisterde Albert zijn papa toe. «Die engel in dat witte kleed, zie eens goed papa, en zeg mij dan, of zij niet waard is uw schoon dochter te worden." rEen lief schepseltje dat is waar," ant woordde de Gibray. //Maar bedenk wel, dat je nog veel te jong bent om De woor den bestierven op zijn lippen, toen Valentine met vroolyk gelaati op hem toetrad. Zij wilde beproeven of hij haar nog kende na een schei ding van twee-en-twintig jaar. Doch zijn plot seling verbleeken verried haar maar al te duidelyk, dat hij haai' herkend had. Zij ver bleekte nu ook maar keek hem smeekend aan en legde een vinger op haar lippen. Hij be greep dien wenk en knikte, doch zyn gelaat bleef stroef. «Welkom in mijn huis," lnidde haar groet. «Mag ik n aan mijn dochter voorstellen Mijn man is op dit oogenblik in de speelzaal." Marie reikte Albert onbeschroomd de hand en wendde zich toen met een vriendelyke be groeting tot zyn vader. Doch na de eerste woorden zweeg zij schuchter stil en keek Al bert aan, alsof zij hulp-ïvan^hem verwachtte. Hoe kon de vader van zoo'n vroolijk, bemin nelijk jonkman toch zoo somber en dreigend haar aanzien Kwam dat door zyn ambt, dat strengheid eischt tegen dieven en moor denaars Albert trachtte het somber stilzwijgen van zijn papa te vergoeden door tegenover Marie zoo voorkomend en vriendelijk te zyn, als slechts mogelijk was. Daardoor kreeg Gibray gelegenheid Valentine toe te fluisteren«Ik moet u spreken onder vier oogen." Zij knikte en voerde hem langs omwegen naar do oran jerie. Hier was zij tamelijk veilig. Gibray ging zitten, doch zij bleef staan en zeide i/Het zou misschien beter geweest zijn, wan neer wy vreemden voor elkaar gebleven wa ren, nu wij alleen door een toeval tot elkaar gevoerd zyn." »Dat zou wel naar uw zin geweest zijn, maar ik denk er anders over. Waarom hebt ge mij verlaten, nadat ge voor God roeds mijn vrouw waart Ik weet hetik werd u reeds te veel. Maar waar is ons kind gebleven Waar is mijn dochtei Antwoord mij, of ik zal het u vragen in tegenwoordigheid van uw man z/Heb meélijden met mij," kermde Valen tine. »Ik weet niet, wat van ons kind ge worden is. Toen het schepseltje twee dagen oud was, liet mijn broeder het weghalen met bedreiging, dat hij mijn schande publiek zou maken, als ik het kind terugeischte. Ik moet bekennen, dat ik blij was, want het kind was nu in goede handen en ik had geen vrees er meer voor. Ik was toen lichtzinnig en leefde liefst alleen voor myn pleizier. In de provin cie leerde ik Bressol kennen. Hy hield mij voor een fatsoenlijk meisje en trouwde my. Sedert dien tijd ben ik voor hem een trouwe echtgenoote en moeder van een engel-reine dochterDoe nu wat gij wilt, ik zal mij wel door snelwerkend vergif aan de schande ont trekken." //Ik moet eerst zeker weten, dat het kind door uw broeder werd ontvoerd, voordat ik beloof u te sparen," sprak Gibray na cenig peinzen. wKunt ge bewijzen geven rOcli God, neen," klaagde zij. «Die brief van mijn broeder heb ik natuurlijk op sfaan- den voet verscheurd. Ik zweer eehter dat ik u de waarheid heb gezegd." //Schrijf dan den naam en het adres van uw broeder in mijn notitieboekje," sprak Gibray. «Ik zal my tot hem wenden. Uw geheim zal ik bewaren, tot ik antwoord heb, en van zijn brief zal afhangen, wat ik verder doe. Twee- en twintig jaren heb ik u gezocht, om u naar mijn kind te vragen nu ik u gevonden heb, zult ge mij niet ontkomen. Waar zijt go al dien tyd geweest?" Valentine schreef den naam van haar broe der in het notitieboekje en gaf daarbij Londen op als zijn laatst bekende verblijfplaats. Straat of nummer wist zy niet. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1