't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TWEE ERFGENAMEN. No. 1906. Zaterdag 23 Mei 1891. Negentiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >5 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT «i ZUIDSTRAAT. Aavertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 52 m. Onderg. Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag 29 Zaterdag 30 8 u. 2 H. Drievuldigheid. H. Sacramentsdag. Laatste Kwartier. HELDER, 22 Mei 1891. Dinsdagavond had in //Musis Sacram" een algemeene vergadering plaats van de ver- eeniging //Liefdadigheid naar Vermogen", on der voorzitterschap van den heer C. D. Zur Muhlen. In zijn toespraak betreurde de voorzitter 't vertrek van 't ijverig bestuurslid J. L. Bom- mezyn en heette de aanwezigen welkom. Ver der werd aangevoerd dat *L. n. V." steeds in overeenstemming handelt met kerkelijk en burgerlijk Armbestuur; dat in December 1890 reeds een bedrag was bijeengebracht van f1900 en dat men steeds op ruimer bijdragen bleef hopen. Ten slotte werd de wenscb uit gesproken,: dat »L. n. V." steeds een sieraad voor den Melder en een steun voor behoefti- gen mocht blijven. De notulen werden voorgelezen door den secretaris J. Brouwer en daarna goedgekeurd. Aan 't verslag ontleenen we 't volgende De eerste zitting werd gehouden op 20 Febr. 1891 en daarbij werden door 38 personen aanvragen om ondersteuning gedaan. De aan vragers klommen later tot 119. Aan giften ineens werd uitbetaald f 147,50; aan weke- lykschen onderstand f322.16, aan renteloozc voorschotten f 68. De opmerking werd gemaakt, dat bedelaars vaak veel meer aan de huizen konden opha len, dan de ondersteuning van »L. n. V." kou verstrekken. Aan een behoeftige had men een petroleum-wagen in jjruikleen gegeven, die f 40 kostte en een orgeldraaier was geholpen met f 10 tot reparatie van zyn instrument. Ook waren reeds 6 ouden van dagen ergens uitbesteed. Als bestuurslid in plaats van den heer Bom- mezijn werd gekozen de heer H. H. J. Nas. Daar de bedeelden meestal boven de zestig jaar zijn, een zelfs van 90 jaar, deed 't bestuur 't voorstel om een Huis voor oude mannen en vrouwen op te richten, waarin 30 personen konden opgenomen worden. Hier over werd door velen 't vroord gevoerd, daar 't voorstel zoowel verdedigers als bestrijders vond - een ware strijd tusschen pessimisme en optimisme. Hoe wenschelijk men de zaak ook achtte, men vreesde aan de eene zijde, dat zrL. n. V." boven hare krachten zou gaan. Zelfs werd een voorloopige begrooting der stich ting door den heer A. Klik voorgelezen. Eindelijk kwam men overeen, dat 't voorstel in beginsel werd aangenomen en 't bestuur tot verdere stappen gemachtigd. Als een verblydend verschijnsel kon de voorzitter mededeelen, datgeldeu door een com missie tot stichting van een monument voor wijlen Dr. Vogelpoel en wel de som van f900die niet gebruikt waren, zouden afge staan worden, wanneer men tot 't stichten van een dergelijk huis kon overgaan. Een opwekking werd door den voorzitter gedaan om de inkomsten der Vereeniging te doen toenemen. Men besloot dat de Commissie van Huisbezoek zou worden uitgenoodigd dit plan in de hand te werken. Een voorstel tot het houden van een lezing voor dat doel op een der volksbijeenkomsten, in 't najaar, vond veel ondersteuning, daar ook de heer T. Mooy, als voorzitter der Volksbijeenkomsten, dadelyk beloofde zijne medewerking te willen verlee- nen. Ook zou men 't Gemeentebestuur ver zoeken nu en dan een collecte te mogen hou den. Verder werd 't denkbeeld opgeworpen een Fancy-Fair te houden en kinderen op te wekken in busjes voor de Vereeniging gelden in te zamelen. Nadat over 't een en ander van gedachten was gewisseld, werd de vergadering gesloten. We twijfelen niet of deVereeniging ffL. n. V." dat een prijzenswaardige werkzaamheid ontwik kelt en in den korten tijd van haar bestaan reeds zooveel nut heeft gesticht zal voortdurend den steun der burgerij ondervinden. Is 't plan tot 't stichten van een Huis voor oude mannen en vrouwen grootsch, maar misschien eenigszins gevraagd uit een financiëal oogpunt, de of fervaardigheid is groot en we twijfelen niet of burgerlyke en kerkelijke autoriteiten zullen de zaak met alle krachten steunen, te meer daar samenwerking hier wellicht bezuiniging kan geven en 't nut van een dergelijke instelling zeker door niemand zal betwist worden. De minister van Binnenlandsehe zaken Gelet op art. 99, laatste lid, der wet van 4 Juli 1850 (.Staatsblad" no. 37); Heeft goedgevonden Met wijziging der beschikking van zijn toen- maligen ambtsvoorganger, van 4 Februari 1888 no. 561, afd. BB, voor zoover daarbij de ge meente den Helder is aangewezen als onder kiesdistrict van het hoofdkiesdistrict ien Hel der voor .de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, die gemeente te splitsen in de twee volgende onderkiesdis tricten van dat hoofdki esdistrict lo. onderkiesdistrict den Helder, de afdee- liugen I, II, III en IVvan afdeeling V van de Buitenhaven de gebouwen no. 1 tot en met 17 van afdeeling VIIIvan de West straat de gebouwen no. 1 tot en met 61, van de Achtorgracht, westzyde, de gebouwen no. 1 tot en met 32, de Koogersteeg, Schippersteeg en Waagsteeg van afdeeling IX de Biersteeg van afdeeling Xvan de Spoorstraat de ge bouwen met oaeven nummers 1 tot en met 97, en de Vlamingstraat 1ste en 2do Vroonstraten, Hoogstraat. Ie en 2de Koningstraten, Prin senstraat, Spuistraat, Moleugracht, Landsteeg, Kuiperstraat, Doolhof, Oostslootstraat, Oost- steeg, Loodsgracht, Koningdwarsstraat, Stati onstraat, Plantsoenstraat en spoorwegstation van afdeeling XI, Huisduinen, de Heldersche en Huisduinerpolder en het fort Erfprins 2o. onderkiesdistrict den Helder: de afdee- lingen VI en VIIvan afdeeling V van de Buitenhaven de gebouwen no. 18 tot en met 46 en het Ankerparkvan afdeeling VIII, van de Weststraat de gebouwen no. 62 tot en met no. 116, Achtergracht, westzijde, de ge bouwen no. 33 tot en met no. 81 en de Wind- steeg, Bakkersteeg, Doksteeg en Nienwekerk- plein van afdeeling IX, Westgracht, Keizer straat, Palmstraat, Californiestraat, Breewa- terstraat, Weezen straat en Diakoniestraat; van afdeeling X van de Spoorstraat de gebouwen gemerkt met eveu nummers 2 tot en met 140, en de Eerste Molenstraatvan afdeeling XI Koegras of Buitenveld. Met het oog op de den 9 Juni a s. te houden verkiezing van één lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, herin neren wij er aan, dat het hoofdkiesdistrict Helder voor die verkiezing is samenge steld uit de gemeenten Anna Paulowna, Callantsoog, Helder, Petten, Terschelling, Texel, Vlieland, Wieringen en Zijpe. Bij het departement van koloniën is Zaterdagavond (16 dezer) het volgende telegram van den gouverneur van Suriname ontvangen, dat dienzelfden dag uit Para maribo verzonden werd „Volmaakte kalmte houdt aan." Maandagochtend (18 dezer) volgde een nader telegram, luidende: „Rust blijft ongestoord. Seinen laat ik verder na." („Stct.") In een te 's-Hage ontvangen en aan het »Vad." ter inzage verstrekt telegram wordt nader bevestigd, dat de Staten tot den minister van koloniën het telegraphisch verzoek hebben gericht een oorlogsschip naar Suriname te zenden. Naar wij vernemen, heeft deEngel- sche gezant te 's Gravenhage zich tot den Minister van Buitenlandsche zaken gewend, ten einde schadeloosstelling te vragen voor de schade aan eigendommen van Engelschen in Suriname, toegebracht bij de jongste onlusten. Te Nijeschojt, een uur afstand van Heerenveen, keerde Maandag de landbou wer J. Huisman van de jaarmarkt te Oude- schoot terug. By zijne komst in de woning vond hij zijne jonge vrouw, met wie hij pas sinds een jaar getrouwd was, niet aan wezig. Bij de deur ontdekte hij bloed en zag hij het kabinet opengebroken. Na eeni- gen tijd gezocht te hebben, vond hij zijne vfouw vermoord in het hooi liggen- Wie den moord gepleegd heeft, ligt nog in het duistermen heeft in het geheel geen vermoedens. Reeds is het gerecht van Heerenveen naar Nijeschoot vertrokken om een onder zoek in te stellen. Hoeveel en wat er ver mist is, is nog niet bekend, aangezien de man in zijne verslagenheid daarvan geen opgave weet te doen. Maandagmorgen is de Officier van Jus titie met twee Rijksveldwachters weer naar Nijeschoot vertrokken. Het lijk is in een kist vervoerd naar Heerenveen. De schou wing geschiedde denzelfden middag door de doctoren Kijlstra en Rinkes. De vermoedelijke dader van den moord is Dinsdag-ochtend gevankelijk te Heeren veen binnengebracht. Hij is een verloopen metselaarsknecht, den laatsten tijd te Jo- hannisga woonachtig en zeer slecht ter naam staand. Reeds moet hij zooveel heb ben uitgelaten, dat er aan zijne schuld geen redelijke twijfel bestaat. Aan het „Nieuws v. d. Dag" wordt nog het volgende gemeld De veehouder Hendrik Huisman en zijn knecht waren naar de Oudeschootermarkt. De vrouw bleef alleen thuis. De knecht kwam even eerder thuis dan de boer en ging, daar [de deuren open stonden, in de woonkamer. Bij de tafel stpnden een stoel en een stoof en daarnaast lagen de kousen, waaraan de vrouw aan het stoppen was geweest. De vrouw-zelf was niet in de kamer, en nadat de knecht, een 18-jarig jongmaatje, even thuis geweest was, kwam ook de boer thuis. De knecht deelde hem mede, dat de vrouw niet in huis was, en ofschoon beiden van gevoelen waren, dat zij eren naar de buren, die op een paar honderd meter afstand wonen, of bij een in de onmiddellijke nabijheid wonenden broeder was, werd daar ook niet verder aan gedacht. Het duurde echter nog al ecnigen tijd cn men begon bij de buren te vragen of Jeltje daar ook was. Niemand had haar gezien en met behulp der buren ging men zoeken. De toestand laat zich niet beschrijven, toen men in het hooivak het lijk van de ongeluk kige vermoorde vrouw vond. In allerijl werd de politie uit Oudeschoot ontboden, die per rijtuig naar Heerenveen ging om den officier van justitie eu den burgemeester de misdaad te melden. Uit het onderzoek bleek, dat de ongelukkige, een krachtige 38 jarige vrouw, tengevolge vau een slag op het achterhoofd is overleden, en dat uit hel kabinet een landbouwboekje met ruim f 200 aan papiergeld is ontvreemd. Men veronderstelt, dat de vrouw midden op den dag, tusschen elf en een uur. in de woonkamer is vermoord en daarna door de zomerwoning naar de schuur in het hooivak is gebracht, ofschoon men door het huis geen bloedsporen heeft kunnen ontdekken, hetgeen doet vermoeden, dat de moord door meer dan één persoon is gepleegd. De verslagene was bijna een jaar gehuwd geweest. In den nacht, op den moord volgende, heb ben twee rijksveldwachters, Kiel en Godschalk, een persoon opgehaald, wonende te St. Jo- haDnesga. Dezen heeft men den volgenden morgen, toen reeds vroeg de officier van jus titie weer daar .ter plaatse was, bij het lijk gebracht. Men gelooft niet, dat hij de dader istenminste geen hst minste "blijk, dat dit verraadde, moet door hem gegeven zyn. De verzegelde lijkkist is des namiddags om een uur te Heerenveen op Crackstate, de plaats der rechtbank, aangekomen, alwaar het lyk door de dokters Kijlstra en Rinkes geschouwd is. Van het verdere onderzoek is nog niets bekend. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen, zal, overeenkomstg het bij koninklijk be- slnit van 18 Januari 1886 No. 1 Staats blad No. 10) vastgestelde reglement voor die examens, aanvangende den 9den Juni, te 91/j uur, zitting houden te Gronin gen, in het Raadhuis aldaar. De directeur, de heer M. A. J. Los- gert, heeft vastgesteld het plan der 337ste Nederlandsche Staatsloterij van f 1,036,000 bestaande uit 21,000 loten, uit 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt ten kantore van den directeur op het Bin nenhof geopend op 17 Juni en gesloten op 11 Sept. De trekking begint 20 Juli en eindigt 10 Oct. a s. De Rechtbank te Leeuwarden heeft Vogeltje W., oud 24 jaren, die den 11 en Maart 1.1. haar pasgeboren kind-opzettelijk van het leven heeft beroofd, wegens kin- Idernioord veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Uit Tilburg meldt men van 19 dezer: Heden voormiddag omstreeks 11 uur werd plotseling een enkele maar.hevige donderslag gehoord, die een bliksemstraal op den voet volgde. De huizen dreunden nog op hunne grondvesten, toen er een regen- en hagelbui losbrak, vergezeld van een windhoos, die maar een paar minuten aanhield. In dien korten tijd is echter een aanzienlijke schade aangericht. Op vele plaatsen werden geheele rijen pannen van het dak geslingerd, geheele ramen uitgelicht, ruiten gebroken en boomen ontworteld, terwijl vau vele woningen, o.a. ook van eene keet voor de aannemers der nieuwe werken aan de ateliers der staats spoorwegen, het dak grootendeels vernield werd. Naar wij vernemen, hebben er geen persoonlijke ongelukken plaats gehad wel werden enkelen door de pannen licht ge wond. Bij den bloemist S. zijn een aantal ra men van broeikasten letterlijk stukgesla gen, en bij den landbouwer v. C. is een met riet gedekte schuur van ongeveer 30 meter lengte tegen den grond geworpen. De storm en het onweer dreven naar het Oosten over, waardoor ook de regen- en hagelbui terstond ophield. - Ingezonden. Heldor, 20 Mei 1891. Mijnheer de Redacteur! In een uwer vorige nummers las ik het bericht, dat de heer dr. P. Bakker in den loop van den zomer deze gemeente verlaten en zich metterwoon te Haarlem vestigen zal. Dat bericht trof mij eenigszins, omdat ik by de le zing er van de opmerking niet kon weerhou den kijk, dau zullen we eerlang het wel wat vreemde verschijnsel hebben, dat alle drie de afgevaardigden van het hoofdkiesdistrict Hel der naar de Staten der provincie Noordholland buiten de grenzen van dit district wonen. Aan vankelijk gekozen toen zij nog hier of op Texol hun woonplaats hadden, zijn zij dan allen ach tereenvolgens naar andere gemeenten in deze provincie verhuisd, een omstandigheid, die hun niet belet evengoed voor dit distript leden der Prov. Staten te blijven, doch die toch wel wat vreemd is, en bij voortbestaan van den toe stand buitenaf zou doen denken, dat wy in de gemeenten Helder, Terschelling, Texel en Vlie land, die 't hoofdkiesdistrict Helder uitmaken, geen geschikte personen voor die betrekking kunnen vinden. Maar bovendien bij 't behan delen van zaken, die rechtstreeks of van ter zijde de belangen van dit district raken, zal het zeker wenschelijk zijn, dat zijne vertegen woordigers binnen het district hunne woon plaats hebbzn. Op 't oogenblik is daaraan ech ter niets te veranderenwèl in het volgende jaar, als twee van de drie leden aan de beurt komen om af te treden. Hoogachtend, Uw. dw. dn. G. Marine en Leger. De ingenieur 2e kl. der marine K. F. Koning zal den kruistocht van Hr. Ms. pautserdekkorvet Naar het Itialiaansch. xxnj. Maurice verliet het feest omstreeks drie uur in den morgen en ging rechtstreeks naar de woning van Vordier, waarvan hij een sleutel bij zich droeg. Hy wekte zijn bondgenoot en na «en kort gesprek gingen beiden in het ma gazijn voor vermommingen. Na een kwartier keerden zij daaruit terug in de kleeding van werklieden en verlieten den uitgang in de rue Béranger. «Een mooi idee," zeide Verdier verscheidene keeren. Morgen op dit unr zullen wij één van de twee erfgenamen kwijt zijn." Maurice liep zwygend naast hem en droeg een kist op den linkerschouder. Weldra kwamen zij aan een standplaats voor huurrijtuigen en von den daar één rijtuig staan. Zy wekten den slapenden koetsier en reden naar Vincennes. Toen zij daar den koetsier betaald hadden en deze vertrokken was, naderden zy den vijver, keken goed rond of iemand hen ook bespiedde en zaagden toen een stuk ijs los van ruim een meter in het vierkant. Na dien zwaren arbeid schoven zij het losgezaagde stuk onder het overige ys en vertrokken te voet naar Pa rijs. Morgen is het gat weer dicht gevro ren, maar dan is het bedekt met dun ys. Ik zal Marie wel zoo leiden, dat zij er in moet," zei Maurice onder het terugkeeren. Zoodra hij- zijn gewone kleereu bij Verdier weer aan getrokken had, zocht hy zijn eigen woning op en ging gekleed te bed. Hy sliep tot 's mid dags een uur, kleedde zich toen zeer netjes en ging naar Bressol om Marie en haar ma ma af te halen voor het toertje naar Vincennes. Het rijtuig stond reeds voor de deur te wach ten. Marie nam hartelijk afscheid van haar papa, Valentine wierp nog een laatsten blik in haar spiegel en voort ging het. Door het mooie weer uitgelokt, was een menigte schaatsenrijders op den vijver in be weging. Zoekend keek Marie onder al die menschen rond, want zy had Albert dien mor gen bij mijnheer Servet een wenk gegeven over het uitstapje naar Vincennes, doch aan hem overgelaten, of hij haar als by toe val op den vijver wilde ontmoeten. En waarlijk, daar reed hy langzaam voort, maar wat zagj hij bleek en treurig. Zij had dat dien morgen reeds bemerkt, doch geen ge legenheid gehad om naar de reden daarvan te vragen. Uit de verte groette Albert reèds en nu kwam hij naar Maurice en zijn twee dames aanrijden. Met moeite onderdrukte Maurice een vloek. Het gezelschap van dien ongenooden gast ge durende, het schaatsenrijden dreigde zijn plan nen den bodem in te slaan. Gelukkig ont ving Valentine den jongen Gibray wel beleefd, maar zoo koel, dat hy spoedig weer afdroop. Valentine wilde zoo weinig mogelijk te doen hebben met den zoon van hem, dien zij als haar gevaarlijksten vijand haatte. Nu had Maurice weer vrij spel. Hij reed eerst langzaam met de dames wat rond onder de menigte en wachtte zoodoende op de eerste avondschemering. Laten wij nu eens flink om 't hardst rijden 1" sprak hij op eens. Marie klapte vergenoegd in de handen, want zij kon goed voort op de schaatsen en hoopte het eerst aan het doel te zijn. Valentine was minder verheugd, doch maakte geen tegenwer pingen. wWaar is het eindpunt?" vroeg Ma rie op blijden toon. Aan dien kant zijn niet veel menschen," zeido Maurice. #Laat dan de laatste pijler van de brug het doel zijn." i/Goed, goed," riep Marie. »Kom dan aan mijn rechterzijde, mejuffrouw, en u, mevrouw, aan miju linkerzyde. Allen gereed z/Jajubelde Marie. Maurice klapte driemaal in de handen en voort ging het. Van uit de verte volgde Al bert, die aanhoudend de witte hermelijnen pels van Marie iu het oog had gehouden. Opeens verdwijnt die witte mantel, hy hoort hulpge schrei en snelt naar de plaats. «Wat is er gebeurd vroeg hij buiten adem, z/Mijn dochter is door het ys gezakt," zeide Valentine ontsteld. Verdere uitlegging had Albert niet noodig, hij ging onmiddellijk 4e water, dook en kwam na weinige seconden weer boven, met de linkerhand Marie vastklem mende. Spoedig was hy uit de byt gehaald met zijn dierbaren last en naar een naburige herbérg gevoerd, waar hy en Marie van droge kleeren werden voorzien. De twee jongelieden keerden daarop met Valentine en Maurice in hun rijtnig naar Parys terug. Albert lag half bewusteloos in de kussens geleund, hij klaagde gedurig over hevige pijn in de schou ders en trilde van de koorts. Wat schrikte mijnheer de Gibray, toen zijn zoon in dien toestand werd thuisgebracht. On middellijk werd de dokter ontboden, die ver klaarde dat de rechterschouder gekneusd was en borstontsteking te vreezen stond. Den gan- schen nacht week Gibray niet van het bed zijns zoons, die in ijlende koorts telkens om Marie riep. XXIV. Eenige dagen later zocht Maurice 's mor gens Lartige op en had met hem een vrij lang gesprek, waarna hy onmiddellijk met den trein naar Fontainebleau vertrok. Daar zocht hij een zekeren Violet op, die als handelaar in slangen zeer goed bekend stond. Bij dezen man gaf hy voor schilder te zijn en kocht een fraaien vergiftigen adder, dien hy wilde schil deren, zoo hij zei. Het beest lag in zijn win terslaap, waaruit het door warmte ontwaakt. Het werd in een blikken doos gelegd zonder te ontwaken. Met dit gevaarlijke dier keerde hij naar Parijs terug, waar het tot nader or der by Lartige in den kelder werd bewaard. De gelegenheid om het vergiftige dier te gebruiken kwam veertien dagen later. Toen was er feest bij de familie Bressol om het herstel van Marie te vieren. Maurice had [alle beschikkingen voor dit feest gemaakt. Het geheele huis leek wel een bloemtuin. Op ruime schaal waren de uitnoodigingen onder Valen- tine's bekenden rondgezonden en Bressol had Paul de Gibray en diens zoon niet vergeten. Van deze was echter een afwijzend antwoord gekomen, daar Albert wel genezen doch nog te zwak was om het feest by te wonen. Dit bericht had Marie erg terneer geslagen, zij had zoo gaarne den redder van haar leven daarbij tegenwoordig gezien. Een menigte rijtuigen bracht dien avond gasten naar het feest bij Bressol. Uit een van die rijtuigen, die in een ry hun beurt afwachtten, stapte Maurice, in een grooten mantel gehuld. Hy ging den donkeren tuin door, liep een zijtrap op en kwam in hot warme plantenhuis, dat tot toiletkamer voor de dames bestemd was. Hij haalde van onder zyn man tel het kastje met dc slang te voorschijn, opende het en verborg de slang onder ecnig mos by een palmboom. Ongemerkt kwam hij bij het rijtuig terug, gaf het kastje over aan den doof stommen knecht van Lartige, die in het rijtuig was gebleven, en ging nu de groote deur in naar de balzaal. Daar ontving Valentine hem met een zacht verwijt over zijn laat komen, doch zijn verzonnen verontschuldiging werd goed opgenomen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1