't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TVEE ERFGENAME». No. 1911 Woensdag 10 Juni 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. - ATponnom ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. SuresuxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VHIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 9 Juni 1891. Door den heer W. Bakker Wz., penningmeester van het reddingfonds alhier, is dezer dagen in ontvangst genomen de som van f66,856. zijnde het bedrag der opbrengst van eenige offerbussen, in en kele steden des lands geplaatst, 't Hoogst was de opbrengst van de bus in de zaal van den heer Krasnapolsky, te Amsterdam ad. f 14. Naar wij vernemen, heeft de heer A. P. S. alhier, veroordeeld tot eene ge vangenisstraf van drie weken, een verzoek om gratie aan H. M. de Koningin-Regen tes gezonden. Pensioen voor Werklieden Zaterdag 13 Juni wordt de algemeene vergadering gehouden van de »Nederland- sche Pensioen-vereeniging voor Werklie den" onder leiding van mr. W. H. de Beau fort. Behalve de gewone werkzaamheden, zal nog worden behandeld een voorstel van het hoofdbestuur, om een subsidie van f 250 over 18S1 te verleenen aan het bestuur van het Werkliedenfonds" tot bestrijding van kosten van beheer. Uit de rekening vanhet»Ned. Werklie denfonds" over 1890 blijkt, dat aan pre- miën is ontvangen f18584, aan renten f1223, terwijl f1708 is uitgekeerd. Het fonds is thans f65170 groot, grootendeels in effecten belegd. De administratiekosten beliepen f 1440. Men schrijft uit 's-Hage aan de »Pr. Gr. Ct. Als men hoort hoe het departement van Marine nu in rep en roer is, om den Keizer van Duitschland op 30 Juni a s. toch maar een-vloot te kunnen vertoonen die wat om het lijf heeft, dan zou men bijna medelijden krijgen met die arme ambtenaren. Den een loopt den ander tegen 't lijf. »Mag ik eens de retro-acte van stuk no. 1219 hebben?" Daar kan ik u niet aan helpen Na den 30en Juni asjeblieft Zou u me eens willen inlichten omtrent het pensioen van matroos A. of Z. >Geene mogelijkheid"! Na den 30sten Juni Iedereen houdt er zich mee bezig om den Keizer hazenpeper zonder haas voor te zetten en een vernuftig ambtenaar moet zelfs op het denkbeeld gekomen zijn, om het voorbeeld te volgen van de optochten op het tooneel, waar dezelfde groep, die aan de linkerzijde achter de schermen ver dwijnt, weer aan de rechterzijde als iets geheel nieuws voor den dag komt. Om zeer grondige redenen is echter van dit denkbeeld afgezien. Uit Urk wordt gemeld De ansjovisvisscherij laat zich gunstiger aanzien. De vangst met de kuil bedroeg heden 8000 tot 12,500 stuks per beug, met de sleepnetten 1500 tot 13,000 stuks per span en met de bestaande netten 800 tot 3000 stuks per boot. Volgens een te Veendam ontvangen bericht zijn van het bij Kaapstad veron gelukte barkschip »Hollandia" de kapitein, de le stuurman en 5 man der equipage gered geworden. Men schrijft ons Verscheidene veehouders in de omstre ken van Purmerend hebben een aanzien lijke schade geleden door een kolossale hoeveelheid regen, die aldaar in den nacht van Donderdag op Vrijdag 1.1. gevallen is. Zekere Laheman aldaar vond des mor gens van zijne pas geschoren schapen 22 stuks tengevolge van dien regen bezwe ken; zekere Laan te Purmer 20 stuks en verscheidene anderen 3, 4 of meer. De beide genoemden lijden ieder een schade van f 400. Zaterdag daaraanvolgende werd het schapenvleesch verkocht voor 5 cent de 5 ons. Tengevolge van het niet tijdig openzet ten der duikersluizen stonden alle lagere gedeelten der stad onder water en moesten velen tot aan de knieën door 't water gaan om hunne huizen te verlaten, waarin alles, kleeden, matten, banken, stoelen, enz., ronddreef. Het was alsof kolossale waterreservoirs werden leeggestort, waarvan nog al enkele voorhanden waren want de geweldige regen hield aan van des nachts één tot vijf uur. lederen morgen op de nuchtere maag een sinaasappel eten, is een goed middel tegen slechte spijsverteering. Langen tijd volgehouden, geneest het volkomen. Van zijn vrienden moet men het heb ben Een weduwe te Amsterdam, deed de onaangename ontdekking, dat een vriend, die sedert eenigen tijd ten harent woonde, de linnenkast had opengebroken en zich van f 320 had meester gemaakt. Vermoedelijk zullen binnen kort ge reed zijn de aan 's rijks munt nieuw ver vaardigde stempels voor het tiengulden stuk met het borstbeeld van Koningin Wil- helmiua, terwijl de stempel voor de zilve ren pasmunt in het najaar zal gereed komen. Dinsdagmorgen werd te Borgertange, nabij Laude, (Gron.) J. Koning opgehan gen gevonden. De man woonde bij zijn schoonzoon J. Mulder in, die op ernstige vermoedens gearresteerd werd, want Dr. Reddingius verklaarde, dat de oude man geworgd en daarna opgehangen moest zijn. Woensdag werd de vrouw, dochter van den overledene, met haar man bij het ge rechtelijk en ontleedkundig onderzoek, dat door de dokters Tresling en Van Olm, uit Winschoten, gedaan werd, gebracht. Beiden kwamen hierbij tot bekentenis van het mis drijf en werden door de marechaussees ge boeid naar Winschoten gevoerd. Een waak-wedstrijd* is dezer dagen te San Francisco gehouden. Overwinnaar was daarin de Heer W. C. Woodford, die 158 uren 48 minuten achtereen wakker gebleven was. Hij won een prijs van f 240 de tweede en de derde prijs werden gew m- nen door twee heeren, die na 95 uren den strijd tegen den slaap moesten opgeven. Een Zeegevecht. Een zeegevecht heeft plaats gehad in de wateren van Chili. De «Magellanes", een krui ser van de Congres-partij, heeft den aanval van drie kleinere kruipers van de partij van den president afgeslagen. Tot de aanvallers behoorden ook de «Almiraute Lynch" en de «Almirante Condell", de beide kanonneer-boo- ten die voor eenigen tijd in de baai van Cal- dera het pantserschip //Blanco Encalada" ver nielden. De kruiser werd aangevallen in een voor hem zeer ongunstige positie, in een haven. Maar hij had stoom op en kon genoeg ma noeuvreeren om de drie aanvallers af te slaan en geducht met zijn kanonnen te teisteren. Opmerkelijk is do wijze waarop een torpedo onschadelijk werd gemaakt voor 't gepantserd schip. Dit gevecht is leerzaam. Het vroegere, toon de torpedobooten een vastgemeerd schip aan vielen, dat met gedoofde vuren tot onbewe gelijke schijf diende, bewees niets. Elk bewijs dat zeemanschap en kalmte ook nu in zeegevechten onwaardeerbaar zijn, is goed nieuws voor de echte zeemansvolken. z/Chanaral is den 24sten Apiil het tooneel geweest van een zeestrijd, die eindigde met den ondergang van een koopvaardijschip en de nederlaag van de geheele vloot van president Balmaceda door den kruiser «Magellanes" van de Congres-partij. Deze kruiser liep den 23en April de haven van Chanaral binnen, maar bleef daar den geheelen dag onder stoom lig gen. Er lagen verscheidene koopvaardij-schepen in de haven, o. a. de Alene» en de //Bertha E", die voor Engeland bestemd waren, de voor Duitschland bestemde «Albatross" en een paar andere schepen met salpeter geladen voor eenige havens der Vereenigde Staten. «In den ochtend van den 24en April gingen de manschappen van de //Magellanes" juist aan hun ontbyt, toen de man op den uitkijk mededeelde, dat drie schepen van het noord oosten de haven binnenstoomden. Men her kende ze onmiddellijk als de «Almirante Lynch", de //Almirante Condell" en de //Sargeanto Al dea», maar daar de schepen zich nog op vrij grooten afstand bevonden, gaf de commandant van de //Magellanes" zijn manschappen last hun ontbijt voort te zetten, hetgeen zij ook deden. «Nauwelijks echter kwam Balmaceda's vloot binnen schot, of alle manschappen aan boord van den kruiser waren reeds klaar voor het gevecht. De kansen stonden niet gunstig voor de Congres-mannen, maar zij waren vol strijd lust. De commandant begon met zyn man schappen tc gelasten niet te vuren, voordat zij zeker waren, dat zij zouden treffen. »Intus8chen waren Balmaceda's schepen uit eengegaan en kwamen met halve kracht op de «Magelaues* los, de //Almirante Condell" aan stuurboord, de «Sargeanto Aldea" aanbak- boord en de «Almirante Lynch", die het laatst de haven was binnengekomen, recht voor den boeg. De //Magellanes" was nog bezig stoom op te maken, toen plotseling de blauwe vlag aan den mast van de «Almirante Condell" werd gebescheü. Te gelijker tijd zag men een rookwolk, gevolgd door een knal, de aan val was begonnen, en weldra volgden de Lynch en de //Sargeanto Aldea", zoodat spoedig van alle kanten de kogels door het tuig van de //Magellanes» vlogen. Plotseling dreunde een slag, die aan het in de lucht vliegen van een kruitmagazijn deed der.ken de «Magellanes" begon ook den arbeid. Ten gevolge van de wijze, waarop de kanonneerbooten der regec- ring aanvielen, was de «Magellanes" alleen in staat te werken met haar boeg-batterij en haar Hotchkiss-kanon. De zware kanonnen waren geheel nutteloos voor de «Magellanes" die blootgesteld was aan het vuur van de «Sargeanto Aldea» aan bakboord- en van de .Almirante Condell" aan stuurboordzijde. «De «Magellanes" weerde zich echter flink. Elk schot was raak cn nadat het vuren eeni gen tijd had geduurd, nam een kogel van de //Magellanes" den laatsten schoorsteen van de «Amirante Lynch" weg, waarbij 20 man aan boord van dit vaartuig werden gedood. De schepen van president Balmaceda concentreer den nu echter hun geheele vuur op do boeg batterij van de .Magellanes" en spoedig ge lukte het de «Sergeanto Aldea" de bakboord- boeg-batterij onklaar te maken. De «Magel lanes" antwoordde met een goek gemikt schot, waardoor de fokkemast van de «Amirante Con- del" werd geblazen. Van weerskanten werd met groote felheid gevochten. De «Sargeanto Aldea" werd byna in splinters geschoten de beide masten waren weg, de schoorsteen lag op het dek en de hutten op het dek waren geheel vernield. Op dit oogenblik schoot de «Almirante" een torpedo recht uit, die recht tegen den boeg van de .Magellanes" losging, maar terzelfder tijd plofte een zware kanonskogel van de «Ma gellanes in zee, en verwekte een zoo zwaren golfslag dat de torpedo in andere richting werd gedreven. Het vernielend projectiel zette evenwel zijn weg voort, totdat het tegen de bark .Bertha E' aandreef. De matrozen van dit vaartuig stonden op het dek den strijd gade te slaan, toon de torpedo ontplofte. De «Bertha E" zonk binnen een paar minuten en alleen haar mas ten bleven zichtbaar, maar gelukkig konden de meeste matrozen zich in de booten of door zwemmen redden. Twee matrozen, die in hun kooien waren, verdronken. Men vermoedt, dat zij zich niet meer konden reddeD, omdat de torpedo ontplofte aan stuurboordzijde, waarde hutten zich bevonden. De «Almirante Condell" onderhield een ge regeld vuur op de «Magellanes" en ten slotte was de «Magellanes* verplicht te wenden, ten einde haar aanvaller do volle laag te geven. Op dit oogenblik wierp een kogel van de «Al mirante Lynch" de ra-nok van de «Magella nes», waaraan de vlag bevestigd was, in zee. Zonder zich een oogenblik te bedenken, sprong een kanonnier van de .Magellanes» overboord en greep de ra vast. Een touw werd bem toe geworpen en met de vlag zwaaiend, werd de moedige matroos op het dek geheschen. Deze heldendaad vervulde de Congrestroepen met nieuwen moed cn spoedig maakten zij het Balmaceda's schepen te warm., «De «Almirante Condell" gaf het sein tot den terugtocht en het geheele eskader stoomde met volle kracht naar zee, terwijl de beman ning het vuur onderhield, hoewel zonder veel nadeel aan te richten. De .Magellanes" poogde zoo goed het ging, de kanonneerbooten te ver volgen, maar keerde naar Chanaral terng. zoodra het bleek, dat vervolging vruchteloos was. Toen ontdekte men, dat het schip niet zooveel geledon had als raeD wel had ver moed. «De eerste batterij van de .Magellanes" was onklaar, de kanonaffuitcn waren org bo- schadigd en een gedeelte van het want was overboord geslagen. Van de matrozen waren 22 gesneuveld en 60 gewond. De schepen der regeering keerden naar Valparaiso terug om te kalefateren. Vcrraoedelyk zullen ze over een paar weken weer zoover zijn, dat ze zee kunnen kiezen. De beide handelsvaartuigen, de «Albatross" cn de «Alene», die in de haven lagen, hebben veel geleden door de kogels. De aAlene» ont ving een groot gat in den voorsteven en de «Albatross" verloor tvree masten." Een nader bericht meldt, dat dit zee gevecht door een aanhoudenden strijd is gevolgd. Gelijk men weet, moesten de drie schepon van president Balmaceda, na hun nederlaag geducht gehavend de haven van Chanaral ver laten en zochten zij hun veel zuidelijker ge legen schuilplaats in de haven van Valparaiso weer op. Valparaiso is nog steeds in de macht van president Balmaceda. Hoewel de CoDgrcs- raarine gernimen tijd den toegang tot de ha ven heeft geblokkeerd, vinden toch de sche pen der regeering onder het berejk der forten een veilige schuilplaats. Vandaar dat de drie geteisterde vaartuigen den 24 Mei na hnn no- derlaag onmiddellijk naar Valparaiso terug keerden. De «Magellanes" bleef eehter niet by de behaalde lauweren rusten. Zoodra de schade zoo goed mogelijk was hersteld want ook deze kruiser had een vernielde bakboord boeg batterij en een deerlijk gehavend want stoomde de «Magellanus" insgelijks naar Val paraiso. Den 28sten Mei kwam de Congres- kruiser daar aan. In het holst van den nacht stoomde de «Magellanes" ongemerkt de haven binnen. Niemand van de forten had den in dringer bespeurd, en toen de .Magellanes" den «Sargeanto Aldea," die rustig in de haven gemeerd lag, de volle laag gaf, was het te laat. De kanonniers durfden toen niet meer schieten, omdat zij evenveel kans hadden de schepen van da regeering te treffen. D .Magellanes" gebruikte haar tijd goed. Eerst gaf zij den .Sargeanto Adea" de volle laag uit al haar zybatterijen en viel daarna de „Admirante Lynch" aan, die rustig aan den wal gemeerd lag naast de „Sargeanto Adea". De Admirante Lynch doorstond het vuur vrij goed. De commandant zond een roeiboot met 10 man uit om de .Magellanes» met een torpedo tc bestoken, maar een goed gerichte kogel van den kruiser boorde het bootje in den grond. Intusschen was de derde boot de .Almirante Condell', uitgestoomd en viel de «Magellanes» van de andere zyde aan. De kruiser aldus tusschen twee vuren geplaatst, werd herhaal delijk door en door geschoten; reeds meer dan 40 harer matrozen waren gesneuveld op het dek, maar de batterijen waren nog gaaf. Toch werd de toestand onhoudbaar. De comman dant gebruikte toen een krijgslist. Hij liet het vuren staken en stoomde een eind weg, zonder dat de beide andere booten dit merkten. De -Almirante Lynch», en de .Almirante Condell» bleven doorvuren en toen zij bemerk ten dat zij elkaar bestookten, was de «Almi rante Condell», reeds zoo gehavend, dat zij elk oogenblik dreigde te zinken. Intusschen was de «Magellanes» naar de Naar het Italiaansch. 40 ooc— «Weet ge dan ook, dat die twee elkander beminnen dan durf ik onbeschroomd spre ken met u. Ik kom juist van Marie, ik ben wel een uur bij haar geweest en zij heeft mij haar hartsgeheim geopenbaard. Zy klaagde, dat zy met haar papa driemaal aan de wo ning der Gibray's geweest was, doch dat Al- bert's papa streng bevel had gegeven om nie mand bij den zieke toe te laten dan alleen graaf Smoilof. Ik waag het niet aan Albert te schrijven, want naar mij gezegd werd, is hy zoo ernstig ziek, hij zou mijn brief toch niet in handen krygen. Oh, als hij slechts wist, dat ik nog altyd aan hem denk. Toen ik juffrouw Marie zoo treurig zag, beloofde ik haar, dat ik haar brief zelf aan Albert zou overhandigen, als hy nog in staat was om te lezen. Marie schreef eenige regelen, maar nu ben ik in verlegenheid en weet niet hoe ik myu zending zal volbrengen. Het zou zeer ongepast zyn als ik trachtte in Albert's zie kenkamer door te dringen. Eerlyk moet ik ook bekennen, dat ik op uwe goede hulp gerekend heb, mijnheer Servet. Men zou u niet weigeren Albert te zien en te spreken." «Geef den brief maar hier, Felicitas", sprak de schilder aangedaan. Die arme jongelui. Ja, ik had er een voorgevoel van, ik heb Al bert nog gewaarschuwd." Er werd gescheld en een oogenblik later trad Smoiloff het atelier binnen. Verrast wierp hij een blik op Felicitas, wier schoonheid een diepen indruk op hem maakte. Hy boog zoo eerbiedig voor het eenvoudig gekleede meisje, alsof zij een vorstin was. «Dit is zoo wat mijn pleegdochter," zeide de schilder, op Felicitas wijzende. «Zy is het orgineel van het portret, dat ik gisteren naar de schilderijen-tentoonstelling gezonden heb. Ge hebt het wel reeds gezien, niet waar .0, nu begrijp ik, waarom ik de juffrouw meende te herkennen. Juist, het origineel van het stervende meisje. Ik herkende haar niet dadelyk door de rozen op haar wangen en haar schitterende oogen." «En wat brengt ge my, heer graaf? vroeg Servet. «Hebt ge nieuws van Albert .Ik kom juist bij hem vandaan," antwoordde de Rus met een schuinschen blik op Felicitas. «Spreek vrij uit," zei Servet, die het dralen van den Rus bemerkte. Felicitas komt juist bij mejuffrouw Bressol vandaan, zy kent het geheim van hunne liefde." «O, dus zijn we vertrouwelingen en bond- geuooten," riep Smoiloff verheugd uit. .Wel nu, uit naam van Albert kom ik u een ver zoek doen, mynheer Servet." De schilder liet den graaf nauwelijks uit spreken. Hij stond op en na eenig zoeken vond hy oen photographisch portret, dat hy Smoilof overreikte met de woorden »Ik kan Albert's wenschen op staande n voet bevredigen. Ik ontving dit portret van mejuffrouw Bressol om aan mijn werk te kun nen voortgaan, als zij afwezig was. Breng het gerust aan den armen Albert en voeg er dezen brief by, van Marie." .Wat? Een brief van Marie? Hoe komt die in uwe banden, mijnheer Servet?" «Felicitas, de vriendin van Marie, heeft hem zoo pas gebracht." Eenigszins beschroomd vroeg Felicitas don graaf nu, hoe het met Albert ging. «Men heeft Marie gezegd, dat Albert zoo goed als stervende is en dat slaat haar vreesolyk ter neer. Ik zou haar gaarne weder eenige hoop op zijn herstel geven." .Zeg dan aan mejuffrouw Bressol, dat Al bert niet zal sterven, als zij slechts van tijd tot tijd iets van zich laat hooren. En zeg dan ook, dat een trouw vriend over hunne liefde waakt." Met deze hoopvolle tijding vertrok Felicitas. om ze dadelyk aan Marie mede te deelen, misschien ook ging ze zoo spoedig heen om zich te onttrekken aan de bewonderende blik ken van den graaf. XXIX. Verscheidene dagen was Albert gelukkig met het portret en den brief van Marie, maar allengs kwam het verdriet van het verzet van zijn papa weer boven. Meermalen vroeg hij Smoiloff, of zyn papa ook zachter gestemd was, doch telkens luidde het antwoord ont kennend, en telkens liet hij meer ontmoedigd het hoofd hangen. Ook de dokter schudde het hoofd meer en meer bedenkelyk. Paul de Gibray leed er vreeselijk onder, hij sloop als de wanhoop in eigen persoon in zijn huis rond, want de aanblik van zijn wegkwijnen den zoon sneed hem door de ziel. Smoiloff kon het eindelijk niet langer aanzien, bij besloot met den heer de Gibray ernstig over den toe stand te spreken. Op zekeren dag, dat Smoi loff' onder vier oogen met hem was, zeide hij: iMynheer de Gibray, ik weet wel, ik heb geen recht om u raad te geven, doch zeker mag ik wel eenige woorden tot u richten om het leven van een dierbaren vriend te redden." «Ah, ge wilt my over mijn geliefden Al bert spreken, niet waar vroeg de Gibray droevig. «Juist, over hem, en ook over het meisje, dat hij zoo innig liefheeft. Ik weet dat ge hem bemint en- dat ge hem gaarne in het lo ven zoudt behouden." i,Ot ik zou gaarne mijn hartebloed geven om mijn kind to redden," verzekerde de Gi bray. «En toch vermoordt ge uw zoon even goed alsof go hem een mes in de borst steekt. En dit doet ge niet onbewust. Ge weet de re den waarom Albert op zoo jeugdigen leeftyd zal sterven «Houd op, ik smeek uGc woelt in con doodelijke wonde in mijn hart!" «En niet alleen Albert zal sterven," ver volgde Smoiloff, «maar ook mejuffrouw Marie Bressol kwijnt weg cn hoopt met hem in den dood vereenigd te worden. Koelbloedig ver oordeelt ge twee jougdige beminnenswaardige wezens tot een langzamen marteldood. Mocht ge daar soms nog aan twijfelen, lees dan de zen brief van Marie. Het is haar laatste nood kreet." De Gibray nam den brief en las Geliefde Vriend! Men laat mij niet bij n toe om uw lijden door mijne liefde te verzachten, maar toch ben ik in den geest by u. De koorts, dio n zoo verzwakt, ondermynt ook myne krachten, het harteleed, dat u verteert, verkort ook mijn leven. Mocht gy niet genezen, dan zal uw laatste ademtocht ook de myne zijn. Aan gene zyde van het graf' lovon wij verder en daar zal niemand ons scheiden, teeder beminde «Arm meisje spr..k de Gibray geroerd Ach waarom heeft zy zoo'n moeder." «Ah, ge denkt dus nog altijd aan uw haat tegen haar moeder Denkt ge dan niet aan uw stervenden zoon cn de ongelukkige Marie?" .Mijn stervendo zoon O, het is verschrik kelijk wat ge daar zegt," riep de Gibray uit. Het is de waarheid," sprak Smoiloff. «Raad pleeg alle dokters van Parijs en hoor dan of mijn woorden niet bevestigd worden. Alleen de hoop Marie te mogen bezittten kan Al bert's leven nog redden." «En als ik dat vreeselyk zware offer eens te vergeefs bracht?" vroeg de Gibray met bevende stem. Als myn zoon toch stierf? De dokter spreekt van een hartziekte. Zou de hoop alleen die kwaal kunnen overwinnen Zal Albert werkelijk blyven leven, als ik mijn haat onderdruk?" (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1