't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TWEE ERFGENAMEN. No. 1917. Woensdag 1 Juli 1891. Negentiende Jaargang. Gemeenteraad van Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Correspondentie. At>onnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Adverten ti fin yan 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze Abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonnementsgeld, „Vliegend Blaadje", 2e kwartaal 1891, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 Juli 1891, zullende anders daarover met 10 ct. verhoogijig per post worden beschikt. DE UITGEVERS. Zitting van Vrijdag 26 Juni. Voorzitter de heer C. A. BEUKENKAMP. Tegenwoordig zijn alle leden behalve den heer Oudenhoven, die met kennisgeving van verhindering afwezig is. In den aanvang bevond zich op de tribune niemand later kwam dén toehoorder opdagen. Na de opening der zitting werden de notulen der laatstgehouden gewone en buitengewone vergaderingen voorgelezen en goedgekeurd. Met het oog op de eerlang op te maken rekening en verantwoording over 1890 werden eenige financiëelo aangelegenheden geregeld. Deze af- en overschrijvingen en kwijtingen uit den post voor onvoorziene uitgaven werden met eenparige stemmen goedgekeurd. Door den heer Van Neck werd voorgelezen het rapport der Commissie, die belast is geweest met het instellen van een onderzoek ter zake van de stichting eener Zeevaartkundige School en van de aanvaarding der door de Hooge Regeering toegestane subsidie voor dit doel. 't Rapport luidde gunstig voor de oprichting der schoolzonder veel meer kosten dan thans aan de bestaande inrichting worden besteed, kan, volgens de Commissie, de School voor de Zeevaart tot stand gebracht en onderhouden worden. - Door den Voorzitter werd opgemerkt, dat door B. en W. eene voorloopige bespreking wordt geweuscht met de Commissie, waarom door hem werd voorgesteld, de behandeling dezer zaak tot eene volgende zitting te verdagen. Door de heeren Van Neck en Vos wei'd dit voorstel bestreden en onmiddellijke behan deling wenschelijk geacht. In de vrees voor te hooge kosten werd door hen niet gedeeld, terwijl de Rouwzaal o. a. als een gsschikt lokaal voor te geven enderwijs werd aanbevolen. Nadat de Voorzitter het voorstel om de beslissing te verdagen nog nader had verdedigd, de heer Korver dit voorstel had ondersteund en de heer Bakker zijne verwachting had te kennen gegeven, dat de zaak hier wèl zou slagen, werd het voorstel des Voorzitters, om de beslissing over de conclusie van het rapport der Commissie te verdagen tot eene volgende zitting, met 11 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Vos, Van Neck, Van Twisk, ZurMühlen en Franken. De behandeling van een adres van bewoners der Diaconiestraat, houdende verzoek om bestra ting, werd uitgesteld tot bij 't onderzoek der begrooting voor het volgende jaar, en een verzoekschrift van bewoners van Huisduinen om terug te komen op 't besluit tot verplaatsing van brandspuit no. 3 naar 't Koegras, werd voor kennisgeving aangeuomen. Op een ver zoek van den heer J. Pot, te Alkmaar, om verlenging van den termijn voor den aanleg der telephonische verbinding werd gunstig be schikt. De bewuste termijn werd met 4 maan den verlengd. Voor kennisgeving werden verder aangeno men eene missieve van den het - R. Tienstra, houdende aanbieding om het afsïaglokaal voor de som van hoogstens f400 'sjaars te mo gen huren eene mededeeling van de hooge Regeering, dat de gemeente voor den tijd van vijf jaren is vrijgesteld van de verplichting om eene burgerdagschool te stichten eene missive van HH. Gedep. Staten, inhoudende het bericht dat dit College zijne goedkeuring heeft gehecht aan het primitief kohier van den hoofdelijken omslag, voor den dienst van 1891 en eenige mededeelingen omtrent de onlangs gesloten geldleening. Aan den heer Dr. P. Bakker werd, op zijn daartoe gedaan verzoek, tengevolge van zijn aanstaand vertrek utt deze gemeente, op voor stel van het Dag Best., een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van geneesheer belast met de armenpractijk in eene van de wijken der gemeente. De behandeling van een adres van den heer J. Mens Hz., 't verzoek inhoudende om het vischwater in een deel van het Heldorsche kanaal te mogen pachten en van een verzoek schrift van HH. Diakenen der Hervormde Ge meente om afstand van gemeentegrond in de Oostslootstraat, ten dienste van een nieuw te bouwen oude mannen- en vrouwenhuis, werd tot een volgende zitting uitgesteld. Door den heer Vos werd aangedrongen op bespoediging der behandeling van het door hem ingediende voorstel tot reorganisatie der on derwij zers-tractementen door den heer Zur Mühlen werd gevraagd om meer licht op den openbare» weg bij avonden door de heeren Korver en Van Twisk werd de wensch geuit naar verbetering van den keiweg, die van de Spoorstraat leidt naar het goederen-kantoor van den Spoorweg en die voor rijtuigen zeer lastig en gevaarlijk is. Door den Voorzit ter werd geantwoord, dat aan 't verzoek van den heer Vos weldra zal worden voldaandat meer licht bij avond de gemeente veel meer geld zou kostenen dat te zwaar geladen vrachtwagens zeker medewerken om den be doelden keiweg slechter te maken. Op een vraag van den heer Franken, of het geoorloofd is, dat door bezoekers eener Sociëteit de voet straat, behoorende tot den openbaren weg aan don Kanaalweg, in beslag mag worden geno men om daar te gaan zitten, werd door den Voorzitter beslist ontkennend geantwoord. De zitting werd hierop voor gesloten verklaard. HELDER, 30 Juni 1891. De hh. Van Lier zullen de rij hun ner voorstellingen gedurende kermis, ope nen met 't blijspel Hotel Volapuk*, dat in Amsterdam 't grootste succes heeft ge had. De hh. Bigot en Blaaser, staande met hunne schouwburgloge op 't terrein voor Tivoli, zullen gedurende de kermis alhier zorgen voor een uitstekend repertoire. Volgens de couranten moet 't Caglios- tro Théatre van de hh. Henry en Okhui- zen overal tal van bezoekers getrokken hebben, 't Grand Théatre des Attractions van den heer Th, Spriet heeft altyd hier ter plaatse aantrekkelijkheden gehad en heeft ook dit jaar goede verwachting. De heer Leon Tridon met zijn Ameri- kaansche Clown's zal gedurende de kermis zijne wonderlijke werktuigkundige schep ping in zijn tent op het Molenplein ver toornen. Dit jaar behoort ook tot de be zienswaardigheden der kermis, de Reuzen- familie van Ch. Schenoff en miss Nadie, de vrouw zonder armen en beenen. Bij de openbare aanbesteding, door burgemeester en wethouders Vrijdag alhier gehouden tot 't plaatsen, bewaren en schoon houden van kachels in gemeentegebouwen, was 1 inschrijvingsbiljet ingekomen van den heer J. Kiljan voor f699. De samenstelling Tan het eskader, dat, onder bevel van den schout-bij-nacht C. H. Bogaert, bij aankomst der Duitsche flotille de honneurs zal bewijzen, is als volgt Hr. Ms. ramschip Buffel onder kapt. luit. t. z. J. F. Beekman, Hr. Ms. rammon. Ie kl. Draak onder kapt. luit. t. z. L. Backer Overbeek, Hr. Ms. rammon. 2e kl. Panter kapt. luit. Berneïot Moens en Hr. Ms. tor- pedob. gr. model Idjen. kapt. luit. t. z. Ie kl. F. E. Baron Mullert; deze [allen uit de directie der marine te Hellevoetsluis. Voorts Hr. Ms. schroefstoomschepen le klasse Koningin Emma der Nederlanden, kapt. t. z. H. Quispel en Johan Willem Friso, onder kapt. t. z. G. Doorman, en Hr. Ms. ramschip Guinea, kapt. t. z. J. A. Vening. Deze allen komen van Nieu- wediep. Uit Amsterdam komt daarbjj nog Hr. Ms. pantserdekkorvet Sumatra onder bevel van den kapt. t. z. P. G. Brueh. Tot de schepen, die het Keizerlijk vaartuig voor Amsterdam zullen opwach ten, behooren het instructievaartuig der adelborsten »Urania«, de korvet voor boots mansleerlingen Nautilus*, de instructie vaartuigen »Wassenaer,* »Castor« en Pol lux*, de monitor Cerberus*, de rammonitor Panterde stoomkanonneerbooten met adelborsten »Ever« en »Gier«. Het Keizerlyk jacht zal van IJmuiden naar Amsterdam worden vergezeld door de Sumatra c, de Draak* en eenige torpe dobooten. IJmuiden, 26 Juni. Hedenavond had in het Café Cycloop weder een vergadering plaats van „IJmuidens Belang". Wij hadden het genoegen de heer Van Sluys als voorzitter in ons midden te zien, die voor het hem ge schonken vertrouwen zijn dank betuigde. Aan wezig waren reeds 32 leden. Bij meerderheid van stemmen werden gekozen tot candidaten voor lid van den gemeenteraad, de heeren En schedé, burgem. van Velzen, Baron van Tuijl, te Velsen, en Kuijper te IJmuiden, af tred. leden, en, op grond dat het andere aftr. lid, de heer Groote, zeer weinig de zittingen bij woont, werd besloten voor hem een inwoner van IJmuiden tot candidaat te stellen. Tevens moeten wegens uitbreiding van het zielental der gemeente nog twee nieuwe leden voor den raad worden benoemd, zoodat ten slotte nog candidaat werden gesteld, de heeren Van Sluis, v. d. Does en Hoekstra, resp. met 31, 23 en 17 stemmen. Tot genoegen van de leden werd de candidatuur door genoemde heeren aan vaard. Door den heer v. d. Hoeven werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat zich meer leden voor de Velser-kiesvereeniging zouden aanmelden, teneinde doordie voreeniging invloed uit te eefenen op het stellen van candidaten, te IJraui den woonachtig. Hierna werd de vergadering gesloten. Door de kiesvereeniging te Velsen zijn als candidaten voor den Gemeenteraad gesteld, de heeren Enschedé, Baron Van Tuijl, S. P. Kuy- per, Van Sluijs, Hoekstra en Kalis. Te Alkmaar heeft Woensdag een be jaarde vrouw Mej. wed. G., moeder in het Proveniershuis„Het Huis van Achten" al daar, door het werpen van petroleum in een fornuis, van de hierdoor onstane uit barstende vlam zoovele brandwonden beko men, dat zy den volgenden dag onder smar telijke pijnen is overleden. Uit Veendam wordt aan de >Prov. Gron. Ct.« geschreven, dat vrij algemeen wordt verwacht, dat de heer De Ruyter Zylker candidaat zal worden gesteld voor de vacature te Veendam, ontstaan door het opteeren van den heer Goeman Borge- sius voor Zutfen. De onderofficieren en minderen van. het corps mariniers, die sedert een dertig tal jaren bij hun rantsoen brood voorzien werden van een portie komijnekaas, zullen na het eindigen van het loopende aanne mingscontract, evenals de schepelingen der Marine, stolksche kaas ontvangeneen maatregel, die zeker aller wensch zal be vredigen. Een ontaarde vader. De off. van Justitie te Amsterdam heeft een jaar ge vangenisstraf geëischt tegen een ontaarden vader te Weesperkarspel, die in een vlaag van woede zijn zoontje bij de beenen op nam en met kracht tegen den muur slin gerde, waardoor het kind langen tijd in bedenlcelijken toestand verkeerde. In de Loc.'' leest men Gefrankeerd of niet Op een der Bentings in Atjeh was een kapitein der artillerie, een kranig officier, dapper tot in het roekelooze, hij zijne sol daten zeer gezien en «en hartstochtelijk postzegelverzamelaar tevens. Kreeg de eene of andere vreemde soldaat eens een brief van huis, dan kon hy er zeker van zijn van den officier voor den postzegel een lekker potje bier of centen voor een dik kop te krijgen. Het was bij het gevecht te N., dat de artillerie, onder commando van kapitein N. N.. van uit eenige kam pongs hevig werd beschoten. Yan het be dieningspersoneel der stukken waren er verscheidene gewond en gesneuveld, zoodat de kapitein zelf meehielp, om deu vijand de noodige granaten toe te dienen. Een der soldaten, een grappenmaker, was juist bezig een granaat in het stuk te doen en vroeg heel leuk aan den kapitein »Zeg kapitein, mot er eerst een postzegeltje op vóór ik hem de kampong inzend »Neen zei de kapitein, stuur hem gerust onge- frankeerd, hij zal wel terecht komen*. De strjjd was afgeloopen, eenige extra-oorlam- men werden uitgedeeld en allee ging weer zijn ouden gang. Den volgenden middag werd den soldaat, die de granaten wou frankeeren, het aangename baantje gege ven die projectielen te poetsen. Toen hij ze naar zijn idee mooi genoeg had gemaakt liet hij ze den kapitetn zien, of ze schoon genoeg waren. Ze glommen fraai. De kapitein bekeek ze ernstig en zeide Om ze ongefrankeerd te zenden zijn ze mooi genoeg, maar om ze gefrankeerd te sturen moet je er eerst nog een middagje over strijken. Pdie door zijne bezigheden onderscheidene malen per week in de Diaconiestraat moet wezen, is ten volle overtuigd, dat rioleering en bestrating aldaar zeer noodig zijn. Hij heeft nu vernomen, dat, op voorstel van B. en W., het adres, bij den Raad ingediend, om verbe tering van den openbaren wog te verkrygen, gelegd is in de portefeuille, waarin tegen het einde des jaars de begrooting voor 1892 komt te liggen. Er zal, zoo meent P., niets van ko men, omdat in andere n ie u waan gelegde straten de rioleering en bestrating door de koopers van percoelen onderling zijn bekostigd, 't Zou nu, als de Raad overging om riool en straat voor rekening van de gemeente te leggen, een bevoorrechting van enkelen zijn. De bewust heid hiervan zal zeker niet leiden tot een be spoedigd toestaan van het gedaan verzoek. Ingezonden. FEEST. In onderscheidene gemeenten des lands niet het minst in de hoofdstad schynt het plan te bestaan, om op den verjaardag van onze jeugdige Koningin 31 Augustus een nationaal feest, vooral een kinderfeest, te organiseeren. 't Programma der Amsterdamsche festiviteiten werd, in hoofdzaak althans, reeds in de dagbladen opgenomen. Bij 't lezen daar van rees bij steller dezes de vraag zou het niet mogelijk zijn, ook hier zulk een nationaal feest te vieren 't Is meermalen gebleken, dat deze gemeente zich heel goed verstaat op het organiseeren en vieren van zulke feesten, 't Zal daarom slechts noodig zijn, de aandacht op dit onderwerp te vestigen. Licht wordt in verschillende kringen dit idéé eens besproken, om later aan de verwezenlijking der zaak de noodige aandacht te wyden en de vereischte maatregelen te nemen. 't Is nog al moeilyk, in deze dagen reeds voorbereidende stappen te doen ter voorberei ding vao een feestje, dat einde Augustus zou moeten plaats vinden. Eerstdaags wacht ons het jaarlijksche Volksfeest, dat nu reeds aan leiding geeft om elkander de vraag te doen Wat zullen we alsdan te genieten krygen En nk de kermis kunnen we nog vooral als er herstemmingen komen dagen lang denken, beraadslagen, strooibiljetten ontwerpen en adverteeren, ter zake van de verkiezingen voor den Gemeenteraad, 't Is evenwel zeer mogelijk, dat de aangename gedachte aan een feestelijke viering van den verjaardag van Ko ningin Wilhelmina 't kermisfeost in 't minst niet verstoren en nog een zonnestraal geven zal te raidden der schaduwen van den ver- kiezingstrijd. Helder, 25 Juni 1891. H. Naar het Italiaanseh. 46 ooo Amata nam hier weer een leugen te baat om haar ambtsgeheim niet te verraden zij wilde geen gevaar loopen, dat nu haar po ging weder kon verijdeld worden. Sylvain was met haar in het kantoor ge gaan, terwijl Galonbert voor het kantoor als schoenpoetser had plaats genomen en de voor bijgaande heeren voor een kleinigheid de schoe nen poetste. Hij had bovendien in last toe te zien, dat de huurkoetsier niet wegreed, die op den hoek der straat wachtte. Amata had de twee voormalige dieven de volgende voor schriften gegevenSylvain moest echter in het kantoor rustig op een bank zittende het oog op haar gericht houden. Wanneer zij op stond en driemaal met den zakdoek wenkte, moest hij opstaan en den persoon volgen, aan wien juist een brief werd uitgereikt. Buiten het postkantoor moest die persoon met be hulp van Galonbert gevangen genomen wor den, zoo noodig ook met hulp van een post beambte en in het uiterste geval mochten zij hun revolvers gebruiken. Amata on Sylvain zaten reeds verscheidene aren geduldig te wachten, toen eindelijk de vraag klonk //Is hier ook con brief gekomen met het adres Herculos no. 750 De postbeambte begon in de verschillende brievenvakjes te zoeken, doch daar hoorde hy een kreet en zag hoe Amata langzaam van haar stoel op deu vloer zakte en als een lijk op den vloer bleef liggen. Haastig reikte hy den brief over en sloot toen het loket om alle aandrang van het publiek te voorkomen. Syl vain kwam haar onmiddellijk te hulp en bracht haar in het wachtende rytuig, geholpen door Galonbert, die ontstelde nu zij in het rijtuig werd gedragen waarin de verwachte misdadi ger vervoerd moest worden. Nog meer ver schrikte de oude Magdalena, toen zij haar meesteres voor dood het huis zag binnendra gen. »Wat is er gebeurd?" vroeg de oude meid. »Ik weet het niet." antwoordde Galonbert. //Is zy overreden wNeen, zij is immers niet gekwetst." „Waart ge er bij, toen mevrouw het bewust zijn verloor?" „Ja, zy zakte in elkaar." «Waar gebeurde dat?" «Op straat," loog Galonbert, die van Amata de gewoonte had aangenomen om over poli tiezaken te zwijgen. Sylvain had intusschen den dokter gehaald. Nauwelijks had deze Amata gezien, of hij ver klaarde een aderlating noodzakelijk. Weinige minnten nadat deze operatie had plaatsgehad, sloeg Amata de oogen op. „Leg haar nu om slagen met ys op het hoofd, dan zal zij verder wel bijkomen," verklaarde hij en vertrok spoe dig. daar hy noodzakelyk naar een zieke moest terugkoeren. Amata lag stil op haar kussen, zij peinsde* Wat was er dan met haar gebeurd Plot seling sprong zy op en maakte een afwerend gebaar met haar handen. Zij was weer in het postkantoor. Aan het loket verscheen een schoone jonkman, haar zoon, haar geliefde zoon Maurice. Duidelijk hoorde zij hem zeg gen Is hier een brief gekomen met het adres Hercules no. 750 En toen werd het nacht rondom haar, een ondoordringbare nachtEn zy wist haar verstikkende smart door niets lucht te geven dan door luid Gods erbarming in te roepen. «O God, neen, het is niet waar," snikte zy. „Hij was het niet ik ben waanzinnig. Hij kan het niet zynO God, erbarm U over mij, geef mij mijn verstand terug breng mij tot het besef, dat ik mij vreeselyk vergist hebErbarming, o God Onder heete tranen greep Magdalena de hand van haar meesteres en trachte haar met zachte woorden tot kalmte te brengen. Ook Sylvain en Galonbert deden hun best om haar te troosten. Dit scheen eindelijk te helpen. Amata werd opeens stiller. «Gij waart by my in het postkantoor, niet waar, Sylvain vroeg zij, nadat zij Magda lena onder een geschikt voorwendsel uit de kamer gezonden had. «Hebt ge gezien, hoe ik bewusteloos werd «Ja, mevrouw." „Er kwam een jonge man aan het loket om een brief af te halen, niet waar, Sylvain Hoe zag die jonge man er uit P" „Het was een schoon heer, mevrouw, met gitzwarte oogen en koolzwart haar. Hij droeg een bloem in het knoopsgat en een lichtblauwe das om den hals." Toen zij dit hoorde, schenen haar gelaats trekken te versteeneD. Zy stond op en wag- g elde naar haar schryftafel, daar greep zij ee nige rollen geld en gaf die aan haar twee ge trouwen. „Dit is een bewys van mijn dank baarheid voor uw diensten," zeide zy, „en ge zult nog meer hebben, als ge mij heden on voorwaardelijk gehoorzaamt." «Dat zweren wij, mevrouw." «Goed. Zwijg orer het voorval in het post kantoor. Tot zonsondergang zyt ge vry. Neem er een prettigen dag van, maar drink niet te veel. Zoodra het donker is, komt ge hier te rug. Wij moeten een gewichtigen tocht on dernemen. Breng ook een bos sleutels mee, die zult ge nog wel hebben." „Jawel mevrouw." «Goed, ge kunt heengaan," zeide zij en nam plaats aan de schryftafel. De twee vrienden verlieten de kamer en nu schreef zy met be vende hand het volgende briefje aan Maurice. Mijn zoonverlaat tusschen 7 en 9 uur geen oogenblik het huis van de familie Bres- sol. Daar breng ik je het beslissende nieuws. Amata Joubert. Zij verzegelde het briefje en schelde de meid. Magdalena uitte een kreet van schrik, toen zij haar meesteres uit het bed zag, en wilde haar dadelijk weer in bed helpen. „A- mata schudde het hoofd en zei „Wat wilt ge toch, ik ben gezond «Gezond ?Ge ziet er uit als een lyk, me vrouw.' «Nu goed dan, ik zal naar bed gaan. Ik wil slapen. „Maar bezorg dezen brief, geef hem Maurice zelf in handen en stoor mij niet als je terugkomt. Laat niemand by my toe." „Ook mijnheer Vasseur niet?" „Neen, niemand." De meid schoof de kussens van het bed te recht en verliet toen de kamer. Amata was alleen Alleen met haar mar telende gedachten, met haar vreeselyken twij fel, met het bewustzijn, dat haar aangebeden kind in betrekking stond met misdadigers en misschien zelf een misdadiger was. Zy had slechts een sprankje hoop. Maurice kon toch onschuldig zijn. Onwetend kon hij den brief afgehaald hebben voor Lartige ofVcrdier, die hy misschien onder een valschen naam kende. Doch zij wilde zekerheid hebben. Zij moest de waarheid kennen, al kostte dat haar leven. Daarom had zij Sylvain en Galonbert bevolen in den avond terng te komen en een bos sleu tels meete brengeD. XXXVII. Het had juist acht uur geslagen. Amata Joubert verliet met Sylvain cn Galonbert de woning op den Boulevard Saint Martin. Zij was als heer gekleed en luid een grooten, rui men mantel omgeslagen. Zij waggelde voort, op den arm van Sylvain leunendo; had zij dien steun niet gehad, dau was zij stellig neerge- stoet. In de rue Marie gekomen, bleef Amata staan voor het huis, waar Maurice woonde. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1