't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. EtiSlriiillisitliiiliiiiEir. No. 1928. Zaterdag 8 ^Augustus 1891. Negentiende Jaargang. KALENDER DER WEEE. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BESEHOUT Co., te Helder. Barnnx: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlêii van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 40 m. Onderg. 7 u. 28 na. Zondag 9 Maandag 10 Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14 Vastendag. Zaterdag 15 Maria Hemelvaart. HELDER, 7 Aug. 1891. Uitslag der herstemming voor drie leden van den Gemeenteraad alhier, is als volgt WIT stembriefje, uitgebracht 753 stem men, van onwaarde 16. Uitgebracht op de heeren T. C. Govers 399, S. W. Stoo- ker 338 stemmen. Alzoo gekozen de beer T. C. GOVERS. ROOD Stembriefje, uitgebracht 754 stem men, van onwaarde 3. Uitgebracht op de heereu J. S. B. Janzen, 486, J. Oortgpsen 372, F. S. C. M. Wps 330 en A. B. Weber 270 stemmen. Alzoo gekozen de heeren J. S. B. JANZEN en J. OORTGIJSEN. Aan de herstemming ter verkiesing van drie leden voor den Gemeenteraad alhier, werd jl. Dinsdag door 754 stemgerechtigeen deelge nomen. Volgens de kiezerslijsten, in 't begin dezes jaars vastgesteld, hadden niet minder dan 1625 personen aan deze stemming kun nen deelnemen. De deelneming was das slechts 46.4 ten honderd. Men vraagt sich onwillekeurig af: Van waar deze geringe opkomst? Vroeger beant woordde men deze vraag door te wyzen op den vrij grooten afstand van het Stembureau aan de Kerkgracht voor vele kiezers, die in den omtrek van de Binnenhaven wonen. Deze klacht is nn niet meer geldig en daarom mag men met des te meer klem de vraag stellen Vanwaar deze geringe opkomst Wij achten het een ernstigen eisch, den eisch van hen, die naar algemeen stemrecht stre ven. Maar wanneer men, zooals by de na plaats gehad hebbende stemmingen is geble ken, moet opmerken, dat het grootste deel der kiezers geen belang toont te stellen in 't stemrecht, dan verliest de eisch naar algemeen stemrecht zeer veel van zijne waarde. Waarlyk vreemd is 'tniet, dat deze dagen op de vraagHoe zou 't gaan, als er alge meen stemrecht bestond? geantwoord werd: rWel, dan kwam er stellig niemand meer aan de stembus De vraag blijft over: Wat is er te doen, om meer belangstelling in deze gewichtige aan gelegenheid te wekken Woensdagmiddag werd door de kleine kapel van het Stafmuziekkorps der K. N. Marine, onder directie van den heer L. A. Schouten, een matinee musicale gegeven in 't Badpaviljoen te Huisduinen. Na uitvoe ring van de „Badgasten-marsch" van M. P. Gpswpt, werd nog een zevental stukken ter gehoore gebracht, die door de aanwezi gen met groot genoegen werden gevolgd. Niettegenstaande 't flinke wandelweer, was de opkomst der bezoekers niet groot. We vermeenen intusschen dat die bij herhaling van meer beteekenis zal zpn. De tnsschen Amsterdam en Nieuwe- diep varende stoomboot van Gebr. Zur Muhlen werd Dinsdagavond voor de spoor brug te Alkmaar zonder eenige noodzaak niet minder dan 50 min. opgehouden. De boot was volkomen op haar tijd. Als oor zaak werd opgegeven, dat een goederentrein moest worden gerangeerd. Het doorlaten der boot vordert slechts enkele minuten. Door den kapitein der boot is van deze willekeurige handelwijze rapport ingezon den. Bij kon. besluit is aan den eervol ontslagen baas der werktuigmakers bij 's rpks werf te Willemsoord, W. Burger, een pensioen verleend ten bedrage van f 605 's jaars. De minister van marine brengt ter algemeene kennis, dat, bljjkens bericht van den commandant van Hr. Ms. stoomschip >Koningin Emma der Nederlanden", in den nacht van 21 Juli jl. tydens een oefenings- tocht in de Noordzee, twee reddingsboeien (gemerkt „Koningin Emma der Nederlan den",) zijn verloren geraakt, zoodat het vinden van deze voorwerpen geene aanlei ding tot bezorgdheid behoeft te geven. Terschelling, 4 Aug. Door de sleep boot >Adsistent< is de verlaten Noorsche bark Atlasuit Frederikstad (zie ons vorig no.) aangetroffen en hier binnenge bracht. Van de 315 kiesgerechtigden te Wie- ringen kwamen bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad, tusscben de heeren J. Koopman en P. S. Kuut, 180 "kiezers ter stembus op. Bij de stemopne ming bleek, dat van de geldige stemmen er 112 op den heer J. Koopman en 67 op den heer P. S. Kuut waren uitge bracht; 1 billet was van onwaarde ingevuld. Volgens het „Handelsblad'' mag nog deze week de vorming van een liberaal ministerie verwacht worden, waarin de hee ren Van Tienhoven en Tak van Poort vliet zitting zullen nemen. Onder den naam Trouw aan Koning en Vaderland, het devies van het Metalen Kruis, is eene vereeniging gesticht, die zich ten doel stelt een ondersteuningsfonds in het leven te roepen, ten bate van behoef - tigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadelmedaille. Onder de meer dan 80jarigen, die in de dagen van 1830 en 1831 op de roepstem van hun Koning, hun leven toonden veil te hebben voor hun Vaderland, zijn er on geveer 1400, die in zeer behoeftige omstan digheden verkeeren, die bet eereteeken dra gen op een in lompen gehulde borst, die de hand, eenmaal de wapenen voerende voor Oranje en Nederland, nu moeten uit steken om een aalmoes te vragen. Eenige weldenkende mannen, door om standigheden meer van nabp bekend gewor- den met den nijpenden nood, waarin velen 5) Hg bleef aan deze bezigheid tot laat in den nacht en legde zich toen uitgeput op de sofa neder. Morgen,* mompelde hy morgen!» m. Mevrouw Von Berghaupt had heden een krans van beminnenswaardige dames om zich heen verzameld. Behalve aan eenige nichten van Koert en aan de jeugdige gade van een kapitein der Infanterie, had Jane voornamelyk haar oplettendheid te wyden aan de indrukwek kende figuur derechtgenoote van den escadrons- chef. Als altyd waren de dames verrukt over de beminnelijkheid van de vrouw des huizes en dit viel te meer op prys te stellen, omdat de meer bejaarde dames van het kleine ge zelschap nogal scherpe aanmerkingen konden maken op het huiselijk leven van den tegen- woordigen tijd. Hoe klopte Koerts hart van vreugde, hoe trotsch was hij op zyn lieve Jane, wanneer de dames hem heimelijk haar com pliment maakten over zijn beminnenswaardige vrouw.' Als hy er nog aan dacht, hoe hij vroeger gemeend had dat hy door een huwe- lyk niet gelukkig kon worden, en zich herin nerde hoe hy reeds besloten had ongehuwd te blyven, dan kon hy zyn vriend Wamboldwel om den hals vallen en hem bedanken dat hy hem nog ter rechter tijd tot beter inzicht ge bracht had. Terwyl hy in zulk een stemming verkeerde, reikte de huisknecht hem op eenigs- zins steelache wyze een naamkaartje over. Koert sloeg een blik op het kaartje en las den naam van mynheer Morris. „Hy heeft het toch niet van zich zeiven kunnen verkrygen, ons zyn gelukwensehen te besparen,» mompelde hy met een glimlachen verliet met den huisknecht de zaal. Op den corridor stond mynheer Morris, die •en deftige buiging maakte toen hy Koert zag. Mijnheer Von Berghaupt," begon de ad vocaat, zoodra hy in een leuningstoel had plaats genomen en zyn witten cylinderhoed op zyn knieën had gezet, „ik heb beloofd de vrouw des huizes niet door myn bezoek te sto ren zoo het u dus mogelyk is, verzoek ik u mijn tegenwoordigheid hier voor haar te ver bergen.' »Ik heb reeds van uw besluit gehoord en moet bekennen dat myn vriend Wambold in zijn voorzorgen wel iets te ver is gegaan.' »Mijnheer, het was myn vry willig besluit, waarop mijnheer Von Wambold volstrekt geen invloed heeft uitgeoefend. Ik weet, dat uw echtgenoote in haar tegenwoordige positie im mer moet ontstellen wanneer zy my ziet, en daarom ben ik verplicht een ontmoeting te verm\jden.« „Ik waardeer uw fijngevoelige oplettendheid, maar ik kom er tegen op, dat die overdreven wordt. Myn vrouw was gisteren by de her innering aan het verledene eenigszins treurig gestemd. Dat is nu voorby j zy is vandaag dezer braven verkeerden, sloegen de handen aan het werk en stelden een onderzoek in naar den toestand der overigen, en toen bleek hun, dat er, zooals wij zeiden, ruim 1400 behoeftig zpn en daaronder velen, die bet noodigste gebrek hebben. Mag dat zoo blijven Zal het weldadig Nederland doof blijven op de roepstem, die thans van Oost tot West, van Noord tot Zuid weerklinkt„helpt ons met uwe gave om de laatste, nog slechts weinige levensjaren dier mannen te verhelderen, om hen ter voldoening van de eereschuld, die Nederland aan hen heeft, te ondersteu nen en van bet noodige te voorzien tot hun stoffelijk overschot ter ruste wordt gebracht De nobele gedachte die tot de stichting der vereeniging aanleiding gaf, vond weer klank in het hart van H. M. de Koningin- Regentes, die zich volgaarne bereid ver klaarde als beschermvrouw op te treden en die bij kon. besluit van den 29 Juli het hoofdbestuur machtigde eene algemeene collecte te houden, die ook eerlang in deze gemeente zal plaats hebben. Nu hoopt genoemd bestuur op milde bijdragen, op dat de laatste levensdagen van de grijs aards, die eenmaal als mannen en jonge lingen de wapenen voor het vaderland land droegen, van de allerdrukkendste zor gen mogen ontheven worden. Men schrijft uit Middelburg aan het U. D.Gedurende de kermis had bet vol gende plaats met den bekenden socialist Van der Stad. Deze, die te Ylissingen een betrekking beeft bij de maatsch. „Zeeland", bevond zich Donderdag 1.1. in den Doelen van St. Sebastiaan, waar de troep van Frits v. Haarlem voorstellingen gaf. Onder deze behoort ook het „panopticum" van den mimiker Henry de Vrp, die door middel van pruik, baard, enz. op uitstekende wijze allerlei bekende personen voorstelt. Hp ein digde eiken avond met de voorstelling van wijlen Z. M. Willem Hl. Toen v. d. Stad dit zag, begon hp te fluiten, waarop niet voldoende gelet werd, zeker door het ge juich en door de muziek, die onze volks liederen speelde. Nadat het scherm weer was opgehaald floot hp wederom, met dit gevolg, dat vjjf of zes jongelui op hem los stormden en hem in «en ommezien hals over kop het gebouw letterlpk uitsmakten. Onder gejuich en fanfares kwamen de uitsmpters terug. Daarna verscheen de mi miker nogmaals, en werd met groote geest drift het Wien Neêrlandsch bloed gezongen. Zaterdagavond meldt Recht voor Allen" is de socialist C. G. Tieman, die uit Roubaix was teruggekeerd en te Amsterdam met Recht voor Allen" col porteerde, in hechtenis genomen. Men weet dat hp evenals Bos, die nog geen lust schpnt te gevoelen om terug te keeren werd veroordeeld, omdat hp tot oproer aan sporende strooibiljetten had verspreid onder de lotelingen. De heer H. W. Dilg, gepensioneerd in een zeer goeden luim, zoodat ik geen bezwaar maak u aan haar voor te stellen.' Koert wilde heengaan om zijn vronw te halen, maar de advocaat hield hem daarvan terug. »Ik verzoek u dit niet te doen, mynheer, al ware het alleen omdat ik met u als recht verkrijgende van myn cliënt Jane Gray ee nige zaken heb te verhandelen. Gewoonlyk vervelen zich de dames daarbij, en wy hebben, geloof ik, geen recht om uw beminnelyke echtgenoote zonder groote noodzakelijkheid, moeielykheden op den hals te schuiven." Berghaupt keerde van de deur terug, keek oplettend naar het gladgeschoren gelaat van den advocaat, dat wel geschikt was om ook hem eenige ongerustheid in te boezemen, en nam plaats in een leuningstoel. Nu stond mynheer Morris op, legde zijn hoed op de tafel en haalde eenige akten uit zijn zak. Mijnheer Von Berghaupt, het ver heugt en troost mij, dat ik kan onderhande len met een rechtverkrijgende van myn over leden cliënt, of, beter gezegd, dat ik reken schap kan doen aan hem, die zoo kalm voor het voldongen feit staat en van wien ik mag verwachten, dat hy de waarde zal erkennen van mijn bemoeiingen, waarvan deze akten het bewys leveren." „Ik wist niet, dat by de rechtbank te Lon den nog een proces van myn overleden schoon papa hangende was, verklaarde Koert, >eo ik ben overtuigd, dat inija vrouw er ook niets van weet, anders zou zij my er reeds lang over gesproken hebben. Dit houdt my echter opperkonstabel bij de marine, is benoemd tot adjudant-onderofficier-ordonnance van H. M. de Koningin. Te 's-Gravenbage is Maandagnacht eeu vrouw zoo hevig van het onweer ge schrokken, dat zij op haren stoel doodbleef. Tegen den landbouwer H., uit Echt, die den Rijks veldwachter Dorren, te Maas tricht, gedreigd heeft dood te schieten, is een gevangenisstraf van 8 maanden ge- eischt. Uitspraak over 8 dagen. Men schrijft uit Harlingen van 4 Aug.: Na aankomst van den trein van 10.20 Dinsdagavond, trok een schreeuwende me nigte van het station naar het politie-bareau, ten geleide van een vrouw, die door vier politie-agenten werd overgebracht. Zy was van haren man, een machinist bij het Staats spoor, weggeloopen met baren zwager, een O.-Indisch militair, die verblijf houdt te Nieuwediep. De man bad de vrouw doen opeiscben, en toen zij nu Dinsdagavond werd teruggebracht, vond zij zich opgewacht door een belangstellende, doch niet zeer vriendelijk gestemde menigte van eenige bonderden. De persoon R., die in het begin der vorige week te Hoorn trachtte zijn zoontje te vergiftigen, is, na een vooraf plaats ge- bad hebbend onderzoek, onder behoorlijk geleide naar bet krankzinnigengesticht Meerenberg overgebracht. Het was geen brandspiritus, wat hp het kind te drinken had gegeven, maar een mengsel van al coholische vochten, zoodat by onderzoek bleek, dat het kind totaal dronken was. De vrouw van R. bevond zich in het Stads ziekenhuis, waar zp voor eenige dagen was bevallen. Dinsdagavond wilde nabij het station Oscb de wachteres van wachtpost 39 haar kind redden, met het treurig gevolg dat zij door den trein 154 werd overreden en terstond gedood. Het kind werd zwaar gekwetst. Te Breda is dezer dagen bp eender examens voor de hoofdakte, o. a. geslaagd een candidaat, die op zijn 19e jaar nog op het land werkte, twee jaren later de hulpakte haalde en nu, 22 jaren oud, de hoofdakte heeft verworven. Deze werd hem dan ook door de examinatoren met een waardeerende toespraak uitgereikt. Uit Meppel wordt gemeld, dat aldaar Vrijdagmiddag bet volgend menscbont- eerend voorval plaats had. Een gepension- neerd militair zou zijn kind ter aarde be stellen, doch nauwelijks was men op weg, of het bleek, dat hp zoodanig beschonken was, dat hp niet meer staan kon. Hp viel ter neer en verwondde zich daarbij in he vige mate aan het hoofd, Terwyl de stoet grafwaarts ging, maakte de politie zich van den ontaarden vader meester, waarbij hp aan handen en voeten moest worden ge bonden. Zoo werd hp op een kar gelegd en ten aanschouwe van de verontwaardigde menigte naar de politiewacht vervoerd. De oud-Friesche gewoonte, vroeger vooral bp eigengeërfde landbouwersfamiliën in zwang om bij de begrafenis van een afgestorvene daaraan een zoo groot moge lijke deelneming te verzekeren, begint meer en meer te verdwjjnen. Nochtans werden in de vorige week bij de teraardebestel ling der vrouw van een gegoeden landbou wer te Suawoude (gem. Tietjerksteradeel) de oude zeden gevolgd. Niet minder dan 86 bloedverwanten, vrienden en kennissen volgden de baar naar het kleine kerkhof, waar wellicht nimmer te voren grooter getal rouwdragenden vereenigd was. Ingezonden. Kiezers-hindernissen. „Laat de kiezers tot mij ko men en verhindert ze niet." De Stembus. Zóó roept de stembus volgens de Wet. Dat in dien zin niet altyd wordt gehan deld, zal het volgend voorval bij de jongste herstemming voor den Gemeenteraad alhier, kunnen staven. Ondergeteekende heeft, naar zyn beste ver mogen, jarenlang zijne kiezersplichten steeds getrouw vervuld. Jl. Dinsdag (4 Augs.) heeft hy nogthans niet kunnen stemmen, om dat het Stembureau No. 2 (Weezenstraat), waar onder zijne woonplaats ressorteertlflj monde van zyn president, zijns stembiljetten niet wilde ac cepteeren. „Wanneer gezegd kan worden, dat vaak van óén stem de al of niet verkiezing van een candidaat kan afhangen, dan zou men de jongste stemming (4 Aug.), onwettig kunnen heeten, ongeacht, door versnippering en het daardoor teloor gaan van vele uitgebrachte stemmen by de primitieve stemming, (door de onnoodige witte- en roode stembiljetten), ook deze eerste stemming, door desbevoegde beoordeelaars, niet van onwettigheid wordt vrijgepleit. Aan wien de schold Dit uit te maken, ligt niet op den weg van den ondergeteekende zeker niet aan hem maar, dat hy 't ongehoord vindt van een president van een stembureau, (de beide andere leden spraken een tegenover gestelde meening uit), om een in zijn recht zynden kiezer, een oud man van 74 jaar, in zyne plichtsvervulling „van 't kastje naar den muur" te willen zenden, (dit zou de 3e keer zijn geweest), dit wékt zijn en ieders veront waardiging. Zyn dat de faciliteiten van een hulpburean t F f1 Helder, 5 Augs. 1891. Verkiezing. In de jongstgehouden zitting van den Raad der gemeente Nieuweramstel werden ter tafel gebracht de geloofsbrieven van de nieuwge- kozen leden van dat college. De beoordee ling dier stukken werd verdaagd tot de eerst volgende zitting, om dan tegelyk te behande len de reclame, tegen deze verkiezing inge bracht, wegens het bezigen van twee ver schillende stembiljetten. De mededeeling hiervan moet natnurlyk hier ter plaatse aanleiding geven tot de vraag: Is ook hier wel op de juiste wyze gehandeld F Deze vraag komt ongetwijfeld aan de orde, als de geloofsbrieven der herkozen en nieuw- gekozen leden zullen onderzocht en het voor stel gedaan moet worden, om die heeren als raadsleden toe te laten, 't Heeft alle kans dat niet terug, om uwe verdiensten in deze aan gelegenheid te erkennen." Mijnheer Morris scheen ten uiterste ver baasd. »Dat het groote proces voor uw geachte vrouw en haar tante een geheim is gebleven is aan my te wijten, maar ik veronderstelde dat de uitslag van het proces u misschien door de pers was bekend geworden." rik lees nooit Engelsche couranten." „En toch zou het my streelen, als ge de jongste nnmmers der Engelsche bladen gele zen hadt, omdat zij zonder eenige bekorting mijn groote rede bevatten, zooals ik die voor het gerechtshof heb uitgesproken." Mijnheer Morris nam een courant uit zyn zak en reikte die over aan Koert, die niet in staat was den advocaat te begrypen. „Hiermede overhandig ik de laatste bylage van „The Times", welke ik u aanraad ter geschikter ure te lezen. Zy bevat de aan klacht van den officier van justitie en mijn verdediging van den beschuldigde." Nu begon Koert iets van de zaak te be grijpen er ging hem een licht op. Het bloed vloog hem naar het hoofd. Hij sloeg een blik in de courant en wérd door een rilling over vallen, toen hy daar den naam James Gray zag staan. Hy sprong op, liet het nieuws papier op den grond vallen en kwam in byna dreigende houding voor den advocaat staan. „Zoudt ge mij kort en bondig opheldering willen geven omtrent het doel van uw bezoek, mynheer „Gy zyt zeer ontroerd, mynheer Von Berg haupt, en dat vind ik zeer natuurlyk. Doch nu gevoel ik eerst recht hoe ongelukkig het is, dat ik niet vooraf heb kennis gekregen van uw huwelyk. Ge zoudt uit een droom geschud zyn en ge zoudt dien droom spoedig vergeten hebben. Al bemindet ge miss Jane tot waanzinnig wordens toe, al dacht ge nog zoo edel, al is uw wereldbeschouwing nog zoo ruim van opvatting, al ziet ge nog zoo min achtend op de bekrompenheid der menschen neder, het zal u toch niet onverschillig zijn of ge al dan niet de schoonzoon zyt van myn cliënt James Gray, wiens proces zooveel op zien baarde en zoo ongelukkig voor hem afliep. Er zijn zakeD, waar men zich niet gemakke lijk boven kan verheffen, waar men eenvoudig voor staat. „Bij deze documenten vindt ge brieven van mijn cliënt, waarin hij het vertrouwen uit spreekt, dat hy tot deportatie zal veroordeeld worden. De kroon-getuigen waren echter on wankelbaar en het vonnis lnidde„De dood straf door middel van den strop." Koert werd doodsbleek. Hy liet zich op een stoel neerzinken en staarde den ontzet- tenden man wezenloos aan. Met een trek van medelyden op het ernstige gelaat ver volgde deze „Ik heb my zeer vergist, toen ik geloofde dat ge kalm zoudt zyn bij het vernemen van het voldongen feitdat zou myn taak veel lichter gemaakt hebben. Allerminst kon ik echter verwachten, dat ge volslagen onbekend waart met het proces van.James Gray. Woedt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1