't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Een Strijd Mi Liefde ei Eer. No. 1933. Woensdag 26 Augustus 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Gemeenteraad van Texel. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bnrtaux.' SPOORSTRAAT «i ZUIDSTRAAT. ja.d.vertentlön Tan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 25 Aug. 1891. Ter gelegenheid van den verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin Wilhel- mina, zal de Heldersche Scherm- en Gym nastiek-Vereeniging „Wapentrouw" alhier, op Maandag 31 Augustus a. s. des avonds in Musis Sacrum een groot assaut geven, onder directie van den heer J. H. Boelens, waarbij ook de meisjes-gymnastiek-klasse zal medewerken. Bij onze zang vereeniging „Helders Mannenkoor", directeur de heer L. E. Ru- gers, bestaat het plan dezen winter een theoretisehen en practischen zangcursus te houden onder leiding van den Directeur, voor jongelieden van 1618 jaar, teneinde jong en krachtig bloed bij H. M. te krijgen. Wij kunnen niet anders dan dit plan van harte toejuichen, te meer daar er op dit gebied te dezer plaatse zoo iets niet bestaat en de naam van den Directeur ons een waarborg is voor goed en degelijk on derwijs. Daarom kunnen wij een ieder, in het bezit van een goede stem, met ver trouwen aanbevelen zich bij het Bestuur van „Helders Mannenkoor" aan te melden, ten einde zich te oefenen voor den edelen mannenzang. (Zie verder achterstaande advertentie.) De Veendammer Courant, Nieuws- en Advertentieblad voor de provincie Groningen, bevat in haar verslag van de Tentoonstelling van paarden, vee en landbouwgewassen te Veendam, welke Tentoonstelling van 18 tot 28 dezer heeft plaats gehad, o. a. het navol gende „Te elf uren begon de muziekuitvoering in 't plantsoen, gegeven door 't volledig korps der Stafmuziek van de Koninklijke Nederland- sche Marine te Willemsoord, kapelmeester de heer J. Koning. Was de verwachting omtrent dat korps hoog gespannen, zij werd nog verre overtroffen. Deze muziek, zoo vol en zuiver als we hier zelden hoorden, maakte op dezen schoonen Zomerdag (Dinsdag 18) een heerlij ken indruk. De «Feesttonen", die 't eerste nummer van 't concertprogramma vormden, klonken uitstekend, even als de «Rosen aas dem Suden" van Joh. Strauss, en verder ge heel het overige programma. De Matinée Musicale in 't plantsoen, waarbij de kleine kapel, directeur de onder-kapelmeester L. A. Schouten, zich deed hooren, voldeed eveneens uitstekend en gaf een vrij talrijk publiek, dat in de ruime tent van den heer R. Eerkes of onder 't lommer der hoornen was gezeten, of langs de voor deze gelegenheid aangelegde fraaie bloembed den wandelde, veel genot." En verder „Het Concert, door de Stafmuziek uit Wil lemsoord in het hdtel De Unie" gegeven, was goed bezocht. Ook hier werd de schoone mu ziek door velen bewonderd. Vooral de «Mar- che funébre d' une marionette", van Gounod en de «Grands Bouquets des Mélodies", van Adolphe Schreiner werden luide geapplaudi- seerd. De tuin van «De Unie" was bij deze gelegenheid geïllumineerd." De minister van marine verwittigt be langhebbenden, dat door hem in den regel eiken Vrijdag, te beginnen met Vrijdag 28 Augustus aanstaande, des voormiddags te 11 uren aan het lokaal van bet departement van marine zullen worden ontvangen de genen, die hem over zaken, gezegd depar tement betreffende, wenscben te spreken. De afgetreden minister van marine, de schout-bij-nacht G. Kruijs, zal met 1 September weder optreden als chef van den marinestaf bij het departement van marine te '8 Een der lezers van het »Hbl." zendt aan dat blad de volgende zinspeling op de loopbaan van den burgemeester van Amster dam, thans minister van Buitenlandsche Zaken Als advocaat ging hij naar het gerechts hof, als burgemeester naar het Prinsenhof, als lid der Tweede en later als lid der Eerste Kamer naar het Binnenhof, nu als minister van Buitenlandsche Zaken naar het Buitenhof. Dat zijn vier hovender halve blijft Van Tienhoven per saldo nu nog van zessen klaar. De turfschipper H. Schuring zou met elf personen, onder wie twee zijner dochters van 16 en 12 jaar, in een roei boot op de Rien aan een nabijgelegen schip hulp bieden. De boot schepte water en zonk, met het droevig gevolg, dat Schu ring met zyne beide dochters en een schip persknecht zijn verdronken. De andere zeveu opvarenden mochten er in slagen den wal te bereiken. Voor de rechtbank te Assen stond 7 Augustus terecht H. S., gemeente-veld wachter en onbezoldigd rijksveldwachter te Norg, ter zake van het opmaken van een valsch procesverbaal en het afleggen van een meineed. De rechtbank, Donderdag uitspraak doen de, verklaarde den veldwachter schuldig en veroordeelde hem tot de door het open baar ministerie gerequireerde gevangenis straf van 1 jaar en 6 maanden. De Haarlemseh© Rechtbank heeft den inbreker te Heemstede, Pieter Kooien, veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf, en Pieter Buurs, te Purmerland, wegens vrijheidsbeneming tot veertien dagen ge vangenisstraf. Zijne ouders, die beschuldigd waren van mishandeling van hunne schoon dochter, werden vrijgesproken. De nieuwbenoemde ministers instal leerden zich Zaterdag aan hunne departe menten. De luitenant-ter-zee Hordijk blijft voorloopig ook adjudant van den nieuw opgetreden minister van marine, den heer J. C. Jansen. Oploopjes te 's Dertogenbosch. Men meldt uit den Bosch van 20 Aug. Hedenmorgen stonden voor de rechtbank alhier terecht J. Theelen en H. van Baardwijk, beschuldigd de eerstgenoemde van in den avond van 2 Augustus op de markt, waar zich een menigte menschen verzameld had op het politiebureau wijzende, te hebben gezegd «de commissaris van politie is een dief; dat durf ik wel te zeggen"de tweede genoemde van te zyn de maker en in omloop brenger van het bekende liedje, door het O. M. ge noemd een smaadschrift tegon den commissaris van politie. Vóór het paleis van justitie had reeds vroeg op den dag een ontzaggelijke menigte post ge vat, die door gezang en geschreeuw jverkelijk stoornis teweeg bracht en van tijd tot tyd door maréchaussées moest worden uiteenge dreven. Tegen Theelen is geëischt een gevange nisstraf van 6 weken, tegen van Baardwijk een gevangenisstraf van 8 maanden, terwijl mr. L. Rits, die voor de beleedigde partij optrad, het verlangen uitsprak dat Van Baard wijk bovendien zou worden veroordeeld tot betaling van f 150 schadevergoeding en aan plakking van het vonnis ten getale en ter plaatse als de rechtbank zal bevelen. De uitspraak in de beide zaken is bepaald op 25 dezer. Zooals wel te verwachten was, bleef het volk gedurende den ganschen dag zeer woelig; voornamelijk aan vanj.Baardwijk werden na afloop der zitting in verschillende buurten luidruchtige ovaties gebracht, en dat door velen meer dan een gewoon glaasje gedronken werd, vond mede daarin oorzaak( dat juist heden de verkiezing plaats had voor een lid van den gemeenteraad. Naarmate het avond werd groeide de menigte aan en met meer dan gewone opgewondenheid trokken verschillende duizenden door de stra ten. De gewone bekende liederen »hop hop hop, hangt den commissaris op" en «vooruit met de schuit, de commissaris moet er uit" werden afgewisseld met uitroepen van markt- dief en andere scheldwoorden. Voor de woningen van dea commissaris des koninga en van den burgemeester echter werd bij herhaling 'tWien Neerlandsch bloed" aan geheven, blijkbaar om te doen uitkomen, dat men het niet tegen het gezag had, maar uitsluitend tegen den commissaris van politie Van Goor. Toen omstroeks 8^ uur op de markt eeu onafzienbare massa volk was samenge stroomd en voor het centraalbureau van politie zingende en joelende heen en weder trok, verschenen eenige maréchaussees te paard, aan gevoerd door den len luitenant Aveling. Nadat hierbij nog post hadden gevat een tiental marechaussées te voet, enkele rijksveldwach ters en 16 agenten, de laatste onder bevel van een inspecteur van politie, werd, naar men zegt, op order van den commissaris van politie, doch tegen den wil en de bedoeling van den burgemeester, met getrokken sabel een charge op het volk gemaakt, dat verward uiteenvlood en waarby tal van personen, sommige zeer ernstig, verwond zijn. Naar men wil zou een 12-jarige jongen ten gevolge van een in den hals bekomen sabelhouw reeds overleden zijn. Tot ruim 10 uren werd door de maréchaus sées te paard en te voet en steeds met getrok ken sabel, tusschen het volk op de markt een ware jacht onderhouden, en wel in die mate, dat zij niet alleen de trotoirs sclioon- veegden, maar zelfs de voor de koffiehuizen staands marmeren tafeltjes met het daarop staande glaswerk stuk sloegen. Daarbij wer den nog sabelhouwen uitgedeeld, waarvan ook vrouwen het slachtoffer werden- De wijze waarop zonder een voorafgaande waarschuwing of proclamatie (de vroeger uit gevaardigde proclamatie was reeds sedert eeni ge dagen door den burgemeester ingetrokken) er op los is gehakt en de ruwe manier waarop velen naar het politiebureau gesleurd werden, worden algemeen afgekeurd. Aan een spoedig bedaren der sedert lang hevig geschokte ge moederen zal dit zeker weinig bevorderlijk zijn. Ben ik goed ingelicht, dan is hierover nog denzelfden avond met verschillende personen, onder welke zich ook 't hoofd der gemeente be vond, reeds menig ernstig woord gewisseld en wel in de sociëteit «De Arend», wier leden op eigen terrein rustig gezeten, voor de woede der politie evenmin veilig waren, doch op last van den commissaris van politie met ruw ge weld naar binnen werden gedreven. Op verzoek van den burgemeester hebben al de koffiehuizen en herbergen vóór elf uur gesloten, op welk uur de rust was hersteld. Heden heeft de burgemeester weder een proclamatie uitgevaardigd, waarin samenscho lingen van meer dan 3 personen tusschen '8 avonnds 1 en 's morgens 3 uur verboden worden. In de golf van Triest vertoonen zich sinds eenigen tijd een groot aantal haaien. Vóór het Suez-kanaal bestond, waren de haaien reeds sedert lang uit de Adria- tische Zee verdwenen na de opening van het kanaal verschenen zij echter weder en wel jaarlijks in grooter aantal, zoodat men meent, dat de haaien van het kanaal ge bruik maken om van de Roode Zee uit de Middellandsche Zee te bereiken. De storm, welke Dinsdag op Mar- tinique heeft gewoed, was heviger dan eenige andere sinds 1817. Te Fort de France zijn 12, te Lamentin 10, te Saint Pierre 5, op de rivier Pilote 2, te Franfois 16, te Trinité 10 menschen in het geheel dus 55 om het leven gekomen en vele anderen zijn gewond. Ook de schade, door den storm aangericht, is zeer groot. Zitting van 21 Augustus. Afwezig de Wethouder, de heer Fokke Keijser, met kennisgeving wegens ongesteldheid, en de heer A. P. Koorn. De Voorzitter deelt mede, dat te beginnen met 6 Ang. het telephoonkantoor aan den Hoorn voor het publiek is geopend, en met de waarneming van den dienst is belast Jan Daalder Jhz. en tot ontvangster Cornelia Daalder; voorts: 1. Ken nisgeving van den heer Densselman, aan den Hoorn, dat hij de benoeming als hoofd der Bchool te de Cocksdorp met dank accepteert. 2. Adres van den heer Zwanenburg, alhier, verzoekende een stuk grond aan de haven in erfpacht te moge hebben. Wegens de te late inzending aangehouden tot een volgende verga dering. De Voorzitter brengt aan de orde de vaststel ling der rekeningen van verschillende corpora* tiën, als Gemeenterekening 1891, ontvangst f 55154.08, uitgaaf 54754.09. De oommissie, bij monde van den heer C. Keijser Pz., rapporteert tot vaststelling. Bank van Leening, ontvangst f403.30, nitgaaf 471.14. Idem. Algemeen Weeshuis, Idem. Algemeen Armbestuur. De commissie rappor teert hij monde van den heer Jacoh Roeper tot vaststelling, ontvangst f4030.30, uitgaaf f3350. De Voorzitter bracht daarbij namens den raad aan den president dier instelling, den heer C. Keijser Pz., zijn bijzonderen dank voor het riohtige beheer. Voorts werden aangeboden de begrootingen over 1892 voor de Gemeente, algemeen arm bestuur enz- Tot onderzoek belasten zioh dezelfde heeren, die zich met de vaststelling badden belast. De geloofsbrieven der nieuw-benoemde leden werden door de Commissie in orde bevonden en tot toelating geadviseerd. Het afwezige lidFokke Keijser berichtte bereid te zijn, zijn benoeming aan te nemen. Verder ging men in gesloten vergadering over tot onderzoek van reclames hoofdelijken omslag. Bij heropening bracht de Voorzitter nog een en kel woord van dank toe aan de afgetreden leden van den raad, ten gevolge van het afnemend ge tal inwoners, waardoor het getal 13 tot 11 moet worden gereduceerd. De heer Bakker deed nog eenige vragen be treffende het gemeenteverslag 1890, welke hem worden verstrekt. De heer Dros attendeerde den Voorzitter op den gebrekkigen weg bij den driesprong. Daarna wordt de vergadering gesloten. EER EN MEER. Een vijand van het vaderland Te vellen met een kloeke hand, Is eer Maar mensehen redden uit gevaar, En altijd weer tot helpen klaar, Is meer. Jong, schoon en ryk te zijn er by, Zoo schitteren op een partij, Wat eer Maar 't kind, dat werkt van vroeg tot laat, ^oor and'ren, schoon van mind'ren staat, Is meer. Medailles winnen en zoo voort, Met sport van allerhande soort, Is eer; Maar die verkrijgen als ge in nood Den schepeling redt van den dood, Is meer. Met tal van stemmen in den raad Gekozen zijn, voor stad of staat, Is eer Maar stil te werken, vroeg en laat, Voor 't geen der menschheid 't meeste baat, Zegt meer. Het prediken met warm gemoed t Doe toch vooral steeds d' armen goed, Brengt eer; Maar voor hen, die berooid of zwak Zijn, ook flink grijpen in den zak, Is meer. 't Ontwerpen van een kunstig plan, Is dikwerf voor zoo menig man Veel eer Maar 't nit te voeren, welk bezwaar Zich ook by 't werken openbaar Is meer. Te y v'ren tegen sterken drank Te zeggen «hij maakt arm en krank," Geeft eer Maar nooit iets drinken van het vocht, Zelfs nog om niet te duur gekocht, Is meer. Artiste zijn, gevierd, geacht, Ovaties dag aan dag gebracht, Wat eer Maar 't vrouwtje, dat daar stil haar plicht Als moeder van 't gezin verricht, Is meer. 9) Of een vergissing van personen in het spel is had u toch gemakkelijk kunnen be merken in uw gesprek met dien heer. Het zou dus de vraag zyn, of mr. Morris aan uw echtgenoote en haar familie even onbekend is als aan u." »Ik moet toegeven, dat myn vrouwenhaar tante den heer Morris kennen." «Dan is er aan geen vergissing te denken, sprak mijnheer Bronk schouderophalend. Het was zeker een groot verzuim van de bloedver wanten uwer vrouw, dat zij u reeds vóór het huwelyk niets van de familieaangelegenheden hebben medegedeeld. In tusschen veroorloof ik my niet, hierover een oordeel uit te spre ken, mijnheer Von Berghaupt. Doch ik zou u aanraden, in verbinding te blijven met mijn heer Morris, die op zoo kiesche wijze tot u gekomen is. Hij is een degelyk rechtsgeleerde, die u natuurlijk gemakkelijker alle inlichtingen kan geven, dan ik, die in de Engelsche ju- rispundentie zelf nog onderricht en voorlich ting noodig heb.' Koert begreep nu, dat hij het eenige plecht anker zijner hoop verloren had. Hij nam dit echter kalmer op dan te verwachten was. «Dan is het onnoodig, dat ik deze documen ten by u ter inzage laat, mijnheer!' ■Dat is zoo. Ik kan my de moeite bespa ren, naar iets te zoeken, dat toch niet te vin den is. Wees verzekerd, dat de heer Morris u niets dan de waarheid gezegd heeft." Terwijl Koert de akten bij zich stak, vroeg hij zonder de oogen op te slaanals men mij verkeerde inlichtingen gaf omtrent de familie omstandigheden mijner vrouw, gelooft u dan dat dit een geldige reden tot echtscheiding zou zyn Mr. Bronk dacht ernstig na. »Ja en neen, mijnheer Von Berghaupt.' Koert zag den advocaat met groote oogen aan, terwijl de verontwaardiging zyn wangen hoog rood kleurde. «Blijf bedaard, heer advocaatmijn opge wondenheid geldt waarlijk u niet. Het zou ondankbaar zijn van mij, als ik niet erkende dat ge my den rechten weg gewezen hebt, om degenen te vinden, wier slachtoffer ik geworden ben. Ge zegtja en neenMaar mijn God, welke rechter ter wereld zou neen durven zeggen, waar de eer en het levensge luk van oen man door zulke laaghartige mid delen benadeeld werden Weldra zullen de kinderen op straat my naroepen, dat mijn mooie vrouw de dochter is van den man, die door beulshanden stierf. Ik ben onmogelijk geworden, niet alleen onder mijn kameraden, maar ook tegenover de maatschappij, tegenover mijn familie. Iets van de bloedschuld van den terechtgestelde is op mij overgegaan op mij, Koert Von Berghaupt." Koert wrong zich de handen. De ruimschoots genoten wijn scheen er toe bij te dragen, de vertwijfeling bij hem nog te vergrooten. Geroerd door innig medelynen, stond myn- heer Bronk een oogen blik radeloos. Toen greep hij de hand van den geschokten man en noo- digde hem uit te gaan zitten. «Uw positie is even bnitengewoon als be klagenswaardig, mijnheer Von Berghaupt, maar ze is toch niet zoo ongunstig, als ge op dit oogenblik meent. Wanneer ge kalm en naar uw geweten handelt, dan kan uw levensgeluk niet op deze klip ten gronde gaan." «Wat raadt gy mij dat ik doen zal?" r Voorloopig niets Ge zult wel inzien, dat het voor my moeielijk is, u in deze kiesche zaak rechtstreeks raad te geven. Doch als ge kalmer geworden zyt neemt ge misschien een besluit, bij de uitvoering waarvan mijn hulp u van dienst kan zijn. Natuurlijk vindt ge mij dan bereid om u bij te staan.' «Gij ontwykt mij, heer advocaat, en waar lijk, ik erken gaarne de redenen, die u daar toe nopen. Ik bemin myn vrouw, nooit zal ik die liefde uit mijn hart kunnen verbannen, maar de eer gaat boven allesEn ter wille van die eer mag ik niet terugschrikken voor de gedachte, mij van haar te scheiden. Dat staat vast, mijnheer Bronkdaaraan valt niet te tornen. Ik kan niet rustig het slachtoffer blijven van een bedrog, omdat het totaal on mogelijk is, dat mijn vrouw onbekend zou zijn gebleven mot het lot van haar vader. Be* minde zij my, achtte en eerde zij my, dan had zij mij daarvan een en ander moeten me* dedeelen.a ■En als wy toch het wonderlijke geval eens aannemen, dat uw echtgenoote tot op dit oo genblik geheel onbekend is met het lot van haar vader?" «Dat is niet mogelijk In het leven zyn vele dingen mogelijk. Er zyn voorbeelden van dien aard. Ik heb een gehuwd paar gekend, dat. zoozeer in den poel van zonde en schande verzonken was, dat zij het niet eens waagden hun kind van aange zicht tot aangezicht te zien. Hun geheele geluk bestonk daarin, dat zy wisten dat hun zoon tot een edel, deugdzaam mensch opgroeide. Wat nu, als zich in uw geval geheel overeen komstige verhoudingen lieten aantoonen Zoudt ge recht hebben om uw vrouw aan te klagen? Kan er een wet bestaan, die de kinderen ver antwoordelijk stelt voor de daden der ouders «Maar wat te doen als de zaken juist an dersom staan sprak Koert. «Wanneer myn vrouw ondanks haar schoonheid en haar be schaving vele trekken van haar verworpen vader had geërfd Is dat niet waarschijnlijk? Eu als dat zoo was, hoe moest ik mij dan ge dragen tegenover een wezen, dat met helder verstand en koel overleg een zedelijken moord begaat aan een man, dien zij bemint?" Met het oog op de eigenaardigheid van het geval moet ik weigeren, op znlke vermoedens in te gaan. Het overwegen van zulke moge lijkheden heeft daarom alleen reeds geen waarde, omdat ge verstandig zult doen met zulke vra gen geen rekening te houden.« «Niet «Gelooft ge dan werkelijk, dat het raad zaam is een proces tot echtscheiding te be ginnen en zoodoende alles aan de groote klok te hangen, terwyl nu bijna niemand er iets van weet? Wanneer echter met demogelyk- heid eener echtscheiding moet rekening ge- honden worden, dan zon ik n aanraden de zaken zoo te leiden, dat het huwelyk wordt ontbonden op grond van onoverwinnelyken afkeer. Voor ge echter een besluit neemt, zou het raadzaam zijn dat ge kalm en be daard over den toestand kunt nadenken. Een onberaden stap kon zoowel voor u als voor u echtgenoote noodlottig worden. Ik kom nogmaals terug op mijnheer MorriBik ben overtuigd dat ge goed zult doen ook hem te raadplegen." Daarmede was het gesprek ten einde, dat Koert zoo goed als geen troost had 'aange bracht. Hij nam afscheid van mynheer Bronk met de verzekering dat by hem met zijn be sluit zou bekend maken en zoo nood'g zyn rechtskundige hulp zou inroepen. Met zyn noodlottige documenten op straat gekomen, zag hij aan de overzijde der staat op het trot toir eenige officieren wandelen. Haastig keerde hij in huis terug, om hen niet te ontmoeten, om niet herkend te worden. Schaamrood vroeg hij zich af, hoe lang het zou duren, dat men hem den voortreffelijken kameraad zou beklagen wegens het ongeluk, dat hem in den echt ten deel gevallen was. En juist dat beklagen hoe goed ook ge meend maakte hem bijna waanzinnig. Wat kan een officier doen, als zyn eer be smet is - (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1