't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ifiii SHi tecta Liefde sa Eer, Woensdag 2 September 1891. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. I e» a ék 9 ATjonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Burssux: SPOORSTRAAT «R ZUIDSTRAAT, AdvertenUSn. van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. NIEUWSTIJDINGE HELDER, 1 Sept. 1891. Door een onzer plaatsgenooten is dezei dagen een adres gezonden aan liet Gemeente' bestuur. In dat adres wordt gewezen op den treurigen toestand, waarin het onbestraat ge bleven gedeelte der 2de Molenstraat verkeert. Adressant doet uitkomen, dat genoemde straat door den aanbouw van perceelen in den om trek, zooals in de Diaconie-, Bree water-, Wee zen- en Keizerstraat, niet meer is een plek, waar alle'U de ach ter-er ven van de Westgracht uitkomen, maar dat die straat is geworden een algemeene verkeersweg. De vroegere be stemming als bergplaats van faecaliën moest zij dan ook reeds lang verloren hebben; doch adressant toont aan, dat dit nog in 't geheel niet het geval is. De openbare weg leidt over kuilen en modderpoelen, vooral in de nabijheid der Palmstraat, langs onoogelijke schuttingen en een tweetal terreinen, die gedeeltelijk tot berging van mestkarren worden gebezigd, ge deeltelijk met mestvaalt^ zijn bezet. Niet zel den staat, zoo verzekert ad-ressant, een vuile mestwagen dagen achtereen den openbaren weg, zijne bedenkelijke geuren verspreidende en den weg versperrende. Het Bestuur van „Helder's Bclan,?"j Ver- eeniging tot verfraaiing en tot bevordering van den bloei dezer gemeente, heeft zich,'ï?aar aanleiding van dit adres, tot Burgemeester f-n Wethouders gewend, met het doel, de opmer kingen en wenschen van adressant te steunen, 't Bestuur dringt mede op verbetering van den toestand ten zeerste aan. Door het Bestuur van „Helder's Belang'' is vóór eenige dagen het verzoek gericht tot Z. Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, om vergunning te verkrijgen tot het beplanten met boomen van den Para- lelweg, ten oostzijde van liet Spoorweg-terrein in^ deze gerneeDte. Genoemde weg is indertyd bij den aanleg van den Spoorweg door het Rijk in gebruik afgestaan aan hot Polderbe stuur van den Helder en Huisduinen, doch het eigendomsrecht verbleef by den Staat. Het is te verwachten, dat de Minister geen be zwaar zal zien in het toestaan van het ver zoek, omdat toch sedert de nieuwe bebouwing in de onmiddellijke nabijheid van den Para- lelweg, die weg opgehouden heeft een polder weg te zijn. Met genoegen vernemen wij, dat het Bestuur van „Helder's Belang" bij zijn streven om den meergenoetuden weg te beplanten, gesteund wordt door particulieren, eigenaars van per ceelen daar in den omtrek, en dat het Ge meentebestuur hoegenaamd geen bezwaar maakt om, desgevraagd, op het gedaan verzoek gun stig te adviseeren. Wordt door den Minister het verzoek toegestaan, dan bestaat, naar wij verncmeD, het plan, om gelijktijdig tot de be planting van 't Ankerpark en van den Para- lelweg over te gaan. Mettertijd zal door de uitvoering dezer plannen ongetwijfeld een beter aanzien van deze gemeente bevorderd en ver kregen zijn. De man aan wien de Jonkerstraat baar naam is ontleent, is te Rotterdam op hoogen leeftijd gestorven. Velen zullen zich nog het Strooiendorp herinneren en na de verdwijning er van de pas aange legde nieuwe straten. Bij het kiezen van een naam dacht men toen aan den nijve- ren Jftti Jonker, die land- en zeevolk van de zuiverste boter en melk voorzag en wiens proper huis het sieraad was dier wijk. I <j) Tijdens een zware stormbui is Vrijdag en te Ürk thuisbehoorend visschersvaar tuig, de schokker U.K. 28, die van de visscherij in de Noordzee naar hier terug keerde, voor het Westgat omgeslagen, waar bij alle opvarenden verdronken. Andere schuiten, die met het verongelukte vaartuig uit zee kwamen, zeilden op te grooten af stand om hulp te verleenen. De omgeslagen schuit is in den namid dag door de sleepboot »Stad Amsterdam" masteloos omgeslagen en hier binnenge sleept. De omgekomen visschers waren allen te Urk woonachtig. Hunne namen zijn KI. Koffman, schipper, A. Ras en H. de Vries. Ras was gehuwd en vader van een jong kind. Als een bijzonderheid wordt opgemerkt dat de knecht drie jaren bij een andere schipper heeft gevaren, en nu sedert een week bij Koffman in dienst was. De visschuit is reeds gelicht en door an dere vaartuigen naar Urk gesleept. Aan boord van de schuit zijn geen lijken ge vonden. Door den hr. H. C. Harteveld te Lisse. b^aarlem,.ya$ verzonden een prijscou rant \«n onderscheiden soorten bloembollen, waarbij tevens wenken worden gegeven betreffende de cultuur. Prijscourant en opmerkingen komen voor in vier talen, behalve onze moedertaal; nl. in 't Fransch, Engelsch, Duitsch en Italiaansch. Bloemenliefhebbers hebben, na 't ont bieden van 't werkje, niet alleen gelegen heid alle bestaande soorten van bloembol len te leeren kennen, maar vinden er ook een leiddraad in tot de meest practische be handeling. - Op de voordracht voor H. d. S. aan den Hoorn te Texel, komen alphabetisch voor de heeren Augustinus Deelder, onderwijzer Helder. Jacob de Groot Oudkarspel. Johannes de Groot Jz. Winkel. Cornelis W. H. Louws Helder. Cornelis Schaap Texel. Klaas van 't Veer Oudkarspel. - Door den minister van oorlog is thans definitief beslist, dat de 5 cadetten der Kon. Militaire Academie, te Breda, die met gunstig gevolg het officiers-examen aflegden4 doch niet tot dien rang werden benoemd, omdat zij gedegradeerd waren, met 1 September weder ter beschikking zullen zijn van den gouverneur der Aca demie, die tevens gemachtigd is om, nadat zij weder in den graad van sergeant zijn hersteld, hen, zoolang zij nog geen vol doende bewijzen leveren van hun positie te begrijpen, niet voor de benoeming van 2n luitenant voor te dragen. De torpedoboot «Goentoer« is Vrij dag opnieuw ter reede van Texel onder stoom beproefdweder echter zonder het jewenschte gevolg. Met een gebrek aan de waumachine en gesprongen vlampijpen moest het vaartuig naar hier worden ge sleept. Ingevolge koninklijk besluit van 28 dezer no. 30 wordt de schout-bij-nacht G. Kruys met 1 September a. s. gedetacheerd bij het departement van Marine en aan hem opgedragen de waarneming der be trekking van chef van den marinestaf. Een landbouwer te St. Jacobi-Paro- cliie (Fr.) heeft een nauwkeurige bereke ning opgemaakt van de voordeelen, welke het gebruik van het in den laatsten tijd zooveel genoemde middel tegen de aard appelziekte hem heeft verschaft. De opbrengst van 1/12 bunder besproeide akkers bedroeg 27 mud de opbrengst eener even groote niet besproeide, onder dezelfde omstandigheden, ruim 20 mud aardappelen, welke laatste bovendien kleiner van stuk en van minder qualiteit waren. De meer dere opbrengst der eerste bedroeg, na aftrek van alle kosten, over 1 bunder gerekend, ruim f100. Een familie, die een paar weken geleden per Staatsspoor van Amsterdam reisde, deed de ervaring op, dat een als passagiersgoed meegenomen koffer haar te Rotterdam bleek onderweg door braak ge- f k'atse van bestem- opend te zijn Ter pér- doch mmg werd de koffer gereparee». de terugreisvan Rotterdam herwaarts wl» de koffer weder opengebroken. In beide gevallen bestond de braak in de vernieling van het scharnier, daar de koffer op de wijze der handvaliezen, was gesloten. Of schoon in beide gevallen niets ontvreemd was, kan het zijn nut hebben, dat de zaak ter waarschuwing worde bekend gemaakt. De koffer bevatte niets dan vrouwe- kleedingstukken. Omtrent den moord te Haule wordt aan de Zw. Ct.het volgende bericht Sophia van der Meulen, een wees, woon de in bij haren voogd Jan Johannes Hof- stra. Woensdag kreeg zij twist met een stiefzoon van dezen, Imke Stellingeen poos later kwam deze met een wagen rogge van het veld. Imke stond aan den eenen, Sophie aan den anderen kant. Zonder dat er verder iets vooorviel, wierp Imke zijn vork op den wagen, met het ongelukkig gevolg dat een der tanden Sophie drie cen timeter diep in het hoofd drong boven het rechteroog. Nog ongeveer 24 uren heeft de getroffene geleefdze is echter niet weer tot bewustzijn gekomen. De moordenaar is iemand, die niet ten volle in 't bezit van zijne verstandelijke ver mogens is. Hg beweert, dat hij de vork op den wagen heeft willen werpen. De justitie deed Vrydag onderzoek en liet door de beide haar vergezellende doc toren 't lijk schouwen in de school te Haule. Stelling beproefde zich door verdrinking van het leven te berooven. Op de Zuid-Willemsvaart tusschen Berlicum en 's-Hertogenbosch kon men gisteren de volgende grap zien. Een hon- dekar, met een vrouw er op, reed van eerstgenoemde naar laatstgenoemde plaats, en de baas van genoemde equipage liep aan de overzijde van het kanaal in dezelfde richting. Waarschijnlijk was de omstan digheid, dat laatstgenoemde wat veel Ber- licums hier gebruikt had, oorzaak van de hevige woordenwisseling die, trots de scheiding tusschen beiden, onafgebroken werd voortgezet. Eensklaps roept de baas Karro Snor komt hier, beste honden komt maar bij den baas Met slaat hij de hand op de knie en in minder dan geen tijd volgen de trouwe dieren de roepstem en trekken de luid schreeuwende en jam merende vrouw, die zoo spoedig de kar niet had kunnen verlaten, dwars door de vaart, blijkbaar tot groote vreugde van manlief. Toenemende aanvrage om plaatsing maakt een uitbreiding van Hooghullen (asyl voor dronkaards) noodzakelijk. Nog in dit jaar zal er plaats gemaakt worden voor 25 verpleegden. Men seint uit Paramaribo aan »Het Vad.« dat het bestuur van De Volksbode* gearresteerd is, beschuldigd van opruiing tot het Mei-oproer. Bloemkool komt tegenwoordig te Am sterdam zooveel aan de markt, dat ze voor een gulden de 100 stuks van de hand gaan. Het onderzoek der Justitie in het ge- es, te IJmuiden heeft tot dnsver geen bearln.wiiZft.van -nreid. De lijkschouwing licht daarover veiapalitb.. ücht dat ver bracht daarentegen aanbot, vem* en niet stikking oorzaak van den dood wl. ndigen de verwondingen, die naar de deiku. °- meenen, niet met een scherp werktuig, maar met de vuist of een stok zouden zijn toegebracht. De aangehoudenen zijn voorloopig weder in vrijheid gesteld. De Rotterdamsche politie schijnt ter men te hebben gevonden, om tegen Sequah (Charles Davenport) eene strafvervolging in te stellen. Verscheidene personen, die van zijne middelen hebben gebruik gemaakt, zyn volgens de «N. R. Ct.« reeds in ver hoor genomen. De maréchaussee M., eerst onlangs te 's Hertogenbosch gedetacheerd en die Donderdag voor het eerst dienst deed, heeft zich door een pistoolschot van 't leven be roofd. Door een lid van den gemeenteraad te 's Hertogenbosch is bij den officier van justitie een klacht ingediend tegen een paar heeren, die hem openlijk beschuldigen, geld te hebben gegeven aan de oproermakers, met het doel ze tot meerder verzet aan te sporen. kapt. Wm. A. Andrews, welke met zijn boot de »Mermaidc op den overtocht was van Boston naar Engeland, in een race met kapt. Lawlori met de boot »Sea Ser pent*, welke laatste bereidsj 4 Augustus in Engeland is aangekomen. Kapt Andrews, van de »Mermaid", had 59 dagen reis. De boot was den 17den Augustus omgeslagen, doch hij wist zich na veel inspanning er weder in te werken Hij was juist gisteren 50 jaar en ziet er betrekkelijk goed uit; hij begon gebrek aan alles te krijgen, wat dan ook de reden was, dat hij wenschte opgenomen te worden. Voornaam huwelijk >Een Duitsch vorst, behoorende tot den oudsten adel, 58 jaar oud, wenscht» door middel van een advertentie in de »Arnh. Ct.« in kennis te komen met een jonge dame of weduwe tusschen de 30 en 40 jaar oud, behoorende tot een aanzienlijke Ne- derlandsche familie en daarenboven zeer gefortuneerd. Discretie wordt verzekerd. Opgave van vermogen is vereischte.* Voor oude vrijsters met veel geld in Holland zijn dat witte raafjes voor waar een buitenkansje om nog eens als vorstin benijd te worden door haar vroe gere lotgenooten. Te Tualis, nabij Triest gelegen, is dezer dagen de bliksem in een kerk ge slagen, terwijl daarin juist godsdienstoefe ning werd gehouden. De bliksemstraal en een hevig gekraak deden onder de ge meente een paniek ontstaan. Toen de priester de aanwezigen eenigszins tot be daren had gebracht, bleek dat drie vrou wen door den bliksem waren getroff07* •'■dood. Volgens rapport van den L. v. d. Steen, die Vrijdag met het stoom schip »Elbruz" van Baltimore te Vlissin- gen binnenkwam, heeft genoemd stoomschip den 22en Aug. op 47° 50' NBr. en 25° WL. aangetroffen en aan boord genomen -^MlNTSTRA'1 In Amerika is weer een verschrik kelijk spoorwegongeluk gebeurd. Op de spoorbrug over de Catawba-rivier waren de rails defect geraakt met het gevolg dat een personentrein, die in volle vaart kwam aanrijden, 89 voet diep in de rivier stortte. De laatste berichten melden, dat ongeveer 40 reizigers bij de ramp het leven verloren. Onmiddellijk werd een hulptrein met red dingsmiddelen gezonden. De passagiers waren meestal inwoners van Tenessee, die van hun zomerverblijf aan de kust huis waarts keerden. Het te Chicago verschynende blad „De Nederlanderbericht. „Het schip, waarop Columbns den eersten tocht naar de nieuwe wereld maakte, behoorde tot de soort, die den naam „karavel" droeg. Welnu, een namaaksel daarvan zal op de ten toonstelling te Chicago verschijnen, zoo natuur lijk, dat zelfs de geest van den grooten Genu- ees geen onderscheid zou kunnen vinden tus schen dit en zijn eigen vaartuig. Luit. Mc. Carty Little, een oud zee-officier, is opzettelijk door President Harrison naar Spanje gezonden, om persoonlyk het toezicht uit te oefenen op het bouwen van den karavel. Tot in de kleinste bijzonderheid moet 't oorspronkelijke vaartuig nauwkeurig worden teruggegeven, 't Zal bemand wordenjmet Spaansche matrozen in het kostuum, van de dagen van Columbus en zal zeilen voe- ren, zooals de schepen van Columbus dat deden. ii) Een schadnw van vrees vloog over het ge laat van den oppasser. „Ik kende hem niet." Von Wambolds gelaat werd rood van toorn, want hij zag het den oppasser aan, dat hij loog.. „Je had zijn naamkaartje in de hand en dat hebt ge stellig gelezenje moet zijn naam dns weten. Zoek geen uitvluchten! Al heeft hy je ook verboden er over te spreken, tegenover mij behoef je niet te zwijgen //Er is mij niet verboden te spreken, luite nant maar ik heb mij niet veroorloofd het kaartje te lezen." „Goed, dan zal je toch wel weten hoe die heer gekleed was »Hy was in burgerkleeding." „Droeg hy een baard Had hy zwart haar of blond „Dat weet ik niet meer, luitenant!* Von Wambold begreep, dat er niets uit den man te krijgen was. De gedachte, dat Koert strenge bevelen kon gegeven hebben, die de oppasser scheen op te volgen, dwong hem achting af, hoezeer de houding van dien man hem hinderde. Hij drong niet verder aan en liet den man loopen. Koert moest spoedig terugkeeren daardoor zon hij (Erik) betere gelegenheid krijgen om den sluier af te ruk ken, die dat geheimzinnige bedekte. Bij zyn terugkeer in huis kwam mevrouw Von Berg- haupt hem reeds te gemoet. „Heeft de oppasser u iets medegedeeld, mijn heer Von Wambold? Wie was de vreemde Wambold haalde de schouders op. „Er is niets uit den man te krijgen ik ben over tuigd, dat Koert hem strenge bevelen heeft gegeven. Intusschen Koert zal spoedig te- rugkeeren en ik ben besloten met hem den strijd aan te binden, al moest het onze oude vriendschap kosten rik wil hopen, dat Koert het niet zoo ver laat komen „Wees niet bezorgd, mevrouw! Koert zal voor mij geen geheimen hebben. Ik ben over tuigd dat onze vriendschap geen gevaar loopt van verbroken te worden." De jonge vrouw scheen gerustgesteld en vol ongeduld naar Koerts terugkomst. Doch het eene uur na het andere verliep en hij kwam niet terug. In de oogen der schoone vrouw glinsterden weer tranen. Wambold werd zelfs ongerust. Om welke reden zon zijn vriend wegbly- ven! De eenige verklaring, die hij kon vin den, was dat zijn vriend in Mainz ernstig ongesteld moest geworden zijn. In dat geval was het natuurlijk Eriks plicht, naar Mainz te gaan om hem op te zoeken. Met het voornemen, aan dien plicht te vol doen, nam Wambold afscheid, steeg te paard en reed naar zijn garnizoen terug. Mevrouw Von Bergliaupt bleef in hare ver trekken cn wilde zelfs de kamenier niet in haar nabijheid hebben. Zy bladerde in Koerts schrijfmap, in zyn boeken, schikte een en an der op bevallige wijze en verheugde zich reeds vooruit over de dankbetuigingen voor hetgeen zij gedaan had. In deze bezigheid, waarby zij Koerts veranderd gedrag geheel vergat, werd zij gestoord door damesvisite. Het was zeker meer oprechte deelneming dan nieuwsgierigheid, die mevrouw Von Rei- dersdorf aanspoorde om Jane een bezoek te brengen. Aan haar arm had zij een bejaarde dame, met een welvarend voorkomen, doch tamelijk grijze haren. Jane herkende in haar oogen- blikkelijk de moeder van haar echtgenoot. „Mama!" riep de jonge vrouw verheugd uit en stak haar schoonmama de beide han den toe. „O God, wat zie je er uit, lieveling! a riep Koerts moeder verschrikt uit. „Mevrouw Von Reidcrsdorf heeft mij vermoedelijk te rechter tyd gewaarschuwd. Het echtelijk geluk, dat ik als een kleinood moet beschermen, te meer omdat ik zelf in het huwelijk niet gelukkig was, schijnt bedreigd te worden. Zeker is de zaak niet zoo erg als het zich laat aanzien. Vertel mij eens alles openhartig, kindHoe komen je oogen zoo rood en je wangen zoo bleek Bij deze woorden kuste zij haar teeder op het voorhoofd en bracht haar naar de sofa. Mevrouw Von Reidersdorf nam op een stoel plaats. „Koert is zoo veranderd in zijn doen," fluis terde de jonge vrouw, „en dit maakt my zoo ongerust. Ook bezit ik zijn vertrouwen niet, hoe innig ik hem ook liefheb*. „Ik herinner my, dat Koerts vader, (zy ver meed zorgvuldig haar echtgenoot van wien zij gescheiden leefde, „myn echtgenoot" te noe men) eens getracht heeft om zyn zoon tot een vrouwenhater te maken. Het zou werkelijk een ongeluk zijn, als de toen uitgestrooide za den nu opgeschoten waren en vruchten droegen. „Daarvan kan hier geen sprake zijn," bracht de barones in het midden. »Het eene of andere verdriet, hem door vreemden aan gedaan, zal hem van streek gebracht hebben. Ik geloof, dat wij in de allereerste plaats moe ten zorgen, dat beide echtgenooten in zulke gevallen steun bij elkander zoeken en samen front maken tegen de storende buitenwereld." „Mijn waarde, ge herinnert my daar juist aan iets, dat ik mijn schoondochter Op het hart wilde drukken. Ik heb ingezien, wat hier mijn plicht is, en waardoor ik de pogin gen van Koerts vader, die geen prijzenswaar dig doel kunnen hebben, geheel kan verijde len." Zy sloeg haar arm teeder om Jane's hals en drukte haar aan haar borst. «Lief kind, vóór alle dingen moet ik je waar schuwen om niet in dezelfde fouten te ver vallen, waaraan ik mijn vreugdeloos leven te wijten heb. In mijn gevoel gekwetst, omdat ik meende niet door Koerts vader begrepen te worden, trok ik mij na weinig tijds terug, in plaats van mij nauwer aan te sluiten, en zoo ontstond de verkoeling tusschen ons, die de ondergang is van het echtelyk geluk." Een fijn lachje speelde om den mond van mevrouw Von Reidersdorf. „Hoe weinig kent zij de mannen," sprak zy tot zichzelve. „Het zou zeker verkeerd zyn, als Jane naar deze leer handelde.* Toen zeide zij luid „Maar aan een ver koeling valt niet te denken." „Dat wensch ik van harte, mijn waarde. Ik zal naar mijn beste vermogen op Koert trachten te werken. Zyn mama gaat bij hem boven alles en ik zal dien invloed geheel aan wenden tot welzijn van zyn huwelijksgeluk. Wanneer komt Koert terug? 'Hij is naar de stad gegaan, bracht Jane met moeite uit„ik geloof, dat hy spoedig zal terugzijn." „De opgewonden toestand van mynheer Von Berghaupt schynt geheel te wijten te zijn aan de eene of andere onaangenaamheid, die hein in dienst is aangedaan dat gaat echter spoe dig voorby. Ik heb daaromtrent al vry wat ondervinding." „Ja, laten wij vroolijk zijn, riep Koerts moe der, voor een oogenblik haar altijd verbitterde stemming vergetende. „Maar arm in arm met mijn lieve schoondochter zal ik voor hem tre den en boeten zal hij, de stoutste aller man nen.» „Die arme man!* antwoordde de barones met komischen ernst. „Ik vrees dat hij he den een dag zal beleven, die hem lang in het geheugen blyft." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1