't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1937. Woensdag 9 September 1891. Negentiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post 75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BureauxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdvortentLön Tan 1 tot 5 regels 25 Cent- Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 8 Sept. 1891. Door de Herv. Gem. alhier is tot predikant beroepen de hr. Dr. A. Bruning, te Grootebroek, voor de vervulling eener bestaande vacature. Bij den uitgever C. de Boer Jr., al hier, is verschenen Bloemen en Knoppen Schetsen en gedichten voor huisgezin en ontspanningslokaal, door J. Klik. De inhoud van dit werkje biedt afwisse ling, daar de dichter zich zoowel met het ernstige als met het luimige bezig houdt. Tusschen de poëzie treft men een drietal tooneelstukjes aan. We twijfelen niet, of deze bundel zal wel lezers vinden en aan 't doel beantwoorden, door in den huiselijken kring een aangename verpoozing te verschaffen of 't opvoeren van een ge legenheidsstukje gemakkelijk te maken. Is de titel Bloemen en Knoppen* wat veelbelovend, men verlieze daarbg niet uit 't oog, dat er ook nederige veld bloempjes zijn, waarop de wandelaar met genoegen neerblikt en die evengoed een bestemming hebben als de trotsche roos, de Koningin der bloemen. 't Boekje ziet er netjes uit en de prijs (75 cent) is voor ruim 150 pag. niet te hoog berekend. Een Terschellinger visscher heeft een buitenkansje gehad. Hij ving name lijk een steur van 100 pond. Deze groote waterbewoner kon door zijne lengte niet in de bun worden geborgen, Waarschijn lijk is hij naar België verzonden, waar gewoonlijk goede prijzen voor deze visschen worden besteed. De tegenwoordige zitting van de Sta ten-Generaal zal worden gesloten op Za terdag 12 Sept.. des namiddags te 3 uren. De Minister van Binnenl. Zaken is bij Kon. besluit van 1 Sept. jl. gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de verga dering der Staten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Bij Kon. besluit van 2 Sept. is tot Voorzitter van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal, gedurende de zitting welke zal aanvangen op den derden Dinsdag in Sept. 1891, benoemd Mr. A. van Naamen van Eemnes, lid dier Kamer. In de hoogere en lagere rangen van het corps zeeofficieren kan weldra een bevordering verwacht worden Zooals men weet, heeft onder het bestuur van den laatst afgetreden minister van Marine, schout-bij-nacht Kruys, geen en kele benoeming in den rang van kapitein luitenant ter zee plaats gehad. Naar »De Echo" verneemt, is door eenige philantropen een som gelds bijeen gebracht, om een aantal Nederlanders, die in Argentinië gebrek lijden, naar Holland terug te voeren. Naar men aan het blad verder mededeelt, moet reeds een transport van die ongeluk- kigen onderweg zijn, en zullen weldra meer dere volgen. Op den Heiligenweg te Amsterdam zal binnenkort een sigaren-bazaar geopend worden, genaamd »Het Moortje", waarbij de ondernemende vennootschap een geheel nieuw systeem zal volgen om winst te behalen. De sigaren toch zullen geheel tegen fabrieksprijs worden verkocht en er zal in dien bazaar niet anders worden ver kocht dan tegen één prijs, namelijk alleen drie-cents sigaren. De grootte en het for maat der sigaar bepalen de qnaliteit. Elke soort der in dezen bazaar verkrijg bare sigaren draagt op een afzonderlijk merk den naam eener industrieele of handelsfirma. Zoo zullen daarbij ongetwijfeld niet ont breken de namen Van Houten, Heineken, Amsterdamsch Goederenvervoer, enz., en iedere soort wordt bij den verkoop gepakt in zakjes, waarop de reclame der firma, zooala deze die wenscht, staat gedrukt. Wat die firma's voor deze aankondiging betalen, moet de winst voor dezen reclame- bazaar uitmaken. Door den hagelslag werden Donder dagavond sommige hazen en honderden vogels te Deventer en omstreken gedood. Te Wilp vond men er onder een boom honderden, en onder een boom tegenover de steenfabriek »De Vlietberg* bij De venter, vond men er 445. Een eigenaardig voorval heeft zich bg de geraeenteraads-verkiezing te Ottoland voorgedaan. Bij de eerste verkiezing be haalden de drie candidaten der doleerenden de overwinning op hun liberale tegenstan ders met 37 tegen 36 stemmen. De geko zenen verzuimden echter, ingevolge de be paling van art. 13 der gemeentewet, binnen acht dagen na ontvangst van het proces verbaal der stemopneming, aan B. en W. kennis te geven van de aanneming hunner benoeming, zoodat zij geacht werden die niet aan te nemen. Een nieuwe verkiezing werd daarop uitgeschreven, waarvan de uitslag was, dat de drie liberalen werden gekozen met 37 stemmen, tegen 36 op de doleerenden uitgebracht. De heer J. Boomgaard, rustend scheepskapitein te Groningen, zal 21 Sept. a.s. den hoogen leeftijd van 103 jaren be reikt hebben. De oude man is nog bijzon der „kras" en heeft geen ander oaderdoms gebrek dan hardhoorigheid. Een gelukkig vader heeft dezer da gen te Hof van Delft de geboorte van zijn 21e kind aangegeven. Een vermakelijk incident uit de Nieu- wer-amstelscbe Raadszitting Nadat de nieuwgekozen leden waren ge ïnstalleerd, bracht de burgemeester hulde aan de verdiensten van het afgetreden niet herkozen raadslid, den heer G. N. Bakhui zen en stelde voor, dien heer daarvan schrif telijk kennis te geven. De heer Versloot opperde daartegen be zwaar, omdat de kiezers getoond hebben, geen waarde te hechten aan de verdiensten van den heer Bakhuizen, waarop de voor zitter antwoordde, dat men ten deze niets met het oordeel der kiezers te maken heeft. Het voorstel werd daarop met bijna al- gemeene stemmen aangenomen. Russische Joden te Utrecht. Men schrijft uit Utrecht aan de «N. R. Ct." Gisteren (Dinsdag) passeerde hier weder zooals in den laatsten tijd herhaaldelijk een transport Russische Joden. Door het Cen- traalspoor aangebracht, hebben zij door de welwillende medewerking der directie van den Staatsspoorweg hier thans een half uur op onthoud, welken tijd het comitë alhier zich ten nutte maakte om den armen verstootenen in de derde klasse wachtkamer eenige verster king aan te bieden. Een droeven indruk maakt de tocht van dien troep ongelukkigen langs het perron, en dan nog komen ze hier aan, terwijl zij in het Noorden des lands reeds van het meest noodige zijn voorzien. Grijsaards, kinderen die nauwlijks loopen kunnen, vrou wen wier lompen ternauwernood bedekt wor den door een kleedingstuk, dat wellicht eens in de schouwburgzaal te Groningen de aan dacht trok, zij sjouwen daar al te zamen voort, sommigen nog lachende, anderen met vertwij feling op het gelaat, allen het beeld der diepste ellende en armoede. En achter zich aan slee pen zij alles wat zij nog bezitten op deze aarde, in zakken, manden of gebarsten kisten, werpen het alles te zamen op een hoop en laten het daar onbewaakt liggen met die be rusting en dat vertrouwen, die alleen de wan hoop geven kunnen. Dan strompelen zij weer voort, achter den heer De Beer aan, die als lid van het comitë hun fon. weg wijst en lief derijk voor allen zorgt. In de wachtkamer staan aan lange rijen tafeltjes dikke boterhammen en fleschjes bier gereed, en waar de kleinen schreien van dorst, daar komen zelfs de dochters van den heer De Beer met bladen vol glazen melk aandragen om de armen te laven. In weinige oogenblik- ken is het brood verdwenenmen kan het hun wel aanzien dat zij veel ontbering gele den hebben en tochhet is ook noodig dat de heer De Beer een enkele oude vrouw, die met begeerige blikken naar het brood staart, in het oor roept»est ist coscher 1" Dan eerst grijpt zij gretig toe en verslindt haar deel. Daarna staan zij haastig op en spoeden zich weer naar hunne bagage, die zij met weinig moeite uitzoeken en gaan, dankbaar voor het genotene, de verdere reis naar het onbekende land weer aanvangen. Hoe uitgeput en ellendig zij er ook uitzien, is het toch een waarlijk fraai type van men- schen, en vooral onder de vrouwen zijn er, die, wanneer men hare lange en ongekamde haren kon wegdenken, schoon genoemd kon den worden. Bij al de rampzaligheid, die zulk een trans port te aanschouwen geeft, ontbreekt toch ook de alomtegenwoordige humor weer niet. Hier ziet ge een ouden man met langen grijzen baard, wiens gekromde leden gehuld zijn in een chambercloack, waarin weleer een Gro- ningsch professor op zijn studeerkamer zat. Een blauwe slaapmuts dekt zijne grgze haren. Daar loopt een lange jonge man met intelli gent uiterlijk, blootshoofds, een licht blauw brilletje op den nens, gekleed in een ulster, die hem veel te kort is en waardoor zijne schouders komen heengluren. Ginds een klein meisje op zwarte kousen, die een vrg uitzicht aau hare groote teentjes verleenen, gekleed in een verschoten zgden japon, waarin wellicht eenmaal een jonge dame hare intrede in de wereld" deed, en die deze kleine nu achter na sleept als wilde zij het vuil der Oude, ook nog medenemen naar de Nieawe Wereld. Behoeft het gezegd, dat de aankomst van zulk een transport steeds zeer vele belangstel lenden trekt Daaronder is een kleine dame van middelbaren leeftijd, die door middel van een perronkaartje zich toegang tot den trein verschaft en daar met hare portemonnaie in de hand gereed staat om aan elk een dubbeltje te geven. Zwijgend en met dankbaren blik namen zij allen de gift aan, en niet weinigen zijn er onder de Russische Joden, dien bij het afscheid de tranen der erkentelijkheid over de wangen vloeien. Te Waalwijk was Donderdag bg het uitgaan van de R. K. Kerk iemand achter gebleven, zonder dat dit werd opgemerkt, zoodat hij onwillens werd opgesloten. Daar hg geen ander middel zag om uit zijne gevangenschap verlost te worden, begon hij de klokken te luiden. Dit trok natuur lijk de aandacht, en weldra werd hij uit zijn benauwden toestand bevrijd, onder het gejuich van een talrijk publiek. Men schrgft uit Den Bosch d.d. 4 Sep tember aan het Handelsblad". Het onderzoek omtrent het voorgevallene op den bewusten Donderdagavond, toen, naar men beweert, de commissaris van politie zijne be- voegdb op verregaande wijze te buiten ging, n gang. gedagvaard, zijn hedenmorgen en- k bij den rechter-commissaris L ->st en zullen morgen en Maandag -schillende anderen ter zake verklaringen uc.fuen af te leggen.- Ook de marktgeldquaestie is in instructie en daar door zijn Dinsdag, Woensdag en gisteren reeds eenige personen gehoord. Intusschen is de gisteren vrij algemeen uit gesproken en door uw berichtgever gedeelde verwachting, dat, hangende het onderzoek, de menigte bedaard zou blijven, helaas ijdel ge bleken. Reeds vroeg in den avond was de gansche stad weder in rep en roer. Troepen van hon derden, onder welke vele volwassenen en zelfs vrouwen, trokken langs den weg, naast de be kende, weder een nieuw lied zingende, waar uit de haat tegen den politiecommissaris met vernieuwde woede spreekt. Nu en dan wierp men steenen en andere harde voorwerpen naar de politie en straat lantarens waar de worp het doel miste, werd soms de glasruit eener woning getroffen. Een aanzienlgke politiemacht, waaronder eenige manschappen der kon. maréchaussée, kon niet dan door herhaalde sommatiën de steeds verbitterd blijvende menigte uit elkan der drijven. Onze bnrgemeester, die voor de stad en hare ingezetenen met de beste bedoelingen bezield, gedurende de laatste zes weken eene zware en hoogst onaangename taak heeft te vervullen, vertoonde zich bij herhaling onder het volk, nu en dan vergezeld van den pro cureur-generaal, de substituut-officiers van ju stitie en den majoor-commandant der kon. marëchaussée. Kort na 10 uur was de orde hersteld. Antwerpen is dezer dagen door een grooten brand bezocht. De rijstmolens St. Jozef van de firma Wegimont en Co. zijn afgebrand. Wegens een zwate ijzeren poort, die van de fabriek in het magazijn voert, bleef dit laatste gelukkig verschoond. In weerwil van den grooten afstand was de brandweer binnen tien minuten ter plaatse en tien waterstralen trachtten het woedende element weldra te keeren. Het geld en de kasboeken waren door de politie gered. Om een ontploffing te voorkomen waren de veiligheidskleppen der stoomke tels geopend. Na twee uren was men den brand meester. De schade bedraagt 80,000 frs. Alles was verzekerd. In Noord-Amerika schijnt het tegen woordig voor de landverhuizers ook niet gunstig te gaan. Voor enkele weken zijn nl. 2 mannen te Sommelsdgk teruggeko men, wier vrouwen voorzichtigheidshalve en om redenen van geldelgken aard in Sommelsdijk waren gebleven, terwijl daar gepasseerde week weer drie mannen zijn gearriveerd, wier vrouwen en kinderen aan de overzijde van den Oceaan zijn achter gebleven. Naar men verneemt, zouden velen, als zij van retourbiljetten voorzien waren, daarvan gebruik maken. Aan de Times* wordt uit Peters burg bericht, dat in de districten der Wolga gebrek aan brood en werk zich meer en meer doet gevoelen. Een groot aantal be- hoeftigen gaan bedelend van huis tot huis, maar ondervinden slechts weinig onder steuning, daar zij bg wie zg aankloppen zelve moeite hebben zich staande te houden. Te Granada staat thans een vrouw terecht, die op straat een jonkman heeft doodgeschoten, omdat hij zich, in het bijzijn van haren echtgenoot, valschelijk beroemd had, vroeger in ongeoorloofde betrekkingen tot haar gestaan te hebben Het Openbaar Ministerie eischte levenslange gevangenis straf voor de moordenares. Maar de ver dediger en de openbare meening eischen, dat de „rechtschapene misdadigster", zoo als men haar noemt, zal worden vrijge sproken. IJzer kan, naar een Fransch blad verhaalt, tegenwoordig gemaakt worden tot platen, welke niet dikker zijn dan 1/60 millimeter. Zeshonderdop elkander gelegd, vormen dus de dikte van een centimeter. Dat is nog veel dunner dan dun papier. De directie der >Mes8ageries mariti- meslaat hare booten, die tusschen Mar- seille en de havens van Griekenland, Turkije en Egypte varen, weder van geweren en ander wapentuig voorzien en aan cfe be manning onderricht geven in 't hanteeren der wapenen, uit bezorgdheid voor 't weder verschijnen van zeeroovers in de Levant- sche wateren. Deze schepen vervoeren dik wijls groote sommen zilvergeld en de toe nemende aanrandingen te land en ter zee in den laatsten tijd hebben de maatschappij bevreesd gemaakt. 13) »Neen, het ia niet mogelijk Haar groote schoonheid kan zelfs een tijger natuur bedwin gen. Hg had een voorgevoel, dat hij in het huwelijk niet gelukkig kon zgn. Kende hij zich zelvea beter dan ik hem kende Koert, op den dag dat ik den eersten wanhoopskreet uit haar mond hoor, sterft gij of sterf ik." Deze bedreiging sprak hij zoo luid uit, dat hij bijna de opmerkzaamheid der voorbijgangers trok. In zijn woning gekomen, wierp hij zich op de sofa en bracht een slapeloozen nacht door. VI. Onmiddellijk na het gesprek met den advo- kaat Bronk reed Koert naar Wiesbaden, om mijnheer Morris te raadplegen. Deze heer was juist gereed om uit te gaan en zijne ge wone middagwandeling te doen, toen het rij tuig van Koert voor het hotel stilhield. De heeren ontmoetten elkander in de poort. De Engelsche advokaat was in houding en stem ming niet veranderd; maar Koert zag er uit als een gebroken man. nMijnheer Von Berghaupt! Ik vermoed,dat ge mij een bezoek wildet brengen. «Juist, mgnheer Morris Ik wilde u spreken." «Zeer veel eer voor mij en ik verheug mg er zeer overik zou verdrietig geweest zijn, als ik u niet weer gesproken had." In de deur van de gezelschapszaal verscheen op dat oogenblik d« opper-kellner. Mijnheer Morris naderde hem snel en beval hem in zijn kamer een diner op te dienen. De advokaat bracht nu zijn gast naar de tweede verdieping, waar hij een woon- en slaapkamer voor het seizoen gehuurd had. De woonkamer had het voorkomen van de werkkamer eens mans, die altijd ijverig aan den arbeid is. Processtuk ken, boeken en gedrukte aankondigingen lagen in bonte afwisseling naast elkander. Koert gaf gehoor aan de uitnoodiging om plaats te Mgnheer Von Berghaupt, ik vraag ver schooning voor de wanorde, die ge hier ziet. Ge bevindt u in de woning van een man, die zich zelfs in zijn vacantie geen rust gunt. Het recht wordt steeds bedreigd het is altijd strij dende. Men moet voortdurend met het zwaard in de vuist gereedstaan.* Koert was waarlijk niet in een stemming om zich met mijnheer Morris te verdiepen in een gesprek over het steeds bedreigde recht. Om de voortzetting van dit gesprek te ver hinderen, vroeg hij op eens«Is u bevriend met den advokaat Bronk, te Mainz Slechts een lichte trilling der oogleden ver ried de verbazing van den heer Morris over deze vraag. Hij begreep daaruit, dat Koert een Duitsch advokaat had geraadpleegd. «Op reis heb ik met dien voortreffelijken man kennis gemaakt en ik heb hem te Mainz bezocht. Al ben ik ook niet met hem be vriend, tooh geloof ik dat tusschen ons een groote toenadering zou bestaan wanneer ik voortdurend te Mainz woonde." Een bediende van het hotel bracht nu de bestelde biefstuk op tafel. In plaats van wijn zette hij echter een sierlijken pot thee neer. «Mijnheer Von Berghaupt, het is voor mij niet moeielijk te raden wat de reden is van uw komst. Wellicht is u echter wel zoo goed het teedere punt aan te roeren als wij ge dineerd hebben. Zeker zal u de bewering merkwaardig vinden dat wij, na het gebruik van een goeden maaltgd, menachen en zaken geheel anders beoordeelen dan te voren, maar die bewering heeft toch veel waarschijnlijks in zijn voordeel." Koert liet zich bewegen een weinig te eten en ook een kop thee te drinken. Mijnheer Morris begon met echt Engelschen eetlust zijn biefstuk te verorberen. Hij gunde zich daarbij geen oogenblik tijd om iets te zeggen. Toen hij gereed was, wischte hij zijn mond af, dronk met smaak een kop thee en was toen gereed voor de bespreking, van welke zaak ook. Koert was intusschen meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat zijn vrouw hem be drogen had en het zgn plicht als man van eer was, zich van haar te laten scheiden, hoezeer hij haar ook liefhad. Het kwam slechts op den vorm aan, waarin dit moest gebeuren, en daarbij zou mijnheer Morris hem behulpzaam zgn. Hij meende de gedachte, dat zijn vurig be minde vrouw onschuldig zou kunnen zijn, ge heel te moeten verbannen. «Ge zult wel begrgpen, dat de mede dee lingen, die ge mij omtrent de familie van mijn vrouw gedaan hebt, mij moeielijke oogenblik- ken hebben veroorzaakt,» begon Koert nu op een toon, die een betere stemming aanduidde. »Niemand ter wereld gevoelt en begrijpt dat beter dan juist ik, mijnheer Von Berg haupt. Ge zult nu wel ondervonden hebben, welke pijnlijke zaak den rechtsgeleerde soms is opgelegd. Het feit, dat u mg een bezoek brengt, is echter in zekeren zin voor mij een schoone belooning.* Wees verzekerd, dat ge met geen ondank bare te doen hebt,« sprak Koert. »Ik ben u erkentelijk voor de manier, waarop u mij die mededeelingen gedaan hebt. U hadt andere wegen kunnen kiezen om den rechtverkrijgende van James Gray" Koert wendde het gelaat af in het bezit dezer documenten te stellen." «Ik ben beloond, mijnheer Von Berghaupt en nu heb ik slechts éën dringend verzoek laten wij voortaan nooit meer over deze on verkwikkelijke zaak spreken. Hoe spoediger wij alles vergeten, hoe beter voor mij en voor u. Het proces van James Gray heeft mij verscheidene slapelooze nachten en schokkende tooneelen bezorgd. Wegens deze omstandig heden zou ik zeer dankbaar zijn, als ge u met mij vereenigen en heden deze zaak voor altijd begraven wildet.* «Hoe moet ik dat begrijpen vroeg Koert verbaasd. «Do tyd zal het proces van James Gray doen vergeten het boek van den beul, waarin hij voor de laatste maal zijn naam schreef, zal door de motten verteerd worden, en zelfs de herinnering aan mjjn cliënt James Gray zal niet blijven leven. Voor al zulke geval len des levens heb ik een gelukkige philoso- phie gevonden, die mg met gemak heenvoert over dingen, waarover ik anders niet heen zou kunnen komen.* Mijnheer Morris, ik wil gaarne medewer ken om het proces-Gray te vergeten en te begraven, want dat is geheel in mijn belang; maar dat kan eerst geschieden als ik in alle stilte van mijn vrouw gescheiden ben!* Morris hield den adem in. «Mijnheer Von Berghaupt, ge spreekt van een stap, dien ik als man van geweten niet kan billgken. Neen, mgnheer, ik billijk dezen stap niet en verzoek u te bedenken, dat ik u daarbg de hand niet kan reiken. Op deze manier zou het kind moeten boeten voor de misslagen van den va der Wg leven niet meer in zoo'n barbaar- 9chen tgd, om dien regel toe te passen. Ne men wij eens aan, dat Jane op den dag van haar huwelijk inderdaad geen kennis droeg van de misslagen haars vaders en van de wgze waarop hij zijn leven eindigde welk een groot onrecht zoudt gij dan begaan Koert fronste het voorhoofd. Mijnheer, als ik mij niet vergis, hebt ge mg bij het over handigen der acten de verzekering gegeven, dat ge hot tot uw goede daden rekendet, Jane Gray en haar tante geheel onkundig te heb ben gelaten van het proces-Gray." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1