't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1940 Zaterdag 19 September 1891. Negentiende Jaargang. Atoonnement Aclvertentlöii KALENDER DEE WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Ce., te Helder. Baruux: SPOORSTRAAT <n ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adrertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Begin van den Herfst. Laatste Kwartier. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 48 m. Onderg. 5 u. 56 m. Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 25 Zaterdag 26 HELDER, 18 Sept. 1891. In de zitting van den Raad dezer gemeente, jl. Dinsdagavond gehoudenf zijn de nieuwbenoemde leden, de keeren Zur Mühlen, Oudenhoven, Vos, Groen, Verfaille, Govèrs en Oortgijsen, geïnstalleerd. Bij 't lot werd den heer Oortgijsen het jaar 1897 als de tijd zijner aftreding aange wezen. Tot tijdelijk wethouder werd benoemd de heer P. Groen. Mede- deeling gehiedde, dat in de zitting van den Raad van 18 April 1883 de prijs van het gas voor de verlichting van de gemeente-gebouwen bepaald is op 9 ets Ms. Door deze mededeeling werd het noodige licht verspreid over de gas- quaestie, die in de vorige zitting ontstond bij de vaststelling der rekening over het dienstjaar 1890. De heeren Van Twisk en Franken spraken hunne afkeuring uit over de wjjze, waarop de heer Korver deze zaak behandeld had en laatstgenoemde vond, na eenige moeilijkheid met den Voorzitter, gelegenheid, zich zoo goed mogelijk te ver dedigen. De quaestie eindigde met de uit drukking van den wensch naar maataegelen, om vergissingen als deze te voorkomen. Aan een vereeniging, uit een 30tal jeug dige ambachtslieden bestaande, die zich tweemaal 's weeks wenschen te oefenen op theoretisch gebied en die behoefte hebben aan een lokaal daarvoor, werd, om daar in te voorzien, voor den tijd van één jaar eene subsidie verleend van f 100. In een zitting met geslotene deuren werden ten slotte bezwaarschriften onder zocht tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. ('t Meer uitgebreid verslag dezer zitting is jl. Woensdag aan 't adres onzer geabon- neerden binnen de gemeente bezorgd.) Dinsdag 6 October zal 'ttooneelge- zelschap van den Salon des Variétés te Amsterdam, onder directie van de hh. Kreukniet en Poolman, in den Stadsschouw burg »Tivoli« alhier opvoeren. »De Ver loren Zoon*, muziekdrama zonder woorden, in drie bedrijven. De lijsten ter inteekening circuleeren hier ter plaatse alreeds rond. We verwachten een ruime inteekening, daar menigeen zich opgewekt zal gevoelen een stuk te zien opvoerenwaarover de nieuwsbladen eenparig met den meesten lof hebben gesproken De groote kosten aan de opvoering van bovengenoemd stuk verbonden, maken een ruime deelneming noodzakelqk. We laten hier de beoordeeling volgen, voorkomende in de N. Rotterd. Courant. Uit Amsterdam wordt ons gemeld Wij hebben dezen avond in het Salon des Variétés* een vertooning bijgewoond, die ons zeer geboeid en in sommige momen ten diep aangegrepen heeft. Het was de vertooning van »De Verloren Zoon*, mu ziekdrama zonder woorden. Michel Carré is de auteur en André Wormser schreef de begeleidende muziek. De handeling die door gebaren wordt uitgedrukt is doodeen voudig en sober in haar hoofdlijnen en de treffende indruk der vertooning heeft op nieuw de waarheid bevestigd, dat het ge heim van groote werkingen in de kunst niet gezocht moet worden in het aan wenden van massale kracht en ingewik kelde hulpmiddelen De auteur heeft voor het bereiken der door hem beoogde effecten groote verplich ting aan den componist, die, hoewel geen diepgaande muziek leverende, hetgeen ook met den vorm van het drama in strijd zou zijn, op markante wijze eiken toestand, elke gevoelsschakeering wist voor te bereiden en in hare stomme uiting te illustreeren. De vertooners verdienen alle lof. Als de besten noem ik Mevr. RössingSablai- rolles, die den jongen Pierrot, Henri Pool man en mevr. De Boer De Rijk, die den ouden Pierrot en de moeder voor stelden. Zoo geheel hadden zjj in de toe standen ingeleefd, dat zij met een enkel gebaar, een enkele mimische beweging, een oogopslag, een blik, hunne gemoeds bevindingen wisten te vertolken. De creatie vooral van mevrouw Rössing was in hooge mate goed doordacht, goed gevoeld en gees tig van uitvoering. Mevr. De Boer gaf op treffende wijze vooral de liefde'en de smart der moeder weer in 't meesterlijk ineengezette laatste bedrijf. 't Stafmuziekkorps der K. N. Marine, onder directie van den kapelmeester J. Koning, is Maandagavond van zijne jaarlijksche kunst reis alhier teruggekeerd. Reeds hebben we medegedeeld welk succes 't korps heeft gehad te Veendam, waar zelfs de Commissaris der Koningin, jhr. Mr. van Panhuijs, zijne hooge ingenomenheid met de muziekuitvoeringen be tuigde. Van Yeendam ging 't naar Leeuwar den, waar de concerten in //De Prinsentuin" werden gegeven. In de //Leeuwarder Courant" getuigde de verslaggever z/'t Strekt ons tot genoegen, te kunnen ver klaren, dat dit korps een alleszins gewensch- ten. indruk heeft gemaakt. De hr. Koning bleek al dadelijk te zijn een bekwaam dirigent; hij weet levens te beschikken over een kunst van instrumentatie, die eerbied voor zijne talenten, ook in dit opzicht afdwingt. Niet te verwon deren dan ook, dat een korps onder de leiding van zoo iemand goede muziek weet te maken. Het zit alles flink in elkander. Fijne pianissi- mo's, plotseling volgende op forsche ensembles, werden uitgevoerd op een wijze, zooals alleen door ijverige en degelijke studie kan worden verkregen. Het koper is, vooral in de bas, uitstekend de bezetting der hout-instrumenten kon iets sterker zijn. Rustig en bedaard staat de hr. Koning te dirigeeren, doch de leden van zijn orchest doen het er niet minder om, enz. In een brief van den heer W. Voormolen, burgemeester van Veendam, aan den schout bij-nacht en commandant der marine Bogaerts alhier, wordt niet alleen melding gemaakt van de artistieke uitvoeringen van 't Stafmuziek korps, maar tevens getuigd dat de leden door houdiDg en gedrag een gunstigen indruk heb ben achtergelaten. Van Leeuwarden ging de tocht naar Am sterdam, waar 't korps in den tuin van 't Tol huis de talrijke hoorders in verrukking wist te brengen, 't Applaus was aldaar dermate, dat van meer dan een nummer een d a c a p o moest worden gegeven. De «Brielsche Courant" van 10 Sept. ge waagt mede van de ingenomenheid der bezoe kers, by de concerten, te Hellevoetsluis gegeven. Daarmede werd de kunstreis besloten en nu we onze musici weer in ons midden heb ben, wenschen we hen geluk met den goeden indruk, dien ze in den vreemde hebben ach tergelaten en koesteren goede verwachtingen voor de winterconcorten, die niet minder dan vroeger, daar houden we ons van overtuigd, aangename avonden zullen verschaffen. 't Doet ons tevens genoegen dat 't gunstig oordeel, door ons meermalen over de alhier gegeven concerten geveld, wordt gedeeld door mannen van erkende bekwaamheden buiten de plaats onzer inwoning. TROONREDE* De zitting der Staten-Generaal werd Dins dag geopend met de volgende rede, uitgespro ken door H. M. de Koningin-Regentes. Mijne Heeren! Met dankbaarheid zie ik de Staten-Generaal rondom mij vereenigd, gereed om hunnen ar beid te hervatten. De algemeene toestand van land en volk stemt in menig opzicht tot tevredenheid. De betrekkingen tot alle buitenlandsche Mo gendheden zijn van len meest vriendschappe- lyken aard. Zee- en landmacht gaan op loffelijke wijze voort haren plicht te betrachten. Beiden toon den zich, ook waar de blokkade der kust van Atjeh meer dan gewone inspanning van de zeemacht vordert, voor hare taak berekend. De geldmiddelen des Rijks eischen wegens reeds vroeger bevolen uitgaven versterking. Handel en scheepvaart breiden zich uitde uitkomsten der volksnijverheid zijn niet onbe vredigend de oogst heeft door de ongunstige weersgesteldheid geleden, maar de toestand van den veestapel is gunstig. Duidelijk is bij de laatste verkiezingen op nieuw de wenschelijkheid gebleken, dat op or delijke wijze, zonder langere vertraging, in wetgeving en staatsbestuur de hervormingen worden tot stand gebracht, waarvan de nood zakelijkheid is erkend en waartoe de Grond wetsherziening den weg heeft geopend. Daarheen zal mijn streven zyn gericht. De indiening van een wetsontwerp tot rege ling van het kiesrecht, deze noodzakelijke voor waarde van blijvende verbetering, wordt voor bereid. Herziening van de provinciale- en gemeen tewetten zal hierop moeten volgen. In afwachting daarvan kunnen tijdelyke maatregelen getroffen worden tot ondersteu ning van te zwaar belaste gemeenten. Verbetering van het Rijks-belastingstelsel is een dringende eisch der rechtvaardigheid. Wetsontwerpen om hieraan te voldoen, zullen u spoedig bereiken. Tot een organisatie der landmacht en tot vorming der levende strijdkrachten, welke, zonder te groote persoonlijke en geldelyke of fers, de weerbaarheid van ons volk kunnen verzekeren, worden voorstellen in gereedheid gebracht. Inmiddels zal er een voordracht wor den gedaan tot tijdelyke versterking der na tionale militie. Het materieel der zeemacht eisoht verbete ring. Maatregelen worden beraamd om daarin te voorzien. Een wettelijke regeling der administratieve rechtsspraak zal met ernst worden voorbereid. De indiening van het ontwerp van een wet boek van Militair Strafrecht mag in deze zit ting worden tegemoet gezien. Van andere deelen onzer wetgeving zal een herziening worden ter hand genomen. Wettelijke bepalingen omtrent den Leerplicht zullen u worden voorgedragen. Het vakonderwijs ten behoeve van handel en zeevaart, nijverheid en landbouw, kan re kenen op mijnen steun. Aan verbetering van onze maatschappelijke toestanden, ook in verband met de eischen van handel en nijverheid, blijf ik mijn aan dacht wijden. Maatregelen in het belang van de veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen en tot verzekering van het lot van oude ofverminkte werklieden zullen, naar mate het door den wetgever bevolen onder zoek vordert, worden - ontworpen. Het welzijn van Onze Overzeesche Bezit tingen gaat mij grootelij ks ter harte. Het Be stuur van Nederlandsch-Indië te doen beant- woorden aan de eischen des tydsdoor onbe krompen aanleg van daartoe noodige werken de ontwikkeling te bevorderen belemmerin gen van den vooruitgang op te heffenen door toenemende welvaart der ingezetenen aan de Indische financiën een vasten grondslag te ge ven zal mijn ernstig streven zijn. De maatregelen van bedwang op Noord- Snmatra zullen, zoolang noodig, met kracht worden gehandhaafd, opdat alle verzet worde gekeerd, rust en orde verzekerd. In Suriname verwacht ik van eendrachtige samenwerking met de Koloniale Staten, goede vruchten voor de welvaart en den vooruitgang dier kolonie. Veelomvattend en ernstig is de taak, waar voor ik, tot verzekering der stoffelijke en ze delijke welvaart van het Nederlandsche volk, met vertrouwen de medewerking inroep der Staten-Generaal. Moge uw arbeid, Mijne Heeren, onder God's Zegen strekken tot blyvend welzijn van het dierbaar Vaderland. In naam der KoningiD, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Er is geen avontuurlijker visscherij dan die op harders, een visch, die slechts en kele malen in 'tjaar in scholen aan onze kasten komt, en om haren bijzonderen smaak en hare voedzaamheid zeer gezocht is. Deze dieren zyn buitengewoon vlug, en bet vereischt een bijzondere handig heid van den visscher om ze naar zijne netten te drijven. Slechts twee visschers van Terschelling leggen zich op de vangst er van toe. Er kunnen weken voorbijgaan zonder dat ze iets vangendoch als ze een school achterna kunnen komen, is de vangst een enkele keer wel eens voldoende om de vorige weken goed te maken. Zoo hadden de beide visschers verleden week een vangst van 900 stuks, die per half KG. verkocht, ten naasten bij f600 op brachten. Toch is dit buitenkansje niet zoo groot, als men bedenkt dat de kost bare netten in een paar jaar weg zijn en dat er twee schuiten met flinke bemanning gedurende geruimen tijd, van moeten be staan. »Hbl.c Aangaande den koffiediefstal te Sneek meldt men nog van daar: Zatermiddag jl. zijn de twee branders met den makelaar Jasper B. naar Leeuwar den opgezonden. Allen, benevens den schoenmaker, bij wien een baal koffie uit den regenbak werd gehaald, hebben volle dig bekend. Onderscheidene winkeliers dreven handel met de firma Jaspers en Co.. Het rechte getal zal men wel nooit te weten komen, omdat er na den eersten dag van het voorloopig verhooreen groote hoeveelheid koffie in de Franeker Vaart dreef, die jammer genoeg, door de schip pers voor lichte turf werd aangezien. Hoe het mogelijk is, dat de dieven el- ken Woensdagmorgen een 30 pond aan Jasper afleverden, laat zich gemakkelijk verklaren, als men weet dat de heeren Visser 21 maal per dag laten branden, van elk spit werd steeds een schep in een zak gemoffeld, dien men een veilige schuil plaats in de turf bezorgde. Doordat alle boonen niet te gelijk wor den gebrand en ook de grootte der boonen vaak aanmerkelijk verschilt, kostte het de politie weinig moeite, te onderzoeken wat al dan niet gestolen waar was. Op men gelmoes werd eenvoudig beslag gelegd, en het duurde dan ook niet lang of de eige naars moesten bekennen dat het koffie was van Jasper en consorten. »Het Vaderland meldt": Men had Dinsdagnacht den moed om, door de duisternis beschermd, op het hoofd van 't standbeeld van koning Willem II, op het Buitenhof, een rooden steek te bevestigen en op een schoorsteen van de Tweede Kamer een roode vlag te plaatsen; in 't vroege morgenuur haalde de politie de dingen er af, zoodat de geestige pretmakers of revolutionaire manifestanten heel weinig genot van hun nachtelijke heldendaad hebben gehad. Een schipper die Woensdagmorgen een twintigje in de Staatsloterij kocht, won daarop een uur later de f 25.000. Men moet maar gelukkig wezen Door de schelpenbooten, die tegen woordig bezig zyn met het onderzoek van het wrak der »Lutinec, is een anker op gehaald, dat merkwaardig is door zyne bijzondere afmetingen, waaruit blijkt, dat dit oorlogsschip van grootere afmeting was, dan men dacht. De ring is ongeveer 1 M. in middellijn, de stok 16 voet en de bladen van onderen 21/s voet bij een lengte van ongeveer 8 voet. Door stoomkracht werd het anker uit een dikke zandlaag opge trokken, daar slechts de ring en een paar voet van den stok voor den duiker zicht baar werden. in 16) Toen mynheer Morris den brief' voor zijn gemachtigde te Londen op het postkantoor had afgegeven, richtte hij zijn schreden naar den Kurtuin en wandelde daar oudergewoonte op de eenzaamste paden. Hij kwelde zyn gedachte om de oplossing te vinden van een vraagstuk, dat hierop neerkwamDoor welke middelen kan ik het best dien Koert Von Berghaupt zóó in vertwijfeling brengen, dat hij zich om het leven brengt en ziju vrouw als achtbare weduwe achterlaat vóór het proces tot echt scheiding begonnen is. De oplossing was zeker moeielijk te vinden, want om tien uur liep de advocaat nog in den Kurtuin te peinzen. VH. Jane had den nacht slapeloos doorgebracht. Wat een nacht was dat geweeestKoert was niet teruggekeerdHoe langzaam kropen de uren van den nacht voorby iedere seconde zonder Koert was haar een marteling. Toen de dag aanbrak, waren haar oogen zoo aan gedaan door het weencn, dat zij het licht niet verdragun konden. Hoe bleek was haar- ge laat Haar zachte trekken hadden in dien óónen nacht iets hards gekregen. Koerts mama had den nacht by Jane door gebracht, maar na middernacht had zij afge zien van de pogingen om haar schoondochter te troosten. (De zoon is gelyk den vader'zeide zy somber. «Iedere traan, dien men om hem stort, is is een verloren traan. Het zou voor mij een kwade dag zyn, als ik hem uit mijn hart moest verbannen, maar dan zal ik deze engel in zyn plaats stellen.' Om Jane in de morgenlucht) wat verver- sching te bezorgen, nam zij haar arm en wan delde met haar in den tuin. «Mijn kind," zeide zy tot Jane, //je hebt evenmin als ik een gelukkig lot in de loterij, die het levensgeluk der menschen verdeelt, maar het smart mij dubbel, dat mijn zoon, mijn Koert, mijn trots eu mijn hoop. de man is die je ongelukkig maaktMisschien is hij wel in een gezelschap van spelers verzeild geraakt, naar ik gis door dien Engelschman. In mijn gedachten zie ik hem reeds als een geruïneerd man tot zijn vrouw terugkeeren Jane had geen ooren voor deze onderstel lingen van haar schoonmama. Zij gevoelde dat haar man verkeerd beoordeeld werd en vroeg zich zelve af hoe het mogelijk is, dat een moeder haar eigen zoon niet kent. Men liet de koffie onder de veranda gereedzetten. Op eens werd de deur van de kamer geopend en trad Erik Von Wambold in grijze burger- kleeding met een vriendelijken groet op de dames toe. Een straal van vreugde en hoop verhelderde Janes gelaat, toen zy den edelmoedigen vriend van haar man de hand drukte. Wambold moest mede ontbijten. Op merkwaardige wijze vermeed men over Koert te spreken. Eindelijk begon Erik z/Ik heb reeds vernomen, dat Koert nog niet van zyn reis is kunnen terugkeeren. Daar ik mijn vriend ken, ben ik overtuigd dat een gewichtige zaak hem terughoudt, en met die k moeten wij rekening houden, of wij ze kennen of niet. Het moet voor zijn vrouw een troost zijn, te weten dat Koert zeer in onze nabijheid wordt opgehoudenhij is te Wies- baden*. »Dan hoop ik dat mijn zoon zijn wegblijven zoo kan verantwoorden, dat wij hem vergiffenis kunnen schenken," zei de oude mevrouw. «O, mama," sprak Jane, terwijl zij kleurde, «Koert onderstelde zeker, dat ik een moedige vrouw zou zijn, die niet dadelyk angstig wordt. Zoo'n vrouw behoort bij een krijgsman. Het is te bejammeren, dat zijn onderstelling ver keerd was, maar van dit oogenblik zal ik dapper en moedig zijn." Wambold had intusschen de beide Engelsche brieven te voorschijn gehaald en reikte ze aan Jane over met de woorden «Koert zendt my deze twee brieven uit Wies- baden en verzoekt my ze aan u te overhandi gen, met de vraag of u dit handschrift kent.* Jane nam de brieven aan, bekeek ze een oogenblik en bracht ze toen aan haar lippen om ze te kussen. «Brieven van mijn besten vader aan mijn heer Morris riep zij uit. «O, wat doet Koert my een genoegen met deze brievenHoe dwaas, dat ik vergeten kon dat myn man er steeds op bedacht is mij genoegen te verschaffen, al is hij ook verre van mij. Ik schaam my over mijn tranenO, wat staat Koert veel hooger dan ik!" »Van wien zou Koert die brieven gekregen hebben vroeg Wambold, die met waar ge noegen naar het vroolyke gelaat van Jane keek. «Hij kan die alleen van mynheer Morris ontvangen hebben het doet mij nu waarlijk pleizier, dat miju beste man met dien heer toch kennis heeft gemaakt. O, mijnheer Morris zal hem veel goeds en edels van mijn papa kunnen vertellen. Ik zelf houd niet bijzonder van mijn heer Morris, hoewel hij een geacht en ijverig advocaat is. Ik wenschte daarom geen verkeer met hem te hebben, maar als Koert hem ach ting toedraagt zal hy my zeer welkom zijn." «Naar het schijnt stond mynheer Morris in nauwe betrekking tot uw papa «Papa stelde veel belang in hem en mijnheer Morris beantwoordde aan de verwachtingen, die papa van hem koesterde. Mijn papa hield er van, ijverige jongelieden voort te helpen daarvoor besteedde hij aanzienlijke sommen, Ik weet niet of papa de familie van mijnheer Morris gekend heeft, maar ik herinner mij, dat deze ongeveer achtien jaar oud was toen hij als klerk van een advocaat by ons aan huis kwam. Hy bleef by ons totdat wij weer naar de koloniën terugkeerden. Ik was toen nog zeer klein en herinner mij alleen nog dat mijnheer Morris my bij het vertrek een ruiker bloemen gaf. Later hoorde ik, dat hij een zeer goed candidaats-examen had afgelegd en hy gemakkelijk zyn doel zou kunnen bereiken wan- I neer by driehonderd pond sterling kon betalen aan den rechtsgeleerde, bij wien hy werkzaam was. Myn papa wenschte echter dat mynheer Morris een geacht advocaat zou worden en verschafte hem de middelen om aan de academie te studeeren en verder alle onkosten te bestry- den." Een edele daad!, riep Wambold uit. Myn papa heeft veel zulke daden gedaan, maar niet altijd beleefde hij er vreugde van menigmaal was ondank zijn loon. Mynheer Morris werd advocaat. Toen ik te Londen by tante Gray kwam, om myne opvoeding te vol tooien, was hij reeds als zoodanig bij de hoogere rechtscolleges te Londen werkzaam. Ik ben er trotsch op, van mijnheer Morris te kunnen zeggen dat hij spoedig zyn carrière gemaakt heeft." Daarmede was in korte trekken het verleden van den advoeaat geschetst en voor Wambold het bewys geleverd dat de consul een zeldzaam edel mensch was, aan wien de voormalige ad- vocatenklerk zijn tegenwoordige positie in de maatschappij te danken had. Wambold kwelde zich nu met de vraag, wat Koert toch aanleiding kon geven om te schry- ven dat van de beantwoording der gestelde vraag zyn geluk of ongeluk afhiDg. Eu had Jane die vraag beantwoord op een wyze, die gesehikt was om Koert geheel tot kalmte te brengen (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1