't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1944 Zaterdag 3 October 1891. Negentiende Jaargang. Telefoonnnmmer KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. pwiBKmmMni T At> onnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Buraaux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Ad.verten.tlên van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adrertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze Abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht het verschuldigde abonnementsgeld, „Vliegend Blaadje", 3e kwartaal 1891, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 Oc tober 1891, zullende anders daarover met 10 ct. verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 10 m. Onderg. 5 u. 25 m. Zondag 4 Israël. Nieuwjaar. Maandag 5 Dinsdag 6 Woensdag 7 Donderdag 8 Alkmaar ontzet. Vrijdag 9 Zaterdag 10 Eerste kwartier. HELDER, 2 Oct. 1891. De- uitslag der stemming van 1. 1. Dinsdag was dat 595 kiezers ter stembus waren opgekomen. Van dit bescheiden ge tal vereenigden 180 zich op den heer P. Spruit, 161 op den heer S. W. Stooker, 156 verkreeg de heer C. Stammes, 90 stem men de hr. Th. Terra en de heeren T. Mooy, J. Brouwer en J. Graaff ieder 1 stem. Herstemming moet nu plaats hebben tusschen de heeren P. Spruit en S. W. Stooker, welke zal plaats hebben op den zelfden dag als de kiezers worden opgeroe pen om een lid voor de Tweede Kamer te benoemen. Sinds 21 Juli 1.1. zijn we hier bezig, en nog altijd zonder afdoend resultaat, om den Gemeenteraad voltallig te maken. De verkiezing van Raadsleden tengevolge van periodieke aftreding veroorzaakte slechts ééne herstemming, die den 4 Augustus plaats vond. In dit opzicht had de gehou den verkiezing een zeer gewoon verloop. Minder gemakkelijk valt het, den Raad met twee nieuwe leden aan te vullen. Bij de herstemming op 4 Augustus tusschen de heeren Janzen, Oortgijsen, Weber en Wijs, werden wel de beide eerstgenoemden gekozen, doch, terwijl de heer Oortgijsen, de benoeming aanvaardde, vond de heer Janzen reden om voor de op hem uitge brachte keuze te bedanken. Een nieuwe verkiezing had op 25 Augustus plaats, met bet gevolg, dat een herstemming noo- dig bleek tusschen de heeren Wijs en Stoo ker. Nu werd wel in September de heer Wijs gekozen, doch inmiddels had deze door overplaatsing in zijne betrekking aan leiding verkregen, om op zijne beurt de benoeming van de band te moeten wijzen. Alweder moest een nieuwe verkiezing op 29 September worden uitgeschreven, en alweder is de uitslag, dat er een herstem ming moet plaats hebben, ditmaal tusschen de heeren Spruit en Stooker. Op 13 Octo ber a.s. zal nu, naar we hopen, de eind beslissing volgen. Dien dag is er tegelijk verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal een om standigheid, die wellieht de opkomst dei- kiezers in groote mate bevorderen zal. Inmiddels moet met' de keuze van eenen definitieven Wethouder gewacht worden tot de voltalligheid van den Gemeenteraad. De brand in 't Koegras op jl. Dins dag, waarvan wij met een enkel woord melding maakten, heeft een groote afme ting verkregen. Niet éen maar twee Boe renhofsteden zijn een prooi der vlammen geworden. Op de plaats, bewoond door Jb. Smit aan de Schoolvliet, brak omstreeks het middaguur door nog onbekende oorzaak brand uit, welke gevoed door den voorraad hooi. in huis aanwezig, spoedig hevig werd. Weldra stond het" gebouw in lichten laaie en de vlammen, door den Z.Westen wind aangewakkerd, wierpen op verren afstand vonken uit, welke zich vasthechtten aan een plaats aan de overzijde van de Vliet, zeer nabij evenwel van het reeds brandende perceel. Spoedig stond ook die plaats, be woond door Jb. Kuiper, in brand. Aan redding viel niet te denken. De hevige wind bespoedigde het werk der vernieling. Het was een vreeselyk oogenblik, waarin nauwelijks tyd was eenige have en goed uit het huis machtig te worden, In korten tijd waren beide hoeven met den grond gelijk. Waren er brandspuiten geweest, het was dan zeer wel mogelijk geweest de 2e plaats voor het onheil te vrijwaren. Door deze gebeurtenis wordt het ver langen naar een brandspuit gestationneerd in 't Koegras meer wensehelijk. De plaats, bewoond door Jb. Smit, was pas nieuw gebouwd. Op 31 Aug, brandde 't vorige huis, bewoond door denzelfden, ook af. Smit trof dit ongeluk in 't Koegras voor de 3e maal. Naar wij vernemen, was alles tegen brandschade verzekerd. Als een bewijs van groote onpartij- •digheid van den nieuwen minister van Ma rine vermeldt de Haagscbe kroniekschrijver van de »N. Gron. Ct." het volgende: »Het is bekend, dat de heer Jansen in nauwe familierelaties staat tot den direc teur der scheepsfabriek te Fijenoord. Dat daarin voor hem geen aanleiding tot be- voorrechtiging zal zijn gelegen, heeft hij reeds nu in 't licht gesteld. Wat toch is het geval In 1889 werd door die fabriek aan het Rijk de torpedoboboot «Goentoer" afgeleverd, die echter bij den proeftocht niet aan de eischen beantwoordde. Sedert is men onafgebroken werkzaam geweest met de fouten te herstellen, doch te vergeefs. En inmiddels is de boot,'door twee jaren stil te liggen, er niet beter op geworden. Het bleek ten slotte dat een geheel nieuwe ketel noodig was, en de Minister van Marine moet thans bevolen hebben, zulk een nieuwen ketel erin te plaatsen, voor rekening natuurlijk van den aannemer, doch niet in de fabriek te Fijenoord te vervaardigen. Krasser maatregel om 's lands belang te behartigen, is zeker wel nooit tegenover eenige industrieëele onderneming genomen." De volontair W. Tinkelenberg, van de Militaire school te Haarlem, is voor het examen geslaagd en zal als 2e luite nant der infanterie bij een der korpsen worden ingedeeld. 20 jongelieden namen aan het examen deel, die allen slaagden, alsook 14 voor het wapen der artillerie, van den art. cursus te Delft. Namens Hare Majesteiten de Konin gin en de Koningin-Regentes werd dezer dagen een photographisch portret van wij len Z.M. den Koning, in lijst, toegezonden aan verschillende inrichtingen der Kon. Ned. marineaan het korps mariniers aan de verschillende korpsen en inrichtin gen van het Nederl. leger aan de mili taire gouvernementen; commandementen en aan de bataillons, waarvan het vaandel versierd is met de M.Willemsordeaan het Neder. Indische leger, alsmede aan de gar nizoenen van Paramaribo en Cura9au. In een begeleidend schrijven werd het portret aangeboden als een herinnering aan den overleden Koning, opperbevelhebber van zee- en landmacht. Een treurig familiedrama werd Dins dag voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht berecht. Wegens een betwist bare schuld van drie gulden hadden M. H. Kuipers, 31 jaren, en J. M. Ariaans, 19 jaren, hun respectieven broeder en oom, H. W. Kuipers in den avond van 15 Au gustus 11. onder de gemeente Nuth afge wacht en zoodanig mishandeld, dat hij eenige uren later aan de gevolgen eener schedelbreuk is overleden. De beklaagden bekennen den versiagene mishandeld, doch niet het voornemen gehad te hebben hem te dooden. Door het O. M. is tegen Kuipers 6 ja ren en tegen Ariaans 2 jaren gevangenis straf gerequireerd. Uitspraak over 8 dagen. Na afloop van de voorstelling, Maan dagavond in den Parktuin te Amsterdam gegeven, viel aan den wonderdocter Sequah een ovatie ten deel, veel gelijkende op het stormachtige huldebetoon bij zijn laatste optreden te Rotterdam. Eene onafzienbare menigte vergezelde zijn koetsje, waarvoor de paarden waren afge spannen en dat door eenige mannen ge trokken werd, zingende «lang zal hij le ven of een of anderen bekenden volks deun, joelende van den Parktuin langs de Nieuwe Heerengracht, Amstelstraat, en Re- gulierbreestraat. Bij de Munt gekomen, ging de juichende menigte niet de Kalverstraat in, maar het Rokin langs en vandaar van de Damzijde de Kalverstraat in. Hier had voor het Café Suisse, waar Sequah moest uitstappen, een ware volksophooping plaats. Het was er een ontzaglijk gedrang, waar bij de vensterruiten van de aan de over zijde gelegen winkels een oogenblik gevaar liepen, ingedrukt te worden. Toen Sequah eindelijk uit zijn koetsje stapte, ging er een oorverdoovend gejuich op, dat er niet op verminderde, toen hij een paar minuten later voor het geopende raam van het Café Suisse verscheen en eenige keeren voor het publiek boog. Ve len van de toeschouwers uitten hun geest drift door het zingen van de wijs van het Engelsche volkslied. Nu en dan werd even wel een schril gefluit gehoord. Nadat er nog voor het manufactuurmagazijn Insu- linde een vechtpartij was voorgevallen, ge lukkig zonder ernstigen afloop, verspreidde de menigte zich, («Amst. Alleen op de wereld Te Almelo heeft in de nabijheid van de Hollander Graven een treurig ongeluk plaats gehad. Terwijl de schipper Sehelte Papta naar Almelo opvarende was, ging zijn elf jarig dochtertje op den wal om braambes sen te zoeken, terwijl zij tevens aan de jaaglijn liep. Middelerwijl kwam van den tegenovergestelden kant een ander schip, overzeilde het touw en trok het kind met zich in de diepte, met het ongelukkig ge volg, dat het eenige minuten later van onder de schuit levenloos werd opgehaald. De vader, die reeds zijn vrouw en overige kin deren verloren heeft en nu zijn laatste kind voor zijn oogen zag sterven, is troosteloos. Wanneer is een nieuwsblad vrij van fouten lo. Als de redacteur of inzender goed heeft geschreven. 2o. Als het goede ook duidelijk geschre ven is. 3o. Als de zetter in alle vakken der zetkast alleen de goede letters heeft ge worpen. 4o. De goede letters grijpt. 5o. Die goed inzet. 6o. Als de corrector goed leest. 7o. Als de zetter de eerste correctie goed verbetert. 8o. Als de zetter de tweede correctie goed leest. 9o. Als de zetter de tweede correctie goed verbetert. lOo. Als de revisie goed gelezen wordt. 1 lo. Als den betreffenden personen voor hun werk behoorlijk tijd gegund wordt. 12o. Als nog een dozijn andere omstan digheden even goed medewerken. Daar nu b.v. op een vel groot-octavo 50 a 55 duizend letters komen, moeten die gunstige omstandigheden zich bij een nieuwsblad van dat formaat ook 50 a 55 duizend maal herhalen, zal het publiek een enkel vel, dat vrij van fouten is, in han den krijgen. Men kan het dus de courant niet kwalijk nemen, als het den drukfou- tenduivel een enkele maal gelukt zijn trek ken te spelen. Ingezsonaen. Redding Schipbreukelingen. Volgens de Staatsbegrooting vraagt de Mi nister van Waterstaat, Handel en Nijverheid bij de Wetgevende Macht een crediet aan van f 1000 voor ondersteuning van particuliere Vereenigingen, die de redding van schipbreu kelingen trachten te bevorderen. Tot deze ca tegorie van Vereenigingen behoort in de eerste plaats het alhier gevestigde Fonds tot het verleenen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen, 't Is daar om o. i. wel te wachten, dat genoemde som door de Regeering aan gemeld Fonds zal wor den geschonken, omdat uit het verslag der Commissie, die vóór een paar jaar een onder zoek naar 't Reddingswezen hier te lande in- stelde, voldingend is gebleken, dat het Hel- dersche Fonds het eenige van dien aard in ons Vaderland is. By het bestaan van meer dere instellingen van dien aard, zou dan ook zeker de som, als subsidie op de begrooting uitgetrokken, aanzienlijker zyn geweest. 't Bestuur van 't Reddingfonds zal, naar wij vertrouwen, zijne aandacht wel aan het voorstel tot het verleenen van eenige Staats hulp willen schenken. Een lid van 't Fonds. Straatverlichting. By avond en nacht doen de zoogenaamde waaklantaarns in deze gemeente vaak uitne- raenden dienst, vooral wanneer by het opko men van de maan de overige lantaarns ge- bluscht worden en 't maanlicht verzuimt door de wolken te breken. Vindt men de waaklan taarns in den regel bij bruggen en op den hoek by grachten er is nog één plek, waar, zonder dat er water in de nabijheid is, een waaklantaarn zeer gewenscht zou zijn. 't Is bij de batterij-Vischmarkt, vóór den ingang der Langestraat. Die lantaarn zou langs de geheele Dijkstraat tot geleidelicht verstrekken en hoogst nuttig zyn voor allen, die by avond of' by nacht daar moeten passeeren. Op ver schillende tijdstippen merkten we, nadat wc den waaklantaarn van 't Westplein achter den rng hadden, een Egyptische duisternis op, dio voor allen, die van de zijde der Dijkstraat de verschillende straten van 't westelijk deel der gemeente moeten bereiken, hoogst lastig is. Het politie-toezicht zou door de bedoelde waaklantaarn zeker ook zeer worden gebaat. Zou de Gemeenteraad bij het vaststellen der begrooting voor 1892 deze zaak niet eens in overweging willen nemen P. Programma van het 17de en LAATSTE Zomerconcert, op ZONDAG 4 OCTOBER 1891, 's namiddags 21/* unr. 1. ,/Kaisermarsch", Richard Wagner. 2. Ouverture zu der Oper//Euryanthe", C. M. von Weber. 3. //Alla stella confidente", Ro mance, A. Robaudi(op verzoek). 4. Grande Fantasie de 1' opéra draraatique«Sigurd", Ernest Reijer. Pauze. 5. Ouverture «Die Zigeunerin", E. Balfe. 6. Fantaisie de 1'opéra comique ffLe Grand Mogol", Andran. 7. «Gaité", Valse, Emil Waldtenfel. Marine en Leger. Bij koninklijk besluit i'b de beer S. E. Klein- bentink, met 1 Nov. a.s. benoemd tot leeraar in de Fransche en Engelsche talen aan het Kon. Inst. voor de marine te Willemsoord. Ingevolge machtiging bij koninklijk besluit van 28 dezer vrorden Hr. Ms. ramschip „Buffel" en raromonitor le kl. „Draak," met den 24n October a.s. nit dienst gesteld en de commandeerende 20) wMevrouw, toen uw papa, myn onvergete lijke beschermer, met uw mama, waarop u in zooveel opzichten gelijkt, zijn laatste ongeluk kige reis naar de koloniën met de »King Ri chard* aanvaardde, legde hij my den plicht op u te beschermen, en ik verbond mij met eere woord, dien plicht te vervullen.» //Papa heeft altijd veel vertrouwen in u ge steld, mijnheer Morris," viel Jane in, »maar ik ben overtuigd, dat ge volgens zijn wil handelt, als ge u van dien plicht ontheven acht, nu ik een echtgenoot heb, dien ik bemin en die sterk genoeg is om mij te verdedigen.* z/Neen, mevrouwHet doet mij leed, u te moeten zeggen, dat mijn taak nu eerst begint. Ik ben veel verschuldigd aan den edelen man, die den armen, kleinen Morris uit het niet heeft opgeheven en zijn weg heeft geëffend om hem te doen worden wat hy nu is. Mijne dank baarheid kent geen grenzen; niets zal mij terug houden van het voldoen van mijne heilige ver plichtingen.* De jonge vrouw werd ongerust. Zij keek den advocaat onderzoekend aan en zeide «Myn God ik begrijp u niet, mijnheer Mor ris. Op welko wijze zoudt ge oen vrouw be schermen, die reeds door haar man beschermd wordt Gelooft go, dat mijn man niet krachtig; genoeg is om mjj te beschermen Hier overviel haar een hevige angstzy las iets in het gelaat van den advocaat, dat haar deed vreezen. De angst verlamde haar achter nietintegendeel, Jane werd er door geprikkeld tot handelen. Zy boog haar slanke gestalte naar voren en haar oogen schitterden vol vuur. De hand gebiedend opgeheven, riep zij den advocaat toe «Mijnheer, ik ken u te goed, om niet te begrijpen, dat ge mij iets verborgen houdt. Ge hebt nooit mijn vertrouwen bezeten, dat weet ge Ik vraag u op dit oogenblik Waar is mijn man? Waar is Koert?» Verbluft keek de advocaat de hartstochtelijk opgewonden vrouw aan. Was dat de zachte vrouw, waarvoor hij vreesde dat zij als een lelie verwelken zou, wanneer hy haar den wreeden brief van haar echtgenoot in handen gaf? «Is het dan waar, dat een liefhebbende vrouw door haar liefde in een leeuwin kan veranderen vroeg hij zich zeiven af. «Mevrouw, het feit, dat wij zwakke men- schen zijn z/Mynheer, ik wil uw zedepreeken niet hooren, ik ben daartoe niet gestemd,* viel Jane in. «Beantwoord slechts myn vraagWaar is mijn man Gij weet het gij moet het weten. Ik gevoel reeds lang, dat mij een onheil bedreigt. Het huis van mijn geluk brandt, maar ik zal niet lafhartig vluchtenals de witte duif in de fabel zal ik mij in de vlammen laten om komen." z/Ik kwam om als een trouw soldaat den post te bezetten, mij aangewezen door den edelen consul, voor hij zyn ongelukkige reis aanvaardde. Gy, mevrouw, zoudt zelf het meest er door lijden, als ge mij van dezen post ver- dreeft. z/Wat moet ik van die raadselachtige woor den begrypen Is het u dan niet mogelijk eenvoudig en duidelijk te spreken •Ik zou niet gekomen zijn om mijn poBt te bezetten, als de man, op wiens liefde ge u be roept, zijn plaats niet trouweloos verlaten had. Eerst nadat ge eenzaam en verlaten waart, eerst nadat uw levensgeluk op een gruwelijke manier vernietigd was, kwam ik, zwaar be proefde, terug om de vriend der zwaarbe proefde vrouw te zijn. Ik beklaag mij niet, Jane, omdat gy den man van u hebt gestooten die met hart en ziel jarenlang voor u leefde en streed en die elk oogenblik bereid was zijn hartebloed voor u te geven. Neen ik beklaag u, omdat gij my niet hebt laten onderzoeken naar den man, dien ge uwe liefde schonkt, zonder u zelve af te vragen, of de man uwer keuze het vertrouwen en de liefde van eene Jane Gray waardig was." //Mijnheer, doelen deze woorden op mijn man De advocaat haalde de schouders op. Er zyn in de wereld mannen, die om de vreemdsoortigste, doch zelden prijzenswaardige redenen een huwelijk aangaan. Liefde en schoonheid komen bij dergelijke verbintenissen slechts in de laatste plaats in aanmerking, de hoofdzaak is do bruidschat, en de eenige doch ter van mijn weldoener bracht haar man een som van twintig duizend pond sterling ten huwelijk. Ik schaam mij te moeten bekennen dat er mannen zyn, die zoo van de liefdo ee ner vrouw misbruik maken, maar ik weet ook, dat Jane Gray zich trotsch en vol waardig heid zal afkeeren van den man, van wien zij ondervindt dat hij harer niet waardig is." //Mijnheer.* riep Jane verontwaardigd uit, z/begrypt ge dan niet, dat ge een laagheid begaat? Ge maakt een man verdacht bij zyn eigen vrouw «Wanneer heeft de man, die als knaap reeds de gunst van uw onvergetelijken vader genoot, ooit gepoogd iemand verdacht te maken O, hoe zwaar maakt gy mijn taak Maar ik wil alles verdragen, in de hoop dat ge de klippen zult vermijdeo, waarop een roekelooze hand uw levensgeluk zou laten ondergaan." z/God in den hemelMijnheer Morriswat heb ik u gedaau, dat ge mij zoo foltert? Be denk, dat mijn man u ter verantwoording zou kunnen roepen «Dat zal hij nooit doen, zelfs al kon hij mij met allerlei bewijzen verpletteren. Misschien ligt hierin grootendeols de oorzaak van mijn smart en voor mij de kiem van de ziekte, die men wereld-verachting noemt. En toch, hot duizendste deel van de liefde, die mijnheer Von Berghaupt thans met voeten treedt, zou mij tot den gelukkigsten aller stervelingen ge maakt hebben." //Mijnheer, ik verzoek u dit gesprek te sta ken en het slechts voort te zetten als myn man er bij tegenwoordig is.* «Dan konden wij wachten tot het einde dor wereld. Mijnheer Von Berghaupt zal hier in huis nooit terugkeeren De jonge vrouw drukte haar hand tegen het hart en trad verschrikt terug. Mijn man hier niet terugkeeren Ge zijt waanzinnig, mijnheer!' «Dat ben ik bijna geworden, mevrouw, toen ik dit schrijven van uw man zelf ontviDg, met verzoek het aan u te overhandigen.a Met een omslachtigheid, die de arme vrouw nog meer moest pijnigen, haalde de advocaat den brief te voorschijn. //Mijnheer Von Berghaupt verklaarde mij, dat hij zijn afkeer tegen zijn vrouw onmoge lijk kon overwinnen. Omdat hij vernomen had, dat ik sedert langen tijd tot do familie Gray betrekking sta, heeft hij mij verzocht u langs minnelijken weg te bewegen om in een ebht- scheiding te bewilligen op grond van weder- zijdschen afkeer." De advocaat reikte haar nu den brief van Koert over. Mevrouw Von Berghaupt nam den brief aan, bekeek het adres, herkende het hand schrift van haar man on legde toen het nood lottige papier op een tafeltje in haar naby- heid. «Wat hebt ge me vorder mede te deelen namens mijn echtgenoot, mijnheer Morris «Mijnheer Von Berghaupt heeft veel haast met deze echtscheiding. Zoo ongeduldig hij vroe ger naar het oogenblik verlangde, waarop hij met u in liet huwelijk zou verbonden worden, zoo ongeduldig verlangt hy nu naar het oo genblik, dat hij van u gescheiden zal zijn. liy drong mij daarom op, u niet te verlaten, voordat ge een besluit hadt genomen." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1