't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. wL Een Strijd tacta Liefde en Eer. No. 1948 Zaterdag 17 October 1891. Negentiende Jaargang. Telefoonnummer 36. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN At>on n ement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT k Ce., te Helder. Barunx: SPOORSTRAAT <n ZUIDSTRAAT. Advertontlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adrertentiën moeten uiterlijk das DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 34 m. Onderg. 4 u. 56 m. Zondag 18 Israël. Loofhuttenfeest. Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Laatste kwartier. HELDER, 16 Oct. 1891. Tot onderwijzer aan een bijzondere school te Spakenburg is benoemd de beer D. Koelewijn, alhier. Eerlang zal, tengevolge bet ontstaan eener vacature in de Provinciale Staten van Noordholland, de verkiezing van een lid voor dat college moeten plaats hebben in bet hoofdkiesdistrict Helder, dat voor zulk een verkiezing de gemeenten Helder, Terschelling, Texel en Vlieland omvat. De gemeenten hebben respectievelijk 1624, 309, 591 en 71, totaal 2595 kiezers. Als candidaten voor de vervulling der be doelde vacature zijn tot hedeu in bet open baar genoemd: de heeren A. P. Koorn, C. M. Kooy en Job. Eelman, allen te Texel. Naar wij vernemen, zal in de bui tengewone vergadering, door de Sociëteit »Mars" op 26 dezer in »Musis Sacrum" alhier te houden, als solist optreden de heer Snoer, die zich indertijd op een con cert van de Vereeniging Gemengd Koor alhier, als een hoogst verdienstelijk cel list en harpist deed kennen. De ver eeniging heeft voor de opening harer win tervergaderingen door het optreden van zulk een musicus van naam o. i. een zeer goede keuze gedaan. Woensdagavond opende't gezelschap Ernst en Scherts" in Tivoli de rij zijner voorstellingen met de opvoering van >Het verloren document of de twee visschers- kinderen", door P. K. de Vries. Met be langstelling werd 't spel gevolgd en de hoofdvertooners werden bij treffende pas sages hartelijk toegejuicht. Men had dan ook blijkbaar zijn best gedaan om goed te kunnen optreden. Gaarne geven we een woord van bijzondere vermelding aan >01- ders", die de marquée-rol goed had opge vat en goed weergaf. De directie van Lier zal Vrijdag avond in den Stadsschouwburg,Koningstraat, als no. 2 van 't abonnement opvoeren »Mensch erger je nietblijspel met zang in 4 bedrijven, door C. P. T. Bigot, die in dit stuk, waarin hij bij vroegere gele genheden de hoofdrol vervulde, weder zal optreden. De vorige opvoering heeft een gunstigen indruk achtergelaten, zoodat we een ruime opkomst van 't publiek verwach ten. De Nieuwe Rotterdamsche Schouw- burg-Maatschappjj heeft 't plan, evenals iidfei ,ol vorige jaren, gedurende den a. s. winter 4 abonnementsvoorstellingen te geven in Tivoli. Daartoe circuleert een lijst ter deel neming in de gemeente. Liefhebbers van 't tooneel, die gaarne een goed gezelschap willen zien optreden, kunnen zich bij deel name eenige genoegelijke avonden ver schaffen. Aan de inteekenaren worden even als gewoonljjk bijzondere voordeelen toe gestaan. Ook in Tivoli is gelegenheid tot tekening. De reeks der Volksbijeenkomsten, in het aangevangen seizoen alhier te houden, zal op Maandag 19 dezer geopend worden. Als sprekers zullen dien avond optreden de heeren A. B. Weber en P. J. Barger- bos, en door >Helder's Dilettanten-Club" zal alsdan worden opgevoerd „De buren", blijspel in één bedrijf, van Justus van Mau- rik. Als gewoonlijk, zullen de werkzaam heden worden ingeleid en afgewisseld door muziekuitvoeringen, onder directie van den heer L. A. Schouten. Men verzocht ons het volgende te plaatsen Voor eenigen tijd, tengevolge van een spoorwegongeluk, lichamelijk letsel beko men hebbende, waardoor ik gedurende 16 dagen ongeschikt was tot het verrichten van mijne gewone werkzaamheden, meldde ik mij als Abonné van het Weekblad Op Reis" aan, tot het ontvangen van de voor geschreven vergoeding, waarop ik onmid dellijk van de Uitgevers, de heeren J. J. Allan Co., het mij toekomende bedrag ontving en kan ik daarom niet nalaten hiervan melding te maken, opdat daardoor ook anderen opgewekt worden kennis te maken met een blad, waaraan zooveel gun stige voorwaarden zijn verbonden. E. H. Van Koppen, Hoofd-Agent der Z.-H. B. en Chef van het depöt te Groningen. Een pseudo-bruid. Onlangs zou in een onzer groote steden een jongpaar in den echtelijken staat treden en alle toebereidse len waren alreeds gemaakt. Wegens bijzon dere omstandigheden, waarin de bruid ver keerde, was de familie niet voornemens veel van het feest te maken. De dag brak aan maar toen de bruid werd afgehaald, bleek zij dermate ongesteld, dat een tochtje naar het stadhuis door de betrekkingen onraad zaam werd geacht. Goede raad was duur, te meer daar de beterschap in de eerste dagen niet te wachten was. Na lang wik ken en wegen werd met algemeene stem men besloten, dat een zuster van de bruid tijdelijk als plaatsvervangster zou optreden. Zonder eenig bezwaar had op het stadhuis de huwelijksformaliteit plaats. Geen amb tenaar of wethouder kende de menschen van aanzien en de getuigen speelden hun rol zoo goed, dat er geen haan naar kraaide. Van een kerkelijk huwelijk, waarbij zeker de fraude zou zyn opgemerkt, was geen sprake en zoo werd een quaestie, waarvan rechtsgeleerden en stadhuisklerken kippen vel zouden krijgen, in weinige minuten door een paar burgerlui dj es opgelost. Een besteller bij het Hollandsche Spoor te Sneek, vader van zeven kinderen, kreeg Maandagavond, naar men veronder stelt door te haastig eten, een stuk vleesch in de luchtpijp en was binnen weinige seconden een lijk. Zondagmiddag vonden eenige burgers op een stuk land nabij Rotterdam een vier tal jongens liggen, die bijna geen teeken van leven meer gaven. De politie werd ge waarschuwd, en nu bleek dat drie van hen (12, 13 en 14 jaar oud) zwaar beschonken waren. Zij werden naar een politiebureau gebracht. Een onderzoek zal worden inge steld, wie aan die kinderen sterken drank heeft toegediend. Te Harlingen is een beweging ont staan, waarvan de bedoeling is om het begraven van lijken op Zondag te doen afschaffen. Men moet weten, dat daar een volksveroordeel bestaat tegen het begraven op den Zaterdag men acht dat onbestaan baar met de achting, den overledenen ver schuldigd, omdat men ze dan met het vuil buiten's huis brengt," gelijk de uitdruk king luidtvan daar, dat men de lijken gewoonlijk van den Zaterdag op den Zon dag in huis houdt. Allen evenwel, die met het begraven in betrekking staan, hebben op een adres geteekend, waarbij het ge meentebestuur wordt verzocht, in het be lang der Zondagsrust, het begraven op den eersten dag der week te verbieden. Ook predikanten teekenden dit verzoek schrift. Bij de vereeniging Montefiore te Rotter dam meldde zich Dinsdagavond aan zekere Wolf, uit Rusland. Op het belastingkantoor te Wilna, waar de man gekomen was om zijne belasting te betalen, werd hem aan gekondigd dat hij met zijne vrouw binnen een week het land moest verlaten. De man, die een groote manufactuurzaak had, kon niets redden. Alles werd hem afge nomen en zjjne schuldenaren, die hem ruim 20.000 roebels schuldig waren, wei gerden te betalen. Zóó kwam deze banne ling, die vroeger een welgesteld man was, hier aan in het bezit van f 35. Zijne vrouw wilde hare kleeren verkoopen, om reisgeld naar Amerika te bekomen. De landbouwer J. W. Cuperus, te Arum, deed in Juli aangifte bjj den bur gemeester, dat hij een ziek varken had, en ontving de boodschap terug, dat het afgemaakt en bigraven moest worden, waarom het uit voorzichtigheid in een stuk land buiten zijn erf liet begraven maar een arbeider, J. J. B. genaamd, heeft het weer uit den grond gehaald en mee genomen naar zjjn huis. Toen die man voor dit feit voor de Recht bank te Leeuwarden terecht stond en het Openbaar Ministerie zijn veroordeeling re- quireerde wegens diefstal, verontschuldigde hij zich, dat zijne kinderen den vorigen winter meermalen geen eten hadden gehad en het hem nu begrootte dat een varken zoo maar in den grond gestopt werd. De Rechtbank achtte niet bewezen, dat het varken aan iemand toebehoorde, want de Staat had het niet onteigend en Cupe rus had verklaard toen het varken moest afgemaakt worden, er geen prijs op te stellen, en sprak den beklaagde vrij. Te Westergeest (Fr.) werd de knecht van den bakker Riemersma des nachts wakker door het roepen van een tortelduif. Hij stond op en bemerkte dat de bakkerij in brand stond. Dadelijk werden de overige huisgenooten gewekt, de brandweer kwam opdagen en de brand bepaalde zich tot het uitbranden van de bakkerij. De tortelduif, welke door haar gekir een grooter onheil voorkwam, heeft zelf het leven er bij ingeschoten, daar zij door den rook is gestikt. In het >Schoolblad" van 13 October lezen we onder de rubriek Acte-examens in vrije en ordeoefeningen het volgende Groningen, 8 Oct. Geëx. 11 mann. kand., toegelaten de heeren J. de Boer, van Rui nen J. de Boer, van N. PekelaK. de Boer, van N. PekelaK. de Boer, van Koevorden; K. Boer, van Wildervank L de Boer, van AnsenL. de Boer, van Ap- pingedam H. Boerema, van TolbertK. Bolt, van Hoogeveen. Jammer dat de laatste ook niet een Boer is Een drama op zee. Men meldt uit Plymouth eenige bijzonderheden omtrent de schipbreuk van de bark «Ellen>. Het schip voer van New-Castle naar Noumea en trof een geweldigen storm. Ondanks alle manoeuvres en onophoudelijk pompen gedurende drie dagen drong het water op een onrustbarende wijze in het schip, zoo dat de uitgeputte bemanning besloot het te verlaten. Zij hadden geen water en zeer weinig levensmiddelen. De boot, waarin tien mannen, werd naar de kust gestuurd, maar altijd bleef het ruw weer en ieder oogenblik dreigde het zwakke vaartuig onder de golven bedolven te worden verscheidene dagen verliepen er zonder dat de hulpeloozen een zeil "j aan den horizont ontdekten zij verzwakten door uitputting en gebrek aan voedsel meer en meer. De kapitein van de «Ellen>, door wan hoop overmand, verloor alle geestkracht. Hij stierf, na krankzinnig te zijn gewor den lachend en zingend ging hij den dood tegemoet. De hofmeester stierf dienzelfden dag. Nadat de overige matrozen de gebe den der stervenden bij de lijken hadden opgezegd, wierpen zij den treurigen last in zee. Den achtsten dag schepte de boot veel water twee matrozen werden door de golven opgelicht en in zee geslagen, terwijl een derde mede verdronk. Na drie dagen lijden werden drie matrozen krankzinnig door het drinken van zout water en een van hen sprong in een vlaag van waanzin te water en verdronk. De overblijvenden waren negen dagen zonder drinken en twee etmalen zonder eten, na een ontbering nog van de zeven voor gaande dagen, toen zij eindelijk de kust zagen opdoemen. Gedurende de landing ver dronken nog drie der overige schipbreuke lingen slechts één matroos bereikte den oever in een allerellendigsten toestand. Liverpool, 12 Oct. Door het ss. »Phi- dias", van New-York, werden hier geland, 16 man, uitmakende de vemanning van het Ned. barkschip >Nicolette", van Quebec be stemd naar Greenock,welk schip 7 Oct. op 47° 25' NBjr. en 35° 41' WL. in zinkenden staat door hen werd verlaten. De equipage werd gered door de reddingsboot van de Phidias"; daarbij werd de boot bij 't ophij- schen zwaar beschadigd. Toen het bark schip verlaten werd, stonden de voor- en groot ondermarszeils bij en lag het schip om de Noord. De zee stond zeer hol en een hevige storm kwam opzetten bij het verlaten van het schip. Proefnemingen in Amerika, geruimen tijd reeds genomen, hebben aan het licht gebracht dat op den duur een electrische tram niet alleen meer gemak oplevert dan een paardentram, maar ook veel goedkoo- per is. Het financieel verslag van de Ame rican West End Street Railway Company toont aan, dat in April en Mei de beweeg kracht voor een paardentram 10,86iAme- rikaansche centen per mijl kostte en in Juni en Juli 10,38-5 Voor een electrische tram echter kon dit getal verminderd wor den tot op 7 Amerik. cents en deze ver mindering zal hierbij waarschijnlijk nog niet ophouden. Burgerlijke Stand, gem. Helder. van 12 tot 14 Oct. Geene. ONDERTROUWD GETROUWD BEVALLENA. M. Kos, geb. Franse, z. C. Rijkers, geb. Kouseband, d. C. Brandjes, geb. Ridder, d. H. Huttemann, geb. Woud- inan, z. A. Visser, geb. Wiegman, z. A. M. M. Spruit, geb. Lehmkuhl, z. M. C. G. Roodt, geb. de Vrijer, d. M. E. G. Stolk, geb. v. Munnekrede, z. A. S. Bruin, geb. Klijn, z. A. Rensmaag, geb. Kersaeboom, d. G. Muije, geb. Hoogvorst, z. C. Bakker, geb. Sluit, z. OVERLEDENeen levenloos aangegeven. Arie Zwaaij, 42 jaren. J. M. Rieuwers 4 md. Burgerlijke stand, gemeente Texel. Van 7 tot 13 October. ONDERTROUWDLeendert Griek, we duwnaar van Antje van der Wal on Willempje Bakker, weduwe van Teunis Buis. Willem Hendrik Donkersloot en Harmina Former. GETROUWD Johan Philippus Bakker en Maria Visser. GEBORENReijer, zoon van Jacob Zuide- wind en Neeltje Eelman. Neeltje en Jacob, dochter en zoon van Simon Daalder Pz. en Doortje Bakker. Antje, dochter van Pieter Ver meulen en Pieternella Kees. Pieter, zoon van Dirk van der Wielen en Cornelia Adriaua Buikes. OVERLEDENWillem van der Vis, 65 jaren, weduwnaar van Tryntje Eelman. Ambts halve ingeschreven één. 24) Zy was na alleen, uitgestooten nit den kring harer bekenden, verlaten door haar beminden man. Mynheer Morris kon tevreden zyn over den goeden uitslag van zijn werk. Marie, de kamenier, kwam met een kop thee de kamer binnen. De oogen van het goed hartige meisje waren roodgeweend. „Mevrouw, blieft u een kop thee »Heb je geschreid, Marie iiO, mevrouw, mijn hart breekt als ik u zoo zie lijden. Ik zou zoo graag iets voor u doen, maar ik weet niet wat." Jane reikte het schreiende meisje de hand. Blijf my getrouw, Marie, dan doe je ge noeg voor mij. Deze moeilijke tyd zal zooveel te spoediger voorbygaan, naarmate wij dap perder zyn." Zy dronk een kop thee en nam toen de pen weer op, thans om aan tante Gray te Londen te schryven. Het was haar echter niet moge lijk, de goede dame te berichten, dat Koert haar verlaten had. Zij schreef alleen, dat zij moeilijke dagen doorleefde, en verzocht haar dringend naar Duitscbland over te komen. Ter wijl zij schreef sprong zij ontsteld op. Het was of de advocaat door de kamer wandelde. De vrees, dat zij dien man weder voor haar oogen zou krygen, deed haar zoo ontstellen, dat zij de nog aanwezige kamenier verzocht, den op passer van haar man te roepen. De oppasser, wiens geweten nog niet ge rust was, kwam met een echt armezondaars gezicht by zyn meesteres. fJe kent mijnheer Morris wel?" „Ja, mevrouw!" „Voordat mijn man van zyn reis terug is, wil ik dien heer niet in huis hebben. Je zult dus zorgen dat hy niet over myn drempel komt.* Het gelaat van den man straalde van vreugde, toen hij dit bevel ontving. Daar werd juist gescheld. De oppasser ging opendoen en kwam spoedig terug met een brief uit Londen, dien de brievenbesteller hem gegeven had. „Uit Londen I* riep Jane verheugd, terwijl zij de envelloppe openscheurde, waarop zij het handschrift van tante Gray reeds herkend had. De brief luidde „Lief kind. Ik heb een langen brief „voor je geschreven, maar dien heb ik ionvoltooid laten liggen, toen ik in de „Morning Post* las, dat door een Duitsch „schip te Sidney bericht is aangebracht van eenige Europeanen, die op een klein „eiland naby Nieuw-Zeeland levendat eiland ligt dicht bij de plek waar de »King Richard" verongelukt is. Men ge- „looft, dat die menschen schipbreukelin- rgen van de „King Richard" zijn, die „daar een toevluchtsoord hebben gevon- »den en sedert die ramp verlangend naar „hulp uitzien. Verscheidene kustvaarders „zyn dadelyk uit Sidney vertrokken, om „het eenzame, bijna ontoegankelijke eiland „te bereiken. O, lieve Jane, wat ontstelde »ik door dat bericht. Het is immers mo f/gelijk, dat je lieve papa of je onverge felijke mama onder de geredden behoort. „Als ik bedenk dat je papa een buiten gewoon sterk man met een ijzeren ge- „slel was dat hy een moedig z we ru imer en een bekwaam roeier was, dan „begin ik met zekerheid op redding te „hopen. Ik heb dadelijk per telegraaf „een groote som gelds naar Sidney ge szonden. Verdere tydingen ontvangt gij „per telegram. Vele hartelijke groeten „aan je man I" Toen Jane den brief gelezen had, begon zij, door haar gevoel overmeesterd, te weenen. Den avond van dienzelfden dag is ïnijnkeer Morris in het receptie-salon bij mevrouw Von Reidersdorf. Hij zit midden in het salon met zyn witten cylinderhoed op de knie, en ziet er eerwaardiger uit dan ooit. In het gezelschap zitten verscheidene vriendinnen van de gast vrouw, die evenals zy zelve, zeer met Jane waren ingenomen, doch die zich nu met ont steltenis van haar hadden afgekeerd. De advocaat was naar Mainz gekomen om mijn heer Von Wambold een bezoek te brengen, en deze laatste had hem by mevrouw Von Reidersdorf geïntroduceerd. Janes antwoord was intusschen door de gastvrouw ontvangen en veroorzaakte een waren storm van veront waardiging by de aanwezige dames. Het was niet meer dan natuurlijk, dat hot antwoord zeer spoedig in handen van den advocaat kwam. Hü las het even en gaf het toen we der aan de gastvrouw terug met de woorden „In zekeren zin moet ik het levendig be treuren, dat mevrouw Von Berghanpt nu het masker laat vallen en openlijk bekent dat zy geweten heeft op welke wijze James Gray zyn leven eindigde. Dat zij daar trotsch op is en hem een held noemt is merkwaardig in een dame, die als mevrouw Von Berghaupt haar eer moest ophouden. Van een anderen kant bezien, vindt men er de verwantschap van bloed ia terug. Zij billijkt de bloedige daden van haar vader zij noemt hem een held „Wat een vrouw! riep de barones uit. De dames raakten in een druk gesprek, waarbij de noodige uitroepen van afschuw on verontwaardiging niet ontbraken mijnheer Morris wachtte geduldig tot de storm voorbij was en zeide toen „Het is duidelijk dat mevrouw Von Berg haupt niet zoo gemakkelijk haar man de vrij heid zal teruggeven, nu zy eenmaal tot tegen stand is geprikkeld door de brieven, die zij van u, dames, heeft ontvangen. Het doet mij daarom leed dat u dien stap gedaan hebt. Pardon,ik waag het niet u te berispen; inte gendeel, ik vind het zeer natuurlijk, dat u zooveel belang stelt in het proces Gray. Als ik iets niet kan goedkeuren, dan is het de omstandigheid dat mijnheer Von Berghaupt u heeft ingewijd in dat proces. Ik wil daarbij de moeielijkheid van zyn positie niet ontken nen, want gij, dames, kwnamt tot hem om rekenschap te vragen van een handelwijze, die u barbaarsch toescheen. Maar ondanks alles zou ik dat liever verdragen hebben dan dat ik het proces Gray bekend had gemaakt. Het belang dat mijnheer Von Berghaupt heeft om de zaak geheim te honden is zóó groot, dat hij daartoe al het mogelijke had moeten doen." „Wat, twijfelt ge aan onze discretie „Neen, waarde dames, ik zal nooit zoo on beleefd zyn om aan uwe discretie te twijfelen maar ik had wel gewenscht dat u een blik op de schaduwzijde der menscheljjke natuur bespaard was. De mogelijkheid van een schan daal is grooter geworden on dat schandaal zou den dood van mynheer Von Berghanpt na zich sleepen. De in dezen brief uitgesproken wensch van de jonge vrouw in de tegenwoordigheid van haar man te worden gebracht, geeft be wijs van de energie dezer vrouw, die zeker geen reden heeft om een schandaal te vermij den.* „Laat Koert Von Berghaupt dan met haar gaan spreken, dan kunnen zy het noodige met elkander afhandelen," zeido mevrouw Von Reidersdorf. De advocaat scheen door deze woorden zeer ongerust te worden. „Voor zulk een stap moot ik u bepaald waarschuwen, aangezien mynheer Von Berg hanpt mij openhartig heeft verklaard, dat hy zich alleen zoo plotseling van zijn vrouw heeft teruggetrokken, omdat hij door haar schoon heid, haar smeeken en haar tranen zou kun nen vergeten, wat hij aan zyn eer verschul digd is. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1