't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL Hoest gij Manufacturen-Magazijn tllil Magazijn „DE BAZflR", Binnenhaven. Grootste, goedkoopste en 't best gesorteerde No. 1960. Zaterdag 28 November 1891. Negentiende Jaargang. Magazijn De Tijdgeest. roote keuze Prentenboekenen werken van smaak. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn». 36. KALENDER DER WEEK. NOVEMBER, Slachtmaand, 80 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 56 m. Onderg. 3 u. 49 m. Zondag 29 le Advent. Maandag 30 DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Dinsdag 1 Nieuwe Maan. Onzichtb. Zonsvern. Woensdag 2 Donderdag 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 NIEUWSTIJBINGEIT HELDER, 27 Nov. 1891. De voorstellingen van het Holl. Too- neelgezelschap van den heer Van Lier, zul len voortaan iedere maand 2 maal en wel op den len en 16en plaats hebben. De Geweatelyke Vereeniging Noordhol land van het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap zal op 28 December e. k. hare win tervergadering houden in 't lokaal „Eensge zindheid", te Amsterdam. Behalve de gewone huishoudelijke aangelegenheden, zullen in deze byeenkomst in behandeling komen de volgen de, hoogst belangrijke stellingen 1. Depositie van den onderwijzer is niet zoo als ze behoort. Oorzaken hiervan zijn o. a.a. de eigenaar digheden van zijnen werkkringb. de gebre ken van zijne opleidingc. de gebreken van ons ondcrwys-systeem en onze schoolregeling; d. de onwelwillendheid van de maatschappij jegens den onderwyzeren e. onvoldoende bezoldiging. 2. Middelen tot verbetering voor zoover ze niet van zelf uit het voor gaande volgen zijn o. a.a. Lectuurb. omgang met beschaafde menschen en c. deel neming aan het publiek leven, waar dit be- bevorderlijk kan zyn aan verstandelijk» of zedelyke vorming. Deze stellingen werden in de jaarlijksche vergadering van 16 Mei 11. door den heer Paesi toegelicht en komen nu in debat. De verdere werkzaamheden der winterver gadering bestaan in voordracht van den heer dr. Stricker te {Amsterdam over „De volksmuze in de geschiedenislezing van den heer Bolleman Kijlstra, te Sloten, over de psycho logische richting in de hedendaagache littera tuur en paedagogiek, en bespreking van de vraag: Vanwaar en waarheen de strijd om de Geschiedenis De afdeellngen van 't Genootschap in deze provincie zijn op deze gewestelijke vergade ringen in den regel vertegenwoordigd. Volgens de bestaande onderwijswet, moet in eene school met eene eenigszins belangrijke bevolking, nevens het hoofd der school min stens een onderwyzer met hoofdacte werkzaam zijn. Weinig heeft waarschijnlijk de wetgever er aan gedacht, dat dit voorschrift zou aanleiding geven tot eeno onbillijke bejegening van in functie zijnde onderwijzers zonder die acte. En dit gebeurt thans. De Gemeenteraad van Hei- loo heeft aan den onderwijzer Smit van de openbare school aldaar, ontslag verleend, ten einde door zijne verwijdering in staat te zyn, zonder meerdere uitgaven een onderwijzer met hoofdacte aan te stellen. Met primo Januari a.s. staat de man, met vrouw en kind letter lijk aan den dyk. 't Is te begrijpen, dat deze gebeurtenis eene levendige belangstelling wekt bij iederen onderwijzer, die beseft, dat dit lot ook hem zou kunnen treffen, als ten minste de gemeenteraden tot znlke daden in staat zouden zijn. Hier en daar hebben de onder wijzers in hunne samenkomsten de zaak-Smit tot een punt van bespreking gemaakt en het is te verwachten, dat het gebeurde te Heiloo aanleiding zal geven niet slechts tot een ernstig protest, maar vooral tot samenwerking, om 't herhalen van zulke feiten te voorko men. Ook in de vergadering der Heldersche af- deeling van het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap, in de vorige week gehouden, maakte deze zaak een punt van ernstige be spreking uit. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat door de weduwen van Loodsen te Vlissingen een adres gericht is aan de Tweede Kamer, teneinde te verkrijgen dat in de wet op de Loodspensioenen ook wordt opgenomen een artikel, dat aan haar ver hooging van pensioen toekent. In het kiesdistrict Gouda zyn voor de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer uitgebracht 2481 stemmen van on waarde 24. Gekozen is de heer J- P. Ha- velaar (ant. rev.) met 1320 stemmen. Johanna Maria de Rooij is uit de gevangenis te Maastricht naar het krank zinnigengesticht te Medemblik overge bracht. Luitenant Cornelissen. Reeds was hier te lande het telegraphisch bericht ontvangen, dat de eerste-lnitenant Cor- nelissan bij een gevecht op Atjeh gesneuveld is. Een schrijven aan het „N. v. d. D*. gericht uit Kotta Radja, gedagteekend 24 October, deelt omtrent deze droevige gebeurtenis eenige bij zonderheden mede, waaraan wij het volgende ontleenen In den avond van Dinsdag 20 October trachtte een bende Atjehers by den Kroeng Zingkar ons gebied binnen te sluipen, doch trok zich, toen ze door een salvo der daar ge plaatste brigade maréchaussees was ontvangen, tegen den spoordyk terug. Op dit salvo kwa men onmiddellijk uit de benting Tjot Iri de le-luitenant Cornelissen, met 20 bajonetten, en uit de benting Lampermé de 2e-luitenant Dijkstra, met een gelyk aantal bajonetten, by de hinderlaag maréchaussées, om bij een even tueel gevecht hen krachtdadig te ondersteunen. De ondersteuning was niet noodig, waarom beide patrouilles huiswaarts keerden. De pa trouille van Lampermé kwam zonder stoornis in haar benting terug. Die van Tjot Iri echter was zoo gelukkig niet. Goed gesloten, met haren commandant, den kranigen ln luitenant Cornelissen, stiet zij, dicht by hare benting, op diezelfde Atjehers, die men dacht verdreven te hebben. De Atjehers lieten hun prooi tot op een paar passen naderen, gaven een goed welge richt salvo daarop en verdwenen. Hoewel ontredderd, zond de patrouille op de weggeloopen Atjehers nog een paar salvo's, en toen de maan met hare eerste stralen h«t ter rein verlichtte, bescheen zij het lijk van een veelbelovend en jong officier, die met een gapende kogelwoud in het hart op den grond lag, cn drie zwaar gekwetste inlandsche mi litairen. De 2e-luit. Dijkstra, die nauwelijks in de ben ting Lampermé terug was, spoedde zich met zyne manschappen naar de plaats des onheils, doch kon slechts het hartverscheurend schouw spel waarnemen, dat zyn vroolijke, dappere en solide kameraad gesneuveld op het gras lag. De doode en de gekwetsten werden naar de benting Tjot Iri vervoerd en van daar per extra trein naar het hospitaal te Panteh-Perak. Des namiddags werd het lijk van dien dap peren officier plechtig ter aarde besteld. Het Admiraliteitshof te Londen heeft uitspraak gedaan inzake de aanvaring tusschen het stoomschip „Venus", van de Kon. Ned. Stmbt. Mij. alhier, met het Eng. stoomschip „Zanzibar", op 16 Februari bij Norderney, ten gevolge waarvan de „Venus" zonk. Het hof wees de schuld der aanvaring aan de „Zanzibar", op grond van tegenstrijdige verklaringen der getuigen, alsook omdat de of ficier der wacht, die vroeger nooit op stoom schepen had gevaren, zoodra hy het witte top licht der Venus" zag, het roer bakboord had gelegd, zonder nog een der zylichten te heb ben gezien. De vraag was verder of de bevelvoerende officier der „Venus" goed deed, met volle kracht vooruit te stoomen, toen hij de «Zanzibar" zag. De vraag hing, zeide de rechter, af van den afstand en de richting van laatstgenoemd schip op het oogenblik dat het roode licht werd ge zien. Vóór dien tyd kon de gezagvoerende of ficier der »Venus« geen gevaar vermoeden. Toen echter het licht zich vertoonde, was de „Zanzibar" zoo dicht bij, dat het den officier der Nederlandsche boot niet alleen geoorloofd was, met volle kracht vooruit te stoomen, maar dat daarin zelfs de eenige mogelijkheid lag, eene aanvaring te ontgaan, die toen reeds byna onvermijdelijk was. Naar de meening van den rechter lag het eerder op den weg van de .Zanzibar* achter uit te stoomen, toen zij de Venus» zoo kort voor den boeg had en zou door een weinig meer snelheid van de „Venus* of wel als de «Zanzibar* minder bakboord had gegeven, de aanvaring voorkomen zijD. Aan laatstgenoemd schip was daarom alleen de schuld. Hollandsche werklieden in Trans vaal, het leven aldaar, beschrijving van land en volk. 3) Komatiepoort, Oct. 1891. Onze plaatsgenoot M.S., de smid, heeft hier bij ons ook nog 2 maanden gewoond. Hij is nu op Kilometer 73, daar moet nog een groote brug gemaakt worden van 94 meter over de Kaap rivier, maar het grootste en moeielykste werk was hier de brug over de Komatirivier, die 219 meter lang is. Eigenlijke bewoners syn hier een paar kafferfamilies op een anderhalf uur afstand langs beide rivieren, die in den zomer mielies, kafferkoorn en een paar soor ten boonen verbouwen, altyd de vrouwen, want de mannen beschouwen zich als heer wij hebben dat zelf gezien, de vrouwen ston den met de zuigolingen op den rug, den grond te bewerken en te zaaien, terwijl de mannen heel kalm lagen te luieren bij hunne hut. Zij houden ook eenige geiten en kippen. De vrou wen komen hier dikwijls Zaterdags onder ge leide van hare ega'a met boonen, koorn, kip pen, kafferbior enz. te koop. Ik heb een paar maal sousemangelen van haar gekocht, zooals wij ze noemen. De kaffer noemt ze madomka- mane, voor een shilling een blikken bord vol. Het bier heb ik eens geproefd; ze bereiden het van hun koorn, het smaakt als beste karne melk en ik heb gezien, dat men er best dron ken van kan worden. De kaffers die hier wer ken, komen allen uit de Portugeesche kolonie de meesten zijn Shanganen, verder heeft men Mandouws en Masjopies. Het zijn, ik kan niet anders zeggen, menschen, die het best te ver gelijken zijn bij groote kinderen de mannen snuiven en de dames ziet men altyd met een steenen pijp in den mond er zijn hier nogal blanken, die met zoo'n dame leven, maar Hol landers heel weinig; die betitelen die dames meest met den schoonen naam van ijzeren potten. Onder de mannen vindt men vele, welke bepaald schoon gebouwd zyn de huid is gitzwart, stompe neus en een mond waar van de hoekjes wat dicht bij de ooren zijn, op het hoofd wol, haar kan men het niet noe men. Wat een ieder opvalt is, dat zy allen prachtige tanden hebben zij wasschen de tan den 's morgens met warm water. Hier leven zy met 6 a 8 man in hutten, precies bijen korven, van 2*/s meter middellijn, die zij ma ken van takken en gras. Hun voedsel is hier enkel mieliesmeel, waarvoor hun plus minus 1 sh. per dag als loon verstrekt wordt. Vleesch waaraan een luchtje is, zie ik hen nog al eens koopen. Jenever of kafferrum lusten zij over 't algemeen graag, hoewel het hun hier niet verkocht mag worden. Zy mogen hier ook volstrekt geen wapens hebben; als zij hier nog eens komen met een assegaai, wordt die door de politie afgenomen en als zij trekken, moeten zij voorzien zijn van een pas, die hun h 1 sh. verstrekt wordtdaarvan moeten trou wens alle kleurlingen voorzien zijn hier in Transvaal. In hunne kralen bestaat hunne klee ding uit niets anders dan een lenden-gordel met voor en achter een stuk beestenvel, en de vrouwen zoowel als mannen om de armen en enkels liefst zooveel mogelijk yzeren ringen, waaraan niets geen moois is; zevervaardigen die van een dik ijzerdraad, dat zij met heel dun omwinden. Men kan ze hier zien loopen, die wel een kilo of vier van die ringen aan armen en beenen hebben. Hier ziet men de meeste kaffers met Engel- 8che soldatenjassen aan, broeken zeldzamer, ook heb ik al een paar Hollandsche Infante risten gezien. Zij dragen het zoolang tot het hen van 'tlijf valt. Een ceupenr zou bij hen een lesje kannen nemen om van alles kleeding- dingstukken te makeneen gonjezak, de pun ten er afgesneden, een hals er in gesneden en de onderkant nitgerafeld, is voor hen eene jas; van eene broek, waarvan de pijpen stuk zijn, worden deze afgesneden, het bovengedeelte dragen zij als vest. Men begrijpt, dat men soms komieke tooisels ziet. Zoo liep er lang hier een geheel naakt, als alleen een hoogen zijden hoed op, een ander op klompen en weer een ander metgekleede jas en staande boord. Tot vervelens toe kunnen zij 's avonds muziek maken, altijd zoo eentoonig, meest op acht kante harmonica's of mondorgels instrumenten van hun eigen maaksel zyn de kaka, een boog met koperdraad gespannen. In het midden der boog bevestigen zij eon uitgeholde vrucht ter versterking van het geluid; zy tokkelen er met de vingers of met een stokje open een vier kant raam, waarin twee koorden gespannen zijn, waarop verschillende stukjes hout liggen, wordt bespeeld met twee hamertjesdaar weten sommigen nogal een aardig geluid aan te ontlokken. Hun zingen is niets anders dan een doet er een uitroep, waarop de anderen een ééntoonig refrein laten hooren, waarvan het meeste gehoorde hier wel is eikone mali, maninka sebense, d. w. z.. geen geld en hard werken. Dansen doen zy altyd, de eerste avon den van nieuwe maan, zeker om j a n k a. dat is de maan, te begroeten, soms voeren zij daarbij geregelde passen uit, maar meest gaat het op deze wijze zij staan in een kring, nu komt er eeu uit, die alle mogelijke sprongen en wen dingen doet, en daarbij allerlei nitroepen laat hooren, die in den kring geregeld beantwoord worden; de een volgt zoo den ander op, maar komt er een acteur op, die hot niet goed doet, dan wordt hij uitgefloten en verlaat direct het tooneel. Het zijn onnoozele wezens, waar men wat mee heeft te stellen, hoewel hunne domme streken of onnoozelheid ons al dikwyls eene hartelijke lachbui ontlokte. Één groote deugd hebben zy wanneer zij onder elkander van een stam zijD, zyn zy zeer mededeelzaam van 't geringste zullen zy allen mededeelen, maar wanneer er een ziek wordt, laten zy hem zoo wat geheel aan zijn lot over. Er ligt er hier geruimen tijd een ziek; ze zetten alleen zyn milies en een beetje water om den hoek der hut. Er in kijken O neen 1 want ze zyn bang voor zieken en voor dooden. Gisteren nog zag ik een kaffer op zich de handen en 't achterwerk langsden weg bewegen. Hyzei:hy was metbloe- loes op weg naar de kraal, maar door zeere beenen kon hy niet meer loopen, en nu had den de bloeloes hem eenvoudig achtergelaten. Als er een van ons ziek is en onze kok moet binnen in huis zijn, dan doet hij eerst heel voorzichtig de deur open en steekt zijn hoofd even om het hoekje om te kyken of je nog leeft;zoo niet hij kwam niet binnen. Hoe bang zij voor dooden zijn, kan uit het volgende bly- ken. Verleden jaar stierf de belastinggaarder van Komatidrift, hier drie uor van daan; wij hadden de kist gemaakt en nu ging ik 's mor gens met acht kaffers met de brancard, waarop de kist om het lijk te halen het moest hier begraven worden. Ik moest daar met de boot over de rivier, maar toen myne kaffers zagen, dat ik met de kist terug kwam, kozen zij het hazenpadzy begrepen dat er nu een lyk in lag. Nu werden door de politie zes andere kaffers geprest om mede te gaan; toen daar mede op marsch, maar na verloop van een half uur ontdekte :k, dat zy een verkeerd pad genomen hadden. Ik zeide hun om te keeren, wat ze niet wilden. Daar stond ik, timmerman lijkbezorger, met een lyk op de brancard en zes onwillige kaffers in de wildernissen van Afrika. De Afrikanen zeggen, de kaffer is la£ en dat zyn zy ook; ik nam er daar de proef van. Toen ik hun nog eens gezegd had om te keeren, en zij niet wilden, gaf ik den grootste een flinken klap met myn stokdat hielp, in een oogwenk waren zij gekeerd en was de brutaliteit verdwenenlater ontmoette ik een transportrijder, die mij op het goede pad hielp. Burgerlijke Stand, gem. Helder, van 28 tot 25 Nov. ONDERTROUWD: Q GETROUWD^eene* BEVALLENJ. Verschoor, geb. Frank fort, d. K. B. Berger, geb. do Geus, d. E. Strooker, geb. ter Beek, z. T. vau der Meu- len, geb. Oom, z. G. Weimar, geb. van Pel, z. G. Krynen, geb. Pyper, d. A. van Wjjnen, geb. Glim, d. P. Corporaal, geb. Spruit, z. A. Hendrikse, geb. Bont, z. A. Janzen, geb. Mante, d. P. Buter, geb. Duinker, z. C. T. Kohnert, geb. de Jong, d. OVERLEDENF. Ph. Schenk, 1 jaar. C. Damen, 18 maanden. E. M. J. Dekkers, echt- genoote van J. Damave, 48 jaar. P. van der Duijn, 32 jaar, K. J. Köhnke, 2 maanden. A. Kruijer, weduwe van J. Klein, 78 jaar. D. J. H. L' Istelle, 56 jaar. Burgerlijke stand, gemeente Texel. van 18 tot 24 dezer. ONDERTROUWD:! r GETROUWDj Geene* GEBORENAntje, dochter van Jan Schaap en Aaltje Buis. Anke, dochter van Pieter Scha- gen en Cornelia Timmer. Ad ver ten ti ën. STADSSCHOUWBURG, DEN HELDER, Koningstraat, tegenover Musis Sacrum.'' Hollandsch Tooneelgezelschap, Directie A. VAN LIER, te Amsterdam. No. 5 van het abonnement. DINSDAG 1 DECEMBER 1891. Groot succès te Amsterdam. - Zijn woord getrouw. Tooneelspel in 5 bedrijven van Jean Richepin. Bekende prezen. Aanvang; 8 uur. Plaatsbespreking voor abonné's van 121/* tot l1/,, voor het publiek van U/a tot 3 uur, a 10 cents extra per plaats. Het geachte Publiek wordt biermede bericht, dat voortaan zooveel mogelijk de voorstellingen van bovengenoemd Gezel schap den len en lOeii van iedere maand zullen plaats hebben. KpiiastietloIaaL Weezenstraat. DANSSCHOOL des Zondags geopend: Yoor eerstbeginnenden van 4 tot 51/, uur. meergeoefenden 51/, 71/, En voor Dames en Heeren bo ven de 18 jaren van 8 TOT 10 UUR, onder de leiding van een Dansmeester en be geleid met piano- en vioolmuziek. DE ONDERWIJZERS. DE NEGEN MUZEN der THOMSON'S PUDDINGPOEDER. De negen nieuwe muzen Die stel ik U hier voor; Zij vormen met elkander Een TIIOJISON'S geurenkoor. Dee'z min'lijke brunette Is jonkvrouw Chocolaad Die schalk daar is Vanille, Wie niemand wederstaat. Die twse met roode blosjes Zijn Aardbei en Framboos; Zij kleuren en zij geuren Als de meest bloeiende roos. Pikant en uiterst geestig Is juffertje Citroen Toch moet voor zusje Gember Zij somtijds onderdoen. Amandel vol distinctie Is van boog eed'len geest 't Verrukk'lijk Ananas je Gelijkt haar nog bet meest. De jongste van de negen Is jonkvrouw Mandarijn, Maar is zij ook de jongste, Zij mag er heuscb wel zijn Tkomson's Puddingpoeder alom ver krijgbaar a 10 Cts. per pakje in 9 ver- scbilende smaken. Tkomson's Vanille Sniker a 5 Cts. per pakje, fijner, sterker en goedkooper dan gewone Vanille-stokjes. Men eische den na«m THOMSON en weigere iederen namaak. Voor en-gros J. P. A'ORD, Spuistraat 236/238. Amster dam, en bjj alle Grossiers hier te lande. B0ERENSCHR00M 8 kaarten en 2 speelsteenen't is een alleraardigst win teravondspel. Prijs 75 Ct fijj Berlhont Co., Znlflstraat. gebruik dan Nalbreant's Borstbonbons genezen binnen 2 X 24 uren, verzachten borst en keel, hebben een aangenamen smaakook uitmuntend voor kinderen tegen kinkhoestnaar voorschriften tan verschil lende geneesheeren uit New-York en hier te lande. Prijs per pakje 30 en 20 Cts. Verkrijgbaar bij de HH. D. van Ames- foort, HoofdgrachtW. V. BruinvisP. de Geus, Spoorstr.H. Riesselmann, Spoor straat G. van der Made, Hoofdgr.P Korff en Zoon, en Dunselman. Voor en- gros JAC. NORD, O.-Z. Voorburgwal 160, Amsterdam. Jules Verne's Werken. De voorhanden zijnde en prachtig ge bonden deelen worden tegen verminderde prijzen aangeboden. BERKHOUT Ge., Boekhandel Cigaretten tegen Asthma van KRAEPELIEN HOUW APOTHEKERS, ZEIST. Verkrijgbaar in de Apotheken. Prijs per Etui f 0.80 en f 0.50. Te Hbldbr bjj de Firma BOO.\, Apotb. PoëBieboeken, Schrijfmappen, Portefeuilles en veler lei FANTASIE-ARTIKELEN. Wij houden ons voor beioeken beleefd aanberolen. lerftftuut (Ik, GEBRs. NAS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1