't Vliegend Blaadje. m KLEINE COURANT TÉilil Scheurkalenders. VOOR HELDER, NIEÜWEDIEP EN TEXEL^TT KISTJESIGAREN LABOUQÜET.t.cïliF. BRUINKOLEN, et W P. SCHAGEN. Tweede Blad. ËsUlrliiU Liii iiEir. Voelt- en Merfwerenil middel A. Breet ffzo., ffeststr. 34. ff eC KROIJS-KEMELING, L, BOTER, ïüzelslrilt. No. 1962 Zaterdag 5 December 1891. Negentiende Jaargang. SIGAREN st. nicolaas-cadeau. Bij l. BMTER, Vijzelstraat. Jules Verne's Werken. Almanakken en Agenda's. Robinson crusoë, Ad ver ten tien. m. grieshaver, Hang- Schuif- en Ganglampen, Carbolineum -Anthracin ST. NICOLAAS-FEEST, per kistje van 25, 50 en 100 stuks. Echte qualiteit; uitmuntend geschikt voor De voorhanden zijnde en prachtig ge bonden deelen worden tegen verminderde prijzen aangeboden. BERKHOUT Ca Boekhandel. W. BEENAERTS, Keizerstraat 97. is voor 't aanstaande St. Nicolaasfeest, ruim voorzien van alle gouden en zilveren sie raden, HORLOGIEN en REGULATEURS, Zie de u i t st a 11 i g. -3L. rooc, Goud- en Zilversmid, houdt zich beleefd aanbevolen tot alle HERSTELLINGEN. NET, SOLIED en GOEDKOOP. Kanaalweg 18. Kanaalweg 18. Boterberieht! Per Ve n per 7,« vaatjes, zeer billijk van prijs en zeer geschikt voer 't gebak, bij IIUI Ua Vriend van den huize f0.30 Hollandsche -0.30 Nederlandsche -0.30 Kosters Humoristische -0.30 Humoristische Bom -0.50 Humoristisch-Satirisch -0.90 Christelijke Gerdes -1.— Waarheidsvriend -0.65 Mosterdzaadje -0.30 Ten Kate -0.75 Nic. Beets -0.50 Geb. Koster -0.30 Geïllustreerd -0.80 Neerbosch -0.60 Kruimkens -0.50 Katholieke -0.40 Katholieke H. Hart -0.50 Carmen Sylva -0.80 Laurillard -0.90 Frits Reuter -0.90 Memorandum -0.80 Menukalender -1.20 Keukenscheurkalender -0.30 Maandelijksche -0.50 Wekelijksche -0.50 Salonscheurkalenders «Une pens ée par jour" -1.10 In den Boekhandel van BERKHOUT C°., ZUIDSTRAAT. Telefoonno. 42. Koopt voor uw St- Nicolaas- Cadeaux een uit deberoemde fabriek »T R I O". Verpakt in nette kistjes van 100, 50, 25 en 20 stuks. IN HET BEKENDE DEPóT BINNENHAVEN No. 5. Goedkooperkan het niet! Holten Lijsten, CaWnet-formaat.v.af 50 Ct. GROOTSTE SORTEERING in alle opvolgende nummers, tot de bekende LAGE PRIJZEN. Inzetten van Pbotngraphiên GRATIS. EAEDREs:Weststraat 34. A. BREET Wzn. zijn leven en zonderlinge lotge vallen, beschreven door Daniël db Foe, met 70 illustratiën. Prijs f 1,90. BERKHOUT Co„ BoeMel. Na ontvangst van f2.zenden wij dat nooit volprezen boek franco alom. WEB. J- DE BOER, ZUIDSTRAAT 15. Handel in TABAK, SIGAREN, EAU DE COLOGNE en THEE. Diverse merken Sigaren van de goed koopste tot in de fijnste soorten. Kleine nette verpakkingen, zeer geschikt voor ST. jVICOLAAS-CADEAUX. Vraag het merk „HARD CAAT IE" Geurige 21/9 Cents Sigaar. OOK ONTVANGENeen partijtje dava1t a 'o (kle'n model), HA VAM o, g Gen! per stut Beiden verpakt in kistjes van 50 stuks. Ga J FEIJEN, Zuidstraat *71. 14.50 per Halzend, VRI1 THUIS. Afgehaald aan het pakhuis 10,45 per 100. Verschillende soorten vaD BRANDSTOFFEN, Bij eenige hoeveelheid lage prijzen. Aanbevelend, Hollandsche werklieden in Trans vaal, het leven aldaar, beschrijving van land en volk. 4) Komatiepoort, Oct. 1891. Verleden maand vond men hier een man, voorover gestikt in de modder. Wij wilden een paar kaffers pressen om hem in de kist te leggen, maarzij gingen zoo ellendig te keer, dat wij het zelf maar gedaan hebben. Zelfs hun eigen dooden, als het geen bloedverwan ten zijn, willen ze hier niet begraven; daar moet mcr» ze toe dwingen. Op een Zaterdag middag stierfor een Mandouw. Nu beschouwen de Shanganen de Maudouws zoo wat als too- venaars. Toen waren alle kaffers uit het kamp gevlucht en moest de politie te paard er een paar vangen, om dien doode te begraven. Zij rollen den doode in zijn deken, de potjes of pannetjes, en een lepel die hij gebruikt heeft, gaan mede in den kuil. Nu een paar staaltjes betreffende hun onnoozelheid er was hier een schrikkelijk dikke kaffer. Toen ik hem zag zei ik tegen de anderen, dat ik hem Zaterdag zou dood maken, want ik wilde Zondags vet kaffer- vleesch eten, wat zij allen bepaald geloofden; maar hij was Zaterdags wel gevlogen. Een ander, die onder een wagen geraakt was, en wiens linkerarm en linkerbeen verraorseld wer den, heb ik een houten been gemaakt, waar hij vrij wel op kan loopcn, nu vroeg hij mij met een meewarig gezichtBaas wene enseele lo moesie 'njao kamiene, foeoiene wene ense lo moesie mikone kamiene P d. w. z. Baasge hebt mij een goed been gemaakt, wilt ge mij ook een goedea arm maken Hoewel ik met hem te doen had, moest ik er toch om lachen; hij dacht zeker dat die ook wel van hout ge maakt kon worden. Hun taaiheid is hier spreek woordelijk, maar van dien kaffer heb verstomd gestaan. Ik zag hem overrijden. Toen de wagen over hem heen was, dacht ik niet anders of hij was vermorseld, maar daar rees hij nog zelf overeind het been was ontvleesd tot on der de knie, de voet bij den enkel afgesneden en de arm hing aan een velletje. Hij klom nog alleen op het perron, waar hij in elkaar zakte, maar niet in onmacht, zelfs niet onder de amputatie. Ik ben toen de dokters be hulpzaam geweest. Onderwijl de dokter hem het been afzaagde, had hij er erg in dat zijne schaamte ontbloot was, en hij dekte toen zich zelf met de rechterhand. En toen het afgeloo- pen was, vroeg hij mij het eerst om eten, want hij had zoo'n honger. Hunne taal is moeielijk te spreken, daar zij voor een groot deel uit klappen met de tong bestaat. Dit is niet zoo met de taal der Man- douws. Ik kan nu een weinig met hen praten nu vraag ik hun veel. Ik kan een Mandouw alles zuiver nazeggen, maar de Shanganen met hun tongklappen niet. Onderling spreken Shanganen, Mandouws en Masjopies een taal die zij allen verstaan; maar iedere stam op zich zelf spreekt zyne eigene taal. Zoo bijv. het tellen van 1 tot 10: raoenje 1, mabiele 2, matate 3, mane 4, seslano 5, seslano moenje 6, seslano mabiele 7, seslano matate 8, sesla no mane 9, tsjoemie 10, dat verstaan zij allen; maar de Shangaan telt in zijne stamtaal jiengwe 1, timbieje 2, tinajo 3, moene 4, ses lano 5, tsoeba jiengwe 6, tsoeba timbieje 7, tsoeba tinajo 8, tsoeba moene 9, koemie 10, en de Mandouw heeft de weelde van in zijne taal op drie wijzen te tellen: posa 1, pirie 2' tatoe 3, sjina 4, zanoe 5, tandatoe 6, sinonge 7, serre 8, fombame 9, kwekkoemie 10po- siro 1, kankara 2, sjanmata 3, padama 4, bi- renbisa 5, sienjaie 6, sjaihanka 7, sikariere 37) «Slapen? Slapen als ik met half gesloten oogen in mijn bed lig te woelen en Jane in volle schoonheid voor mij staat Als haar tra nen als droppels kokend lood op mijn hart vallen? Rust vinden in den nacht, dien ik vrees, omdat zij klagend en smeekend voor mij vorschynt? Wanneer ik dan het bosch inga om mijn gloeiend voorhoofd in de frissche lucht te verkoelen, volgt zy my ook daar. Het is mij, alsof zy uit de verste verte mijn naam roept en om redding smeekt. O, Wambold, hoe kwellend, hoe vreeselyk is dat! En hoe ontzettend als dat zoo mijn leven lang moet duren «Koert! ik bid je, houd op! Je woorden verscheuren mij het hart!" «Arme Wambold! Nog nooit is de edele daad van een trouw vreind zoo slecht beloond geworden als deze. Hoe edel heb je gehan deld. Als in deze zaak nog iets troostends te vinden is, dan is het dat ik in uw plaats lijd, want als ik Jane Gray niet getrouwd had dan hadt gij het gedaan «Om uwentwil spijt het mij, dat het zoo niet gebeurd is, KoertIk houd niet zoo streng aan mijn principes vaat als gij. Ik neem de zaken luchthartiger op, en zooals jë weet, velen houden mij voor lichtzinnig. Ik zou mij er gemakkelijker doorheen geslagen hebben." 8, samandole 9, koeraie 10; posa 1, omposa 2, mejanka 3, moejanka 4, moejankamatjiera 5, ambierekko 6, bierekkoaffa 7, wafankinjas- sa 8, jassa 9, daroenda 10. Van Godsdienst heb ik hier bij de Shan- gaan-kaffers nog niets kunnen ontdekken, hoe wel zij toch aan een God gelooven, die zy zich ook in het firmament vooratellen en Halleka- foema noemen. Ik vroeg hun, of zij dachten, als zij stierven dat zij dood bleven. Zij ant woordden van ja, en toen ik zeide van ik niet, zeiden zy dan was ik een broertje van de Mandouws, die geloofden ook, dat zij weer ontwaken zouden. Hun hoogste rijkdom bestaat in het bezitten van veel vrouwen; hoe meer vrouwen hoe rij ker zij moeten de vrouwen koopen. De prijs is 20 pouud of 4 ossen. Als zy een vrouw willen koopen, vragen zij den babba (vader) en als die het goed vindt, vraagt hij aan den kooper of hij een goed huis heeft en of hij goed gewapend is, zoodat als het er op aan komt, hij flink wat Masjopies kan doodmaken; wa"üt hun rassenhaat is groot. Onder de Shan ganen is het zoohoe meer Masjopies zij doodgemaakt hebben, hoe meer zij in aanzien zijn. Men kan het zien bij feestelijke gelegen heden hoeveel vijanden zij verslagen hebben dan hebben zij een krans op het hoofd, waar aan C-vormige hoorntjes bevestigd zyn, zoo veel als zij vijanden verslagen hebben. Wij plagen de kaffers, dio bij ons werken, dikwijls door te zeggen (zij zijn Shanganen) Masjopie dan is het directHou ka baas, tiene eikone Masjopie, tiene Shangaan lo Masjopie manin- ka schelm, jebbo moesie boelala lo Masjopie, d. w. z. Hou neen baas, ik ben geen Mas jopie maar Shangaan, de Masjopie is een schelm, ja het is mooi dood te maken de Mas jopies. Toch te oordeelen naar 't geen ik zie, is de Masjopie beter geschikt om te werken dan de Shangaan. Zij zijn niet zoo lui, maar zij eten alles wat een Shangaan niet doet een Shangaan eet noch paarden-, noch var- kensvleesch, een Masjopie alles, schildpadden, sprinkhanen, enz. Wat de kaffers hier nog allen doen, dat isdagga rooken ze zeggen dat is eten voor hen en het verdrijft ziekte. Zooals ik gelezen heb, werkt het bedwelmend evenals opium. Zij nemen daarvoor een ossen hoorn half gevuld met waUr; daar steken zij een riet in, waarop de kop gevuld met dagga; dan sluiten zij met beide handen den boven kant van den hoorn af en zuigen tuschen de duimen door het water den rook opeen hoestbui blijft natuurlijk niet achterwege. Als het niet zoo vies was had ik het ook al eens geprobeerd. Van hunne dokterskunst heb ik ook een staaltje gezien. De dokter was een Mandouw, behangen met alle mogelijke dieren- vellen, hoofdzaak was een zak met keitjes en bikkels (dezelfde beentjes waarmede de meis jes in Holland spelen). Daar gooide hij mede en dat besliste ook over hunne gezondheid maar ik zag hem eeD lavement zetten. Dat ging op deze wijzehy had een lang riet, plaatste een eind in het achterste van den kaffer, nam tot driemaal toe den mond vol water en perste hem dat in het lichaam. Nu is dat wel behelpen, maar het is toch vrij wel op dezelfde wijze als een geneesheer het doet met andere instrumenten. Ik stond daar naar te kijken en koesterde heimelijk den wensch dat hij eens het verkeerde eind in den mond zou nemen, maar dat pleizier genoot ik niet; hij ging zeker te werk, en dat weet ik, met goede resultaten. Over vischvangst heb ik nog niet geschre ven en dit zal het laatste zijn. Met den hen gel hier visschen Jis niets. Als men nog eenige kans wil hebben om visch te vangen in de rivier, moet dat met dynamietpatronen doen. Men gooit een patroon te water, dat een flinken schok geeft en de visch komt als hij er is, na eenige oogenblikken bedwelmd "Neen Erik, dat zou je niet. Ik ken je hart beter dan je het zelf kent." Het gesprek werd hier afgebroken door de komst van een bediende, die naar de verdere wenschen der heeren kwam vernemen. Wam bold zeide, dat hij in het hotel bleef over nachten. Hij kreeg een kamer onmiddellijk naast die van zyn vriend. Op Wambolds verlangon deden de beide vrienden nog een wandeling in het heerlijke beukenwoudzij keerden tegen tien uur terug en gingen ter ruste. Op de wandeling ver meden beiden angstvallig om weer op de pijnlijke zaak terug te komen. Koert was buitengewoon kalm eu goedsmoeds hij scheen een besluet genomen te hebben, dat de rust in zijn binnenste deed terugkeeren. Hij bracht Erik naar diens slaapkamer, wenschte hem goeden nacht en scheidde van hem met een handdruk. Geheel gekleed legde Wambold zich te bed hij wilde elk oogenblik van den nacht gereed zijn om naar zijn vriend te ijlen. In de aangrenzende kamer hoorde hy Koert geruimen tijd heen en weer loopen, doch on bemerkt verviel hy in een onrustige sluimering, waarin verwarde droomen hem kwelden. Hij outwaakte even na middernacht en keek op zijn horloge hoe laat het was. Hij stapte zacht het bed uit, liep op de teenen naar het venster en zette dat open. De lucht was bewolkt en nu en dan vielen er eenige drop pels regen. Uit het beukenwoud steeg een sombere nevel ophet was een nacht om reeht droefgsastig gestemd te worden. Daar scheen aan de oppervlakte. Op die wijze hebben wij een paar maal visch gehad, die zeer goed smaakt, behalve de paling, die is van gedaante evenals in Holland maar zeer droog. Yan dy namiet is meu hier niet zoo bang als bij ons ik heb hier gezien ossenwagens, geladen met dynamiet, waar men heel gemoedelijk een vuurtje onder stookten nu basta Na groete aan alle vrienden, blijf ik uw plaatsgenoot j c. ran. Kanaalweg of Spoorgracht, KOOPT TEGEN OE HOOGSTE WAARDE Huisraad, Inboedel en alle voorkomen artikelen. Laat zich aan hnis OHtbieden. De Ondergeteekende bericht dat zij weder heeft ontvangen een nieuwe collectie Volgens de laatste constructie. J. N. QÏÏERELLE. Kanaalweg. is liet uit de fabriek van CARL ROKAHR Ce., te Bannoverhetwelk bij ondervinding uit- stekend voldoet en waarvan de gedrukte ge' bruiksaanwijzingen gratis te verkrijgen zijn bij den verkooper H. WIJKER, Aannemer. Heider. voor Ramen en Deuren, wordt het goedkoopst geleverd door Heparatiën spoedig, degelijk, en goedkoop. bericht aan hare plaatsgenooten, dat hare Éialage voor het a. s. in gereedheid is. Jli. glipte ajadrattx. PboKppMe-Iiutaitaiiée. E. DULFER, Hoofdgracht K 39, Niouwediep. is het goedkoopste adres voor het ver vaardigen van portretten naar oude por tretten, hoe verbleekt ze ook zijn. Eiken dag opname. een koets van het hotel weg te rijden. He' gedruisch der wielen smoorde in het zand. Een enkele maal knalde de zweephet ge rammel der paardentuigen kon men ondor- scheiden. Dat alles kwam den officier zeer geheim zinnig voorop de teenen sloop hy in d« gang en luisterde aan de deur van Koerts kamer. Alles was daar stil en daarom keerde Erik terug, denkende dat Koert in een gezonden slaap was gevallen. Hij ging weer te bed en sliep rustig in. De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen er bij Erik aan de deur werd geklopt. «Kom binnen, Koertriep hij en sprong het bed uit. De deur ging open en daar stond de hotel houder met een brief in de hand. Pardon, mijnheer!* zeide hij; «ik kom hier op last van don heer Von Berghaupt. Mijnheer is van nacht in stilte vertrokken hij verzoekt u wel om verschooning. Al het overige vindt u in dezen brief. Verbluft nam Erik den brief aan, bedankte den hotelhouder en opende liet couvert zoodra hij alleen was. De brief luidde Mijn waarde vriend Wambold «Ik begin mijn brief met een hartelijk vaarwel. Schrik niet. Ik denk er niet aan, mij het leven te benemen; neen, ik ga naar mijn vrouw Ja, Erik, ik reis mijn vrouw na om aan haar zijde mijn lot te ondergaan. Ge weet om welke reden ik overtuigd ben, dat er thans tus- schen mij en Jane geen klove meer be staat. Ik sta thans ver beneden haar ik zal mijn best doen om van haar ver giffenis te verwerven. Deze reden dry ft me echter het minst aan tot dezen stap neen, ik wil niet loochenen ik wordt voortgedreven door de liefde tot myn aangebeden vrouw. Het is onbegrijpe lijk, hoezeer ik haar bemin. Ondanks alles kan ik haar niet verlaten, ik behoor haar tot in den dood. Je bent getuige geweest van myn kwellingen, je kuntnn eenigszins begrijpen dat mijn waanzinnige liefde tot Jane slechts zal ophouden als mijn hart niet meer klopt. «Als ik gelyk een eerlyk rechter over mij zeiven moet oordeelenErik, dan spreek ik zonder schroom het s c h u 1 d i g uit. En nn ik mijn eer verloren heb acht ik mij zeiven geen schot kruit meer waard. Als Jane den erbarmelyken, laffen baiefschrijver nog in genade wil aanne men, dan wil ik met haar naar de woes tenijen van Noord-Amerika trekken en daar een nieuw leven beginnen' «Om zoo te zeggen, ga ik dus voor u en alle vrienden deze wereld verlaten wij zullen elkander nooit wederzien Vraag mijn mama uit myn naam vergiffenis ik kan niet anders handelen. God zegen je, mijn edele, trouwe vriend 1 Moge het je gelukken, mij spoedig te vergeten Langen tijd staarde Wambold voor zich uit, zonder eigenlijk iets te zien. Zooiets had hij niet verwacht. »En toch is dat nog het beste, wat de arme Koert doen kan. Ik geloaf waaolijk, dat hij aan hare zijde geluk en vrede zal vinden. Ten slotte zou hij zich hebben moeten dood schieten en dan zon ik aan zijn graf gestaan hebben met het bewustzyn dat by na alles mijn schuld was. O, KoertIk ben je dankbaar voor je beslnit. Wij zullen elkander eenmaal wederzien en dan zal je my bekennen dat je gelukkig bent!" Wambold geraaktein een vroolyke stem ming hij vouwde den brief dicht, stak hem in den zak en liep neuriënd in de kamer heen en weer. .Koert verwerpt hier een goede positie," zeide Von Wambold bij zich zelf, «maar an deren verwierpen nog veel meer. Een flink man zooals Koert zal ook in de nieuwe we reld zijn carrière wel maken. God zy met je, edele vriend De opgewektheid van Von Wambold hield aan. Hij liet zich koffie en brood en eieren brengen en at en dronk met smaak. Toen ging hij het park in en wandelde een flink eind. Eerst tegen negen uur begon hy er aan te denken, naar de villa van Koert terug te keeren. Het rytutg, dat hem den vorigen dag naar het hotel gebracht had, was onmiddellyk terruggekeerd het eenige rijtuig was in den nacht met Koert naar de stad vertrokken en nog niet terug, zoodat Erik in verlegenheid was hoe hij weer goed en wel te Wiesbaden zou komen. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1