't Vliegend Blaadje KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1963. Woensdag 9 December 1891.Negentiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Propm van let 41e Winter-Concert, Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonno. 36. Aboimement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bupeaux: SPOORSTRAAT an ZUIOSTRAAT. Atlvertentlöii van 1 tot 5 regela25 Cent. Elke regel meer Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 Dec. 1891. De leden van het bestuur der plaatselij ke afdeeling van den Antidienstvervangingsbond werden dezer dagen verrast door de ontvangst van een aandenken aan den stichter van dien bond, don oud-minister van oorlog, Graaf Van Limburg Stirum. Dit aandenken bestaat ïd een zeer netten, sierlijken afdruk van het op stel, door den heer F. de Bas, luitenant-kolonel der huzaren, samengesteld en gewijd aan de nagedachtenis van den moedigen krijgsman, den warmen vriend van het Vaderland en van het Stamhuis van Oranje. Bedoeld opstel ver scheen in kleineren omvang in «De Militaire Spectator" van dit jaar. 't Boekje bevat het welgelijkend portrot van den man, wiens leven en streven in de daarop volgende bladzijden wordt vermeld. Verder treffen we aan het fa miliewapen en een schets van't slot *Altena", in Westfalen, eene vroegere bezitting der fa milie. De geachte schrijver vangt zijn op3tel vol- genderwijze aan #De onlangs door den Duit- sehen Rijksvorst aan de tombe van Michiel Adriaanszoon de Ruijter gesproken woorden »es ist ein grosses Land, das seine grossen Manner ehrt.", ruischten ons voor den geest by de laatste rustplaats van den edelen krijgs man, wiens verscheiden op 22 Juli jl. een nieuw verlies voor Nederland mocht heeten. Menno David graaf Van Limburg Stirum was van hooge geboorte; maar nóg hooger stond hij by het leger en de natie aangeschreven wegens zijne voortreffelijke eigenschappen als moedig soldaat, als kloek vaderlander, als be zield en onzelfzuchtig kampvechter voor een der belangrykste maatschappelijke vraagstuk ken van onzen tijd. In hem, die pal stond voor zijne beginselen, al vielen hem zonder linge eigenaardigheden niet te ontzeggen, eer den wij een type van eerlijkheid en oprecht heid, zijn warm vriendenhart, zyn humaniteit en weldadigen zin. Met hem is een merkwaar dige figuur uit de oorlogsjaren 1831 en '32 heengegaan. Zyn loopbaan en zijn onvermoeide strijd der dienstvervanging verdienen eene blij vende plaats in onze herinnering." Het is bekend, dat de Graaf van Limburg Stirum, toen 1ste luit. der genie, bij de ver dediging van de Citadel van Antwerpen ge wond werd. Zijn rechtervoet werd door een bomscherf verbrijzeld. Bekend is ook, dat toen zijn oppasser, zekere Israëliet Eslo, zijn heer badende in zyn bloed vond liggen en in tranen losbarstte, van Stirum hem, onder zware smart, nog schertsende toeriep: Kerel, ben je gek, je moest pleizier hebben, dat je nu voortaan maar een schoen hebt te poetsen." De gebles seerde werd spoedig verbonden, bij een fami lie te Antwerpen zorgvuldig verpleegd en met zyn houten been bleef hij in actieven dienst, totdat hy zyn militaire loopbaan als minister van oorlog eindigde. Nadat zijn wetsontwerp tot invoering van dienstplicht door de Tweode Kamer der Statan-Generaal werd verworpen, nam hij ontslag. Zelfs de persoonlyke aandrang door den Koning bij Van Stirum om de por tefeuille te behouden, kon hem niet van ge dachten doen veranderen. Eerbiedig, maar be slist, antwoordde Graaf van Stirum»Ik ga, SireOp den laatsten dag van 't jaar 1873 volgde zyn pensionneering, doch de jaren van rust werden jaren van ijverige werkzaamheid. De graaf v. L. S. stichte daarna den Anti- dienstver vangingsbond en begon zijn strijd voor het moderne beginsel van den persoonlijken dienstplicht. De vermelding van 't geen hy te dezer zake deed, besluit de schrijver met deze woorden Hoe men denke aangaande 't door generaal Van Stirum verdedigde beginsel, geen verschil kan bestaan in de waardeering van zijne handelingen en van zyn volharding voor de zaak, die hij nuttig en noodig rekende voor het Vaderland." De //Volksalmanak" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor 1892, is dezer dagen in 't licht verschenen. Nevens den ka lender, bevat dit jaarboekje opgaven omtrent den toestand der Maatschappij en een overzicht van het verhandelde ter algemeene vergadering van 1891. Het mengelwerk vangt aan met een «In Memoriam", door den heer A. C. Wert- heim gewijd aandr. Gerardus Frederik Wes terman, den ontwerper, stichter en volhar denden directeur van het Koninklijk Zooölogisch Genootschap «Natura Artis Magistra" te Am sterdam. Dit woord ter nagedachtenis van den talentvollen man, die ten vorige jare, na een welbesteed leven ontsliep, bevat aan 't slot de volgende regelen //Westerman's optreden en streven was niet slechts vruchtbaar voor stad en land het was een zedelijke steun voor allen, die moed hebben en gelooven in het goede. Het riep de sluimerenden wakker, prik kelde de ontwaakten tot nuttigen arbeid en moedigde de strijders voor de goede zaak van vooruitgang en beschaving tot dubbele inspan ning, tot dubbele onverflauwde werkzaamheid aan." Als straks de hand zijner vrienden op zijn graf een eenvoudig gedenkteeken zal plaatsen, moet het getooid worden met lauweren en bloemen symbolen van de roemrijke werke lijkheid en de behagelijke poëzie in zijn be slaan en de ouders moeten het hunnen kin deren wijzen als een leerschool en een prikkel tot de drieëenheid der menschelijke plichts vervulling Werkkracht, volharding en humaniteit. Rotterdam, 5 Doe. Yoor de verleende assistentie door liet stoomschip Scythia, van de Cunard Line", aan het stoomschip »Edam", toen gemeld stoomschip de schroef had verloren en door de Scythia* 21 Oct. te Queenstown werd binnengesleept, is als.bergloon aan de »Scythia« £4500 toegekend. Verongelukte schepen. Volgens op gave van bureau »Veritas« zijn in Oeto- ber verongelukt 100 zeilschepen als8 Duitscbe, 16 Amerikaansche. 34Engelsche, 3 Deensche, 9 Fransche, 2 Nederlandsche, 2 Italia&nsehe, 18 Noorsche, 3 Russische, 5 Zweedsche en 3 die by gebrek aan tij dingen als verongelukt worden beschouwd. In dezelfde maand zyn vergaan 16 stoomschepen als2 Amerikaansche, 9 Éngelsche, 1 Spaansch, 1 Grieksch, 2 Noorsche en 1 Portugeesch. Een twintigjarige dochter te Sur- huisterveensterheide heeft zich by ongeluk met een revolver doodgeschoten. De Typhus is te Scheveningen epi demisch heerschende vsrklaard. De stationschef van Kirchlenkern, waar op 22 Mei jl., het spoorwegongeluk plaats vond, dat o.a. aan mevronw Carré het leven kostte, is tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. De machinist van den personentrein welke den extra-trein van het circus-carré in de flank reed, is veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. New-York, 4 Dec. Hedenmiddag drongen twee personen de bureaux van Russell Sage, 71 Broadway, binnen en eischten een som van 1,200,000 dollars. Op de weigering van Russell Sage wierp een dier personen een dynamietbom neder, waardoor een vreeselyke ontploffing ont stond. Vijf personen werden gedood en een tiental gewond. Het huis is voor een gedeelte vernield. De persoon die de bom neerwierp, is omgekomen men gelooft met een krankzinnige te doen te hebben. Betreffende den aanslag op het leven van den heer Russell Sage te New-York wordt het volgende gemeld. Vrijdag tusschen 12 en 1 uur des namiddags werden de bewoners van Broadway door een ontploffing opgeschrikt. Onmiddellijk daarna zag men het lichaam van een man uit een der ramen van het perceel no. 17 op de straat neerploffen. De klerken spoedden zich langs de brandladders of gewone trappen uit het gedeeltelyk ingestorte gebouw en vlogen de straat op. Spoedig wi3t men dat 5 personen gedood waren en 2 anderen waarschijnlijk aan de bekomen wonden zullen overlijden. Onge veer 12 personen werden meer of min gewond. De heer Sage, die verschillende kneuzingen en een hevigen schok ontving, tengevolge waar van hij een tijd lang sprakeloos bleef, gaf later de volgende verklaring van het voorge vallene z/Twee mannen kwamen myn kantoor bin nen en vroegen mij om een millioen dollars. Een hunner zeide, dat zij het geld dadelijk moesten hebben. Ik vroeg toen een oogenblik tijd om over de zaak ca te denken, doch on middellijk opende een der beide mannen een valies, greep daar iets uit ik kon op dat oogenblik niet zien wat en wierp het voor werp tegen den muur. Dat is al wat ik mij herinner." De man, die de bom wierp, werd door de uitwerking godood de andere is, zoo men zegt, ook om het leven gekomen. Men blijft alge meen beweren, dat de misdaad aan kraukzin- nigheid moet worden toegeschreven. Onlangs ontving de heer Sage dreigbrieven met de on- derteekening James Walsh, waarin een som van 1,200,000 dollars geeischt werd om den schryver in staat te stellen twee weduwen te huwen, die in een proces betrokken waren, dat over een millioen liepl De zoogenaamde Walsh moet een logementhouder, H. D. Wilson geheeten, zijn, die bij tusschenpoozen in ver schillende krankzinnigengestichten verpleegd werd. De heer Sage deelde later nog mede, dat een der beide mannen eenige papieren in den zak had, die misschien hun namen aan het licht kouden brengen, maar, daar de kleederen der slachtoffers geheel in stukken waren ge reten, heeft men daaromtrent geen zekerheid gekregen. Peking, 4 Dec. (R. O.) De Chinee- sehe regeering heeft van Generaal Nich, bevelhebber der troepen in het district Kinchowt het officieele bericht ontvangen dat hij op 27 en 28 November een groote macht der opstandelingen ten oosten van de stad Kinchow heeft aangetast en ver- De opstandelingen verloren 600 man met inbegrip van den aanvoerder. De generaal, die te Jeho bevel voert, heeft insgelijks de opstandelingen verslagen. Parijs, 5 Dec. Dom Pedro, de voor malige keizer van Brazilië, is even na middernacht overleden, Hy had den ou derdom van 66 jaar bereikt. Volgens te Amsterdam ontvangen berichten uit Paramaribo is de directeur der plantage Wit-Barbora« in Suriname door koelies vermoord. Door de reeds gemelde gasontploffing te Blackburn werden het Crown-Hotel op het marktplein aldaar en een aangrenzend win kelhuis geheel vernield. Een groot aantal huizen in den omtrek zijn beschadigd en honderden glasruiten zijn gebroken. Voor zoover bekend is werden vijf personen gedood en vijftien gewond. De ontploffing werd veroorzaakt door onvoor zichtigheid van een man, die in den kelder van het Crown-Hotel een stuk pijp van een afgedank- ten gasmeter afnam. Hij werd een sterke gaslucht gewaar, en vreezende bedwelmd te worden, liep hij weg, om te gaan waarschuwen voor het ge vaar. Een oogenblik later had de ontploffing plaats. Die man heeft zich in handen der po litie gesteld. Een bewoner van den overkant van het marktplein verklaart, dat hij het hotel en het huis daarnaast letterlijk opgeheven en daarna in puin vallen zag. Er waren op 't oogenblik van het ongeluk weinig menschen op straat. Brandweer en politie gingen onmiddellyk aan het werk, om het puin weg te ruimen en te beproeven, de gewonden te bevrijden. Zij hadden daarbij groote moeilijkheden te over winnen vooral ook door den braud, na de ontploffing ontstaan en zy verkeerden voort durend in gevaar, onder instortende muren bedolven te worden. Nadat zij ongeveer een uur gewerkt had den, vonden zij den logementhouder Hough- ton levend en schijnbaar niet erg gewond, maar zoozeer in het puin bekneld, dat men hem er niet uit kon halen. De brandweerman nen, die het beproefden, moesten herhaaldelijk teruggaan, om den rook en de vlammen te ontwijken. Houghton verkeerde daar in groot gevaar eens voelde hij de vlammen van bran denden spiritus aau zijne voeten, maar het gelukte die te blusschen. Toen men hem ein delijk bevrijd had, was hy zeer uitgeput en bleek hij ernstig gewond te zyn. Een der eigenaars van den winkel, Light- bown, werd licht gewond uit het puin gehaald. De vrouw van don anderen eigenaar, Miss Wilkinson, was ernstiger gewondmen vond haar tot aan de borst onder het puin, maar met den eenen arm, dien zij vrij had, hielp zij hare redders om haar los te maken. Een dame, die iets kwam koopen in den winkel, werd dood gevonden onder het puin. Toen 's avonds te elf uren de mannen hun werk in de puinhoopen staakten, waren er één doode en zeven gewonden gevonden. Men meende toen, dat er geen mensch meer onder lag. Maar uit hetgeen de heer Houghton me dedeelde, begreep men, dat het niet zoo was het werk werd weldra hervat en er werden nog meer dooden en gewonden te voorschijn gebracht. Als een middel tegen influenza wordt door dr. Lorenz, te Metz, Ichthyol aanbe volen. Hy nam in 110 gevallen van influ enza proeven met inhalatiën van een 2- percents oplossing van ichthyol. Dertig patiënten waren na verloop van 2 dagen al volkomen genezen en zy zouden dat misschien ook wel zonder ichthyol zijn geweest. Maar in de 80 andere gevallen ondervonden de lyders zeer gunstige ge volgen van het inademen van de ichthyol- oplossing, en als men ophield met dat middel, kwamen de ziekteverschijnselen: hoesten, opgeven enz., terug. Aan lyders, die over gebrek nan eetlust klaagden, werd ichthyol ook met goed ge volg voor inwendig gebruik gegeven, en in de ziekenkamer liet men voortdurend een oplossing van ichthyol op de kachel verdampen. By de op deze wyze behandelde patiën ten duurde de ziekte korter zy stortten niet weder in en zy waren veel spoediger weer geheel op krachten gekomen. Te Washington overweegt de post administratie een plan, volgens hetwelk en- veloppes met postzegels verkocht zouden worden voor de waarde van het zegel en niet meer, met het doel het publiek te be wegen enveloppes van uniforme afmeting te gebruiken, waardoor het afstempelen en sorteeren zeer zou vergemakkelijkt worden. Ofschoon deze wijziging der Regeering jaar lijks zeer veel zou kosten, zou zij een be langrijke tijdsbesparing tengevolge hebben. op DINSDAG 8 DECEMBER 1891, 's avonds 8 uur. 1. Marsch aus der Posse: „Unsere Don Juaus", Fr. Ferron. 2. Vorspiel und Siciliana aus der Oper„Cavalleria Rusticana", Pietro Mascagni. 3. Air aus der „Suite", fiir Solo- Violino. (auf der G. Saite), Joh. Seb. Bach. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de 1' opéra „Lee Huguenots", Musique de G. Meijerbeer, J. H. Bekker. PAUZE. 5. Ouverture zu der Operette„Der Bettelstudent", Carl Millöcker. 6. a. Intermóde de 1' opéra „Mig non", Ambroise Thomas. „Marche Egyp- tienne", Joh. Strauss. 7. Souvenir de 1' ope rette: Gillette de Narbonne", Edmund, An- drau. 8. „Tout Paris", Valse, Emil Waldteu- fel. No. 1, 2, 5, 7 en 8, Eerste uitvoering. Burgerlijke Stand, gem. Helder, van 35 Dec. 1891. ONDERTROUWD: F. Tnithof, koksmaat en M. Ocquée. D. W. Vonk, sergeanttorpe- maker en M. Thorbrogger. K. Kuiper, vis- scherman en G. van 't Huil. P. Botter, zee man en M, J. Levering, GETROUWDGeene, BEVALLEN A. KoeneRieuwers d. C. M. RietveldBrons z. G. Kansen Schager d. A. HoflandBoon d. J. v. Bre- derodeDuit d. G. P. GroenVogel z. E. \an der Plasvan Biemen d. OVERLEDENJ. M. Matze, wed. van J. J. Coppe 84 jaren. J. Pimontel, echtge- noote van A. van den Berg, 46 jaren. G. van Maanen. 2 maanden. J. Veentjer,l maand. P. van Vliet 16 jaren. 38) Hy was reeds van plan de reis te voet te doen, toen een huurrijtuig uit de stad een nieuwen logeergast bracht. Gelukkig nam de koetsier dadel jjk de terugreis aau met mijnheer Von Wambold als retour-vracht. Toen hij in den namiddag op de villa kwam zondert Koert mee te brengen, werd hij door de dames met vragon bestormd. Mevrouw Von Berghaupt vreesde reeds dat haar zoon zwaar ziek was geworden en verklaarde dat zij hem zou gaan verplegen. In de kamer waar Jane het liefst was, nam Von Wambold plaats op een stoelhij keek een poos in het rond, om al de gemaakte veranderingen te beschouwen, en zeide toen i/Al dat werk is te vergeefs gedaan Alle dames keken verschrikt op. »Wat is er gebeurd? Mijnheer Von Wam bold, om Gods wil, spreekZeg het ons *Hij deed iets dat niemand kon voorzien, maar dat mijn volkomen goedkeuring weg draagt. Koert ging naar Parys naar zyn ▼rouw »0, mfm God dat is niet mogeljjk riep mevrouw Von Berghaupt uit. Dat kon Koert ziehzelven en zyn familie niet aandoen. Hij de echtgenoot van eene Jane Gray en als een wanhopige wrong zij de handen. j»Uit naam van myn vriend vraag ik u daarom vergiffenis. Hij keert niet met zyn vrouw naar Duitsehland terug maar gaat zich in Amerika vestigen. Koert moest zich dood schieten, omdat het loven een voortdurende kwelling zou zijn, of hy moest tot zyn vronw gaan en met haar hun gemeenschappelijk lot dragen. Hij koos het laatste en ik geloof dat wij alle reden hebben om daarover te vreden te zijn Von Wambold haalde by deze woorden Koerts afscheidsbrief te voorschijn en over handigde dien aan mevrouw Von Berghaupt. z/Wat zal mijnheer Morris van deze wending der zaak zeggen vraagde mevrouw Von Reidersdorf in de hoogste verbazing. vlk wil de verdienste van dien heer niet miskennen, maar van dit oogenblik af zal hij met achting moeten spreken over de vrouw mijns vriends of hy zal met my te doen krij gen!" zei Von Wambold op fermen toon. XIV. Onmiddellyk na zijn huwelyk had Koert Von Berghanpt het vermogen zijner vrouw grootendeels bij een solied bankier te Frank fort gedeponeerd. Hy vervoegde zich by den bankier om ee nige financieele zaken te regelen, en toog toen naar het station, om met den nachttrein naar Parijr te vertrekken. Bagage had hij bijna niet. Zijn gemood was tot rust gekomen ongeduldig wachtte hy op het vertrek van dea gereedstaanden sneltrein. Terwjjl hy op het perron heen en weer wandelde, werd hij door eea condueteur aan gesproken. //Goeden avond, mijnheer Von Berghaupt!" Een beetje ontstemd, daar hy in zyn bur- gerkleeding herkend was, keerde Koert zich om en keek den man oplettend aan. z/Aha! als ik my niet vergis zie ik den gewezen sergeant Bertel voor mij." «Om u te dienen, mijnheerToen ik het regiment verliet, kreeg ik een aanstelling als conducteur. Wegens my'ne kennis van de Fransche taal werd ik op de lijn Frankfort Parijs geplaatst. Het bevalt mij hier goed. z/Dat doet me pleizior BertelEen goed soldaat is ook een goed beambte, dat is ge noeg bekend. Ik ga ook eens naar Parys is dit uw trein »Ja mijnheerDat treft goed, ik zal u dc reis zoo aangenaam mogelijk maken. Wij hebben nog een half uur tyd voor de trein vertrekt. Zal ik voor uw bagage gaan zorgen z/Geef je geen moeite, waarde Bertel, ik heb al mijn bagage by mij. Laten wij liever wat praten." Over onverschillige onderwerpen sprekende, liepen de beide mannen een poosje op en neer. Op eens bleef de conducteur staan en zeide eenigszins beschroomd //Mijnheer, ik zou zoo gaarne met u over een zekere zaak spreken, maar ik weet niet hoe de vork aan den steel zit. Ik heb daarover reeds aan een kameraad te Mainz geschreven om onderzoek te doen, maar hy heeft my nog niet geantwoord." Koert spitste de ooren. //Spreek vrij uit, Bertel. Als ik je kan terechthelpen, dan met alle pleizier!" z/U was mij altijd nogal genegen," zeide Bertel dankbaar. »De zaak gaat my echter volstrekt niet aan, maar zuiver is ze niet, daar verwed ik myn hoofd op." //Vertel mij dan bedaard wat je op het hart heb, BertelJe weet ik houd van kort en bondig. Die naam trok mijn aandacht," sprak de conducteur peinzend. //Kom, het beste is dat ik u alles nauwkeurig vertel. Toen ik den vorigen keer naar Parys ging mijn collega Neumijer was ziek geworden en ik nam den dienst voor hem waar kwam er een voor naam Engelsch heer hier op het perron naar mij toe en zeide dat zijn vrouw in de wacht kamer zat eu evenals hij naar Parys ging. Hij was vermoeid en wilde daarom in den coupé slapen zonder door zijn vrouw gestoord te worden. Ik moest haar daarom een af zonderlijken coupé geven en gedurende de- reis voor haar zorgen. Dat was komiekik moest er heimelijk om lachen. Ik bracht den Engelschman naar een coupé, waar hij slapen kon, en toen de trein spoedig zou gaan ver trekken, haalde ik de blonde vrouw van den Engelschman in de wachtkamer af en geleidde haar naar een coupé. z/Ik had een mooie som gelds ontvangen om voor haar te kunnen zorgen en maakte daar van ruim gebruik. Geen twee minuten voor het afrijden klopte de Engelschman aaD het raampje, om nog gauw een telegram naar Pa rijs te laten seinen. Dat komt echter dik- yls voor en is niets bijzonders. Maar ik was zeer verbaasd toen de dame een paar stations voor Parijs my opdroeg kamers voor haar te hestellen in het Stationshotel, by het Straatsburger station. Zy had haar telegram onderteekend met den naammevrouw Von Berghaupt.* Slechts met moeite bleef Koert uiterlijk kalmhij ontstelde echter hevig. //Is de geschiedenis uit? Vroeg hy met ingehouden adem. O, heel gauw, mijnheer. By de aankomst te Parijs kon ik niet naar die dame omzien, want ik moest voor mijn zieken collega Neu mijer zorgen, die per rjjtuig naar een zieken huis moest vervoerd worden daar gingen een paar uren mee heen. Toen ik daarmede klaar was, haastte ik mij naar het Stationshotel, om mij bij mevrouw Von Berghaupt te veront schuldigen. Toen zij mij het telegram over handigde, gaf zij mij ook een bankbiljet om Fransch geld in te wisselenik moest haar dus noodzakelijk spreken. Maar aan het ho tel vernam ik dat de dame in het geheel niet gekomen was. Maar mijnheer! gevoelt ge u onwel?» «Wel neen, Bertel, volstrekt niet, ga maar voort met je verhaal!" z/Het geld van die dame brandde in myn handen. Als ik het niet terug gaf maakte ik mij aan verduistering schuldig. U bogrijpt dus, mijnheer, dat ik alles in rep en roer I bracht om te vernemen waar de dame haar intrek had genomen.// (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1