't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1964. Zaterdag 12 December 1891. Negentiende Jaargang. Atjonnement KALENDER DER WEEK. Gemeenteraad van Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. Bureau: Spoorstraat. Telefoonn0. 36. per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Buruux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. AdvertontlSii yan 1 tot 5 regela25 Cent. Elke regel meer5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 11 m. Onderg. 3 u. 44 m. Zondag 13 Maandag 14 Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 3e Advent. Volle Maan. Quatertemperdag. id. id. Zitting van Dinsdag 8 December 1891. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig zyn 17 ledenafwezig met kennisgeving van verhindering de heeren Bak ker en Hoogenbosch. Na de opening der zitting worden de notu len der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Door den Voorzitter wordt voorgesteld, met het oog op het eerstdaags in gebruik stellen van de brug over het Heldersche Kanaal nabij de Keizerstraat, aan die brug een officiëelen naam te geven. Namens B. en W. geeft hij in overweging, de brug te noemenKeizers- brug, naar de straat, die er tegenover ligt. Enkele leden vinden deze nnaam nogal grootsch voor een brug, die er zoo mager uitziet. De namen Gasbrug, naar de nabijgelegen fabriek, en Windbrug, naar de steeg van dien naam, worden nog genoemd, doch ten slotte wordt met eenparige stemmen besloten, aan de brug den officiëelen naam te geven van Keizersbrug. Er wordt overgegaan tot de benoeming van een wachter aan die brug. Uit het vermoede lijk groot aantal sollicitanten wordt door den Voorzitter, namens het Dag. Best. de volgende voordracht ter tafel gebracht: 1. J. Wentel, 2. K. Bregman, 3. G. Visser en 4. E. van Kalken. Gekozen wordt K. Bregman met 10 stemmen; op J. Wentel werden 6 stemmen uitgebracht en op J. Helder 1 stem. Een gewijzigd reglement voor den dienst van het Ziekenhuis en de Apotheek der ge meente, dat by de leden van den Raad heeft gecirculeerd, wordt met eenparige stemmen aangenomen. Na de aanneming wordt op aan drang van den heer Franken voorlezing ge daan van dat reglement, 't Was zeer goed ge zien van den heer Franken, dat hij ter wille van 't publiek op de tribune voorlezing ver langde van de reglementaire bepalingen, die in openbare zitting werden vastgesteld. De op de tribune aanwezigen hebben zich echter al heel weinig geamuseerd met het aanhooren van circa 70 artikelen over verpleging van zieken, administratie, toezicht, enz. enz. De Voorzitter geeft in overweging om, met het oog op de wettelijke verplichting tot het oprichten in deze gemeepte van een gymna sium, pogingen aan te wenden om daarvan te worden vrijgesteld. Met eenparige stemmen werden daarop B. en W. gemachtigd, tot het nemen van daartoe strekkende maatregelen. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebracht het 2de supp. kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1891, ten bedrage van f382.55. Dit kohier wordt goedgekeurd. Aan den heer N. Hulst, benoemd tot on derwijzer by de openbare scholen te Utrecht, wordt op zijn daartoe gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking van onderwyzer aan de Gemeen- teschool no. 7a met ipgang van 1 Jan. e. k. Door den Voorzitter wordt aan de orde ge steld de benoeming eener Commissie, die zich zal hebben te belasten met een onderzoek om trent de door gemeente-ambtenaren en beamb ten ingezonden adressen, 't verzoek inhoudende tot verhooging der jaarwedden. Nadat bepaald was, dat de Commissie zou bestaan uit 5 le den, werden als zoodanig gekozen bij eerste stemming de heeren Franken, Vos en Zur- muhlen, respectievelijk met 14, 10 en 10 stem men. Bij een tweede vrije stemming werden benoemd de heeren van Neck en over de Lin den, die achtereenvolgens 11 en 10 stemmen op zich vereenigden. De benoemden lieten zich de keuze welgevallen. Vervolgens komt aan de orde de verkieziDg van 5 leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente. Er moeten 3 leden benoemd worden uithoofde vau het bedanken van de heeren Bakker en Wijs, door vertrek naar elders, en van den heer Vos wegens zyne benoeming tot Wet houder, terwyl twee leden, de heeren Bron en van Voorn veld aan de beurt zijn om af te treden. Met het oog op de vervulling dezer vacaturen, werden vanwege de genoemde Com missie de volgende dubbeltallen ter tafel ge bracht A late Candidaat J. Brouwer. 2de dr. P. P. C. Hoek. B 1ste h B. E. C. Seignette. 2de g L. J. Krugers. C lste W. J. van Neck. 2de Joh. Goedkoop. D lste ff G. E. Bron. 2de «r C. Stammes. E lste A. van Voornveld. 2de B. C. Charbon. By de stemming ter vervulling van de bui- tengewoue vacaturen werden gekozen de hee ren Goedkoop, Hoek en Brouwer, respectieve lijk met 12, 10 en 10 stemmen. De heer Seignette verkreeg 6, de heeren van Neck en Krugers verkregen ieder 5, de heer Stammes verkreeg 2 stemmen eo de heer Charbon 1 stem. De beide aftredende leden, de heeren Bron en van Voornveld werden herkozen, respectievelijk met 17 en 16 stemmen. De heer Stammes verkreeg 1 stem. De Commissie van bystand in zake d« Ge meentewerken wordt daarop voor het jaar 1892 opnieuw samengesteld. De leden, die deze Commissie in het loopende jaar hebben uit gemaakt, de heeren Hoogenbosch, Verfaille, Klik en Go vers werden allen herkozen, respectievelijk met 16, 14, 13 en 11 stemmen. De heer Spruit verkreeg 3, de heer Oortgij- sen 2 stemmen en de heeren Korver en van Neck ieder 1 stem. De heeren Verfaille, Klik en Govers verklaren zich bereid de betrekking, waartoe zy gekozen zyn, opnieuw te vervullen. De samenstelling der commissie van bystand in zake de Gemeente-reiniging komt vervol gens aan de orde. De aftredende leden, de heeren Hoogenbosch, Klik en van Neck, wor den herkozen, onderscheidelyk met 14, 13 en 12 stemmen. De overige stemmen wevden uitgebracht op de heeren Spruit 3, Zurmuhlen, Korver en Oortgijsen ieder 2 stemmen en Ou denhoven 1 stem. De heeren Klik en Van Neck nemen de benoeming aan. Van 't Burgerlijk Armbestuur was eene voordracht ingekomen voor de vervulling van twee vacaturen in dat college, tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren G. J. van Hoolwerff en C J. Verhey. Eerstge noemde had verzocht voor herbenoeming niet weder in aanmerking te komen. De beide dubbeltallen zijn samengesteld als volgt A lste caudidaat F. Boon. 2de J. Bethlehem. B lste ff C. J. Verhey. 2de A. Klein. Bij eerste stemming wordt gekozen de hr.C. J. Verhey met 15 stemm.. De hh. Boon, Bethle hem en Klein, verkregen respectievelijk 8, 8 en 3 stemmen. Er had daarop een nieuwe vrije stemming plaats, die den heer Bethlehem met 10 stemmen als den benoemde aanwees. De heer Boon verkreeg 7 stemmen. Op de agenda voor deze zitting, zooals die door den voorzitter was aangekondigd, kwam ook voor als no. 11: de behandeling van het zeevaartkundig onderwijs. Dit punt van de agenda werd echter n i o t aan de orde ge steld en er geschiedde ook geen mededeeling, dat het van de lijst der te behandelen onder werpen was afgevoerd. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat in den loop der vorige maand de verpachting van het Heldersche kanaal als vischwater heeft plaats gehaddat zich een inschrijver heeft aangemeld, voor de som van f 170dat die som was beneden het minimum, in het door den raad vastgestelde contract genoemd, en dat de pacht tengevolge daarvan niet is ge gund. Bij de discussie, die op deze mededee ling volgde, wordt door den heer Zurmuhlen in overweging gegeven 't cyfer in 't contract alsnog te verlagen en daarna eene nieuwe verpachting aan te kondigen. Ten slotte wordt de mededeeling des voorzitters voor ken nisgeving aangenomen, onder voorbehoud later op het voorstel tot het houden eener herver pachting terug te komen. Verder worden nog voor kennisgeving aan genomen de mededeel in gen, dat de heer C. Sipkens dank heeft betuigd voor zyne be noeming als onderwijzer aan de herha- lingscbooldat de heer C. W. H. Louw8, onderwyzer aan de gemeenteschool no. 4 bericht heeft ingezonden, dat hij op 27 Oct. U. het examen als teekonderwyzer met goed gevolg heeft afgelegd dat door HH. Gedep. Staten het kohier en het lste suppl. kohier voor den hoofd, omslag dienst 1891 goedge keurd zijn teruggezonden dat de heeren Helderman en Idzerda hunne benoeming tot leden der Commissie van Toezicht op het Zie kenhuis en de Apotheek der gemeente hebben aangenomenen dat door HH. Gedep. Staten na gehouden onderzoek de aanslagen in den hoofd, omslag, dienst 1891, van de heeren J. Bakker en M. A. Grunwald, welke heeren bezwaren bij genoemd College hadden ingediend, zijn gehandhaafd. Er geschiedt voorlezing van een adres van den heer J. KwaDt en een aantal bewoners van het dorp Huisduinen, houdende verzoek, dat aldaar een brandspuit moge gestationneerd blijven. Adressanten wijzen er op, dat by den jongsten brand op 't Koegras is gebleken, dat de aanwezigheid van een gemeente-brandspuit te Huisduinen hoogst nuttig zou zijn voor het noordergedeelte van genoemden Polder, welk gedeelte van af het bedoeld dorp het gemak- kelyst en het spoedigst te bereiken is. Zy voeren verder aan dat de brandbluschmiddelen op 't fort Kijkduin en den kustlichttoren slechts uit eenvoudige brandspuiten bestaan. Op grond van een en ander vragen zy om het station- neeren van een gemeente-brandspuit in het door hen bewoonde dorp. Op voorstel des voorzitters, wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Ook van de bewoners van 't zuidelyk deel der gemeente, wonende in den omtrek van de Binnenhaven was een verzoekschrift ingeko men. Deze adressanten vragen om 't gebruik van de nu eerstdaags buiten dienst te stellen pont bij de Windsteeg ten behoeve van het thans gestaakte doch hoogst wenschelyk ge achte particuliere pontveer by de telegraafsteeg. Door den voorzitter wordt gunstig geadviseerd en na eenige bespreking wordt het verzoek bij acclamatie toegestaan. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling van den hr. J. T. Tinkelenberg, dat hy, eerlang aan de beurt zijnde om als Regent van het Algemeen Weeshuis af te treden, niet weder voor herbenoeming wenscht in aanmerking te komen. Op eene vraag van den heer Oudenhoven, wanneer de Keizersbrug in gebruik zal worden gesteld voor het openbaar verkeer, antwoordt de Voorzitter, dat zulks zal geschie den op a.s. Zaterdag, 's morgens te 9 uren. Tevens deelt de Voorzitter, op de vraag van een der leden, meê, dat de pachter van het pontveer zich gezind heeft betoond om de be staande overeenkomst op den aangewezen tyd te beëindigen. De heer Zurmuhlen maakt aanmerking op de plaats, die in het perk op 't Molenplein aan de monumentale klok is aan gewezen. Hij had dit monument liever in 't midden vlak voor den iagang geplaatst gezien. Op eene vraag van den heer Over de Linden, antwoordt de Voorzitter, dat het onderhoud der klok voor rekening der ge meente komt, terstond nadat de Vogelpoel- commissie het monument aan 't Gemeentebe stuur zal hebben overgedragen. De heer Ou denhoven, lid der Commissie, verzekert, dat de overdracht binnen eenigen tyd zal geschie den. De heer Govers hangt een treurig tafereel op van den toestand van den open baren weg in de Gravend warsstraat en vraagt of niet iets moet gedaan worden ter verbete ring. Hij dringt daarop herhaaldelijk aan en wordt daarbij gesteund door de heeren Kor ver en Zurmuhlen. De Voorzitter ontkent de behoefte aan verbetering niet, doch denkende aan de wenschelykheid, dat ook in andere straten b.v. de Diaconie-straat verbe tering worde aangebracht, maakt hy bezwaar. Ook wijst hy er op, dat bedoelde dwarsstraat particulier eigendom is. Onderscheidene leden mengen zich in het debat, 'twelk eindigt met de toezegging des voorzitters, om deze zaak in de commissie voor de Gemeentewerken te behandelen en daarna aan den Raad een voorstel te doen. De zitting werdt hierop gesloten. HELDER, 11 Dec. 1891. De kapitein ter zee D. G. Brand, die Woensdagmiddag per trein 3.37 van hier vertrok, teneinde zyn dienstbestem- ming tegemoet te gaan, werd aan 't station uitgeleide gedaan door een groot aantal officieren en ook civiele beambten. Op 't perron stond 't stafmuziekkorps der Kon. Marine, onder directie van den kapelmees ter J. Koning, geschaard en bracht den vertrekkenden officier een afscheidsgroet, beginnende met 't gebruikelijk Afscheids lied toe., De vertrekkende officier sprak een hartelijk woord tot zyne vrienden en reikte allen de hand, voor hij in den voor hem bestemden waggon trad. Met de berechting van de kolossale nalatenschap van den heer Borski belast ten de executeurs-testamentair den nota ris Pollones, te Amsterdam. Naar wij ver nemen, waren de erfgenamen over dien omvangrijken en ingewikkelden arbeid zoo tevreden, dat zy de declaratie van den notaris verdubbelden, en hem daarenboven een groote, goed met bankbiljetten gevulde enveloppe ter band stelden, om den inhoud te verdeelen onder de klerken, die hem hielpen. Op de vraag, hoe aan successierechten 1.3 mill. moesten worden betaald, hoewel de nalatenschap overging op de vrouw van den overledene, dus niet in een zijli nie, wordt door den Amsterdamschen corres pondent van het „Dbl. v. Z.-H." geant woord dat bedoelde echtelieden B. buiten gemeenschap van goederen, doch in ge meenschap van winst en verlies waren ge trouwd, en hun echt kinderloos bleef. Voorts, dat de overledene gewenscht heeft, en by akte het daarheen wist te leiden, dat, door uitkeering op eens van een zekere som, de weduwe tegen alle zorgen, die winst of verlies konden opleveren, werd gevrijwaard. Volkstelling. Op last van het ministerie van binnenl. zaken zyn thans bij de firma Van Weelden en Mingelen te 's Gravenhage, ook in drak verschenen de uitkomsten der 7de alge- meene volkstelling, voor zooveel het Rijk betreft. Alleen de beroepsstatistiek is daar onder niet opgenomen. Hieruit blijkt dat in Nederland op 31 Dec. 1889 bestonden 811,353 bewoonde en 35,680 onbewoonde woonhuizen, 2264 woonhuizen, die in aan bouw waren, en verder 9788 bewoonde schepen. By de telling waren aanwezig 2,144,111 mannen en 2,227.382 vrouwen. Tijdelijk afwezig 84,376 mannen en 55,546 vrou wen, hetwelk een totaal geeft van 4,511.415 inwoners. Het getal huisgezinnen bedroeg 910,930, wier leden verdeeld waren als volgtman nelijke hoofden van gezinnen 787,824, vrouwelijke id. 123,106 kinderen 2,199,492 personen in dienstbetrekking 228,497 (waarvan mannen 70,520, vrouwen 157,977). overige leden der gezinnen 1,024,151afzonderlijk leefden 26,091 mannen en 40,894 vrouwen. De bevolking van gestichten en andere instellingen onder een bestuur te zamen wonende, bestond uit 47,970 mannen en 33,390 vrouwen. Inoppervl. besloeg het ryk 3,253,826,52 hectaren, d. i. 1368,49 inwoners per 1000 hectaren. Naar de geloofsbelijdenis was de bevol- bing van Nederland verdeeld als volgt Nederduitsch Herv. 2,194,6^49, Waalsch Herv. 10299, Remonstranten 14,889. Chris telijk Gereformeerden 189,251, Doopsge zinden 53,572, Evangelisch Lutherschen 63,703, Hersteld Lutherschen 20.176, leden der Nederduitsche Gereformeerde Kerken 181,017, Roomsch Katholieken 1,596,482, 39) ff En heb je dat vernomen ff Ja mijnheerEen huurkoetsier herkende het rytuig, waarin zy zonder den Engelschen höer was weggereden de koetsier van dat rytuig deelde my haar adres mede. Zy woont in de Rue St. Martin, by den beroemden professor Frani^is Gispert. Het huis is in gericht tot een gesticht voor krankzinnigen uit den aanzienlijken stand. Ik ging er heen maar kon de dame niet te spreken krijgen. Tegen ontvangstbewijs deponeerde ik het geld bij den professorik vertelde hem wat ik van haar reis wist en ging heen." Op dat oogenblik werd de bel geluidde conducteur verontschuldigde zich met een paar woorden en snelde weg om zijn dienst te ver richten. In gedachten verzonken ging Koert lang zaam naar den trein en stapte in. Toen de trein in gang was en de conduc teur een poosje vryen tijd had, zocht hij zijn vroegeren chef weer op. Bij het binnenkomen meende hy te zien dat de oogen van mynheer Von Berghaupt vochtig waren. »Je hebt me daar een duistere zaak ver teld, Bertel! Als ik te Parys gelegenheid heb, zal ik er eens naar onderzoeken. Mis schien doe ik daar een goed werk mee." Als u het goedvindt, zal ik u wel naar dien prfessor brengen, mynheer »0, neen! zooveel gewieht hecht ik er niet aan. Maar ja kunt ge mij een flesch wijn bezorgen ffDat is gemakkelijk genoeg, mijnheer De condncteür ging heen om den gevraagden wijn uit den restauratie-wagen te halen, maar hij meende te begrypen dat mynheer Von Berghaupt meer belang in het verhaal stelde dan hij wilde laten blyken. En Bertel had gelykHoe dankbaar Koert den conducteur was voor zijn mededeelingen, hy wilde toch voor dien man de zaak-Gray geheim houden. De sneltrein reed voor hem veel te lang zaam, zóó verlangde hy naar zyn vrouw; maar voor Bertel wilde hij kalm en onverschillig schynen. Die Engelsche heer was niemand anders geweest dan de advocaat Morris, daar twijfelde hy zoo weinig aan, dat hij er niet eens naar wilde vragen. En die man gaat heimelijk naar Parys en brengt Jane in een gekkenhuis, terwijl hij afscheid kwam nemen onder voorwendsel dat dringende zaken hem naar Londen riepen. En hij noemde Jane zyn vrouw! Hoe verdacht hem dit alles ook voorkwam, hij kon toch niet de gedachte verwerpen, dat de advocaat misschien toch gehandeld had in het belang van zyn vriend Koert Misschien was er geen ander middel om Jane te ver hinderen naar Wiesbaden terug te keeren dan haar eenigen tyd in een krankzinnigenge- gesticht te doen opsluiten, »Heb maar geduld, Jane ik kom. Ik gevoel het, je zult my vergiffenis schenken." Gedurende de rois dronk hij veel wijn en rookte ook veel. De conducteur kwam meer keeren in de conpé dan Koert lief was, en telkens beijverde de man zich om zijn vroe geren chef te believen. Eindelijk kwam de trein te Parys aan. Koert riep den conducteur een vriendelyken groet toe, nam een rijtuig en liet zich naar de Rue St.-Martin brengen. Die rit viel hem nog smartelijker dan de geheele reis van Frank fort naar Parys. Eindelek kwam hy er. Koert Yon Berghaupt stoud voor een groot, indrukwekkend gebouw, dat zich door twee balkons met bloemen van de aangrenzende huizen onderscheidde. Hy werd aan de hoofd deur door een ouden portier ontvangen. Ah, mijnheer wenscht u den professor te spreken Zou u dan tusschen vijf en zes uur willen terugkomen De professor is op het oogenblik voor niemand te spreken." j,En toch verzoek ik u, my aan te melden," zeide Koert, het Fransch met een vreemd ac eent uitsprekende, rik kom uit het buitenland en heb een dringende zaak #Oh, dat verandertWil u dan zoo goed zijn binnen te gaan? Voor heeren uit Rusland is de professor zelfs in den nacht te spreken. Wil u maar vooruitgaan Het ontvangsalon staat open." Koert werd naar een zy vleugel van het ge bouw geleid en ging het bedoeld salon binnen. De professor liet hem niet lang wachtende portier had zeker een Russischen heer aan gemeld. Met een buiging die een dansmeester tot eer kon strekken, begroette de professor den vermeenden Rus. Ik ben Koert Von Berghaupt." Verbaasd deed de professor een stap ach teruit, doch spoedig was hij zich weer meester en verzocht Koert te gaan zitten. »Mijn vrouw bevindt zich hier in uw huis." »Dat is zeer merkwaardig, heer baron. Ik sta hier voor een buitengewoon geval, waarin ik tot groote voorzichtigheid verplicht ben. Om tegenover u mijn bedenkingen te rechtvaardi gen, zal ik u het volgende mededeelen ,/De advocaat Morris, van Londen, die zoo beroemd geworden is door het proces-Gray, schrijft mij uit Wiesbaden, dat hy zyn vrouw onder myn behandeling wil stellen. Zy ver keert in den waan, dat zy met een Duitschen officier gehuwd is. Werkelijk komt de heer Morris met de dame te Parijs en vertrouwt haar aan mij toe. Zyn opgaven blyken waar heid te zijn de dame beweert werkelijk de echtgenoote van zekeren mynheer Von Berg haupt te zijn. Nu komt u my hier verklaren, dat u de bedoelde echtgenoot isU begrijpt, dat ik de politie daarvan kennis moet geven. U neemt mij niet kwalyk, mynheer de baron, maar hoe pynlyk ook voor my ter wille van den goeden naam myner inrichting mag ik niet anders handelen. Hier is een quaestie, die alleen met behulp der overheid kan wor den opgelost »Dat vindt ik uitstekend, heer professor! Ik zal mij onmiddellijk by den Duitschen am bassadeur vervoegen." ffZeer goed, mijnheer de baronMaar mag ik vragen, wat het doel is van uw bezoek?" wIk won mijn vrouw zien en haar mee naar huis nemen." «Met het oog op de moeilykheid, waarin ik mij bevind, zal u toch voor het oogenblik wel van dit verlangen willen afzien »Wil u mij dan zeggen, hoe het met myn vrouw gaat «Naar omstandigheden gaat het goed. Gis teren verlangde zy uitdrnkkelyk brieven naar Engeland en Dnitschland te zenden. Ik ver bied dat zelden, maar natnurlyk worden die brieven nooit op de post gebracht." »Zou u my een paar regels van myn vrouw willen toonen, professor »Daar ik de betrekkingen en den gezond heidstoestand der dame uit een ander oogpunt begin te beschouwen, verzoek ik u een paar regels van uw handschrift. Het geval is zoo buitengewoon, dat ik zelf niet weet wat ik er van moet denken. Aan den eenen kant voorzie ik een schandaal, dat mijn inrichting groot nadeel zal doen. Ik wil daarom gaarne me dewerken om deze aangelegenheid in stilte af te doen, natuurlijk met assistentie van de Duitsche of Engelsche ambassade. Ik ver lang niets van u dan het afdoend bewys dat u mijnheer Von Berghaupt en de echtgenoot van deze dame is. Hetzelfde zal ik ook van den heer Morris eischen." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1