't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. ISJTT 1 Januari. Let wel No. 1966 Zaterdag 19 December 1891. Negentiende Jaargang. NIEÜ W STIJDINGEN. lil ii Bureau: Zuidstraat. Telefoonn". 42. A"bonri©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG ïïitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. We verzoeken onzen lezers, die, vol gens gewoonte, een Welkomstgroet aan Familie, Vrienden of Begunsti gers in ons blad willen plaatsen, be leefdelijk daarvan tijdig opgave te doen. DE UITGEVERS. Met het oog op de Feestdagen, zijnde Kerstdag en Nieuwjaar, zal onze Cou rant van Vrijdag 25 December, ver schijnen op DONDERDAG 24 DECEM BER en die van Vrijdag 1 Januari, op DONDERDAG 31 DECEMBER. Inzenders van Advertentiën gelieve liierop aandachtig te zijn. De Uitgevers. KALENDER DER WEEK. OECEStBER, Wintermaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 12 m. Onderg. 3 u. 46 m. Zondag 20 4e Advent. Maandag 21 Dinsdag 22 Begin van den Winter. Woensdag 23 Laatste Kwartier. Donderdag 24 Vrijdag 25 Kerstmis. Zaterdag 26 2e Kerstdag. HELDER, 18 Dee. 1891. Met het voortreffelijk doel, om een groot aantal leerlingen van Zondagsscholen, op het aanstaande Kerstfeest genoegen en vreugde te bereiden, zijn, naar we ver nemen, reeds onderscheidene besturen en commissiën ijverig werkzaam. Reeds ont vingen we een Programma voor de open bare kerstfeestviering door de leerlingen der Zondagsscholen van de Hervormde Ge meente, te houden in de Nieuwe Kerk. Twee avonden, 26 en 27 dezer, zijn daarvoor bestemd. Met het gezondheidsonderzoek van uit zee aankomende schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 18 Maart 1877 Staatsblad" no. 35), voor Helder en Texel, voor den tijd van 3 jaren, is belast H.Bit- ter Jr., arts te Helder. Naar wij vernemen, zijn door de po litie alhier reeds eenige processen-verbaal opgemaakt, ter zake van het feit, dat de hekken, geplaatst aan weerszijden van den spoorweg, ter afsluiting van een overweg in het Koegras onder deze gemeente, niet gesloten worden v6ór en bij het aldaar passeeren van personen- en goederentrei nen. Met het oog op het groote gevaar, dat aldaar dien tengevolge voor personen en goederen bestaat, is het zeker aller wensch, dat de bevoegde macht tusschen beide komt, teneinde gevaren en rampen te verhoeden, 't Zou in dit geval anders kunnen zijnmen dempt den put, wan neer het kalf verdronken is. Dinsddagavond hield 't gezelschap »Ernst en Scherts" een buitengewone ver gadering in Tivoli. De bijeenkomst was niet druk bezocht. Opgevoerd werd 't too- spel in 4 bedrijven: Altijd hooger" door J. Both Jr. Blijkbaar hadden de aanwezigen in 't spel veel genoegen de rollen waren goed ingestudeerd en werden zoodanig ge speeld, dat er meermalen een applaus volg de ook de damesrollen waren goed bezet. De strekking van 't stuk was, te doen uit komen, dat iedereen gaarne een hoogeren rang in de maatschappij wil innemen, dan waarop hij aanspraak heeft door de om standigheden, waarin hij geplaatst is. De uitvoering verdient te meer lof. om dat een week te voren twee der spelers, Bernet en Henri, voor hunne respectieve rollen hadden bedankt en dus moesten ver vangen worden, Woensdagavond had in Tivoli de aangekondigde Volkbijeenkomst plaats. Daar de spreker, de heer A. Klerk Az. door ongesteldheid was verhinderd, trad de heeer F. van Gelder op met een voor dracht uit Frits Reuters werken, getiteld »Wat er bij een verrassing alzoo voor den dag kan komen". Met onverdeelde aandacht werd deze lezing aangehoord en we vermeenen dat zij een goeden indruk heeft achtergelaten. Daarna werd door de leden der Onder officiers-Vereeniging voor land- en zeemacht Vaderland en Oranje* opgevoerd het oorspronkelijk blijspel vau H. J. Ter Hall Jr. Hoogmoed komt voor den vale- De spelers kweten zich uitstekend van hunne taak, zoodat de lachlust herhaalde malen werd opgewekt. De opkomst van belangstellenden was buitengewoon groot. Naar we vernemen bestaat bij de le den van Helders Dillettantenclub 't voor nemen een winteruitvoeriug te geven in Tivoli, op een nader te bepalen dag. Op gevoerd zal worden „Het Zangersfeest" beroemd blijspel van G. von Moser, voor afgegaan door de dramatische schets,Onze Jongen". De helft der entreegelden zal gestort worden in de kas van Liefdadig heid naar Vsrmogen". Afgaande op de goede renommee, die „Helde'rs Dillettantenclnb" zich bij vroe gere gelegenheden verwierf, twijfelen we niet aan een ruime inteekening op de lijsten, die eerstdaags zullen worden aangeboden. Het ijzeren vaartuig van den heer S. Meijboom Hz. te Meppel, is maandag avond op de Zuiderzee verongelukt. Op reis naar Amsterdam werd 't door een stortzee overvallen, die het deed kantelen en zinken. De zetschipper G. de Vries, zijne vrouw en twee knapen van 6 en 10 jaren, zijn verdronken de knecht A. ter Heide, heeft zich kunnen redden met de roeiboot, die achter het schip hing. Na eenige uren op zee rondgezwalkt te hebben, werd hij door schipper Albert Baas ontdekt en op genomen. Men meldt uit Haarlem aan de »N. R Ct". Hedenavond hield Sequah zijne laatste séance alhier. Reeds te 7 uur stroomde 't volk de zaal binnen en te 8 uur was niet alleen geen plaatsje meer beschikbaar, maar hielden ook duizenden en duizenden de Smedestraat en de Schoutensteeg met aan grenzende straten bezet. In de zaal blies de muziek haar lus- tigste stukjes. Het publiek, als haringen opeenstaande, bewoog zich op de maat daarvan als een zeehet was er om te stikken en menige dame, die zich in het gedrang had gewaagd, boette dit met een flauwte. Te 8 uur kwam Sequah op zijn tribune. Het publiek juichte hem met geestdrift toe. Het duurde wel een kwartier voor aan het gezang van „lang zal hij leven" en „Da- venport gaat nooit verloren" een einde kwam. Eerst toen kon Sequah aan het woord komen. Hij begon mede te deelen dat hij van de ontvangen entreé's f 50 zou geven aan de politieagenten, f 300 aan het St. Elisabeths of Groote Gasthuis en f 50 aan de jongelingsvereeniging »Trou moet blijeken" te Amsterdam, wier bestuurderen de heerenG. Vas Visser, mr. J. S. Sil- lem, jhr. mr. C. J. den Tex en Frits Olie hem daarom hadden verzocht. Deze mede- deeling werd met groot gejuich ontvan gen. Hierop werden weder twee zeer be kende Haarlemmers gewreven door twee der genezen patiënten, gedurende welken tijd Sequah het publiek aangenaam bezig hield en het mededeelde dat hij aan zijn hotel afscheid wenschte te nemen. Alle genezen patiënten waren op het platform en maakten daar een dansje, tot groot ge noegen der toeschouwers. Intnsschen was buiten het publiek tot duizenden aange groeid, trots den regen, die bij stroomen neerviel. Zelfs de Groote Markt stond eivol en als ik het aantal menschen schat op 15.000, schat ik nog te gering. Binnen ging alles verder zijn gewonen gang, ter wijl buiten niet de zegewagen doch het coupétje voorkwam, waarvan het paard in minder dan geen tijd was afgespannen. Na afloop der séance nam Sequah in het rijtuig plaats, en nu ging het de stad door. Het was bij dooddringen af. Door de voor naamste straten ging het naar het hotel Lion d'Or, juichende, zingende, doch overi gens in de grootste orde. Daar gekomen, steeg Sequah uit, kwam aan het raam zijner kamer en dankte in een flinke rede het publiek voor deze schoone ovatie. We der daverende toejuichingen en gezang, en hierop ging men in de grootste orde uiteen. Sequah vertrekt morgen naar Leiden. De laatste dagen werden honderden fleseh- jes olie verkocht. Aan Felix Favore ston den bijna doorloopend equipages. Het aantal te dezer stede behandelden 34. Naar men uit Den Haag meldt, wordt aan het hoofdbestuur der posterijen met alle kracht gewerkt aan de uitvoering van de nieuwe Postwet, ten einde deze in het begin van Januari a.s. in werking kunne treden Vooral de vaststelling der rayons, bin nen welke de bestelling tegen verminderd tarief mag geschieden, bezorgt den ambte naren een massa werk. („R. Nbl.") In de gevangenis aan den Heiligen- weg te Amsterdam werd Dinsdagmorgen binnengebracht mevr. Von Barnekow geb. Tindal, tot het ondergaan van een maand hechtenis, waartoe zij bij niet-betaling eener geldboete van f 300 werd veroordeeld ter zake beleediging van den officier van justitie aldaar. Omtrent de in aantocht zijnde ver mogens-belasting deelt men aan het »N. v. d. D". eenige bijzonderheden mede, welke het blad onder voorbehoud weergeeft. De inspecteurs der registratie zullen de kohieren opmaken en voor elke provincie het college van zetters uitmaken. De oudste van hen zal president zgn. Zij stellen de kohieren ter invordering aan de ontvangers der registratie en domeinen ter hand. Het getal der inspecteurs zou daardoor met 15 a 20 moeten worden vermeerderd. De overgangsrechten, thans 4%, zullen nu worden 2% zonder opcenten, dus pl. m. 3V,% minder. Een algeheele herziening van de regis tratie zal hiervan het gevolg moeten zgn. Men meldt uit Vlaardingen De haringvisscherij is thans geheel af- geloopen en de daarmede verkregen uit komsten kunnen nu worden overzien, althans voor zoovere de loggervloot betreft. De logger vloot heeft gedaan 810 reizen, waarin werden gevangen 183,507 ton pekelharing. Uit de verhouding van de vangst tusschen dit jaar en het voorgaande voor de ver schillende reederijplaatsen blijkt dat, in weerwil de vloot 12 schepen sterker was er niet minder dan 97 reizen minder zijn gedaan, terwijl 51,103 ton haring minder is aangebracht dan in het voorgaande sei zoen. Daar tegenover staat dat de prijzen geregeld eenige guldens hooger zijn geweest, voornamelijk omdat de Schotsche Oostkust- visscherij al even ongunstig was als de Hollandsche en de geldelijke uitkomst zou dus ten slotte verre van ongunstig zgn geweest, wanneer niet tot twee malen toe de vloot door zware schade geteisterd ware geworden. Het daardoor geleden ver lies, ten bedrage van f 125,000, was oor zaak dat de kans op eenige winst voor de rederijen nagenoeg geheel verloren ging. Buiten het aanzienlijk nettenverlies, werd de vloot nog verminderd met een schip, door hei stranden van den Ylaardinger logger Anna Margaretha" op 26 October bij Terheide, welk schip later als wrak verkocht werd de bemanning daarentegen werd gered Minder gelukkig waren een achttal matrozen van verschillende schepen, die gedurende het seizoen overboord sloe gen en het slachtoffer werden van het ruw en gevaarlijk visschersbedrijf. Hbl.".) Met 1 Januari treedt te Arasterdam in werking de verordening op het haven geld daardoor vervalt de thans bestaande vrijstelling voor visschuiten, waarmede op stroom versche viseh wordt aangebracht en gelost. Aanvangende 1 Januari a.s. zul dus elke schipper, die met zijn vaartuig versche viseh aanvoert, voor iedere reis het gewone havengeld van 21/s cent per ton verschul digd zgn. Cuxhaven, 13 Dec. De Noorw. bark j>Aukathor," met hout naar Whitehaven bestemd, is bij Ameland door de equipage verlaten. Deze werd door het Duitsche stoomschip Energie" opgenomen en te Hambnrg geland. Hamburg, 15 Dec. Het ss. Messina", alhier aangekomen van Marseille, rappor teert op 13 dezer des avonds te 6 uur op ongeveer 10 mijlen ten noorden van Ter schelling, in 20 vaam water te hebben ontmoet een stoomschip, dat noodseinen toonde en voor 2 ankers dreef. Het stoom schip (vermoedelijk een Engelsch) had de schroef verloren en wenschte gesleept te worden. Het weder was echter te on stuimig om een sleeptros aan boord te krijgen. Naar men nader verneemt, is het droevig ongeluk te Ried, waar de dienst maagd van den predikant in het water is omgekomen, niet toe te schrijven aan mis daad, zooals sommigen al begonnen te den ken. De lijkschouwing heeft plaats gehad door dr. Dijken uit Beetgum, en te Wier ten huize van de ouders door dr. Bruinsma. van Berlikuin. Beiden getuigden dat er geeü sprake kon zgn van misdaad. De brigadier kon ook het voetspoor vin den van de keuken naar het water, waar heen zij zich uit eigen beweging heeft be geven. Wegens doodslag op haar man is Anna Maria Thewissen, uit Gulpen, door de rechtbank te Maastricht tot 12 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Surgerhjke Stand, gem. Helder, van 14—16 Dec. 1891. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: BEVALLENC. A. Inpijn, geb. de Groot, d. J. Jonker, geb. Dito, d. M. Teesink, geb. Kuiper, d. G. de Wijn, geb. Rijst, d. A. Ren tenaar, geb. Kramer, z. G. Bicgel, geb. Fa- sol, z. A. Mulder, geb. Dienaar, d. T. Hoving, geb. Tebbertman, d. OVERLEDEN: Geene. 41) //Maar Jane, ik heb de akten gezien en je hebt zelf die brieven herkend als afkomstig van je papa «Heb j e die akten van mijnheer Morris ontvangen Dan zijn die akten vervalscht en met den naam van mijn vader ingevuld Wat een booze, lage daad Zou ooit een wel doener op zoo'n ellendige manier beloond zijn door dengene, aan wien hij al zijne weldaden betoond heeft? Hij dacht mij kwaad te be rokkenen, raaar God liet het ten goede gedijen. Ons geluk, dat hij vernietigen wilde, is door uw liefde gered geworden Koertik wil niet klagenik wil je ook niet onder het oog brengen, hoe zijn boos opzet zou kunnen ver ijdeld worden, als je mij in je leed hadt laten deelen. Wie kent den consul Sir James Gray uit Londen niet? Een enkel telegram ware voldoende geweest om de booze bedoelingen van den advocaat te verijdelen. Blijf bedaard, Koertdo mocielyke dagen die wij doorleef den zullen ons zegen aanbrengen. Maar wij gaan niet Amerikawij gaan weer naar Wies- baden terug om de nagedachtenis van myn besten vader weer in ecre te herstellen. Je zult me daarin behulpzaam zijn en als mijn heer Morris ontmaskerd is, zullen wij nooit weer over het proces Gray spreken. Koert keek zijn vrouw verbaasd aan. Zy stond zoo hoog boven hemhij kon haar nauwelijks begrijpen. En aan zulk een wezen had hij den rug toegekeerd Onbeschrijfelijk veel ging er op dat oogenblik in zijn gemoed om. Hij zocht naar woorden maar vond ze niet. Daar trad de professor binnenzich tot Koert wendende, zeide hg z/U zal het zeker niet afkeuren, dat ik den heer Morris kennis geef van uwe komst. Hij woont hier dichtbij in een hotel. Ik liet hem verzoeken hier te komen, aangezien u beweerd heeft dat die heer uwe verklaring zou be vestigen. Ik zond daarom een bediende naar zijn hotel, maar deze keerde helaas terug met het bericht dat de advocaat voor eenigedagen op reis was." z/Dat is jammerriep Keert. //By God ik had hem gaarne eens gesproken 1 Maar ik kan wel raden waarheen de advocaat gereisd is. Zou u mij een dienst willen bewgzen, heer professor?* De professor stelde reeds veel meer vertrou wen in Koerthg was terstond bereid tot el- ken gevraagden dienst. //Dan verzoek ik u een telegram van mij door een bediende naar het telegraafkantoor te laten brengen.* Intusschen haalde hij zgn notitieboekje te voorschgn, scheurde er een blaadje uit en schreef daarop het volgende telegram aan Wambold z/Ik verzook u den advocaat Morris onmid dellijk te laten gevangennemen, waar en wan neer ge hem aantreft. Zonder verwyl keer ik met mijn vrouw terug. Tegelijk met den professor verliet Koert de kamer, om de noodige stappen te gaan doen bij den Duitschen ambassadeur. Na het te legram aan een bediende te hebben gegeven, was de professor zoo vriendelijk Koert naar het hotel van den Duitschen ambassadeur tc vergezellen. Tot groote verbazing van Koert bleef de professor in het portaal van het prachtige gebouw plotseling stilstaan en zeide »De inhoud van uw telegram, volgens het welk u den advocaat wil laten gevangennemen het feit, dat ge u wilt legitimeeren als Duitsch otficier zgn wel voldoende om mijn bedenkingen te laten vallen. Ik heb uw ee rewoord en dat is afdoende. Van uit de am bassade zou deze zzak in de couranten kunnen komen. Ik wensch dit tot eiken prijs te voor komen en daarom verzoek ik u met mij terug te keeren. Reis nog heden met uw vrouw in alle stilte naar Duitschland terug. Ziedaar mijn verzoek 1 Dankbaar drukte Koert den professor de hand en keerde met hem naar Jane terug. Na de verplegingskosten van zijn vrouw be taald te hebben, vertrok hij onmiddellijk met zijn wedergevonden kleinood naar Duitschland. XV. De consul en de advocaat waren te Bibrich in een hotel gegaan. Sedert zij daar waren was de advocaat zoo zenuwachtig, dat hij het bijna niet kon verbergen. De consul had drie kamers genomen, waarvan één bestemd was tot slaapkamer voor den advocaat. Terwijl nu de consul toezag bij het binnen brengen van zijn koffers, was mijnheer Morris in zgn kamer en verviel daar in een mg me ring. «Het is hard, zulk een man te moeten op offeren,* mompelde hg. *Kan Jane dat ooit verantwoorden Wat heeft zij al een el lende over mij en haarzelve gebracht! Op welke wegen ben ik om haar gekomen Maar toch zal ik de zaak ten einde brengen en nooit zal Jane een klacht van mynelippen hooren Dè oogen van den raadselachtigen man werden vochtig. Daar hoorde hij in het aan- jrenzende vertrek don consul nadereneen oogenblik later stond hy bij den advocaat. Wat scheelt er aan, myuhoer Morris vroeg sir James op deelnemenden toon, toen hij de vochtige oogen van den advocaat be merkte. «Neem mij niet kwalijk, mijnheer!" ant woordde Morris en veogde de tranen weg. Ik ben wat al te gevoeligik dacht aan den benarden toestand, waarin u op dat eenzame eiland verkeerd heeft. Ook stelde ik mij het treurig einde van uw geachte ochtgenoote voor en dacht aan het gelukkige oogenblik dat va der en dochter elkander zullen wederzien. Duid mij deze tranen niet ten kwade, sirik beloof u, dat ik niet meer zooveel zwakheid zal toonen z/Wel, mijnheer Morris, die tranen doen u eer aange behoeft u daarover volstrekt niet te schamen.» jrSir, het proces Gray heeft myn zenuwen zwaar geschokten er zal een langen tyd moeten verloopen, voordat die weer geheel normaal zullen zijn. Ik heb een der geneos- heeren van Parys geraadpleegd en van hem een poeder ontvangen, dat mij veel dienst bewyst. Voor de groote weekheid van mijn gemoed is echter geen geneesmiddel." Houd die weekheid van gemoed in waarde, mijnbeer Morris en laat de geneesheeren maar voor uw zenuwen zorgen. Ik begrijp dat het proces Gray bg u diepen indruk heeft achter gelaten dat deed het trouweus bij iedereen. In dat proces hebt ge onvergankelijke lauwe ren behaald de schaduwzijde der monsehelijke natuur werd nog nooit zoo in hot licht gesteld als in het proces Gray heeft plaats gehad.* «Het zou mij veel genoegen doen, mijnheer, i u niet meer over deze zaak sprak. Daar in zijn dingen voorgekomen, die rag nog aan grijpen als ik er aan denk. Laat mij liever over u spreken; ik meen opgemerkt te hebben, dat uwe zenuwen zeer geprikkeld zijn.a Misschien hebt ge daar wel gclyk in. Ja, mijn zenuwen zijn wel wat aangedaan, ik verlang zoo hartelijk naar mijn kind maar ik gevoel mij overigens nogal wel." wDe gewoonte van op mij zei ven acht te geven in mijn lyden heeft mij tot een scherp ziend opmerker van het lgden myner mede- mcnschen gemaakt. Ik zou durven bezweren, dat u de laatste nachten weinig en slecht ge slapen heeft." (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1891 | | pagina 1